Binnenland. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Karolyi vroeg den 25 in de hongaarsche Kamer aan de regeering, of deze zich met Daitschland, Frankrijk eu Oostenrijk verstaan had over het beperken van het wisselspel. De minister van koophandel kondigde aan dat te Budapest eeno groote internationale veemarkt zal worden ingesteld. Verder verklaarde hij, dat de regeering een wetsontwerp voorbereidt, waarbij een zeker aantal kleine eigendommen beschikbaar worden gesteld, waardoor een landbouwende middenklasse in het loven zou worden geroepen. Ook zou men, met toestemming van de hooge geestelijkheid, de aan deze behoorende grondeigendommen daarvoor kunnen gebruiken. Vorder zal de regeering een voorstel indienen, waarbij haar het recht wordt gegeven ook ander klein grondbezit aan te koopen on dat tegen geleidelijke betaling aan kolonisten af te staan. De gezondheidscommissie te Weenen heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten aan de regeering te verzoeken in volkrijke steden van Oostenrijk, en vooral in Weenen de facultatieve lijkverbranding toe te staan. PORTUGAIi. De dagbladen melden, dat de regee ring onderhandelingen zal aanknoopen betredende de buitenlandsche schuld, ten einde bij de heropening dei Cortez een voorstel in te dienen ter vervanging van het plan van Diaz Fereira. SPANJE. De ministerraad heeft de begrooting van openbare werken, waarbij eene bezuiniging van 7.000.000 ingevoerd wordt, goedgekeurd. TURKIJE. Den 23 des nachts zijn te Cadikeui, een voorstad van Konstantinopel, 300 huizen verbrand, waardoor 3000 menschen zonder dak zijn. De schade wordt op f 2.400 000 begroot en is slechts voor een ge deelte door verzekering gedekt. ZWITSERLAND. Na ontvangst van de vorkla- ringen, waarin de regeoring van Bazel en de Bondsraad hun leedwezen betuigon over het voorgevallene in den carnavalstoetheeft do frausche gezant aan don heer Lachenal, directeur van het zwitsorsche ministerie van buitenl. zaken, verklaard, dat de fransche rogeering eene groote gematigdheid aan den dag zal leggen ondanks den ernst der aangedane beleediging, ten einde daardoor vriendschappelijke gevoelens jegens Zwitserland te be wijzen. De gezant zal geen aanklacht tegen den schuldige indienen deze zal gestraft worden VEREENIGBE STATEN. Het Huis van volks vertegenwoordigers kwam den 21 bijeen ter behandeling van een wetsontwerp om alle spoorwegmaatschappijen te dwingen een eenparig stelsel aan te nemen voor het kop pelen der wagens. In die zitting, welke eerst den 22 des ochtends te half zeven eindigde werd het ontwerp verworpen. Het ministerie, waarmede president Cleveland weldra do regoering zal aanvaarden, is als volgt samengesteld Walter Gresham nit Indiana, buitenl. zaken; John G Carlislo uit KentuckyfinanciënDaniël S. Lamont oorlog Hilary A. Herbert uit Alabame marine Hoke Smith nit, Georgia, biunonl. zaken Stirling Morton uit Nebruska, landbouw Wilson S. Bissell uit Nieuw-York posterijenRichard Olney uit Massachusetts attorney general. ZUID-AMERIKA. Dan 24 heeft zekere Ratcliffe, een man van 73 jaar, den bekenden millionair John Mackay, om tot dusver onbekende reden in den rug en vervolgens zich zolvon in de borst geschoten. De wonde van den heer Mackay is doodelijk de toestand van den dader was bodenkelijk. Tweede Kamer Den 27 des avonds is het afdeelingsverslag over de Kies wetten verschenen. Vrij algemeen word geklaagd over de onvoldoende toelichting dor voorstellen. Velen hadden bezwaar tegen uitstel van de regeling van het gemeen telijk kiesrecht tot na de herziening der gemeentewet Wegens het ontbreken dier regeling maakte één lid zelfs bezwaar tegen verdere deelneming aan het afdeelingson- derzoek. De regeeringsvoordracht werd door vele leden bestreden als niet overeen te brengen met de bepalingen der grondwet. Te dier zake heeft de heer Levy eene nota ingediend. Behalve de bedenkingen van grondwet- telijken aard werden tegen de hoofdbeginselen der voor dracht ook velerlei andere bezwaren goopperd. Naar de meening van vele leden ging de door de regoering voor gestelde regeling verder dan noodig en wenschelijk kon worden geacht. Vooral tegen het voorgesteld kenteekon van geschiktheid werden vele bedenkingen geopperd. Op dit verslag wordt uitvoerig terug gekomen. Tusschen Zevenaar en Deutichem is een personen trein op een werkwagen geloopen de reizigers kwamen met den schrik vrij. Op de boerderij van K. Sluis te Monnikendam zijn vier gevallen van mond- en klauwzeer aangetroffe n De geldleening van 35000 a 3'/2 pet. van de gemeente Maastricht is toegewezen aan den heer A. Op- penheim te 's-Gravenhage voor 99.43 pet. Kolhorn. Den 26 werd eene uitvoering gegeven door de vereeniging Thalma van den Holder. Aan het niet zeer talrijk opgekomen publiok voldeed do uitvoering der muzieknummers beter dan de opgovoerde tooneel- stnkjes. Pankras. Bij de herziening der kiezerslijsten in deze gemeente is van elk der drie lijsten één persoon geschrapt en zijn op de lijsten van kiezers voor leden van de 2 Kamer der Staten Generaal en van de Pro vinciale Staten 2, en op die voor leden van den gemeente raad 3 nieuwe kiezers bijgeschreven, zoodat voor 1893 op elk dier lijsten 66 kiezers voorkomen. Texel. Het politiek leven op dit eiland is in den laatsten tijd minder opgewekt dan vroeger. Dit bleek ook uit de sobere opkomst bij gelegenheid dor laatstge houden vergadering van de leden der liberale kiesver- eeniging to Den Burg. Er was, volgens gedane rekening van den penningmeester over het verloopen jaar, een ge ring batig saldo in kas. Volgons rooster moest de heer M. Stam, lid van het bestuur, aftreden en was niet her kiesbaar. In zijne plaats werd gekozen de heer G. Terlot. Op een desbetreffend verzoek werd door het bestuur de belofte gedaan, pogingen aan te wonden een spreker van elders uit te noodigen tot het houden van eene politieke lezing. Blijkens het Orgaan van den Ned. Boud voor Al gemeen Kies- en Stemrecht is de uitslag van de stem ming in de afdeelingen van dien Bond deze, dat door het referendum de motie-Haarlem is aangenomen met 590 tegen 107 stemmen. In die motie wordt verklaard, dat de Bond de houding van het hoofdbestuur iu zake de kiesrecht-demonstratie, op 18 Sept. te 's-Gravenhage gehouden, begrijpt en het aftreden van het hoofdbestuur onnoodig acht, terwijl hulde gebracht wordt aan het Haagsche comité, dat toch de demonstratie deed slagen. Het voorstel van do afdeeling Gorredijk, om een onder zoek in to stellen naar het gevoelen der afdeelingen over de vraagof de Bond opgeheven of in aard en samen stelling gewijzigd moet worden, is met 405 tegen 385 stemmen vei worpen. Uit de later bekend geworden omstandigheden waaronder de brand op de Geldersche kade te Amster ilain plaats had, blijkt meer en meer, dat zoowel juf. van der Heul, waar de brand ontstond, als nare buur vrouw juf. Alikot eerst getracht hebben den brand met wa ter te blusschen en dat beide vrouwen, ziende dat dit niet ging, daarop hare kinderen hebben willen redden. Daar door is de brandweer ook te laat gewaarschuwd. Uit het jaarverslag van de Vereeniging »Het Bui tenland" blijkt, dat zij iu de 4'/j jaar van haar bestaan of eigenlijk 4 jaardaar de eerste zes maanden geheel voor voorboreidonde werkzaamhoden werden besteed slaagde iu do plaatsing van 26 caudidaten in over zeesche gewesten, waarvan 2 gestorven en 6 om verschil lende redenen teruggekeerd zijn. Zeventien zijn in don vreemde werkzaam op eene wijze, die volkomen aan de verwachting beantwoordt, Het totaal der middelen van de Vereeniging bedraagt 10.900,65 de verstrekte toe lagen beliepen 13.984.74. De jaarrekening sluit met een nadeolig slot van 1.168.44. »Miju leven gaat voorbij," dacht zij bij zich zelve »en ik trek er geon partij van. Ik ben harder en onverschi liger dan voordat ik al dit verdriet had ik hield mij goed, toen ik gelukkig was, maar tegen tegenspoed ben ik niet bestand. Als ik voortga, niet van tante te hou den. zal ik misschien Swanhild even onhartelijk maken, als ik ben. O waarom moet iemand leven met menschen, met wie men onmogelijk kan overeenstemmen Zij viel iu slaap, voordat zij dit vraagstuk had opge lost, maar zij werd vroeg wakker met een rusteloos ver langen, waarvan zij zich geen rekenschap kon geven. Zij kleedde zich snel aan deed alle doeken om die zij be zat en ging naar buiten in de frissche morgenlucht. »Ik zal mij moeten schikken in dit leven zeide zij bij zich zelve »en eene flinke wandeling zal mij misschien iu eene andere stemming brengen. Wat niet kan worden verholpen moet worden verdragen. Hoe heerlijk is het in den vroegeu morgen alleen buiteu te zijn Ik ben blijde dat de wind is bedaard hij heeft juist genoeg de lucht afgekoeld, dat het is, alsof men ijswater drinkt, als men haar inademt. En het leven moet drageljjk zijn, a's men dit nog kan genieten." Zij verliet den steilen weg en sloeg links af om den top van Hjerkinsbö te bereiken. Goeu huis was te zien, geen spoor van een levend wezen; zij ging snol voort, want ofschoon de helling hier en daar steil was was zij dik bedekt met mosals met een elastisch kleed waarop het een genoegen was te loopen. Zij gevoelde geene vermoeienis. Toen zij den top van deu heuvel had bereikt, gloeiden hare wangen en zij was blijde te kun- non gaan zitten en uit te rusten naast de groote steenen, die een vergeten voorgeslacht daar had opgestapeld. Om haar heen strekte zich een golvende, grauwe landstreek uitwaarop de heldere zon van den zomermorgen een warmen tint wierpdie hier en daar werd verbroken door den purperen schaduw van een wolk Verder op verrezen achter elkander met sneeuw bedekte bergspit sen. Snehaetten stak fier daar boven uit en langs den gezichteinder waren ongeveer 80 andore bergen goschaard, als waren zij de hovelingen van den machtigen monarch van het land. Eerst was Sigrid zoo verrukt door dit prachtig schouwspel, dat zij aan niets anders kon denken; maar na een poos trof haar do door niets gestoorde stilte voor hot eerst in haar leven was zij in in de volmaakte stilte gekomenin de stilte der oneindige ruimte. T Wanneer men altijd in zulk een vrede kon zijn dacht zij, »hoo schoon zou het leveu dan wezen 1 Boven de bekrompenheid en de kleinheid van zijn eigen hart, stil eu kalm zijn, zonder alle onaangenaamheden eu disharmonie van het leven 1 Misschien heeft het verlangen daarnaar vrouwen naar hot klooster gedreven nog gaan er naar plaatsen waar zij nooit spreken. Dat zou mij niet beval len alleen uit koppigheid zou ik dadelijk praten gaan. Maar als ik altijd eene groot-u open ruimte had, als hier zon ik er heen gaan als ik onaangenaam werd Maar de geregelde loop harer gedachten werd plotseling afgebroken, omdat de natuur en haar eigen behoefte een sluier hadden weggerukt. Plotseling word zij zich bewust van eene oneindige kalmte, in welke altijd een toevlucht kou wordeu gevondon. Het gevoel van die tegenwoordig heid die zich aan haar had geopenbaard op den avond van haars vaders dood was nu sterker teruggekeerd en voor het eerst van haar leven genoot zij volmaakte rust. Na een poos stond zij op eri zij ging bedaard naar huis vorvuld van nieuwe hoop en bosloten een nieuw leveu te beginnen Üudorwog plukte 'zij eenige bloemen voor haar tante zij glimlachte toen zij dacht aan de ergernis, die zij den vorigen avond ovor eene kleinigheid had gevoeld en bijna vroolijk ging zij de oude onaangenaamheden te ge- moot, die slechts een paar uren geledon ondragelijk hadden geschenen, maar haar nu licht eu onbeduidend voorkwamen. Arme Sigridzij zou nog moeten leerendat voor nieuwe kracht zwaarder strijd was bewaard en dat van hen, aan wie veel is gegevenveel zal worden geëischt, Zij waren dien morgen opgornimd aau het ontbijt; me vrouw Grönvold scheen in haar schik met hare bloemen en alles ging na-ar wensch. Later, toen zij samen buiten de deur stonden stak zij zelfs heel vriendelijk haren arm onder dien van Sigrid en sprak zij zoo aangenaam, alsmon maar kon wenschen, over een uitstapjedat zij naar Kongwold zouden maken. Wordt vervolgd. Den 27 is te Utrecht voor nuttige handwerken creslaa-gd mej. C. M. Evenblij te Zaandam en te 's-Gra venhage mej. H. Cats te llaarlcm. Den 28 des nachts te kwart voor drieen is te Am sterdam weder brand uitgebroken iu den winkel van den heer Hammekool, handelaar in worst, vet, reuzel aan de St. Jansstraat. Het benedenhuis is geheel, het bovenhuis gedeeltelijk uitgebrand. De bovenbewoners hadden den tijd om zich te redden. De verbrande gebouwen der brood- en meelfabriek »de Haan" te Amsterdam waren op beurspolis voor 243000 tegen brandschade verzekerd. De minister van binnenl. zaken heeft, in verband met zijne beschikking van 17 Januari, waarbij het hou den van markten van herkauwende dieren in de gemeente Amsterdam is verboden, bepaald, dat door den bur gemeester afwijking van dit verbod kan worden toego- staan, voor zoover betreft het verkoopen des Maandags buiten de veestallen aan de veemarkt aldaar, doch bin nen den sub 1 a der bovengenoemde beschikking aange geven kring van vee, dat zich jeeds des Zondagsavonds te voren te 12 uur op die veestallen bevindt, onder voorwaarde, dat het vee van iederen stal bij elkander worde gehouden en daartoe, ten koste van belangheb benden, vooraf worde gemerkt met verschillend merk voor iederen stal, op de wijze door den burgemeester, na overleg met den districts-veearts, vast te stellen. Wlerlngerwaard. Het bestuur van den polder heeftboven de gewone hoeveelheiddit seizoen reeds ongeveer 2500 mudden steenkolen meer noodig gehad dan andere jarenom den polder van het overtollige water te ontlasten. Op de 56 algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van landbouw, den 24 te 's-Graven hage gehouden, werd door den voorzitter, den heer H. F. Bultman, een woord van hulde gebracht aan het over leden eerelid van het hoofdbestuur, den heer mr. Orom- melin. Na voorlezing van het verslag omtrent de onder handelingen over de oprichting eener leerhoeve voor zuivelbereiding, verzocht het hoofdbestuur alleen machtiging aan de algemeene vergadering 1° tot het aanvragen van ubsidie aan Rijk en provincie tot het aanstellen van een of meer zuivelconsulenten2° zoodra daarop toestem mend antwoord is ontvangen, over te gaan tot het aan stellen van een of meer consulenten, en cursussen te laten houden in verschillende streken; 3° in eene volgende vergadering van een en ander verslag uit te brengen ten einde voorstellen in die richting te doen, welke op grond der daarbij verkregen gegevens gewettigd zijn. Na be spreking werd het voorstel van het hoofdbestuur aange nomen. Het Hoofdbestuur verklaarde zich vervolgens naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling 's-Gra- venhage bereid, om hot wetsontwerp op de grondbelasting, zoodra het bekend is vóór de algemeene vergadering in de afdeelingen te doen behandelen. Met algemeene stemmen (het hoofdbestuur en twee afdeelingen bleveu buiteu stemming) werd op voorstel van de afdeeling Waddingsveen aan het hoofdbestuur hulde gebracht voor de wijze, waarop het voor de land bouwbelangen opgetreden was, door tijdens de behandeling van de poraequatie der grondbelasting verlaging der per centage tot 5 pet. te vragen. Het hoofdbestuur dankte voor dit bewijs van vertrouwen. Het zou steeds voort gaan de belangen der Maatschappij te verdedigen, liefst echter vooraf vragende de gevoelens der afdeelingen over belangrijke stappen. Met applaus werd aangenomen het voorstel om de afgevaardigden der Maatschappij bij het Nederlandsch Landbouweomité te doen benoemen door de algemeene vergadering eu die benoeming te doen plaats hebben op dezelfde wijze als die der leden van hot hoofdbestuur, met caudidaatstelling door de afdeeliugon en tevensom drie afgevaardigden uit Noordholland en drie uit Zuid- holland te benoemen op do algemeene vergadering iu 1893 te Amsterdam. Naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Leiden botrekkelijk een op te maken reglement voor do beoordeelingen op de algemeene tentoon stelling der Maatschappij en daarin te bepalen, dat hij de beoordeoling het puntenstelsel zal worden gevolgd, verklaarde het hoofdbestuur zich bereid een aan de jury leden toe te zenden schema van punten ernstig te onder zoeken. Het voorstel Leiden werd daarop met 251 tegen 210 stemmen tot de volgende vergadering verdaagd. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zuidholland in de plaats van wijlon den heer mr. van Oudheusden van Achttieuboven (aftr. 31 Dec. 1894) werd gekozen de heer P. J. A. de Bruijne te Zvvijndrecht, met 324 stemmen en voor Noord holland, in plaats van den heer jhr. J. B van Merlen die bedankt heeft, de heer Zijp Hzu. te Twisk met 266 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur, jaarlijksche afdeelingstentoonstelling en vijf' jaarlijksche algemeene tentoonstellingen, werd aangenomen met 429 tegen 30 stemmen. De afgevaardigde van Alphen drong krachtig aan op verbetering van het toezicht op de veemarkten, in verband met het heerscbende mond- en klauwzeer en verzocht het hoofdbestuur daarop de aandacht van de re- eeerino' of van het landbouweomité, hetadviseerend lichaam der re°eering, te vestigen. De voorzitter autwoordde, dat het hoofdbostuur gaarne in dien geest stappen zal doeu. Hij erkende wel, dat moeielijkheden kunnen ontstaan dooi den eisch van eeue te volmaakte keuring van bet ter markt komende vee, maar stelde toch in het licht, dat eene verbetering van de inrichting der markt, met verscher ping van toezicht, vooral te Leiden, waar de toestand zeer veel te wenschen overlaat, reeds veel ten goede zou kuunon uitwerken. Hij verwacht dan ook de medewerking van de gemeente Leiden bij de verbeteringen, waarop het hoofdbestuur voornemens is aan ie dringen. Do heer Oppenheimer te Rotterdam vestigde de aan dacht op do nadoelen, door het lieerschen van het mond en klauwzeer veroorzaakt voor deu veehandel, en hoopt, dat krachtige middelen tot bestrijding van die kwaal, die groote uitbreiding heeft verkregenzullen worden De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbestuur voort ging omtrent dit belang inlichtingen in te winnen. En hoewel het nog niet bewezen is, of afmaking van het vee tot verbetering zal leiden, is het niet te ontkennen, dat de tongblaar is een groote ramp, die ten gevolge heeft sluiting van do grenzen, stilstand in den handel en daling van de prijzen. Hij erkende, dat de Maatschappij geroe- peu was alles te doen ter verkrijging van de weder-open- stelling van de grenzen en bevestiging van den handel.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2