Donderdag van elke week geduronde den tijd dat de markt te Purmerend gesloten is. In eene den 10 gehonden vergadering van nota rissen te Utrecht is door de aanwezige leden eenparig besloten, om na de invoering der wet van 27 September 1892 (Staatsblad No. 224) bij openbare verkoopingen van onroerende goederen, wanneer de koopsom minstens 3000 bedraagt, in plaats van 10 pette berekenen 6 pet. Eenige notarissen gaven in overweging, de kosten der onderhandsche overdrachten van onroerende goederen, waarvoor in den regel 7 pet. betaald wordt, te bepalen op 3 pet indien de koopsommen f 3000 bedragen of daarboven. Oudkarspel. Den 10 werd bij den heer Gr. Slo- temaker door het zangkoor »Orpheus" eene uitvoering gegeven, die door het slechte weer vermoedelijk niet zeer druk was bezocht. Het koor kweet zich weder flink van hare taak. Van de oude liederen op het programma trok «Hollands Glorie" met begeleiding van piano zeer de aandacht. Van de nieuwere liederen waren het voorna melijk «Nederlands Lied", muziek van Nicolai, «Vreed zaam", muziek van Dobbelstein en «Ons Vaderland" vierstemmig, die keurig werden uitgevoerd. Het geheel deed den directeurden heer J. Visen zijne zangers eer aan. Den 13des namiddags te 1 urehiold de afd. Noordholland van het Rlederlandsch Baarden- Stamboek in het hotel «Krasnapolsky te Amsterdam, eene algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. Na voorlezing der notulen der voorgaande vergadering te Alkmaar gehouden werd het verslag van den afge vaardigde ter algemeene vergadering der vereeniging op 4 October 1.1. te Botterdam gehouden, voorgelezen. Besloten werd dat de leden der commissie van onder zoek der rekening en verantwoording over 1892 door het bestuur zullen worden aangewezen. Het bestuur noodigde hierna uitom in die commissie zitting te nemen de heeren P. D. Kaan te Wieringerwaard O. Schaap te WinkelC. Prins Sz. te Haarlem die daarmede genoe gen namen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering der ver eeniging werden benoemd de hoeren D. Schoen te Pur merend K. del Court van Krimpen te Velsen en J. M. Evelein te Haarlemmermeer. De eerstvolgende vergadering der afdeeling zal te Schagen worden gehouden. De begrooting van de afdeeling Voor 1893 sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ924,68, werd goedgekeurd, alsmede de begrooting voor het besteden van het provinciaal subsidie ad 5000. De nitgaven van laatstgenoemde begrooting werden vastgesteld als volgt 6 subsidiën voor dekhengsten minstens 3 jaren oud f 1500; 6 aanhoudingspremiën voor tweejarige hengsten 9006 aanhoudingspremiën voor éénjarige hengsten f 600; 12 aanhoudingspremiën voor drie- en vierjarige merriën f 60014 aanhoudingspremiën voor vijf- en zesjarige merriën f 1400. De voorzitter deelde mede dat ook nu wederom een gedeelte van de subsidiën en aanhoudingspremiën beschik baar gestold zullen worden voor de paardenfokkerijen op de eilanden TexelTerschelling en Wielingen. Onder die voorwaarde is het subsidie aangevraagd. Aangezien van het subsidie van verleden jaar nog ongeveer 200 over is meende het bestuur dat 400 voor de eilanden beschikbaar gesteld zou kunnen worden. Bij de discussie over dit punt deed de heer P. Z ij 1- m a n s uit de Haarlemmermeer opmerken dat er wel eens premiën waren toegekend aan hengsten (schimmels, vossen, blessen en bonten), die z, i. niet bekroond had den moeten wordon, omdat het niet in het belang is der paardenfokkerij spreker wees er opdat het dep. van oorlog dergelijke paarden van de remonte uitsluit. De heeren Bultman on van Tuijll bestreden de opmerking van den heer Zijlmans, omdat, wanneer daar aan gevolg werd gegeven, eenzijdigheid niet zou uitblijven. De heer C. Prins S z. uit Haarlem was van meening, dat de uitsluiting der genoemde typen een druk op de fokkerij zou leggen die niet van het «Stamboek" mag uitgaan. De heer Z ij 1 m a n s hield evenwel vol, dat alleen het «constant haar" voor premie in aanmerking moest komen. Ten slotte bleek evenwel, dat de vergadering zich niet kon vereenigen met het uitsluiten van «miskleurige" paarden van de bekroning. Nog werd door genoemden heer Z ij 1 m a n s gewezen op de z.i. onbillijke bepaling, dat alleen hengsten, in het buitenland geboren voor de Rijkspremie in aanmerking komen en op het kunstmatig voorbrengen door »gem- beren" en andere kunstmiddelen van de paarden, die aan concoursen deelnemen. Na uitvoerige gedaohtenwisseling van het eerste punt, gaf de Voorzitter als zijne meening te kennen, dat de uitsluiting van inlandsche hengsten vermoedelijk na een paar jaar door den minister opgeheven zal worden. Wat het tweede puntbet kunstmatig voorbrengen betreft, sprak de vergadering do wonschelijkheid uit, dat kunstmatig opgezette paarden (door «gemberen" en «peperen" en door andere middelen) niet aan de keu ringen zullen mogen deelnemen. Na bespreking van nog enkele huishoudelijke aange legenheden ging de vergadering uiteen. Op woensdag den 15 zal de stoombootveerdienst Enkliuizen-Stavoren volledig worden hervat. Kolhorn. Den 10 tijdens een stormwind, wierp eene der watermolens aan de Beereslnis, tusschen Winkel en Kolhorn het geheele kruis af. dat zelfs de slechtste mensch niet geheel is afgesneden van God want Hij zal door het een of ander middel altijd trachten hem van den dood tot het leven te bren gen. Wij zijn soms verbaasd als wjj lezen dat een moordenaar, een groote misdadiger, in zijne laatste oogen- blikken verlangt naar een kinddat hom lief had en dat hij ook lief had. Wij zijn verwonderd, omdat wij de liefde niet begrijpen van Onzen Vader, die aan den verstoktsten zondaar de liefde schenkt van een brave vrouw of van een kind. Zoo waar is het oude latijnsche ge zegde, lang bekend, maar weinig geloofd, «mergere nos patitur, sed non submergere Christus" (Christus moge ons Jaten zinken, hij laat ons niet ondergaan.) Wordt vervolgd. West-Graftdijk. Den 12 hield de rederijkers kamer «Oefening volmaakt" hare derde openbare verga dering in dit seizoen. Tot voldoening der aanwezigen werden opgevoerd Menschenhaat en Berouw", tooneelspel in 5 bedrijven door A. van Kotzenbue en «Mijn queue is weg blijspel in één bedrijf. De werkzaamheden in den veenpolder van de heeren Klumpenaar en van Leeuwen die gedurende de vorst gestaakt moesten worden, zijn de vorige week weder be gonnen. Schoort. De jongste storm richtte hier en -daar in deze gemeente nog al eenige schade aan. Behalve dat er vele boomen omwoeiendie in hun val het een of ander verbrijzelden, werd van een antiek huisje te Groet, welks bouw dagteekent van 1622 hot dak afgerukt en stortte de gevel in. Op welwillend initiatief en voor rekening van iemand, die onbekend wenscht te blijvengaf het gezelschap van den heer Blanus den 12 eene voorstolling in het lokaal van den heer Timmermam Deze voorstelling was tegen betaling toegankelijk. De opbrengst kwam ten goede aan de algemeene armen der gemeente. Een geanimeerd bal hield het jongere deel van het vrij groote publiek nog lang gezellig bijeen. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad werd door den voorzitter medegedeelddat de ge- meentebegrooting voor 1893 door gedeputeerde staten was goedgekeurd. Daarna werd het besluit genomen, een door 34 ingezetenen onderteekend adresinhoudende het ver zoek om steun ter verbetering van den slechten toestand van den grintweg tusschen Den Burg en De Waalter afdoening te stellen in handen van het dagelij ksch be stuur. Verder werd ter kennis der leden gebrachtdat de verordening, betreffende de heffing der leges, alsmede het reglement van orde omtrent de vergaderingen van den raad, voorzien van eenige bemerkingen, van gedepu teerde staten terug waren ontvangen. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd vastgesteld op een bedrag van f 145,16. Mr. Si. A. VAI ECH, te Schagen. Den 11 trad voor een honderdtal belangstellenden de heer mr. D. A. van Eek, van Leiden, in het lokaal van den heer Blauw te Schagen als spreker op met het onder werp het sociale vraagstuk en de ingediende kieswet. De heer Blauw opende de vergadering met den aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen en te verklaren, dat hij op verzoek van eenige belangstellenden eenige sprekers van alle richtingen zou uitnoodigendie onderwerpen zouden behandelen van letterkundig, financieel of politiek belang. Dat de heer van Eek zich volgaarne bereid had verklaard, de eerste lezing op zich te nemen vond spre ker hoogst aangenaam. De heer van Eek hierop het woord bekomen hebbendebegon te zeggen dat hij de ingediende kieswet zou bespreken in verband met het sociale vraagstuk. Kiesrecht op zich zelf zeide spreker heeft niet de minste beteekenis als daardoor de soci ale wanverhoudingen niet uit den weg kunnen worden geruimd. Het moet een middel zijn, waardoor de arbeiders hunne stoffelijke welvaart zullen zien verbeteren. Is het dit nietdan heeft de arbeider bij uitbreiding van het kiesrecht niet het minste belang en kan hij het kiezen wel overlaten aan hen die over veel vrijen tijd te be schikken hebben. Verbetering van den stoffelijken toestand staat bij den arbeider op den voorgrond. Die verbetering is noodig, want van de onhoudbaarheid van den tegen woor- digen toestand is zekor wel ieder overtuigd. Een paar cijfers slechts zou spreker geven om aan te toonen, hoe ongezond tegenwoordig de maatschappij is. In Amerika zeide spreker woont een man die per week een inkomen heeft van f 800.000dat is 40,160.000 per jaar en f 115,000 per dag. Die ontzaggelijke inkomsten zijn de groote oorzaak der ellende. Stel b.v., dat die man een groot genie is en door eigen werk 160,000 per jaar verdient. Wie verdienen dan de overige 40 millioen voor hem De arbeiders. Anderen moeten van hunne verdien sten 40 millioen gulden afstaan aan één man. Als één arbeider 500 voor hem verdient, zijn er 80000 arbeiders noodig om don rijkaard aan zijne niet zelf verdiende 40 millioen te helpen. De ware toestand is wel niet zoo een voudig als spreker daar zeide, maar door belegging van het geld in land of staatspapieren, of aandeelen in fa- brieksondernemingen of door het plaatsen van hypotheken krijgt die Amerikaan elk jaar dat groote kapitaaldat in waarheid middelijk door de arbeiders voor hem wordt verdiend. Die eene Amerikaan maakt duizenden aan zich cijnsplichtig. En zoo zijn er nog zoovelen. Men zegt ook wel eens, dat overbevolking de oorzaak der ellende is. Maar dat is niet waar. Daar is b.v. Ier land. Velen verlaten dit land omdat zij er hun brood niet meer kunnen verdienen. En elk jaar vermeerderen daar de veestapelde inkomsten en de grondopbrengst. Graan wordt er uit Ierland naar Engeland gebracht. Eu toch is Ierland arm. De arbeiders hebben er gebrek omdat enkelen een duizendvoudige portie voor zich zelf begeeren en anderen niets overlaten. Ierland kan volgens gemaakte berekeningen oneindig veel meer menschen voe den dan er nu zijn. Met Friesland is het evenzoo. Daar is geen overbevolking maar zoo zegt hot rapport der Friesche maatschappij van landbouw en veeteelt daar wordt zeer veel productieve arbeid achterwege gelaten daar wordt niet uit den grond gehaald wat er uit ge haald kan worden daar ontgint men geen heidevelden en legt men geene plassen droog daar is overvloed van werk, maar de bezitters van den grond laten al dat werk ongedaan. Zij hebben alle macht in handon. Aan karigheid der natuur is de ellende niet te wijten. Als al het geld dat nu met soldaatje spelen verspild wordt gebruikt werd tot ontginning van woeste gronden, droog makingen enz.dan zou er overvloed van werk zijn dan zou de welvaart terugkeeren en er geen zoogenaamde overbevolking meer bestaan. De grond moet aan de ge meenschap behooren evenals de arbeidsmiddelen. Nu de grond aan onkelen behoort, komen er toestanden als b.v. in Schotland. 15000 Menschen. vonden vóór eenige jaren hnn bestaan op de gronden, toobehoorende aan de her togen van Sutherland. De prijs der wol stoeg en schapen- houden was voordeeliger dan het landbebouwen. Wat gebeurde er nu? Op bevel van den hertog van Sutherland werden 15000 menschen van den grond ver dreven en al het land voor het houden van schapen ge schikt gemaakt. Slechts enkele herders verdienen nu hun brood waar vroeger 15000 menschen konden leven. En hoeveel gronden worden er in verw kierden staat gelaten om den heeren het genot der jacht niet te ontnemen Die toestand moet eindigen. De eerste eisch der arbeiders moet daarom zijn landnationalisatie. Ook het niet be zitten van kapitaal maakt de arbeider tot speelbal der bezitters. Wat baat den arbeider zijne vrijheid als hij grond noch kapitaal bezit? Machteloos is hij. Niet, dat de socialisten willen opwekken tot gelijk verdeelen, welk onzinnig praatje nog altijd stand houdtzeide spreker maar grond, kapitaal, arbeidsmiddelen, alles moet behoo ren aan de gemeenschap. Algemeen kiesrecht kan ons mis schien tot dien toestand brengen. Gelukkig zien vele der be- zittenden ook de onhoudbaarheid van den tegen woordigen toestand in en steunen de pogingen, die tot verbotering kun nen leiden. De groote verandering moet echter uitgaan van de arbeiders en de kleine burgers. Er zijn nog meer zaken die dringend verbetering eischen. Wie bekleeden tegenwoordig de best bezoldigde posten De kinderen der rijken. Zij kunnen door hun kapitaal onderwijs ge nieten wat armen feitelijk niet kannen. De wet ver biedt geen arbeider zijne kinderen naar de hoogeschool te zenden maar zijne verdiensten maken het hom onmo gelijk. Menig baron zou beter voor polderjongen geschikt zijn dan voor een ambtwaar met het hoofd gewerkt moet worden menig arbeiderskind is te zwak van lichaam om zwaren arbeid te verriehten, maar heeft misschien wel de vermogens om eervol een ambt te bekleeden waar denken een hoofdrol bij vervult. Kostelooze oplei ding tot alle beroepen en vergoeding aan arme ouders voor de opleiding hunner kinderen moet ook een eisch zijn der arbeiders. Dan zullen vele beroepen hooger in waarde geschat worden dan tegenwoordig geschiedt. En eindelijk noemde spreker nog twee zaken die noodzake lijk op het programma der arbeiders moeten voorkomen, namelijkgeen staande legers meer ensluit Schie dam Zou afschaffing van het staande leger voor een land gevaarlijk zijn Spreker meende van niet. Bij be schaafde menschen toch is de oorlogzuchtige geest ver dwenen, men wil zijne medemenschen niet meer om niet noemenswaardige redenen vermoorden. Slnit Schiedam 80 millioen wordt er in ons land aan drank, 75 millioen aan brood uitgegeven. Dat is eene groote schande. En de regeering, die de accijns op drank nog heeft verhoogd tot vulling der schatkist, die de bron der groote ellende nog altijd laat vloeien, die regeering begrijpt haar plicht niet. Alcohol benevelt het verstand, verdierlijkt het gemoed, verwoest het lichaam, brengt een ontzenuwd geslacht voor. Daarom slnit Schie dam 1 Alcohol behoort alleen in de apotheek thuis. Velen verwachten al de genoemde verbeteringen van eene re volutie. Spreker hoopt, dat het doel langs vreedzamen weg bereikt moge worden en spoorde ieder aan zooveel in zijn vermogen is daartoe mede te werken. Het einddoel van ons streven moet zijn eene maat schappij van sociale gelijkheid. Eindelijk zeide de spreker na de pauze heeft de liberale regeering haar woord gestand gedaan en eene nieuwe kieswet ingediend. De vraag is nuhoeveel volwassen Nederlanders er na aanneming dezer kieswet nog met krankzinnigen en kleine kinderen gelijk gesteld zullen worden. 74 °/0 der mannelijke ingezetenen van Nederland zullen nu het kiesrecht erlangen. Slechts door Zwitserland waar 92 °/0 door Duitschland waar 90 °/0 door Frankrijk waar 87 °/0 en door Engeland waar 85 °/0 der bevolking kiesgerechtigden zijn wordt dit procent in Europa overtroffen. Maar waarom mogen de vrouwen nu niet meekiezen Spreker meende van deze wet slechts te moeten zeggen, dat zij minder slecht is dan de nu bestaande en hij hoopte dat de 2e Kamer haar naar de regeering zal terugzenden met verzoek spoedig eene betere in te dienen. Maar dat zal niet ge beuren. Dat de regeering geen betere wet heeft kunnen indienen is haar schuld niet. Zij is gebondeu door het bekende grondwetsartikel. Zij moest roeien met de riemen die zij had. Door de bekende klassegezindheid der libe ralen sprekende uit art. 80 heeft deze partij het ver trouwen der democraten verloren. Dat vrouwen niet mogen kiezen noemde spreker een groote dwaasheid. Ook dwaas noemde hij de bepaling, dat iemand om kiezer te zijn zekeren maatschappelijken welstand moet bezitten. Kan een arme het helpen dat hij arm is Geef aan alle bezitters het kiesrechten de toestand zal blijven zooals die nu isgeef aan alle niet-bezitters het kies recht en grond en kapitaal zullen komen in handen der gemoenschap. Misschien zal er dan in den eersten tijd wat minder goed gezorgd worden voor wetenschap en kunst, maar de stoffelijke voordeelen zoo groot zijn, dat al het andere daarbij vergeleken niets beduidt. De stof felijke, geestelijke en zedelijke toestand der maatschappij zou zeer veel verbeteren. Doch de socialisten wenschen niemand het kiesrecht te onthouden. Ieder moet kannen kiezen, die een gewoon menschelijk verstand heeft. Geene dwaze uitzonderingen moeten er blijven bestaan. Wordt deze wet aangenomen dan moet ieder die kiezer wil zijneen eigenhandig geschreven verzoek daarvoor in dienen bij zekere commissie. Er zijn menschen die niet kunnen lezen en schrijvenzij hebben door armoede nooit den tijd gehad dat te leeren, Mogen deze menschen nu niet kiezen Ontbreekt dien menschen nu het ver stand iemand af te vaardigen van wien hij vertrouwt dat hij zijne belangen zal bohartigen Immers neen Ook zijn er ouden van dagen aan wie de gang naar de commissie te zwaar zal vallen of zenuwachtigever legen menschendie wel zouden willen kiezenmaar niet eerst een proefje van bekwaamheid in lezen en schrijven willen afleggen voor eene commissie. Al die menschen mogen dan ook niet kiezen. Wie geen eigen gezin en zichzelf niet kan onderhouden, mag niet kiezen. Wie onderstand van gemeentewege enz. geniet, mag niet kiezen. Wel mogen echter kiezen de rijke bedeelden. Dat is onrechtvaardig. Militairen beueden den rang van of ficier, mogen niet kiezen. Waarom toch niet? Als het voor het leger niet goed isdat de partijstrijd in de maatschappij in het leger overgebracht wordt, dan moeten ook de officieren niet mogen kiezen. Mogen die het wel, dan ook de minderen. Nog vele bepalingen uit de nieuwe kieswet werden door spreker opgenoemd (geheime stemming, candidaat- stellingtijd van stemmingenz.) Zijne conclusie was echter, dat de bevoorrechten talrijker zullen worden dan in de oude wet, waardoor het onthouden van het kies recht aan niet-bevoorrechten des te grievender moet ge noemd worden. Dat deze regeering nog geen nieuwe wet voor gemeenteverkiezingen heeft ingediend vindt

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2