Stadsbericliten. Nr. 9909 f 100,000; Nr. 6376 f 1500 Ns. 6697, 11855 en 16744 1000; Ns. 6447,7122,9859, 16721 en 17095 400; Ns. 5666, 9136, 11408, 15547, 17516 en 18657 200; Ns. 1978, 8648, 9254, 10760, 12954, 13365, 14149, 19030 en 19165 100. 5o klasse, 15e lijst, 2 Februari. Ns. 9502, 4334, 15418 en 19641 1000; Ns. 15522, 17666 en 19555 400; Ns. 3674, 7719, 9485, 10943, 12282, 16901, 17063 en 19296 200; Ns. 4092, 4213, 7286, 6856, 7940, 11822, 12752, 17152 en 18329/ 100. Barslngerhorn. Den 1 werd tot hoofd der school benoemd de heer Johs. de Grooteerste onderwijzer te Winkel. Rijp. Den 1 herdacht de heer Joh. Kroone mnziek-onderwijzer den dag waarop hij vóór 25 jaren tot organist in de hervormde kerk werd benoemd. Den 31 Januari gaf het Mannenkoor in vereeniging met het Gemengde koor uit Beemster eene zanguitvoering in de zaal van den heer Jb. Appel. De verschillende nummers van het programma werden goed gezongen en voldeden uitmuntend aan het opgekomen publiek dat telkens van zijne instemming deed blijken door daverende toejuichingen. Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Obdam. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer O. Dekker, zal den 9 eene herstemming plaats hebben voor een lid van den raad tusschen de heeren P. Biersteker en S. Schilder, die bij de eerste stemming elk 37 stemmen verwierven. Bginond aan See. Aan het postkantoor en de daartoe behoordende hulpkantoren werd gedurende Januari in de rijkspostspaarbank ingelegd 330,20 en terugbetaald i48,885. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 41. Schagen. Den 31 werd in het lokaal van den heer J. P. Blauw, te Schagen, door den heer K. Cas. de Boer, van Assendelft, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Schagen en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van landbouw eene voordracht gehouden over verbetering onzer landbouwtoestanden. Een vijftigtal belangstellenden waren ter vergadering opgekomen. De voorzitter der Afdeeling, de heer P. Buis, van Schagen, opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat het be stuur der Afdeeling het nuttig achtte, zoo nu en dan een spreker uit te noodigen om eene voordracht te houden over een of ander belangrijk punt den landbouw betref fende. Dat voor dezen avond de heer de Boer, van Assen delft, zich bereid had verklaard over de verbetering onzer landbouwtoestanden te spreken achtte de voorzitter hoogst aangenaam. De heer de Boer, hierop het woord bekomen hebbende, zeide in zijne inleiding, dat de bestudeering der landbouwtoestanden, het streven naar verbetering daarvan, vele hoofden in dezen tijd bezighoudt. Hoogst belangrijk noemde spreker dan ook de oplossing van dat vraagstuk, want van de oplossing der zoogenaamde agra rische kwestie hangt zeer veel voor de gansche maat schappij af. En veel is er te verbeteren, want de toestand is verre van rooskleurig. In het vervolg zijner rede ging spreker na hoe de toestand in ons land voornamelijk thans is, welke oor zaken dien toestand in het leven hebben geroepen, welke middelen ter verbetering spreker meende te kunnen aanbevelen. In 1890 behoorden 3/s gedeelten van den bodem der provinciën Noord- en Zuidholland aan personen, die zelf geen landbouwers zijn. Na 1890 is dat er niet op ver beterd. In de andere deelen van ons land is de toestand volstrekt niet beter, zoodat het bij dezen voortgang niet zoo heel lang zal duren of eigen geërfde booren bestaan alleen bij uitzondering in ons land. Overal wordt de boer-eigenaar huurder. De hypothecaire schulden nemen hand over hand toe. Vooral op boerderijen drukken die schulden. Met cijfers toonde spreker aan hoe die schuld in korte jaren enorm was toegenomen en nog altijd toe neemt. Hoe dat zoo is geworden Niet, omdat zoovelen voor eenige jaren hun land te duur kochten of wat ook wel beweerd wordt door dat de boeren te weel derig hebben geleefd. Van stedelingen, die niet op de hoogte van de landbouwtoestanden zijn, kan spreker zulk eene uitspraak wel verwachten, maar dat ook anderen wel eens zoo iets hebben beweerd, vindt spreker al heel vreemd. Als dit toch waar was, waarom bemoeien zich dan zoovele regeeringen met verbetering van den land- bouwtoestand Neen de oorzaak zit dieper. Wel heb ben sommige boeren hun land te duur gekocht maar over het algemeen is dat niet de oorzaak van het verval. Jaarlijks komt er over geheel Europa pl. m. 6000 millioen gulden rente vrij, welke rente voor het grootste gedeelte belegd wordt in staatspapieren of land. Evenals nu de nijverheid tegenwoordig bijna geheel in handenis van het groot-kapitaal en kleine fabrieken verdwijnen, zoo zal weldra ook het grootste gedeelte van den bodem aan het groot-kapitaal belmoren. Wat is daarvan het gevolg Dat de grondgebruiker niet meer de eigenaar is van dien gronddat de grondgebruiker moet huren dat de huursom door de concurrentie tot de uiterste hoogte wordt opgedreven en do huurder eene soort van roofbouw gaat beginnen om maar te kunnen leven. De verhuurder woont dikwijls ver van zijne verhuurde eigon- dommen af en vraagt slechts, wie het meeste geld voor zijne boerderijen geeft. Op de verbetering van den grond wordt zoodoende minder gelethet voortbrengingsvor- mogen wordt verminderd. De afstand tusschen eigenaar en huurder wordt immor grooter en grooter tot schade van land en gebruiker. Is eene gezonde ontwikkeling van het landbouwbedrijf mogelijk als zooveel grond in handen van niet-gebruikers is Spreker meende van niet. In vroegere tijden had men ook wel groot-grondbezitters maar die woonden op hun land, kenden hunne huurders en zorgden, dat hunne nakomelingen den grond in goeden staat erfden. De huurder was verzekerd zijn loven lang op de boerderij te kunnen blijvon als hij maar oppaste. De kinderen konden na vaders dood hem als huurder opvolgen. De afstand tusschen eigenaar en gebruiker be stond als 't ware niet. De aanzienlijkste familiën zijn echter uitgestorven of naar de groote atoden verhuisd. Een rentmeester behoort nu de gooderen en hoeft niet dezelfde belangen als de eigenaars. Er is verwijdering gekomen tusschen huurder en eigenaar en die verwijde ring maakt het land arm, de booren arm en de maat schappij arm. Daarin moet verbetering komen. Ieder denkend mensch is overtuigd van de onhoudbaarheid van den tegenwoordigen toestand. Het gebruiksrecht van den boer is onzeker. Dat is een groot kwaad. Lange paebt- termijnen zouden zeer wenschelijk zijn. De boer woonde dan als 't ware op zijn eigendom en zou den grond tot zijn voordeel zooveel mogelijk verbetoren. Dat is nu helaas onmogelijk. De een drijft door hooger huur to bieden den ander van zijne plaats af. Men moest do huurprijzen kunnen regelen naar de opbrengst der landerijen Alles zeer goed maar de landbezitters zijn de sterksten en die zullen of kunnen soms daarin nooit toestem men. De pachter is immer de zwakste en moet zich veel laten welgevallen. Bij de wet alle huur overeenkomsten regelen is zeer moeielijk. In Enge land bestaat dergelijke wet. Spreker haalde daaruit eenige bepalingen aan maar vond zulk eene wet toch het beste middel tot verbetering niet. Eigenaar en ge bruiker moeten één zijn, meende spreker. Daartoe moest men komen. Er moesten geene maatregelen worden voor geslagen, die op den keper beschouwd slechts lapmiddelen zijn. De grond moet ter beschikking van den gebruiker komen. Dat is het eenige goede middel tot eene gezonde ontwikkeling van de landbouwtoestanden. Een staats- hypotheekbank moest tegen geringe rente een gedeelte van het benoodigde kapitaal voor aankoop van grond den boeren kunnen verstrekken. De eigengeërfde boeren stand moet weder in het leven teruggeroepen worden. Dan eerst is er verbetering in onze maatschappij te ver wachten, verbetering van den bodem, die nog zoo onein dig veel meer kan voortbrengen. De grond aan den gebruiker dat zij de lenze. Van de gelogenheid tot debat werd door de heeren Eoep, van Schagen, Schenk, van Anna Paulowna, en Bossen, van Schagerbrug, gebruik gemaak. De heer Roep wenschte voornamelijk te weten hoe de heer de Boer dacht over landnationalisatie, de heer Schenk meende, dat er wel eens een tijd zou komen, waarop de eigenaars der gronden zich zouden ontfermen over de boeren, die te duur huren, de heer Bossen wenschte dat er een pe- titionement op touw werd gezet om de regeering met de wenschen van den boer in kennis te stellen. Voor een staats-hypotheekbank verklaarde de heer Bossen niet te zijn. Tot genoegen van de vergaderden beantwoordde de heer de Boer de vragers. Zijn stelselantwoordde de heer de Boer aan den heer Roep, zou z. i. een overgang kunnen zijn tot landnationalisatie. Nu verklaarde hij daar nog niet voor te zijn. Den heer Schenk werd ge antwoord, dat hij zich zeker wel wat te veel voorstelde van het goede hart of den goeden zin der eigenaars. Velen zouden ook hun land niet minder kunnengeven, dacht spreker. De heer Bossen verklaarde voldaan te zijn, toen de spreker antwoordde, dat er toch geld noodig zou zijn en dat zijns inziens dat geld het zekerst en goed koopst te verkrijgen zou zijn door eene staats-hypotheek bank. Een staats-hypotheekbank zou speculanten kunnen weren en dat zou veel gewonnen zijn. Niemand verder het woord verlangende, sloot de heer Buis met een hartelijk woord van dank aan den heer de Boer voor zijne leerzame rede en aan de heeren, die aan het debat hadden deelgenomen, de vergadering. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft den 28 een persoon, die terecht gestaan had, omdat hij bij de wanordelijkheden op 28 December 11. te Leeuwarden een politie-agent op het hoofd geslagen had, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een ander, die terecht gestaan had, omdat hij in den avond van 29 December onder eenige kwaadwilligen geroepen hadsla ze dood enz. daarmede bedoelende drie politie-agenten, tot zes maanden gevangenisstraf. Mevrouw de wed. C. J. Cox—Prince, hoofd der 4 klasse meisjesschool op het Prederiksplein te Amsterdam, werd den 28 des avonds, in de tram naar huis rijdende, ongesteld en bleek, na inmiddels in eene vigilante te zijn overgebrachtbij aankomst aan hare woning reeds te zijn overleden. Den 29 zijn 5 jongens van 12 tot 16 jaren zonder gids in den St. Pietersberg bij Maastricht afgedaald en verdwaald geraakt. Eerst den 30 des ochtends gelukte het aan een bewoner van St. Pieter, den heer Ferdinand Schols de jongens op te sporen en te redden. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 30 met 10 tegen 8 stemmen besloten tot aanstelling van een gedi plomeerden veearts, om het op de veemarkt aangevoerde vee te keuren en toezicht te houden op de veemarkt en de veestallen, op 1000 jaarwedde. SchagerbrMg. In de den 30 gehouden vergade ring van de afdeeling Zijpe der Hollandsche Maatschappij van landbouw waren slechts 6 leden tegenwoordig. De voorzitterde heer Jim mink, voor de eerste maal als zoodanig optredendeopende de vergadering met een kort woord', waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd werden. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de op den 24 Febr. a.s. te 's-Gra- venhage te houden algemeene vergadering vereonigt men zich met de voorstellen van het hoofdbestuur; dat om de algemeene tentoonstelling in het vervolg om de 5 jaren en jaarlijks eene afdeelings-tentoonstelling te houden, vond o. a. algemeenen bijval, vooral omdat dan meer geld voor andere nuttige doeleinden beschikbaar zou blijven. Voor leden van het hoofdbestuur zullen worden gestemd de heer P. J. A. do Bruine van Zwijndrecht en J. Zijp Kz. van Abbekerk. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer M. Bossen en tot zijn plaatsvervanger de heer G. C. Hulst. Aan den heer C. Mosk werden vervolgens, na een gelukwensching door den voorzitter2 eerste prijzen uitgereiktdoor hem behaald op de algemeene tentoonstelling te Leiden voor komijne en commissie kaas, bestaande in j 25 en een getuigschrift. Een door den heer A. Nottelman te Petten behaalde 3e prijs voor Edammer kaas kon wegens diens afwezigheid niet worden uitgereikt. Nadat de volgende bijeenkomst op den 27 Maart was bepaald, werd de vergadering gesloten. Te Nieuwe-Sluis bij Brielleis den 30 des mor gens do ontvanger der Rijks belastingen in zijne kamer op den grond dood liggende gevonden met een revolver naast zich. Do kasten waren opengebroken en men vond geld op den grond. Naar het oordeel der geneesheeren zou hij des nachts half drio vermoord zijn. Den 1 is te Zand voort gestrand het oostenrijk- sche barkschip Lugia Radivo van Triëst naar Rotter dam, geladen met campèche-hout. Do bemanning heeft zich met eigen boot gered. Waarschijnlijk is liet schip verloren. Akersloot. Den 5, des namiddags 2 uur, houdt de heer ds. R. G. O. Oldeman candidaat te Eerbeek zijne intredena in de ochtend-godsdienstoefening be- vostigd te zijn door den heer ds. Oldeman, Naarden. In de week van 15 tot 21 Januari is in Neder land één persoon aan aziatische cholera overledenna melijk te Osch. In don nacht van den 28 op den 29 is te Hoorn een begin van brand ontdekt en gebluscht in het pakhuis van den winkelier D. op den Zeedijk. Dio winkelier is na onderzoek door de justitie voorloopig aangehouden. Den 30 trokken te Sliedrecht, na afloop eener ver- kooping, ongeveer 400 personen al zingonde door de ge meente op den voet gevolgd door de politie die aan vankelijk zoolang de menigte zingen bleefhaar stil liet begaan maar haar met de blanke sabel uiteen dreef, toen zijversterkt door de schooljeugd glasruiten bij de gegoede ingezetenen begon in te werpen en wei gerde te voldoen aan de herhaalde uitnoodigiugen om uiteen te gaan. Den 31 heeft de burgemeester samen scholingen van meer dan vijf personen op den openbaren weg verboden. Aan J. Beerendslaatstelijk cipier in het huis van bewaring te Hoorn, is f 550 pensioen ten jaste van den Staat verleend. Wijlen vrouwe J. B. Heid, weduwe den heer 0. H. Deune, in leven notaris te Amsterdamheeft aan het Ziekenhuis te Apeldoorn eene som van f 5000 vermaakt. De katholieke kiesvereeniging in het hoofdkiesdis trict Leeuwarden heeft besloten zich bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer van elke aanbeveling te onthouden de anti-rev. vereeniging om den heer Gerritsen te steunen. Te Zaandam is de bevolking van 15857 op 1 Ja nuari 1892 geklommen tot 16196 op 1 Januari 1893. Te 's-Gravenhage is aanbesteed het bouwen van elf woonhuizen op het terrein Duinoord door de coöpera tieve bouwvereeniging Zorgvliedlaagste inschrijvers waren gebroeders Houtman aldaar voor f 50,400. Dezer dagen zijn te Hillegom een woonhuis twee bollenschuren en ruim elf bunders bloembollengrond in verschillende perceelen in het openbaar verkocht voor ongeveer f 76000, behalve de kosten. Te Amsterdam is bij de ned. herv. gemeente tot predikant gekozen ds. L. J. van Apeldoorn te Tzum (Friesland). Voor het doen van voorzieningen aan de schut sluis bij het stoomgemaal te Uitgeest als verbetering der inundatiemiddelen in de stelling van Amsterdam, onder het beheer der genie, was laagste inschrijver de heer J. Oldenburg te Bergen voor 2190. St. BPancras. Blijkens de opgemaakte tienjaar- lijksche tafels van den burgerlijken stand zijn gedurende het tijdvak 1883 tot en met 1892 geboren 161 kinderen, en overleden er 117 personen, waaronder 9 levenloos aan- gegevenen en 4 aldaar toevallig overledenen. Er werden in dat tijdvak 51 huwelijken gesloten en geene echtschei dingen ingeschreven. In het voorafgaande tienjarig tijd vak waren 187 kinderen geboren 116 personen over leden waaronder 5 levenloos aangegevenen en 4 aldaar toevallig overledenen, en werden er 50 huwelijken gesloten en ééno echtscheiding ingeschreven. De bevolking bestond op 1 Januari 1892 uit 271 m. en 250 vr., totaal 521. In den loop van dat jaar werden geboren 13 m. en 6 vr., en vestigden zich 13 m. en 14 vr. samen 297 m. en 270 vr. In dat jaar overleden 7 m. en 7 vr. en verlieten de gemeente 15 m. en 16 vr., zoodat op 31 December 1892 de bevolking bestond uit 275 m. en 247 vr. totaal 522. Er werden in dat jaar 9 huwelijken gesloten, waarvan 8 tusschen jonkmans en jonge dochters en 1 tusschen een weduwnaar en eene jonge dochter. Wij ontvingen het eerste nummer van „88e Sociale Gids", socialistisch tijdschrift voor Noord- en Zuid- Nederland, onder redactie van B. Ruber, Secutus en Peer Corstiaan. Het zal maandelijks verschijnen en 4 per jaargang kosten. Slaatsloleiry 5e klasse 14 lijst, 1 Eebr, Een talrijk publiek woonde de good geslaagde uit voering bij, dinsdag, den 31, door de Alkmaarsche Turn- club „Kracht cm Vlugheid", in het locaal Har monie gegeven met medewerking van den jongens- en meisjescursus. De eerste staat tegenwoordig onder leiding van den heer W. F. Slinger, die langen tijd reeds voor werker bij de geregelde oefeningen der leden wasvan de beide genoemde cursussen is de leiding, na het vertrek van den heer van Dijk, in handen van den heer J. Eits, onderwijzer aan een der openbare scholen alhier. De Turn- club heeft een uitnemenden naam optehouden dien zij zich na veel inspanning en toewijding verworven heeft, en zij tracht dit in den laatsten tijd voornamelijk te be reiken door bij het jongere geslacht dezelfde lust tot ge zonde lichaamsoefening aantekweekendie hare eigen leden steeds bezielt. Gi'ootendeels waren dien avond dan ook de beide, onder haar beheer staande cursussen, voor het voetlicht en do jongelieden gaven hot bewijs, zoowel de meisjes als de jongens, dat zij met lust werkten. Hoe ver zij het nog kunnen brengen, kondon zij orvaren, toen de leden der Vereeniging zelve worstolstaudon uitvoerden, die van groote kracht en vlugheid" getuigden. Van de 22 candidaten, die zich bij de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst hadden opgegeven voor het examen ter verkrijging van het diploma van bouw kundig opzichter, verwierven 9 het diplomawaarvan de hoer A. van Kleef, vroeger alhier, thans te Am sterdam, het rangnummer één verkreeg. De heer prof. dr. M. A. JU. Schaepinnn zal de vroeger reeds aangekondigde lezing alhier houden op Maandag, 6 Maart a.s. Den 31 trad mej. l'ostnm, hoofd der gemeente bewaarschool te Egmond aan Zee, in Diligentia op ter behandeling van het onderwerp Het onderwijs in de bewaarschool", in de afdeeling Alkmaar van de Veree niging Volksonderwijs".Nadut zij mot een twintigtal harer leerlingen uit Egmond aan Zoo door de ouders daartoe welwillend beschikbaar gesteld had laten zien hoe zij met de kinderen speelde en hoe zij met de haar, in ruime mate ten dienste staande hulpmiddelen de kinderen bezig hield en op die wijze ontwikkelde zette zij in eene bij uitstek heldere en duidelijke rede uiteen het groote on derscheid tusschen de bewaarschool van den vroegeren

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3