Binnenland. BURGERLIJKE STAND Minister Ribot verklaarde geen der tot hem gerichte verwijten aan te nemen. De houding van den prefect was in overeenstemming met de wet. De oorzaak van het verschil was de houding van het arbeiders-syndicaat. De plicht der regeering is de vrijheid van den arbeid te ver zekeren zonder partij te trekken. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regee ring zich vereenigd had werd aaugenomeu mot 355 tegen 138 stemmen. ITAIiIE. Den 27 ontving de Paus den buitenge wonen gezant van den Keizer van Duitschland, die hem de gelukwenschen van den Keizer en een ring met topa zen aanbood. Prinses Clotilde, zuster des Konings, doed den Paus door den aartsbisschop van Turiju hare geluk wenschen aanbieden, met het verzoek alle italianen zonder uitzondering te willen zegenen. De Paus heeft hierop geantwoord, dat hij alle italianen zegende en daarbij geene beperkingen maakte. Ook de oud-Keizerin van Frankrijk Eugénie zond hare gelukwenschen. Den 28 ontving de Paus, dio geheel hersteld was de gezanten van Spanje en Portugaldie hem geschenken kwamen overhandigen. OOSTEN RIJK-HOUTCr A 111 JE. De Keizer bracht den 27 een bezoek aan de Keizerin, die te Ferritet bij Montreux zich bevindt. EdRTTGAL. De Cortes zijn tot 15 Mei verdaagd. De leider der oppositiede heer Luciano Bastro heeft den 25 verklaard bet nieuwe ministerie te zullen steunen in alle zaken betreffende de hervorming van 's lands geldmiddelon de handhaving van de orde en de buiten- landsche betrekkingen maar daarentegen op allo punten te zullen bestrijden. VEREENIKDE STATEN. Het Huis van afge vaardigden heeft den 27 hot door den Senaat aangeno men amendement van den heer Sherman waarbij tot- de uitgifte van goud-obligatiën gemachtigd werd ver worpen. Het voorstel is nu verwezen naar eene commissie uit de beide Huizen. Benoemd tot onderwijzer te De Wilp S. Beyer te Zaandam. Den 22 zijn in de fabriek der maatschappij »Elec- tra" aan den Haarlemmerweg te Amsterdam eenigo kisten, inhoudende f 8.000 000 aan bankbiljetten, die de Nederl. Bank aan den omloop wilde onttrekken omdat zij beschadigd of vnil en versleten waren, verbrand. Scliagen. Behoudens geneeskundig onderzoek is de heer F. Kosteronderwijzer aan de openbare lagere school, benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor enropeanen en daarmee gelijkgestelden in Ned. Oost-Indië. Den 28 hadden de niet zeer talrijk opgekomen bezoe kers van het Ncordhollandsch Koffiehuis een genotvollon avond bij de voorstelling door het Hollaudsch tooneelge- zelscbap, directie A. van Lier, van Amsterdam. Opgevoerd werd het tooneelspel »Soldateneor", van Jean Richepin, met den 75jarigen Veltman als sergeant Feron die, bij zijn eerste optreden met applaus begroet, na zijn mees terlijk spel herhaalde malen werd teruggeroepen. Ook zijne medespelers, de heer en mevrouw Potharst, mevrouw Kleymevrouw Hens en meer anderen spanden hunne beste krachten in. Te Bolsward zal van 19 Juli tot 11 Augustus van dit jaar eene Internationale tentoonstelling van petroleum en petroleumgebrulk voor verlichting, verwarming en drijfkracht plaats hebben. Daar in den tegenwoordigen tijd zoo zegt de commissio, die haar op touw zet belangrijke vorderingen en vindingen op het gebied van petroleumgebruik worden gemaakt, die nu en vooral, wat de raachinoriën betreft, in de toe komst groote bcteekenis zullen erlangen, hoofdzakelijk ook ten platten landewaar men geen gas kan bekomen biedt deze tentoonstelling (de eerste op voormeld gebied in Nederland) en wel in eene welvarende stad, omgeven door do beste kleigronden met vele boter-, kaas- en andere fabrieken van allerlei industrie, aan fabr.kanten eene wasdat Blanche Morgan de oorzaak er van was. Zou er dan nooit een einde aan komen aan het ongeluk, dat de ijdelheid eener zelfzuchtige vrouw had veroorzaakt Een ding stond bij haar vast, als Frithiof gespaard bleef, zou zij hem nooit meer verlaten en do gedachte, dat zij misschien Noorwegen niet terug zou zien, deed haar met pijnlijke belangstelling naar de omgeving zien die zij verliet. Snehatten's hooge toppen rezen op in de verte schitterend wit tegen den helder blauwen hemelwat een lange tijd scheen het geleden, sedert zij op Hjerkinshö hem had aanschouwd in de diepe stilte die vooraf was gegaan aan den grooten storm Beneden haar rechts lag eene schoone lachende vallei met berke- en sparre- boomen en verderop rondgetopto bergenhier en daar met witte plekken sneeuw in de donkere rotsspleten. Maar weldra werd iedere gedachte aan hare tegen woordige omgeving verdrongen door de alles beheerschende angstte moer daar haars vaders snelle dood alle hoop voor haar scheen te vernietigen en het haar was alsof eon stem in haar binnenste haar zeide, dat haar reis te vergeefs zou zijn. Telkens als die vrees haar hart beving, werd do langzame gang van het voertuig onverdragelijk en de kalme lieden te Dalen die op hun gemak een paard haaldendat kreupel bleok te zijn enna veel ïieen en weer praten, op hun gemak een ander haalden, stelden haar geduld op een zwaren proef. Met haar eigen banden hielp zij het paard inspannen en aan het eenzame station te Kroghauson waar alles stil was als hot graf, dreef zij niet alleen de meuschen aan tot haastmaar toen zij hoorde, dat zij daar iets moest gebruiken, haalde zij zelve brandhout en rustte niet, voordat alles, wat bet huis kon opleveren voor den heer Grönvold was gereed gemaakt. Eindelijk waren zij gereed. Zij reden door Ryhaugeu en legden zoo snel mogelijk het laatste gedeelte van hun weg af Op iedereu anderen tijd zou het schoone bosch waar zij door gingen haar hebben in verrukking ge bracht en do zilvoren stroom in de vallei beneden met zijno vele kronkelingen en melodious gemurmel zou haar hebben genooptdaar te vertooveu, Thans zag zij dat goede gelegenheid, om met hunne fabrikaten en praktische uitvindingen te wedijveren. De secretaris der genoemde commissie is de heer Th. H. van der Meulen te Bols ward. De Algemeene Nederlandsche Politiebond zal zijne tiende algemeene vergadering houden op vrijdag, 7 April 1893, des voormiddags te 12 uren, in de Buiten-Societeit, bij het station, te Zwolle. De commissie tot uitdeeling van brood en koffie aan behoeftigen te Haarlem heeft tot den 22 in 36 bodeeliugsdagen 45952 portiën brood en koffie uitgereikt. Bij kon. besluit van don 24 is o. a. verlof verleend tot het aannemen van de bronzen medaille »Baue Me- renti", hun door den Paus geschonken, aan A. Hanssen, oberkellner te Haarlem, R. Witte te den Burgge meente Texel winkelier, C. Bakker te Texel, vee houder en P. Dekker te Beemster, arbeider. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 27 o. a. besloten tot den aankoop voor 45000 van het groote huis der firma Smits naast het Stadshuis aldaar, ten einde de uitbreiding van het Stadshuis mogelijk te maken. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Nieuwerkerk c. a. de heer S. Schimmelpenning, ontvanger der directe belastingen enz. te Wleringen. Den 27 is te Beverwijk de negenjarige zoon van W. Smit met een been tusschen een der wielen van de paardentram gekomen, waardoor het been verbrijzeld is. Bij kon. besluit van den 27 is met ingang van l Maart benoemd tot bediende bij het ijkkantoor te Hoorn F. Groenwoudt. Door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is o. a. den 27 aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen HelderUitgeest, HaarlemVelzenIJmni- denHaarlemZandvoort in drie perceelen, geraamd op f 21070. Van elf inschrjjvers waren de laagste voor perc. 1 K. Zeeman te Beider voor f 6142; perc. 2 I. Over toom te 's-Gravenhage voor f 6949; perc. 3 V. P. Braun te Beverwijk voor f 6150 Den 28 zijn uit de vaart langs de spoorbaan, nabij Roosendaal, de lijken opgehaald van een ongeveer 20jarig meisje en een man van denzelfden leeftijd. In een brief, bij het onderzoek der lijken in een der zakken gevonden, werd medegedeeld, dat zij uit Brussel kwamen, gevolgd door hot verzoek te Esschen te worden begraven. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 28 Hendrik Visserbeschuldigd van opruiïng, door op 19 Januari 11. op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam tot de menigte gezegd te hebben geejt men ons geen brood, dan nemen wij de beurs, van alle rechtsvervolging ontslagen. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 28 in de zaak van Hoopman tegen Liefdadigheid naar Vermogen" uitspraak gedaan, den eischer ontvankelijk verklaard op grond, dat het voldoende is feiten te stellen, waaruit de beleedigende bedoeling kan blijken, en den eisch tot schadevergoeding J 100 toegewezen. Wijlen de hoer mr. J. F. van Leunep heeft aan de diakonie en het kerkbestuur der ned. herv. gemeente te Zandvoort vermaakt elk eene som van 2000, vrij van snccessierechten. Op de lijn Luik-Maastricht zijn aan een stoker die van de locomotief viel, beide beenen afgereden. Hij werd naar het gesticht Calvariënberg te Maastricht gebracht, waar hij overleed. Ds. H. van Griethuijzon, predikant bij de hersteld evang. luth. gemeente te EnkUuiaien, heeft voor het beroep naar Medemblik bedankt. Het kohier van don hoofdelijken omslag te Utinge- radeel is vastgesteld tot een belastbaar inkomen van 424,057,30waarvan 5.54 pet. voor 1893 geheven wordtof 23500. Egiuond aan Zee. Aan het postkantoor en de daartoe bohoorende hulpkantoren werd gedurende de maind Februari in do rijkspostspaarbank ingelegd f 510,71, terugbetaald f 1014.14. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 47. Met April e.k. zal te Amsterdam verschijnen „E v o- 1 u 11 e", weekblad voor de vrouw, onder medewerking van de heerouD. de Olercq te Stiormarken, mr. Louis Frank, advocaat te Brussel, Soranus en Vir te Amstor- alles ter nauwernood en toen midden in het bosch de voerman verklaarde dat zijn paard een half uur moest rusten was zij wauhopend. »Maar gij hebt nog overvloed van tijd, lieve", zeide haar oom vriendelijk. »Kom, wandel een eindje met mij ophet zal u goed doen." Zij gmg met hem mede en poogde het razend onge duld dat haar overmeesterde te bedwingen. »Zie", zeide hij eindelijktoen zij zaten te rusten op een met mos begroeiden steen»ik zal u nu wij hier rustig en alleen zijn het geld voor uw reis geven. Hier is een wissel van vijftig pondgij hebt. den tijd dien te Christiauia in te wisselen"; en toen zij betuigde, dat het veel to veel was, »neen, neen, gij zult het wel noodig hebben in Eugeiand. Het kan misschien een langdurige ziekte zijn en in ieder geval", voegde hij er onhandig bij, »zullen er kosten zijn." Sicrid was hetalsof haar keel werd dicht gesnoerd zij bedankte hem, maar dat »in ieder geval" klonk haar in de ooren gedurende het overige van hun rittoen zij wachtten in het logement te Lillo-olvedal en gedurende haar eenzame reis in don trein. Eerst toen zij aan boord van de Angelo was, vond zij verlichting in tranen. Eene groote menigte was bijeen op de kaden, want een aantal landverhuizers slaken over naar Engeland, op weg naar Amerika. Sigrid stond daar alleen on aanschouwde menig afscheidzij zag sterke mannen, suikkende als kinderen, op het dek komen; zij zag vrouwen weenen, alsof haar hart zou breken. En toen de° menigtedie op do kade was achtergebleven, vader landse hofliederen begon te zingen kwamen ook haar de tranen in de oogen. Met gedempte stem zongen zij »For Norge, Kj tempers loderland' en »Det Norske Flag. En het laatst, toen de groote stoomboot langzaam weg voer, zongon zij met een innig gevoel, dat zelfs de onverschil lige vreemdelingen aan boord aandeed »Ja vi elsker dette landet. De drukte en de beweging op de bootde werkende matrozen, de weeuende landverhuizers, de zwarte massa meuschen aan den walwuivende met hoeden en zak- dam en de damesElise van Calcar te 's-Gravenhage Emile Claeys te Gent, H. Cohen en W. Drucker te Am sterdam Aug. Fickert, secretaresse van den Oostenrijk- schen Vrouwenbond, te Woenen, miss Grenfell, secretaresse Women's Progressive Society, te Londen, Johanna, schrijf ster van »het Recht der Vrouw", te GenèveMarie Popelin, doctor in de rechten, te Brussel, Helène Swarth te 's-Gravenhage StellingwerfJentink te Leeuwarden, Th. SchookHaver en Joh. Schmidt te Amsterdam Ottilie Turnau te Weenen Warner Snoad, presidente Women's Progressive Society, te Londen. Doel van het blad zal zijn, te trachten maatschappelijke misstanden, vooral die welke in het bijzonder de vrouw raken, langs geleidelijken weg te verbeteren. De oprichters toch gaan van de veronderstelling uit, dat menige on rechtvaardigheid in het sociale leven niet düür zou we zen, menige botsing van het heden voorkomen zou zijn, indien de vrouw meer meêgeleefd had in den grooten kamp des levensbeter op de hoogte ware van de samenstelling der maatschappijwaarvan zij de helft uitmaakt. Koedijk. G o b o r e n 12 Febr. Aafje, d. van Jan Tamis en Maria Burgering. 18 Hendrik, z. van Gerrit Dekker on Autje Krap. 24 Trijntje, d. van Jacob Blaauw en Alida Hoog land. 26 Hendrik, z. van Pieter Klomp en Elisabeth Boskamp. Overleden: 14 Febr Jacob Commandeur, echtgen. van Trijntje Kerk- meer, 64 j. 27 Trijntje Blaauw, dochter van Jacob Blaauw en Alida Hoogland, 3 d. Kgmond aan Zee. Geboren: 3 Febr. Klazina, d. van CornelisWijker en Maartje Wijker. 7 Jan, z. van Hendrik Groen en Jansje IJfs. 11 Simon, z. van Cornolis Visser en Aafje Groen. Klazina, d. van Philippus Prins en Elisabeth Buis. 12 Klazina, d. van Engel Zwart en Cornelia Buis. 13 Aagje, d. van Koendert Wijker en Jannetje Zwaan. 14 Martinusz. van Jacobus Laurentius Hopman on Engelina Stam. 15 Jan, z. van Gerrit Wijker en Maartje v. d. Plas. 20 Johannes, z. van Jacob Bruinenberg en Engelina van Duin. 23 Willem, z. van Philippus Stam en Teunisje Glas. 26 Teunis, z. van Tijs Glas en Jansje Blok. 27 Albertz. van Huibert Krab en Grietje Smit. 28 Kniertjed. van Cornelia Zwart en Pietertje Dekker. Trijntje d. van Klaas de Graafi en Maartje Blok. Overleden: 6 Febr. Anna3 j., 8 Febr. Engeltje 1 j. en 5 m., 11 Jacob, 5 w., ds. en z. van Klaas Wjjker en Aaltje van Os. 7 Engel, 11 m., 8 Febr. Willem, 2 j., zs. van Dirk Gravemaker en Kniertje Zwart. 9 Maria, d van Pieter Groen en Autje Zwart, 7 w. 15 Anna Gouda, wed. van Gerrit Zwart, eerder wed. van Cornolis Blok, 71 j 24 Klazina, d. van Engel ZwartenCorneliaBuis,12d. Egmondbinnen. Getrouwd: 1 Febr. Jacob Dekker en Margaretha Hof. 13 Hermanns Imming en Maartje Stuifbergen. Geboren: 3 Febr. Trijntje, d. van Cornelis Kooij en Aafje de Jong. 9 10 12 19 20 23 Arie, z. van Arie Admiraal en Hermijntje Stam. Geertje, d. van Gerrit van den Berg en Elisa beth de Geus Elisabeth, d. van Engel Zwa tn on Maartje Mooij. Wilhelmus, z. van Johannes Swart en Adriana Brakenhoff. Maria, d. van Klaas Molenaar en Marijtje Schuit. Adelbortus z. van Adelbertus Dirksou en Ca- tharina Hof. Cornelis, z. van Pieter Kool en Maartje Levering. Overleden: 6 Febr. Antoniad. van Maarten Pepping en Grietje de Waard 12 w. 8 Jan van Twisk, wednr. van Maartje Harten- berg, 69 j. 23 Arie, z. van Arie Admiraal en Hermijntje Stam 2 w. 24 Pieter Strooker, wednr. van Geertje Strooker, 79 j. doeken sommigen schreiend sommigen zingend, om de vortrekkenden op te beuren, on daarachter de schoone stad Christiania hot kwam Sigrid voor als een droom, maar toch was het iets dat niemand dio het had ge zien, kon vergeten. Wakkor zongen de vrienden aan den wal, terwijl hun stemmen over het wijder wordende water klonkendo lieflijke wijsdie zoo goed bij de innige woorden past »Ja, wij beminnen met innige liefde Noorwegen's ber- gen. Door stormen gegoeseld zich vorheffend boven den Oceaan een woonplaats voor duizenden. »Wij beminnen ons landals wij denkon aan onze groote vaderen. »Eu aan de duistere sagen die droomen doen neer dalen. «Harald die den troon bestijgt, door zijn machtig zwaard gewonnen. »Hakon, Noorwegen's recht beschermend, door Oyvind's zwaard geholpen. »Uit het bloed des heiligen Olaf's Christus kruis om hoog geheven." Maar de afstand werd te grootom de woorden te verstaan alleen de aangrijpend schoono melodie bereikte nog het westwaarts steveoende schip en menig man luisterde met ingehouden adem naar stemmen, die nooit meer door hom zouden worden gehoord en menige vrouw verborg haar gelaat en snikte in hartstochtelijke droefheid. Wordt vervolgd. Skoomdr. v. Herms Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6