Buitenland. BURGERLIJKE STAND Schagen. Den 1 werd eene vergadering gehouden van de Liberale Kiesvereeniging »Schagen", in het lokaal van den heer J. P. Blauw. De voorzitter, de heer W. Kloeke, opende haar en de penningmeester, de heer C. Asjes, deed, nadat de notulen waren gelezen, rekening over 1892, die, in ontvang en uitgaaf bedragende 109,45s, met een batig saldo van 74,335 sloot. De vereeniging telt op het oogenblik 56 stemgerechtigde en 2 niet stem gerechtigde leden. In plaats van het aftredend bestuurs lid, den heer Jb. Stammes, werd de heer Ph. de Heer gekozen tot afgevaardigden voor de algemeene vergade ring van den Bond, in de maand Mei te Schagen te houden, de heeren A. W. van Kluijve en W. Vader. Nu kwam aan de orde het voorstel van den heer W. Kloeke om in art. 8 alinea 2 van het reglement, luidende«het tracht voor deze bijeenkomst de medewerking te verkrijgen van invloedrijke leden der liberale partij", de woorden»der liberale partij" te schrappen en het geheel te vervangen door «het kan ook personen buiten de liberale kiesvereeniging «Schagen" als sprekers uitnoodigen." Genoemd artikel 8 legt het be stuur de verplichting op, minstens éénmaal in het jaar eene vergadering te beleggen, waarop een spreker zijne denkbeelden over het een of ander vraagstuk van staat kundig of maatschappelijk belang kan ontvouwen. De heer Kloeke wilde het bestuur niet verplicht zien, een invloedrijk lid der «liberale partij" te laten optreden maar achtte het wenschelijk, dat de vereeniging door schrapping van de woorden «liberale partij" aan het be stuur wat meer ruimte gaf in de keuze van uit te noo- digen sprekers. De liberale partij toch, zeide de heer Kloeke, is, wat hare denkbeelden betreft, moeielijk in bepaalde lijnen te omschrijven. Wat de een liberaal noemt, noemt de ander niet liberaal. Nu zou het be stuur licht iemand kunnen uitnoodigen, die nu juist niet als precies liberaal volgens de meening van sommigen te boek stond. Daarop zou een der leden van de ver eeniging gegronde zoo meende de voorzitter aan merking kunnen maken en dat wilde de heer Kloeke voorkomen. De vereeniging zou z. i. wel zooveel ver trouwen in het bestuur stellen, dat zij bij aanneming van zijn voorstel, niet bevreesd behoefde te zijn, personen te zien optreden, die men volstrekt liever niet zag. De heer van Kluijve kon zich met het voorstel van den heer Kloeke niet vereenigen. Hij wenschte het bestuur wel gebonden te zien aan de woorden «liberale partij". Het bestuur toch moest de vlag van de vereeniging hoog houden en verplicht zijn als spreker een invloedrg'k lid der liberale partij te doen optreden. Wilde de vereeni ging daarna nog iemand van eene andere partij hooren, niets belette haar dit voor te stellen. Ook de heer van Kluijve zou daar volstrekt niet tegen zijn en het regle ment verbood dat aan de Vereeniging niet. Alleen het bestuur was daarin niet vrij. Te bepalen wie liberaal is en wie niet, acht de heer van Kluijve niet zoo moeie lijk. Scheidt men zich niet openlijk van de liberale partij af, dan moet men geoordeeld worden nog tot haar te behoo- ren, al vinden sommigen de denkbeelden dan ook wat heel vooruitstrevend. Nadat nog de heeren Winkel, Roep, Ter Linden en anderen zich öf in den geest van den heer Kloeke, of in dien van don heer van Kluijve hadden uitgelaten, werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen. De heer Kloeke gaf hierop te kennen, dat hij als lid der liberale kiesvereeniging «Schagen" bedankte. Hij meende uit de stemming te moeten opmaken, dat de vereeniging niet zoo vooruitstrevend was als haar voor zitter. Hij achtte zich dus verplicht, wat de aanwezigen daar ook tegen inbrachten, zijn ontslag te moeten nemen als bestuurslid en lid der vereeniging. Nadat hierop nog, op voorstel van den heer W. Roggeveen, besloten was, dat het bestuur der vereeniging nog dezen winter een spreker volgens art. 8 zou uitnoodigen, werd de verga dering gesloten. De Rotterdamsche Liquidatiekas keert over 1892 f 14,50 per aandeelzijnde 54/s petuit. Den 25 Juli wordt in het Stadsbosch te Winscho ten het 23 noordelijk evangelisch jzendingsfeest gehouden. Beroepen bij de geref. kerk te Maassluis A. van der Slugs te Enkhulzen. In den stal van J. de Goede te Opmeer is mond en klauwzeer uitgebroken. In 1892 zijn voor de eerste maal Ned. zeebrieven uitgereikt aan 30 schepen, netto-inhoud 43.194.26 kub. ellen of 15.248.15 tonnen, tegen 63 schepen, netto-in houd 156.558.77 kub. ellen of 55.453.04J tonnen in 1891. In 1892 zijn gesloopt, verongelukt, buitenslands ver kocht of op andere wijze uit de vaart geraakt 54 schepen, netto-inhoud 43.367.32 kub. ellen of 15.312.29 tonnen tegen 60 schepen, netto-inhoud 54.364.37 kub. ellen of 19.191,54 tonnen in 1891. De vloot bestond op 31 Dec. 1892 uit9 fregatten 89 barken, 21 brikken, 29 schoonerbrikken, 54 schooners, 11 galjoten, 11 koffen, 199 tjalken, 24 andere soorten van zeilschepen150 stoomschepen, totaal 597, netto- inhoud 828.520.56 kub. ellen of 290.533.97) tonnen tegen 621 schepen netto-inhoud 827.211.10 kub. ellen of 290,076,62J tonnen, op 31 Dec. 1891. De vloot is dus met 24 schepen verminderd, maar heeft, wat den tonnen-inhoud betreft, geen belangrijke verandering on dergaan. Staatsloterij 5e klasse 16 lijst, 3 Eebr. No. 11167 f 1500; Ns. 1845, 6576 en 6917 f 1000; Ns. 2847, 12081, 13158, 16529 en 16767 f 400 Ns. 650, 3388, 3639, 10794, 15673, 18002 en 20172 f200; Ns. 1065, 1456, 2985, 3100, 3491, 6552,10913,11815, 14272, 14687 14876 16792, 18341 en 20694 f 100. BELGIE. De gemeenteraad van Brussel hoeft 10000 voor de werkloozen toegestaan. Zes werklieden zijn te Antwerpen tengevolge van het breken van een bruggetje bij de haven in eene droge aanlegplaats gevallen; twee hunner zijn doodelijk en vier zwaar gekwetst. DlTlTSCHliABiD. De groothertog en de groother togin vau Saksen-Weimar hebben de hun door den Landdag van het groothertogdom geschonken gift van 240000 bestemd voor «eene Gouden Brniloftstichting" ondor het beheer eener commissie, aan hef hoofd waarvan de minister van financiën staat. Het twintigste deel der rente wordt jaarlijks bij het kapitaal der stichting ge voegd en van de overblijvende rente blijft de eene helft ter beschikking van den groothertog en de andere helft van de groothertogin, om daaruit ten algemeenen nutte subsidiën te verleenen. De Rijksdag heeft in de laatste dagen meermalen geen besluit kunnen nemen, doordat te weinig leden tegen woordig waren. Den 1 waren van de 397 leden slechts 125 tegenwoordig. Voor het nemen van besluiten moeten minstens 199 leden tegenwoordig zijn. Den 3 is het voorstel van den heer Werner tot schorsing van de strafvervolging tegen den heer Ahlwart gedurende de loopende zitting na eene korte toelichting aangenomen. Te Hamburg werden de drie noren van het vergane noorsche schip Thekla binnengebracht, die zestien dagen zonder voedsel in het want hadden doorgebracht en hun kameraad een hollandsch matroos, gedood en als voedsel gebruikt hadden. Uit hunne verklaring blijkt, dat die hollander. aangeboden had om zich zelf op te offeren, ten einde het leven der anderen te redden. Deze hadden geweigerdwaarna besloten was te loten. Het lot trof den hollander. Hij werd gedood, zijn bloed op gevangen en de drie overblijvenden bleven aldus in het leven tot de redding kwam. Van negen man waren in een vlaag van waanzin vijf over boord gesprongen. E]VGISI<AAO. Den 31 zijn te Londen, ondanks het verbod der politie en tegen den raad der leiders, omstreeks 2000 werkloozen toch in optocht van Towerhall door de City naar het parlementsgebouw getrokken. Op vele plaatsen werd de menigte door de politie uiteengedreven. Nadat den 31 de samensprekingen tusschen de ver- eenigde mijneigenaren in Zuid-Wales en hunne werklieden tot geen vergelijk geleid hadden, hebben den 1 de mijn eigenaren aan de werklieden, ten getale van 65000, over éène maand den dienst opgezegd. I«agerliul§. Gardner deelde den 2 mededat de veeziekte door geheel Europa, behalve Noorwegen, heerscht. Daardoor kon het verbodom te Deptford vee aan te voeren, onmogelijk opgeheven worden. De onder-secreta ris van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de regeering niet voornemens was oorlogschepen naar Honolulu te zenden. Het leven en de eigendommen zijn, naar de meening der regeering door de Vereenigde Staten vol doende beschermd. Nog deelde hij mede dat de gebeur tenissen op Hawaiï der regeering geen aanleiding hebben gegeven, te Washington een protest in te leveren. De Pamir-zaak is thans het onderwerp van onderhandelin gen met Rusland. FR4JIKRIJK. Do fransche divisie-generaal Dele- bacque is den 1 verdronken door het zinken van het bootje waarmede hij uit visschen was. Den 2 had op het Elysée te Parijs de plechtige be- kloeding met do baret van den aartsbisschop van Rouaan en dien van Tours plaats. Eenige kardinalen spraken hunne vreugde uit over de veelvuldige blijken van ver trouwen en genegenheid die de Paus jegens Erankrijk gegeven heeft en verzekerden alles te zullen doen om het gevestigde gezag bij zijne taak telhelpen. Zij her innerden er aan dat de Paus niet opgehouden heeft aan alle menschen van gezond verstand en goeden wil de noodzakelijkheid te prediken om den tegenwoordigen regeeringsvorm aan te nemen. De bisschoppen zullen zich gelukkig achten, indien zij kunnen medewerken tot dezen arbeid des vredes en als belooning niet anders vragen dan recht en vrijheid. President Carnot dankte en wenschte de kardinalen geluk, dat zij, evenals de Paus, de behoefte aan vrede en eensgezindheid tusschenjalle franschen begrepen hadden. Hij vereerde de overbrengers der baretten met het legioen van eer. Vervolgens bood hij den kardinalen en eere leden van de pauselijke lijfwacht een déjeuner aan. De verplichte broodzetting is indertijd vervangen door eene facultatieve. Het gemeentebestuur, namelijk, lean broodzetting invoeren wanneer het van meening is, dat de bakkers het brood op te hoogen prijs houden. Van die bevoegdheid wordt zelden gebruik gemaakt, daar de mededinging te groot is. De socialistische maire van Marseille achtte den broodprijs te hoog en maakte voor eenige dagen van die bevoegdheid gebruikwaarmede de bakkers niet tevreden waren. Zij wilden geen brood leveren tegen den door den maire bepaalden prijs en weigerden gezamenlijk brood te bakken. De maire riep daarop de hulp dor militaire bakkerijen in, doch dezen bleken niet in staat te zijn om in de dagelijksche be hoefte van 70000 P. brood te voorzien, terwijl de bak kers van Toulon Aries, Avignon en Nlmes weigerden brood te leveren. Den 1 verdi'ong zich eene opgewonden menigte voor de magazijnente half vijf des namiddags dreigden de deuren te bezwijken. Bij een oploop werd eene vrouw gewond. De bakkers kwamen des namiddags bijeen en namen eene motie aan waarbij zij opkwamen tegen de beleedigende wijze waarop hunne stappen ter verkrijging eener schikking door den maire ont vangen waren. Tevens besloten zij aan hunne knechts het volle loon te blijven uitbetalenzoolang de ovens gesloten bleven. Den 2 is de werkstaking der bakkers geëindigd. De maire heeft zijn zin gekregenzijne broodzetting blijft gehandhaafd. Des avonds werd het lokaal der bakkersgezellen aangevallen, waarop de troe pen de menigte uiteendreven. Een persoon werd daarbij gewond. De Senaat heeft den 3 de wet betreffende de aanvallen op de spaarbanken aangenomen. Kamer. Den 1 heeft de afgevaardigde Ponthois een voorstel ingediend tot vorming eener groote geld-instel- ling met een kapitaal van 5 milliard. Het doel dezer onderneming zou zijn het steunen van pensioenfondsen voor arbeiders, het verleenen van krediet aan landbouw en nijverheid en de vorming eener maatschappij tot voltooiing van bet Panamakanaal. De gevraagde dringend-verklaring van dit voorstel werd met 326 tegen 82 stemmen verworpen. Den 2 vroeg de heer Delafosse aan de regeering in lichtingen aangaande de gebeurtenissen in Egypte en de versterking der britsche bezettingstroepen aldaar. Engeland scheen een soort van beschermheerschap over Egypte te willen uitoefenon. Indien geen tijdstip voor de ontruiming was vastgesteld moest de verantwoordelijkheid daarvoor rusten op den gezant Waddington, die dan van onge schiktheid zou hebben blijk gegeven. Delafosse drong aan op een protest, niet van Frankrijk alleen, maar van internationalen aard. Het Suez-kanaal mag niet in de macht vallen van een enkele mogendheid, welke ook. De egyptenaren kunnen zich zeiven regeeren. Minister Develle antwoordde, dat Waddington steeds met overleg en vaderlandsliefde heeft gehandeld. De door Engeland genomen maatregelen beoogen geen verandering der britsche staatkunde ten opzichte van Egypte. Na de verklaringen van Gladstone, kon slechts akte genomen worden van het antwoord op de nota van den franschen gezant. De regeering blijft groot belang stellen in al hetgeen in Egypte gebeurt en is van gevoelendat Egypte onder het gezag van den Onder-Koning moet blijven. Hij meent, dat de voortdurende bezetting door Engeland de bron zou zijn voor een europeesch conflict. (Toejuichingen.) Deloncle drong aan op de overlegging van de gewisselde diplomatieke bescheidenwaarop minister Develle ant woordde, dat de Regeering een geel boek doet gereed maken. Daarmede was de zaak afgeloopeu. Daarna werd de behandeling der begrooting van ko loniën voortgezet. Akersloot. Geboren: 18 Jan. Anna, d. van Dirk Timmerman en Mijnsje den Hartog. 21 Jacob én Grietje, z. en d. van Cornelis Water en Sijtje Admiraal. 25 Maartje, d. van Jacobus Jonker en Trijntie van 't Hof. J Overleden: 18 Jan. Johanna Guurtruida Sander, 6 m. Barslngerhorn. (Van 131 Januari.) Ondertrouwd: Jacob de Boer en Maria Agnes Schrieken. Dirk Beers en Aaltje Pool. Jacob Kossen en Trijntje Roorda. Getrouwd: Cornelis de Leeuw en Aagje Bakker. Arie Keesman en Aaftje Kuiper. Jacob de Boer en Maria Agnes Schrieken. Geboren: Janz. van Jan Tuinman en Johanna Margrietta Cathalijna Dubbelman. Klaas, z. van Jacob Bras en Grietje Koning. Guurtje d. van Gerrit Jon- gejans en Antje Boekei. Ariaantje, d. van Jacob Vink en Pietertje Tuinman.Gerritje, d. van Pieter Meiten en Anna Appelman. Cornelis z. van Dirk Bood en Ariaantje Weg. Jan, z. van Arie Timmerman en Wil- helmina Legen. Neeltje, d. van Cornelis van Stipriaan en Maartje Bronder. Overleden: Dieuwertje Schenk, wed. van Heertje Kossen 77 j. Sophie Anna Westerhof, echtgen. van Cornelis Konijn, 59 j. Jacob Koog, wednr. van Grietje Jongersma, 67 j. Cornelis Bood, 2 d. Egmond aan Zee. Ondertrouwd: 28 Jan. Cornelis Visser en Elisabeth Groen. Getrouwd: 7 Jan. Leendert Kok en Neeltje Wijker. Willem Prins en Kniertje Visser. 14 Arie Zwart en Marijtje Schol. Hnibert Konijn en Marijtje Glas. Geboren: 4 Jan. Pieterz. van Pieter Zwaan en Neeltje Zwart. 5 Pieterz. van Engel Sloot en Aagje Gouda. 6 Jan z. van Jacob Stam en Antje Glas. 7 Jacob z. ,van Klaas Wijker en Aaltje van Os. 9 Cornelis, z. van Tennis Zwart en Neeltje Zwart. 10 Johanna, d. van Jan Glas en Trijntje Wijker. 15 Jan, z. van Engel Dekker en Antje Zwaan. Jan z. van Jacob de Groot en Agnes Zwart. 16 Reijer z. van Jan Krab en Genoveva Blok. 21 Martinusz. van Jan Genet en Jansje Schong. 29 Jacoba, d. van Dirk Groen en Johanna Ivangh. Leendert, z. van Willem Prins en Cornelia Stam. 31 Klazina, d. van Gerrit Blok en Teunisje Groen. Overleden: 8 Jan. Pieter, z. van Pieter Zwaan en Neeltje Zwart, 4 d. 12 Arendje d. van Aris Krab en Jannetje de Groot6 j. 15 Leentje Blok, echtgen. van Kos Glas, 67 j. 21 Jan de Vrij echtgen. van Klaasje Zwart, 47 j. 25 Jelina Haijkens wed. van Volkert Baak 75 j. 30 Engelbertus Johannes z. van Jan Broek en En geltje Schong 2 j. Oude Aiedorp. Geboren: 20 Jan. Johannis, z. van Pieter Beemsterboer en Catha- rina Bleeker. Overleden: 6 Jan. Cornelis Schilder, echtgen. van Aaltje de Groot, 62 j. Gerardus, z. van Dirk Burger en Catha- rina Borst, 27 w. Jacobus, z. van Johannis Ligthart en Geertje Pater, 8 m. 10 Cornelis, z. van Hendrik Stam en Roinoutje Dekker, 3 m 16 Hendricus Adrianus Cornelis Hueber, echtgen. van Elizabeth Petronella Betting, 63 j. 23 Geertje Smit, echtgen. van Jan Zutt, 57 j. Schoorl. Getrouwd: 12 Jan. Klaas Wagemaker en Grietje Schoen. Pieter Bleeker en Maartje Kruijf. Geboren: 2 Jan. Trijntje, d. van Jacob Kager en Jannetje de Waard. 4 Maria, d. van Johannes Wilhelmus Burgmeijer en Cornelia Wester. 12 Gerardus, z. van Johannes Brakenhoff en Cor nelia IJpelaan. 16 Reinier, z. van Jan Bijl en Ariaantje Kraakman. 18 Agatha Maria, d. van Johannes Nuijens en Mar- garet'na Stoop. 22 Cornelis z. van Jan Hoogvorst en Klaasje Hoogvorst. 26 Adamz. van Willem Selhorst en Trijntje Schrieken. 28 Dirk, z. van Abraham Pieter Duin en Guurtje Schermer. Overleden: 7 Jan. Johannes, z. van Cornelis Snip en Wubke Steen, 18 j. 9 Catharina Anna, d. van Cornelis Bakker en Antje Stam, ruim m.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6