Binnenland. besloot aan zich te honden de bepaling van den dag waarop dit voorstel zal worden ontwikkeld en toegelicht. Te Messina is dezer dagen eene vroow overleden in den onderdom van 115 jaren; den dag vóór haren dood kon zij nog zonder stenn gaan; haar verstand was helder en haar gehoor zeer scherp. PORTUGAL. In de laatste zittingen der Kamer waren te weing leden tegenwoordig om tot de verkiezing van het bnrean over te gaan. Men gelooft, dat dit het werk is van de oppositie, welke op die wijze de onmacht der regeering in het licht wil stellen. SPA5TJE. De Koningin-Regentes teekende het be sluit tot bijeenroeping der Cortes op 5 Aprilde ver kiezing der afgevaardigden is bepaald op 5 Maart en die der Senaatsleden op 10 Maart. Te Sevilla hebben de werksters aan de lucifersfabrie ken het werk gestaakt. VEREEMTMiUJE STATEA. Het Huis van Ver tegenwoordigers heeft het wetsontwerp tegen den termijn- handel in granen katoen en olie met 151 tegen 84 stemmen naar de commissie voor de landbouwzaken ver zonden. Dit is eene overwinning van de voorstanders van dien maatregel. Tweede Kamer. Executoriale verkooping van roerende goederen. De minister van justitie heeft beantwoord het afdee- lingsverslag over het wetsontwerp tot wijziging van art. 469 W. v. B. Rechtsv. Kaar aanleiding van de daar tegen gerezen bedenkingen, wordt thans voor dat artikel de volgende redactie voorgedragen »De verkoop wordt gehouden bij opbod en de toewij zing zal geschieden aan den meestbiedende en tegen ge- reede betaling. »De deurwaarder is, bij hooger bod op een voorwerp dan de waarde waarop het door hem wordt geschat, be voegd te vorderen dat hem telkens het bedrag worde ter hand gesteld en dit onder zich te houden, totdat het voorwerp is toegewezen. Stelt een biederna de in het vorig lid bedoelde vordering, de geboden som aan den deurwaarder niet ter hand, dan wordt het bod niet aangenomen en die persoon gedurende de geheele verkooping niet meer als bieder toegelaten. Indien de deurwaarder gebruik heeft gemaakt van de hem bij het tweede lid toegekende bevoegdheid en er, nadat een bieder in gebreke is gebleven de geboden koop som aan den deurwaarder ter hand te stellen, geen hooger bod wordt verkregen, blijft de hoogste bieder, wiens bod is aangenomen, daarvoor gehouden en wordt hem het goed toogewezen. Bij gebreke van betaling zal het goed terstond weder verkocht worden ten laste van hem wien het toegewezen is.'" Vertoetering der toevloeiing en afwatering van de Solo-Vallei. Door de regeering is ingediend eene voordracht tot aan vulling der indische begrooting van 1893 met 1,500,000, als eerste termijn van eene later te noemen uitgaaf voor bovengenoemd doel. Reeds in 1881 kwam in Indië een voor-ontwerp te dezer zake te stand dat tot nadere onderzoekingen en opnemingen heeft geleid, onder toezicht van den ingenieur Pierson, waardoor thans dit werk rijp is geworden voor uitvoering. De verlegging van den benedenloop der Solo zal in haar geheel plaats hebben, wegens het daaraan verbonden voordeel met betrekking tot het vaarwater in het westgat van Soerabaya en ook omdat eene geheele verlegging minder kost dan eene gedeeltelijke. De totale lengte der doorgraving zal ongeveer 12500 el bedragenhet hoogste punt in het tracé, op ongeveer 6000 el van de Solo verwijderd, ligt 24 el boven Soera baya havenvloedpeilterwijl de bodem der doorgraving op dat punt op ongeveer 11 el beneden dat peil zal moe ten komen. De grootste diepte van ingraving zal derhalve pl. m. 35 el bedragen. Het totale grondverzet voor do doorgraving wordt op pl. m. 13 millioen knb. el geschat. De tijd van uitvoering is geraamd op jaar. Het ligt in de bedoeling om bij de ontgraving en het ver voer van genoemde massa grond zooveel mogelijk gebruik te maken van werktuigen en wel in de eeiste plaats van baggermolensvoorzien van persinrichtingen ten einde, zooals langs een deel van het tracé der doorgra ving mogelijk is, ook de uitgebaggerde specie over de tegen het zijne was gedrukt geweest, de oogen, die hem zoo wreed hadden aangelokt. Het was slechts een oogen- blik. Zij ging voorbij met haar stoet bruidsmeisjes en zwarte duisternis scheen voor hem neer te dalen, ofschoon hij niterlijk kalm als een onverschillig toeschouwer bleef staan. vHebt gij haar gezien?" riep zijne buurvrouw. Lieve Heer wat zag zij er prachtig uitZeker satijn haar japon." »Wel, Heere beware mij, neen!" hernam de andere; »'t was brocaat, een gninje de el op zijn minst." Maar boven al het gefluister en het gegons van de groote menigte toeschouwers hoorde hij Blanche's heldere stem »Ik zal u altijd vertrouwen," had zij tot hem op Munkeggen gezegd. Nu hoorde hij haar antwoord op eene andere vraag. Daarna volgden gebeden en gezangen, die hij niet ver stond maar soms kon hij door de dichte menigte een oogeublik eene slanke, witte gestalte zien. Nu werd Men delssohn's Bruiloftsmarsch gespeeld en hij wistdat zij weder de kerk zou doorgaan. Zou zij haar gelaat naar zijnen kant wonden Ja, want een klein kind strooide bloemen voor haar en zjj keek er naar met een geluk kigen glimlach. Frithiof stond onbewegelijk en niemand die op hem had gelet, zou iets hebben bespeurd van de bittere smartdie zijn hart vorscheurde. Maar niemand lette op hem; te midden van menschen was hij verlaten. Hij verliet de kerk om den last des levens weer te dra gen al zuchtend, »'t had anders kunnen zijn." Wordt vervolgd lage oeverlanden te kunnen wegpersen. Van de totale hoeveelheid te verzetten grond zal door baggermolens ongeveer 9 millioen kub. el kunnen worden opgebracht en daarvan ruim 1/3 door dezelfde molens kunnen wor den weggeperst. Voor het vervoer der overige hoeveel heid van door de molens uitgebaggerden grond is, evenals voor dat van de 4 millioen kub. el, die met behulp van andere werktuigen uitgegraven zal moeten worden, door den ontwerper gerekend op het gebruik van spoorweg- materieel. De kosten van het werk zijn geraamd op 18,930,000. Er is op gerekenddat de werkzaamheden op zooveel punten tegelijk worden aangevangen, dat de verschillende onderdeelen van het werk ongeveer op hetzelfde tijdstip gereed znllen komen en onmiddellijk daarna in werking gesteld kunnen worden. Tot bereiking van dat doel zal gedurende 6 a 7 jaren jaarlijks een bedrag van ongeveer 3,000,000 op de indische begrooting worden uitgetrok ken. De jaarlijksche kosten van beheer en onderhoud zijn geraamd op een maximum van f 200,000 'sjaars. Voor de uitvoering van het werk legt de omstandigheid groot gewicht in de schaaldat do verlegging van den Solo- mond als onderdeel van de werken ten behoeve der Solo vallei tevens eene hoofdvoorwaarde uitmaakt voor het behoud van het vaarwater in het Westgat van Soera baya. Men rekentdat in Mei a. s. met de uitvoering van het werk kan worden aangevangen zoodat in dit jaar niet meer dan de aangevraagde l1l% millioen znl len behoeven besteed te worden. Al acht de regeering eene leening van het geheele bedrag geoorloofd, de geluk kige uitkomst van den koffieoogst van dit jaar opent het vooruitzichtdat met de daaruit vloeiende baten in een deel der uitgaven kan worden voorzien. Wieringerwaard. De heer J. Zijp Kz., lid van de Tweede Kamer, zal in e»ne vergadering der afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw op 3 Maart e. k. eene voordracht houden over het volgende onderwerpWat kan de nederlandsche regeering doen om den landbouw op te heffen uit zijn diep verval. Na afloop bestaat gelegenheid tot bespreking. De vergade ring is ook voor niet-leden toegankelijk. Te Edam is voor een drietal jaren een vee-assu rantie-fonds opgericht, op voorstel van den heer D. E. Pont, die er verder het directeurschap over is blijven voeren. Het jongste jaar-verslag wijst aan, dat aan het einde van 1892 1055 koeien ingeschreven waren. In het eerste kwartaal werden 14 beesten verloren, in het tweede 5, in het derde 16 (door buitengewone omstan digheden), in het vierde 5. Deze 40 stuks vee werden geschat op f 5130; daarvan is 3/4 vergoed of/" 3847.50. Wegens verkoop van dood vee werd ontvangen f 847.65; de schade voor de deelhebbers van 2999.85. werd ge dekt door een omslag van '2.78 per koe. De rekening sloot af met een batig saldo van J 81.53. Wijlen Mej. M. M. E. Carbasius, den. 29 December 1.1. te 81 oorn overleden heeft, bij haar testament o.a. vermaakt bijna 5 bunders land aan het protestantsche weeshuis, 3 bunders land met f 3000 aan het Diaconie armenhuis der nod. herv. gem., f 500 aan de Vrouwen- vereoniging »Tot heil der armen" en f 500 aan de Ver- eeniging Moederlijke Liefdadigheid aldaar. Verder heeft zij legaten vermaakt aan do Evangelische Maatschappij het blinden-institunt te Amsterdamhet doofstommen- instituut te Groningen en de Prins Hendrik Stichting alles vrij van successierechten. De commissie voor de oprichting van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen te Hoorn heeft den 31 besloten de Koningin en de Koningin-Regentes uit te uoodigen op den dag der onthulling do gemeente Hoorn met een bezoek te vereeren. Den 5 heeft een jongmensch uit Rotterdam bij het footbalspel aan de Kleverlaan te Haarlem een bal tegen het been gekregeD, waardoor dat lichaamsdeel brak. Burg. en weth. van Haarlem hebben aan den gemeenteraad voorgesteld eene 3 pet geldleening aan te gaangroot f 600.003strekkende deels tot aflossing der 4 pet. geldleening van 1882, op 1 Apr 1 a s., per resto groot f 320.000, deels tot het voldoen van buiten gewone werken. Den 31 zijn te Wormerveer tot onderwijzers benoemd aan de school voor kosteloos onderwijs C. Pauwe, te Hilversum en aan die voor uitgebreid lager onderwijs J. K. Röhner, te Beverwijk. Den 2 is eene huismanswoning enz. met 11.99.70 bunders wei- en bouwland te Hanwert in het openbaar verkocht voor 24050. Op de algemeene vergadering van de vereeniging Schuttevaer, den 1 te Zwartsluis gehouden, is o. a. op voorstel van Alkmaar aan het hoofdbestuur opgedragen, aan het bestuur van den polder Waard en Groet te ver zoeken, verdieping der haven te Holhorn en aan te dringen op afschaffing van tolgeld aan den Koogerpolder ou aan do Oudesluis te Zijpe, alsmede tot het aanleggen van een jaagpad langs het vaarwater van Kolhorn naar Nieuwe Niedorp. Bij kon. besluit van den 2 is bepaald, dat de kapi tein der infanterie N. C. van Heurn, de 1 luitenant der infanterie J. 0. de Neve, de 1 luitenant der artillerie J. B. Doijer, de sergeant F. Zeig, de korporaal P. Egart en de fuselier P. Labbers, allen van het leger in Nederl. Indië, bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld ter zake van hunne houding bij de vermeestering van eenige vijandelijke versterkingen nabij Segli (Atjeh en onderhoorigheden) in Juni, Juli en October 1892. Bij kon. besluit van den 3 is de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. C. Moijer, agent van politie te Amsterdam, wegens het redden van twee kinderen uit een brandend perceel in de Jacob van Campenstraat op 8 Nov 1892 A. M. W. Bussemaker, luit. ter zee 2de kl. aan boord van Hr. Ms. rammonitor 2de kl. Panter, voor de redding op 1 Nov. 1892 van eene jonge vrouw, die tusschen dat schip en den wal in de Maas gevallen wasH. Snetselaar, daglooner, te Poortugaal, voor het bij herhaling betoonen van menseh- lievendheid, laatstelijk bij zijne poging tot redding van een knaap uit de haven van Roon, op 15 Augustus 1892 H. M. Bergman, magazijnmeester te Amsterdam, voor de redding op 8 November 1892, van twee kinderen uit een brandend huis aan de Jacob van Campenstraat aldaar P. Manders, zakkendrager te Utrecht, voor het redden van een knaap uit het water aan de Singelgracht op 17 Dec. 1892 H. Ch. Geilen, koopvaardijmatroos te Groningen, wegens het redden op 11 December 1892 van een kind uit een brandend huis in de Veulsgang S. Holster, wachtmeester bij het 1ste reg. veldart. te Utrecht, voor de redding van den kanonnier G. A. Blling, uit het water der Leidsche vaart, in den nacht van 1 op 2 Jan. 1893A. J. Bak, werkman te Amsterdam, voor de redding van een knaap uit het water aan de Prinsengracht op 2 Dec. 1892. Wed. Paardèn-Stamboek. In de vergadering van de Afdeeling Noordholland, op maandag 13 Februari, des namiddags 1 ure, in het café Krasnapolsky te Amsterdam, zullen o. a. behandeld wor den r verslag van afgevaardigden ter algemeene vergade ring benoeming eener commissie tot onderzoek der rekening benoeming van drie afgevaardigden ter alge meene vergaderingbepaling van de plaats voor de volgende vergadering; vaststelling der begrooting over 1893 op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving vöor de algemeene vergadering der vereenigingvoorstel tot herziening van het huis houdelijk reglement, hetgeen volgens art. 22 in de volgende algemeene vergadering moet behandeld worden. Den leden en verderen belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de keuringen voor het toekennen van de provinciale aanhoudingspremiën en subsidiën voor twee jarige hengsten en voor hengsten, minstens drie jaren oud, zullen plaats hebben te Schagcn, op d i n s d a g, 7 M a a r t a. s., bij C. Broersma, des middags 12 ure te Beverwijk, op Woensdag, 8 Maart a. s. in >de Zon" des voormiddags 11 ure te Hoofddorp, op Donderdag, 9 Maart, op de Markt", des voormid dags 10 ure. Er zal vóór deze keuringen gelegenheid worden gegeven, ter opname van hengsten, en na afloop daarvan ter opname van merriën in het stamboek. De keuringen van éénjarige hengsten voor de toekenning van aanhoudingspremiën zullen te gelijk met die voor de merriën plaats hebben en later bekend worden gemaakt. Ingevolge besluit der laatste algemeene vergadering, zullen in dit jaar alle in het Stamboek ingeschreven dekhengsten aan eene herkeuring worden onderworpen. Het bestuur verzoekt daarom alle eigenaars van zoodanige hengsten hunne dieren ter keuring aan te bieden voor het noorderdeeü, op dinsdag, 7 Maart te Schagen; voor het middendeel, op Woensdag, 8 Maart te Beverwijk en voor het zuiderdeel, op donderdag, 9 Maart te H o o f d- d o r p. Mochten eigenaars dier hengsten door onwil aan dit verzoek geen gevolg geven, dan zal het bestuur over wegen, op welke wijze dit zal worden bekend gemaakt. Tevens worden de houders van fokpaarden er aan herin nerd, dat de merriën, waarmede zij naar eene aanhou dingspremie willen mededingen, moeten zijn ingeschreven in het N.ederlandsch Paarden-Stamboek, of daarvoor op. den dag der keuring zijn goedgekeurd daarbij, moeten, zij door een premie-waardig gekeurden hengst zijn gedekt of drachtig. Hengsten, welke niet op de keuringen zijn aangeboden en niet premie-waardig zijn gekeurd, kunnen dus hiervoor niet worden gebruikt. Op de begrooting is het bedrag ad 5000, door de Vereeniging uit de provinciale kas getrokken in de volgende subsidiën verdeeldzes ad f 250 voor dek hengsten, minstens 3 jaren oud zes aanhoudingspremiën ad f 150, voor tweejarige hengsten; zes aanhoudings premiën ad f 100, voor éénjarige hengsten twaalf aan houdingspremiën ad f 50, voor drie- en vierjarige mer riën en veertien aanhoudings-premiën ad f 100, voor vijf- en zesjarige merriën. In het getal en de verdeeling der subsidiën en aan houdingspremiën, zal eenige wijziging moeten worden ge bracht omdat een gedeelte daarvan, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, voor de eilanden T e x o 1 Terschelling en Wieringen, beschikbaar moet worden gesteld. SÊÈÊËËÊb™* D0 keuring van hengsten ter toekenning der rijkspremiën van twee duizend gul den, zal worden gehouden op maandag, 20 februari e.k., des namiddags één ure, in de Hollandsche Manége, Ver lengde Vondelstraat, te Amsterdam. Den 4 des avonds had te Amsterdam zekere Raams- donk kartonwerkerdie sedert gernimen tijd met zijne vrouw A. P. Franke in onmin en gescheiden van haar leefde, zijne vrouw in de Kal verstraat ontmoet en met haar ruzie gehad. Des nachts om half twee kwam die vrouw, in gezelsehap van zekeren H. de Sallis, aan de deur van genoemden Raamsdonk in de Koestraaten begon de twist op nieuw, totdat ten slotte Raamsdonk met zijnen vriend Bonk naar beneden ging. Man en vrouw raakten toen handgemeenen zoodra de Sallis tusschen beiden kwamvloog Bouk op hem aan en bracht hem met een scherp voorwerp eenige stoken toe, tengevolge waarvan hij neerviel. Naar het Binnengasthuis gebracht, over leed hij aldaar den 5, 's avonds te 7 uren. Raamsdonk en Bouk werden in hechtenis genomen. In het perceel Spuistraathoek Raamsteegwaar benedeu eene tapperij en slijterij wordt uitgeoefend, woonde boven, twee hoog, Marie Erkens, gescheiden echtgenoote van Hoghen, met hare zes kinderen. Van Hoghen die gewoon was zijne vrouw meermalen te komen sarren en plagen kwam den 5 des avonds ongeveer zes uren aan de deur van eene zieke buurvrouw, waarheen Marie Er kens zich voor eenige oogenblikken begeven had. Zoodra zij de deur op zijn kloppen open gedaan had, bracht hij haar met een knipmes een hevige stoot aan de hartzijde toe, in den onderbuik. Zij zakte ineen, de dader stormde de trap af. De houdster der tapperij, mej. Steenbergen, meenende dat er brand kon wezen, vloog do tapperij uit en toen zij op de stoep kwam, snelde van Hoghen haar voorbij, doch zij greep hem aanzeggendewat heb jij gedaan?" Hij antwoordde: ja, ik heb het gedaan en jij moet er ook aanhaar di'eigende met het mes, waardoor zij achteruit deinsde en hem losliet. Hij ijlde daarop verder, doch werd spoedig door eenige voorbijgangers aangehou den, die hem aan de politie overleverden. De vrouw verkeert in hoogst bedenkelijkon toestand in het Binnengasthuis. Den 4 des middags heeft een 19jarig leerling der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Haarlem zich onder Bloemeudaal met een revolverschot van het leven beroofd, vermoedelijk omdat hij niet van de vierde tot de vijfde klasse dier school overgegaan was. De gemeenteraad van Baarn heeft besloten den grond, gebruikt voor de gemeentelijke mestfaalt, aan de eigenares der nabij gelegen villa af te staan voor de door haar geboden som van 8000 en de mestfaalt buiten de kom van het dorp te bretgen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2