Een stoere Noorman. No. 15. Vijf en Negentigste Jaargang, 1893* V R IJ D A (j 3 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. AEkllAARSCHE COURAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,O0. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BEEOIE. De commissie voor de grondwetsherzie ning verwierp den 30 het voorstel, waarbij de leeftijd om kiezer voor den Senaat te zijn, op 35 jaren werd bepaald. Die leeftijd werd vastgesteld op 21 jaren. De voorstellen betreffende de koloniën en die aangaande het huwelijk van prinssen en prinsessen uit het koninklijk huis werden aangenomen. Do toelating van de prinsen tot den Senaat werd verworpen. De leeftijd, om lid van den Senaat te zijn, werd vastgesteld op 40 jareu, terwijl bezit van een vermogen van 500,000 francs als eisch werd gesteld. De leden der Kamer zullen oene schade loosstelling genieten van 500 francs per maand. De gemeenteraad van Brussel heeft na eene langdurige en warme beraadslaging met 18 regen 10 stemmen ver worpen het door het lid Furnémont ingediende voorstel tot het houden eener volksstemming over de toekomstige regeling van het kiesrecht, onder leiding van het ge meentebestuur. De burgemeester, de heer Buis, verzette zich er krachtig tegen. De permanente deputatie voor Brabant (Gedeputeerde Staten) heeft zich met 4 tegen 3 stemmen verklaard tegen de vernietiging door den gouverneur van de be sluiten van sommige gemeenteraden om over het algemeen stemrecht eene volksstemming te houden. De gouverneur zal de zaak voor den Koning brengen. DTTTSCHIiAWD. Den 28 heeft te Berlijn tusschen drie en zes uren des namiddags een hevige brand ge- heerscht in de kelders van de Centrale Markthal die door het omvallen eener petroleumlamp ontstaan was en dadelijk groote uitbreiding verkreeg door de vele ledige manden, kisten enz., die in de nabijheid stonden. Den 28 is voor het eerst, sedert het uitbreken der epidemie geen nieuw geval van cholera voorgekomen in het krankzinnigengesticht Nietleben bij Halle. Toen be droeg het geheele aantal ziekte-gevallen 111 waarvan 41 met doodelijken afloop. Pruisen. De voorzitter van het Heerenhuis, de her tog van Ratibor, is den 30 des avonds overleden. 1* B.IATHRI JK. Den 30 heeft een duel met den degen plaats gehad tusschen het lid der Kamer Dórou- lède en zijne ambtgenoot Pichon door Déroulède een compagnon van Herz genoemd, omdat hij hoofdartikelen schieet in de vroeger door Herz geldelijk ondersteunde Justice. Pichon werd in de borstDéroulède licht aan het hoofd gekwetst. Kamer. Den 31 diende de minister van justitie Bourgeois een wetsontwerp in om de oneerlijke pogingen dei bladen tegen te gaan, die ten doel hebben om de fondsen der spaarbanken te doen dalen door het publiek te beduidendat eene regeeriug als de tegenwoordige geene waarborgen aanbiedt, dat het geld in deze instel lingen veilig is. Volgens dat ontwerp zouden de straf bepalingen van art. 420 van de Code Pénal tegen hen die door valsche geruchten of andere kunstgrepen invloed Een roman, naar het Engelsch van Edna Lyall. 29) o Frithiof ademde ruimer, toen de Horners waren ver trokken trouwens iedereen was het, alsof een last van hem was genomen. »Nieht Georgina zal vogeltjes op haar hoed blijven dragen, zoolang het mode is," zeide Roy. Gij zult haar nooit overtuigen, dat iets wat zij pleizierig vindt, wreed is voor anderen." >De meeste menschen zullen die hebben gedragen zonder dat zij wisten, dat het wreed was," zeide Cecil »maar ik kan mij niet voorstellen, dat zij het daarna nog doen." »Ik geloof, dat over het algemeen de menschen zich niet bekommeren over smart, die zij niet zien. DuizeDde vogeltjes worden dood gemarteld de menschen weten het, maar zij denken er niet aan maar breng een van hen bij die marteling en hij zal zich niet bunnen begrij pen, hoe iemand zoo barbaarsch kan zijn om die veeren te dragen." »De menschen voelen inderdaad geene behoefte een einde te maken aau smartdie hen persoonlijk niet hindert," zeide Frithiof. »Dat klinkt vreeselijk zelfzuchtig." »Het meeste kan worden teruggebracht tot zelfzucht, als gij het van naderbij beschouwt." Gelooft gij dat inderdaad? Ik kan niet denken, dat het waar is, omdat men niet aan zich zelf denkt, wanneer men poogt het lijden in deze wereld te verzachtenher vormers weten altijd, dat zij veel zullen moeten lijden en het is de gedachte, het lijden van anderen te vermin deren, die hun den moed geeft voort te gaan." trachten te oefenen op den prijs der levensmiddelen, ook toepasselijk zijn op den kwaden toeleg ten aanzien van spaarbanken. De dringend verklaring werd gevraagd. De minister van financiën Tirard verdedigde den toe stand der spaarbanken Hij wees er op, dat de aanmer kingen, op deze instellingen gemaakt, van dien aard waren, dat het onnoodig was er acht op te slaan, zooniet het krediet van Frankrijk er onder leed. In de spaarbanken was meer dan 500 millioen francs ingelegd. Het ont werp werd dringend verklaard en onmiddellijk in be handeling genomen. Cassagnac noemde de wet niet eun wet voor Frankrijk, maar een voor de republiek. De Kamer zal haar aan nemen, omdat zij nu eenmaal dol verliefd is op dit kabinet (levendige interrupties). Hij hield vol, dat het niet om do artikelen in de bladen is, dat men het geld uit de spaarkassen terughaalt, en maakte eenige hatelijke zin spelingen op de vorige regeering. Floquet kwam daartegen op. Hij verklaarde, dat het oogenblik nabij is, waarop men zal erkennendat dit laster is. Cassagnac En de geheime fondsen (luide uitroepen ter linkerzijde overstemmen hem). Floquet antwoordde, onder luid geraaswaarop Cas sagnac hem toevoegde: Als er in Frankrijk recht bestond, zoudt gij niet hier als afgevaardigde zitten Cassagnac werd tot de orde geroepen, welke vermaning verscherpt werd door het besluit haar in het proces verbaal der zitting op te nemen. Cassagnac Als de openbare moaning in de war is dan is dit de schuld dezer onbekwame regeering. De opeenhooping van kapitalen is een gevaar voor den Staat en voor de beleggers. Do minister van binnenl. zaken Ribot zeide Men sprak zooeven van de bezwaren, welke de regeering ont moet en van hare koelbloedigheid. Maar grj zult zien, dat men zich bedriegt. De regeering is zeer kalm, even als de openbare meening. Het bedrag der opgevorderde inlagen is naar verhoudiug zeer gering, en de inlagen zijn door den Staat gewaarborgd. Wg zullen niet toelaten (zich tot de rechterzijde wen dende) dat onze vijanden tot de inleggers zeggen dat hun geld verloren gaat. Wij zullen niet toelaten, dat men den Staat voor een dief uitmaakt. Daarom wordt aan de meerderheid de goedkeuring van het ontwerp ge vraagd. (Toejuichingen). Na sluiting der algemeene beraadslagingen werdt art. 1 aangenomen met 316 tegen 118 stemmen, art. 2 door opsteking der handen en daarna het geheele ontwerp met 327 tegen 118 stemmen. Met 336 tegen 50 stemmeu werd besloten de rede voeringen van Tirard en Ribot overal in het land te laten aanplakken. EAttBEAlVD. Het Parlement werd den 31 geopend In de troonrede wordt o. a. verklaard, dat de vriend schappelijke betrekkingen met alle mogendheden voort duren. Het behoud van den europeeschen vrede wordt steeds in het oog gehouden. De laatste gebeurtenissen Maar gij zult moeten erkennen," zeide Frithiof, »dat, als gij veel geld wilt bijeenbrengen, gij een hartver scheurend verhaal van een ongeluk moet hebben. Gij moet werken op het gemoed van de menschen, zoodat zij niet op hun gemak zijn, voordat zij een guinje hebben gegeven het is hun eigen leed, dat hen dwingt te handelen hun eigen ongemak." »Dat kan misschien zijn; maar het is toch niet geheel en al zelfzucht, indien zij werkelijk bijstand verleenen het moet iets goddelijks zjjn, dat hen noopt, smart tè lenigen een duivel zou zich er in verheugen. Waarom noemt gij het zelfzucht, als iemand er behagen in schept, goed te doen »Maar is het niet voorgeschreven, te doen, wat gij liever niet doet "Maar dat is juist, wat ik voor verkeerd houd," zeide Cecil. »Wij moeten toch zeker leeren liefhebben, wat goed en onbaatzuchtig is en te haten, wat alleen het lagere in ons voldoet Maar dat gaat bij de meesten van ons langzaam," zeide de heer Boniface. »Daar hebt gij een voorbeeld/' en hij wees naar de deur, waar de kleine Lance zich gewelddadig verzette tegen de kindermeid, die hem naar bed wilde brengen. »Kom, Lance, maak niet zulk oen leven," zeide Cecil, naar de deur gaande om een einde te maken aan den oorlogsdans, dien het driftige kereltje uitvoerde. »Wel, wat denkt gij wel, dat met u zou gebeuren, als gij laat opbleeft." Wat dan vroeg Lance, bij wien nieuwsgierigheid de bovenhand kreeg boven zijn boosheid. "Gij zoudt een ongelukkig, klein, boosaardig, bleek kind worden en nooit opgroeien tot een sterk man. Wilt gij niet groot en sterk worden om voor Gwen te kunnen zorgen »En ik zal ook zorgen voor u," zeide hjj goedig. »Ik zal u allen medeuemen naar Noorwegen en in de boot roeien en beeren schieten." Frithiof glimlachte. »De vraag is maar, of men boeren kan vinden." in Egypte haddon eeno geringo vermeerdering der engelsche bezettingtroepen ten gevolge. Deze maatregel bedoelt geen enkele staatkundige verandering of eenige wijziging. Aan den Onder-Koning werden door de engelsche regeering verzekeringen gegeven betreffende de bezetting. De Onder-Koning verklaarde in voldoening gevende woorden, dat hij in het vervolg van plan was volgens het be staande stelsel, om vooraf te raadplegen met de engelsche regeering in staatkundige aangelegenheden en zijn ver langen om hartelijk mede te werken in dien geest. Aangekondigd werd een wetsontwerp om het bestuur in Ierland te verbeteren, mot het doel om het iersche volk te bevredigen de werkzaamheden van het Parle ment te verminderen en de krachtige eenheid des Rijks te waarborgen. Andere ontwerpen worden aangekondigd om eene wijziging te brengen jin het samenstellen der kiezerslijsten, den duur der Parlementen te verminderen en het beginsel aan te nemen, dat elke kiezer slechts één stem zal mogen uitbrengen. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede, verklaarde de heer Kimberly het gelukkig te achten, dat de afgetreden minister van buitenlandsche zaken Salisbury met de buitenlandsche staatkunde in stemde, daar deze buiten den partijstrijd moet blijven. Hij betoogde verder, dat Engeland er naar moet stre ven den slavenhandel af te schaffen, waartoe men in het binnenland van Afrika moet optreden. Ten aanzien van Egypte verklaarde hij, dat geen britsche regeering kan aarzelen er haar macht te handhaven en er de veiligheid, vrede en rust te verzekeren. Hij betreurde het echter, dat Salisbury aanmerkingen gemaakt had op dat deel der troonrede, waarin wordt gezegd dat de door Engeland met betrekking tot Egypte afgelegde belofte dezelfde blijven, maar dat men daarbij op de jongste gebeurtenissen moet letten. De Onder-Koning is nog jong en misschien door slechte raadgevers op een dwaalspoor gebracht. Wij kunnen slechts hopen, dat hij het gebeurde ter harte zal nemen, en dat hij er tegen zal waken dat zijne weinig vooruitstrevende neigingen, door de een of andere strooming, ongeregeldheden veroorzaken, en even min dat hij twijfel zal gaan opperen aan den geest, welke de mogendheden zal bezielen, als de egyptische regeering op den weg der hervorming voortgaat. De versterking der troopen had niet tot doel den toe stand te veranderen, maar zoolang de bezetting duurde zou voortgegaan worden, Engeland's plichten op flinke wijze te vervullen. De verdere beraadslaging is tot den 2 verdaagd. Eagerltulg. Bij de behandeling van het adres van antwoord besprak Gladstone de egyptische aangelegen heden. Hij zeide daarbij dat de Onder-Koning, zonder Engeland daarin te kennen, een belangrijken maatregel ge nomen had. Sedert zijn in bevredigende termen inlichtingen gegeven. Vervolgens herinnerde hij, dat als het verdrag, waarover door Drummond Wolff onderhandeld werd tot stand ware gekomen Engeland niet meer in Egypte zou zijn. Er zijn twee zaken, welke men moest af scheiden. De eene is de voorwaarde der engelsche be- »Ln Cecil heeft gezien, waar een beer op Munkegcen heeft geslapenis het niet waar, Cecil »Ja, ja en wij gaan samen heen," zeide zij en bracht Lance uit de kamer, omdat zij dacht, dat het noemen van Munkeggen Frithiof misschien pijnlijk kon aandoen. Roy __was op het punt, door te gaan over Noorwegen, maar zij haastte zich te zeggen »Ik weet niet, hoe wij Lance dat dansen van woede zullen afloerenhet is ioderen avond hetzelfde." "Gij waart daar zoo even op den goeden weg," zeide de heer Boniface. Gij hebt hem doen begrijpen, waarom aan zijne wenschen niet kan worden toegegeven en gij hebt gezien, dat hij bereidwillig geloofde, wat gij hem verteldet. Gij hebt een levend bewijs gehad van hetgeen gij hebt beweerd hij heeft gedaan, wat hem niet be viel,^ omdat hij zag, dat het de weg was tot iets hooger en inderdaad begeerlijker, dan hier te blijven spelen. Mettertijd zal hij van den weg houden, die hij eens haatte." Maar het ongeluk is," zeide Frithiof, dat hij dien weg kan volgen, zonder dat hij hem brengt, waar hij hoopte te komen hij gaat misschien naar bed als een engel, maar misschien verliest hij toch zijne gezondheid of groeit hij op, zonder ooit gelegenheid te hebben, u mede te nemen naar Noorwegen of beeren te schieten." "Wat doet er dat toe?" zeide Cecil bedaard. »Het zal hem in de goede richting hebben geleid en als hij in enkele dingen wordt teleurgesteld, moet hjj hooger en hooger streveu." Frithiof dacht aan zijn droom en zweeg. »Ik ga thee zetten, Roy," zeide mevrouw Boniface haar bieiwerk neerleggend. Gij moest nu den heer Falck zijne kamer wijzen. Ik hoop, dat gij dikwijls den Zondag met ons zult doorbrengen," voegde zij er bij met een vriendelijken blik naar den Noorweger. Des avonds maakten zij muziek. Roy en Cecil zongen goedhunne stemmen waren niet buitengewoon, maar geene zorg was gespaard om ze te oefenen en Frithiof beviel de ongedwongenheid, waarmede zij het een na het ander zongen en dat ieder hem behandelde, alsof hij tot de familie behoorde.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1