Een stoere Noorman. No. Vijf en "üegentigste Jaargang» 1893. YII IJ DAG 17 FEBRUARI. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Buitenland, ALKJIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer V. Parijs, 8 Febr. 1893. Om te beginnen kunnen wij er op wijzen, dat ons verhaal van «Le Brigandage en plein Paris" eene ware geschiedenis was en zijn de misdadigers die zich zoo fijn in de kieeren staken en zich uitgaven voor commis saris van politie enz., thans in handen der ware rechters, en is ook de heler gevonden en daarmede verscheidene der gestolene voorwerpen. Aan misdaden is hier overigens geen gebrek, in rue Saint-Sagare werd voor eenigen tijd geleden eene galante vrouw vermoorden is men den dader nog niet op het spoor. Op Montmartre beproefde een opgeschoten jongen van een jaar of twintig eene zestigjarige oude vrijster van kant te maken, de oude vrouw werd deerlijk mis handeld., maar op haar hulpgeschrei schoten de buren toe en werd de booswicht in hechtenis genomen. De agenten hadden echter de grootste moeite hun gevangene tegen do woedende menigte te verdedigen, en ontving de moordenaar menigen slag en stomp, zoodat hij er nogal van langs kreeg. Spreken wij echter over iets anders en wel over het muziekkorps van de Garde Républieaine, welk korps juist een nieuwen chef d' orchestre heeft gekregen. Van alle militaire muziek is de Garde Républieaine hier de beste en wanneer zij in het openbaar speelthetzij in den tuin der Tuileriën of in Palais Royal of Luxembourg kan men zeker zijn dat hel publiek in grooten getale opkomt en doodstil toeluistert. De Garde Républieaine dagteekent van het jaar 1848 het jaar van de tweede fransche republiek. Toen werd eene burgerwacht gevormd, bestaande uit driehonderd ruiters en 1500 infanteristen, deze droegen een linnen broek, blauwe kiel en roode pet, eu kwam de kleederdracht dus die der worklieden zeer nabij. De muziek van deze burgerwacht kwam onder leiding van Paulus, over wien wij straks nader spreken, en die er een muziekkorps van wist te maken, dat in 1867 op de eerste groote parijsche wereldtentoonstelling kon wedijveren met de oostenrijksehe, pruisisehe en russische garden. Paulus dan was de eerste orkest-directeur. Hij leeft nog is thans 93 jaren ouden nog heden sinds 1873 directeur van de Harmonie der groote magazijnen Bon Marché. In 1840 was hij ehef de musique aan boord van de Belle-Poule, welk schip de asch van Napoleon I over bracht van Sint Helena naar Parijs; in 1848 organiseerde hij de muziek van de burgerwacht, en toen deze burger wacht voor goed in 1856 bij keizerlijk besluit werd vast gesteld, werd Paulus benoemd tot chef de musique. Hij bleef dit tot na den oorlog; in 1871 werd die burger wacht verdeeld iü twee regimenten van de garde répu blieaine en bleef Paulus chef van het le regiment en werd Sellenick chef van het 2e regiment. Dat le regiment behaalde een schitterend succes in Amerika in 1872. Paulus is ridder van het legioen van eer, in zijne jeugd, hij was Elzasserbehaalde hij een eersten prijs op het Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 35) o In dezen tijd was er slechts één ding, dat Frithiof vol doening schonk het weinige geld dat hij van tijd tot tijd kon in de spaarbank brengen. Hoe het ooit zou kunnen aangroeien tot een som groot genoeg om zijns vaders schulden te betalen, daarover gaf hij zich niet de moeite te denkenmaar week op week groeide het aan en met dit eenige doel van zijn leven worstelde hij voortvan vroeg tot laat aan het werk en levende van eene hoeveel heid voedselwaarvan een Engelschman zou zijn ge schrokken. Gelukkig had hij in de Oxfordstreet een huis ontdekt, waar hij iederen dag voor zes stuivers kon eten en dit was eigenlijk zijn eenig maal. Na een paar maanden was het hem aan te zien, zoodat zelfs de dames Turnour bespeurdendat hem iets scheelde. «Ik geloof, dat de jonge man niet genoeg kan eten", zeide juffrouw Caroline eens. «Ik ben hem zoo even tegen gekomen op de trap en hij lijkt nog bleeker en magerder te zijn geworden Wat heeft hij voor zijn ontbijt, Char lotte? Eet hij even goed als de andere huurders?" »0 hemel neen zeide juffrouw Charlotte. «Ik ge loof dat hij niets anders eetdan scheepsbeschuit. Hij heeft ze in een trommel op zijn kamer met een bus cho- colaaddie hij zelf aanmaakt. Al wat ik hem breng, is 's morgens en 's avonds wat kokend water." «Arme man", zeide juffrouw Caroline en zij zuchtte terwijl zij een stuk kant, dat al wel honderd maal was gewasschen op een japon hechtte. Groote zorg voor zulke kleinigheden van hare kleeding was een eigenschap van de drie dames het was over geërfd, evenals de spelling van haar naam en andere be wijzen van eene goede afkomst. conservatoireen hij was tevens de eerstedie in het openbaar door zijne muzikanten Wagner deed bekend worden bij het parijsche publiek. Selenick was de 2e chef de musique van dit fraaie korps hetwelk sinds lang het werkmanspak tegen een militair tenue hoeft verwisseld. Hij was een groot artist, en evenals Paulus oen Elzasserleerde op achtjarigen leeftijd in stilte viool spelen vau zijn oudsten broer, werd later leerling van Hoerter, bijgenaamd de Beethovon van den Elzas debuteerde als violist in het orkest van het theater van Straatsburg, werd daar vervolgens le cornet a pistonen was op zijn twee en twintigste jaar eerste orkestdirecteur van dien schouwburg. Hij kwam vervol gens naar Parijsmaakte de veldtochten van Italië en van het jaar '70 mede, werd in Metz krijgsgevangene en nam na den oorlog de directie aan van het 2e regi ment der Garde Républieaine. Na de aftreding van Pau lus in hot jaar 1873 werden de muziekkorpsen der beide regimenten tot één geheel saamgesmolten en leidde Selle nick dit prachtige orkest van 75 muzikanten In 1876 werd hij ridder van het legioen van eer. Sellenick is ook een zeer verdienstelijk componistwijzen wij op zijne Marche iudienne en zijne Marche au drapeau op zijne symphoniën Le braconuier en Les fiancés, op zijne opéras Crispin rival de son maïtre, Les diamants de la Diva enz-. De derde orkestdirecteur was Wettgeboren in 1844 te Condé sur 1' Escaut in het departement «du Nord." Deze heeft eerst als muzikant, later als onderchef en vervolgens als chef verscheidene regimenten doorloopen en in den proefstrtjd van 1 December 1884 werd hij met algemeene stemmen verkozen tot orkestdireeteur van de Garde Ré publieaine. Hij maakte met zijn korps reizen in België en in Engelanden oogstte ook daar vele lauweren is een groot liefhebber van de piano en van de clarinet en componeerde tal van harmonies en fanfares als Rosa- belle, Circé, Eliane, Cronstadt, Jean-Bart enz. enz. Wettge is ridder van het legioen van eer en officier van openbaar onderwijs En thans krijgen wij den heer Gabriel Parès, die no. 1 of primus is van den laatsten wedstrijd in het conserva torium. Hii was tot heden chef de musique op do vloot te Toulon en hoewel zijne benoeming nog niet officieel iszoo kunnen wij toch zeker zijn dat hij den heer Wettge zal opvolgen. Parès is een leerling van Théodore Dubois en van Léa Delibes. Vóór hij in militairen dienst tradhaalde hij een eersten prijs op het conservatoire. ,In 1880 hij was toen twintig jaar kwam hij als vrij williger op Vincennes, in de muziek van de artillerieschool, nam in het volgende jaar deel aan den wedstrijd voor onder-chefhaalde uo. 1 en werd benoemd in het 74e regiment infanterie. Weer een jaar later haalde hij op nieuw no. 1 bij den wedstrijd voor chef de musique, en werd in 1883 benoemd tot orkestdirecteur op de vloot to Toulon. Ook Parès is componist, wij kennen van hem eene Marche nuptiale, eene Marche solennelle, eene sere nade Sous les étoiles, eene wals Contemplation en eene kleine opéra-comique in één bedrijf le Secret de maïtre Cornille. Wij mogen verwachten dat onder de bekwame leiding «Het spijt mij voor hem", voegde zij er bij. «Hij groet altijd zoo beleefdals ik hem tegenkom en hij heeft een merkwaardig gunstig uiterlijk, ofschoon zijn gelaat eene onaangename uitdrnkking heeft." «Als iemand honger lijdt, ziet hij er zelden aangenaam uit", zeide juffrouw Charlotte. «Ik wenschte, dat ik het vroeger had opgemerkt", en zij herinnerde zich met eenige wroeging, dat zij hem meer dan eens had onderhouden over zijn ziel,terwijl zij al dien tijd te onoplettend en afgetrokken was geweest om te zien, wat hem inderdaad mankeerde. «Als ik", zeide zij onbeschroomd, «als ik hem eens wat van het amerikaansche vleesch bracht, dat wij voor ons avondeten hebben?" «Stuur het met de meid", zeide de oudste juffrouw Turnour«zij is nog in de keuken. Ga niet zelve het zou voor beiden gegeneerd zijn." Juffrouw Charlotte gehoorzaamde en zond met de meid een lekker avondeten naar boven. Ongelukkig was de meid een lomp schepsel en haar hard kloppen op de deur maakte Frithiof reeds boos. «Binnen 1" riep hij knorrig. «Kijk eens", zeide de meid, «hier is iets, dat u mis schien in een beter humeur zal brengen. Het compliment van de dames en of gij dit wilt hebben", en zij hield hem met een spottenden lach het blad voor. «Wees zoo goed net weer mede te nemen", zeide Frit hiof, in een aanval van onverstandige woede. «Ik wil niet worden behandeld als het schoothondje van awe juffrouw." Er was iets in zijn manierdat haar schrik aanjoeg. Zij haastig heen en dacht er juist over na, hoe zij het moest aanleggen om het geweigerd avondmaal zelf te kunnen opeten toen zij beneden aan de trap juffrouw Charlotte ontmoette en haar geheele plan in duigen viel. «Het helpt niets, juffrouw, hij wil er geen mond aan zetten", zeide zij. «Hij was verschrikkelijk boos en zeide: «neem het maar weer mee, ik wil niet behandeld worden als een schoothondje." Ik liep gauw wegwant ik werd bang." Juffrouw Charlotte schudde haar hoofd en toen zij later, als gewoonlijkhet kokend water naar boven bracht van Gabriel Parès het beroemde muziekkorps van de Garde Républieaine zijn goeden naam zal behouden, en steeds met eere zal worden genoemd. Een volgend maal willen wij bespreken het plan der groote tentoonstelling van 1900 te Vincennes, de Africa- reizigers Monteil en Binger, en zoo mogelijk de tentoon- stelling der voorwerpen, welke deze laatste uit Africa medebracht, en welke in een der paleizen van het Champs de Mars te bezichtigen zijn. De geachte lezers zullen het mij niet ten kwade dui den, dat ik de actualiteit, dat is de gebeurtenis van den dag Panama en wat daarbij behoort zooveel mogelijk laat rusten. J. M. T. IIEIilillE. Den 11 stonden te Gent de socialisten terecht, die betrokken waren bij de op 12 December 1.1. aldaar voorgevallen bloedige botsingen. Acht beklaagden zijn veroordeeld tot straffen van 18 maanden tot 15 dagen gevangenis. Vijf werden vrijgesproken. Het openbaar ministerie heeft hooger beroep aangeteekend. DUITSCHIjANïD. Bij den Bondsraad is een wets ontwerp ingekomen tot aanvulling van de wet op de besmettelijke veeziekten, waarin omtrent het mond- en klauwzeer bepaald wordt, dat, zoodra het uitbreken dier ziekte in eene stal of op eene weide geconstateerd isde politie de inënting kan bevelen van alle aan besmetting blootgestelde dieren in denzelfden stal of op dezelfde weide of hoeve. Melk van dieren eener besmette hoeve of eener binnen het cordon gebrachte plaats mag alleen gekookt worden afgegeven. Uit de toelichting blijkt dat het mond- en klauwzeer sedert 1887 steeds toege nomen isin 1891 werden 48000 hoeven aangetast verdeeld over 10545 gemeenten. Te Berlijn is overleden de heer Charles F. Liernur ingenieur, geboren te Haarlem, waar zijn vader inder tijd predikant bij de lnthersche gemeente was, die zijnen naam gegeven heeft aan het bekende Liernur-stelsel. Rijksdag. Den 8 werden voorstellen van eenige- conservatieve afgevaardigden, in verband met voorstellen van leden van de centrumspartij, tot wijziging der wets bepalingen betreffende faillissementen naar eene commissie verzonden en een voorstel van den conservatieven afge vaardigde Ackermann om in de wet onvoorwaardelijk te verbieden, dat coöperatieve verbruiksvereenigingen aan. iemand anders dan leden verkoopen, aangenomen met 132: tegen 91 stemmen. Den 14 heeft minister von Marschall gezegd, dat zoo men door de regeering in beginsel verklaard wenschte te zien, dat zij een conventioneel tarief ook in geval van russische concessiën niet aan Rusland zou toestaan, het antwoord op dien wensch alleen ontkennend kon zijn. De onderhandelingen waren nog niet ver genoeg ge vorderd om er zich over uit te laten, of zij tot eenige uitkomst zouden leiden. Maar die uitkomst zou voelde zij zich zenuwachtig en volstrekt niet op haar gemak en klopte bedeesder dan ooit. Maar nauwelijks had zij het water neergezetof zij hoorde haastige voet stappen en Frithiof trok de deur open. «Ik vraag u vergiffenis", zeide hij «gij meendet het goed, daarvan ben ik overtuigd, maar de meid was lomp en ik verloor mijn geduld. Wilt gij het mij vergeven Er was tegelijk iets aandoenlijks en iets grappigs in dit tooneelde zachtmoedige juffrouw Charlotte stond te bevenalsof zij een geest had gezien en zag den grooten Noorman aan die in de haast vergeten had, den natten handdoek af te doendien hij als hij 's avonds laat werkte gewoon was om zijn hoofd te binden. «Het spijt mij erg, dat de meid lomp was", zeide zij. «Had ik zelve het maar gebracht. Ziet gij, het is zoo ge komen wij dachten allendat gij er slecht uitzaagt en wij hadden van avond warm vleesch en wij dachten, dat gij er misschien trek in zoudt hebben enen «Het was zeer goed van u", zeide hij in weerwil van zich zelf getroffen door de vriendelijkheid. «Het spijt mij, wat ik heb gezegdmaar gij moet geduld hebben met iemanddie uit zijn humeur is en erg hoofdpijn heeft." «Bindt gij daarom dien doek om uw hoofd vroeg juffrouw Charlotte. Hij lachte en rukte den handdoek af. «Het houdt mijn hoofd koel", zeide hij, «dan kan ik meer werken." Zij keek naar de tafel en zag, dat zij bedekt was met boeken en papieren. «Is het wel verstandigzoo hard te werken als gij het den geheelen dag druk hebt gehad?" zeido zij. «Het komt mij voor dat gij er slecht uitziet." «Het is niets dan hoofdpijn", zeide hij. «En werken is het eenige genoegendat ik in de wereld heb." «Ik ben bang datnaar uw uiterlijk te oordeelen gij een hard leven hebt", zeide zij aarzelend. «Uiterlijk is 't niet hard. Het werk op zich zelf is gemakkelijk genoegmaar het is doodelijk vervelend.' «Ach indien gij slechts begon zij. Hij viel haar in de rede.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1