Een stoere Noorman. No. 26. Vijf en HTegentigste Jaargang, 1893. WOENSDAG 1 MAART. Buitenland. FEUILLETON. ALRVIAARSCHE Ctll RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. Den 23 is bij schietoefeningen in het kamp van Brasschaet bij Antwerpen een houwitser ge sprongen waardoor een kapitein, een luitenant en drie soldaten min of meer ernstig gekwetst werden. Aan twee dier soldaten is later de rechterarm afgezet moe ten worden. Den 24 is eene, door 10000 personen bijgewoondo bijeenkomst gehouden, belegd door de [radicale] liberale ver- eeniging met het oog op de den 26 te houden volksstem ming over het algemeen stemrecht. Na de vergadering gingen duizenden door de straten, waarbij hier en daar kleine oploopen plaats hadden tusschon de betoogers en de politie, welke van hare wapens gebruik moest maken. Twee personen werden in hechtenis genomen. De volksstemming te Brussel is den 26 zeer kalm afgeloopen. Te Brussel namen ongeveer 25000 personen, iets meer dan de helft, aan de stemming deel. Te Brussel en in de voorsteden waren 111.700 personen opgeroepen, waarvan 60729 opkwamen. Daarvan stemden 48660 voor het voorstel Janson, dat invoering vraagt van al gemeen stemrecht van alle zelfstandige burgers boven 21 jaren. De clericalen en de gematigde liberalen die van het voorstel der radicalen niets willen wetenont hielden zich van stemming. Voor liet algemeen stem recht volgens het voorstel van don heer Nothomb verklaarden zich 7681 stemmen voor andere voorstellen 3935 stemmen. DENEMARKEN. De commissie van het Polkething heeft voorgesteld, eene belasting te leggen op de zuivere winst van maatschappijen op aandeelen ten bedrage van 2 pet. op binnenlandsehe maatschappijen en van 3 pet. op buitenlaudsche, voor zoover betreft de winst, door deze in Denemarken behaald. DUITSCHLAND. Den 22 is over geheel Noord- Duitschland buitengewoon veel sneeuw gevallente Berlijn lag de sneeuw o. a. een voet hoog. De erfgenamen van den overleden bankier Bleichröder hebben aan het gemeentebestuur van Berlijn 60000 gezonden ter onmiddellijke uitdeoling onder de behoef- tigste armen. Het stedelijk bestuur van Keulen heeft het bod van 971/2 pet. op de 3 Yï pets. geldleening, groot J 4.200.000, aangenomen. Rijksdag De overige posten der begrooting van binnenlandsehe zaken zijn den 24 goedgekeurd. Den 25 werd het voorstel betreffende de maildiensten, strekkende tot opheffing van de lijnen Middellandsche Zee en Samos naar de begrootingscommissie verzonden. Daarentegen zullen de booten op bare reis naar Australië en Oost-Azie Napels aandoen en zal de Nordd. Lloyd eene lijn openen van Singapore over de Soenda-eilanden naar Nieuw-Guinea. Dr. Ahlwardt nam zitting. Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 40) o— Swanhild kwam dansend haar te gemoet. »Majoor BrowD heeft zulk een prachtige zalm voor het avondeten gevangen, Sigrid, en oom zegt, dat ik ook eens mee mag gaan visschen. En dan gaat gij ook mede, niet waar Vraag liever Karen," zeide Sigrid lusteloos. Gij weet, ik houd niet veel ran visschen. Gij zult ze vangen en ik zal ze opeten," voegde zij, flauw glimlachend, er bij. En gedurende den avondmaaltijd sprak zij bijna geen woord en zoodra zij kon, verwijderde zij zich stil, maar Swanhild volgde haar. »Wat scheelt er aan?" zeide het kind, haar arm om hare zuster slaande. »Gaat gij niet mede naar de gezel schapszaal Neen," zeide Sigrid, »Ik ben vermoeid en het is er zoo koud. Ik ga naar de keuken om postzegels te koopen. Frithiof's brief moet morgen weg." Terwijl zij sprak, opende zij de deur van de groote, oude keuken, die de trots is van Hjerken, Zijne drie ven sters waren behangen met helder witte gordijnen, de zindelijke vloer was bestrooid met bladeren van den jeneverbes en aan de blauwe muren stonden borden, schotels en allerlei keukengereedschap. Er stond een hooge, oude klok in een zwarte vergulde kast, een aardig donker bruin hoekkastje en een groot ouderwetseh kabinet, met kunstig gemaakte laadjos en vakken, rood en blauw en groen en mot zooveel verguldsel, dat het een Oostersch aanzien had. »0, hoe lekker is dat vuur 1" riep Swanhild, naar de antieke stookplaats loopend, die een geheelen hoek van het vertrek vulde en er zeker aanlokkelijk uitzag met de FRANKRIJK. Het bof van cassatie te Parijs heeft na eene beraadslaging van vier uren de voorziening van de heeren de Lesseps, Pontane en Sans-Leroy tegen de in Raadkamer genomen beslissing van het Hof van Appèl afgewezen. De heer Jules Ferry beeft na zijne verkiezing onmid dellijk een zeer hartelijk onderhoud gehad met president Carnot, waardoor gelogenstraft wordt de door sommige bladen geuite bewering, dat deze benoeming eene daad van vijandschap tegen president Carnot en tegen den minister-president Ribot zou zijn. De bedoeling zou zijn geweest, den heer Ferry den heer Carnot te laten opvolgen De gemeenteraad van Parijs heeft bosloten eene straat te noemen naar Ernest Renan en eene naar Gambetta. Dit laatste besluit, tot heden steeds verworpenwerd met 37 tegen 11 stemmen genomen. Te Toulouse is een wagon met vuurwerk in brand geraakt en ontploft. Vijf personen bekwamen daarbij ernstige verwondingen. Den 26 is de eerste openbare uitvoering te Parijs van het a Capella koor, onder leiding van den heer Daniël de Lange, uitstekend geslaagd. Kamer. Daar de Staatsbegrooting nog niet is vast gesteld, is den 24 met algemeene stemmen aan de regee ring de beschikking toegestaan over een derde voorloopig twaalfde, ter voorziening in de behoeften van den dienst. Daarna werd de behandeling van het wetsontwerp betreffende de beursbelasting voortgezet. Een tegen-ontwerp, door Faure voorgesteld, om zoowel den handel comptant als dien op rescontre te treffen werd verworpen. Art. 1 van het regeeringsontwerp, houdende invoering eener belasting op den rescontrehandelwerd daarop goedgekeurdzoomede art. 2 waarbij het bedrag der belasting werd vastgesteld. Art. 3 betreffende de coulissiers en art. 4 over de wijze van heffing, werden aangenomen, alsmede de art. 5 en 6 waarbij bepaald wordt, dat de wet op 1 Mei a.s. in werking treedt. Verworpen werd het voorstel, om ook den omzet op de markten van levensmiddelen en koopwaren aan eene belasting te onderwerpen. Het ontwerp tot belasting der benrsoperatiën werd ten slotte in zijn geheel aan genomen met 436 tegen 41 stemmen. Vervolgens werd afwijzend beschikt op het voorstel om de Senaatsverkiezingen door middel van het algemeen stemrecht aan de orde te stellen. Den 25 deelde de voorzitter mededat Andrieux verlof gevraagd had het lid Arène te mogen vervolgen. Den 27 vroeg de heer Moreau overlegging eener lijst van do Senaats- en Kamerledendie ouder den vorm van bezoldiging, presentiegeld, bureaukosten of anderzins gelden uit begrootingsposten genieten. Bij tweede stem ming werd dit door den minister van financiën Tirard bestreden voorstel aangenomen met 309 tegen 59 stem men. De begrooting voor 1893 is met 407 tegen 15 stemmen aangenomen. koperen pannen en ketels, waarop het vuur flikkerde »Kom hier, lief kind 1" zeide de vriendelijke, oude vrouw dos huizes, »ga zitten en warm u." En een van de dienstmeisjes met witte mouwen bracht een laag stoeltje en zette het voor het kind bij 't vuur: en Si grid, toen zij de postzegels had gekocht, ging bij haar zitten en warmde hare handen. De warmte deed haar goed en het was eene verlichting, dat hare tante niet bij haar was. De oude vrouw vertelde sprookjes aan Swanhild, en Sigrid zat droomerig te luisteren, terwijl hare ge dachten telkens afdwaalden naar Frithiof, of in het ver- ledene of naar de toekomst, die zoo droevig scheen. Maar de vriendelijkheid van deze menschen en de nieuwheid van hunne levenswijze beurden haar toch een weinig op. Daar bij het vuur voelde zij zich meer op haar gemak, dan zij sedert vele maanden was geweest. »Kom, Swanhild," zeide zij eindelijk met een zucht; »het is tien uur en tijd om naar bed te gaan." De twee zusters dankten de oude vrouw voor hare vriendelijkheid en gingen de plaats over naar de gezel schapszaal, waar mevrouw Grönvold zat te kijken naar eene whistpartij, waarin Karen de partner was van majoor Brown en juist zijne verontwaardiging had opgewekt door troef te verzaken. Waar ter wereld zijt gij toch zoo lang gebleven," zeide mevrouw Grönvold, driftig breiende. »Wij wisten niet waar gij kondt zijn." »Ik ben in de keuken geweest om een paar postzegels te koopen," zeide Sigrid koel. Zij werd altijd boos, als hare tante haar ondervroeg. »En het was daar zoo prettig en zoo warm," zeide Swanhild vroolijk, »en vrouw Hjerkin heeft mij mooie geschiedenissen verteld van Trolls. Hare moeder heeft er een gezien." Daarna word een koel afscheid genomen voor den avond en mevrouw Grönvold's gelaat betrok nog meer, toen majoor Brown uitriep: »Hoe, gaat gij al zoo vroeg weg, juffrouw Falck Wij hebbon u den geheelen avond erg gemist.' En toen zeide zij iets van de engelsche post. Ja, ja i gij hebt gelijk. En ik moet ook naar huis schrjjven." ENGELAND. Den 24 is de conservatief Johnstone ter vervanging van wijlen don heer Walter Barttelot conservatief, tot afgevaardigde naar het Lagerhuis voor Horsham gekozen met 4150 stemmen tegen 2666, uitge bracht op den Gladstoniaan Wilberforce en te Gateshead de Gladstoniaan Allian met 6434 stemmen tegen 5566 op den tegen-kandidaat Ralli, in plaats van den Glad stoniaan James, lid van het Hoogerhuis geworden. Lagerhuis. De kansolier van de schatkist, de heer William Harcourt, heeft den 27 de eerste lezing voor gesteld van de wet tot regeling van den verkoop van sterken drank. Volgens dat ontwerp zullen de belasting betalende burgers het recht hebbon don aJgeheelon verkoop van sterken drank in hun district te verbieden. Als eenige uitzondering wordt toegestaan de verkoop in wer kelijke restaurants en hotels aan personen, die reizigers te goeder trouw zijn. Voor het uitvaardigen van zulk een verbod is een meerderheid van twee derden der uitgebrachte geldige stemmen noodig. Daarentegen kan bij gewone meerder heid de drankverkoop op Zondag worden verboden. De wet is in eerste lozing aangenomen. Ierland. De lord-mayor van Belfast heeft op een door vele burgers onderteekend verzoekschrift tegen den 28 eene openbare vergadering van belastingbetalende ingezeten bijeengeroepen in het overdekte marktgebouw der stad, om op te komen tegen de instelling van een iersch Parlement. Evenals in 1886 wordt bij de gewone dienst in de Anglikaansche kerk een gebed uitgesproken tot afwending van de ramp van Home Rule, waarmede land en kerk bedreigd worden. In de gemeente Cork werd den burgemeester opgedra gen op kosten van de gemeente tegenwoordig te zijn te Rome bij het jubilé van den Paus. De protestantsche raadsleden hadden voor dit voorstel gestemd en de tegen stemmers waren katholieken geweest. ITALIË. De vergadering van aandeelhouders der Romeinsche Bank heeft de overeenkomst met de Nationale Bank en de daarmede vereenigde Bauken goedgekeurd betreffende de likwidatie der Romeinsche Bank. De Kamer heeft den 25 nog een voorloopig twaalfde der begrooting met 191 tegen 76 stemmen goedgekeurd. De Paus is veel beter. Den 25 ontving hij den hertog van Norfolk, den leider der engelsche katholieken en den 26 den gezant van Oostenrijk, die den brief met het reeds gemelde geschenk van den Keizer overbracht. Later ontving hij de schotsche pelgrims, die geleid werden door den aartsbisschop van Ediuburg. In antwoord op hun adres bracht de Paus in herinnering het gezegde van Paus Honorius III, dat Schotland de meest geliefde dochter der kerk was. Op dringend verzoek van zijnen geneesheer had de Paus den 26 des morgens de mis in zijn eigen kapel op het Vatikaan bediend, daar hij toegestemd had in het voorschrift van dien geneesheer om de mis vooreerst niet weder in de St. Pieterskerk te bedienen of pelgrims te ontvangen. »Dat beteekent, dat hij niet langer wil spelen," dacht Sigrid, toen zij weg ging, »en ik zal er weer de schuld van krijgen." Zij verviel in eene stompe moedeloosheid en lang na dat Swanhild reeds vast in slaap was schreef zij nog aan haren brief, maar hoezeer zij ook haar best deed, zij kon er geen opgewekten toon in brengen. »De eenige troost is," dacht zij »dat het ergste ons reeds is overkomen wat nu nog komt, kan zoo erg niet zijn. Wat huilt de wind om het huis en rammelt aan de ven sters 1 En, o wat is het loven hier treurig en onaangenaam." In eeno zeer neerslachtige stemming blies zij de kaars uit en zij poogde den slaap te vinden in het bed dat schudde door den storm. Er was zeer veel edels in Sigrid's aard, maar daarbij had zij eene fout, die zij zelve zeer goed kende. Zij kon enkelen liefhebben met eene vurige en onbaatzuchtige liefde, maar hare genegenheid bepaalde zich tot die en kelen verreweg de meesten die zij kende, waren haar onverschillig en ofschoon van nature voorkomend en be leefd en begeerig anderen genoegen te doen, was zij toch te terughoudend om hartelijk met alle hare bekenden om te gaan zij mocht hen gaarne lijden, maar zij zou het zich niet erg hebben aangetrokken, als zij hen nooit had teruggezien. Slechts zeer weinigen waren in staat de diepte van haar gemoed te peilen, de vrouwelijke lief talligheid die zij inderdaad bezatterwijl velen voor haar iets afstootends hadden en de harde zijde van hare natuur te voorschijn lokten. Zoo was het met mevrouw Grönvold. Voor hare tante was Sigrid als ijs en haar afkeer van de kleine kom- plotton, speculaties en zorgen, die mevrouw Grönvold ver vulden, maakten haar blind voor alles, wat waarlijk be wondering verdiende. Maarevenals alle Falckswas Sigrid nauwgezet en gedurende het geheele voorjaar en den zomer had zij haar best gedaan en telkens weder gepoogd haar afkeer te overwinnen van iemand, die over het algemeen toch vriendelijk voor haar was; maar juist omdat zij het zoo ernstig had beproefd, wanhoopte zij er aan, dat het haar ooit zou gelukken.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1