Binnenland. arbeidveroordeeld. Eerstdaags zal een deurwaarder vergezeld van een omroeper en een trommelslagerhem aan zijne laatste woning te Parijs»voor het laatst bij trommelslag dagvaarden. Dit is indertijd ook geschied met Rochefort en Boolanger. Aan Charles de Lesseps werd vergunning verleend om, onder geleide van twee rechercheurs, een bezoek te brengen aan zijnen vader Ferdinand de Lesseps, die ver langd had zijnen zoon te zien. Toen Charles bij zijnen vader kwam die te bed lag, liet deze de courant van Februari 1892die hij lasuit den hand vallen en om armde zijnen zoonhem vragende of er iets nieuws te Parijs was. Terstond daarna verviel hij weer in denzelf den staat van versuffing, waarin hij gewoonlijk verkeert. Eene talrijke commissie uit de omstreken kwam Charles de Lesseps haar leedwezen betuigen en mevrouw de Les seps ontving tijdens het verblijf van Charles 102 brieven en 9 telegrammen van deelneming. Al de te Marseille uitkomende dagbladen bevatten eene mededeeling, waarin wordt verklaard, dat niet het minste spoor van verdachte zieken daar meer bestaat. Ook wordt gewezen op de handelingen van sommige buitenlandsche consuls die in den gezondheidstoestand van Marseille een voorwendsel vonden om de handelsbe weging voor eenigen tijd af te leiden ten gnnste van vreemde havens. Volgens de tiendaagsche statistieke opgavenin de Staatscourant bekend gemaakt, is van 1 tot 31 Januari bij de spaarbanken 28.000.000 francs meer opgevraagd dan ingelegd en van 1 tot 10 Februari 23.000.000 meer. Door de Panamazaken blijft het wantrouwen van het publiek in het beheer der spaarbanken bestaan. De heer Leroyer heeft om redenen van gezondheid zijn ontslag genomen als voorzitter van den Senaat. Bij een feest van de landbouwvereeniging te Marcilly hield Casimir Périer, voorzitter der Kamerdie het voorzitterschap bekleedde, den 19 een groote rede. Spre kende over de jongste gebeurtenissen zeide hij, dat het algemeen stemrecht de berekeningen der staatslieden zal omverwerpen en streng zal zijn voor hen, die misdreven hebben. De rechterlijke macht zal haar plicht doen onder het bewind van president Carnot, wiens naam gelijk luidend is met eerlijkheid. De eor der fransche vlag zal niet bezoedeld worden de laster zal neerkomen op de hoofden van hen, die daaruit een wapen willen smedon. Kamer. Den 16 hield de heer Leydet overeenkom stig het den 15 met 289 tegen 229 stemmen genomen besluit zijne aangekondigde interpellatie over de alge- meene staatkunde der regeeringaan het slot waarvan hij de volgende motie van orde indiende: »De Kamer, besloten hebbende don republikoinsehen arbeid van staatkundige en maatschappelijke hervormin gen krachtdadig en zonder weifeling voort te zetten in denzelfden geest van rechtvaardigheid en billijkheid, als geschied is bij de wetten op het onderwijs en het leger, gaat over tot de orde van den dag." Minister Ribot verklaarde zich te vereenigen met de volgende door den heer Leijgnes ingediende motie »De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering, waar het geldt de handhaving der democratische wetten en de bevestiging der zuiver republikeinsche staatkunde, gaat over tot de orde van den dag." De heer Cavaignae verklaarde, dat hij bij zijne rede in de vorige zitting slechts voor zich zelvon sprak en niet tengevolge van eenige overeenkomst met de rechterzijde. Hij sprak over de verandering van stelsel, niet van program. Minister Ribot antwoordde, dat het kabinet zich nooit op anderen beriep dan op de republikeinen wion hij smeekte vereenigd teblijven. Zijn programma was niet dat van den heer Piou. De samenwerking met de middelpartijen was eene illusie. Hij deelde mededat do republi keinsche partij onlangs uog twee zetels had gewonnen. De heer Deroulède verweet den minister Ribot, dat hij de heeren Ricard, Rouvier en Bordeau opgeofferd had dat hij geen staatkundig program had dat hij onder de macht van iedereen kwam. Men moest zoowol de menschen als de instellingen hervormen. Na verwerping van den voorrang voor de andere mo tion van orde, werd de door de regeering ondersteunde motie aangenomen met 306 tegen 172 stemmen. Negen en veertig leden onthielden zich van stemming. Met 307 tegen 135 stemmen is op voorstel van den heer Robert Mitchell een wetsontwerp aangenomen, waar bij elke piano met francs 10 belast wordt. Men berekent, dat deze belasting 5,000,000 francs zal opbrengen. Den 18 word een voorstel van den heer Yves Guyot om de magazijnen, waar goederon van allerlei aard ver kocht worden, met een patentrecht van 4 pet. der winst te belasten, verworpen met 456 tegen 58 stemmen. ITAIiIE. De klokken luidden den 19 te Rome overal. Een bataljoli infanterie en een bataljon Bersaglieri wer den op het St. Pietersplein opgesteld, ton oinde de me nigte steeds te laten doorloopen In de basilica werd de orde gehandhaafd door het personeel van hot Vaticaan. Om 6 uur kwamen de eerste pelgrims binnen met eenig publiek, hetgeen in de beste orde plaats had. Echter konden vele duizenden geen plaats meer krijgen, waarna do gendarmes, geholpen door de infanterie, de trap ont ruimden, ten einde later het uitgaan te vorgemakkelij- lijken. Deze ontruiming liep zeer ordelijk af. Do Paus kwam de kerk binnen onder het gejuich van 60,000 personen, voor wie hij do mis bediende, welke om kwart over elven afgeloopen was. De Paus zag er uitstokeud uit en sprak met heldere, vaste stem don zegen uit. De verlichting van de bolgische Clnb gaf aanleiding tot een kleinen oploop. Aan den gevel van het gebouw was een transparant aangobracht mot het portret van den pans en het opschriftDe Paus-Koning". Eon honderdtal personen, die hieraan aanstoot namen, riepen vóór het gebouw sieve koning HumbertDe politie verspreidde de monigte echter weldra. Kardinaal Rampolla gaf den 20 oen feestmaal aan 24 gozauten en buitengewone gezanten, wien opgedragen was den Paus geluk te wenschen. De vertegenwoordigers der republikeinsche on socialis tische vereenigingen hebben besloten in het gekoele Rijk eene beweging uit te lokken en te onderhouden, met het doel volkomen licht te verkrijgen in de Bank-kwestie. Tot dit doel is eene commissie benoemd. Verschoidene afgevaardigden hebben hunnen steun toegezegd. De afgevaardigde Di Zerbi, wiens vervolging door de Kamer toegestaan, is overleden. Senaat. Den 17 hield de heer Pierantoni eene inter pellatie over do bankinstellingen. Giolitti verklaarde, dat de feiten, met betrekking tot de Romeinsche Bank door het administratieve onderzoek aan hot licht gekomen, vóór dat onderzoek niet bekend waren. Hij verbond zich tot de volledige openbaarmaking der uitkomsten van het onderzoek. Hij zeide, dat hij, ondanks het verzet, dat hij in het kabinet vond, den moed had gehad ernstige onge regeldheden aan het licht te brengen en verklaarde, vast besloten te zijn, tot het einde toe vol te houden. Kamer. Den 17 werd eene interpellatie aangekon digd over zekere in Oostenrijk gehouden betoogingen, welke als eene inbreuk op Italie's onschendbaarheid werden beschouwd. Den 18 vroeg de heer Bovio aan de regeering inlich tingen over de Bank-kwestie. Hij drong aan op volkomen licht in deze zaak en vroeg, of nog meer afgevaardigden onder verdenking stonden. Ook vroeg hij, of het waar is, dat Nicotera, toen hij minister van biuuenlandsche zaken was, den minister van handel op de hoogte stelde van de onregelmatig heden bij den omloop van bankbiljetten bij de Romeinsche Bank. De minister van justitie antwoordde dat bij hem geen verzoek tot het instellen eener rechtsvervolging tegen andere afgevaardigden was ingekomen. De mededeelingen der bladen hierover achtte hij van geen waarde. Toen Nicotera den minister van handel had medegedeeld, dat de omloop der bankbiljetten te groot was, werd de directeur Tanlongo verzocht deze in te trekken. De minister van buitenlandsche zaken Brin verklaarde, dat het gewicht der officieele betoogingen hij het Pause lij ke jubilee overdreven werd. Italië is sterk genoeg om zich niet te bekommeren over deze vruchtelooze po gingen, waardoor de eenheid en de zelfstandigheid van Italië geen gevaar loopen. Barzelaï wees er op, dat de zuster van den oosten- rijkschen troonopvolger en twee ministers het congres bijwoonden, waar de wensch werd uitgesproken, dat de volkomen onafhankelijkheid van den Paus zou hersteld worden. De minister Brin antwoordde, dat dit congres niet van dien aard is, dat het de gevoelens der italianen zou kan nen kwetsen. Op eene interpellatie van Lucifero over het gezegde van den kanselier Caprivi, betreffende den militairen toe stand van Italië, verklaarde hij dat or geen reden be staat, waarom Italië nn minder geacht zou worden door Duitschland dan voorheen. VEREEKIGDE STATEST. Het voorstel] van Sherman strekkende om de goud-reserve te stijven, is door den Senaat aangenomen. Daarbij wordt de schatkist gemachtigd tot de uitgifte van goud-obligatiën van 3 pet., aflosbaar over 5 jaar. ZUID-AFRIKA. De presidentsverkiezing in de Transvaal is afgeloopen. Voor zoover de stemmen geteld zijn (de uitslag is overal nog niet bekend) verkreeg Krüger 8029, Jonbert 7296 stemmen. ZUIB-A9IERIKA. Uit Caracas wordt gemeld dat een verbond tusschen Venezuela en Columbia is ont worpen. Columbia zou zich bij Venezuela aansluiten om zich gezamenlijk te verzetten tegen de aanmatigingen van Engeland. Dit is een eerste stap tot het sluiten van een aanvallend en verdedigend drievoudig verbond tusschen Columbia, Venezuela en Ecuador. Den 15 is Sequah te Tilburg aangekomen. Den 16 des namiddags is een stoker te Einitialen vau een wagen van den zandtrein gevallen en door den daaropvolgenden wagen overreden, tengevolge waarvan het linkerbeen onder de knie gebroken isnadat het eerste verband was gelegd, werd hij naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Den 17 is aan het ministerie van marine te 's-Gra- venhage aanbesteed het bouwen eener woning voor den dienst der verlichting, het afbreken van den kustlicht- toren met wachterswoning en het maken eener fundeering voor een ijzeren lichttoren aan den hoek van het IJ bij Durgerdam. Laagste inschrijver de heer P. de Waard te Helder voor j 9800. De arr. rechtbank te Heeren veen heeft den 17 J. Schippers, hoofd dor school te Jubbega, wegens be- leedigiug en mishandeling van politiebeambten, veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie. Genoemd hoofd heeft na die veroordeeling ontslag aangevraagd. Den 17 heeft voor de arr. rechtbank te Amsterdam terecht gestaan J. E. R., surnumerair bij de belastingen, wien twaalf diefstallen werden ten laste gelegd ten na- doele van verschillende Amsterdamsche familiën, doorhem in het begin dezes jaars gepleegd, namelijk van twaalf paraplu's, zilveren voorwerpen enz. Het openbaar mi nisterie eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak den 25. Den 17 zijn te Utrecht voor de nuttige handwerken geslaagd do dames A. M. van Amstel van Wormerveer en C. Woudt van BaaneSijk. Uit eene den 17 door den voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam gedane mede deeling is gebleken, dat besloten is, een der ontworpen schepen te laten bouwen op de Rijkswerf te Amsterdam, een te Feijenoord on een door de Maatschappij sde Schelde" te Vlissingen. Den 18 is te Amsterdam een sjouwerman bij het lossen van eene stoomboot in het ruim gevallen en voor dood naar het gasthuis gebracht. Den 19 is als blijvende herinnering aan den ge boortedag van wijlen Z. M. Koning Willem III van wege de Vereeniging van gepensioneerde onder-officieren en minderen van het Nedorlandsche leger (onderstand aan militairen, gepensioneerd vóór de wet van 1877 en hunne weduwen) een bedrag van 20 uitgekeerd aan 270 ge pensioneerden en vau f 15 aan 150 woduwen. De Eerste Groninger tramwegmaatschappij keert over 1892 een dividend uit van 5.90 pet., dat is ƒ14.75 per aandeel. De Nedorlandsche Stoomblookorij te Nijvordal keort over 1892 7 pet. dividend uit. Het tekort aan korporaals bij de verschillende ro- gimenten infanterie is thans tot 400 gestegen. Het technisch bureau voor den aanleg van Staatsspoor wegen te Arnhem wordt met 1 Januari 1894 opgeheven. De bekende harddraver »de Deugd" is, als lijdende aan kwaden droes, te Sloterdijk afgemaakt. Eene huismanswoning met weiland, groot'27.11.00 bunders weiland en 0.04.80 water, te Wervershoof is in het openbaar verkocht voor f 65070 een stuk wei landgroot 2.49.50, bracht f 5180 op. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Petrus van der Biezendie in den avond van den 18 December A. van de Wetering te Heesch zoo ernstig mishandelde, dat de dood bijna onmiddellijk volgdeveroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Met ingang van den 20 zijn de perronkaartjes ook te Beverwijk en te Elaarlein ingevoerd. Beroepen bij de geref. gemeente te Hoorn ds. F. Zantigepredikant te IVleuwendam. Aan de Tweede Kamer is door den Hoogen Raad toegezonden de volgende aanbevelingslijst voor de vervul ling der vacature ontstaan door het overlijden van den raadsheer Mr. P. van Bemmelen1. Mr. A. M. van Stipriaan Luïsciusdeken van de orde der advocaten bij den Hoogen Raad; 2. Jhr. Mr. S. Laman Trip, pre sident der arrond.-rechtbank te Zntphen; 3. Mr. L. U. de Sitter, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem4. Mr. A. Tolders, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage; 5. Mr. J. J. van Geuns, raadsheer in dat ge rechtshof, met het lot tegen Jhr. Mr. D. G. van Teylin- genraadsheer in datzelfde gerechtshof6. Mr. H. F. baron de Koek, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft niet ont vankelijk verklaard het beroep tegen het vonnis der arr. rechtbank te Utrecht, waarbij de staat van kennelijk onvermogen opgeheven werd, waarin het waterschap Groot Mijdrecht was gesteld. Een waterschap kan volgens die beslissing niet in staat van kennelijk onvermogen gesteld wordenzoolang het niet getracht heeft zijne schalden, zooals voorgeschreven isover de omslagplichtigen om te slaan. Eerst als dezen weigeren en het waterschap dien tengevolge in het bezit van de gronden is gesteld, kan de staat van kennelijk onvermogen worden uitgesproken. Het boven water brengen van de bij Velaen in het Noordzeekanaal gestorte locomotief Raaf, door de Rotterdamsche Bergingsmaatschappij uitgevoerdheeft 4000 gekost. Te Wormer znllen bij de dorpsschool twee loka len gebouwd worden, terwijl de onderwijzerswoning'eene verbetering zal ondergaan. Xiangcdijken. In de vorige week was de handel in kool niet zeer levendig. Alleen werden uien veel gevraagd en afgeleverd tegen ongeveer 4,50 per mud. Voor een paar weken werden 1400 Utrechtsehe kooien verkocht tegen f 17 per 100, waarvan de gewone prijs anders van 8 tot 10 is. Gele kool kan tegenwoordig f 12 gelden. De Langedijkers hebben dezen winter niet te klagen. Door het bestuur van den Radioalen Rond is een rondschrijven verspreid, waarin het opwektzich bij den Bond aanteslniten. Het is in de eerste plaats gericht tot degenen onder de kiezers, die tot de liberale partij behooren, ten einde hen aan te sporen zich van die partij aftescheidenmaar richt zich bovendien tot hendie eerlang het kiesrecht znllen krijgen. Door mej. Catharina W. Eek, te 's-Gravenhage is aan H. M. de koningin-regentes, een exemplaar van haar Tidabuh stenogaja plo volapüTcLeerboek der stenographie voor volapüJc, stelsel Stolze) toegezonden ter aanbieding aan H. M. de koningin, waarop de schrijfster een vleiende dankbetuiging ontving. Het Kon. Zoölog. Bot. genootschap te 's-Graven hage heeft den 20 aanbesteed het uitbreiden van het hoofdgebouw in den tuin van het genootschap. Laagste inschrijver was de heer A. Chr. Paardekooperwonende aldaar, voor ƒ117.200. Hoogste inschrijving was ƒ174.890. De gemeenteraad van Zutphen heeft den 20 beslo ten tot het sluiten eener geldleening van 250,000 in seriën en tot het uitgeven der eerste serie, groot f 70000. De gemeenteraad van Deventer heeft de 3 '/2 pets. geldleening, groot 120,000, gegund aan de inschrijvers tegen 995/8 pet. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de Amsterdamsche gods dienstleeraar P. M. C. Pattiselano. Do Koningin-Regentes heeft den 20 de uitvoering van het a Capella Koor van Daniël de Lange te 's-Gra - venhage bijgewoond na afloop van het concert ontving de heer de Lange de mededeeling zijner benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tegen Pieter Jongmans, ond 18 jaar, is bevel tot gevangenhouding verleend wegens moedwilligen doodslag, gepleegd op den koopman Joseph Kühl. De weilanden, gelegen nabij de ten vorigen jare reeds gesloopto boerderij van het koninklijk landgoed Oranje Nassau's Oord, zijn nagenoeg geheel tot plantsoen aangelegd en met opgaand geboomte en sierlijke heesters beplant. Alle leden van de gemeenteraad te Breda hebben aan de Koningin-Regentes schriftelijk verzocht den wethouder E. H. A. Guljé te benoemen tot burgemeester dier ge meente. Groote oefeningen zullen in den aanstaanden zomer met de torpedobooten o. a. gehouden worden in de stellin gen van den Helder. In de jongste aflevering van het populaire, geïllustreerde tijdschrift »D e Natuur" komt o. a. het volgende voor: Met belangstelling maakten wij dezer dagen kennis met een gepateuteerdenzelf-registreerenden metaal thermometer van geheel oorspronkelijk systeem. Het doet ons inderdaad genoegen dat de eer dezor vinding toekomt aan onzen landgenoot C. Admiraal te Rijp. Terwijl wij ons voornemen, binnenkort oeno uitvoerige beschrijving met afbeeldingen daarvan te ge ven, kunnen wij niet nalaten reeds met een enkel woord mede te deelen dat zijn bij zeer geringe metaaldikte, ongekend stevig systeem ons het volste vertrouwen in de goede werking schenkt. Wat hiervoor nog meerderen waarborg geeftis het feitdat de uitvinder den aan maak van zijne toestellen heeft opgedragen aan de zoo gunstig bekende firma Pfister Streitte Bern. Wij geloovendat het nieuwe systeem van den heer Admiraal zijn weg in de wetenschappelijke wereld wel zal vinden. Stoomdr. v. Herms. Costsr Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6