Een stoere Noorman. lNo. 29. Vijf en Negentigste Jaargang, 1893. WOENSDAG 8 MAART. Gladstone's voorstel tot bevre diging van Ierland. FEUILLETON. Buitenland. ALkMAARSCHË IUI KIM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door net geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,©6. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,95. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Het is op zich zelf reeds een allermerkwaardigst ver schijnsel, dat een man van 83 jarigen leeftijd als samen steller en hoofd van een Ministerie optreedt, dat het vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittanje en Ierland regeert met al zijn koloniën en bezittingen in Europa, Azië, Afrika, Amerika en Australië en het groote rijk, dat aan de Engelsche Koningin recht geeft op haar titel van Keizerin van Indië. Welk een lang en vruchtbaar leven is dat van dezen staatsmanWeldra zal het zestig jaren geleden zijn, dat hij zijn eerste rede in het Par lement uitsprakeen jaar later was hij lid van het Ministerie, en sinds dien tijd nam hij schier onafgebroken als Minister of Parlementslid een werkzaam deel aan de regeeringstaak. Werkzaam en bekwaam, welsprekend en steeds vol geestdrift, was hij altijd een man van be- teekenis, een man van invloed. Machtig was de indruk dien zijn woorden maakten, maar Jmachtig ook do indruk dien hij zelf ontving van de groote gebeurtenissen binnen en huiten de grenzen van het Britsche Rijk. Een open oog had hij steeds voor de nooden en behoeften van zijn volk, en om daaraan te gemoet te komen aarzelde hij niet, vroegere meeningen en geliefkoosde stelsels op te geven, oude medestanders te verlaten en nienwe bond- genooten op te zoeken. Hij trad op als een vurig bestrijder van de voorstellen om aan de Israëlieten dezelfde rechten toe te kennen als aan de overige Engelsche burgers en om aan de hooge- scholen personen als studenten toe te laten, die niet tot de Engelsche staatskerk bekooren. Hij maakte naam met een boek, waarin de stelling verdedigd werd, datdestaat een be paalden godsdienst moest erkennen en begunstigenwel niet door andersdenkenden te vervolgen, te straften of te verjagen, maar door hen uit te sluiten van alle openbare ambten en bedieningen. Doch woldra kwam er een ken tering in zijne zienswijze en allengs koos hij in alle op zichten partij voor de vrijheid. Het eerst openbaarde zich zjjn vrijheidszin in zijn optreden als onvoorwaardelijk voorstander van het stelsel van den vrijen handel. Kort daarna hielp hij don toegang tot het Parlement voor de Israolieten openen. Inzonderheid echter trad hij op den voorgrond als eischer van recht en hervorming voor Ierland. Het kan geen kwaad, als wij tegenwoordig getuigen zijn van de in veler oogen buitensporige eischen der Ieren en van hun haat tegen Engeland, ons nog eens te herinneren hoe hard en onrechtvaardig hun land in vroegeren tijd door de Engelsche regeering is behan deld. Het werd geheel beschouwd als een wingewest. Do [producten des lands mochten abeen naar Engeland worden uitgevoerd, en uit geen ander land dan uit En geland mocht het invoeren wat het noodig had. De op richting van fabrieken en andere inrichtingen van nij verheid werd letterlijk onmogelijk gemaakt. Alleen de landbouw bleef als middel van bestaan over en al het land behoorde aan groote grondbezitters, voor het grootste Een roman naar het Engelseh, van Edna Lyall. 43) -o- Het laatste scheen vooral hem genoegen te doen en toen zij het voor de zesde maal had herhaald gaf Roy, die hem aandachtig had gade geslagen, haar een kleinen wenk en neerziende bespeurde zijdat Frithiof sliep. Niemand bewoog zich want zij wisten hoeveel afhing van dien slaap. De pleegzuster die een van die opge ruimde menschen wasdie altijd in het tegenwoordige en meest voor anderen leefdeoverlegdehoe zij het best Sigrid kon aflossen zonder den patient te storen. Sigrid zelve leefde in hot verleden en hield droevig haar blik gevestigd op Frithiof's veranderd gelaat. Zou bij ooit weder zoo sterk, onverschrokken, opgewekt zijn, als hij was geweest Zij herinnerde zichhoe hij in vroeger tijd frisch en gesterkt van de jacht was terug gekeerd als de anderen dood moede waren. Zij dacht aan zijne kamer in hun oud huis te Kalvedalen met de geweren en het vischtuig, met de herte- en beerehuiden, en opgezette vogelszegeteekenen van zijn tochten. Eu dan zag zij deze akelige Londensche kamer rond en zij dachthoe treurig hij moest zijn gestemd geweestals hij er s avonds terugkeerde en daar zat te werken aan vertalingenin welke hij hoegenaamd geen belang kon stellen. Maar Roy, die verscheidene dagen in die ziekenkamer had geleefd en nauwelijks aan iets anders had gedacht voelde dat een groote last van zijne schouders was genomen. Sigrid was gekomen en als met een tooverslag opende zich voor hem eene blijde toekomst, in welke hij gedeelte in Engeland woonachtig. In Ierland woonden alleen de rentmeesters, die meestal voor niets anders oogen hadden dan voor de belangen der heeren, in wier dienst zij waren. Van de ruim 4ft, millioen Ieren zjjn rnim 3'/2 millioen Roomsch-Katholiek; maar de geheele bevol king moest belasting betalen tot instandhouding van de Protestantsche Iersche staatskerk, en voor hun eigen kerk moesten de Iersche Katholieken zeiven zorgen. Dit behoort alles tot het verledene. De grieven tot de bevoorrechting der Protestantsche Kerk zijn weggenomen. Handel en bedrijf zijn in Ierland even vrij als in En geland. De Iersche Landwet heeft verbeteringen gebracht ton aanzien van landbezit en landverpachting. Maar daarmee is do nawerking van het vroeger gepleegde on recht niet weggenomen daarmee is de verbittering tegen Engeland die van geslacht op geslacht is overgeplant niet verdwenen uit de harten der Iersche bevolking. Ook zijn de gevolgen van de vroegere overheersching niet opgeheven. Nog altijd is het grootste deel des lands in het bezit van de landheeren in Engeland en woont in Ierland een grootendeels arme bevolking van pachters. De meerderheid der bevolking wil met Engeland niets te doen hebben, wil afscheiding van Engeland, wil eigen vrij beheer van Iersche belangen, wil onafhankelijk heer en meester zijn op Ierschen grond wil home rule. Volgens het ontwerp van Gladstone zon een afzonder lijk Iersch Parlement te Dublin de Iersche aangelegen heden behandelen terwijl Iersche afgevaardigden geza menlijk met de afgevaardigden van Engeland, Schotland en Wales in het Londensche Parlement de algemeene belangen van het Vereenigd Koninkrijk zouden behartigen. Tegen beide bestaan gewichtige bezwaren en het is voor alsnog hoogst twijfelachtig of het den grijzen staatsman zal gelukken iu weerwil van die bezwaren zijn plan door de meerderhoid te doen aannemen. De toestand in Ierland rechtvaardigt in niet geringe mate de vrees, dat een zuiver lerscho Regeering niet in staat zon zijn recht en gerechtigheid, veiligheid voor per sonen en goederen, vrijheid en gelijkheid voor allen en de openbare orde te handhaven. Geheime genootschap pen verlammen regeering en rechtspraak en beheer- schen in sommige streken het land. Zij hebben een onzichtbaar schrikbewind ingevoerddat in alle open bare zaken zijn machtigen invloed doet gevoelen. Alle standen der maatschappij zijn zich daarvan be wast en genoodzaakt zich min of meer daarnaar te schikken. Zij gevoelen zich onvrij, belemmerd in woor den en daden. De jury's, waaraan de rechtspraak is opgedragen, kunnen aan dien noodlottigen invloed geen weerstand biedenen hare uitspraken hebben het ver trouwen verloren. In het noorden, in Ulster, waar Bel fast de grootste en bloeiendste stad van het land is ge legen, is de meerderheid der bevolking Protestautsch en daar ziet men in de afscheiding van Engeland het begin van een ondragelijke overheersching en een on- vermijdelijken burgeroorlog. Schier dagelijks 1 lijkt op de treurigste wijze, boe fel de beide deelen der bevolking- op elkander gebeten zijn hoe de wrok van eeuwen alle gemeenschappelijk overleg onmogelijk maakt en de he- altijd het schoone vrouwengelaat, dat hij nu voor zich zag, zon zien eene toekomst, in welke hij het recht zon hebben haar te dienen haar te beschermen en hare ar moede in rijkdom te veranderen. Maar deze laatste ge dachte verwekte eenige vreds. Want hij dacht, dat Sigrid niet zonder iets van Frithiof's trotschheid was. Indien zij hem eens kon liefhebben, zou de geldquaestie natuur lijk geen verschil makenmaar hij vreesde dat hare trots misschien uit zijn rijkdom en hare armoede een slagboom zou maken die voor altijd de gedachte aan liefde buitensloot. Van allendie in deze kamer bijeen waren genoot Frithiof de volmaaktste rust, want eindelijk was de on waardeerbare gift, een onafgebroken slaap zonder droomen, gekomen. Want evenals het geestesleven in ons sterft wanneer wij ondergaan in de dingen dezer wereld en de tijdlooze kalmte verzaken die onze ware toestand is evenzoo zinken lichaam en zielIndien zij niet een poos kunnen ontvluchten in het rijk van den slaap. De ande ren leefden in het verledene het tegenwoordige of de toekomst, maar Frithiof was in dien gezegenden toestand van rustdie ons zeiven onbewust ons geheele wezen herstelt. Wat gebeurt met ons in den slaap dat wij als nieuwe menschen weder ontwaken? Niemand kan het verklaren. Wat gebeurt met ons, als: Zwak wij knielen om sterk weer te rijzen Niemand kan het verklaren. Maar het is zoo. Door deze middelen worden lichaam en geest hernieuwd. De volgende paar dagen merkte Frithof weinig op. Tot verrassing en vreugde van allen, sliep hij bijna altijd door alleen ontwakende om voedsel te nemenom zich te vergewissen dat Sigrid bij hem was en een heerlijk gevoel van rust en verlichting te genieten. Hij is het nn te boven", zeide dr. Morres opgeruimd. Gij zijt juist bij tijds gekomen, juffrouw Falck. Maal laat mij u een raad geven als gij kuntblijf dan in Engeland en ga met hem samen wonen hij moet niet zoo veel alleen zijn." »Denkt gij dat hjj weer zulk een aanval zon kunnen krijgen vroeg Sigrid angstig. vigste onverdraagzaamheid heeft gekweekt. Ondenkbaar komt het daarom velen voor, dat een Iersche regeering en een Iersche volksvertegenwoordiging in staat zonden zijn iu alle deelen des lands vrede en rust te bewaren en voor een onpartijdig bestuur en een zuivere recht spraak te zorgen. Daarvoor, zeggen zij, moet Engeland blijven waken, maar daarom kan ook aan Ierland zelf de zorg voor de gemeenschappelijke belangen der Iersche bevolking niet worden toevertrouwd. Hoe ernstig de gemoederen in het noorden des lands zijn verontrust is o. a. onlangs gebleken op de groote volksvergadering die te Belfast is gehouden waar vijf duizend burgers uit alle standen zich plechtig onder eede verbonden om de vereeniging met Groot-Brittanje te handhaven, waar het wetsontwerp van Gladstone werd verscheurd onder de toejuichingen van vele andere duizenden die buiten stonden. Even sterk klinken do bezwaren tegen de toelating der Iersche afgevaardigden in het Parlement voor het Vereenigd Koninkrijk te Londen. Op zich zelf schijnt het volkomen rechtmatig, dat, waar over de algemeene belangen van het Britsche Rijk wordt beslist, ook afge vaardigden van Ierland zitting hebben, dat evenzeer een deel is van dat rijk als Engeland of Schotland. Maar- dus luidt het groote bezwaar Ierland wil van dat voreenigd rijk niets weten zijn bloei, zijn grootheid, zijn kracht en zijn macht gaan den Ieren niet ter harte. Ierland alleen is voor hen het vaderland, en Groot-Brit- tanje is voor de meesten de vijand, de overheerscher. Alleen voor de Iersche belangen komen zij op, en zij zouden elke rogeering doen vallen, die niet naar de eon- heid van Ierland wilde luisteren. In den strijd tus- schen de verschillende staatkundige partijen in het gemeenschappelijk Parlement zonden zijdoor voor of tegen partij te kiezen, de beslissing in handen hebben en zoo doende feitelijk het Britsche Rijk regeeren. Moeielijk zal iemand kunnen beweren, dat deze bezwa ren denkbeeldig of van ondergeschikt belang zijn. Een regeling, waardoor zij overwonnen zonden worden of dermate in gewicht, zonden afnemen, dat men ter wille van het groote doel zich er niet door zon laten terug houden schijnt velen een onoplosbaar raadsel. Daar tegenover staat echter altijd de vraag, door welke andere middelen recht en orde in Ierland hersteld, de welvaart des lands verzekerd en de bevolking bevredigd zouden kunnen worden. BEECilE. Ten gevolge van de overwinning van kapitein Dhavis over de arabieren in den Congostaat beeft die Staat besloten terstond het plan, om de arabieren terug te drijven, ten uitvoer te brengen. EK NIM IS 1 JE. Kamer. De wet op de liqui datie van de Panama-maatschappij is den 4 aangenomen. Verder kwamen aan de orde twee ontwerpen tot her ziening der perswet. Nadat Robert Mitchel tegen eiken aanslag op de vrij- »Neen, dat zeg ik niet. Hij heeft een wonder sterk gestel en er is geen grond voor vrees, dat hij weer zal instorten. Maar hij loopt meer gevaar melancholiek te worden als hij alleen is en gij kunt verhinderen dat zijn leven te eentonig wordt." Terwijl zij die stille dagen in de ziekekamer door bracht martelde Sigrid haar brein om een middel te bedenken om geld te verdienen en doorzocht, zooals zoo vele vrouwen vóór haar hadden gedaan, de advertentiën in de couranten en won vruchteloos inlichtingen in en verkwistte daarmede tijd en geld. En toen Roy op zijn gewone uur 's morgens kwam om haar af te lossen, gaf hij haar eene grove enveloppe aan haar adres die hij in het portaal had vinden liggen. Zij opende die haastig en uitte een kleine kreet van teleurstelling en ergernis. «Scheelt er iets aan vroeg hij. Zij begon te lachenmaar hij verbeeldde zichdat, hij tranen in hare oogen zag. »0", zeide zij «het lijkt zoo dwaas, nadat ik er zooveel van had verwacht. Gij weet, dat ik heb gehoopt, werk te vinden in Londen en nu stond er eene advertentie in de courantinhoudendedat twee pond in de week ge makkelijk kon worden verdiend door een man of eene vrouwzonder hunne gewone bezigheden te hinderen en dat alle bijzonderheden zouden worden meegedeeld na de ontvangst van anderhalve shilling. Ik heb het geld ge zonden en nu krijg ik dit leelijke aluminium potlood en ik moet de twee pond in de week verdienen door er be stellingen op te vragen." De dwaasheid van de geheele geschiedenis werd haar nog duidelijker en zij lachte nu vroolijker en Roy lachte ook. «Hebt gij nog iets anders beproefd vroeg hij. »0, ja," zeide Sigrid; «ik begon al in Noorwegen; ik schreef een verhaaltje en zond het aan een van onze beste romanschrijvers om zijn oordeel te vernemen." «En wat zeide hij »Nn," hernam zij glimlachend; hij antwoordde mij heel vriendeljjkmaar hij schreefdat hij iu gemoede iemand, wien het alleen om geld was te doen, niet kon aanraden te schrijven. Ik heb het nooit weer beproefd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1