No. 16*. Vijf en Negentigste Jaargang, 1893. ZONDAG 5 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. HERIJK voor de ingezetenen van Alk maar voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 78 en 9 Februari. PARI JSC HE BRIEYEN. Amsterdamsclie Brieven. Bin nenla nTcL ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en aalerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. MADASTJER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat bij ter secretarie dier ge meente, gedurende 30 dagen, ter inzage van belangheb benden heeft nedergelegd eene opgave van uit komsten, bedoeld in de aitikelen 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. no. 82), waarvan, ter vol doening aan art. 15, 2e lid dier wet, bij deze af kondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 2 Februari 1893. A. MACLA1NE PONT. IV. Parijs, 29 Jan, 1893. Verleden jaar lazen wij 's morgens in de dagbladen een bericht van een viervoudig duelwaarin een heer, dien men dadelijk den modernen d'Artagnan noemde, achter eenvolgens zijne vier tegenstanders buiten gevecht stelde. Wij wenschten toen ons zeiven geluk met de gewoonte die wij hebben aangenomen, nooit courantenberichten over te schrijven vóór wij ze hebben gecontroleerd of vóór wij volkomen zeker zijn, dat ze waarheid bevatten, want een paar dagen later vertelde de geheele persdat de zaak verzonnen was door den modernen d'Artagnan zeiven, die zeker niet wel bij het hoofd was. Het aardige van het geval stak toen in de beweringen van hen die er nog meer van wisten te vertellen dan de couranten zeiven en zoo herinneren wij ons een medereiziger, die ons wist te vertellendat die vier heeren zich zeer onbeschoft hadden gedragen die medereiziger wist dit »de bonne source" (uit goede bron) en heeft later over zijne »bonne source" menige spotternij moeten hooren. Thans is er een nieuw geval, dat al even ongelooflijk klinkt, en dat wij, bij uitzondering, zonder contröle over nemen want zoo dit onwaar blijkt, zou het er voor de pers gek uitzien. Onder den titel »Le brigandage en plein Paris" (de rooverij in het hart van Parijs) lezen wij een verslag van een diefstal, zoo stout, dat die eigen lijk in Amerika tehuis behoort. In het kwartier der Champs Elyséesin Avenue Marceau No. 24 ligt het hötel van den markies de Panisse-Passis, die zich op het oogenblik te Cannes, in het zuiden van Frankrijk bevindt. Het hotel wordt bewaakt door den portier Quérel en zijne vrouw. Gebruik makende van het feit dat de rechter van instructie, de heer Franqueville, vele huiszoekingen laat doen ten einde meer licht te verspreiden in de moeilijke Panama-quaestie, belden tegen half zes 's avonds verscheidene net gekleede heeren aan het genoemde hötel aande concierge liet hen binnen en een dier heeren die in zijn knoopsgat het lintje droeg van het legioen van eer, maakte zich bekend als commissaris van politie, beweerde dat de eonciergo indertijd voor den markies een check moest hebben ontvangen van Panama, liet de echtelieden Quérel in verhoor nemen, daarna geboeid in eene kamer opsluiten keerde in het hötel alles ten on derstboven, brak de meubelen en de brandkast, en maakte groote pakken van alles wat waarde had. Tegen tien uur lieten de heoren een rijtuig voorkomen, waarin de buit werd geladen, en tegen middernacht werden Quérel en zijne vrouw in het kantoor van hunnen meester op stoelen vastgebonden en verlieten de roovers het hötel. Eerst een uur later gelukte het aan de verschrikte bewakers zich van de touwen die hen vastbonden te bevrijden en waarschuwden zij de politie, maar van de stoute roo vers heeft men nog niets ontdekt. Bespraken wij in een vorig artikel de tentoonstelling van het jaar 1900 op Paris-Courbevoiezoo willen wij ditmaal stilstaan bij een ander plan, hetwelk veel kans heeft te zullen worden aangenomen door de Commissie, n-l- het plan Auteuil-Longchamps. De commissie toch sehjjnt niet veel op te hebben met het voorstel Vincen- nes", hetwelk aan den oostelijken hoek van Parijs ligt ver van alles waar wij gewend zijn onze vermaken te' zoeken. In Parijs toch openbaart zich ook een groote drang naar het Westen der stad, vroeger lagen de meeste schouwburgen op den boulevard du Temple, doch zachtjes aan verhuizen alle publieke vermakelijkheden naar de boulevards Bonne-Nouvelle Montmartre Italiens en, getuige de nieuwe circussen en het gewezen hyp- podrome, steeds meer en meer naar de Champs Elysées. Natuurlijk zoudeu de bewoners in het oosten van Parijs gaarne zien dat daar de volgende Ex positie werd gehouden, reeds hooren wij van openbare vergaderingen en van adressen aan regeering en gemeen teraad, maar Vincennes is nu eenmaal te veel buiten het Panjsche leven, de commissie vindt het Champs de Mars te veel bekend, het plan van Bagatelle viel reeds in het water, en dus blijft de keus hoofdzakelijk tusschen Cour- bevoie en Auteuil. Dit laatste biedt een voordeel aan, n.l. dat men het ook kan bereiken met de stoombootjes, en wordt er terecht op gewezen dat in 1889 die bootjes alleen acht millioen bezoekers naar de tentoonstelling brachten. In Auteuil staan wij tegenover twee voorstellen, n.l. dat van Antonin Proust, en dut vau Saint Lanne' Het eerste is wat men kan noemen een officieel plan, en is het bijna zeker dat de commissie dit aan den minister zal voordragen, en dat het zal worden aangenomen maar dat neemt niet weg, de groote nadeelen die aan dit voor stel zijn verbonden Eerstens zal men verplicht zijn het course-veld in beslag te nemen, zoodat de wedrennen naar elders moeten verhuizen; ten tweede neemt men een groot deel van het Bois de Boulogne, ongeveer 120 loO hectaren, waardoor dit schoone bosch verminkt wordt; ten derde is het met aangenaam wandelen in dit bosch voor langen tijd gedaan, want waar zal men een rustig plekje vinden, zoo dagelijks duizenden er door trekken om zich naar de Expositie te begeven. De heer Saint-Lanne wil niet aan het Bois de Boulogne komen, hij heeft een plan te Auteuil zolf, op de beide oevers van de Seine-rivier achter den viaducthij wil de riviei als basis nemen en die bedekken met een brug, een »pont-terrasse van reusachtige afmetingen en met vier torens. Verder wil hij een Tonr-Ville bouwen of Toren-Stad, een gebouw van vijf-en-veertig verdiepingen en bevattende twee duizend vertrekken, oen theater, een balnéum, tuinen, bloemkassen, restauratie-zalen enz. enz. Het geheele plan beslaat 150 hectaren en bijna twee en half kilometer rivieroever op den rechter oevër krijgen wij het plein »des Nations" mot het Pavilion d' Honneur", waarin de tentoonstelling wordt geopend, het paleis van de Electriciteit en de vreemde landen. Op den linker oever hebben wij de machineriën, den landbouw, de ko- loniën enz. enz. Een electribche spoorweg doorloopt al de terreinen en daar wij toch op het water zijn zoo belooft de marine mooi te worden vertegenwoordigd, o.a. met drie modellen van schepen, 1700, 1800 en°1900 van af het schip van Jean Bart »Le Giorieux" genoemd tot den »Masséna", het nieuwste pantserschip het weikin 1900 gereed zal zijn. De middelen van vervoer zijn bijzonder gemakkelijk, voor een Hinken wandelaar is Auteuil niet te ververder heeft men de Ceintuurbaan de lijn van Moulineaux de stoom- en andere trams omnibussen rijtuigen en vooral de bootjes, zoodat per uur 120 dui zend personen deze tentoonstelling kunnen bereiken. Later zullen wij bij het plan van Antonin Proust stilstaan, en in dit plan zullen wij veel van Saint-Lanne's voorstel terugvinden, het Bois de Boulogne zal dus een leelijke knak krijgen, maar de tentoonstelling wordt er toch ook mooi. Trouwens, men kan gerust aannemen, dat waar de Expositie ook wordt gehouden, zij steeds prachtig zal^ zijn, want al zou zij ook in grootschheid achterstaan, in smaak zal zij steeds alles overtreffen wat voorafging. De Franschen zijn wel eens wat overdreven, maar zij kunnen met recht beweren, dat in goeden smaak geen enkel volk hun nabij komt. Jh M. T. IIL Omstreeks drie jaar geleden werd in den gemeenteraad een voordracht behandeld tot verkoop van drie blokken bouw-terrein tusschen de ie en 2e Nassau-straten. Bij die gelegenheid was het, dat de heer Treub opmerkte, dat het gemeente-belang beter zou worden gediend, als derge lijke groote terreinen niet verkocht werden doch in erfpacht werden uitgegeven. Wat toch was het geval? Als die onbebouwde terreinen verkocht werden konden zij weinig opbrengen, terwijl de waarde aanzienlijk steeg, zoodra daarop huizen waren opgericht. Van die prijs- vermeerdering had de gemeente-kas niet het minste voordeel. Burgemeester Van Tienhoven nam dien wenk tor harte eu zoo werd spoedig daarna door b. en w. een voordracht ingediend, waarin de voorwaarden van erfpacht aan het oordeel van den gemeenteraad werden onderworpen. B. en W. bleken tot het geven van gronden In erf pacht genegen mits 1° de handhaving van het eigen domsrecht der gemeente en de betaling der pachtsom zouden gewaarborgd zijn en 2° de pachtors bereid waren een pachtsom op te brengen, overeenkomende met 4 pet. der geschatte koopwaarde. De opbrengst dier percenten zou dan moeten dienen voor rente en aflossing in 60 jaren van eene leening door de gemeente te sluiten tot het bedrag der geschatte koopwaarde, zoodat de gemeente geen dadelijk financieel nadeel zou ondergaan. En was do leening afgelostdan kreeg zij weder de beschikking over den grond waarvan de waarde inmiddels waar schijnlijk aanzienlijk was gestegen. De losse omtrekken van dit ontwerp zijn zeker reeds voldoende om te doen inzien, dat er heel wat juristen- scherpzinnigheid noodig was om de bepalingen zoodanig te tormuleeren, dat daarmee in de praktijk geen moeiel lijkheden ontstonden. Do gemeenteraad stelde het ont werp dan ook in handen van eene rechtsgeleerde com missie, bestaande uit de heeren Treub, Pijnappel, Fabius, Waterschoot van de Gracht en Dijkmans. In deze commissie werd door enkele leden er meer in het bijzonder op aangedrongen, dat de rechten van ver schillende belanghebbenden zooals de gemeente, de erf pachters en vooral de houders van hypotheken op het recht van erfpacht, zonder wier financieele tusschenkomst niet wordt gebouwd, nauwkeuriger zouden worden vast gesteld. Deze leden vormden wel is waar de minderheid, doch niettemin werd het ontwerp, waarin zij hare denk beelden neerlegden, aan het oordeel van den stad3-advo- caat en b. en w. onderworpen. Deze deden daarmee hun voordeel en dienden eenige maanden later een derde ontwerp in. Aldus was er heel wat tijd verloopen, terwijl in het bouwvak reikhalzend naar eene beslissing werd uitgezien. Elk voorstel tot verkoop van gemeente-grond stuitte na melijk af op het aanhangige ontwerp. Daarom was het velen aangenaam dat de erfpachts-quaestie in de eerst volgende raadszitting de hoofdschotel zou wezen. Nu dat is zij geweest. Daarover is heel wat gedis cussieerd en geredeneerd en toen velen hunne welspre kendheid ten beste hadden gegeven, was het einde dat de voordracht met groote meerderheid werd verworpen. Men is dus nu weer even ver als drie jaar geleden en het zal zeer te bezien staan of b. en w. lust zullen ge voelen om nog weer eens een ander ontwerp op te maken. Op da tegenstemmers rust thans de verplichting, eens met een ontwerp uit den hoek te komen, dat aan hunne eischen voldoet. Het Comité voor hulp aan noodlijdenden heeft aanvankelijk veel succes op zijn streven. De giften vloeien mild en tal van personen zijn reeds geholpen. Maar er is heel wat noodig, als op den ingeslagen weg zal kunnen worden voortgegaan. Overigens een vreemd verschijnsel dat deze commissie wel het geld bijeen kan krijgen, dat aan Liefdadigheid naar Vermogen wordt onthouden. Een bewijs te meer, dat deze instelling lang niet meer zoo hoog in aanzien staat als vroeger. In NTIeuwev-Amstel heeft de burgemeester een ge heel andere gedragslijn gevolgd dan zijn collega in de hoofdstad. Hij heeft de werkloozen ontvangen en hun beloofd, dat het dagelijksch bestuur eene commissie zou vormen tot inzameling van gelden. Dit is ook geschied politie-agenten hebben bij de Nieuwer-Amstelaren inschrij- vings-biljetten aan huis bezorgd en zijn die den volgenden dag na invulling komen afhalen. Die maatregel zal onge twijfeld heel wat opbrengen, niet zoozeer, omdat men nu juist in Nieuwer-Amstel den werkeloozen zulk een bijzonder goed hart toedraagt, als wel, omdat menigeen het aan zijn fatsoen verschuldigd zal achten om op een inschrijvingsbiljethem hoor de plaatselijke autoriteiten toegezonden, voor een be hoorlijk bedrag te teekenen. De grootste moeielijkheid komt nu echter noghoe zal het geld verdeeld worden, zonder al te veel ontevredenen te maken Eu wat hebben onze lezers wel gezegd van den uitslag der jongste gemeenteraadsverkiezing Hier kwam deze tamelijk onverwacht en te oordeelen naar de uit bundige vreugde in de geleieren der verbonden minder heden hadden ook zij nauwelijks op zulk een afloop dur ven hopen. Overtuigend is thans gebleken dat bij de meerderheid der Amsterdammers deze overweging den doorslag geeftis de candidaat een voorstander van be zuiniging? De meesten hebben genoeg van de steeds klimmende belastingen en willen de politieke overtuiging van een gemeenteraadslid voor lief nemen, mits hij wake voor opdrijving der uitgaven. Natuurlijk is dit ook niet aan Burgerplicht ontgaan en nu eene nieuwe vacature is ontstaan door het door den heer mr. H. L. M. Luden genomen ontslag, zal ook deze kiesvereeniging haar best wel doen, oen candidaat te vinden, die den menschen de dubbeltjes in den zak wil laten houden. Ons wacht der- halve een wedstrijd van zuinigheids-candidaten. Svginanden. Sinds eenige dagen deed het gerucht de rondte, dat een ingezetene van Egmondbinnen 300.000 florijnen zou hebben getrokken uit eene oostenrijksche loterij. De houder van dat lot is zich van zulk een ge luk echter nog niet bewust. Voor de nationale militie (lichting 1894) hebben zich doen inschrijvente Egmondbinnen 16 en te Egmond aan Zee 32 personen. De afdeeling Egmond aan Zee van de Noordholland- sche Vereeniging »bet Witte Kruis" is als rechtspersoon erkend bij kon besluit van den 19 Jan. 1893, no. 25. ichermerharn. Door het bestuur van het Vee fonds, opgericht to Ursem den 1 Mei 1862, is den 1 tot directeur benoemd, in plaats van wijlen den heer E. Voer man de heer AWeeshoff. Een alhier verspreid gerucht, dat zich bij een koe van Ide B., te dezer plaatse, het mond- en klauwzeer voor deed is gebleken ongegrond tezijn. Door den districts veearts onderzocht, bleek het uierziekte te zijn IJifgeest. De bevolking bestond op 1 Januari 1892 uit 1321 m. en 1313 vr., totaal 2634. In den loop van dat jaar werden geboren 42 m. en 36 vr., en ves tigden zich 72 m. en 91 vr. samen 114 m. en 127 vr. totaal 241. In dat jaar overleden 15 m. en 17 vr. en verlieten de gemeente 105 m. en 122 vr., zoodat op 31 December 1892 de bevolking bestond uit 1315 m. en 1301 vr.totaal 2616, zoodat de bevolking verminderde met 18 personen. Er werden 17 huwelijken gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5