SÏadsbericliten. KAMER vmKÖÖPHANDEL en FABRIEKEN. som van 420 zijnde het bedrag der volle rente ad 5 pet. over het nog onafgel oste kapitaal van 8400, te vol doen behoudens goedkeuring van Ged. Staten uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begroot ing dienst 1893. Over de vraag, of de in het rapport vermelde som van f 13.91 al dan niet kan worden toegelaten, ontstaat gioot verschil van gevoelen. Ten slotte wordt met algemeene stemmen op voorstel van den heer Kraak man be sloten, do beslissing aan te houden tot de volgende ver gadering, ten einde de voorwaarden te kunnen raadplegen, waaronder de gemeente indertijd den waarborg ver leend heeft. faaschtentoonstclllnti;. 18. Rapport op een verzoek van de afdeeling Alk maar der Holl. Maatschappij van landbouw om voor de aanstaande tentoonstelling van vet en fokvee wederom eene bijdrage van f 300 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. De commissie was eenparig van oordeel, dat in de gegeven omstandigheden die bijdrage voor het jaar 1893 nog verleend moest worden. Zij stelde daarom voor, daartoe te besluiten en die som te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1893. Toch meende zij niet onopgemerkt te mogen laten, dat het, vooral met het oog op do vraag, of voort durend eene bijdrage verleend zal worden en zoo ja, tot welk bedrag, aanbeveling verdiende, dat niet bij voor baat op die bijdrage gerekend wordt, zooals in de laatste jaren en ook ditmaal weder geschied is. Heeft de af deeling den steun der gemeente voor het houden der tentoonstelling noodig, dan behoort die steun gevraagd te worden vóór de aankondiging der tentoonstelling en niet na die aankondiging. Eene richtige behandeling van zaken brengt dit van zelf mede. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit stuk van de agenda afgevoerd, in verband met en als gevolg van het besluit van den minister van binnenlandsche zaken van 27 Februari, waarbij het houden van tentoonstellingen van herkauwende dieren en varkens in deze gemeente in Maart 1893 verboden is. Ambachtsschool. 19. Brief van burg. en weth., waarbij zij mededeelen, dat zij na het raadsbesluit van 11 Januari, waarbij zij nitgenoodigd werden een uitgewerkt plan, met begrooting van kosten, in te dienen voor de te stichten Ambachts school, een schrijven ontvingen van den directeur der burgeravondschool waarin hij in verband met de onverwachte toename van leerlingen der burger avondschool en de waarschijnlijkheid dat er reeds den volgenden cursus behoefte zal bestaan aan een teekenlokaal in overweging gaf de kap van de Am bachtsschool zoodanig in te richten, dat de zolderruimte later gebruikt kan worden voor teekenlokaal. De kosten zou den daardoor thans weinig verhooging ondergaan. Tevens zou dan de kap der burgeravondschool zoodanig in orde gemaakt kunnen worden, dat de zolder van dat gebouw gebruikt werd als bergplaats van de edele houtsoorten voor den meubelmaker en tot bewaarplaats van de vervaar digde werkstukken. Ten slotte gaf hij in overweging, of het met het oog op de veiligheid niet goed zou zijn, in het trap penhuis van den uitbouw der Ambachtsschool de trap tot aan den zolder door te trekkeD, zoodat deze als veilig- heidstrap dienst zou kunnen doen. Burg. en weth. droegen den gemeente-architect op, met- die wenken bij het ont werpen van het plan der Ambachtsschool rekening te honden. Het gevolg daarvan is geweest, dat de architect een plan met memorie van toelichting heeft aangeboden, waarmede de vaste commissie van bijstand zich ook ver- eenigd heeft, waarvan de kosten geraamd zijn op 11873. Dat plan wordt thans ter vaststelling aangeboden. Na beantwoording van verschillende vragen wordt het plan vastgesteldmet aanneming, op voorstel van de heeren C o n ij n en Goede, om aan burg. en weth. over te laten, of het mogelijk is geheel nieuwe pannen voor de op de burgeravondschool liggende pannen te gebruiken mocht hierdoor geen hoogere uitgave dan van 200 veroorzaakt worden, dan kunnen burg. en weth. zich daartoe gemachtigd rekenen. De heer Kraakman gaf burg. en weth. in over weging, de aandacht van het bestuur der Ambachtsschool te vestigen op de vraag, of het ook mogelijk was het op de eerste verdieping aanwezige magazijn te bestemmen tot een lokaal ter opleiding van kleerenmakers en alzoo het aantal aan die school te onderwijzen vakken uit te breiden. 20. Is overgegaan tot het benoemen van a. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, in plaats van den heer C. T. Hackstroh, op verzoek eervol ontslagen. Op de van de commissie ontvangen aanbeveling zijn geplaatst de heeron l0. mr. A. P. H. de Lange, 2°. mr. W. F. A. Verhoeff. Benoemd de heer mr. A. P. H. de Lange met 10 stemmen de heer mr. W. F. A. Verhoeff bekwam 4 stemmen en de heer E. M. van Soest 1 stem. b. eene helpster bij het onderwijs in de nuttige vrouwe lijke handwerken aan de openbare school voor onvor- mogenden in plaats van mej. B. H. Elfrink. Op de na verhoor van de onderwijzeres opgemaakte voordracht zijn geplaatst 1°. Mej. A. C. Boot, bezittende akte. 2°. A. C. Bakker 38. H. C. van Middendorp. Benoemd mej. A. C. Boot met 13 stemmen; mej. van Middendorp bekwam 2 stemmen. c. eene helpster bij het onderwijs in de nuttige vrouwe lijke handwerken aan de openbare burgerschool, in plaats van mej. J. J. Slinger eervol ontslagen met ingang van 1 Aprilindertijd tijdelijk tot die be trekking benoemd. Op de na verhoor der onderwijzeres opgemaakte voordracht zijn geplaatst1°. mej. A. C. Bakker 2°. mej. A. 0. Boot. Benoemd mej. A C. Bakker met 10 stemmen; mej. A. C. Boot bekwam 4 stemmen en mej. van Midden dorp 1 stom. d. een onderwijzer aan de openbare burgerschool op f 800 jaarweddein de plaats van den tot eersten onderwij zer bevorderden ouderwijzer C. J. Reiziger. Op de voordracht zijn geplaatst1°. A Plaat, eerste onderwijzer te Znidscharwoude; 2°. W. J. Jong, onder wijzer te Leiden en 3°. Chr. Gotlieb, onderwijzer te Belliugwolde. Al et 15 stemmen benoemd A. Plaat. 21. Gaat do vergadering ovor in eene zitting mot gesloten deuren, na heropening waarvan 22. de Voorzitter vraagt, of eene commissie uit den Raad ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes zal gaan, zoo H. M. het jaarlijksche bezoek aan Amsterdam mocht brengen en dan audiëntie geeft. Met algemeene stemmen wordt die vraag bevestigend beantwoord, waarna de Voorzitter en de Secretaris daar toe aangewezen worden, zoo noodig versterkt door een der wethouders, zoo het college van burg en weth. dit noodig mocht oordeelen. 23. Stelt de Voorzitter namens burg. en weth. voor, aan den directeur der gemeente-reiniging eene gratificatie van f 100 en aan den opzichter op de terreinen der reiniging eene van 50 te verleenen als bewijs van tevredenheid over de wijze, waarop zij hunne werkzaam heden verrichten. Met algemeene stemmen aangenomen. 24. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van Woensdag, 1 Haart 1893 's avonds te half 8 uur. Afwezig de heeren A. J. T. Conijn en J. F. J. H. Schil ling, beiden met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering. De notulen dar vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd on ge- teekend en de uitgegane stukken worden gelezen. Ingekomen zijn 1. bulletin international des douanes. 2. consulaire verslagen. 3. statistiek van in-, uit- en doorvoer. 4. verslag van den toestand van het M. O. in de gemeente Enschede in 1892. 5. verslag van do 6de jaarlijksche algemeene verga dering van de Vereeniging tot bevordering van de neder- landsche visscherij, gehouden te Amsterdam op 31 Mei 1892. 6. aanvullingsblad van de onderscheidingsseinen der nederlandsche oorlogs- en koopvaardijschepen. 7. graphische voorstelling van het personenvervoer, en eene zelfde voorstelling van het goederenvervoer over de spoorwegen in 1891. 8. bericht van goedkeuring der rekening van de Kamer over 1892 door den gemeenteraad. Ns. 1 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. missive van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten betreffende de klacht van de heeren K. Wage naar Gz. en E. Vroegop, te Broek op Langendijk, wegens het niet voldoende beschikbaar stellen van rollend mate rieel aan het station Hugowaard. De Raad van Toezicht zegt daarindat de klacht gegrond is bevonden doch dat tongevolge van de omvangrijke aanvragen van materieel het niet altijd doenlijk is geweest om het onmiddellijk ter beschikking van belanghebbenden te stellen zoodat in enkele gevallen eenige vertraging in het verstrekken is ntstaan. Hadden verzenders genoegen willen nemen om tijdelijk open wagens, met dekkleeden voorzien, te beladen, dan had in sommige gevallen in de behoefte onmiddellijk kunnen voorzien worden. Daar evenwel in den loop van het jaar 1892 een niet onaanzienlijk aantal goederenwa gens door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is aan geschaft en het in de bedoeling ligt daarmede ook dit jaar voorttegaan, zal. naar de Raad vertrouwt., de aan leiding tot dergelijke klachten voor een deel althans worden weggenomen. Besloten wordt het antwoord aan belanghebbenden mede te deelen. De heer Potgieser meent de aandacht der Kamer nogmaals te moeten vestigen op den onhoudbaren toe stand aan de Kanaalkade. Van de plannen van den gemeenteraad te dien opzichte is door de Kamer niets meer vernomen. Zelfs de vorlichting van die Kade is zeer primitief. In het geheel staan er slechts 4 lantaarns. Dikwijls liggen aan de Kanaalkade verscheidene schepen; de bewoners daarvan kunnen somtijds niet zonder levens gevaar aan en van boord komen. Hij zou het wenschelijk achtendat do Kamer zich nogmaals wendde tot den gemeenteraad. Er komen jaarlijks toch niet minder dan 600 800 schepen aan die kade. De Voorzitter deelt mede dat in den gemeen teraad van hedenmiddag een adres is ingekomen van den heer Pot om voor eigen rekening steigers aan de Ka naalkade te bouwen en dat daarbij de zaak van verbe tering dier kade door de gemeente weer is ter sprake gekomen en besloten is de zaak voorloopig aan te houden, in afwachting van het rapport van den heer Stoel. De heer Witte zegt, dat de stoomboot vaart zoodanig toeneemt, dat noch aan de Voormeernoch aan de Bierkade meer plaats is Hij acht den toestand van eenigszins driugenden aard. Hij drukt den wensch uit dat do gemeenteraad de zaak moge behandelen met al deu ernst en de voortvarendheid die de toestand vereischt. 10. Circulaire van de Kamer van koophandel en fa- briekon te Zaandam en een afdruk van haar adies aan de Tweede Kamer der Stnten-Generaal, verzoekende af schaffing van het plakzegel voor kwitantie. De Kamer acht het plakzegel eene belasting op den kleinhandel en is van oordeel dat in den tegen woordigen tijd, waarin voor den kleinen landbouwerstand zooveel gedaan wordt en voor dezen allerlei lasten worden verlicht, waar deze zelfs van de bedrijfsbelasting wordt vrijgestold, ook wel iets mag gedaan worden voor den kleinhandel en voor de kleine industrie. Besloten wordt aan het adres van Zaandam geen adhaesie te verleenen, omdat de afschaffing van het plak zegel zeer onwaarschijnlijk is en niet is gevraagd door de znsterkamer te Zaandam om verandering te brengen in de bepalingen der tegenwoordige wet. 11. Circulaire van de kamer van koophandel en fa brieken te Haarlem en afdruk van haar adres aan den minister van binnenlandsche zaken verzoekende dat van regeeringswege worde bepaald, bij dreigende cholera, welke goederen wol en welke niet mogen worden uit gevoerd eu onder welke emballage. Tegenwoordig is dat in ieder geval speciaal overgelaten aan den bijzonderen geneeskundige aan de grensplaatszeer ten ongerieve van den handel. De heer Witte is het met het adres eens. Hij heeft ook hier de voorbeelden van verwarring gezien met de verzending van kaas. 6 Dagen lang hebben telegrammen gecirculeerd of kaas mocht worden verzonden naar België. Het is zeer wenschelijk, dat van regeeringswege worde bepaald welke artikelen men mag verzendon en welko niet. Ook in het door hem gesignaleerd geval bleek eeue groote spraakverwarring te bestaan bij de spoorweg autoriteiten. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres van Haarlem te ondersteunen. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. Bij kon. besluit van den 27 is mot ingang van 1 Maart benoemd tot bediende bij het ijkkantoor alhier R. Wiering. Den 25 hield de voorzitter van de afdeeling Alk maar en omstreken van de maatschappij tot bevor dering van bouwkunst, de heer G. Loomaneene voordracht over »de Geschiedenis der metselsteenen". Spreker deelde mede, dat het pottenbakken als de voor periode van het steenenbakken kan beschouwd worden. Voor dat menevenwel geheel tot het bakken dersteenen overging, maakte men ook gebruik van in de zon gedroogde stee- nen. De bouwwerken in Chaldea, Egypte en Assyrië geven na 3000 jaren nog zeer goede steensoorten te zien. De steenen van Babyion waren voorzien van letterschrift. Aan Layard is het door ontcijfering gelukt te be wijzen dat de ruïnen van den toren van Nim rod overblijfselen zijn van een gebouw, gesticht door Nebncadnezerwiens naam op alle steenen voorkomt. Spreker staat vervolgens stil bij den vorm, de kleur en de toepassing der metselsteenen, zooals die aan de oude bouwwerken der Grieken en Romeinen t6 vinden zijn. De Byzantijusche eu de Moorsehe kunst maakten eveneens ge bruik van gebakken steenen. Versierde steenen vindt men aan gebouwen in it.aliaansche steden uit de 13e en 14e eeuw, zooals aan den koepel van St. Antonins te Padua, de kerk van Santa Maria in Strata te Monza en meer monumenten uit dat tijdperk. Uitvoerig werd verder in het licht gesteld de wijze van bewerking en toepassing der metselsteen in Frank rijk gedurende den renaissancestijlom ten slotte te eindigen met de geschiedenis der kunstmatig gevormde steenon. De onder-voorzitter, de heer C de Wild, be dankte den heer Looman voor zijne zeer belangrijke be schouwingen en de geheele vergadering stemde hiermede in. Met genoegen vernemen wij dat de toegangsprjjs voor het concert van do zweedsche zangeres Slgrid Arnoidson, dat woensdag, den 8, in het lokaal H a r- monie zal plaats hebben, op slechts 1.is gesteld. De toeloop kan dus groot zijn. Op verschillende plaatsen in ons land heeft zij met haar optreden buitengewoon succes. Te Groningen o. a. waren den 28 reeds vóór de uitvoering alle plaatsen van den schouwburg uitverkocht. CORRESPONDENTIE. Onder het opschrift „Hooge maar niet te hoogc huurprijzen", merkt een inzendernaar aanleiding van het stukje van R. in de courant van den 26 betref fende deze zaak, op, dat ook hier de plaats en de aard der huizon, evenals elders, invloed op don huurprijs uit oefenen. Dit nu zal o. i. waarschijnlijk ook X. wel be amen. Wat echter alleen blijkt uit het bedoelde schrijven van X. is, meenen wijniet anders dan dat z. i. hier geen perceolen genoeg zijn, die een matigen huurprijs aan behoorlijk uiterlijk en practische inrichting paren. Of X. goed zietmaken wij niet uit dat zij de taak van hen, die zich op hot aanbouwen van huizen toeleggen. Red. Burgert ij ke Stand. Overleden. 2 Maart. Petronella d. van Johannes Wilhelmus Ter- steege en Maria Elisabeth Del ver, 8 j. Warmen hui/en. Geboren: 1 Febr. Cornelisz. van H. de Nijs en E. Opmeer. 3 Alida, d. van P. de Geus en J. Mink. Getrouwd: 18 Febr. H. Bon en D. Blokker. Overleden: 7 Febr. C. Groot72 jechtgenoot van L. Groot. De heer B. H. A. Zurlohe te Beverwijk is be noemd tot kapelaan te Zoetermeer. Te Haarlemmermeer zijn in het geheel in 18 stallen 507 runderen door mond- en klauwzeer aangetast geweest; geen enkel rund is daaraan overleden. üe gomeentoraad van Kdam hoeft den 28 besloten, een zeer grooteu regenbak van een filter voorzien te doen bouwen bij de Groote Kerkde afmetingen van den bak zullen zoo groot ziju dat bij droogte het tot Edam behoorende visschorsdorp Volendam mede van zuiver drinkwater kan worden voorzien. Opmeer. In de den 1 gehouden zitting heeft de gemeenteraad het salaris der te benoemen onderwijzeres met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 550. In de buurtschap Aken is in de afgeloopen week niet minder dan vijfmaal een begin van brand geweest. Hoogwoud. Het timmerwerk van de te bouwen kaasfabriek aan de Langereis is aan den laagsten in schrijver D. Kramerte Schagen, gegund voor f 990. Om in die fabriek als kaasmakers werkzaam te zijn hebben zich niet minder dan 68 paar gehuwde lieden als sollicitanten aangemeld. Tot directeur is benoemd de heer J. Zee. Op 1 Jan. 1892 was de Nutsspaarbank aan de deel hebbers schuldig 9947,941/2. In den loop van het vorige jaar werd ingebracht 3724,491/J, doch terugge vorderd J 3279,94 en aan rente bijgeschreven 423,96. Zoodoende was het tegood der deelhebbers op 1 Jan. 1893 10816,49. Het batig saldo op 1 Jan. 1892 was 1633,69 en op 1 Jan. 1893 f 1668,15, derhalve eene vermeerdering van 34,46. De bank keert 4°/0 uit. We heer P. B. J. FEttF, te gchermerhorn. Op uitnoodiging der Liüerale Kiesvereeniging te Scher- merhorn hield de heer P. B. J. Ferf, afgevaardigde voor het district Hoorn den 27 eene rede over „belasting en kiesrechthervorming." Na een inleidend woord begon sproker met te herinneren, dathoe knap een minister moge zijn hij niet in staat is iets te leveren waarop geen aanmerking is te maken. Ook tegen de vermogensbelasting en de overige voorstellen tot belastingherziening van minister Pierson zullen be zwaren bestaan; niemand echter kan tegenspreken dat zij gegrond zijn op het schoone beginsel in de grondwet neergelegd: de belasting moet naar de draagkracht der bur gers worden verdeeld.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2