Stadsbericliten. BURGERLIJKE STAND Den 12 schoolden eenige personen te Kninre samen voor de woning van den burgemeester, den heer van Eek, die door drie visschers, de gebroeders Buisman en Roelof van der Werf aangevallen, geschopt en geslagen werd, toen hij buiten kwam. Deze vijandige houding tegenover den burgemeester vond zijn oorsprong in een in de Steenwijker Courant opgenomen bericht uit Kninre, waarin werd medegedeeld, dat de spieringvisscherij aldaar tegenwoordig zeer goede uitkomsten opleverde. De burge meester werd voor den inzender van dit bericht gehouden en men vreesdedat andere visschers zich ook naar Kninre zouden begeven. Den 13 werden de daders op last van de justitie naar Heerenveen gebracht. Den 13 is aan het zeestrand onder Velsen bij het afschieten van een oud geweer door een 17jarig jongeling, die op wilde eenden schoot, een stuk ijzer, ter grootte van 4 ned. duimen, hem in het voorhoofd gevlogen, dat in het harde voorhoofdsbeen een gat maakte, waarin het wegzonk. Een geneesheer slaagde in het verwijderen van dat stuk ijzerde jongeling doorstond daarbij vreese- lijke pijn. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 14 twee jaar gevangenisstraf gëeischt tegen de huisvrouw van B te Overschie wegens gruwzame mishandeling harer 11 jarige stiefdochter. Den 14 zijn twee gevangenen, die in den gevan genwagen, onder geleide van een Rijksveldwachter, naar het huis van bewaring op de Weteringschans te Am sterdam overgebracht werden, bij de gevangenis ont snapt, doordat de deur van den wagen te spoedig open gemaakt schijnt te zijn. Zij werden achtervolgd door de politie, doch aanvankelijk zonder gunstig gevolg. Des avonds werd één hunner echter aangehouden. In het blad Recht voor Allen van den 14 en 15 wordt medegedeelddat de in de afdeelingen gehouden stemming over de bekende congresbesluitente Zwolle genomon tot uitkomst heeft gehad dat de sociaal-de- mocratische partij zich o. a. vereenigd heeft met de te Zwolle aangenomen beginselverklaring waarin het revo lutionaire karakter dier partij is uitgesproken en erkend wordtdat zij de omverwerping der bestaande maat schappelijke orde beoogt met alle haar ten dienste staande wettige of onwettigevredelievende of gewelddadige middelen. Bij kon. besluit is bepaalddat menom tot het eerste examen voor surnumerair bij de belastingen te worden toegelaten bij den aanvang van het jaar waarin het gehouden wordt, den leeftijd van 18 jaar be reikt en dien van 20 niet overschreden moet hebben. Om tot het tweede te worden toegelaten mag men bij den aanvang van het jaar, waarin dit gehouden wordt, den leeftijd van 25 jaar niet overschreden hebben. Deze regeling treedt in werking na afloop der examens in 1893. Te Kats (Zeeland) is eene schuur van den land bouwer P. Brenre afgebrand, waarbij 14 paarden42 stuks hoornvee, 1 bok en vele hoenders in de vlammen omkwamen. - Te Hatwoude is door de vrouw des huizes bij vergissing een bankbiljet van 100 in de kachel geworpen. Door het besluit van het Groninger Studenteukorps, dat alle studenten zullen bedanken voor het lidmaatschap van de sociëteit Harmonie, lijdt deze middelijk eene schade van 3750 'sjaars en wel nogmaals dat bedrag, doordat nu do Strauss-Vereeniging hare bals aldaar niet kan geven. Ter goedmaking dier vermindering van in komsten, geraamd op 7500, heeft het bestuur voorgesteld, voor 3 jaren de contributie te verhoogen, daarmede tevens uitmakende, dat men hoopt, te eeniger tijd de leden van het studenteukorps te zullen zien terugkoeren. Ds. A. van der Sluijs, predikant bij de christ. geref. gemeente te 2£nk!iulzen heeft voor het beroep naar Maassluis bedankt. De bevolking der gemeente 's-Graveuhago bestond op 31 December 1892 uit 169,831 personen of 4271 meer dan op 31 December 1891. 's Rijks middelen hebben in Januari opgebracht 6,690,501 tegen 6,748,673 in Januari 1892. Het Vu der raming bedraagt 9,599,010. Te Utrecht is aanbesteed het maken van gebouwen en inrichtingen en daarmede in verband staande werken op het station 's-Hertogenbosch, geraamd op f 235,000. Laagste inschrijver de heer A. A. Hillen to Roermond, voor 192,500. De in het openbaar verkochte verzameling van schilderijen van wijlen den schilder van Borsselen heeft f 19,657,50 opgebracht. Voor rekening van de Koningin werd aangekocht aquarel »Aan den Eendenkom" f i 25 en Woning in den Harskamp" f 155; van de Koningin- Regentes: »Bosehgezieht bij Laag-Soeren f 1550, Molen bij Benschop" f 300, bij Polsbroek" f 500; van Teylers Museum te Haarlom »De weg van Polsbroekerdam" f 1560. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Vereeni- ging »Het Paardenstamboek", gevestigd te Leeuwarden, den heer A. W. Heidemarijks -veeaits en redacteur van Hippos (het nog pas eenjarig, maar reeds veel ge lezen^ maandblad, gewijd aan paardenfokkerij en paarden kennis in uitgebreiden zin uitgevers Erven B. van dei- Kamp Groningen), uitgenoodigdtengevolge van het overlijden des heeren C. D. van der Weginspecteur van genoemd stamboek, om bij de in deze maand te houden voorjaarskeuringen van hengsten in Leeuwarden, Groningen en Assen voornoemd bestuur te willen assisteeren. Den 14 is te Maartensdijk een zware beuk, die door C. Haitenberg geveld zou worden, op het hoofd van dien man gevallen, die bijna oogenblikkelijk den geest gaf. Oen 14 is bij Haarlem de adsistent der controle bij de Holl. Spoorwegmaatschappij van Heel van den spoortrein gevallen. Het dertigste christelijk nationaal zendingsfeest zal op 5 Juli gehouden worden op het landgoed Velserbeek, daartoe bereidvaardig afgestaan door den heer baron F. W, van Tnijl van Seroosaerke. De arr. rechtbank te Middelburg heeft in hooger beroep vernietigd een vonnis van het kantongerecht aldaar, waarbij iemand tot 3 boete, subsidiair twee dagen hechtenis veroordeeld was omdat hij zich op het per ron op het station bevonden had zonder plaatsbewijs of perronkaartje en dien beklaagde alsnog vrijgesproken. Do boerenplaats Smallenburg met 32.03.60 bunders wei- en hooiland te Assendelft is in haar geheel opge houden op 39,941. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft J. Knop pers, onderwijzer te Franeker, thans in hechtenis, wegens onzedelijke handelingen schuldig verklaard aan het voort gezet misdrijf van ontucht en veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, met ontzetting voor den tijd van 10 jaren van het recht, om het ambt Van onderwijzer eu eene voogdij te bekleedon, De arr. rechtbank te Maastricht hoeft W. H. Vlie gen en G. H. Pieters, uitgevers van het socialistisch weekblad De Volkstribuun aldaar, wegens het drukken en verspreiden van een geschrift van strafbaren aard, waarvan de dader noch bekend is, noch op de eerste aanmaning na den rechtsingang bekend gemaakt is, ver oordeeld den eerste tot 1 maand gevangenisstraf en den tweede tot f 50 boete of 2 weken hechtenis. Tot hoofdingelanden van het waterschap „He Purmer" zijn te Edam gekozen de hoereu jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, lid der Tweede Kamer en D. Uitentuis, landman in de Purmer onder Edam. Do heer H., hoofdcommies der posterijen te Am sterdam, is aan de van Lennepkade te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk is dit ongeluk aan bijziend heid te wijten. Den heer Oppedijk, lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen, die weder een aanval van be roerte heeft gehad, is aangeraden door de geneesheeren voor die betrekking te bedanken. SSergen. In den vroegen morgen van den 15 is in het Woud het huis verbrand van en bewoond door Joseph van der Steen. Alleen een bedeen klok en eenig goud zijn gered kunnen worden. Huis en inboedel waren verzekerd. lifinmen. Den 13 gaf Limmen's Mannenkoor voor een flink bezette zaal hare vierde jaarlijksche uitvoering, die goed geslaagd mag genoemd worden en den directeur, den heer A. Nagtzaamtot eer verstrekt. Den 13 gaf het Nederlandsch tooneelge- zelschaponder directie van den heer W. Hart, in het lokaal »de Eendracht" van den heer S. Kramer eene buitengewone voorstelling. Opgevoerd werd: »Sheijlock, of de koopman van Venetië drama in 5 bedrijven en een voorspel in een acte. Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Den 15 gaf de tooneelvereeniging »'t Heidebloempje" in do zaal van het café »Cambrinus" eene voorstelling voor de contribnëerende leden en hunne dames. De op voering van »do~kter Klaus," blijspel in 5 bedrijven uit het Duitsch van L' Arrongedoor J. H. Róssingnam wegens de uitgebreidheid van het stuk den geheelen avond in beslag. Hrnl't. In den vroegen morgen van den 14 overkwam der postkar van Rustenburg naar Purmerend bij de tol in deze gemeente een ongeluk. Het paard schrikte voor het een of ander, maakte eene zijwaartsche beweging, waar door de kar tegen een paal stiet en omviel. Het dier ging op hol met tuig en gebroken spoorstok achter zich en werd in de Rijp op het Oosteinde gegrepen door een paar personen die ter Purmerender markt gingen. De postillon bezeerde zich aan den schouderterwijl het paard aan een der achterpooten en aan de borst gewond werd. 8ctioorl. In den nacht van don 6 op den 7 ge raakte een ingezeten dezer gemeente, door de duister nis misleid, in eene beekwaar hij niet dan met veel moeite uit kwam. Schermeer. Tot hoofdingelanden van dezen pol der werden den 15 de heeren G. de Jong, Jb Dekker Cz. en P. Smit Cz. herkozen. üpanbroek. Den 14 gaf de rederijkerskamer ^Oefening kweekt kennis", te Opmeer, eene openbare uitvoering. Opgevoerd werden: »Het verloren docu ment" en »Twee oude bekenden." Het Techiilkum Mlttweida telt in het loopende schooljaar 1358 leerlingen, die de afdeeling voor machine ingenieurs en electro-technici bezoeken. Onder de nationa liteiten van de leerlingen treft men aanDuitschland Oostenrijk-Hongarije Nederland, Zwitserland, Luxem burg Groot-Brittanië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, RuslandTurkijeRumenië, Servië, Bulgarije, Italië, Frankrijk, Spanje uit Azië Java uit Afrika Kaap land Oranje-Vrijstaatverder uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika (Vereenigde Staten van Brazilië, Argen tinië en Venezuela). De ouders der leerlingen zijn hoofd zakelijk fabrikanteningenieurskooplieden enz. De nieuwe zomercursus begint 10 April. Voor het voorbe reidend onderwijs, dat kosteloos verstrekt wordt, kan men van half Maart af te allen tijde tot het begin van het semester toe worden opgenomen. Programma en jaar verslag zijn gratis verkrijgbaar bij de directie van het Technikum Mittweida (Saksen). Door uitgevers en redactie van »Z o n n e s c h ij n" worden in eene novellen-prijsvraag uitgeloofd drie prijzen, achtereenvolgens van honderd, zestig en vijf-en- twintig gulden, voor eene novelle, geschikt voor illustratie en niet grooter dan ongeveer drie vellen druks klein octavogelijkstaande met omtrent 75 000 letters van Zonneschijn." De stof dier novelle moet zijn geput uit het dagelijksch leven, hare strekking moet zijn levensver zekering, doch de behandelingsober en smaakvolvan dien aard dat do intrigue, in plaats van den lezer te kunnen vermoeien, hem aangenaam bezighondt. Tot deel neming zijn gerechtigd alle schrijvers in Nederland en in den vreemde, mits abonné zijnde. De kopijen behooren met eene vreemdeechter duidelijke hand te zijn ge- schrevon ojider toevoeging van eene gezegelde enve loppe den naam en het adres van den auteur bevattende. Zij moeten vergezeld gaan van een spreuktevens prij kende op de enveloppe. De uiterlijke datum van inzen ding (aan do redactie van Zonneschijn," te Amstordam, motto Novelle) is bepaald op 1 Mei e.k. Met de beoor deeling der te wachten stukken hebben zich belast de heeren dr. E. Laurillard en W. Gosler, te Amsterdam, en prof. dr. H. U. Meyboom te Groningen. Alleen om inlichtin gen, zoo uoodig, wende men zich evoueens met vreemde hand aan de redactie voornoemd, en wel-is-waar tot uiterlijk 1 Maart a.s. De eind-uitslag van den nleuwclings-kegelwed- strijd in de Sport Bar te Amsterdam is geweest, dat de eerste prijs, een groote verguld zilveren medaille behaald werd door Amstels Kegelclub te Amsterdam met 178 punten en de tweede prijs, een verguld zilveren medaille, door Alcmaria Yictrix alhier, met 175 punten. Men verzoekt ons medetedeelen dat zondag, den 19, de morgen-godsdienstoefening in de luthersclie kerk, alhier, zal worden geleid door den heer A. J. van der Lee emer. predikant. Op eene daartoe tot hem van wege de commissie tot de volksvoordrachten gerichte uitnoodiging ver klaarde zich de heer J. 3. l*aehligonze vroegere stad genoot, thans te Leeuwarden gevestigd, welwillend bereid, als spreker optetreden op donderdag, den 23. De getrouwe bezoekers dezer van het departement Alkmaar der Maat schappij tot nut van 't algemeen uitgaande voordrachten zullen deze goede tijding zeker met genoegen vernemen. De vele malen, dat hij vroeger hier optrad, wist genoemde heer zich steeds de onverdeelde aandacht van zijn gehoor te verschaffen. Voor het natuurkundig genootschap j>So1us Nemo Satis Sapit", dat het initiatief nam tot het bezoek van den heer dustav Daiine aan deze gemeente, mag de ruime belangstellingdoor het alkmaarsche publiek beide avonden zoowel dinsdagden 15, als woonsdag den 16 getoondtot voldoening strekken. De groote roep, die dezen heer was vooruitgegaan, heeft niet te veel gezegd. Volkomen zijn onderwerp meester, weet hij de moeielijkste vraagstukken helder en duidelijk uiteen te zetten en ze middelerwijl door met groote vaardig heid uitgevoerde proeven toetelichten. Trouwens dat de hoor Dahne handig met zijne prachtige instruraentencol- lectie weet omtegaan is niet te verwonderen als men bedenkt, dat hij reeds jaren lang zich mot deze natuurkun dige voordrachten bezig houdtzijn programma steeds met het nieuwste op wetenschappelijk gebied aanvul lendewaardoor zij aantrekkelijk blijven, ook voor den man van studiewien niet altijd eene dergelijke uitgelezen hoeveelheid proevenmaterieel ten dienste staat. Bovendien doet eene verstandige keuze voor het meeren- deel slechts die proeven zien, die zich door een schoon effect onderscheiden, zoodat de niet-studeerende toehoorder, bij wien het er misschien in zijn burgerschooltijd goed heeft ingezeten, maar die nu nog vaak slechts eene flauwe schemering van al die zaken overhield, evenzeer onaf gebroken werd geboeid. Den eersten avond hield spre ker zijn gehoor bezig met de verklaring van bet licht, zijne eigenschappen en het nuttige gebruikdat er voor onderschoidene doeleinden van te maken is, ter wijl de tweede avond hoofdzakelijk aan de eigenschap pen van den electrischen stroom was gewijd. De verras sendste proef was wel diewaarmede de voordrachten besloten werden en waarbij op een lichtscherm de invloed werd vertoond van het spreken op een trilplaat, zooals dit o. a. bij den telefoon het geval is. Geen enkele der proeven misluktealles liep beide avonden even vlot van stapel. De heer DShne verschafte zijn velen hoorders een prettigen, leerrijken avond, die bij menigeen een helder der inzicht te voorschijn riep of horleven deed in eigen schappen der natuurwaarmede wij dagelijks in aanraking komen. De heer «F. Hrands alhierheeft tegen 1 Juli e.k. zijn ontslag gevraagd als ontvanger van de ned. herv. gemeente te Noordschermeer. Voor de arrondissements rechtbank alhier is behandeld de zaak tegen den heer R., lid van het too- neelgezelschap de Vos en v. Korlaar te Rotterdam. Beklaagde, in het hotel »Den Toom" logeerende is des nachts, ten gevolge van een in de conversatie-zaal ont- stanen twist, door politie-agenten uit het hotel verwijderd en naar het politie-bureau gebracht, waar bij 's nachts moest verblijven. De officier van justitie nam aan, dat door beklaagde artikel 138 Wetboek van Strafrecht was overtreden en eischte wegens huisvredebreuk twee maan den gevangenisstraf. Mr. van Raalto, advocaat te Rotterdam meende dat geen voroordeeling zou kunnen volgen. Beklaagde, die een kamer gehuurd had, daarvan reeds gebruik gemaakt had en de huur betaalde had volgens pleiter, recht om in de conversatie-zaal te ver toeven, omdat het verblijf in die zaal tot de rechten behoort, welke ieder logeergast verkrijgt bij het huren van een kamer in een hotelhad hij dat recht nietdan was zijne opvatting eene zeer begrijpelijke dwaling aan gezien de alkmaarsche rechtbank in dit gevoelen bij hare beschikking in raadkamer gedeeld had. De uit spraak is bepaald op 22 Februari a.s. GEBOREN. 14 Febr. Cornelis Dijonitiusz. van Jan Huiberts en IJda Maria Janse. OVERLEDEN. 14 Febr. Hendricu3 Martinus Christiaau, z. van Martinus Christiaan Hoole en Aaltje Tin, 3 j. en ruim 4 m. Heiloo. Ondertrouwd: 27 Jan. Arie Kiaase, wednr. van Trijntje Hes, en Elisa beth Goedhart, wed. van Klaas Vreeker, beiden alhier, laatstg. onl. te Avenhorn. Getrouwd: 12 Jan. Hendrik Zonneveld eu Leentje Hollen berg, beiden alhier, laatstg. onl. te Akersloot. Geboren: 4 Jan. Meinardus Frederikus, z. v. Pieter Duijnmaijer en Guurtje Bakkum. 7 Krijntje, d. v. Jacob Meijer en Trijntje Molenaaar. 13 Jacoba, d. v. Jacob Swart en Pietje Hoogewerf. 14 Trijntjed. v. Klaas Bakker Pz. en Grietje Blokker. 20 Maria, d. v. Klaas Ruiter en Trijntje Konijn. 25 Jannetjed. v. Willem Blokker en Pietertje Steijn. Overleden: 10 Jan. Susanna Wallanrtechtg. van Jan Pool35 j. en ruim 11 m. 17 Grietje, d. van Pieter Modder en Catharina Eli zabeth Vasseur, rnim 4 m. 30 Klaas, z van Pieter Zeeman en van wijlen Maar- tje Hilbrand, 19 j.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3