Een stoere Noorman. W No. 19*. Vijf en Negentigste Ia ar gang 1893c ZONDAG TWEEDE BLAD. Buitenlan d. FEUILLETON. 12 FEBRUARI. Binnenland. COURANT. Prijs der gewone Adverfentlën Per regel 0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS-. TER ZOON. ALRHAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers Telefoonnummer3 Helpsters vrouw. Handwerken. Zij die in aanmerking willen komen voor helpster bij het onderwijs in da nuttige vrouwelijke handwerken a. aan de openbare school voor onvermogenden b. aan de openbare burgerschool, ieder op 40 jaarwedde, wor den verzocht zich bij eigenhandig geschreven verzoek schrift aan te melden bij het Gemeentebestuur van Alk maar vóór 14 Februari a. s. Bevolking. ga?.. De onderstaande personen worden veizocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie (afd. bevolking) aan te melden Hendrika de Grootlaatste woonplaats Heil -o Cor nelia Bak 1. w. Helder. SSER1JK voor APOTHKkER§. v v «OUD en ZlIcTKHHAll I1MUK- WICMT en verdere Gewichten hestcmd tot fijnere wegingen, op 13, 14 15 en 16 Februarivan des voormiddags O tot des namiddags 3 uren. P. L. M. Hneberboekhandelaarvroe- lljptivgy ger te Zijdewind, wordt in zijn belang verzocht zich ter gemeente-secretarie te Alkmaar aan te melden, ter afhaling van een voor hem bestemd stuk. BHIiGlH. De oudste koetsier van den graaf w au Vlaanderen, 61 jaren ond, heeft zich in du bewaarplaats der tuigen en zadels opgehangen. Deze daad sehjjnt niet in verband te staan met den voor acht dagen in het paleis gepleegden diefstal van juweelen. Hij had reeds meermalen blijk gegeven van te lijden aan zwaar moedigheid. Een loteling, die in eene gemeente bij Bergen in He negouwen het hoogste nummer had getrokken, werd door vrienden en bloedverwanten in zegepraal rondgedragen. Op eenmaal liet men hem vallen; hij brak de ruggegraat en overleed eenige oogenblikken later. De leden der rechterzijde hebben in eene door hen ge honden vergadering met algeeaeene stemmen besloten de regeeringsvoorstellen in zake de kieswet, gegrond op de hnisbewoning en de bekwaamheid met gemakkelijk examen te ondersteunen. DÜITSCHBAAD. Bij den Bondsraad is ingekomen het ontwerp eener Rijkswet op de besmettelijke ziekten dat vermoedelijk weldra aan den Rijksdag zal worden toegezonden. Het eerste artikel luidt in hoofdzaak als volgt Elk ziekte- en elk sterfgeval aan cholera (aziatische), vlektyphas, gele koorts, pest (oostersehe builenpest), pok ken alsmede elk geval dat de verdenking van eene dezer ziekten opwekt moet worden aangegeven on verwijld aan de plaatselijke politie en vroegtijdig aan den lungeerenden arts; elk ziektegeval van darmlyphus, dipbtheritis (met inbegrip van cronp), tusschenpoozende koorts, dysenterie, roodvonk, onverwijld aan de plaatselijke politie. Bij besluit van den Bondsraad kan hetzelfde voor andere besmettelijke ziekten worden voorgeschreven. De volgende vier artikelen omschrijven wie tot aangifte verplicht is, waarbij eene afzonderlijke bepaling voor komt ten opzichte van kraamvrouwenkoorts. Dan volgen een dertigtal artikelen over het opsporen der ziekten de maatregelen tegen besmetting, schadevergoeding enz., en in eenige slotartikelen de strafbepalingen. Deze bedreigen tot 2 jaren gevangenisstraf tegen het overtreden van verbod van uitvoer, het gebruiken of laten gebruiken van besmette voorwerpen voor dat zij ontsmet zjjn, vaar- en voertuigen daaronder begrepen. Bij versachtende omstandigheden kan geldboete tot 900 de gevangenisstraf vervangen. De gevangenisstraf kan tot 3 jaren klimmen, wanneer ten gevolge van de ver boden behandeling een derde besmet wordt. Met geldboete van 6 tot 90 of hechtenis van ten minste eene week wordt het niet of te laat aangeven gestraftevenzoo het bemoeielijken van het onderzoek van den <9ptredenden politie-arts of handelingen in strijd met de voorschriften der overheid. FRATSItltUSS.. Het Hof van Appèl heeft den 9 de heeren Ferdinand en Charles de Lesseps tot 5 jaren ge vangenisstraf en eene boete van 3000 francs veroordeeld, de heeren Fontane en Cottu tot twee jaren gevangenis straf en 3000 francs boete wegens oplichterij en den heer Eiffel tot 2 jaren gevangenisstraf en 20.000 francs boete wegens misbruik van vertrouwen. Onder de leiding van den heer Andrienx is een comité opgericht onder den naam van Centraal Republikeinsch Comité ter verdediging van de vrijheid der verkiezingen. Den 5 zijn te Marseille 20 en den 6 19 personen overleden, vermoedelijk aan cholera. Nog 62 personen waren door diezelfde ziekte aangetast. Charles de Lesseps heeft zich tegen de beslissing van het Hof in cassatie voorzien, op grond dat volgens de wet het den oud-minister Baïhaut te last gelegde feit niet als omkooperij, maar als afpersing moet worden aangeduid, zoodat hij zelf niet als medeplichtige, maar -.als slachtoffer moet worden beschouwd. Kamer. Den 8 is met 367 tegen 102 stemmen nog op voorstel van den heer Déroulèda beslotende rede van den heer Oavaignac met de motie in het geheele land te doen aanplakken, en een voorstel van een ander baclangist, Richard, strekkende om de 50000 francs, vol gens de verklaringen van den heer Rouvier indertijd van wijlen baron de Reinach door de toenmalige regee ring geleend, aan do Panama-Maatschappij terug to ge ven, werd met 252 tegen 176 stemmen spoedeischend verklaard. Een romannaar het Engelsebvan EdnaLyall. 33.) o Torvald Lundgrea was oen jaar of twee ouder dan Frithiof en zeer bedaard voor zijn leeftijd. Als een vriend mocht Sigrid hem gaarne lijden, maar in den laatsteu tijd had zij half en half gevreesd, dat hij meer zon willen zijn dan een vriend en zij vond het daarom niet zeer aange naam, dat, toen het hek eindelijk was gesloten, Madale en Swanbild reeds ver weg waren. «Hebt gij al iets gehoord van Frithiof V .zeide zij, ter wijl zij stevig doorstapte. »Neen," zeide Torvald. «Wilt gij hem voor mij be knorren, als gij hem schrijft Hoe gaat het hem Is hij iets minder neerslachtig »Ik weet het niet," zeide Sigrid, «Ook mij schrjjft hij zeer zeldeu. Hot is treurig dat hij zoo ver weg is en dat wij niet weten, wat met hem gebeurt." «Ik wilde wol, dat ik iets voor hem kon doen," zeide Torvald; «maar hier schijnt voor hem in het geheel geen vooruitzicht te zijn." «Dat zegt mijn oom ook. En toch was het niet Frit- hiof's schuld. Hat lijkt hard dat hij het moet boeten. Ik geloof, dat de wereld zeer wreed is. Gij en Madale zijn bijna de eenige vrienden die ons niet hebben ver laten gij waart bijna de eenigen, die dennegroen op den weg hebben gestrooid, toen mijn vader werd begraven." «Hebt gij dat opgemerkt?" vroeg hij, terwijl hij een kleur kreeg. «Ja; toen ik zag, hoe weinig er was gestrooid, deed het mij zeerte zien dat de anderen zoo weinig ach ting voor hem hadden getoond en ik was n en Madale dankbaar." Sigrid,*" zeide hij bedaard, »waarom wilt gij niet, dat ik meer voor u zal zijn dan een vriend Al wat ik heb, zal het uwe zijn. Gij zijt niet gelukkig iu het huis van den heer Grönvold. Laat mij voor u zorgen. Kom en maak mijn hnis gelukkig en breng Swanhild medezij zal mijne jongste zuster zijn." «O, Torvald !M riep zij uit. «Ik wilde, dat gij mij dit niet hadt gevraagd. Gij zijt zoo goed en vriendelijk, maar maar «Antwoord mij niet dadelijk, dan; neem den tijd om na te denken," zeide hij. «Waarlijk, ik zou mijn best doen om n gelukkig te maken." «Dat weet ik," zeide zij, terwijl de tranen haar in de oogen sprangen. «Maar het kan niet. Ik zou u nooit kunnen liefhebben, zooals een vrouw haren man behoort lief te hebben en ik hond te veel van u, Torvald, om te willen, dat eene vronw n neemt om uw gemakkelijk hnis." »Uw tante gaf mij hoop, dat gij, misschien later, als uwe droefheid was bedaard «Dat was zeer verkeerd van haar," zeide Sigrid heftig. «Gij zijt altijd mijn vriend geweest een soort van tweede broeder en, o, laat het zoo blijven! Houdt niet op mijn vriend te zijn, want, waarlijk, ik kan het niet helpen." «Mijn eenige wensch is, u te helpen," zeide hij treurig. «Het zal zijn, zooals gij verlangt." Daarop wandelden zij voort onder een pijnlijk zwijgen, totdat zij de anderen inhaalden aan de deur van den heer Grönvold, waar Torvald een oogenblik haar hand drukte. Toen zag hij op zijn horloge, nam Madale haastig mede, zeggende, dat hij to laat zou komen. Ongelukkig had tante Grönvold uit het raam gezien en had zij de kleine groep opgemerkt. Zij deed de huis deur open, toen de twee meisjes de stoep opkwamen. «Waarom zijn de Landgrens niet binnengekomen?" vroeg zij met eene uitdrukking van teleurstelling op haar mager, zorgvol gelaat. «Ik heb hen niet gevraagd,'1 zei Sigrid blozend. «En Torvald had zulk een haast," zeide Swanhild, zonder het te weten hare znster te hnlp komend. «Gij zijt lang uit geweest, Swanhild, ga nu gauw aan Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd bij de. dienstdoende schutterij te Haarlem, tot officier van gezondheid 2 klasse do heer dr. M. C. A. Bijleveld, thans officier van gezondheid 2 klasse la snite en tot officier van gezondheid 2 klasse la snite de heer P. W. Peere boom, thans schutter bij die te Helder, tot kapitein de heeren J. C. Slis en D. A, G. Vastenon, beiden thans 2 luitenant en tot 2 luitenant de heeren W. Bruijn, A. F. de Graaff en A. Klik, allen thans schutter. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 8 be sloten voor 25 jaren aan het Rijk de vleeschhal te ver huren, tot berging van de oude archieven van Noord holland, en wel met ingang van 1 Januari 1894. De langs de huizen der ingezetenen door eene com missie uit de werkloozeu te Zaandam op den 8 gehou den collecte heeft 426 opgebracht. In Januari zijn 68 nederlauders en 13 vreemde lingen aangenomen bij het koloniaal werfdepot te Har derwijk, aan wie eene som van f 24900 aan handgelden werd uitbetaald. Betje Cohen 103 jaren ond op één na de oudste ingezetene vau Groningen is overleden. Vóór of op 1 Maart worden te Purmerend in schrijvingen ingewacht op eene 31/2 pet. geldleening groot f 50000 ten behoeve van de gemeente-gasfabriek. Den 8 des avonds is te Veen dam de boerderij van den heer R. Kunst afgebrand. De gemeenteraad van Amersfoort beeft den 8 be sloten de kermis te handhaven, naar aanleiding van adressen om de kermis af te schaffen. Het maandblad legen de vervalschingenon der redactio van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amster dam, no. 7 bevat: koper als kleurstof in ons voedsel; on derzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, ge daan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spuistraat 146, Amsterdam (directeuren dr. P. F. van Hamel Roos on A. Harmens Wz.): stout, minnebier, californischo wijnen, kaneel-likenr, cognac- soorten, gepasteuriseerde melk, gecondenseerde melk, bac- teriëuvrije roomboter, meel (roggebloem,) cacao, koek, druivensuiker en siroopgeëmailleerde pannen soda verschillende vervalschingen: zeep, boter,vergiftige suffraan- snrrogaten keuring van voedingsmiddelen te Rotterdam; wetenschappelijke berichten: herkenning van gerauiumolie in rozenolie; hygiëne en industrie:, hoe verwijdert men het doelmatigst afval in huishouding over den invloed van het centrifugeeren op de bacteriën in de melk; zuivering van drinkwater door ijzer; een ziekte der garnalen; aardnoten-grntten, een nieuw voe dingsmiddel; een surrogaat van arabische gom voor de industrie; invoer van australische boter; een nieuw werk tuig ter beoordeeling van ijzer en staal; Vraagbord; Feuilleton: natuurlijke concurrentie van de inktfa- uwe lessen," zeide hare taute op een toondie het kind altijd hinderde. «Kom hier binnen, Sigrid; ik moet u spreken." Tante Grönvold had een goed hart, maar zij was erg onhandig; diiwijls stiet zij de mensehen af, wien zij op recht wenschte goed te doen. Yoor Sigrid, die zoo lang gewoon was geweest te doen wat zij goed vond en haars vaders huis te bestieren, was hare manier bijna ondra gelijk. Zij was veel te jong en te onervaren om onder het afstootend uiterlijk de verborgen vriendelijkheid te zien. Hare blauwe oogen schitterden uittartend, toen zij de zitkamer binnen ging, hare handschoenen uittrok en hare handen bij de kachel warmde. «Waarom hebt gij Torvald Lundgren niet gevraagd, binnen te komen?" vroeg mevrouw Gröuvoldterwijl zij haar breiwerk opnam. «Omdat ik het liever niet deed, tante." «Maar gij moet denken aan hetgeen anderen gaarne hebben en niet altijd aan u zelve." «Dat heb ik gedaan," zeide Sigrid snel. «Ik wist, dat hij liever niet binnenkwam." «Wat praat ge daar voor onzin, kindzeide mevrouw Grönvold, terwijl zij nog ijveriger breide dan vroeger,, als liet zij haar ongeduld uit aan de kous. «Gij weet heel goed, wat Torvald wilhet is affectatie voor te wenden,, dat gij niet ziet, wat voor iedereen duidelijk is." «Ik wend niets voor," zeide Sigrid boos, «maar gij hebt hem aangemoedigd te hopen; hij heeft mij gezegd, dat gij met hem hadt gesproken." «Wat! heeft hij u gevraagd?" zeide mevrouw Grön vold, haar breiwerk latende vallen. «Heeft hij heden ge sprokenlieve?" »Ja," zeide Sigrid en zij werd bloedrood. «En gij hebt gezegd, dat gij hem later uw antwoord zoudt geven. Nu begrijp ik hot. Natuurlijk kondt gij hem niet vragen, binnen to komen." «Ik heb niets dergelijks gezegd," zeide Sigrid heftig. «Ik heb hem gezegddat ik nooit met hem kon trouweu, maar wij zullen dezelfde goede vrienden blijven, die wij altijd zijn geweest." «Mijn lieve kind," zeide mevrouw Gröuvold, met op_

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5