iIbI mék lÉI wé, iSlf Binnenland, 841e Staatsloterij. Wm w ai» WÊ WÊê 1. wm w wm, mm, Correspondentie-Schaakpartij, vM. msm b c f g weder een herige schok plaats. O. a. stortte de mnnr der gevangenis in, waaruit vele gevangenen ontvluchtten, die echter spoedig achterhaald werden. Het gasthuis was zwaar beschadigd; de zieken werden naar verschil lende gebouwen gezonden. KOORWGGBSr, De zitting is den 2 des namiddags geopend met eene troonrede, waarin verklaard wordt dat de betrekkingen met het buitenland geene verando' ringen hebben ondergaan. Verder wordt medegedeeld dat de volgende voordrachten in voorbereiding zijn; eene wet op de scheepvaart en eene op het houden van scheepsregisters, eene wet, regelende de pensioenen voor militaire beambteneene wet tot beperking van den arbeidsduur verzekering tegen ziekte en ongelukken onder werklieden enz. ITALIË. De aanvraag tot vervolging van den af gevaardigde Di Zerbi werd den 2 gesteld in handen eener commissiewolker meerderheid voor vervolging gestemd is. De beraadslaging over haar rapport werd op den 3 bepaald. In antwoord op eene vraagwat waar was van do bewering, dat de regeering voor de verkiezingen geld van de Banken had gekregen zeide minister Giolitti zich niet met die leugens en die tegen hem gerichte beleedigingen in te laten. Di Rudini deelde mede dat Tanlongo in een verhoor bevestigd had, dat hij aan eenige voorzitters van den ministerraad 4 millioen francs gaf. Wat hem betreft, hij had nooit iets gevraagd of gekregen. Hij stelde echter eene motie voor, waarin een parlementair onderzoek werd gevraagd. Giolitti bevestigde dat Di Rudini boven alle verdenkingen ver heven was. Den 27 konden de rechtbanken van Palermo geen zit ting houden. Alle advocaten en procureurs hadden den arbeid gestaakt wegens den walgelijken toestand, waarin de lokalen verkeerden en waarop reeds bij herhaling ernstige aanmerkingen gemaakt waren. Per telegram werd den minister van justitie hiervan kennis gegeven. lIllIitlV'H. De minister van financiën heeft een schrijven gericht tot banken en handelshuizen waarin gedreigd wordt, dat hare rekeningen met de Rijksbank zullen gesloten worden en zelfs dat strengere maatregelen genomen zullen worden, als zij hunnen steun leenen aan de speculatiën in het buitenland ten nadeele van den kredietroebel. JAPAN. Te Osaka zijn den 20 twee katoenspinne. rijen, waarin ongeveer 30000 spillen liepen, afgebrand Tachtig arbeiders kwamen in de vlammen om. Den 29 zijn twee jongens uit Yollenhove, een van 10 en een van 7*/j jaar, ter spieringvangst uitgegaan, doch tengevolge van mist op zee niet teruggekeerd. Alle pogingen om hen te vinden, mislukten, zoodat zij waar schijnlijk verdronken zijn. Den 81 is te Lichtenvoorde een felle brand uit gebroken in de stoomslachtenj van A. ten Bosch het geheele huis is afgebrand. Den 1 was door den feilen zuidwestenwind het ijs uit het Monnikendammergat en de Goudzee weggedreven, zoodat men de haven weder kon binnen varen. Den 1 is te Franeker door het waterschap van de vijf deelen zeedijken binnendijks aanbesteed het verboteren van den zeedijk tusschen de dijkpalen 106 en 120 be staande in het maken eener steenglooiing ter lengte van 1350 el en het verhoogen en verzwaren van den zeedijk, ter lengte van 1340 el, met bijbehoorende werken. Laag ste inschrijver was de heer J. Oldenburg te Mergen voor 178.439. De raming was 207.250. Den 1 is aan de Rederijkerskamer Kennemerland te Beverwijk door eenige dames een sierlijk vaandel aangeboden. Den 2, des avonds te zes uren, is bij het rangeeren van den IJmuidertrein op het station "Velzen de loco motief Raaf te ver in de richting van de op dat oogen- blik openstaande spoorbrug doorgereden, waardoor het gevaarte in het Noordzeekanaal stortte. Op die locomo- tafel bij het raam schrijven Gij zult daar geheel onge stoord zijn tot etenstijd." Zij haalde pennen en papier voor hem, legde een vloei boek voor hem neer, liet, het gordijn half vallen en liet hem toen aan zijn vertaalwerk. »Wat een vreemd meisje is zij," dacht hij. Openhartig en rondborstig als een jongen en toch heeft zij iets zachts. Zij zou Sigrid bevallen; ik herinner mij, dat zij te Balholm al veel met elkander op hadden. Toen kwam de bittere herinnering aan eene, die alle anderen had overschaduwd gedurende die gelukkige week aan het Sogne fjord en de stroeve uitdrukking kwam weder op zijn gelaat. Hij nam een pen en begon te wer ken aan het handschrift van den heer Sivertsen. Den volgenden morgen begon zijn nieuw leven. Hij sloot het verleden af en deed moedig zijn stap beneden waarts op den maatschappelijken ladder, die evenwel een stap hooger was op den ladder van eerlijkhoid en wel varen. Toch viel het niet te ontkennen, dat de verandering van zijne positie hem bitter griefdehet hinderde hem een man als James Horner als zijn meerdere te moeten behandelen, het hinderde hem, dat de andere bedieuden hem als hun gelijke aanspraken. De heer Horner, die iemand was, die een aartsengel genadig zou hebben be handeld om zijn eigen vriendelijkheid te laten uitkomen, was ongelukkig die week den meesten tijd in den winkel en bemoeide zich veel met den nieuweling. Prithiof's aangeboren henschheid kwam hem goed te stade, maar eindelijk kreeg zijn trots de bovenhand en hij liet het opgeblazen mannetje zoo duidelijk gevoelendat hij liefst met hem zoo weinig mogelijk wilde te doen hebben, dat James Horner's genadige bescherming spoedig ver anderde in spijtigen afkeer. »Hoe zijt gij er toch toe gekomen, dien Falck in de plaats van Smith te nemen zeide hij op morrenden toen tot den heer Boniface. Hij is een vriend van Roy," was het antwoord. »Wat hebt gij tegen hem Ik geloof, dat hij zeer goed zal ■voldoen." Wordt vervolgd tief waren drie personen, de machinist Kloos, de stoker Oosterhout en de arbeider De Nijs, die allen verdronken. Kloos was gehuwd en had drie kinderen De anderen waren ongehuwdde Nijs was echter bruigom. De scheepvaart was gestremd voor groote schepen. Den 3 is dadelijk een aanvang gemaakt met het lichten van de locomotief. Om 7 uur des avonds waren de werkzaam heden reeds zoo ver gevorderd dat een gedeelte der machine boven water kwam. De lijken waren nog niet gevonden. Den 2 is door het prov. bestuur van Noordholiand bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks Museum gebouwen en het daarom gelegen plant soen te Amsterdam, benevens het uitvoeren van eenige bijkomende werken, gedurende de jaren 1893 en 1894, in twee perceelen ieder perceel geraamd op 15000. Laagste inschrijver voor perceel 1 de heer H. Orouwer te Amsterdam voor 14590 en voor perceel 2 dezelfde voor 14998; 2°. het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen van het paviljoen Welgelegen te Haarlem, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 Dec. 1894, geraamd op f 8000. Laagste inschrijver de heer A. Rinkema te Haarlem voor 7202. Den 30 heeft de jager P. van Huissteden te Neder- horst den Berg vier groote wilde zwanen geschoten. Den 1 des avonds is de groote boerderij van den heer L. Geertsema te 't Waar provincie Groningen, grootendeels door brand verwoest. Do brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 1 met 12 tegen 18 stemmen verworpen eene door den heer Treub voorgestelde motiewaarin de wensch uitge sproken werddat in den regel gemeente-gronden in erfpacht zouden worden uitgegeven, nadat mede met 18 tegen 11 stemmen verworpen was het amendement van den heer Jitta, om in dat voorstel de woorden »in theorie op te nemen. Art. 1 van een door burgemeester en wethouders ingediend erfpachts-contract werd mede ver worpen. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft den 1 den prijs van de eerste kavelingen bouwterrein, door de uitbreiding der stad verkregen, bepaald op f 20, ƒ15 en 10 per vierk. el. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 2 besloten het college van burg. en weth. voorloopig weer te doen bestaan uit den burgemeester en drie wethoudersin plaats van vier. Den 2 is te 's-Gravenhage overleden de gepensio neerde luitenant-generaal A Engelvaart, in 1891 gedu rende eenigen tijd minister van oorlog in het derde ministerie Thorbecke en oud-gouverneur der militaire academie te Breda. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage de heer mr. C. Krabbe, thans kantonrechter in het eerste kanton van Amsterdam. Den 3, des morgens te half tien, is te Bloemen daal brand uitgebroken in de door den burgemeester den heer Immink, bewoonde, grootendeels van hout opge trokken villa, in 1883 gediend hebbende voor de afdeeling Noorwegen op de internationale tentoonstelling te Am sterdam en toen hierheen overgebracht. De burgemeester zelf was afwezig en de brand nam zoo snel toe dat de pogingen der bewoners, om den brand nog te blusschen, mislukten. Zijne echtgenoote bekwam bij de pogingen tot blussching eenige lichte brandwonden. De verbouwing van de r. k. kerk aan het Academie plein te Groningen is toegewezen aan den heer N. Per- quin te 's-Gravenhage voor 132.136. De regelings-commissie van de groote Nationale landbouw-tentoonstelling van 16 tot 20 Aug. bij gelegenheid van de algem. vergad der «Geld.-Overijs. maatsch. van landb." te Nijmegen te honden, wil trachten op een ongewone wijze de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen. Zij heeft de Koninklijke goedkeuring verkregen van het houden eener verloting van 30000 loten ad ƒ1 per lot en heeft nu eene inschrijving geopend voor 300 aan deelen ad f 100. Elke houder van zulk een bewijs ontvangt 100 loten en heeft recht op vrijeu toe gang tot alle tentoonstellingen en feestelijkheden, benevens op een evenredig aandeel in de netto winst. De loten mogen door de aandeelhouders weer aan anderen worden overgedaan. Te Rotterdam werd deze week de vierde jaarver gadering gehouden van den „Ned.-Postdulvenbond," ouder leiding van den heer H. E. Jung. Vertegenwoor digd waren Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Purme- rend, Weesp, Utrecht, Den Haag, Kralingen, Dordrecht, Waalwijk en Gorkum, te zamen uitbrengende 20 stemmen. Als plaats voor de algemeene vergadering en tentoon stelling van het volgende jaar werd Amsterdam gekozen. Een voorstel om de contributie op 2.25, met inbegrip van het Bondsorgaan te brengen werd aangenomen. Hierna werd besloten met oude duiven een wedvlucht uit Bazel, met jonge eene uit Osnabrück te doen plaats hebben. Vervolgens werd het aftiedende bestuur herko zen, de heerenH. E. Jung, presidentG. P. A. I. Verbeet, penningmeesterD. Munnikhuis, A. M. M. Kalkman en F. I. Rennefeld, commissarissen terwijl tot secretaris werd gekozen de heer C. L. Schepp, lid der K. P. V. ade Reisduif", te Kralingen. Na uitreiking der prijzen van de in 1892 gehouden bondswedvluchten, werd de vergadering gesloten. Te 's-Graveuhage is een adresbeweging tegen de aanhangige kieswet op touw gezet door de heeren Neder- burgh, oud-lid van den Raad van Indië, vice-admiraal de Casembroot, gepens. luitenant generaal Mac Leod, gep. luit. kol. Pabst, Mr. D. Polak Daniëls, gep. luit. generaal Verspyck en gep. indisch hoofdambtenaar Wat- tendorf. De gemeenteraad van Bnkhulzen heeft van den minister van binnenl zaken in antwoord op zijn verzoek tot overneming van de Hoogere Burgerschool de mede- deeling ontvangen, dat er geen voornemen bestaat het getal Rijks hoogere burgerscholen uit to breiden. De gemeenteraad van Bakhuizen heeft besloten dat bij ieder huis aldaar een regenbak moet zijn van '/2 kub. el inhoud. Volgens officieele opgaaf zouden er 500 regenbakken gemaakt moeten worden, eene uit gave van ongeveer 40000 zullende vorderen. Den 2 is in het hotel »Wissemann" te Winscho ten op initiatief van den heer mr. A. H. Koning te Finsterwolde met ongeveer 380 tegen 20 stemmen de volgende motie aangenomen »Er bestaat eene partij »van orde, die zich ten doel stelt met alle wettige mid- delen eene partij te bestrijden, die de maatschappelijke »orde wil omverwerpen. Zij zal trachten dit in de eerste plaats te doen door werkloosheid door productieven ar- »beid te vervangen en door hen, die tot de partij be- hoorente steunen boven hen, die tot de partij van »wanorde behooren." Op de aanbeveling voor directeur der gemeentelijke gasfabriek te Purmerend zijn uit 25 sollicitanten ge plaatst de heeren R. Zijlstra te UtrechtM. Levert te Leeuwarden en F. J. M. J. Donkers te Roermond. Tram Alkmaar Haarlem. Naar de heer Jan Holland ons schrijft, bestaat het voornemen indien de gemeenten aan de Egmonden en Castricum vóór de andere gemeenten de concessie ver- leenendat begonnen worde met den aanleg van af Egmond aan Zee. Ursem. Door de afdeeling »Ursem en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouwis tot af gevaardigde naar de in Maart te houden vergadering van de «Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw" in Hollands Noorderkwartier benoemd de heer P. Jon gens en tot zijn plaatsvervanger de heer P. de Boer. Warinenhuizen. In de kolfbaan van sDe Moo- riaan gaf de heer ter Hall met een 3-tal adsistenten den 31 eene soiriée vairée. Het talrijk opgekomen publiek bleek onvoldaan te zijnzij het dan ook, dat de sneltee- kenaar teekenen van verwondering en bewondering uit lokte. Mogelijk heeft de heer ter Hall ons bij eeno vorige gelegenheid te veel doen genieten, om nu voldaan te zijn. Een »bal na" besloot de bijeenkomst. Schagen. Den 3 had in het Noord-Hollandsch koffiehuis de tweede der volksvoordrachten van dezen win ter plaats. Door den heer mr. A. Fentener van Vlissin- gen van Amsterdam, die welwillend zijne medewerking verleende, werden »De Bruiloftsdag," van Hooijeren »Een liefde in den mist" van Nievelt hoogst verdienste lijk voorgedragen. De Harmoniekapel, die mede welwil lend medewerkte, moest als gewoonlijk haar laatste num mer herhalen. Wieringerwaard. Den 22 had de tweede open bare vergadering plaats van het departement van de maatschappij tot nut van het algemeen. In zijn openings woord wees de voorzitter er met ingenomenheid op, dat sinds de herdenking van het veertigjarig bestaan in December j.l. zeven nieuwe leden waren toegetreden. De spreekbeurt werd door den heer Overduin vervuld, die hiervoor twee schetsen van J. C. de Vos had gekozen de bijdrage door den heer K. A. Kaan met een novelle van Justus van Manrik. Uit de luide bijvalsbetuigingen bleek duidelijk, dat deze voordrachten zeer in den smaak van de aanwezigen vielen. De pauzen werden op aange name wijze aangevuld door eenige muzieknummers, zoo wel op piano als op de viool. Den eigenaar van het lokaal zij aangeraden, wil hij het publiek niet noodzaken thuis te blijven, in het vervolg voor betere verwarming en ver lichting zorg te dragen; 't was in de kolf baan geenszins te bespeuren, wat de laatste jaren alom ter verbetering van kachel en lamp is geschied. Bergen. Er werd een mannenkoor opgericht onder leiding van den heer P. van Hoorn, len onder wijzer aan de openbare lagere school. De vereenigiDg telt 22 leden. De joefeningen worden gehouden in een dor schoollokalen. Van wege de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging Landbouwbelang" zal op donderdag, 23 Februari 1893, te Sierlkzee eene tentoonstelling van zaaigra nen gehouden wordenwaarvan het programma ver krijgbaar is bij den heer M. C. Mnlock Houwer, aldaar. Aangiften moeten vóór 17 februari a. s. geschieden. 5e klasse, 17e lijst, 4 Februari. No. 9851 f 1000 en premie van f 30000No. 6826 f 70 en premie van f 3000 No. 4024 f 200. »Excelsior", te Noordschermer (wit.) «Excelaior", te 's Gravenhage (zwart). wa w//////ê. W8m y//////// V//////////A y/////////A y/////////, Wit: le zet: d 2d 4. 2e c 2c 4. 3e e 2e 3. 4e c 4 d 5. 5e R. f 1—d 3. 6e P. b 1—c 3. 7e P. g 1—e 2. Z wart: d 7—d 5. e 7—e 6. P. g 8—f 6. e 6 d 5. R. f 8—d 6. R. c 8e 6.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2