Binnenland. zettingde toenemende gevaren welke haar omringen en de ernstige staatkundige overwegingen door de be zetting opgeworpen en welke men aan een nauwkeurig en kalm onderzoek moest onderwerpen. In den herfst van 1892- werd van de fransche regee ring de mededeeling ontvangen dat zij omtrent de be zetting eenige vriendschappelijke mededeelingen had te doen. Hierop werd geantwoorddat die even vriend schappelijk ontvangen zouden worden. Van die voorloopige onderhandelingen is tot dusver niets gekomendoch mocht daaraan gevolg worden ge geven, dan zou overwogen worden wat te doen staat. Voor het tegenwoordige evenwel was de regeering verantwoordelijk voor den vrede en de orde in Egypte, en daarom was zij krachtig opgetreden zooals het behoort. GRIEKENLAND. Den 31 heeft te Zante op het eiland Zante eene hevige aardbeving plaats gehad waardoor verscheidene huizen ingestort zijn. Onder de inwoners heerscht groote ontsteltenis. ITALIË. Den 30 heeft de minister-president Gio- litti de bewering bestreden, dat een verzoek was gedaan tot vervolging van verschillende afgevaardigden. De minister van buitenl. zaken beloofde een onderzoek naar den toestand der italianen in Brazilië. Verworpen werd eene motie van Colojani, strekkende om het door dozen gedaan voorstel betreffende een parlementair onderzoek in een der eerstvolgende zittingen aan de orde te stellen. Op eene tot de regeering gerichte vraag betreffende eene botsing tusschen soldaten en boeren te Catavulturo ver klaarde minister Giolitti, dat hij het voorgevallene be treurde. Uit een onderzoek was gebleken, dat de botsing niet voorkomen had kunnen worden. De justitie zal thans moeten uitmaken, op wie de verantwoordelijkheid rust. Den 1 heeft de voorzitter der Kamer eene aanvrage ontvangen om machtiging tot het vervolgen van den heer Dezerbiin verband met de aangelegenheden der Banken. OOSTENRIJK-ISONGARI.ÏE. De minister van koophandel heeft zich bij de beraadslaging over een ver zoekschrift van werklieden uit de groote steden gunstig uitgelaten over het vormen van vredegerechten, ten einde daardoor aan de wonschen der werkliedon te voldoen van arbeidsbeurzen wilde hij niets weten. SPANJE. De jonge Koning heeft in lichten graad het roodvonk. NEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft de beraadslaging over eene motie Chandler ten gunste van de inlijving van Hawaiï bij de Vereenigde Staten verdaagd, zonder eenig besluit te nemen. Het nieuwe IIome-Rule wetsontwerp van den heer Gladstone wordt door de Nationale Ligue der iersche amerikanen veroordeeld als een woordenvloed van rechts geleerde taalwelke geen enkele partij voldoet. II HOKItO. De heer West Ridgeway isteTanger aangekomen en werd door de Marokkaansche overheid en door den legatie-secretaris ontvangen terwijl de kust- batterijen en de engelsche oorlogschepen artillerie-salvo's losten. ZWITSERLAND. In het kanton St. Gallen is eene volksstemming gehouden over het voorstel tot invoe ring van oen proportioneel stelsel bij de verkiezingen in het kanton. Met 21982 tegen 19826 stemmen is het verworpen. De liberalen bestreden het stelsel, omdat de ultramontanen er voor waren deze meenden daardoor eene meerderheid in den Grooten Raad te verkrijgen. Eerste Kamer. gjgDen 30 besprak de heer Fokker bij de begrooting van oorlog voor 1893 uitvoerig de waarde van de ves ting Ter Neuzen en bespraken de heeren R a h u s e n Prins de waarde van de stelling Amsterdam, waarom trent zij inlichtingen vroegen. Ook de heer P ij n a p- p e 1, die in elk geval 's ministers plannen nuttig en bruikbaar achtte, besprak die stelling. De heer de Savorniu Lobman herinnerde aan den aandrang van den heer Fransen v. d. Putte in 1889 op voltooiing onzer verdedigbaarheid. Hef vorige minis- »En nu is het uwe beurt," zeide Cecil na een poos. »Vader, waar is die Amati, dien iemand u heeft gezonden om te onderzoeken Misschien wil de heer Falck dien beproeven." «O, speelt gij viool?" zeide de heer Boniface. Dat is uitstekend. Gij zult hem in do kast op mijn kamer vinden. Wacht, hier is de sleutel." Frithiof betuigde, dat hij sedert weken zijn viool, die in Noorwegen was gebleven, niet in handen had gehad maar toen hij den Amati voor zich zag, kon hij niet langer weerstand bieden en het gevolg was, dat hij de rest van den avond speelde, terwijl Cecil hem accom pagneerde. Voor Cecil scheen de tijd te vliegen en mevrouw Bo niface, die even de kamer was rond gegaan om het oen en ander op te redderen, kwam naast haar staan en zag met moederlijke tevredenheid naar haar opgeruimd gelaat. »Het is tijd voor het avondgebed, lieveling," zeide zij, toen de sonate geëindigd was >het is Zaterdag en het moet dus niet te laat worden." »Is het reeds tien uur riep zij uit. »Ik wist niet, dat het al zoo laat was Welk gezang wilt gij hebben, vader »De avondzang," zeide de heer Boniface en Frithiof, die niet begreep wat er zou gebeuren, ging gehoorzaam zitten op de plaats, die hem was aangewezen en zag met verbazing, dat vier vrouwelijke dienstboden met witte mutsen binnenkwamen en bij de piano gingen zitten en dat de heer Boniface de bladen van een dikken bijbel omsloeg. Hij had een flauwe herinnering, dat hij eens in een eugelsch gedicht iets over eene dergelijke gewoonte had gelezen, maar hij poogde vergeefs zich te binnen te brengen, wat het eigenlijk was, totdat de woorden van een bekende psalm de stilte verbraken en hem tot de werkelijkheid terugriepen. Wordt vervolgd terie had dit gedaan, het ministerie, dat de heer Tak toen Kamerlid verweet de grondwet niet na te leven. Bij de verkiezingen hebben de kiezers, behalve de Roomsch- Katholieke kiezersden liberalen eene meerderheid ver schaft na de verklaring, dat het ontwerp-Bergansius geen gevaar liep. Toen is als minister van oorlog de heer Seyffardt opgetreden, die de grootste oppositie heeft ge voerd tegen genoemd ontwerp en men had dus mogen verwachten, dat hij met zijne ontwerpen gereed zon zijn. Maar wat kwam er Een noodwet en eindelijk een ont werp tot regeling van de landmachteen ontwerp dat niets beteekent en dat 5 maanden bij den Raad van State heeft gerust, omdat men wel begreep, dat het zon der legerwet zelve tot niets diende. Do kwestie is voor of tegen persoonlijken dienstplicht, waar deze minister niet tegen is, maar toch durft hij niet zeggen, dat hij er voor is. Is het stelsel des ministers oefenplicht voor' de schutterij en kazerneplicht met de daaraan verbonden corvées voor de andere helft der natie Wat hebben wij aan vestingen, wanneer wij geen leger hebben Hier is een periculum in mora. Het heeft hem verwonderd, dat er een officier in het leger te vinden was, die de ver antwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand op zich durfde nemen. Hij wijt dit echter niet aan minister Seyffardt, maar aan minister Tak, die altijd tegen de legerwet was. Tt Is waarmen maakt zich ook meer populair door eene kieswet. Maar moet voor eene leger wet gewacht worden op de nieuwe kiezers En zullen de nieuwe kiezers zich zoo intresseeren voor dat kleine gedeelte der natie dat zich aan den dienstplicht wil onttrekken De minister van binnenl. zaken w i 1 niet en de minister van oorlog mag niet. Europa weet zeer goed, dat wij niet gereed zijn en laten wij dus erkennen, dat wij den moed missen om ons te verdedigen. Wanneer hij hier eens do meening verkondigde, dat Nederland zijn glorierijk tijdperk heeft gehad, omdat het te zeer gehecht is aan zijn geld en rust, de Kamer zou er tegen opkomen. En toch is daaraan alleen het stilzit ten van den minister van oorlog toe te schrijven. Is dit zoo, mist Nederland den moed van zich te verdedigen laten we dan ons leger afschaffen en hoogstens een klein militair Huis der Koningin en de marechaussées behouden. Hij zal de eerste maal van zijn leven stemmen tegen deze begrooting om redenen i n deze begrooting, want zoolang de verdediging van ons land niet wordt ter hand genomen, kan hij de millioenen daarvoor niet toestaan. De heer Fransen van de Putte ontkent de juistheid van de door den heer Lohman geschetste geschiedenis. Het is niet de schuld der Kamer dat de legerwet-Bergansius niet tot stand is gekomen, maar van de regeering. De Eerste Kamer zou tegen de wet geen bezwaar gemaakt hebben. Voor eene oppositie, als nu de heer Lohman voert, bestond dan ook geen reden. Dat de minister een audor stelsel is toegedaan, is geen reden om hem zoo aan te vallen. Hij wijst op de bij het leger heerschende ontevredenheid. In een gesprek tusschen 2 officieren is hem dit duidelijk gebleken en nu herinnert hij aan de woorden, door den heer Elout voor 30 jaren gesproken «Wij zijn in de uitoefening onzer constitu- tioneele plichten alleen gevaarlijk voor die bewindslieden, die bij de Kroon zich beroepen op de ministerieele ver antwoordelijkheid en zich bij de Kamers verschuilen achter de plooien van den koninklijken mantel." De heer Melvill van Lijnden betwist dat het de schuld der vorige regeering is dat de wet-Bergansius niet is afgedaan. Zij moest de schoolwet afdoen en door de verwerping van de begrooting van den minister Keuche- nius belemmerde de Kamer haar in haar werkplan. Gaarne wil hij de plannen van dezen minister van oorlog afwachten, doch hij heeft niet veel vertrouwen in zijn beleid en dit is nog verminderd door de verdediging van dien bewindsman in de andere Kamer. Verschillende maatregelen besprekende, wijst hij o. a. op het verkeerde der lange winterverloven, waardoor de troep niet alleen in krachtmaar ook in vaardigheid verliest. De heer de Savornin Lohman ontkende, dat de vorige regeering de schuld zou dragen van het niet afdoen van het ontwerp-Bergansiusde toestand des Konings heeft destijds vertraging veroorzaakt. Ook heeft hij niet gezegd dat de liberalen de afdoening hebben tegenge houden. Maar hij kwam op tegen de ministers Tak en Seyffardtwaarvan de eerste de legerwet heeft tegen gewerkt. De minister van oorlog beantwoordde ver schillende vragen en verdedigde zijne houding als Kamer lid tegenover het ontwerp-Bergansius. Dat te bestrijden achtte hij zijn plicht, omdat hij de natie niet in twee partijen wilde verdeolen. Een plan tot organisatie was reeds ingediend, binneukort volgt de militie wet en die betreffende de schutterij is bij den Raad van State. Het ontwerp-Bergansius waarvan de niet tot standkoming nu door zoovelen wordt betreurd, achtte hij onuitvoerbaar, terwijl het schatten zou gekost hebben. Hij verdedigde de winterverloven, die volstrekt niet slecht gewerkt heb ben. Met leedwezen had hij de woorden van den heer Lohman over onze verdediging gehoord. Jaren lang moet men bezig zijn om het leger volkomen voor de taak der verdediging voor te bereiden doch men wachte zijne plannen af, alvorens een oordeel te vellen. Den 31 werd bij de behandeling der begrootïng van waterstaat de tijdregeling uitvoerig besproken door den hoor van Gennep, die aandrong op eene oplossing tot het verkrijgen van éénheid van tijd. Hij is er tegen dat de minister met de spoorwegen den na- tionalon tijd blijft dwingen eu daarom vroeg hij den minister zichbij de toepassing van den Zönetijd te beperken tot de spoorwegen en zoo hij daartoe niet te bewegen is, de zaak to rogelen bij de wet. Deze laatste wensch werd bestreden door den heer W e r t h e i m, die den togenwoordigen toestand wilde laten blijven, in af wachting van hetgeen men elders doet. De heer Mel vill van Lijnden wenschte terug te keeren tot den goeden ouden Amsterdamschen tijd. De heer Fransen van de Putte zette uiteen hoe nadeelig de nieuwe spoorwegovereenkomsten werken en voorzag, dat de Staat, misschien na een paar jaren, geroepon zou worden zelf de exploitatie der Staatsspoorwegen op zich te nemen. Do hervorming van den Raad van toezicht had ook wei nig gebaatintegendeel het toezicht was nog slechter geworden en hij drong er op aan, door wettelijke rogeling tusschen beide te komen. De heer Bultman besprak den ongunstigen toestand van het postwezen ten platten lande en haalde daartoe o. a. staaltjes aan uit de Haarlemmermeer. Uitbreiding van den postdienst voor het platteland is gewenscht; hij drong daarop aanalsmede op de invoering van de 3 cents-postzegels voor eene geheele gemeente van ont vangst, met afschaffing van het bodeloon. De minis ter van waterstaat betwisttedat de regeering in zake de tijdregeling dwang uitgeoefend had. Zij achtte de aanneming van den West-Europeeschen tijd het meest rationeele. Op de gemeentebesturen was volstrekt geen dwang uitgeoefend en de regeering achtte het ook wen- schelijk die zaak aan de gemeentebesturen over te laten. Omtrent de andere punten werd onderzoek en overwe ging toegezegd. Bij de behandeling der begrooting van koloniën ant woordde de minister op eene vraag van den heer van Gennep naar het in Zuid-Guinea voorgevallene dat de engelsche regeering zich beklaagd had over rooverijen in Zuid-Guinea. Daarop waren twee oorlogsschepen der waarts vertrokken en was een onderzoek ingesteld. Van den Gouverneur-Generaal is toen bij de regeering op 12 Januari het volgende telegram ontvangen «Posthouder te Silagaka aangekomen met 12 politie dienaren en 10 bannelingen. Zeer goed onthaald; be volking hulpvaardig; geen indruk gekregen van zeeroovers; slechts weinig wapens en prauwen voorhanden." Den 20 d. a. v. werd het volgende telegram ontvan gen De posthouder te Silagaka is 20 December door bevolking overvallen en na 14 dagen belegerd te zijn verjaagd. Hij keerde met bezetting en goederen naar Dodo op de Aroe-eilanden terug met 1 doode 9 ge wonden en 3 beri-beri-lijders." Nadere bijzonderheden waren onbekend. Het schijntdat de expeditie een te gunstigen indruk der bevolking gekregen en te weinig troepen achtergelaten had. Zeer gevaarlijk schijnt intus- schen de bevolking niet te zijn, daar zij 14 dagen noodig had om eene kleine bende in een bamboe-huis te bele geren en dit nog des nachts deden. Hij geeft de ver zekering dat gezorgd zal wordendat onze engelsche nabuur geen overlast meer heeft. De heer van Gennep ontraadde den minister het nemen van strenge maatregelen. De minister verklaardedat dit naar zijn har*} gesproken was. En wanneer zich geen sterker tegenstand openbaart, zal zijn leuze zijn si vis pacem para helium. Dr. P. de Boer, plaatselijk geneesheer te Schagen, is als zoodanig benoemd te Gouda. Tot leeraar in het duitsch aan het Gymnasium te Kampen is benoemd de heer M. J. Verkozen te Arnhem. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 31 besloten het maximum-bedrag van den hoofaelijken om slag te verhoogen met f 5000 en alzoo vast te stellen op f 30000. Spanbroek» In den stal van den landman J. de Goede, te Opmeer, is besmettelijk mond-en klauw zeer uitgebroken. Schermeer. Den 15 zal ten huize van C. Scha gen de verkiezing plaats hebben van 3 hoofdingelanden, in plaats van de heeren G. de Jong, Jb. Dekker Cz. en P. Smit Cz., die moeten aftreden op den laatsten April dezes jaars. Avenhorn. Den 30 trad de heer J. ®ijp Hz., van Abbekerk, lid der Tweede Kamer, in het lokaal van den heer Bakker als spreker op. De Hoornsche Courant geeft van die rede het volgende verslag Spreker wees op de algemeene malaise zoowol in de stad als op het platte land. Hij stipte de werkloosheid aan en had hierbij voorna melijk het oog op die onder den boerenstand, na eerst te hebben nagegaan, welke de oorzaken konden zijn van den treurigen toestand daarvoor aangevende de vroegere weelde onder de boeren spreker had voornamelijk het oog op de noordelijke pro vinciën de invoering der stoomdorschmachinede lage marktprijzen voor graanvee enz. De tijden zijn voorbij, dat de tarwe 14 per mud, de schapen ƒ40 per stuk en de kaas f 40 per 50 ued. ponden gelden. De boer is achteruitgegaan en daardoor ook de arbeider. Wordt dus de boer weder gesteund, het komt ook den werkman ten goede. Wat kan de noderlandsche staat doen om den landbouw uit zijn diep verval op te heffen Dat was de vraag die spreker zich bij den aanvang van den avond gesteld had en nu beantwoordde. Verschillende middelen worden aan de hand gedaan. De een noemt het protectie-stelsel, hooge invoerrechten op granen enz. Maar op wie komt dit ten slotte weer neer Op den boor zelf en niet 't minst op den arbeider. Onze duit- sche naburen kunnen daarvan getuigen. Een ander spreekt van progressieve grondbelasting of van landnationalisatie. Noch het een noch het ander lokt spreker aan. Hij vreest dat bij invoering van het eerste ook de boer weder door hoogere rente gedrukt zal wor den, dat door het laatste de energie verdoofd wordt, daar de producten niet aan den bouwer, maar aan de gemeenschap zouden komen. Stel den boer in de gelegenheid goedkoop gold te ver krijgen en de toestand zal veel verbeteren. Laat hem niet langer door de vrees gekwold worden, dat hem elk oogeu- blik de hypotheek kan worden opgezegd. Dus het stelsel van Prof. Moltzer en eene invoering van onopzegbaro grondrenten. Dit schijnt ook zeer aanlokkelijk, doch ook hier zou het gevolg zijn geen geld of hooge rente. Daarom komt het spreker gewenscht voor dat er Rijks-hypotheekbanken worden opgericht, waar de boer tegen 3°/0 gelden op hypotheek kan krijgen. Hij had dan een voordeel van l'/4 a llj2 °/0, in sommige gevallen van 2°/0. Datdenk- boeld, door spreker reeds in de Kamer gebrachtlacht hem zeer toe. Hij hoopt, dat binnen niet al te langen tijd de regeering zal werken in die richting. Nadat de voorzitter spreker bedankt had voor zijne rede, en van debat bijna geen gebruik was gomaaktsloot hij de vergadering. nr. II. Smeenge. Daartoe uitgenoodigd door de Centrale Liberale Kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen zal de heer mr. H. Smeenge lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaleen staatkundige lezing houden op Woensdagden 8 Februari e.k., 's middags 12 uur, ten huize van den heer P. Kok te Binnenwij^end (West woud). De toegang is vrij.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2