Vijf en UTegentigste Jaargang. 1893. Zondag' 5 Maart 1893. HËSÏJK voor de bewoners van wijk C 67 en 8 en van wijk 1) 9 en 10 Maart. Veiling van vaste goederen. BUR GEK LIJKE STAND IVO. 28. Tweede blad. 2 Maart Door don Notaris M. GOUVERNE, Alkmaar. 1. Huis, Singel, nabij het Gerechtsgebouw, p.m. 240 c.a. Str. C. van Stam f 2405, 2. Bouwterrein o/z van no. 1, p.m. 60 c.a. Str. Jb. van Twisk 325, 3. Idem. o/z. van no. 2, p.m. 50 c.a. Str. dezelfde 250, 13 verhoogd door C. van Stam tot 3025, 4. Idem, w/z. van no. 3, p.m. 80 c.a. Str. dezelfde 520, 5. Idem, w/z. van no. 4, p.m. 90 c.a. Str. dezelfde 510, 4 en 5 verhoogd door Jb. van Twisk tot 1045, 6. Huis, Poppelmanslaan, p.m. 100 c.a. Str. J. A. v. Geenhuijsen 515, 7. Bouwterrein, naast no. 6, p.m. 70 c.a. Str. Joh. Jb. Schouten 170, 8. Idem naast no. 7, p.m. 60 c.a. Str. Cs. Smit 141, 9. Idem achter ns. 6, 7 en 8, p.m. 80 c.a. Str. Jb. Lind 163, 69 verhoogd door J. A. van Geenhuij sen q.q. tot 1105, 10. Huis Achterwezel, 98 c.a. Str. J. Admiraal 1440,— Niet verhoogd. 11. Bouwterrein tegenover no. 10, 86 c.a. Str. dezelfde 355, Verhoogd door J. J. Schouten met 20, 1—5 gecomb. Niet verhoogd. 69 idem. 10 en 11 idem. Oterleek. Geboren: 4 Febr. Marie, d. van Cornelis Blom on Maartje Klon p. 21 Johannes, z. van Adrianus van Egmond en Marijtje Dekker. Overleden: 25 Febr. Johannes van Egmond, echtgen. van Maartje Bijpost, 57 j. Oude Aledorp. Geboren: 6 Febr. Catharinad. van Cornelis Hopman en Dieu- wertje Romar. 12 Aafje Wilhelminad. van Frederik Wijnker en Maria Stam. 18 Martinus Johannisz. van Jan Wiering en Wilhelmina Jansen. 19 Sibertha d. van Pieter Kuilboer en Sibertka Wijnker. 21 Margaretha, d. van Dirk Hoogland en Neeltje Mol. 26 Pieter en Cornelis zs. van Jacob de Jong en Marijtje Noordstrand. Overleden: 1 Febr. Jacobus Ursem echtgen. van Guurtje Wiering, 24 j. 2 Willem van Amstelechtgen. van Margaretha Volger, 54 j. 17 Neeltje Over, echtgen. van Klaas Bos, 61 j. Akersloot. Ondertrouwd: 3 Febr. en Getrouwd: 19 Febr. Koenraad Nap en Maartje Blom. 10 en 26 Febr. Jan Groot en Antje Mooij. Geboren: 1 Febr. Johanna, d. van Engol Adrichem en Neeltje van Tiel. 8 Maria Johanna, d. van Nicolaas Verduin en Grietje Gijzen. 18 Nicoiaas Cornelisz. van Johannes Wilhelmus de Koning en Guurtje Zuurbier. 19 Margarethad. van Jan Groen en Cornelia Kraakman. 24 Dieuwertjed. van Willem Kwak en Aagje Plemp. 28 Grietje, d. van Jan Blokker en Hendrikje Timme. O v rieden: 12 Febr. Grietje d. van Cornelis Water en Sijtje Ad miraal 3 w. Barslngerliorn. Ondertrouwd en Getrouwd: 3 en 17 Febr. Arie Zeeman en Grietje Bood. 10 en 24 Jan Keizer en Guurtje Bruin. Getrouwd: 3 Febr. Dirk Beers en Aaltje Pool, 10 Jacob Kossen en Trijntje Roorda. Geboren: 10 Febr. Trijntje, d. van Cornelis Kaashoek en Antje Rood. J 20 Jacoba Willeminad. van Nanning Raven en Sijtje Brouwer. 24 Marinad. van Hendrik Spaans en Elisabeth Visser. Overleden: 3 Febr. Gerrit Schoorl46 j., echtgen. van Maartje van Twuiver. 15 Aarjaantje Visser, 56 j., wed. van Dirk Ouden dijk. van Cornelis Gutker en Elizabet Schoorl. Geboren: 7 Febr. Frederik z de Jong. 26 Cornelis z. van Cornelis Kager en Trijntje de Wit. Overleden: 8 Febr. Reinier Bijl23 d. 16 Cornelis Hoogvorst 61 j., echtgen. van Trijn tje Gutker. BSeerhugowaard. Ondertrouwd en Getrouwd: 3 Febr. en 19 Febr. Jacob Kooij en Aaltje Hartland. 10 en 23 Pieter de Geuswedr. v. Goertje Barten en Trijntje Dekker, wed. van Pieter Koopman. Ondertrouwd: 24 Febr. Jan Nieuwland wedr. van Arijaanije Pool, en Trijntje Hoek, wed. van Hendrikus Helder. Geboren: 2 Febr. Nicolaas, z. van Klaas Wortel en Hillegonda Boots. Elizabethd. van Cornelis Oudhuis en Antje Vreeker. Jacob z. van Cornelis Zuurbier en Marijtje Langedijk. Theodoras z. van Pieter Konijn en Aaltje van DiepeD. Cornelis z, van Pieter Dekker en Maartje de Beurs. Jacobz. van Cornelis Stekelbos en Guurtje Dekker, Grietjed. van Johannes Tamis en'jTrijntje Ursem. Jan z. van Arie Beers en iGocrtje~Klavor. Overleden: 8 Febr. Jacoba Schrama, echtgen. van Arie Koppes, 29 j. 12 Aaltje "van Diepen, echtgen. van Pieter Konijn, 27 j. 19 Theodoras, z. van Pieter Konijn en van wijlen Aaltje^van ^Diepen, 7 d. 11 13 20 25 f"» 27 x. Tweede Kamer De centrale afdeeling heeft op verzoek der regeering besloten het wetsontwerp betreffende de grensregelinglvan BaarleNassau en van BaarleHertog niet in de afdee- lingen te onderzoeken, doch in plaats daarvan het wets ontwerp tot wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten en dat tot wering van besmettelijke ziektenWoor zeeschepen. Besmettelijke ziekten. De regeering heeft de volgende wijzigingen voorgesteld in do wet van 1872 tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Ton eerste wordt (in art 16) den burgemeester "opge dragen, om van de verplichte kennisgeving, door den geneeskundige, die een lijder aan aziatische cholera of pokken waarneemt, hem binnen 24 uren te doen, onver wijld een afschrift te doen toekomen aan den genees kundigen ambtenaar. (Thans bestaat de mogelijkheid, dat die ambtenaar, op grond van de geneeskundige wetten, eerst den derden dag na het ziektegeval daarvan kennis krijgt,) Ten tweede te doen vervallen de wekelijksche bekend making van het cijfer der in elke gemeente aan cholera overledenen in de Staatscourant. De bepalingen van de nrt. 21 en 24 der wet leveren genoegzame waarborgen op voor een gewenschte openbaarheid, terwijl de bedoelde bekendmaking, door de samenvoeging van alle gemeenten, waar gevallen voorkomen, een zeer onjuist beeld geeft van den stand der ziekte. Een dergelijke bekendmaking behoort haars inziens in elk geval afhankelijk te zijn van eene internationale regeling, waarbij de regeeringen der onderscheidene Staten de verplichting op zich nemen, elkander wederkeerig in te lichten omtrent het voorkomen der ziekte in elk land. Ten derde eene bepaling in het leven te roepen, waar door de burgemeester verplicht wordt, om, wanneer hij, bij het heerschen van besmettelijke ziekten, aan het advies van den geneeskundigen ambtenaar geen of geen volledig gevolg geeft, de bezwaren mede te deelen, die hem weer houden van zijne bevoegdheid gebruik te maken, maat regelen te nemen of voorschriften te verordenen, die door dezen ambtenaar noodzakelijk worden geacht. Alsdan kunnen die bezwaren worden overwogen, kan worden nagegaan, wat tot hunne wegneming ware te verordenen, en zoo noodig, door de regeering worden tusschen beide getreden. Bij kou. besluit van den 21 Februari (Staatsblad No. 49) zijn de jaarwedden van de beambten der Rijks- veldwacht, met ingang van 1 April, nader geregeld en als volgt vastgesteld voor de inspecteurs op ten minste 950 en ten hoogste 1400 voor brigadiers-majoor op 825 voor brigadiers op 775 voor de overige Rijks veldwachters op 640. De gemeenteraad van Meppel heeft den 1, met 7 tegen 5 stemmen, de deelneming van de gemeente in het aandeelenkapitaal der drinkwaterleiding van f 30000 tot f 40000 verhoogdwaardoor het tot stand komen der waterleiding verzekerd is. Bij kon. besluit van den 1 is de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelandenthans lid der Tweede Kamer, met ingang van 1 April benoemd tot burge meester der gemeente Haarlem. Bij kon. besluit van den 2 is de heer H. C. Carpen- tier, hoofdcommies, eerste-corrector bij de Nederl. Staats courant, benoemd tot ridder inde Orde van Oranje-Nassau. De arr. rechtbank te Heerenveen hoeft den 2 de soci aal-democratische arbeiders uit Appelscha beschuldigd van opruiingbedreiging en afpersing, veroordeeld ieder tot 15 maanden gevangenisstraf. Den 2 zijn te 's-Gravenhage voor de nuttige hand werken o. a. geslaagd de dames A. M. Rijk, A. M. W. Fournier, G. M. v. d. Wal en H. M. van Braakenburg allen van Haarlem. Do bisschop van Haarlem heeft tot pastoor te Anna ï*aulowna benoemd den heer A. P. Snelleman. Volgens do uitkomsten der laatste volkstelling heb ben 66065 nederl. ingezetenen verklaard tot geen kerk genootschap te behooren, terwijl bovendien van 5474 de gezindte onbekend was. De Vereeniging «De Dageraad" heeft aan do Tweede Kamer gevraagd stappen te willen doen, dat voortaan ook met de 66000 ongeloovigen reke ning worde gehouden, evenals thans reeds geschiedt met de doopsgezinden slechts 53000 tellendeen dat zij niet meer worden gedwongen tegen hunne overtuiging een godsdienstigen eed af te leggen. Bovendien wordt in dat ver zoekschrift aangedrongen op scheiding van Kerk en Staat. Bij de te Haarlem gehouden aanbesteding van het zetten van een nieuw gebouw voor schoollokalen van de Kweekschool voor onderwijzeressen, voor rekening van het Nutsdepartement Haarlem, was van 30 inschrij vers het laagst ingeschreven door P. Jung aldaar voor f 18250, aan wien het werk gegund werd. De raming bedroeg 18000. Bij de geref. gemeente (Spoorstraat) te Zaandam is voor de tweede maal beroepen ds. J. D. van der Munnik te Groningen. Gedurende Februari is volgens waarnemingen aan de Rijks landbouwschool te Wageningen 83 streep water gevallen tegen 23 streep in Februari 1892. Winkel. Tot eersten onderwijzer aan de openbare school met uitgebreid leerplan is benoemd do hoer P. C. Rampen, van Wormerveer. De Visscherij-Maatschappij «Helder" keert over 1892 3^2 pet. dividend uit. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de r. k. militairen op hunne erkende feestdagen dezelfde vrijstel lingen van dienst zullen genieten als den israëlieten tijdens hunne godsdienstfeesten wordt verleend. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft H. Poutsma, uitgever, en zes anderen te Sneek, die door de arr. recht bank te Leeuwarden vrijgesproken waren van deelneming aan samenscholingen, schuldig verklaard en veroordeeld ieder tot drie weken gevangenisstraf. Voor de levering van steenkolen ten behoeve van den stoom watermolen te Schellingwoude was de heer F. W. van der Kolk te Amsterdam de laagste voor 6,30 per ton. Ingevolge aanschrijving van den minister van bin- nenl. zaken worden van wege de politie met oog op de nieuwe kieswet staten opgemaakt, vermeldende de namen van de bij haar bekende en vermomde bedelaars. BUITEKLAIf». BEABMARKBA. Het Folkething heeft de Staats- begrooting met 69 tegen 17 stemmen aangenomen. BITIT3CHLAA». Aan het den 1 ter eere van Achenbach door den Brandenburgschen Landdag gehou den feestmaal heeft Keizer Wilhelm de aangekondigde rede gehouden waarin hij o. a. zeide «Ik ben er in dit oogenblik op gesteld, op het verleden een terugblik te werpen en dat bij het heden te vergelijken. Deze vergelijking valt ten nadeele van het heden uit. Wie, zooals wij, op zulk een heerlijk verleden kunnen terugzien, doet er wèl aan daaruit leering te trekken. «Men mag zich niet aan nuttelooze klachten overgeven, maar moet zich wijden aan opwekkenden, nuttigen arbeid en vorder de voetsporen zijner voorvaderen drukken. «Aan de groote figuur van Keizer Wilhelm I dank ik het onverzettelijk geloof aan de mij door God opgelegde roeping, welke ik met onvermoeiden ijver zal trachten na te komen. In deze overlevering ben ik grootgebracht en opgevoed. «Ik verheel mij niet, dat het mij ooit gelukken zal allen gelijkelijk tevreden en gelukkig te maken. Maar ik hoop toch een toestand in het leven te roepen met welken allen, die tevreden willen zijn, tevreden kunnen zijn. «Mijn hoop is, dat het vaderland naar binnen in kracht en naar buiten in achting zal winnen. Wordt het doel van dat streven bereikt, dan mogen wij vrijmoedig ver klaren «Wij Duitschers vreezen God en anders niemand!" Te Berlijn is met 1 October 1892 de hondenbelasting van 9 op 20 mark gebracht (van 5.40 tot 12). Dientengevolge is het aantal honden aldaar, dat in 1891 35176 bedroeg, reeds tot 26590 gedaald. EAHEIiAAR. Te Liverpool is overleden de heer Andrew Walker bekend door zijne weldadigheid. Zijn fortuin wordt op 36,000,000 begroot. In eene den 1 te Birmingham door het bestuur der mijnwerkersvereeniging gehouden vergadering is met 133 tegen 117 stemmen verworpen het voorstel van het uit voerend comité om, tot beperking der productieden arbeid in alle mijnen voor vier weken te staken. Even zeer is het voorstel verworpen, om gedurende zeker tijdsverloop slechts vier dagen per week te arbeiden. BH AAKRIJK. Generaal Dodds heeft aan de regee ring geseind, dat vermindering der strijdmacht in Daho mey onmogelijk is, voordat het nieuwe gezag bevestigd en koning Béhanzin verdwenen is. ITALIË. De Senaat behandelde den 1 het regeerings- ontwerp op de bevordering in het leger. Het artikel waarbij een leeftijd werd aangewezen, waarop officieren het loger moeten verlaten, is ondanks de krachtige ver dediging van den minister van oorlog verworpen. Op verzoek van don minister werd daarna de beraadslaging over het ontwerp geschorst en de zitting opgeheven. Bij gelegenheid van het dubbele feest der verjaring en van zijne kroning heeft de Paus een rede gehouden, waarin hij herinnerde dat zijn jongste jubilé overal plechtig en vol vreugde herdacht was en dat de harten van italianen en vreemdelingen eensgezind voor hem slaan. Het na tuurlijk bewustzijn der volken drijft hen zich te veree nigen in den schoot der Kerk, zonder welke noch recht vaardigheid noch orde mogelijk is.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5