Vijf en Negentigste jaargang, 1893. V 11 IJ 1) A Gr 3 MAART. Gemeenteraad. Vergadering op Woensdag 1 Maart 1893, N O. 27. Eerste blad. ALK1IAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8Ofranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Erjjs der gewone Advertentlën: Per regel J ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. des namiddags 12f uur. No. 4. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren W. F. Stoel en J. de Wit Dz., wegens uitstedigheid met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der gewone vergadering van 18 Januari en die der buitengewone vergadering van *24 Februari gelezen en goedgekeurd worden. 2. Doelt de Voorzitter mede dat a. op 24 Januari zes perceelen boschgrond in den stads- hout ter bepoting met aardappelen gedurende 1893 in het openbaar verpacht zijn voor f 18.80 en het gras gewas in den hout en de plantsoenen gedurende dat jaar voor 321,70 b. op 31 Januari in het openbaar aanbesteed is het maken van de gebouwen voor stokerij kolenloodsen cokes plaatsen en verdere onderdeelon op de daarvoor gereed zijnde fundeeringen, zoomede van afsluitmuren, hekken enz., alles op en om het terrein dor gemeente-gasfabriek aan den laagsten inschrijver van 29 inschrijvers, den heer Wijnand van Leeuwen, aannemer te Hellevoetsluis, voor f 29190, 4810 beneden de raming c. op 14 Februari in het openbaar aanbesteed is het bouwen der tweede openbare school voor onvermogenden op het daarvoor bestemde terrein aan de Oudegracht, welk werk den 17 d.a. gegund is aan Machiel Herma nns Eijsvogel te Rumpt voor 24737, voor welke som van 27 inschrijvers het laagst ingeschreven was door zijnen zoon Henricus Theodorus Eijsvogel, wien het werk niet gegund werd, omdat deze minderjarig was; d. op 26 Februari door den Raad van Administratie der Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland ten kantore van den gemeente-ontvanger gestort is de som van f 1180.92, zijnde 20 pet. van f 5904.59, daar de bruto opbrengst in 1892 23904.59 is geweestdie storting overtreft de raming met f 380.92; e. burg. en weth. gisteren besloten hebben tot aankoop van het tachtigjarig alphabetisch register op het Staats blad van het Koningrijk der Nederlanden van 1813 1892 compleet gebonden in half leêren band, f 11. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld do volgende ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 11 Januari 11. No. 16 tot het tijdelijk opnemen van geld in 1893 en van 18 Januari No. 2 tot het uit geven van de tweede en laatste serie, groot 210.000, der 3'/2 pet. geldleening van 1892, groot 310,000. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 18 Januari No. 1 tot vaststelling der jaarwedde van den eersten onderwijzer aan de openbare burgerschool op f 1000. 5. Brief ten geleide van een exemplaar der goedge keurde begrooting der gemeente voor 1893. Ns. 3, 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van burg. en weth. ten geleide van het van Gedeputeerde Staten ontvangen antwoord op de vraag naar de redenen van de in de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1893 gebrachte wijzigingen. In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken van 12 De cember 1828 no. 91 slechts te beschouwen is als eene a'gcmoene maatstaf, waarnaar de bezoldigingen van wege de gemeente aan sommige betrekkingen bij de dienst doende schutterij te verbinden, kunnen worden geregeld. De autoriteiten echterdoor de wet belast met het vaststellen der begrooting van kosten der schutterij, zijn vrij om al dan niet overeenkomstig dien maatstaf de bedoelde bezoldigingen vast te stellen op het door hen noodig en billijk geacht bedrag. De verhooging der posten 4 en 9 in do begrooting der dienstdoende schut terij voor 1893 is dan ook door Ged. Staten geschied omdat zij haar na kennisneming van hetgeen te dier zake bij de behandeling in den Raad is voorgevallen en van de opmerkingen van den schuttersraad, noodig achtten in het belang der dienstdoende schutterij alhier en niet bezwarend voor de gemeente. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de heer Boel mans ter Spill opgemerkt haddat de Raad om trent de redenen, welke tot de verhooging geleid hadden, niet veel verder was gekomen en de heer K r a a k - man, dat, zooals hij vroeger reeds gezegd had, Ged. Staten ten slotte volgens de wet de begrooting vaststellen, waartegen de Raad niets doen kan. 7. Brief van Regenten van het Mannen- en Vrouwen- Gasthuis ten geleide van a. hot verslag omtrent het gasthuis over 1892. Op 1 Januari waren in behandeling 6 m. en 12 v., samen 18 pers In den loop des jaars werden opgenomen 22 32 54 44 72 alzoo samen verpleegd 28 waaronder ééne kraamvrouw. Van dat getal herstelden 23 m. en 40 v., samen 63 p. overleden 4 2 6 - zoodat op 31 Dec. in be- handeling bleven 1 2 3 Aan influënza werden 30 lijders behandeld. In iedere maand werden verpleegd Januari 33, Mei 11, September 9, Februari 21, Juni 8, October 9, Maart 18, Juli 6, November 10, April 12, Augustus 9, December 6. Verpleegd worden: verpleegdagen. voor rekening van hetburgerl. armbest. 49 pers. met 2413. eigen rekening 3 145. rekening van het gesticht 20 534. Samen 72 pers. met 3092. Één persoon werd verpleegd 1 dag voor 1,50één 114 dagen voor 1 en één 30 dagen voor 0,50 per dag. In het gesticht werden opgenomen 3 lijken, 2 mannon en 1 vrouw, en geboron 1 kind van het mannelijk geslacht. Met het oog op do heerschende cholera werden de zalen, bestemd tot verpleging van eventueele lijders aan die ziekte, geheel in orde gebrachtterwijl door de ge meente een brancard toegezonden werd voor het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten naar het gesticht. In het personeel kwam geene verandering. Klachten over het personeel of hot gesticht kwamen niet in b het verslag omtrent de stads-apotheek over 1892. Er werden 21202 recepten gereed gemaakt of ruim 58 p. dag, tegen 22024 in 1891 60 en 21950 1890 60 De drukste maand was Januari met 3581 de stilste Augustus met 1275 receptende drukste dag was 14 Januari met 174, de stilste 4 September met 5 recepten. Kosteloos werden gereed gemaakt 17424 recepten, 814 minder dan in 1891 als voor israëlitische gezinnen 237 110 minder, burgerweeshuis 237169 gasthuis 2139230 algemeene armen 14811 305 Tegen betaling 3778 recepten, 8 minder dan in 1891 als hervormde diakoniehuis 769, 176 minder 145,10. huis v. bewaring en celgov. 748 146 193,50. Rijksopvoedingsgesticht 2052, 262 meer, 464,80. Piusgesticht 209, 52 32,10. Aan de stads-apotheek zijn geleverd 5 KG. sulph. chinine voor 146,05op 31 Dec. was nog 500 gr. voorhanden ter waarde van 15,20. Geen enkele klacht hetzij over de geneesmiddelen of de bediening, kwam in. Mej. Leis werd op haar verzoek eervol ontslagen als adsistente van don apotheker in hare plaats werd den 3 Mei benoemd mej. M. H. Buijs te Alkmaar. Op het verstrekken van chirurgische instrumenten werd nauwkeurig toezicht gehouden. Voor kennisgeving aangenomen, zullende voor de leden eenigen tijd ter lezing liggen. 8. Verslag van de commissie van toezicht op het stedelijk museum over 1892. Dit verslag zal als bijlage bij het gemeente-verslag over 1892 gedrukt worden. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van den hoer C. J. Reiziger Jr., houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot eersten ondor- wijzer aan de openbare burgerschool. 10. Briet van den heer F. J. Aukeswaarbij hij dankbaar voor de eervolle onderscheidinghem met zoo groote meerderheid verleendverklaartde benoeming tot hoofd der openbare burgerschool aan te nemen. Ns. 9 en 10 voor kennisgeving aangenomen. Stoomtram Haarlem—Alkmaar. 11. Adres van den heer Jan Holland, handelsagent te Amsterdam, houdende mededeeling, dat hij met de heeren Louis Harty, ingenieur, en Charles Verrue, parti culier, beiden te Brussel een comité gevormd heeft dat geslaagd is in het winnen van eenige kapitalisten voor hun plan, d. i. het aanleggen eoner stoomtramlijn in Noordholland, welke heeren, zooals uit een overgelegd afschrift blijkt, de tramlijn Haarlem—Alkmaar willen en kunnen aanleggen en in exploitatie brengen. Dienten gevolge wordt opnieuw concessie gevraagd voor het aan leggen en in exploitatie breugen eener stoomtramlijn van Haarlem over Schooten, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Oastricum, Egmond-binnnen, Egmond aan Zee, Bergen over Koedijkervlotbrug naar Alkmaar station, met plan de lijn later door te leggen naar Heiloo, voor zoo ver de gemeente Alkmaar betreft. Onder bevestiging van het reeds vroeger overgelegde bewijs, dat het benoodigde geld aanwezig is wordt opgemerkt dat nu het ver zoek slechts is: 1° een zuivere en eenvoudige concessie, zonder eenige garantie of subsidie van de zijde der ge meente2° bepaling van den duur der concessie op 50 achtereenvolgende jaren in te gaan met den dag van aanvang der exploitatie. Deze laatste bepaling is vooral noodig voor de heeren geldschieters, met het oog op de aflossing van het aan de zaak verbonden kapitaal. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 12. Verzoek van den heer Jan Pot om, aangezien door het dagelijksch bestuur dezer gemeente, ondanks de reeds in een vorig jaar ingediende adressen van belangheb benden, ondanks de daarover in de raadsvergaderingen gehouden verhandelingen en ondanks de daarover ge vraagde en verkregen rapporten, hot maken van oenvon- dige kleine los- en laadsfeigers langs de Kanaalkade naar het schijnt niet noodig, nuttig of mogelijk wordt geacht hem vergnnuiug te verleenen tot het maken hebben en gebruiken van twee steigers aldaar, volgens overgelegde schets te plaatsen, en te vervaar digen van gebruikte gecreosoteerde spoorliggers, met grondaanvulling, voor het gebruik van welke steigers hij alleen de voorkeur wanscht ten behoeve van goederen aan of onder zijn adres aankomende of vertrek kende. Gesteld in handeu van burg. on weth. om bericht en raad, in verband met de den 26 October door den Raad aan burg. en weth. verstrekte opdracht, om door den gemeente-architect te laten opmaken een plan, met bo- grooting van kosten, van hot maken eener houten wal- bescboeiing laugs de Kanaalkade. 13. Adres van de afdeeling Schermeer der Holl. Maat schappij van landbouw, houdende daukbetuiging voor de welwiliendheid, waarmede voldaan is aan het verzoek der afdeeling tot wegruiming van de gevaren, welke de boo ra en aan de Breelaan voor het verkeer aldaar konden veroorzaken en verzoek om gaslantaarns te plaatsen langs den Kanaaldijk, tusschen de Vlotbrug en de Friesche brug, ter wegneming van het ongerief en de gevaren, waar aan voerlieden van rijtuigen, die van en naar Alkmaar gaan, bloot staan wegeus de aldaar bjj avond en donker weor heerschende duisternis. Het eerste gedeelte voor kennisgeving aangenomen het tweede gedeelte gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 14. Verzoek van do afdeeling Alkmaar van het Neder- landsch werkliedenverbond Patrimonium, met leed wezen ziende, dat bij aangenomen werken do loonen der arbeiders door den aannemer soms worden ingekort, om bij voorkomende werken, door de gemeente aan te be steden, een minimumloon voor de arbeiders in het bestek te bepalen; niet, omdat dit bij werken van de ge meente juist geschiedt, maar om dergelijke handelingen te voorkomen. Hot is waar, dat de concurrentie groot is en dat de behoefte aan werk den aannemer dwingt om zoo laag mogelijk aan te nemen, maar in vele gevallen wordt er geen rekening gehouden met den arbeider, die ziiu loon waardig is, want, daar de prijs der materialen bij den een of den auder niet zoo zeer verschilt, is het noodwendig gevolg, dat de arbeider er ouder lijden moot. Maar nog een tweede roden, noopt Patrimonium tot dit verzoek, namelijk, dat bij openbare werken veelal vreemde werklieden het werk komen verrichten en de eigen bur gers, zeer verlangend uitziende naar werk, om in hun onderhoud te kunnen voorzien, hiervan verstoken blijven, waarom tevens de bepaling verzocht wordt, dat bij open bare werken, uitgaande van de gemeente, zooveel moge lijk stadgenooten aan het werk worden gezet. Gestold in handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud dor plaatse lijke werken en eigendommen om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Verzoek van mej. B. H. Elfrink, om eervol ontslag als helpster in de nuttige vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogenden, met ingang van 1 Maart. Eervol verleend. Van de vaste commissie van financiën. 16. Rapport op een verzoek van Regenten van hot burgerweeshuis om machtigiug tot het doen vau af- eu overschrijvingen in de begrooting van het burgerweeshuis voor 1892. De commissie stelt voor, de gevraagde mach tiging te verleenen, behoudens het nader groudig onder zoek der uitgaven bij het nazien der rekeuing. Aangenomen. 17. Rapport omtrent de rekeuing der bad- en zwem» Inrichting over 1892. Wat de ontvangsten betreft met inbegrip van het van de gemeente nog te ontvangen bedrag van f 420 de som van f 1649,15 beloopende deze gaven geeno bezwaren. Ten aanzien van de uit gaven, ten bedrage van f 1165,45s, waaronder voor twee afgeloste aandeelen f 100, een aandeel ad f 50 meer dan waartoe de verplichting bestaat heeft de commissie slechts ééne aanmorking en wel ten aanzien van den eersten post van f 13,91, voor drie ingekochte aandeelen. Willen de aandeelhouders aandeelen inkoopendan is dit hunne zaak, maar de gemeente heeft daarmede niets te maken. Voor haar is alleen de vraag, welke uit komsten leverde de exploitatiewant van die uitkomst hangt af, of de gemeente den eenmaal verleenden waar borg tot het volle of tot het lagere bedrag moet ver leenen. Hoewel bij de ouderwerpolijke rekening het daarin al dan niet toelaten van voornoemd bedrag op de door de gemeente te betalen som geen iuvloed uitoefent, zoo acht de commissie het, ter wille van het beginsel toch wenschelijk, de uitgaven te verminderen mot f 13,91, waardoor het batig saldo van 1892 in de rekening van 1893 als eerste post te verantwoorden klimt tot f 483,691 f 13.91 f 497,604 De commissie stelt alzoo voor de rekening goed te keuren in ontvangsten op 1649,15, in uitgaven op 1151,545, alzoo met een batig slot van 497,60s en aan het bestuur der bad- en zwemiurichtiug te betalen eene

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1