Een stoere Noorman. No. 20. Vijf en Megentigste «laargang, 1803. WOENSDAG 15 FEBRUARI. Cililbestelhare Brieven, KAMER van KOOPHANDEL m FABRIEKEN. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AlkllAAIISCIIi; COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar @,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Pr||s der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden in de 2e helft van Januari 1893 T. Dijkstra, Amsterdam; E. Rijkes, Dirkshorn. Van Bergen: C. A. Maas Amsterdam. Van Heerhugowaard: J. Staal, Driebergen. Van Noordseharwou de: S. G. van der Meulen Amsterdam Van Schoorldam; M. Mul De vergaderingbepaald op 15 dezer, is verdaagd tot 1 Maart a.s. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. EÜ6EL1AD. Lagerhuis. In eene zeer druk bezochte zitting diende minister Gladstone deu 13 zijn Home Rule plan in. Hij zeide het volgende Het opperbestuur blijft aan het Rijksparlement. Het iersche parlement, dat in Ierland zal worden ge vestigd, zal zich alleen met zuiver iersche zaken bezig houden. Het iersche Parlement zal uit twee Kamers zijn samen gesteld. De eerste telt 48 leden, gekozen door kiezers die een jaarlijksche huur van 240 betalen en van wie ieder slechts één stem heeft. De tweede telt 103 afge vaardigden, gekozen naar het tegenwoordig kiesstelsel. Het is hun geoorloofd ook in het Lagerhuis te zetelen, maar zij moeten bepaaldelijk voor de iersche Tweede Kamer gekozen zijn. De rechters zijn onafzetbaar. De zittingen van het Iersche Parlement nemen op 1 Sept. een aanvang. Een nieuw politiekorps wordt opgericht en het tegen woordige gaandeweg opgeheven. De iersche vertegenwoordigers in het Rijks-Parlement zullen worden verminderd tot 80, in verhouding tot de bevolking van Ierland. De onderkoning zal voor zes jaar worden benoemd en de geheele uitvoerende macht bezitten. Hij zal worden ter zijde gestaan door een uitvoerend comité van den ierschen geheimen raad. Op voordracht van dit comité zal de Onderkoning de wetten goedkeuren, met inacht neming van de lastgevingen van den Souverein. Op geloofsbelijdenis zal bij de keuze van een Onder koning niet gelet worden. De wetgevende macht zal op bijzondere wijze aan de minderheden gelegenheid geven zich te uiten. De duur van het wetgevend tijdperk is op zes jaar bepaald. De iersche afgevaardigde in het rijksparlement zal het recht niet hébben mede te stemmen over Een roman naar het Engelsch van Edna Lyall. 34) o »Wilt gij zeggen, dat sommigen onzer hoogere idealen hebben dan anderen?" «Wel zeker; het is hiermede als met alles; wat gij moet doen is uwe ooren te sluiten voor alle wolgemeende, maar onware levensregelen en te luisteren naar de stem van uw eigen hart. Wees er zeker van gij zult meer kunnen doen voor Erithiof en Swanhild, indien gij u zelvo niet verloochent, dan u als eene ongelukkige, rijke vrouw zoude mogelijk zijn." Sigrid zweeg eeuige minuten. «Dank n," zeide zij eindelijk. «Ik zie alles nu veel duidelijker; gisteravond zag ik door de oogen van tante Grönvold en ik geloof, dat zij kortzichtig is." Mevrouw Askevold lachte vroolijk. «Dat is volkomen waar," zeide zij. «De huweljjken, die door bemoeizieke betrekkingen tot stand komen, mogen in den beginne gelukkig schijnen, op den duur berokkenen zij altijd verdriet en ellende. De ware huwe lijken worden in den hemel geslotenSigridal willen de meeste menschen het niet gelooven." Sigrid ging getroost heenmaar desniettemin was het in dien tijd voor haar geen aangenaam leven, want of schoon zij de voldoening had, dat Torvald door de straten van Bergen wandelde zonder buitengewone droefheid te verraden, toch had zij voortdurend het bewustzijn, dat hare tante over haar ontevreden was en gevoelde zij bij iedere kleine bezuiniging in het huishoudendat zij niet zou zijn ingevoerd, als zjj had gehandeld overeenkomstig den wensch van mevrouw Grönvold. Het was over het 1°. wetten of voorstellen welker werking tot Groot- Britannië is beperkt 2°- over financieele wetten welke alleen Groot-Bri- tannië aangaan; 3°. over alle andere kredieten die niet dienen vod zaken welke het gansche Rijk betreffen. Ierland zal een evenredig deel in de rijksuitgaven bij dragen en men gelooftdatdaar de iersche douane ontvangsten 2,370,000 pd. st. bedragendeze som het aandeel van Ierland vertegenwoordigt. De uitgaven voor het Rijk worden op 59 millioen begroot. De iersche douane-ontvangsten zullen door Engeland worden beheerd. Het bedrag der accijnzen daarentegen zal door Engeland vastgesteld en door Ierland worden geïud. Indien deze voorstellen worden aangenomen zal het Iersch bestuur aanvangen met een bate van 520,000 pd. st. Gladstone eindigde met het Huis aan te sporen deze wet aan te nemenom het verledene te doen vergeten. Op eene opmerking van Clarke antwoordde Gladstone, dat de zaak van het grondbezit gedurende drie jaar aan het Rijksparlement ter beslissing blijft. t EBASIKRIJK. Den 9 heeft in de omstreken van Parijs^ een tweegevecht plaats gehad tusschen de afge vaardigden Goussot en Denoix ten gevolge van het uiten van beleedigende uitdrukkingen in do zitting van den 8, waarbij eerstgenoemde in de borst gekwetst werd. De meeste bladen achten de veroordeeling der Panama directeuren tot het maximum der bedreigde straffen te strengte meer, omdat de in de Panamazaak betrokken parlementsleden voor het grootste deel niet eens voor het Hof van Assises behoeven te verschijnen. Algemeen heeft men medelijden met Ferdinand de Lesseps en duidt men het aan het Hof ten kwade, dat deze 83jarige man, die niet in staat is zich te verdedigen en van de geheele zaak niets af weet, niet vrijgesproken is gewordeu. Dit had zeer zeker kunnen geschieden, wanneer in aanmerking genomen waren de groote dienstendoor dezen man indertijd bewezen. Joseph de Reinach, schoonzoon van baron de Reinach, heeft aan den likwidatenr der Panama-maatschappij de 40000 francs terug gegeven, door hem in 1888 van zijnen schoonvader ontvangen. De maire van Havre heeft een verzoekschrift van tal van inwoners ontvaogenom onverwijld de noodige stappen te doen ten einde het verwachte russische es kader op eene Frankrijk waardige wijze te ontvangen. Hamer. De interpellatie van Turel over de econo mische staatkunde der regeering is den 10 tot over eene maand verdaagd. Op voorstel van den minister van buitenl. zaken is den 11 de interpellatie Hubbard over het zenden van een bijzonderen gezant naar den Paus voor onbepaalden tijd verdaagd. De minister had vooraf verklaard, niet op de interpellatie te zullen antwoorden. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, strek kende om een buitengewoon pensioen van 6000 francs toe te kennen aan de weduwe van Renan, met ingang geheel een onpleizierige kersttijdmaar er kwam toch eene lichtstraal in door eene hartelijke beleefdheid die zij nooit vergat, zoolang zij leefde. Wat zeldzaam is, maakt steeds op ons een diepen indruk. Een woord van aanmoediging bij het begin van onze loopbaan gesproken, blijft ons altijd bijterwijl de toejuiching in later jaren spoedig wordt vergeten. Eene kleine vriendelijkheid in dagen van tegenspoed blijft in onze herinnering, als grooter welwillendheid in voorspoedige dagen al lang is vergeten. Het was kerstavond. Sigrid zat, in een donzen dekbed gewikkeld op hare koude slaapkamer. Zij las nog eens den brief over, dien zij het laatst van Frithiof had ont vangen, een moedeloozenkorten brief, zooals hij in den laatsten tijd gewoon was te schrijven. Uit Duitschland had hij altijd aardig geschreven, maar deze Londensche brieven maakten dikwijls haar nog ongelukkiger dan zij reeds was niet zoo zeer door hetgeen er in stond als door hetgeen zij lieten vermoeden. Sedert de vorige kerst dagen was alles haar ontnomen en nu scheen het haar toe alsof zelfs Frithiof's liefde verkoelde en hare tranen vielen op het kleine velletje papier, toen zij vergeefs had getracht liefde en hoop tusschen de regels te lezen. Een kloppen aan de deur deed haar haastig hare tra nen afdrogen en het viel haar mede, dat het niet haar nichtje Karen was, die binnenkwammaar Swanhild met een vroolijk gelaat en dansende van opgewondenheid. »Zie, Sigrid! riep zij, «hier is een pakje, dat wel een present lijkt. Maak het gauw open." «Zij sneden het touw door en vouwden het papier open en Sigrid uitte eene kreet van verrassing, toen zij de aquarel van Bergen zag, die haars vaders laatste geschenk aan haar was geweest op den dag vóór zijn dood. Daar zij het niet had kunnen betaleuhad zij den kunstkoo- per verzocht, het terug te nemen, waartoe hij dadelijk was bereid geweest. Zij greep snel naar het briefje, dat er^ op lag en zagdat zijn naam er onder stond. Het luidde als volgt «Mejuffrouw, Wilt gij mij de eer aandoen deze schets van Bergendie de heer Falck in October 11. heeft uitgezocht, aan te nemen Op uw verlangen heb van 3 October, zonder dat die som wegens ander pensioen kan worden vermindord en zulks als waardeering van de door Renan aan de fransche letteren en beschaving bewezen diensten en van zijne belangeloosheid. Den 13 is door burg. en weth. van Amsterdam aan besteed het maken van den bovenbouw voor een museum aan de van Baerlestraat. Van 18 inschrijvers waren de heeren C. Alberts en Zoon de laagste voor f 291.755. Den 13 is de hofstede van Meulenberg, aan de Postbrug onder Wemeldinge, afgebrandhet woonhuis bleef behoudendoch dertien stuks vee kwamen in de vlammen om. In den nacht van den 13 hebben twee huzaren die zonder verlof uit Deventer te Zwolle waren en met twee burgers vochten, bij hunne inhechtenisneming een politie-agent met een scherp snijdend voorwerp ernstig aan de pols verwondwaardoor hij veelbloed verloor. Den 13, des namiddags te half drie is te Haar lem bij het lossen van vee uit eene stoombootlig gende in het Spaarne een stier ontsnaptdie in volle vaart door verscheidene straten rende en o. a. twee jon gens een van 16 en een van 5 jaren omverliep die ernstig verwond werden. De Hooge Raad heeft zich vereenigd met de meening van een notaris in Friesland, die, schuldig verklaard zijnde aan overtreding van art. 36 der wet op het notarisambt, omdat hij niet overeenkomstig dit artikel bij de goed keuring eener doorhaling medegerekend had als regel een boven aan de bladzijde overgebracht transport, daartegen in beweerd haddat de wet met doorhaling alleen het oog had op de regels of letters, welke in den eigenlijken zin tot de akte behooren, niet op die, welke op den in houd der akte geen invloed vermogen uit te oefenen. Hij werd van alle rechtsvervolging ontslagen. Vee-Invoer in üelgie. De Staatscourant van den 14 meldt: Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zullen de voor den invoer van nederlandsch vee in Belgie opengestelde douanekantoren SelzaeteStaak de Clinge, de Trotnpe Watorvliet en Stroobrngge, te rekenen van den 13 dezer, slechts openstaan voor de dieren herkom stig uit het gedeelte der provincie Zeeland gelegen tus schen de belgische grens en de Wesferschelde (zoogenaamd Staats-Vlaanderen). De invoer zal uitsluitend bij dag mogen plaats hebben en na een onderzoek, door een belgïscheu veearts op kos ten van de invoerders in te stellen. De invoerders zullen tevens de herkomst der dieren ten genoegen van de douane-ambtenaren moeten bewijzen. Bij kon. besluit van den 11 is aan den heer dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, adsistout bij de scheikunde aan de Rijks-Universiteit te Leiden de personeele titel van lector in de scheikunde verleend voor zoolang hij die betrekking van adsistent zal bekleedeD. De gemeenteraad van Ktlam heeft den 9 besloten, om buitengewone markten voor schaapvee te houden op iftTriTiUir^^TFfïraiiYiTM ik die teruggenomen, alsof zij niet was verkocht. Nu verzoek ik u die aan te nemen als een kerstgeschenk en een klein bewijs van mijne achting voor de nagedach tenis van uwen vader." »01" riep Sigrid, «wat is dat goed van hem 1 En hoe aardig, dat hij tot kerstmis heeft gewacht, in plaats van het dadelijk terug te zenden. Nu heb ik iets om aan Frithiof te schenken. Hij kan het juist tegen Nieuw jaar hebben." Swanhild klapte in hare handen. «Dat is mooi bedacht! En op de kerstdagen kunnen wij het hier ophangen. AVat is het mooiDe menscheu zijn toch wel goed En Sigrid voelde haar kleinen arm om haar midden en terwijl zij samen het geschenk beschouwden, streek zij zacht over het gouden haar van het kind. »Ja", zeide zij glimlachend, «de menschen zijn goed." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Een eenzame strijd. Zooals de predikant Askevold had gevreesd, viel Frit hiof zijn leed bitter zwaar. Hij bezat niet Sigrid's zachten aard, haar geduld en gelatenheid. Hij was ook veel ge voeliger en was bovendien onder den invloed der behan deling, die hij van Blanche Morgan had ondervonden. Het gevoel van bitterheid, dat zij had gewekt, maakte, dat hij God en de menschen haatte. Sigrid, met haar kalm gezond verstand, haar geloof, dat niet minder innig was, omdat zij er zelden van sprak, kwam de winter en het voorjaar door, zonder dat hare gezondheid leed maar Frithiof, op zijne ongezellige Londensche kamer, met zijn verstoord gemoed en weerbarstige stemming, werd iederen dag verharder en somberder. Waren de Boniface's er niet geweest, hij zou geheel verloren zijn geweest, maar de enkele dagen die hij nu en dan in die kalme, eenvoudige familie doorbrachtredden hem van geheelen ondergang. Altijd loopt door het donkerste gedeelte van ieder leven, al zien wij het niet »do gouden draad der liefde", zoo-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1