Stadsberichten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STANl) Zes leden van de Prov. Staten van Noord-Brabant, zitting hebbende voor het district Zevenbergen, hebben in een adres de aandacht van den minister van financiën gevestigd op de landbouw-toestanden in de gemeente Zwaluwe, welker grondgebied voor een belangrijk gedeelte bestaat nit landerijen, behoord hebbende tot de voormalige dotatie van wijlen Prins Prederik der Nederlanden en op de allerbelangrijkste nadeelenwelke die gemeente van die toestanden ondervindt. Hare bevolking toch, voor een overgroot gedeelte bestaande nit pachters van den Staat, gaat, ondanks noeste vlijt, langzamerhand maar voortdurend en zeker achteruit en verarmtzoodat de gemeente haar geheelen ondorgang tegemoet gaat. Dit verschijnsel wordt niet alleen geweten aan de ongunstige toestanden waaronder op dit oogenblik de vaderlandsche landbouw in het algemeen gebukt gaatmaar voor een aanzienlijk deel aan de drukkende bepalingenin dat rentambt den pachter vanwege den Staat opgelegd. De meest hinderlijke der van kracht zijnde bepalingen zijn in eene memorie toegelicht. Zij spreken de hoop uit, dat, waar aan het grondbezit van den Staat noodzakelijkerwijze steeds één van de hoofdgebreken moet kleven, aan welke, naar het oordeel van alleszins bevoegden, de achteruitgang van den landbouw o.a. in Friesland moet worden geweten namelijkde afwezigheid van den grondeigenaarde minister met des te meer ijver zal trachten in andere opzichten die bezwaren minder drukkend te'maken, door de aangewezen bezwaren zooveel mogelijk weg te nemen. Te Assendelft, waar do bevolking in 1892 van 3442 tot 3453 klom, zijn in dat jaar gewogen 482 varkens, wegende 49516 P., 43 kalveren, wegende 8319 P., 335 vachten wol, wegende 1415 P. en ter markt aangevoerd 14912 P. boter, 467 stuks kaas, 96968 eieren, 59 schapen, 96 lammeren, 371 magere varkens, 19 korven met biggen, 12 gelde koeien en 3 kalveren. Op eene aanvrage van den gemeenteraad van Wormer om buitengewone Rijkssubsidie voor het ver- grooten en verbouwen der dorpsschool is afwijzend be schikt. Van wege de Koningin zijn aan de algemeene syno dale commissie der ned. lierv. kerk twee giften gezonden, de eene groot f 2000, ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen de andere van f 750 ton behoeve van het fonds ter voorziening in de geeste lijke behoeften der gomeenten, aan welke eigen middelen ontbreken. Gedurende Januari zijn aan den regenmeter der Bijkslandbouwschool te Wageningen afgetapt 40 streep regenwater tegen 47 in Januari 1892. De plaatselijke gezondheidscommissie te Maastricht heeft, met het oog op de daar heerschende diphtheritis, voorgesteld de scholendie reeds drie weken gesloten zijn, nog eenigen tijd gesloten te houden. De bevolking van leuwer-Amstel was op -31 Decomber 11. geklommen tot 14244 mannen eu 14631 vrouwen, samen 28875. De Maas is buiten hare oevers getreden en heeft de dorpen Hougem, Borgharen, Itteren enz. overstroomd velen moesten met have en vee naar elders vluchten. Het park te Maastricht is mede gedeeltelijk ovorstroomd en de aan Maas en Jeker gelegen molens staan stil, ter wijl vele kelders in de stad onder water zijn geloopen. De heer de Laat de Kanter, burgemeester van Lei den, heeft zijn ontslag genomen als voorzitter der Leid- sche duinwater-maatschappij. Tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium is benoemd de heer A. van Thijn te Saandam. Stichtingdie op last van de arr. rechtbank te Amsterdam vervolgd werd wegens het opruien der werkloozen en gevlucht wasis te Middelburg aange houden. De gemeenteraad van Kdawi heeft den 3 met bijna algemeene stemmen ingetrokken de verordening, waarbij alle mannelijke burgers verplicht werden als nachtwachts dienst te doen, tenzij men zich wilde afkoopen in de volgendo vergadering zal de nachtpolitie op andereu voet geregeld worden. Do gemoenteraad van Alcuwer-Amstel heeft den 3 met 11 tegen 3 stemmen besloten tot levering van water uit de bronwaterleiding aan de gemeente Bussnm tegen betaling van jaarlijks voor de eerste 20 000 kub. el geleverd water 0,25 per kub. el en voor elke knb. el meer 0,20. Ten minste zal per jaar betaald moeten worden de som van f 2400. Hoogwoud. Den 3 is de alleen wonende 76jarige weduwe Boon öf door het omvallen, öf door het sprin gen van de petroleumlamp levend verbrand. Een voor bijganger wist met moeite het huis binnen te dringen (de deur was gesloten) en de woning te bewaren, doch de oude ziel was reeds dood. Den 3 des avonds is te Amsterdam brand ont staan bij den bierhuishouder Vening aan de Marnixstraat door het neerhalen der petroleumlamp, die uit den in den zolder bevestigden haak schoot. De vlammen ver spreidden zich snel in het rond. De bewoner vluchtte op straat, maar zich herinnerende, dat zijne oude moeder in een alkoof achter sliep, keerde hij terug en bracht haar op de binnenplaats, van waar zij aa verbreking van eeu hek bij een buurman in veiligheid werd ge bracht. Door het werpen met bloempotten tegen do bovenvensters werden de bovenbewoners, zes gezinnen, gewekt, die zich, half gekleed, met achterlating van alles, langs de reeds brandende trap nog konden redden. De bewoner der eerste verdieping reikte zijne kinderen uit het venster aan de mannen der brandweer toe. Den 4, dos morgens om zeven uren, is tusschen Beverwijk en Velsen aan den straatweg een woon huis afgebrand, dat vroeger bij de buitenplaats Water vliet behoo de en bewoond werd door G. van Son. De brand ontstond door het omkantelen van een petro leumstel bij een schot van papier Van den voor f 700 verzekerden inboedel werd niets gered. Den 4 des ochtends is de locomotief uit het Noord- zeekanaal gelicht eu op eene schuit naar Amsterdam vervoerd. Twee lijken zijn reeds gevonden. Volgens het onderzoek, door de justitie ingesteld, moet het onheil aan onachtzaamheid toegeschreven worden. De afdeeling Hoorn der Hollaudsche Maatschappij van landbouw heeft den 3 afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeeling Alkmaar om eene bijdrage voor de Paaschtentoonstelling. Purinercnd. Den 4 werden de laatste aan mond en klauwzeer lrjdende koeien gezond verklaard, zoodat in deze gemeente geen ziektegeval meer aanwezig is. ©terleek. Uit het jaarverslag van de Spaarbank blijkt, dat zij bij een credit van 31248.41 een bedrag van 27825.65 verschuldigd is en dus een waarborg fonds bezit van 3422.76. In 1892 werd in 493 keereu ingelegd7138.05 en in 71 keeren teruggevraagd ƒ9975.43. Zestien nieuwe boekjes werden uitgereikt en 19 geheel afgelost. Het aantal deelhebbers bedroeg op 31 Dec. '92 241. Sehagen. Ruim 350 personen woonden den 5 in het lokaal van den heer Blauw de openbare uitvoering der gymnastiek- en schermvereeniging »Lycurgus" in vereeniging met hare onderafdeelingen bij. Een achttal nummers werden zeer verdienstelijk ten uitvoer gebracht. Vooral de oefeningen aan het rek en de worstelstanden werden zeer toegejuicht. Daverend waren de bijvalsbe tuigingen, toen de jongens van den cursus van den heer Roep hunne rei met zang kranig ten uitvoer hadden gebracht. De in Mei 1892 opgerichte volksklasse toonde met hare oefeningen aan het paard reeds flinke vorderingen te hebben gemaakt. Eene fraaie apothéose, door bengaalsch vuur verlichtbesloot hot programma, een gezellig bal den avond. Texel. Den 3 werd in »de Vergulde Kikkert" te Den Burg eene door tal van landbouwers bijgewoonde vergadering gehouden, onder leiding van den heer J. Jb. Roeper, die een voorstel van het bestuur der 30 gemeen schappelijke polders ter tafel bracht met het doel tot afkoop der tienden te geraken. Hierdoor was, volgens verklaring van gemeld bestuur, eene som van f 8000 benoodigd, ter verkrijging waarvan het voorstel werd ge daan voor bouwland f 10 en voor weiland 2 per bunder te betalen, terwijl het land, dat niet ter bebouwing ge schikt is, aangeslagen zal worden naar evenredigheid van de daarvoor betaald wordende belasting. Verreweg het meerendeel der vergaderden toonde zich tot afkoop be reid, zoodat op de daartoe bestemde lijst door 97 aan wezigen door deelname werd geteekend, die samen ruim 1600 bunders land bezaten. Gedurende de loopende maand zal gelegenheid tot verdere teekening dier lijst bestaan ter secretarie der 30 gemeenschappelijke polders. Bij kon. besluit van den 2 is aan den heer mr. A. A. Land op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger in de arr. rechtbank te Haarlem. Den 6 is o. a. door burgemeester en wethouders van Amsterdam aanbesteed het bouwen van een ont- vanggebouw lijkenhuis, barenloods knechtswoningen ijzeren afsluithek op een terrein, bestemd tot begraaf plaats in den Amsterdammerpolder. Van de 15 inschrij vers was de heer J. M. Pinxter voor f 82500 de laagste. Bij besluit van den minister van binnenl. zaken van den 6 is bepaald dat met ingang van den 10 het ver voer van kalveren jonger dan zes maanden, naar Fries land verboden is uit alle andere provinciën. De arr. rechbank te 's-Gravenhage heeft den 6 den heer mr. Th. G. A. S., die een knaapje op het Bezuidenhout met een bijtend vocht bospoten had, omdat deze het hem met belletje trekken lastig maakte, veroordeeld met aan neming van verzachtende omstandigheden tot 7 dagen gevangenisstraf, wegens het door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel en het beschadigen van goed aan een ander toebehoorende. Genoemde heer S. verkeerde na den 30, toen de zaak diende, in een hoogst zenuwachti- gen toestand. Akersloot. Op de Alkmaarsche meer houden zich veel wilde zwanen op. De vorige week werden er door 2 jagers van Westgraftdxjk 6 geschoten. Deze zwanen zijn wit of blauw van kleur. Voor de witte is een goede prijs te bedingen, doch de blauwe zijn weinig waard. Sijbekarspel. De werkman K. bezig zijnde met het snoeien van boomen werd den 4 door eene beroerte getroffen. Hij stortte neder, bezeerde zich nog tegeneen boom en was vijf minuten later reeds overleden. Molhorn. De Zuiderzeehaven is opnieuw dicht. De kustlichten werden de vorige week een paar avonden ontstoken een vaartuig liep binnen doch was, nog vóór het geladen had, weder ingevroren. In den polder Waard en Groet blijken de wintergranen niet van de vorst te hebben geleden; het koolzaad echter wel. Nu de vorst opnieuw is ingevallen, en het land dagelijks door de warmte ontdooit en vochtig wordt, is men bevreesd, dat het laatste gewas geheel verloren zal zijn. - Den 6 zijn te Haarlem twee jongens van 9 en 11 jaar aan den Schotersingel door het ijs gezakt en verdronken en te 's-Heerenberg twee van drie schooljongens. Een inwoner van Heerenveen had bij zijn testament bepaald, dat hij niet met een lijkwagen moest worden begraven, maar gedragen door honderd arbeiders, die elk f 2 moesten ontvangen. Dezer dagen overleed hij en den 6 is hij overeenkomstig zijnen wensch begraven. De gemeenteraad van Enschedé heeft besloten, voor f 60000 deel te nemen in den aan te leggen spoorweg Enschedé—Ahaus (Westfalen). Onze vroegere stadgenoot de heer mr. J. A. MiddelholTgriffier bij het kantongerecht te Veghel komt voor op de alphabetische lijst van aanbeveling voor kantonrechter te Gulpen. Tot weesvader en moeder in het burgerwees huls zijn met ingang van 1 April as. benoemd Gerrit Fenenga en Sientje Hipman thans binnenvader en moe der in het burgerweeshuis te Dokkum. Den 5 des voormiddags elf uren is een gedeelte van het pakhuis »de Koophandel", aan de Baangracht, waar eene aanzienlijke hoeveelheid uien geborgen lag, ingestort, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De verdere ontruiming van den zolder had daarna op voorschrift van den gemeente-architect en de gemeente politie plaats. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stukje van X. in ons vorig nummer gaf een onzer lezers aanleiding tot de opmerking, dat de schrijver zijne klacht eigenlijk had moeten rich ten tot de Kiesvereenigingen. Nu dat dit de bedoeling zal zijn spreekt o. i. wel van zelf. De afgevaardigde van ons district kan toch moeilijk zich zeiven uitnoodigen, om zijne kiezers in politieke zaken voor te lichten. Wij althans hebben het stukje van X. zóó opgevat. Re(j. Zitting van 7 Februari. G. H., Koedijk, overtreding der wet op de visscherij, vrijgesproken. H. v. d. B., Oterleek, beleediging, f 15 boete, subs. 20 dagen hecht. J. W., Helder, mishandeling, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. F. P., Nienwediep, mishandeling, f 15 boete subs. 10 dagen hecht. F. V huisvr. van J. L. D., Nienwediep, beleediging, 8 dagen gev. A. G., Westerblokker, diefstal, 8 dagen gev. J. P., Alkmaar, vernieling, vrijgesproken P. P., WervershooffJ. V., N. v. G. en E. S., allen Enkhuizen, strooperij, ieder f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. A. v. Z., Helder, oplichting, 1 jaar en 6 maanden gev. W. K. en E. K., Egmond aan Zee, verzet, 14 dagen gev. J. 8., Velsenbeleedigingf 5 boete, subs. 3 dagen hecht. GETROUWD. 5 Feb. Jacobus van den Berg en Maria Johanna Oort- meijer. Gerrit Schrieken'en Barbara van Duijn. Frederik Johannes Spriek, wednr. van Adriana van Straaten, en Neeltje Schrant, wed. van Dirk Pels. Pieter Pauw en Maria Johanna Koppers. Johannes de Raat en Pietertje Pronk. Ta- mis Mosk enMaartje Oud. 7 Jacobus Res en Alida Bibo. GEBOREN. 3 Feb. Maria Odilia Bernhardine, d. van Reinhard Her mann Ferdinand Carl Berentzen en Maria Hu- bertina Dorothea Hillen. 5 Francisca Geertruida Johannad. van Johannes Leonardos Boon en Grada Margrieta van de Meerendonk. Henri, z. van Markus Kroonen- berg en Annette van der Stempel. OVERLEDEN. 4 Feb. Klaasz. van Adriauus de Louw en Gezina Veth, 18 d. Castricum. Getrouwd: 9 Jan. Pancratius Beentjes en Maria Levering, Geboren: 1 Jan. Elisabeth, d. van Aria Kaandorp en Cornelia van der Post. 6 Gerardus, z. van Arie Nijman en Elisabeth Bos. 26 Aafje, d. van Pieter Mooij en Maartje van den Schinkel. Overleden: 18 Jan. Lourens Castricum, 75 j. Jacob Piepers,56 j. W inkel. Geboren: 1 Jan. Corneliad. van Jan Kaaij en Jantje Leijen. 2 Klaas, z. van Tennis van der Molen en Reinier Vader. 3 Juriaantje d. van Pieter Leijen en Geertje van Soelen. 4 Jan z. van Barend Hart en Geertje Otter. 5 Pieter, z. van Pieter Pijper en Trijntje Smit. 10 Jacob, z. van Aldert Kuiper en Trijntje Oortgijsen. Trijntje, d. van Jan Butter en Maartje Dikker. 19 Jacobad. van Jan Smit en Trijntje Klaren. 22 Jannetje, d. van Jan Kuiper en Aagtje Bood. Overleden: 4 Jan. Grietje Liefhebber, echtgen. van Jan Aij51 j. 18 Allardus Reinerus Holwerda, wednr. van Johanna ten Cate81 j. 23 Jan George Kaas, wednr. van Helena Labon, vroeger van Adriana Louwerse77 j. Cor- nelisje Gouwen, echtgen. van Klaas Wit, 76 j. 25 Bregje d. van Jan Nes eu Grietje Nieuweboer, 3 j. en 6 m. 31 Pieter, z. van Jan Nes en Grietje Nieuweboer, 8 m. Bergen. Getrouwd: 11 Jan. Pieter de Goede en Elisabeth Hoeben. Tennis Karei en Catharina Josephina Westenberg. 29 Arie Modder en Antje Houtkooper. Geboren: 12 Jan. Margarotha d. van Adelbertus Hollenberg en Catharina Kuijs. 13 Mariad. van Jan van Wonderen en Maria Anna Hoeben. 23 Anna Cathrina, d. van Cornelis Jonker en Maartje Pool. 30 Christiaan Frederik z. van Cornelis Meijer eu Elisabeth Spruit. Hensbroek. Geboren: 8 Jan. Trijntje, d. van Willem Schaak en Geertje Burges. Willem, z. van Jacob Laan en Johanna Schouten. 16 Johanna, d van Klaas Beers en Aagje Konijn. 17 Aaltje, d. van Cornelis Bommezij en Aaltje Boot. 22 Evert, z. van Arien de Jong en Pietertje Huiberts. 31 Pieter, z. van Pieter van Baar en Petronella Balvers. Overleden: 5 Jan. Klaas Mak, echtgen van Dina van Berk' n eerder van Neeltje van Baar, 61 j 24 s Hendrikus Johannes Overman, 5 m. Seliermer horn, Geboren: 22 Jan. Jan z. van Jan Klerk en Trijntje Bood. 14 Grietjed. van Eijse Voerman en Geertje Prins. Overleden: 5 Jan. Eijse Voerman echtgen. van Grietje Rol64 j. 9 Petrusz. van Klaas Molenaar en Maartje de Wolf, 4 m. ATeuwe Aiedorp. Ondertrouwd: Jacob Molen man en Maartje Lan- gedijk. Hendrik Schild en Neeltje Kok. Getrouwd: Arie Bakkerwednr. van Trijntje Bakker en Elizabeth Rezelman wed. van Jan Kok. Geboren: Jannetje, d. van Jan Mooij en Cornelia Baken. Overleden: Cornelis, z. van Jan Veldman en Maartje Takken, 8 m.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3