HEHlJK No. 22 "Vijf en Negentigste Jfaargang. 1893. TWEEDE BLAD. Zondag 19 Februari 1893. yoor de bewoners van wijk A op 20, 21, 22 en 23 Februari 1893, van des voormiddags 9 tot 's na middags 3 uren. Buitenland. Transvaal. Binnenland. Veiling van vaste goederen. BURGERLIJKE STAND. groot 1 1555, 1860, 3455, 1570, 5200, 20,— 1000,— 1010,— 2085,— 7315,- 230,- 1205,- 25,- 790,- 60,- 2130,- 1600,— 810,- 10,- 2455,- 5.- 1995,- 1800,- 176,- 185,- 371,- 185,- 196,- 199,- 201,- 201,- 200,- 193,- 189,- 6,- 395,- ALKMAARSeHE COURANT. DIJITiiCHLAAD. De commissie van den Rijksdag voor militaire zaken heeft met alle stemmen tegen die van de conservatieven en de leden der Rijkspartij de pa ragraaf in het regeeringsoutwerphandelend over den tweejarigen diensttijdafgestemd. £9rfiELAlVD. Lagerhuis. Den 16 is met algemeene stemmen eene motie van Sexton aangenomen, de verklaring inhoudende, dat de Times door het opnemen in zijn dien dag ver schenen nummer van een artikel, waarin den anti-Par nellisten wordt verweten, dat zij in de soldy der regeering staan en de anti-Parnellistische meerderheid omkoopbaa is, zich aan grove schending der voorrechten van het Huis heeft schuldig gemaakt. ITALIË. Giolitti antwoordde op eene vraag van den heer Ferrari dat de regeering het onderzoek der bankzaak met bijzondere zorg voort zet. Het zal on mogelijk zijn dit onderzoek voor het einde dezer maand te doen afloopen. Ferrari zeide daarop, dat, als de regee ring zich niet krachtig genoeg toondeiedereen zijne vrijheid zou hernemen en zich niet gebonden zou reke nen door het voor eenige dagen geschonken bewijs van vertrouwen. §FAHJE. In de mijn te Mazarron. provincie Murcia, zijn 25 arbeiders door mijngas gesticht. ZWITSERLAXD. De Bondsraad heeft de kantons verzocht alle buitengewone maatregelen die toegepast werden tegenover het Leger des Heils, in te trekken. VEREEAIRDE STATEST. President Harrison heeft den Senaat eene Boodschap gezonden betreffende Hawaiï, ten geleide van een verdrag tot inlijving van de Sandwichseilanden onder het voorloopig bewind. De Boodschap, die de aanneming van het verdrag aanbeveelt, is onverwijld door den Senaat in behandeling genomen. De ondergeteekenden, allen leden van het Bestuur der Nederlandsche Yereeniging te Johan nesburg, wenschen het volgende onder de aandacht hunner landgenooten te brengen. Het is hun gebleken dat herhaaldelijk personen uit Ne derland naar hier vertrekken op inlichtingen, die, hoe goed ook bedoeld wellicht echter ten eenenmale onjuist zijn. In de eerste plaats wenschen de ondergeteekenden er op te wijzen dat zij, die naar hier vertrekken, aangelokt door de naar hollandsche begrippen hooge salarissen of verdiensten, niet moeten vergeten dat de waarde van het geld hier ongeveer een derde bedraagt van die ten onzent, zoodat eene verdienste van 10 of f 120.'s maands gelijk staat met een maandelijksch inkomen van ƒ40.ten onzent. Het is duidelijk dat daarvan weinig of niets voor den kwaden dag of voor ondersteuning van achtergebleven bloedverwanten kan worden ter zijde gelegd. Naar het gevoelen der ondergeteekenden zal daarin niet waarschijnlijk vooreerst verandering komen. De ontdekking der goudvelden heeft naar hier eene groote bevolking doen heenstroomen, die de oorzaak is dat het aanbod van werkkrachten de aanvraag zeer over treft. Het tot, stand komen der spoorwegverbinding tns- schen de kust en Pretoria maakt het thans mogelijk zonder groote kosten een deel van de Transvaal te bereiken. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat han denarbeid hier slechts gedeeltelijk door blanken kan worden verricht. In de tweede plaats wenschen de ondergeteekendon te waarschuwen tegen de in Holland verbreid wordende meening, dat de Transvaal een »hollandsch" land is en dat Hollanders hier als zoodanig boven andere vreemdelin gen voorkeur genieten. Veeleer is het tegendeel het geval. Tengevolge van de lichtzinnige wijze waarop van uit Holland personen, die juist het tegendeel van aanbevelingswaardig waren, aan regeering en particulieren zijn aanbevolen geworden, heeft zich langzamerhand eene ongunstigo meening omtrent Hol landers gevormd, die niet gemakkelijk zal zijn te overwinnen. In den regel worden Duitschors en Engelschen boven Hollanders verkozen. Bovendien ontbreekt meestal den meesten naar hier komenden Hollanders zelfs de geringste kennis der en- gelsche taal, die hier onmisbaar is. Ondergeteekenden kunnen dan ook niet genoeg waar schuwen tegen berichten van Nederlanders, die hier dadelijk na hunne aankomst zeer schitterende positiën vonden. Het is hun meermalen gebleken, dat deze verhalen uitgestrooid werden door personen, die hier zeer onder geschikte betrekkingen bekleeddenof soms zelfs zich hier in een staat van groote armoede bevonden. Het is niet de bedoeling der ondergeteekenden emigra tie naar hier te ontraden. Immers blijft het waar dat voor een ondernemend jong man, goed van gedrag en met een zelfstandig ener giek karakter, de Zuid-Afrikaansche Republiek een ruim veld van werkzaamheid aanbiedt met uitnemende kansen van succes. Er zijn voorbeelden die bewijzen dat het hier niet alleen mogelijk maar in vele gevallen niet moeielijk is, om zich spoedig een goede positie te verwerven en menigeen, die in Nederland gebukt gaat onder do moeie- lijkheden van den strijd om het bestaan, zou hier een nieuwen en nuttigen werkkring ook tot eigen zegen kunnen vinden. Slechts zij men bedacht, dat hier nog meer dan te huis de goede eigenschappen noodig zijn, waardoor een man, die zich vooruit wil werkenmoet uitblinken. Kracht van wil en volharding, ondernemingsgeest en eene gere gelde levenswijze, zijn eigenschappen, die hier onmisbaar zijn Er bestaat geen enkele reden om aan te nemen waarom een solied fatsoenlijk Hollander hier niet evengoed slagen zou als een Duit3cher of Engelschman. Doch men moet zich dan niet eerst van dit land een averechtsche voor stelling hebben gevormd. De Hollander die naar de Transvaal gaatwete wel dat de bezwaren aan landverhuizing verbond >n voor hem in geen enkel opzicht gemakkelijker zullen zijn dan elders, dat zonder kapitaal hier evenmin als te huis iets kan worden aangevangen en dat goede uitslag slechts is te wachten na een zeer langen en moeielijken weg. Vooral lieden die geen bepaald handwerk kennen kantoorbedienden, boekhouders enz. waarschuwen wij ten zeerste tegen het emigreeren hierheen, wanneer hun geen bepaalde betrekking verzekerd is. Onze vereeniging zal volgaarne waar zij kan, landgenooten die hierheen wen schen te komen, alle mogelijke informaties verstrekken en waar het op haren weg ligt hun de behulpzame hand bieden. Men vervoege zich daartoe tot onzen secretaris aan het volgend adresPostbus 1389Johannesburg. Het bestuur der Ned. Vereeniging te Johannesburg Z.-A.R. C. J, Hoolboom, eere-voorzitter, vice-consul der Ne derlanden; N. van den Berg, voorzitter, assistent Spe- cialen Landdrost; jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman vice-voorzitteradvocaat; E. J. van Gorkomsecretaris, notaris; Arie van den Broek, assistent-secretaris; M. W. R. Lubbers, assistent-secretaris, wets-agent; W. van Hulsteijn, thesaurier, procureur en notaris; K. Sixma assistent-thesaurier, Controleur van Mouvement, Handels zaken, afdeeling Exploitatie dor Nederl. Zuid-Afrik. Spoor weg Mij.; H. G. Dijkerman, chef van Weg en Werken der Nederl. Zuid-Afrik. Spoorweg Mij.; Adr. v. d. Ruit, aannemerS. H. van Diggelen vrederechter Z.-A. R.; W. Th. van Konijnenburg, bestuurder der Nederl. Bank, Crediet-Ver. voor Z. A Johannesburg-Agentschap. De uitvoering van den bovenbouw van een ijzeren spoorwegbrug over de Dieze, voor welk werk bij de vóór eenigen tijd gehouden aanbesteding eene buitenland- sche firma laagste inschrijver was, doch slechts met een zeer klein verschil met het inschrijvingsbedrag van een nederlandschen fabrikant, is aan laatstgenoemden inschrij ver voor 84800 gegund, zijnde de Pletterij, voorheen L. J. Enthoven en Co., te 's-Gravenhage. Sehagen. Sedert eenige dagen zijn de werk zaamheden voor het schoonmaken van het riool aange vangen. Voor de 3 uiteinden zijn dammen aangelegd en ton molens aangebracht, waardoor het water uit het riool kan verwijderd worden. Het bezinksel, dat ongeveer een ned. el hoog in het riool staat, wordt op eene eigen aardige wijze naar buiten gebracht. Een bak van eene flinke breedte wordt door een man, die in gebogen hou ding zeer goed door het riool gaan kan, een eindweegs het riool in gebracht. Eene ploeg arbeiders helpt hem bij dat werk door te trekken aan een lang touw, dat aan den achterkant van den bak is vastgemaakt en uit een der openstaande rioolgaten naar boven komt. Is de bak gevuld, dan trekt eene andere ploeg arbeiders dien weer naar het uiteinde, waar hij door middel van eene zoogenaamde slede op den dam gebracht en leeg gestort wordt in eene modderschuit. Twee schuiten brengen het uitgebrachte bezinksel op een stuk land. Het zal gerui- men tijd duren, eer al het vuil verwijderd is, want er is ongeveer 300 kub. el bezinksel in het riool. De burgemeester van Wageningen heeft tegen 1 April eervol ontslag gevraagd. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan de Hooge Regeering verzocht in do lokalen van eene der beschik baar komende kazernes een landbouwproefstation te willen vestigen, in welk geval de gemeente de inrichting en het onderhoud der lokalen op zich neemt. Wijlen vrouwe E. C. H. D des Tombe, douairière G. J. graaf van der Goltz, den 12 December 1892 te 's-Gravenhage overledenheeft bij testament aan den Staat der Nederlanden ten behoeve van 's Rijks Museun te Amsterdam vermaakt den gouden bekeraan den admiraal de Ruijter vereerd ter zake van het verbran den der engelsche vloot in de rivier van Rochester. Bij dat geschenk is o. a. een korte geslachtsboom gevoegd waaruit blijkt, hoe de gouden beker in het bezit geko men is van de familie van der Goltz. Te Leur is den 14 Jozof Khiil, een oude koopman, vermoord geworden. Hij was in gezelschap van twee vrouwen op weg van Breda naar Hoeven en werd, buiten het Liesbosch gekomen, steeds achtervolgd door vier jonge mannen uit Ettenwaarvan een paar hem niet goed ge zind waren omdat hij bij eeue der in dezen winter te Etton gegeven uitvoeringen hun opgemerkt had, dat het verboden was in de zaal te rooken, waarover eene woor denwisseling ontstaan was. Ter hoogte van den Vaarkant gekomen bleef hij staan en vroeg aan hen die hem achtervolgdenwat zij van hem hebben moesten. Hierop kwamen zij nader en trok een hunner een mes, waarmee hij den koopman een diepen steek in den onderbuik gaf. Hij gaf een gil en het viertal vluchtte. De vrouwen sleepten den gewonde naar eene naburige woning doch vóór hare komst aldaar was hij reeds overleden. Drie der aanranders zijn naar Breda overgebracht; een heeft bekend den messteek te hebben toegebracht. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Leeu warden heeft tegen H. Poutsma, uitgever te Sneek, wegens het viermaal plegen van het misdrijf van opruiing tot strafbare handelingen twee jaren gevangenisstraf geëischt. Ged. Staten van Groningen'hebben gunstig be schikt op de verzoeken van zeven personenom aldaar sterken drank in het klein te verkoopen in perceelen waaraan tot nog toe eene dergelijke vergunning niet ver bonden was. Deze vergunningen zijn verleendnadat ieder dezer personen twee vergunningen had opgekocht zoodat het aantal bestaande vergunningen weder met zeven verminderde. Den 16 is te MVester-Blokker de woning van den turfventer F. Ligthart afgebrand. Bij kon. besluit van den 17 is de heer G. Luijmes, luitenant-kolonelcommandant van het instructie-batal jon te Kampen op zijne aanvrage met ingang van 1 Maart eervol ontslagen, onder toekonning van ƒ1800 pensioen met den rang van kolonelen in zijne plaats benoemd de majoor P. R. Goudschaal, van het eerste regiment infanterie. Do Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 28, des namiddags te twee uren. Zuid- en Aoordschcrmeer. Ondertrouwd: 20 Jan. Pieter Natte Graften Bregje Plugboer. Geboren: 5 Jan. Gerrit, z. van Ide Honig en Trijntje van Tiel. 11 Cornelisje d. van Tennis Heinis en Maartje Kok. 21 Dieuwertje, d. van Cornells Swart en Maartje Bom. te ALKMAAR 16 Feb. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huls, Erf en Tuin, a. d. Stationsweg, are 23 'centiaren. Str. Pieter Koorn 2. HulsErf en Tuindaarnaast, groot 1 are 23 centiaren. Str. W. Burger Perc. 1 en 2 gecomb. Str. J. J. Hulskamp Niet verhoogd. 3. Huls', Erf en Tuindaarnaastgroot 1 are 21 j centiaren. Str. P. de Graaf s> Pere. 1—3 gecomb. Str. J. J. Hulskamp Verhoogd door 'KI. Groot Dz. met 4. Huis Erf, Steeg en Tuin, Scharloo, groot 2 are 10 centiaren. Str. J. M. Visser 5. Huls Erf en Tuindaarnaast, groot 1 are 80 centiaren. Str. P. Koorn Perc. 4 en 5 gecomb. Str. J. Smit Niet verhoogd. Perceel 15 gecomb. Verhoogd door KI. Groot Dz. tot 6. Tuin achter Ns. 4 en 5, groot 1 are 35 centiaren. Str. C. Smit Opgehouden. 7. Winkelhuls en Erf, a. d. noordzijde Oudegracht, groot 49 centiaren. Str. F. H. Ringers Verhoogd door H. Kleverlaan met 8. Huis en Erf, Ruitersteeg, groot 65 cen tiaren. Str. C. Jol Verhoogd door E. v. Dijk met Perc. 7 en 8 gecomb. Str. W. Burger Niet verhoogd. 9. Huls en Erf, a. d. Koningsweg, groot 80 centiaren. Str. C. Koopman Niet verhoogd. 10. Pakhuis met Erf en Steeg, a. d. Ka naalkade, achter Nr. 9 groot 60 cent. Str. Wm. Boon Verhoogd door C. J. Pie met Perc. 9 en 10 gecomb. Str. P. Koorn Verhoogd door dezelfde met 11. Winkelhuis en Erf, a. d. noordzijde v. Luttik-Oudorp, groot 39 centiaren. Str. G. Bossert Rz. 12. Huls en Erfa. d. zuidzijde v. h. Lut tik-Oudorp, groot 1 are 40 centiaren. Str. G. de Munk 13. Bouwterrein, a. h. einde v. d. Lijnbaan a de Zwarte Kabel", groot 8 aren 20 cent., in 10 perceelen. a. gr. 83 cent. Str. Jb. Kluft b. gr. 83 cent. Str. Jb. Schipper Perc. 13 a en b gecomb. Str. N. v. d. Voort Niet verhoogd. c. gr. 83 cent. Str. N. v. d. Voort d. gr. 83 cent. Str. G. Bossert e. gr. 83 cent. Str. P. Bosman Perc. c—e gecomb. 580,— Niet verhoogd. Perc. a e gecomb. 951,—. Niet verhoogd. f. gr. 83 cent. Str. Jb. Kluft g. gr. 83 cent. Str. dezelfde h. gr. 82 cent. Str. dezelfde Perc. f— h gecomb. 602,Niet verhoogd. i. gr. 79 cent. Str. F. H. Ringers j. gr. 77 cent. Str. J. Muijs Verhoogd door W. F. Stoel met Perc i en j gecomb. Str. C. v. Stam Niet verhoogd. Perc. f—j gecomb. 997,—. Niet verhoogd. Perc. a—j gecomb. 1948,Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5