Veiling* van vaste goederen. BURGERLIJKE STAND. brikanten; het warmteverlies dat de bekleede voet bij aanraking met den grond ondergaat; een en ander over appelenhet alcoholverbrnib in Frankrijk een kaart op groote schaal. Eene zeer belangwekkend boekje werd ons toegezon den. Het is van de hand van dr. Karl Ransch, en geeft eene nit officieele bronnen bewerkte beschouwing over Bulgarijenit het oogpnnt van zijnen oeconomischen en financieelen vooruitgang. Het geeft een beeld van de groote ontwikkeling van dit land, sedert het zich van de turk- sche overheersching bevrijdde. Onder de middelen om die ontwikkeling te bevorderen, maakt de schrijver melding van de twee tentoonstellingen, in 1893 in Bulgarije te houden. De eene zal plaats hebben te Philippopelvan 6 September tot 31 October de tweede te Rutschuk van 2 Augustus tot 30 September. Hoewel het nationale tentoonstellingen zijn voornamelijk op het gebied van landbouw en nijverheid, worden ook vreemdelingen tot deelneming toegelaten en is dezen kosteloos vervoer der voorwerpen op de bulgaarsche spoorwegen en vrijstelling van plaatshnur in de tentoonstellingegebouwen verzekerd. Voor de deelneming van vreemdelingen zijn geopend 30 klassen, verdeeld over de drie groepen van landbouw en landhuishoudkunde, nijverheid en graphiscbe werken. te AliKMAAR 9 Feb. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Muis Erf en Tuin a. d. Stationsweg groot 1 are 23 centiaren. Str. Pieter Koorn f 1555, 2. Huis, Erf en Tuin, daarnaast, groot 1 are 23 centiaren. Str. W. Burger 1860, 3. Huis Erf en Tuindaarnaastgroot 1 are 21 centiaren. Str. P. de Graaf 1570,- 4. Huis, Erf, Steeg en Tuin, Scharloo, groot 2 are 10 centiaren. Str. J. M. Visser 1000,— 5. Muis Erf en Tuin daarnaast, groot 1 are 80 centiaren. Str. P. Koorn 6. Tuin achter Ns. 4 en 5, groot 1 are 35 centiaren. Str. C. Smit 7. Winkelhuis en Erf, a. d. noordzijde Oudegracht, groot 49 centiaren. Str. F. H. Ringers 8. Huls en Erf, Ruitersteeg, groot 65 cen tiaren. Str. O. Jol 9. Huis en Erf, a. d. Koningsweg, groot 80 centiaren. Str. C. Koopman 10. Pakhuis met Ert en Steeg a. d. Ka naalkade, achter Nr. 9 groot 60 cent. Str. Wm. Boon 11. Winkelhuis en Erf, a. d. noordzijde v. h. Luttik-Oudorp, groot 39 centiaren. Str. G. Bossert Rz. 1995, 12. Huis en Erf, a. d. zuidzijde v. h. Lut tik-Oudorp, groot 1 are 40 centiaren. Str. G. de Munk 13. Bouwterrein, a. h. einde v. d. Lijnbaan »de Zwarte Kabel", groot 8 aren 20 cent., in 10 perceelen. a. gr. 83 cent. Str. Jb. Kluft b. gr. 83 cent. Str. Jb. Schipper c. gr. 83 cent. Str. N. v. d. Voort d. gr. 83 cent. Str. G. Bossert e. gr. 83 cent. Str. P. Bosman f. gr. 83 cent. Str. Jb. Kluft g. gr. 83 cent. Str. dezelfde h. gr. 82 cent. Str. dezelfde i. gr. 79 cent. Str. F. H. Ringers j. gr. 77 cent. Str. J. Muijs Afslag en combinatiën op 16 Febr. a.s., 's avonds 6 uur, in „de Tabakshandel", te Alkmaar. 25 28 31 1010,- 230,- 1205,— 790,— 1600,— 810,— 1800,— 176, 185, 185, 196, 199, 201, 201, 200,— 193,— 189,— Oudorp. Getrou wd: 28 Jan. Jan Oud, woduwn. van Trijntje Quant, en Maria Bras, wed. van Jacob Bleeker. Geboren: 21 Jan. Laurentius, z. van Lourens Bijl en Trijntje Bos. 24 Jan, z. van Volkert van Leeuwen en Trijntje de Geus. Overleden: 10 Jan. Brigitta Alida, d. van Gerrit Bos Wz. en Aaltje van Diepen, 1 j. en 6 m. Cornelis Poland, 29 j. en 6 m. Jan, z. van Volkert van Leeuwen en Trijntje de Geus, 4 d. Trijntje de Geus, echtgen. van Volkert van Leeu wen 31 j. V r s e m. Geboren: 7 Jan. Pieter, z. v. Jan van Diepen en Aaltje Vreeker. 18 Cornelia, d. van Jan Klaver en Anna Konijn. 31 Johannes, z. v. Jan van de Nes en Neeltje Vlaar Overleden: 1 Jan. Agath, d. van A. A. van Diepen en Neeltje Duin, 6 m. 4 Jan, z. van Cornelis Buisman en Grietje Ham, 4 m. 28 Bregtje Mienis, echtgen. van Aris Pijper, 62 j Zuidscharwoude Ondertrouwd: 20 Jan. Johannes Snijdersweduwn. van Dieuwertje Zut, en Aagje Dekker. Getrouwd: 11 Jan. Jan van Duin en Antje Buter. Geboren: 2 Jan. Pieter, z. van Dirk Kaaij Jr. en Geertje Laan. Abraham, z. van Cornelis Stins en Geertje Klin geler. Pieter, z. van Louris Bood en Pietertje Nol. Geertjed. van Dirk de Geus en Neeltje van der Oord. Trijntje, d. van Cornelis Ratoen en Aagtje de Geus. Overleden: 24 Jan. Antjed. van Pover, 2 m. Noordscharwoude. Geboren: 5 Jan. Johanna Margarethad. van Arie Borst Grietje Nat. 9 Mietje, d. van Simon Stam Jz. en Maartje Dekker. Overleden: 9 Jan. Levenloos kind van het vrouwelijk geslacht van Jan Jonker en Trijntje Oudes, 24 Jan Bruijn, 82 j. 30 Klaasz. van Pieter van Wortel, 7 m. Oudkarspel. O ndertrouwd: 26 Jan. P. de Groot en E. Geus. 27 C. de Jong en P. Klinkert. Getrouwd: 1 Jan. A. de Jager en IJtje Bakker. 5 C. Bruijn en A. Hoogenboom. 7 J. Rootjes en A. Holland. Geboren: 9 Jan. Meintje, d. van C. Kaag en Trijntje Baij. Alida, d. van C. Duijs en Cornelia Bet. Meijle, z. van A. Kuiper en Dieuwertje Hoekma Johannis Theodorus, z. van Jan Brammer en Catharina Zut. Elisabeth, d. van R. Bergen en Anna Emmeloth. Evert, z. van A. Zeeman en Trijntje Berkhout. Overleden. 15 Jan. Rensje, d. van Barend Blom en Trijntje Gelder, 11 weken. 17 Pietertje, d. van Jacob Groet en Neeltje Tiel, lij. Egiuondblnnen. Ondertrouwd: 13 Jan. Pieter Hot en Aagje Knijn. 20 Jacob Dekker en Margaretha Hof 27 Hermanns Imming en Maartje Stuifbergen. 9 24 25 30 Dirk Evers en Trijntje Nol en Dijk en Teunisje 13 17 22 29 30 Getrouwd: 4 Jan. Gerrit Levering en Anna Gaarthuis. 25 Pieter Hof en Aagje Knijn. 1 Feb. Jacob Dekker en Margaretha Hof. Geboren: 4 Jan. Jacoba, d. van Jan Liefting en Christina Kraakman. 10 Anna Maria Theodora, d. van Adelbertus Jansen en Anna Susanna Kolkman. 22 Maria d. van Willem van Duin en Maria Louisa Brouwer. 27 Gerardusz. van Jan Liefting en Margaretha Gaarthuis. 28 Martinusz. van Reinier Beukers en Maartje Brouwer. Janvan Cornelis Bruin en Neeltje Dekker. 31 Anna, d. van Hendrikus Liefting en Aagje Ursem. Overled en: 5 Jan. Maria Belleman d. van Gerardus Nicolaas en Maria Levering8 j. 11 Anna Maria Theodora, d. van Adelbertus Jansen en Anna Susanna Kolkman, 1 d. Haringkarspel. Ondertrouwd en getrouwd: Cornelis Tol en Katharina Takken. Dirk Bruin, wednr. van Geertje van Schagen, en Neeltje Bruin. Geboren: 2 Jan. Margarethad. v. Petrus Borst en Grietje Raadgers. 4 Jan, z. v. Arie de Groot en Meinuwtje Wit. 6 Simon z. v. Cornelis Stam en Antje van Diepen. 27 Alida Margaretha, d. v. Simon Kuilboer en Petronella Beneden. 30 Jannetje, d. v. Pieter van Dijk en Teetje Swager. 31 Maria d. v. Johannes Bleeker en Neeltje Groen. Overleden. 3 Jan. Pieter Hoogeboom 3 j. 6 Jan de Groot, 2 d. 9 Cornelis Nat, 24 j. 13 Jan Bakker, echtgen. van Aafje Kossen 40 j. 20 Matthijs Tesselaar, echtgen. van Trijntje Stoel, eerder wednr. van Anna Margaretha Filmer, 77 J 22 Arie Molenaar wednr. van Elizabeth Hessing 84 j 25 Trijntje Spaans, wed. van Reijer Kruijer, 69 j. Heerhugowaa rd Ondertrouwd: 12 Jan. Dirk Wijnker en Antje Dekker. Getrouwd: 12 Jan. Pieter Pannekeet en Maartje Hof. 13 Kornelis Groot en Aafje Schipper. Jacobus Kaspers en Antje Appel. 26 Dirk Wijnker en Antje Dekker. Geboren: 5 Jan. Mat ia, d. van Pieter Molenaar en Maartje Klaver. Jantje, d. van Dirk Kramer en Trijntje Oudejans. 10 Adriana, d. van Jacob Buren en Catharina Berger. 13 Maria d. van Jan Tromp en Cornelia Bakker. 14 Anna, d. van Pieter Jongkind en TrijntjeSchipper. 15 Cornelis, z. van Thijs Peper en Pietertje de Graaf. 20 Alida, d. van Kornelis Beers en Maartje Huisman. 25 Simon, z. van Simon Beemster en Aagje Dekker. 28 Nicolaasz. van Adrianus do Groot on Engeltje Kieft. Maartje d. van Gerrit Gelder en Eli zabeth Hos. Overleden 2 Jan. Aaltje Bobeldijk, echtgen. van Simon Groot, 75 j. 5 Levenloos aangegeven kind van Jan Oudes en Guurtje Visser. 6 Pieter van Stralenwednr. van Antje Groot huizen 52 j. 13 Pieter Schilder, wednr. van Grietje Stam, eerder van Trijntje Groot64 j. 24 Neeltje Smit, wed. van Cornelis Poland, 74 j. 31 Andries Schilder, echtgen. van Maartje Krom, 27 j. rechte droefheid in haar stem, „hoe kon dt gij zoo dwaas zijn, zoo blind voor uw eigen geluk Hij is een uitste kend jongmensch, goed, braaf, rijk al wat uw hart kon wenschen." »Dit ben ik niet met u eens," zeide Sigrid halsstarrig. „Ik zou wenschen, dat mijn man anders was. Hij lijkt -op zijn naamgenoot in Ibsen's Ett Dukhehjem wij heb ben het hem dikwijls gezegd." „Kom mij, als het u belieft, niet aan met dat hatelijke tooneelstuk," zeide mevrouw Grönvold. „Iedereen weet, dat de dwaze denkbeelden van Ibsen, dat de vrouwen gelijk staan met de mannen en in alles door hen moeten worden vertrouwd, niets dan ongeluk en ellende veroor zaken. Torvald Lundgren is een goed, eerlijk, achtens waardig man en van u is het dwaas, dat gij hem hebt geweigerd." „Hij is goed, dat erken ik," zeide Sigrid. „Hij is mgn vriend hij is het altijd geweest en zal het altijd blij ven. Maar al was hij de eenige man op de wereld, niets zou mij kunnen bewegen, hem te trouwen. Wij zouden beiden ongelukkig worden." »Nu, ik verzoek u, zulke dwaze denkbeelden over ge lijkheid en idealen van liefde niet aan Karen te vertel len," zeide mevrouw Grönvold nijdig. »Als gij zoo dom en onpractisch zijt, hoop ik dat Karen ten minste de eerste goede partij, die zich aanbiedt, niet zal afslaan. „Er is weinig kans, dat wij daarover zullen spreken," zeide Sigrid, die opstond en snel de kamer verliet. Zij liep naar boven, toornig hare tranen bedwingende. De laatste woorden harer tante klonken haar nog in do ooren en hoe meer zij er over nadacht, hoe meer zij haar kwetsten. „Zij verlangt er naar, dat ik trouw, om ons niet lan ger te moeten onderhouden," dacht het arme meisje. „Zij houdt in het geheel niet van ons, want het spijt haar, dat wij haar geld kosten. Maar ik zal Torvald niet zoo slecht behandelen, dat ik hem trouw, omdat_ ik hier ongelukkig ben. Liever sterf ik van honger. O, ik haat haar stel regel, dat men moet nemen, wat men kan krijgen. Waar om zouden liefde en gelijkheid en eene ware vereeniging ongeluk en ellende veroorzaken Het is de onrechtvaar digheid, di vrouw te vernederen tot eene aangename huis houdster, die de helft van het ongeluk in de wereld ver oorzaakt, geloof ik." Maar tegen dat Sigrid den langen avond was doorge komen en zich zoo goed mogelijk had geschikt in de ge dachte, dat zij hare tante had teleurgesteld en geërgerd, begon eene andere gedachte bij haar op te komen. En toen zij dien avond naar hare kamer ging, stortte zij niet langer tranen van toorn, maar van treurige verlatenheid en radeloosheid. Zij zag naar de kleine Swanhild, die gerust sliep en vroeg, welken invloed hare weigering zou hebben op het leven van het kind. „In ieder geval," dacht zij, „zou Swanhild gelukkiger zijn geweest, als ik hem had genomen. Zij zou een veel aangenamer tehuis hebben gehad en Torvald zou haar nooit hebben laten voolen, dat zij hem tot last was. Hij zou voor ons beiden zeer goed zijn geweest en ik denk, dat ik hem gelukkig zou hebben kunnen maken zoo golukkig, als hij zou hebben verwacht. En ik had Frithiof kunnen helpen, want wij zouden rijk zijn geweest. Mis schien offer ik voor een droombeeld op, wat voor alle anderen goed zou zijn geweest. O, wat moet ik doen In ieder geval zou hij zeer vriendelijk zijn geweest on hier zijn zij niet vriendelijk. Hij zou veel voor mij over hebben gehad en het zou prettig zijn, als iemand weer iets voor mij over had." En toen dacht zij weder aan de woorden van hare tante. Zou er misschien niet eenige waarheid in zijn Toen de volgende dag aanbrak, was zij geheel onzeker en zoo Torvald Lundgren haar weder had gevraagd, zou hij misschien zijn aangenomen uit een verward begrip van haar plichtdat zij practisch moest zijn en aan anderen meer dan aan zich zelve moest denken. Gelukkig verscheen Torvald niet en later op den morgen ging zij naar de oude mevrouw Askevold, de vrouw van den predikant, die, nadat zij vroeg en laat voor hare tien kinderen had gewerkt, tegenwoordig voor evenveel klein kinderen werkte en bovendien altijd bereid was, eene vriendin te zijn voor ieder meisje, dat haar opzocht. Ten spijt van hare zestig jaren had zij een opgeruimd, nog blozend gelaat, met eene jeugdige uitdrukking, die eene merkwaardige tegenstelling vormde met hare witte haren. Zij was klein en dik, maar was gewoon zich vlug te bewegen. „Wel, dat is lief van u, dat gij mij juist nu komt op zoeken, Sigrid", zeide mevrouw Askevold en zij kuste het meisje, wier gelaat tengevolge van zorgen en slapeloosheid vermoeider leek dan het hare. „Ik heb juist het nieuwe japonnetje voor Ingeborg geknipt en nu moel_ ik^ even gaan zitten rusten.Wat dunkt u van de kleur? Mooi, niet waar „Heel mooi," zeide Sigrid. „Laat mij het voor u in elkander Tijgen." „Neen, neen gij ziet er vermoeid uit, mijn kind. Ga daar bij de kachel zitten en ik zal het rijgen, terwijl wij praten. Hoe komt gij aan die donkere vlekken onder uwe oogen „O, dat is niets. Ik heb van nacht niet kunnen sla pen anders niet." „Omdat gij over iets hebt getobd. Dat is verkeerd, kind. Het is eene slechte gewoonte." „Ik geloof niet, dat ik er iets aan kan doen," zeide Sigrid. „Wij hebben allen aanleg daarvoor. Weet gij niet meer,'dat Frithiof nooit kon slapen vóór een examen?" „En gij maakt u misschien over hem ongerust? Was het dat „Gedeeltelijk," zeide Sigrid, hare oogen nederslaande en zenuwachtig sprekend. „Het is zoo gesteld ik had een kans, rijk te worden, in eene positie te komen, die mij zou hebben in staat gesteld, de anderen te helpen en omdat het niet strookte met mijn begrip van geluk, heb ik dezen kans laten voorbijgaan." En zoo, langzamerhand en zonder een naam te noemen, vertelde zij aan de moederlijke dame het geheele geval. „Kind," zeide mevrouw Askevold, „ik heb u slechts eenen raad te geven blijf getrouw aan uw eigen ideaal." „Maar misschien is zulk een ideaal onbereikbaar in deze wereld." „Misschien, en dan is er niets aan te doen. Maar in dien gij wilt, dat uw huwelijk gelukkig zal zijn, blijf er dan aan getrouw. De helft van de ongelukkige huwelij ken zijn een gevolg er van dat de menschen zich ver lagen om te nemen wat zij kunnen krijgen. Indien gij dezen man hadt aangenomen, hadt gij misschien een meisje verongelijkt, dat werkelijk in staat is, hem lief te heb ben zooals het behoort." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6