Binnenland. in ieder geval eerst door den Bondsraad behandeld worden en dan in den Rijksdag komen, die er dan over zou te beslissen hebben. Hij betoogde verder dat het sluiten van handelsverdragen eene goede zaak waszonder dat zou er een tarievenoorlog ontstaan zijn, die toch ook alleen met tariefverdragen had kunnen ein digen. Handelsverdragen droegen ook tot behoud van den vrede bij; allerlei geschillen zouden veel ingrijpender zijn, zoo die verdragen niet gesloten waren. ENEEKAND. De stoomboot Pomeranian, van de Allan-lijn, den 27 Januari naar Nieuw-York vertrokken, is te Greenwich teruggekeerd onder bevel van den eersten stuurman, die verhaalt, dat in volle zee door eene stort zee twaalf personen, waaronder de kapitein en de andere stuurlieden, benevens vijf reizigers, weggeslagen en alle instrumenten vernield werden. Leeds en Sheffield zullen op verzoek hunner gemeente raden den rang en de waardigheid van steden (cities) ontvangen. Zij waren tot heden burchten en hadden dus geen maijor. Te Liverpool is eene dameBlanche Blanchard die boven in een paardenspel gymnastische toereu verrichtte, naar beneden gevallen en tijdens het vervoer naar het gasthuis overleden. De fransche gezant te Londen de heer Waddington zal aftreden. Op een afscheidsmaaltijd van de fransche ingezetenen van Londen heeft hij verklaard dat hij ge heel vrijwillig vertrekt. Na een lOjarig verblijf aldaar, wenschte hij zich weder met zijne staatkundige vrienden in verbinding te stellen en aan de binnenlandsche staat kunde in Frankrijk deel te nemen. Te Pontefract is den 13 de Gladstoniaan Reckett ge kozen tot lid van het Lagerhuis met 1228 stemmon tegen 1165 stemmen, uitgebracht op den conservatieven can- didaat Shaw. De conservatieven verliezen daardoor een zetel. Eagerlmis. Bij de op den 11 voortgezette beraad slaging over het adres van antwoord op de troonrede drong de heer Lowther op een amendement aan, waarbij de wenschelijkheid uitgesproken werd om de immigratie van behoeftigen tegen te gaan. Hij betoogde de dringende noodzakelijkheid er van, op grond dat het kwaad sedert vele jaren steeds toenam tot schade van de belangen der werklieden. Gladstone bestreed dit amendement. Hij merkte op dat men, alvorens een voorstel van wetgeving te doen de feiten moest vaststellen. En nu is nog niet voldoende gebleken, dat de immigratie het aantal hulpbehoevende britsche arbeiders doet toenemen. Wat betreft het vestigen van israëlietengebiedt de rechtvaardigheid jegens het israëlietische volk de bekende en onbetwistbare feiten aan te nemen. De gezondheids toestand van dat ras is over het algemeen bijzonder gun stig. Zoowel uit dit oogpunt als uit andere oogpunten kunnen de israëlieten zeer goed de vergelijking met de christenen doorstaan. Men verzekert, dat de vestiging der joden groote maatregelen heeft doen nemen in het kleermakersvak die niet als gevolg van die komst der israëlieten zouden zijn genomen. Menschendie van hun loon leven en daarmede tevreden zijn kan men niet zonder middel van bestaan noemen. Voor een land, dat zeker artikel uitvoert, is het niet verstandig den invoer door beperkende bepalingen te willen drukken. Daardoor toch maakt mendat de vreemdeling in zijn recht is, desgelijks te handelen. De verdragen met de andero mogendheden hebben niet alleen betrekking op goederen, maar ook op individuen. De geest der verdragen is behandeling op den voet vau gelijkheid. Hier te lande en in Amerika zal een onderzoek inge steld worden naar de immigratie van personen, die wer kelijk van alles ontbloot zijn. Op grond der verkregen inlichtingen zal dan eene zuivere en wijze beslissing betreffende de te nemen wettelijke maatregelen voorbe reid worden. (Toejuiching). Het amendement Lowther werd daarna met 234 tegen 119 stemmen verworpen. Het adres in zijn geheel werd vervolgens goedgekeurd. »Ik weet zeer goedwat gij wilt zeggen; gij wilt mij aanraden een van die godsdienstige samenkomsten bij te wonen, waar de menschen zoo pleizierig worden geprikkeld. Geloof mij zij zouden op mij niet den minsten invloed hebben. Maar als gij er op zijt gesteld zal ik gaan. Het zal mijne boetedoening zijn voor mijn onbeleefdheid van zoo even." Juffrouw Charlotte was het met haar zelve niet eens of zijn glimlach sarcastisch was of niet. Maar zij hield hem aan zijn woord en den volgenden avond nam zij hem mede naar eene grooto heldor verlichte zaalwaar eene samenkomst van revivalisten werd gehouden. Het was eene warme Juniavond. Hij kwam daar vermoeid van het lange werk van den dag en zijn hoofd was zwaar en dof. Uit beleefdheid voor juffrouw Charlotte poogde hij belang te stellen in hetgeen voorviel, onderdrukte hij van tijd tot tijd zijne neiging tot lachen en lette op allesofschoon hij het erg vervelend vond. Voor hem verhief zich een breed platform met rijen stoelen achter elkander. De mannen en vrouwen die daar zaten zagen er allen opgewekt uit. Eenige schenen over zich zelveu voldaanverscheidene vrouwen leken zenuwachtig en overspannen maar anderen hadden een zoo tevreden uiterlijkdat het indruk op hem maakte. Lager zat een wonderlijke verzameling muzikanten met trompettenhorenstrommentam boerijnen en fluiten. Een gezang begon, waarbij een koor invielde woorden waren stichtelijk, maar de wijs was het volstrekt nietdoch het scheen het publiek te be vallen, dat bij ieder vers driemalen in koor het refrein zong, eerst luide dan luider en eindelijk als razend de trommen donderden, de tamboerijnen raasden, de fluiten gilden, de trompetten schetterden en iedereen zong of schreeuwde met alle kracht zijner longen. Hij had eeni- gen tijd noodig om van dat vreeselijk spektakel te be komen en inmiddels was eene vrouw beginnen te bidden. Hij lette niet veel op hetgeen zij zeide, maar het publiek scheen het met haar eens te zijn, want iedere paar mi nuten verhief zich een koor van «amen", dat als verre donder door do zaal dreunde. Daarna las een jonkman Bij de beraadslaging over de Home-Rule wet op den 14 bestreed de heer Balfour het voorstel op krachtige wijze, als onaanneembaar. John Redmond, de leider der Parnellisten, verklaarde, dat hij nog geen stellig oordeel kon uitsproken, zoolang hij den tekst der wet niet voor zich had. De wet had groote en ernstige gebreken, maar met het hoofdbeginsel kon hij medegaan. Ierland. Den 8 is te Dublin een standbeeld ont huld, voorstellende den priester Mathew, den apostel der ierscho matigheidsbeweging. Deze priester beschouwde het drinken van whisky als de voornaamste oorzaak van alle iersche ellende. FRANKRIJK. Op den feestmaaltijd van de en- gelsche kamer van koophandel heeft de engelsche gezant zich beklaagd over de houdiDg der fransche pers tegen over de gezanten. Hij kwam met kracht op tegen de beweeringdat hij 3.000.000 francs zou aangenomen hebben, om het verbond tusschen Frankrijk en Rusland te vernietigen en hij getuigde van zijne ingenomenheid met Frankrijk. Kamer. Eene nieuwe belasting op rijwielen ten bedrage van 10 francs per stuk is met ingang van 1 Maart goedgekourd. De opbrengst wordt op 1 millioen francs geschat. Rijwielen voor postboden en die, welke voor militaire-, nijverheids of handelsdoeleinden gebruikt worden, zijn vrij of slechts met de helft belast. ERIEKENT«ANI>. De rogeering heeft eene quaran taine voorgeschreven van vijf dagen voor alle personen en goederen, afkomstig uit Marseille. Van de 25000 inwoners der stad Zanta waren voor het oogenblik ongeveer 10000 in tenten en enkele haas tig getimmerde schuren. In vele gevallen zijn 12 a 14 personen in ééne tent bijeen. ITAEIE. De minister van financiën heeft den 11 in de Kamer een uitvoerig overzicht gegeven van den toestand van 's Rijks geldmiddelen. Aan het slot daarvan werd gezegddat het evenwicht van de begrootingen 1892/93 en 1893/94 verzekerd is. Verder kondigde hij maatregelen voor de toekomst aan, in het bijzonder tot invoering van monopolies voor petro leum en tabak. Hij maakte in zijne rede eenige toespelingen op do kansen, dat de vrede behouden blijft. Hij voegde er bij, dat op de begrooting de uitgaven 16 millioen hooger waren dan de ontvangsten. De regeering heeft echter de bevoegdheid nog 100 millioen schatkistbons uit te geven. Met behulp daarvan zal men het hoofd bieden aan de meerdere betalingen, de verplichte voorschotten van de krediet-instituten terugbetalen en het kassaldo met 40 millioen verstrekken. Een deel van de hervorming der pensioenen zal do begrooting in evenwicht brengen. Men voorziet, dat de verbintenissen van allerlei aard, welke nagekomen moeten worden, de begrooting voor 1895 met 14 millioen zullen belasten, welk bedrag in 1904 tot 81 millioen zal stijgen. Over de uitgifte-banken zou hij niet spreken, daar deze toch tot eene nadere behandeling aanleiding zullen geven. Hij sprak vol lof over de hervorming van de muntovereenkomst en van de maatregelen om de moei lijkheden betreffende de pasmunt te overwinnen. Deze mededeelingen werden gedaan voor een bijna leêge Kamer daarin wordt eene poging van de oppositie gezien om den minister te doen begrijpen, dat hij zich terug moet trekken. De voorzitter van den ministerraad deed stappen in dien zin, maar de minister van financiën is niet bereid zich zonder de andere terug te trekken. Het is mogelijk, dat de meerderheid het ontwerp-pen- sioenwet verwerpt. SPANJE. Alle havens, welke minder dan 165 mijlen van Marseille liggen, zijn verdacht verklaard. BUliRARI JE. Prins Ferdinand, bijna 32 jaren oud, is verloofd met prinses Maria Louisa, oudste dochter van hertog Robert Karei van Parma en Maria Pia, prinses van Bourbon-Sicilie, geboren te Rome 17 Januari 1870. iets uit den bijbel voor en sprak daarover duidelijk en eenvoudig. Het beduidde niet veel, wat hij zeide, maar ieder woord meende hij. Het zou kunnen zijn samengevat in drie volzinnen «Er is slechts één weg om gelukkig te zijn. Ik heb dien beproefd en ben geslaagd. Wie het nog niet heeft beproefd, beginne dadelijk." Maar de woorden, die voor hem zulk eene diepe be- teekenis hadden, waren voor Frithiof slechts klanken. Hij luisterde en kon niet begrijpen, dat iemand van zijnen leeftijd zulke dingen kon zeggen. Wat had hij eigenlijk gevonden Hoe had hij het gevonden Indien de spreker de minste ijdelheid had verraden, zonden zijne woorden volstrekt geene uitwerking hebben gehad, maar zijne bedaard uitgesproken overtuiging maakte indruk op de hoorders en het was een ieder duidelijk, dat hij ver trouwde in een kracht, die de zijne niet was. Er volgde veel, wat Frithiof vervelend en nutteloos vond onge veer dertig menschen op het platform stonden een voor een op en spraken eenige woorden, die altijd begonnen met: «Ik dank den Heer, dat ik op dien en dien avond ben gered." Hij kon niet begrijpen, wat zij daarmede bedoelden en ging tevergeefs alle leerstellingen na, van welke hij ooit had gehoord. Er werd een gezang gezon gen en er was veel beweging in de zaalde menschen kwamen en gingen en eene bejaarde vrouw was naast hom komen zitten. «Broeder," zeide zij tot hem, „zijt gij gered?" «Mevrouw," antwoordde hij koel, »ik weet het waar lijk niet." «O 1" zoide zij met eene kleine beweging, die hem aan juffrouw Charlotte herinnerde, «dan smeek ik u, kom dadelijk tot Christus." «Mevrouw,zeide hij, nog met een koel beleefde stem, »ik vraag n excuus, maar ik weet niet, wat gij bedoelt." Zij was zoo verbaasd en van haar stuk gebrachtzoo wol door de woorden als door de manier, dat zij niet da delijk kon antwoorden en Frithiof die er niet van hield, te worden ondervraagd nam zijn hoed, groette haar en verliet de zaal. Op straat voegde juffrouw Charlotte zich bij hem. EEÏTPTE. De Onderkoning is den 10 van zijne reis te Caïro teruggekeerd. Tot zijne ontvangst was uit de egyptische en engelsche troepen eene eerowacht opgesteld, terwijl eene groote menigte europeanen en inboorlingen op de been waren. VEREENKEDE STATEN. Uit de bijzonderheden omtrent den brand in het krankzinnigengesticht voor vrouwen bij Dover in New-Hampshire blijktdat reeds voor twee maanden met nadruk in de dagbladen gewezen werd op de groote gevaren, welke dit houten gebouw voor de verpleegden opleverde. Daarop werd alleen ten antwoord gegeven, dat er onmogelijk brand kon ontstaan. Den 9, omstreeks 10 uren des avonds, ontdekte een waker brand in een der vrouwencellen en maakte terstond alarm. De in deze cel verpleegde had van binnen de toegang versperd, zoodat geruimen tijd verliep, eer men binnen kon dringen en in dien tusschentijd had de brand reeds zulk eene uitbreiding verkregen, dat aan blussching niet te denken viel. Hartverscheurend waren de tooneelen, die toen plaats grepen, daar de vrouwen niets van het haar dreigende gevaar begrepen. Eene vrouw, die gemakke lijk gered had kunnen worden, wierp zich met een gil van schrik in de vlammen achter haar, toen een brand weerman haar den ladder wilde afdragen. Slechts drie vrouwen schijnen gered te zijn, van wie één bijna een uur ver door een sneeuwstorm liep. In het aan dit ge sticht grenzende armhuis, dat mede in brand geraakte, konden de ongeveer 100 bewoners den brand nog tijdig blusschen. De Staatssecretaris Foster heeft in het Congres ver klaard dat de gezant der Vereenigde Staten op Hawaii', de heer Stevens het beschermheerschap geheel op eigen gezag afgekondigd had tegen den wonsch der regeering. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 9 besloten eene commissie uit zijn midden te benoemen, ten einde de kermis-kwestie nader te onderzoeken en daarover verslag uit te brengeninmiddels is het rapport van burg. en weth.. strekkende tot behoud der kermis aangehouden. Bij den hevigen storm op den 9 is de te Zandvoort gestrande bark Lugia Radivo geheel uit elkander ge slagen, Den 9 is het grasgewas aan den Assendelver Zee dijk gedurende 1893 verhuurd voor 2336 tegen f 2626 in 1892; de vier perceelen St. Aagtendijk brachten 655 op tegen 533 in 1891. Den 9 zijn twee huismanswoningen aan den Oos- terdijk onder Enkliulzcn samen groot 12.95.00 bun ders in het openbaar verkocht aan P. Kistemaker voor 21010. Den 9 heeft voor de arr. rechtbank te Heerenveen terecht gestaan J. S., hoofd der openbare school te Jubbega, beschuldigd van beleediging van en verzet tegen de politie. Den 10 Januari werd te Jubbega hardrijderij ge houden door de ijsclub waarvan genoemd hoofd voor zitter wasdes avonds werd prijsuitdeeling gehouden, waarbij ruzie ontstond waarom de kasteleines de politie liet roepen, een Rijksveldwachter en een gemeente-veld wachter, die het publiek tot kalmte aanmaanden. Op eens kwam genoemde J. S. uit de aangrenzende kamer de gelagkamer binnen, zeer opgewonden uitroepende «daar heb je de lui met gladde knoopen, die smeerlappen", ter wijl hij gelijktijdig den Rijksveldwachter een klap tegen het hoofd gaf. Ter terechtzitting verklaarde hij, ón door het gebruik van sterken drank èn ontstemd over de onverschilligheid dor politie tijdens de hardrijderij des avonds in een toestand verkeerd te hebbengrenzende aan krankzinnigheid. Hij had veel spijt over het ge beurde de veldwachters waren altijd goede vrienden van hem geweest. Tegen hem werd door het openbaar minis- sterie 2 maanden gevangenisstraf geëischt. Den 10 bevonden zich in de voorhaven van I Jmui- den ruim 250 visschersvaartuigen van allerlei soort. Den 10 was de grootste winddruk te Melder te 3 u. 50 min. 's namiddags 75 P. op de vierk. el en te Utrecht 4 u. 45 min. 70 P. Het hooge binnenwater der Beersche Maas is, op gezweept door den storm uit het zuidwestenden 10 over de achterdijken komen zitten, tengevolge waarvan de polders van het Hoog- en Laag-Hemaal overstroomd zijn, waardoor groote schade toegebracht is aan de met wintergraan bezette akkers. Den 11 is tot directeur der eerlang te openen ge meente-gasfabriek te Furmerend benoemd de heer R. Zijlstra te Utrecht. Den 11 des ochtends is door den zwaren storm omgeslagen en daarna gezonken in de rivier de Nieuwe Maas de schroefstoomboot Concordia VI, varende van Amsterdam op Arnhem, beladen met koopmansgoederen. De opvarenden klampten zich aan de mast vast en wer den daarna met een bootje gered. if.M.T.Tr.-' T"i"i i li TnniMSgMBMw 11 i.il Iii'i^i lil »0riep zij uit, «het spijt mij zoo, dat gij dat hebt gezegd. Gij hebt de arme vrouw vreeselijk onge lukkig gemaakt." «Het is haar eigen schuld," zeide Frithiof. «Waarom bemoeide zij zich met mijne zaken Als zij werkelijk geloofde, had zij het verstandig kunnen uitleggen, in plaats van woorden te gebruiken, die niets dan holle klanken zijn." «Gij hebt haar geen tijd gelaten iets uit te leggen. En wat haar geloof betreft, denkt gij, dat, als het niet oprecht was geweest, die kleine, zwakke vrouw tweemalen den moed zou hebben gehad naar de gevangenis te gaan, omdat zij op straat had gepreekt Denkt gij, dat zij dan de verdorvenste dieven had kunnen bekeeren en hen over halen het gestolene te vergoedendoor wekelijks een gedeelte af te doen uit hetgeen'zij eerlijk hadden ver diend." Heeft zij dat gedaan Dan heb ik eerbied voor haar. Als gij haar weer ziet, wilt gij dan zoo goed zijn, haar mijne verontschuldiging te maken en haar zeggen dat haar vorm van godsdienst mij te luidruchtig en te on logisch is." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2