Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. gereed. Eenige hoofdpunten hierin willen we bespreken. In 1850 werd het ontwerp tot herziening der kieswet bij oen wetsontwerp ingediend, maar minister Tak heeft het in drieën gesplitst. Het eerste regelt de kiesbe voegdheid, het tweede de uitoefening van het kiesrecht, het derde de benoemingen en aftredingen der leden van le en 2e Kamer. De gronden hiervoor heeft de minister aangevoerd in de memorie van toelichting (pag. 7). Deze splitsing in drieën is goed, want wil men bijv. het eerste aannemen, dan kan nog altijd het tweede worden verworpen, zonder dat daarom het geheel behoeft te vallen. Men heeft er den minister een verwijt van gemaakt dat in het ontwerp de verkiezing der gemeenteraden niet geregeld is. Sommigen beweerden dan ookdat zoo doende de ontwerpen maar half werk of nog minder waren. Toch is het te verklaren waarom dit hierin niet wordt vastgesteld want men kan ook te veel hooi op zijn vork nemen. Art. 80 der grondwet stelt aan een kiezer de vol gende eischen voldoende geschiktheid maatschappelijke welstand en 23jarige leeftijd. Minister Tak wil de ge schiktheid doen blijken uit het kunnen lezen en schrijven, den maatschappelijken welstand in het onderhouden van zich en zijn gezin en behoudt eveneens den 23jarigen leeftijd. Waarom moeten deze voorwaarden de bewijzen leveren voor geschiktheid en welstand Omdat alleen eene vol doende geestesontwikkeling een zelfstandig karakter en eene geldelijke onafhankelijkheid een kiezer in staat stel len volgens eigen inzicht eene keuze te doen. Een tweede hoofdpunt in de ontwerpen isdat de persoon die kiezer wil worden hieromtrent aanvraag moet doen in een eigenhandig geschreven brief. Derhalve, hij moet belangstelling toonen in de zaak en van die be langstelling verwacht de minister veel. Een derde hoofdpunt is de candidaatstelling vóór de verkiezingiets wat in onze tegenwoordige kieswet niet voorkomt en zich eenigszins laat vergelijken met het stellen van candidaten door de verschillende kiesvereeni- gingen. Daardoor worden arbeid en kosten bespaard. Bij eene tusschentijdsche verkiezing, noodzakelijk doordat het lid der Tweede Kamer tot een of ander ambt benoemd is ziet men meestal dat de verkiezing niets anders is dan eene herkiezing. Hierin brengt de candidaatstelling veel vereenvoudiging (beschreven in art. 36, 37 en 38 van het ontwerp). En in Limburg, waar 90 °/0 der be volking katholiek is onthouden de andere partijen zich dikwijls van stemming, daar het hun toch niet baat; dit, wat ook in andere streken onder anderen vorm waar is, wordt door deze nieuwe wijze van verkiezing verholpen. Een vierde hoofdpunt, waarop spreker de aandacht wil vestigen, is de wijze, waarop men wil laten stemmen. Dat is het zoogenaamde couloir-stelsel. In eene afgesloten ruimte kan de kiezer stemmen wien hij wil, onaf hanke- lijk van ieder. Thans geschiedt de invulling in huis, maar door wien? De kiezer kan het stembiljet ont vangen op het stembureau en daar invullen. Een vijfde hoofdpunt is de splitsing der meervoudige in enkelvoudige districten. Nu zal men spreker vragen waardoor het komt dat hij nu voor zoo iets is terwijl hij tegen do splitsing wasdie destijds door minister Lohman was voorgesteld. Hij meende dat het toen niet wenschelijk wasomdat een lap op een ouden broek dien niet nieuw maakt. Maar nu een geheel nieuw samen- stol wordt aangeboden, zou het onverstandig zijn er tegen te stemmen. Art. 80 der grondwet wil een uitgebreid kiezerscorps en men handelt in den geest der wet, wanneer niet zoo veel werkelijk goede burgers van het kiesrecht worden uitgesloten. Men behoeft daarom geen census-barrière te maken, want als de kieswet zoodanigen belasting- of woning- census inhield hoe moest die dan wezen öf zeer hoog, öf zoer laag. Maar dan in ieder geval zeer laag. Men heeft beweerd, dat algemeen stemrecht (min. Tak sluit bedeelden en militairen beneden don rang van officier uit) in strijd is met art. 80 van de grondwet. Doch waar mannen als prof. Buijs, Ruijs van Beerenbroek, Roëll en Heemskerk Jr. dit niet het geval achten mo gen wij ons daar gerust bij nederleggen. Wel heeft mi nister Heemskerk op de vraag van den heer Lohman of de keunis van lezen en schrijven iemand kiesbevoegd kan maken, ontkennend geantwoord, maar Tak's ontwerpen vragen meerzij vragen belangstelling en maatschappe lijken welstand. De voorgestoldo regeling is staatkundig, want een goede grondslag voor de kiesbevoegdheid is van belang voor eene goede regeering en voor het behoud van den staat. En hebben daar niet alle burgers belang bij De regeling is staatkundig, want het volk vraagt met klem, dat blijkt uit de vergaderingen, adressen, optoch ten en uit de toeneming der sociaal-democratie in Ne derland. De onbillijke behandeling, die de werkman in zake de kiesbevoegdheid ondervindt, wekt zijne ontevre denheid en voert hem onder de scharen der volgers van Domela Nieuwenhuis. Niet alleen onder de ongodsdien- stigen heerscht ontevredenheid, ook onder de goedgeloo- vigen. Lot slechts op Patrimonium, op den roomsch-ka- tholieken Volksbond in Amsterdam en op de enquête in Zwolle. Prof. Noordtzij uit Kampen verklaarde, «dat in die stad geen enkele soc.-democraat was en er ook nooit eene redevoering zou houden, maar dat men daar uit niet moest afleiden dat do werkman daar tevreden was. Ook daar waren woelingen, ook daar was strijd en indien de uitbreiding van het kiesrecht niet tot stand kwam, zou dat aanleiding kunnen geven tot daden, die niet gebeuren mochten. Worden deze ontworpen aangonomen, dan zal aan do sociaal-democratie een vruchtbare akker ontnomen wor den, waarop zij tegenwoordig nog met goed gevolg zaait. Dan zal het volk weer vertrouwen krijgen in de regee ring, die het zelf heeft gekozen. De liberale partij is het aan haar verleden verplicht het kiesrechtvraagstuk op te lossen, want zij is het ge weest, die ten allen tijde op hervorming heeft aangedron gen. Maar behalve dat, zouden do liberalen zeer verkeerd doen tegen deze ontwerpen te stemmen. Het volk zou met nog meer kracht aandringen op verandering, het zou grondwetsherziening eischen en zulk eene herziening is een tijd tan stilstand. Dat mag niet, want nog zeer vele belangrijke vraagstukken wachten op oplossing. Doch wij hobben mannen in het ministerie van erkende bekwaamheid en groote werkkracht. Zij zullen met behulp van de liberale vertegenwoordigers in het parlement de qnaestie thans oplossen. Doch daarvoor is eensgezindheid in onze partij noodig en moeten de leden der Tweede Kamer als het noodig is eenige hunner lievelingsdenkbeelden durven opofferen voor de goede zaak. Men heeft zich bevreesd gemaakt, dat de nieuwe kiezers zich van de liberale partij zullen afwenden als de her ziening tot stand is gekomen. Doch ik zeg Wat nood Denken we slechts wat in 1869 Thorbecke gesproken heeft«Hoe grooter de algemeene deelneming aan de regeering, hoe sterker de monarchie, hoe sterker de staat. Gladstone hoeft gesproken van de opvoedende kracht van het kio3reeht en hierin gelooft spreker. Of er niets in de weten moet worden veranderd Of er geen bezwaren tegen zijn Voorzeker. Welk men- schenwerk is volmaakt. Maar dit is zeker dat vele der kwalen van zelf zullen genezen. Of er bij het nieuwe kiesstelsel geen ómkooperij zal kunnen plaats hebben Spreker beantwoordt dit met de wedervraag: «Heeft er nu dan g e e n e omkooping plaats Men vreest voor onderdrukking der hoogere standen door de lagere. Maar eilieveZie Frankrijk waar alge meen stemrecht is, zijn daar dan zooveel raddraaiers in de volksvertegenwoordiging Neen, na de uitbreiding van 1888iszooals oir. Goeman Borgesius in Burgerplicht te Amsterdam heeft aangetoondhet aantal graven en baronnen in de Tweede Kamer zelfs toegenomen. In het kort, elk rechtgeaard Nederlander is verplicht voor de wetsontwerpen te stemmen zij zullen veel bij dragen tot oplossing der sociale kwestie. Daverend applaus beloonde den spreker voor zijne be langwekkende rede, die geheel in den geest van de hoor ders schoen te zijn want van de gelegenheid tot debat werd slechts gebruik gemaakt door dr. G. C. van Balen Blanken te Spanbroek. Genoemde heer bracht namens alle aanwezigen den hoer Smeenge nogmaals zijn oprechten dank. Hij was het in tal van opzichten met den geachten spreker eens, maar wenschto op één punt de aandacht te vestigen. Waar mr. Smeenge gevraagd hadof bij de voorgestelde kiesrechthervorming geen omkooping kon plaats hebben, beantwoordde hij dat met de wedervraag of die dan nu niet plaats heeft. Maar dit is geen vol doend antwoord en daarom wenschte de heer van Balen Blanken den heer Smeenge deze vraag te doen vooral ook met het oog op hetgeen de spreker gezegd had, dat men, als men niet alles kon krijgen, zich met iets min der tevreden moest stellenof de geachte spreker ook voor de wetsontwerpen zou stemmen, zonder het couloir systeem De heer Smeenge, het woord bekomen hebbende, be antwoordde den hoer van Balen kortolijk en zei dat hij, indien zijne gezindheid en zijn oordeel bleefzooals het nu was, zijne stem niet zou geven aan de ontwerpen zonder het couloir-systeem. Hierop werd de vergadering gesloten. Nog eenige oogen- blikken zaten eenige groepjes koutende heeren in de kolfbaan bijeen, doch hun getal werd hoe langer hoe klei ner en eindelijk was do rustige rust weer onder «de zeven groene boomen" neergedaald. Rijp. Den 7 gaf het Rijper fanfarecorps met wel willende medewerking van de dames L. Pauwalhier en M. N. Lafeberte Alkmaaren de heeren Mos te Naardon, een concert in de zaal van het logement «de Eendracht." Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Wïerïngerwaard. Aan het herhalings-onderwijs alhier wordt dezen winter door 18 jongens en 6 meisjes deel genomen. Ged. Staten van Noordhollaud hebben bepaald, dat de jacht op eenden in die provincie zal worden gesloten den 28 Februari en op ander waterwild den 1 April, met zonsondergang; dat hot weispel van kwartelen, met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli; dat de visscherij uitgezon derd die met aalkorvenaaldobbers en palingfuiken van die met het schepnet of de gebbe om kleine visch- jes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni; dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschen met den den hengel in de hand verboden is. Den 6 des avonds is de sleepboot Voorwaarts, bij het sleepen van de Goudsche pakschuit van Amsterdam naar Gouda, in de Ringvaart van de Haarlemmermeer tegen een rietzode gevaren, met het gevolg, dat door den hevigen schok de knecht van de vrachtschuit, die aan 't roer stond, over boord sloeg en verdronk. Den 7 is te Leeuwarden tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer C. V. Gerritsen te Amsterdam, radicaal, mot 1331 stemmende heer Troelstra, wethouder te Leeuwarden, liberaal, bekwam 1279 stemmen. Te Leeu warden, waar 1483 van de 1855 kiezers opkwamen, moest soms bijna drie kwartier gewacht werden, eer men bij de stembus kon komen. Bij den grooten internationalen kegel wedstrijd, van 5 Febr. tot 19 Maart te houden in de Sport Bar te Amsterdamis den 5 aan den Nieuwelingskorpskegel- wedstrijd deelgenomen door de alhier gevestigde Ver- eenigingen Alcmaria Victrix en de Kennemers te Alkmaar. Eerstgenoemde behaalde het grootste aantal punten, 175, laatstgenoemde was met 149 punten no. 3. Het laagste aantal punten was 47. Den 12 wordt de wedstrijd met 17 vereenigingen voortgezet. Zondag, den 12, des voormiddags te tien uur, zal zoo verzoekt men ons mede te deelen in de kerk der evang. luth. gemeente optreden de heer ds. K. A. Gonlag, Beverwijk. Eene stampvolle zaal was het loondat het da mescomité zich verwierf met de zorgen en moeitendie het zich had getroost voor het weldadigheids-concert op woensdagden 8 in het lokaal Harmonie. Dat echter niet alleen; ook in oen uitnemend welslagen mocht het comité zich verheugen en het programma, even ver scheiden als uitgebreid, liep goed van stapelen hield aller onverdeelde aandacht gaande. Als nu ook de gelde lijke uitkomst van deze liefdadige onderneming den dames ovenveol reden tot gerechtvaardigde voldoening verschaf fen mag, dan zal een aardig bedrag den ouden van dagen in het r. k. gesticht ten goede komen. Men had zich van de medewerking van vele goede krachten verzekerd. Aan het alkmaarsche publiek de ge legenheid te hebben gegeven, kennis te maken met eene kunstenares als mejuffrouw Alida M. Vlieger is eene ver dienste op zich zelf. Haar allerliefste stem sleepte de aanwezigen mede, voor wie het moeielijk viel om uit te maken, wat meer was te bewondoren: de groote zuiverheid van haar geluid, hare geacheveerde voordrachtof hare zeldzaam kunstvaardige coloratuur. In mejuffrouw Jo hanna Dirkzen ontmoette men de bekende begaafde stad- genoote, die zich bij voortduring in de sympathie van het alkmaarsche publiek verheugen mag; er wordt nooit te vergeefs een beroep op hare bereidwilligheid gedaan, waar het geldt haar talent voor een liefdadig doel be schikbaar te stellen. Zij zong, behalve een paar soli, een duo, uit het eerste bedrijf van «Carmen", met den heer Frans Philippeau (tenor), van Amsterdamdie o. a. in het aantrekkelijke liedje van Massenet «Berceuse" zich een degelijk kunstenaar toonde. De heer J. Ruijgrok was voor ons geen vreemdeling als een bekwaam pianist had hij zich ons vroeger reeds doen konnon. Ook ditmaal ver loochende zich zijn talent nietal was de hem ter be schikking gestelde vleugel niet van de fraaiste. Daarom te meer waarschijnlijk trof ons de schoonheid van zijn spel vooral in Liszt's Grande Polonaise. De heer H. van den Bergde krachtige steun van de rederijkers kamer »Bilderdijk", alhier, had voor zijne voordracht gekozen: »Hot doode paard", van W. J. Hofdijk. Hij had zich dus zijne taak niet gemakkelijk gemaakt het publiek gaf hem echter overvloedig de bewijzen, dat hij zich uitnemend van zijne taak gekweten had. Hoezeer de heer M. Wolters nu bij de bespreking van den zoo welgeslaagden avond achteraan komt in de rij der solisten, die allen belangeloos medewerkten, om het streven van het damescomité te helpen bevorderen, toch begrijpt ieder, die dezen hoogbegaafden violist op dien avond hoorde dat hem zeker niet het geringste deel onzer hulde be hoort too te vallen. Zijn sympathiek spel, dat bovendien als het ware spelenderwijs de grootste moeielijkheden weet te overwinnen, stemt tot bewondering de kalme eenvoud in het optreden van dezen kunstenaar verhoogt er nog den indruk van. Alsof hetgeen zoovele uitnemende krachten ons ten beste gavennog niet voldoende was voor een rijken avond als dezen, werden wij na de pauze nog vergast op een kindersprookje »de IJsjonkvrouw", op muziek gezet door mej. de Lange. De componiste zal, dunkt ons tevreden zijn geweest over de opvoering. Eene goede vertolking van de lieve muziek paarde zich aan eene keur van sierlijke costumes met een toepasselijk keurig decoratief. Het publiek betaalde den tol der dankbaar heid jegens mej. de Langedoor haar ten tooneele te roepen en onstuimig toe te juichen. Hetzelfde sprookje wordt nogmaals gegeven op donder dag den 9, in hetzelfde lokaal. Het programma van den vooravond ondergaat dan eene wijziging en de solisten treden niet op. De toegangsprijs voor dezen avond is op slechts 50 cents gesteld. In plaats van den agent van politic H. Nol lissen wien op zijn verzoek een eervol ontslag is ver leend is door den burgemeester alhier, met ingang van den 20 benoemd C. van der Molenthans agent van politie, te Haarlem. De aflevering der lotelingen dezer gemeente is bepaald op Donderdag 2 Maartdes voormiddags te half tien urete Helder, in het lokaal «Tivoli." De voordracht van den heer Ch. Miseroyvan Amsterdam, over «Eenige opmerkingen over het eindigen van lastgeving" in eene den 4 in het hotel de Toelast alhier gehouden vergadering van de afdeeling Noordhol land van de Broederschap van caniiiilaat-nota- rissen in Hïederland lokte eene langdurige, belang wekkende bespreking uit, die de overtuiging vestigde, dat de stellingen des sprekers bij de meesten der aan wezigen instemming vonden. Na afloop vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken avondmaaltijd. Don 7 werden door de Alkmaarsche Zouaven- Broederschapbij hare jaarlijksche uitdeeling, ruim 800 bonsvoor broodspek en briquetten verstrekt. Den 8 ontstonddoor het plaatsen van sigaren te dicht bij de kachel in de gelagkamer van het koffiehuis «de Tabakshandel" een begin van brand, die een ver- stikkenden rook ontwikkelde. Door spoedige hulp der buren werd het vuur alvorens veel schade aanterichten anders dan aan de kistjes sigaren, gebluscht, zonder dat de spuit der Turnclnb, die spoedig aanwezig was, be hoefde water te geven. Wij wared tot ons leedwezen verhinderd, de jongste uitvoering bij te wonen van de zangvereeuiging „Cres cendo" alhier, waarin zij o. a. de opera-eomique «Hen- riette" ten gehoore bracht. Wij geven daarom het woord aan den verslaggever van de «Nieuwe Courant", die er o. a. van zegt Vooraf voerde de heer Otto, directeur der vereeuiging, met eenige muziekliefhebbers, een paar nummers uit, waarvan ons het nummer voor twee violen, cello en piano het meest beviel. Ofschoon meermalen ten gehoore ge bracht voldoet die compositie van Weber altijd. Zij is aangenaam voor het gehoor en word zeer goed uitgevoerd. Ook het zangnommer «Holland" werd met genoegen door de vrij talrijk opgekomenen aangehoord. Watj «Henrietta" betreft, de muziek was over het algemeen zeer opwekkend, jaer kwamen vele mooie passages in voor. Dit kan vooral gezegd worden van de kinderkoreu van do ver schillende soli aau het begin van het tweede bedrijf, van de koren dor boeren en boerinnen. Ook do muziok achter de coulissen was wel in staat vreugde en vroolijkhe'd te wekken. De uitvoering was zooals wij dat van «Cres cendo" gewoon zijn, n.l. overeenkomstig aard en doel van het stuk. Al de meespelenden vormden een goed geheel. Vooral Piet Voorman en Henriette onderscheidden zich zeer. «Crescendo" heeft weer door deze uitvoering velen een aangenamen avond verschaft. GEBOREN. 7 Feb. Adriana, d. van Jacobus Zonneveld en Catha- rina Blank. 8 Agatha, d. van Lonreus de Wildt, en Aaltje de Jongh. Catharina, d. van Gerrit Pater en Grietje Prinse. Hugo, z. van Willem Schut en Helena Helleman. 9 Hendrik Adrianus Hermannsz. van Willem Jo-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3