No. 19. IFijf en Megentigste Jaargang, 1893. ZONDAG 12 FEBRUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland. Binn enland. S t adsb er i c h t e n KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. ALKMAARSCHË COIRAAT. Deze Courant wordt Uinsdag-, Vonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Advcrtentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Vergadering op Woensdag, 15 Februari 1893, 's avonds half 8 uur. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. IS BI WK Ij A AIR. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Walsall is den 9 ter vervanging van een conservatief de Gladstoniaansche candidaat Hayter met 75 stemmen meerderheid gekozen. De hertog van York de eenige zoon van den prins van Wales, is dezer dagen lid geworden van het kleeren- makersgilde der City te Londen. Na afloop van de plech tigheid der opneming, werd een maaltijd gehouden, waar aan ook deel genomen werd door den hertog van Cam bridge en den heer Salisbury. Uagerhuis. De heer Grey, de onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, deelde den 9 mede, dat de kwestie van het exequatur op Madagascar nog niet opgelost was. De onder-secretaris voor Indië deelde mededat de voorwaarden, bedoold in art. 21 van de overeenkomst be treffende Swazieland, van negatieven en niet van positieven aard waren. De Transvaalscbe republiek is dus in geen enkel opzicht verplicht overeenkomstig die voorwaarden te handelenzoodat deze in werkelijkheid niet worden uitgevoerd. De Transvaal is tot den 8 Mei van dit jaar dus vrij de schikking van 1890 op te zeggen. Art. 12 van de overeenkomstin 1884 met de trans- vaalsche afgevaardigden gesloten, erkent de onafhanke lijkheid van Swazieland, en art. 1 van die van 1890 be paalt, dat op die onafhankelijkheid zonder toestemming van Engeland en de Transvaal, geen inbreuk mag worden gemaakt. Wat de kwestie van het toekomstig bestuur van Swa zieland bejtreft, moet de Britsche regeering drie zaken in het oog houden, te weten het belang van het volk der Swazie's, de gewettigde belangen der engelsche onderda nen in Swazieland, en de vervulling van de verplichtingen van Swazieland tegenover de Transvaal. Het algemeen belang verbiedt reeds nu de bevelen mede te deelen, welke Loch, de gouverneur der Kaapkolonie heeft gekregen voor het geval een overleg met afgevaar digden van de Transvaal plaats heeft. Redmond stelde op het adres van antwoord een amen dement voor, waarin werd aangedrongen op het verleenen van amnestie aan de nog gevangen Fenians. Asquith, de minister van binnenlandsche zaken, bestreed dit amendement. Hij verklaarde, dat het betrekking had op gevangenendie gewone misdadigers zijn en de toe gevendheid van geen enkel engelsch minister verdienen. Hij zou hun daarom nimmer gratie verleenen. Het amendement-Redmond is daarop met 397 tegen 81 stemmen verworpen. Ross stelde den 10 een amendement op het adres van antwoord voor, waarin werd verklaard, dat het betreurd moest worden dat de Koningin gratie had geschonken aan gevangenen, die veroordeeld werden wegens manslag op den inspecteur van politie Martiu. Nadat John Morley, de minister voor Ierland, zijne hou ding in deze had verdedigd werd het amendement ver worpen. Arnold Forster stelde een amendement voor, waarbij be treurd werd, dat de geestelijkheid op de jongste verkiezingen in Ierland had gewerkt en maatregelen tegen eene her haling daarvan gevraagd werden. Het amendement werd met 248 tegen 205 stemmen verworpen. fVOOKWE»GK. Bij een storm die op de Lofodden heeft gewoed, zijn 123 visschers omgekomen. ITAUIK. Door het instorten van eenige huizen te Campo-Lieto zijn 13 personen gedood en 14 gekwetst. §PAMJE. De Keizerin van Oostenrijk, die de citadel van Barcelona wenschte te bezien tigen, werd door den gouverneur niet toegelaten, op grond dat vreemdelingen de versterkingswerken in Spanje niet mogen bezoeken. TEKEEKIODE STATES. De gezant der Ver- eenigde Staten heeft op verzoek van de voorloopige re geering den 8 het voorlooplg beschermheerschap van de Vereenigdo Staten over Hawaiï uitgesproken. De ame- rikaausche vlag is gehescheu op het paleis der regeering, maar de vlag van Hawa wappert van de andere re- geerin gsgebou wen Het Huis van Afgevaardigden heeft de zilverwet met 153 tegeu 143 stemmen verworpen. Bij Dover (New Hampshire) is oen krankzinnigen gesticht afgebrand waarbij 44 verpleegden omkwamen. ZUIV-AFKIK A. Den 8 verkreeg te Pretoria Jou- bert honderd stemmen meer voor president der republiek dan Kruger. Tot dien dag waren op Kruger in hot geheel 7364 en op Joubert 5950 stemmen uitgebracht. Den 10 des nachts is te Eindhoven op twee plaat sen ingebrokenbij den heer J. Mignot werden 40 stuks zilver van groote waarde ontvreemd. De minister van oorlog heeft bepaalddat van de miliciensdie dit jaar bij de cavalerie zullen worden in gedeeld, zooveel mogelijk voor twee derden moeten bestaan uit plaatsvervangers en dat het gewicht der manschappen niet meer dan 70 P. voor ieder zal mogenbedragen. Ds. H. van Griethuijzen predikant bij de herst. evang. luthersche gemeente te Fnkhulzen, is beroepen naar Hedeniblik. In den nacht van den '"9 op don 10 is de mailboot Prins Hendrik van de stoomvaartmaatschappij Vlissingen- Londen tusschen Queensborough en Ylissingen in aanva ring gekomen met de fransche vischsloep Jeanne Marie n6. 1402 van Boulogne. De Prins Hendrik snoed de sloep doormidden. Het fransche vaartuig zonk zoo snel, dat het slechts met buitengewone krachtsinspanning en le vensgevaar mocht gelukken, den kapitein, den stuurman en zes matrozen te reddende vier andere matrozen verdronken. Dit jammerlijk tooneel duurde slechts vier minuten. Noch van het schip, noch van de personen was iets meer te bespeuren. Hoewel het sein vertoond werd, dat de sloep voor hare netten lagbleek het fransche vaartuig onder zeil te zijn zoodat de aanvaring aan eigen nalatigheid der bemanning moet worden toegeschre ven. Onder de verongelukten was er eendie de reis voor het eerst mede maakte. Den 9 des avonds omstreeks zes uren is te Amster dam een vrij ernstige brand uitgebroken in een komenijs- winkel in de Beerenstraat. Bij het aansteken van het gaslicht was de nog brandende lucifer op eene stoel ge vallen waarvan de rieten zitting vlam vattein de nabijheid stond een bak mot petroleum en zoodra de vlam daarmede in aanraking kwamstond de geheele winkel in lichtelaaie. De aangrenzende lederwinkel had ook reeds vlam gevat, toen de brandweer aanrukte. Deze slaagde er in om den brand spoedig te bedwingen. De arr. rechtbauk te Haarlem heeft den 9 den ontslagen postdirecteur te IJmuiden Pagéveroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 9 het vonnis der arr. rechtbank te Rotterdam bevestigd, waarbij A. W. Ockeloen tot 10 jaren gevangenisstraf is ver oordeeld wegen doodslag geploegd op den politie-agent van den Berg. De bisschop van Haarlem heeft tot pastoor te Bïoordïijpe benoemd den hoer B. J. J. Schiff te Am sterdam. De stoomververij met heerenhuis en weiland, alles te zamen groot 2.22.95 bunders, te Krommenie gelegen, heeft bij openbare veiling 37.045 opgebracht. Uitgeest. Het was den 7 voor de leden van «Nut en Genoegen" een genotvolle avond. De verdienste lijke declamator de heer L. Jansen van Haarlem ver gastte zijne hoorders op de voordracht van een 3 tal schetsen «Lena" door Werumeüs Buningh, «Een standje" en «Een zondagmorgen-verrassing" door J. van Maurik. De voordracht was voortreffelijk, en daar het komische de overhand had, ontbrak het niet aan een' dikwerf her haalden gullen lach en eene opgewekte stemming, die nog verhoogd werd door de musicale bijdragen van een tweetal dames. Schermeer. Yau de onlangs opgerichte, thans 176 leden tellende afdeeling van de Noordhollandsche Vereeniging «Het Witte Kruis" werden de statuten koninklijk goedgekeurd. Heemster. De oprichting eener afdeeling van «Het Witte Kruis" heeft plaats gehad. Zij telt aanvan kelijk 70 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. J. Maats, J. W. P. Feith, P. Vis en Jb. Groot. 8choorl. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat de hoor P. Timmerman een lijster bezit, die eerst sedert 4 weken in gevangenschap verkeert en ondanks dien korten tijd zóó aan zijne woning is gehecht, dat hij deze, toen men hem de vrijheid wilde hergeven, geheel uit eigen beweging weder betrok. 8edert den 10 spoelt te Camp voortdurend hout aan, afkomstig van het nabij Huisduinen gestrande engelsche schip Condor. ©terleek. Op woensdag, den 22, heeft hier eene verkiezing plaats voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer C. Metdie deze ge meente met ter woon heeft verlaten. Sloordschermer. De directeur dor zangvereeni- gicg heeft eene zangschool geopend voor kindereu van 9 tot 16 jaar. De contributie is zoo laag gesteld, dat van deze lessen een algemeen gebruik kan worden gemaakt. De eerste les werd met 34 leerlingen aange vangen in hot schoollokaal alhier. Biieuwe Aiedorp. De snebbeschuit van schip per Heinstman van Alkmaar op deze gemeente geraakte den 10 in het Oudkarspelsche Waardje, na het schrikken van het paard en het breken van de jaaglijn, tengevolge van den hovigen wind aan lager wal. Het water sloeg er daarna aan de voor- en achterzijde in, zoodat in korten tijd de schuit vol water stond. ©bdain. Bij de op den 9 gehouden herstemming voor een lid van den raad werden 90 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer P. Biersteker met 46 stemmen terwijl op den heer S. Schilder 44 stemmen werden uit gebracht. Zuldscharwoude. Den 9 trad in het lokaal van den heer A. Kist het gezelschap van den heer A. de Win ter, van Breda, op. Was het, omdat een vorig maal het gezelschap hoofdzakelijk uit vreemdelingen bestondwier zang niet verstaan kon worden dat het publiek dezen avond niet talrijk was opgekomen Er werd niettemin een keurig geheel geleverd. De hollandsche zangeres wist door hare vroolijke geestige coupletten aller bijval te oogstende twee muzikale clowns deden schudden van lachen en wekten elks bewondering om hun harmonisch samenspelde jonge damedie in haar schilderachtig middeneeuwseh costuum de leer van het evenwicht zoo practisch wist toe te passen werd met daverende toe juichingen begroet en de heer de Winter och, ieder die hem eenmaal op onverbeterlijke manier zijn satyrischen humor heeft hooren zeggen weet, dat hem alle lof toe komt. De heer Kist moge zich een ander maal in eene vollere zaal verheugen Spanbroek. Dat op het gebied der politiek hier en te Opmeer weinig leven is, blijkt wel uit het feit, dat van de 68 leden der afdeeling Hoogwoud en omstreken van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdis trict Enkhuizen er slechts 5 in eerstgenoemde en 3 in laatstgenoemde plaats zijn. Egmond aan ®ee. Den 9 gaf de rederijkerska mer «Harmonie" eene uitvoering in het hotel «Zeezicht." «Hooger zij ons doel" is hare zinspreuk, doch de Kamer vergete nietdat zij rekening heeft te honden met de verschillende krachten waarover zij beschikt. Stukken als «De bruid daar boven," van Multatuli, liggen voorals nog niet geheel onder haar bereik. Door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw is voor de op vrijdag, 24 Maartop het Doelenveld alhier, te houden Paaschtentoonstel- ling, eene bijdrage van f 25,verleend. De heer J. Cock, leeraar in het handteekenen aan de kon. mil. academie te Breda, wordt in gelijke betrek king werkzaam gesteld aan de Cadettenschool alhier. De opbrengst van het weldadigheidsconcert zal door de tweede uitvoering op donderdag, den 9, niet belangrijk verhoogd zijn. Ondanks den lagen toegangsprijs was de zaal slechts matig bezet. In den vooravond traden de zangvereeniging «Crescendo" en met een paar num mers voor zang en viool, dames-stadgenooten op, terwijl aan het einde weder «De IJsjonkvrouw" werd opgevoerd. Ook nu oogstte dit veel bijval. Ten onrechte meldden wij in ons vorig nummer, dat de componiste, mej. de Lange, tegenwoordig waswel werd aan onze stadgenoote, mej. K.namens de kinderen die eene rol in het sprookje vervulden in eene sierlijke bloemengare dank gebracht voor hare toewijding bij het instudeeren van het sprookje. De netto-opbrengst van het goede werk van het dames comité blijkt 523,34 te bedragen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie waarbij belanghebbenden worden opgeroepen tot eene vergaderingte houden in de kleine zaal van het lokaal Harmonie, op vrijdag, den 17, des avonds te 8 uur tor bespreking van de mogelijkheid om het telefoonnet in deze gemeente met de andere plaatsen in ons land, die bereids Intercommunaal verbonden zijn, in gemeenschap te brengen. Dat dit van groot be lang zal zijn voor Alkmaar, zal wel geen betoog behoe ven. Hoe b. v. Amersfoort er het gewicht van erkent, bewijst wel het feit, dat de gemeenteraad daar burge meester en wethouders gemachtigd hebben, om den door de Bell Telefoonmaatschappij gevraagden geldelijken waar borg te verleenen gedurende vijf jaren, voor de inrichting van eene openbare spreekplaats, en in overleg met ge noemde Maatschappij een lokaal aantewijzen, waarin de bedoelde spreekzaal zal govestigd worden. Er is sprake van, dat Sigrid Arnoldson, de beroemde zweedsche zangeres, in het begin van Maart hier zal optreden. Vrijdag, den 17, zal het gezelschap van de heeren Kreukniet en Poolman, blijkens achterstaande adver tentie, eene uitvoering geven in het lokaal Harmonie. Voordrachten van den heer Hiihne. «Namens eenige belangstellenden" schrijft ons iemand, die hot voornemen heeft genoemde voordrachten te gaan hooren, of niet velen gaarne zouden zien, dat een onzer wetenschappelijke stadgenoottyi de goedheid had, waar het noodig scheen, de duitsche voordracht des heeren Dahne in het hollandsch over te brengen. Hij wenschte deze vraag door middel van ons blad ter algemeene kennis te brengen, doch heeft de beleefdheid niet, ons zijnen naam te noemen. Wij vernomen nog, dat de heer Dkhne vrijen toegang zal geven aan de leerlingen der Burgeravondschool.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1