Een stoere Noorman. No. 18. Vijf en Negentigste Jaargang, 1893 V R IJ D A Gr 10 FEBRUARI. Buitenlan d. FEUILLETON. \l,k\I V\HS( IIK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Helpsters vrouw, handwerken. Zijdie in aanmerking willen komen voor helpster bij het onderwijs in de nuttige vrouwelijke handwerken a. aan de openbare school voor onvermogenden b. aan de openbare burgerschool, ieder op 40 jaarwedde, wor den verzocht zich bij eigenhandig geschreven verzoek schrift aan te melden bij het Gemeentebestuur van Alk maar vóór 14 Februari a. s. Bevolking. De onderstaande personen worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie (afd. bevolking) aan te melden Hendrika de Grootlaatste woonplaats Heiloo Elsje Akkerman 1. w. Hoorn Cornelia Bak 1. w. Helder; Trijntje Molenaar, 1. w. Purmerend. BJEIiSHEl. Den 6 des namiddags hadden te Gent herhaaldelijk botsingen plaats tusschen de politie en eenige lotelingen. Het publiek, dat de zijde der lotelingen trok, wierp met steenon en andere voorwerpen naar de politie, die genoodzaakt was tot zelfverdediging desabel te trekken. Verscheidene jongelieden zijn gekwetst twaalf hunner werden in hechtenis genomen. DOIICHLMD. Eilzas-Iiotharingen. Dr. Petri, lid van den Rijks dag en het provinciaal bestuur te Straatsburg, heeft in laatstgenoemd college de verklaring afgelegd dat de staatkunde van protest tot de geschiedenis behoortHij drong er op aan, dat dit Rijksland zooveel mogelijk ge lijk gestold zou worden met de andere duitsche staten en dat de nog bestaande uitzonderingswetten langzamer hand zonden worden afgeschaft, om aan het Rijksland dat zijne plichten als lid van het duitsche Rijk trouw vervullen wil, dezelfde rechten te geven als aan de andere duitsche staten. Prutsen. De minister van justitie heeft aan een onschuldig veroordeelde eeno schadeloosstelling van 60 toegekend. Daardoor is het beginsel uitgemaakt dat schadevergoeding zal worden toegekend. lluis der afgevaardigden. Den 6 bracht de heer Knebel, nationaal-liberaal, de uitdieping van den Rijn ter sprake opdat door de rivier de onmiddellijke ge meenschap met zee zou kunnen plaats vinden. Minister Thielen antwoordde, dat het bestuur van den waterstaat te Coblenz, met een onderzoek naar de technische moeie lijkheden, ook de geldelijke moeielijkheden overweegt. Maar grooter moeielijkheden worden veroorzaakt door de omstandigheid, dat Holland er bij betrokken is. Daar Holland in de duitsche grenzen tot aan den mond van den Rijn slechts 2.70 el diepte noodig acht, wordt het zeer moeielijk deze diepte tot de gewenschte 5 el te vergrooten. EM4*S3IiAAD. Lord Cranborne, de oudste zoon van markies Salisburyis te Rochester zonder strijd tot lid van het Lagerhuis gekozen. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 32) o VEERTIENDE HOOFDSTUK. De winter te Bergen. Het kerkhof buiten de Stadspoort te Bergen dat den vorigen zomer de bewondering van Blanche Morgan had gewekt, zag er misschien nog lieflijker uit, nu de winter het met zijn zachtwit kleed had bedekt. De boomen hadden hunne groene bladeren verloren maar strekten hunne met rijp bedekte takken uit tegen den helderen hemel aan de kruisen op de graven hingen ijskegels die robijn rood schitterden waar de stralen der onder gaande zon hen troffen of in de schaduw als diamanten glinsterden tegen een achtergrond van mulle sneeuw. In de verte verhief Ulrikon majestueus zijn hoofd donkere stroken ïots staken af in het witte kleed, dat zijn zomer tooi bedekte. Rechts in het dal was de schoone Lungd- gaardsvand een effen ijsspiegelwaarover de schaatsen rijders vroolijk voortgleden. Het lijk van Sigurd Falck rustte naast dat van zijne vrouw te midden van die schoone natuuren op een winternamiddag kwamen Sigrid en de kleine Swanhild kransen en kruisen op het graf brengen want het was de geboortedag van hunnen vader. Zij waren van het huis van hunnen oom gekomen beladen met alle bloe men die zij hadden kunnen verzamelen en stonden nu aan het hek van het kerkhof, dat door de vorst stroef open ging. Sigrid zag er ouder en zelfs treuriger uit dan zij had gedaan na den eersten schok van haars va ders dood, maar de kleine Swanhild had hetzelfde lieve In het noord-oostelijk district van Cork is op dezelfde wijze gekozen Davittde vroegere leider der Fenians. Iiagertiuis. De minister van binnenl. zaken, Asqaith, is, naar hij den 7 op eene vraag mededeelde, niet voor nemens zich te mengen in de tenuitvoerlegging van het vonnis tegen den dynamietman Daly. Grey onder-secretaris voor buitenl. zaken, deelde mede, dat bij de thans loopende onderhandelingen over Pamir Engeland niets zal doen, zonder acht te geven op de eischen van Afghanistan en China. De Sultan van Turkije zal in het voorjaar eene commissie van onderzoek naar de aziatische provinciën zenden om den toestand dier provinciën te verbeteren. Het door Warthonconservatiefop het adres van antwoord voorgestelde amendementbetreffende den nood van den landbouw, is met 272 tegen 232 stem men verworpen. Keir Hardie de arbeiders-afgevaardigdeopperde het denkbeeld in een amendement de teleurstelling uit te drukken, dat de troonrede in geen enkel opzicht mel ding gemaakt had van den nood op nijverheidsgebied en dat geene wetten worden aangekondigd, welke spoe dige hulp aan werkloozen beoogen. De regeering bestreed dit amendement als een bewijs van afkeuring, waarna het met 276 tegen 109 stemmen werd verworpen. Bij de behandeling van het adres van antwoord is don 8 een amendement van den heer Collingsom in plaats van Home-Rule den voorrang te geven aan maatregelen tot verlichting van het lot der arbeiders, verworpen met 312 tegen 228 stemmen. FRASHR1JU. Rouvier, baron Cottu, Dévès, Leon Renault en Albert Grévy zijn buiten vervolging gesteld. Baron Cottu werd den 7 in vrijheid gesteld. Albert Grévy heeft, zoodra hij buiten vervolging was gesteld, aan den likwidateur der Panama-maatschappij een bedrag doen toekomen gelijk aan dat der door hem ontvangen chèque, zijnde francs 20000. De vertegenwoordiger van de Figaro heeft in een on derhoud met Andrienx zijne verbazing te kennen gegeven over het buiten vervolging stellen van den oud-minister Rouvier, en verklaarde, dat hij voort zou gaan met hem te beschuldigen en beproeven hem en zijne medeplichtigen voor het hof van assises te doen verschijnen De graaf van Parijs zal eene ontmoeting hebben met zijnen zoon, den hertog van Orleans. Hamer. Den 7 stelde Argélies voor, zijne interpellatie over het afloopen van de Panama-concessie terstond in behandeling te nemen. Develle, minister van buitenlandsche zaken, zag de noodzakelijkheid daarvan niet in, maar stelde zich ter beschikking van de Kamer. Deze besloot tot onmiddellijke behandeling. Argélies ontwikkelde daarop zijne interpellatie. Hij noodigde de regeering uit tusschen beide te komen tot verlenging van de concessie der Maatschappij en twijfelde niet aan het slagen der onderhandelingen met Columbia. blozende gezichtje als vroeger en er was eene slecht ver heelde opgewondenheid in hare manier, toen zij het hek open duwde zij kon nog een soort genoegen scheppen in het brengen van deze verjaarsgeschenken en zij ge voelde zelfs voldoening bij de gedachte, dat »haar graf" er mooier zou uitzien dan een van de andere. »Niemand anders heeft aan zijn verjaardag gedacht," zeide zij, toen zij het stille kerkhof betraden. »Zie, er is geen enkele voetstap in de sneeuw. Sigrid, wanneer komt vaders naam op den steen En zij wees op den steen plaat, die tegen het kleine kruis leunde. Moeders naam is er nog alleen. Zullen zij er niet een grooter steen zetten, waarop voor beide namen plaats is »Nog niet," zeide Sigrid, wier stem beefde. »Maar waarom nietSigrid Ieder ander heeft zijn naam. Het is, alsof wij hem hadden vergeten." »0, neen, neen!" zeide Sigrid met een snik. »Dat is het niot, lieveling het is omdat wij ons alles zoo goed herinneren en weten, wat hij zon hebben gewenscht." Dat begrijp ik niet," zeide het kind. »Ik zal het u uitleggen," zeide Sigrid, de hand van haar zusje vattende. »Ik kan geen geld uitgeven voor een grafsteen, omdat hij het niet gaarne zou gehad heb ben. O Swanhild eens moet gij het toch vernemen gij zult het nu hooren het was niet alleen zijn eigen geld dat verloren ismaar ook het geld van andere meuschen. En hoe kan ik iets doen zoolang dit niot is terugbetaald Swanhild opende wijd hare oogen. »Dat was het dus, waarom hij is gestorven," stamelde zqi. Hij had zulk een spijt om die arme menschen. O Sigrid, ik zal altijd braaf zijn; ik geloof, dat ik nooit meer ondeugend zal wezen. Waarom hebt gij het mij niet vroeger verteld, dan zou ik niet boos zijn geweest als gij iets niet voor mij wildet koopen." »Ik wilde het voor u verzwijgen om u geen leed te doen," zeide Sigrid. »Maar het is toch beter, dat gij het van mij dan van een vreemde hoort." »Gij behandelt mij als een klein kind, Sigrid, en ik ben toch al tien jaar oud genoeg om iets te weten. Ribot, minister vau binnenlandsche zaken, zeide, dat de regeering zich niet in de plaats kan stellen van den likwidateur der Panamamaatschappij, die zijn plicht zeer goed kent. De regeering zou alles doen om den likwidateur te helpen, ten einde in het belang van Frankrijk verlenging der concessie te verkrijgen. Men kan ar niet aan twijfelen, of de concessie zal verlengd worden. Is deze verkregen, dan krijgt de taak van den likwidateur een meer bestendig karakter. Er zal een Maatschappij gevormd moeten worden, welke zich moet verbinden, de werken te voltooien. Gauthier stelde eene gemotiveerde orde van den dag voor, daar hij meent, dat de regeering over de middelen beschikt, om de Panamazaak tot een einde te brengen (Uitroepen.) Ribot antwoordde, dat men de regeering verantwoor delijk wil stellen, maar deze aanvaardt die verantwoor delijkheid niet. Als men een Staatswaarborg wil, moet men dit duidelijk zeggen, maar de regeering kan en mag het initiatief tot eene of andere combinatie niet nemen. De eenvoudige orde van den dag, met welke de regee ring zich vereenigd had, werd daarna met 374 tegen 37 stemmen aangenomen. Den 8 stemde de regeering toe in de onverwijlde be handeling van de interpellatie van den heer Goussot over de beslissing van het Hof in zake de vervolging tegen den oud-minister van financiën Rouvier. Hij bracht in herinnering, wat deze heer voor de com missie van onderzoek en in de couloirs gezegd had. (Ge mor.) Zelf had hij bekend, zekere geldsommen te hebben ontvangen. (De heer Rouvier protesteert.) »Ik verlang", zoo ging de heer Goussot voort»dat de heer Rouvier voor een raad van eer worde gedaagd. De heer Andrienx heeft nieuwe beschuldigingen tegen hem ingebracht." (Spottend gelach.) Onder allerlei uitroepen en toejuichingen vroeg hij, wat de Kamer dacht te doen Het land, zeide hij, keurt alle zwakheid en in schikkelijkheid af. Toen de minister van justitie Bourgeois het woord nam om te antwoorden riepen de Boulangisten »Lui- der, luider 1" »Ik zal mij wel weten te doen verstaan", vervolgde de minister: »De Kamer verwachtte een staat kundig debat en zij hoort enkel smaadredenen. (Protes ten rechts). Laat de beleediger zich rechtstreeks wenden tot hemop wien hij het gemunt heeft. Men heeft de regeering beleedigd. De Kamer behoort te protesteeren door eene schitterende manifestatie. Men komt in opstand tegen de beslisssingen der justitie welke in de volheid harer onafhankelijkheid gehandeld heeft. De regeering heeft haar plicht gedaan on wat mij befreft, mijn gewe ten verwijt mij niets." De heer Cavaignac betoogde, dat het land zich niet verder behoorde in te laten met eene dubbelzinnige fi- nancieele staatkunde en het beheer der Panama-Maat schappij veroordeelde. De tot nog toe verkregen uitkomsten waren niet voldoende om de openbare meening te bevredi gen. Hij keurde zekere practijken der regeeriug tijdens de verkiezingen af en stelde de volgende motie voor »De Kamer, besloten om de regeering te steunen bij het tegengaan van omkooperij en om eene herhaling te En, oSigrid, zult gij mij helpen om geld te verdienen en de menschen te betalen Dat is wat Frithiof poogt te doenmaar het gaat zoo moeielijk en zoo langzaam," zeide Sigrid. En ik kan niets bedenken, wat wij zouden kunnen doen om hem te helpen." »Arme, goede Frithiofzeide Swanhild. En zij staar de over het bevroren meer naar de besneeuwde bergen, alsof zij er door heen wilde zien naar den grooten Lon- denschen winkel, waar een blonde Noorweger achter den toonbank stond en dapper werkte om de schulden te be talen van welke zij pas had gehoord. »Op de twee laatste verjaardagen van vader was Frithiof in Duitsch- land, maar toen verwachtten wij hem t'huis. Nu hebben wij niets te verwachten." Sigrid kon niet antwoorden. Treurig zag zij het kind aan terwijl zij zich neerboog, deels om hare tranen te verbergen deels om een bloem weer op zijn plaats te brengendie in een krans was losgeraakt. Het was juist het gevoel dat zij niets had te verwachten dat in deze maanden zoo zwaar op Sigrid had gedruktzij had zich dapper gehouden ouder alle verdrietzoolang zij iets had te doen maar thans, nu alles was afgeloo- pende villa in Calvedalen en de meubelen waren ver kocht zij t'huis was geworden in haars ooms woning begon de moed haar te begeven en iederen dag gevoelde zij bitterder hoe verlaten zij was. De eerste hartelijk heid van hare tante en hare nichtjes had tijd gehad een weinig te bekoelen en zij werd zich bewustdat hare opneming in de familie Grönvold voor deze een last. was. Het huis was gemakkelijk ingericht, maar niet te groot do twee zusters hadden de eenige kamer gekregen die vrij was, zoodat geene logeergasten meer konden worden gevraagd. De heer Grönvold had een redelijk inkomen maar reeds voordat zij in dat huis waren opgenomen had zijne vrouw eenige kleine bezuinigingen ingevoerd en dat ging voort in den winter en werd door iedereen opgemerkt. Dit was erg genoeg maar bovendien, zooals Swanhild had gezegd zij hadden niets te verwachten

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1