Een stoere Moorman. No. 30. Vijf en Megentigste if aar gang» 1893. Y RIJ1) A G 10 MAART. PARIJSCHE BRIEYEN. FEUILLETON. Buitenland. ALKIHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ®,§0; franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente dat het kohier van het Patent recht, 3e kwartaal, dienstjaar 1892/3, op 6 Maart 1893 door den Provincialen Inspecteur der directe be lastingen iu Noordholland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, 9 Maart 1893. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. VII. Parijs, 1 Maart 1893. Jules Ferry. De Senaat koos j.l. vrijdag een nieuwen president en verhief tot deze waardigheid eonen man van wien men gerust kan zeggen dat hij gedurende verscheidene jaren de meest impopulaire man was van geheel Frankrijk. Men noemde hem niet anders als »le Tonkinois" en in deze benaming zag men een scheld woord, eene beleediging voor den staatsman. Een kort overzicht van de politieke loopbaan van Jules Ferry zal ons echter duidelijk doen zien dat hij veeleer den dank van zijn vaderland verdiende en hebben wij daardoor alweder een nieuw bewijs, dat do publieke opinie maar al te dikwijls de plank mis slaat. Jules Ferry werd geboren te Saint-Dié den 5 April 1832 en werd in 1869 voor de eerste maal gekozen tot afgevaardigde van Parijs. Hij was een uitstekend rede naar en behoorde tot de bestrijders van het Keizerrijk. Na de revolutie van 4 September werd hij lid van de regeering der Nationale Verdediging en maire van Parijs. In 1871 zond het departement der Vogeezen hem naai de Tweede Kamer en werd hij na de commune benoemd tot profeet van hot Seine-departement; het volgende jaar, 15 Mei 1872, zien wij hem als gezant te Athene. Van af 1876 tot 1889 koos het arrondissement van Saint-Dié hem steeds tot afgevaardigde, maar in het jaar'89 lieten zijne kiezers hem aan zijn lot over, zoodat hij toen niet meer in de Tweede Kamer zitting had. Den 4 Januari 1891 werd hij gekozen tot senateur der Vogeezen. Jules Ferry was achtereenvolgens minister van openbaar onderwijs in de jaren '79 en '80 onder de ministeriën Waddington en Freycinet en daarna minister-president met dezelfde portefeuille en toen had hij de wet op het hooger onderwijs te verdedigen, welk feit genoeg was om alle clericalen tegen hem vijandig to maken. In het jaar '82 was hij opnieuw minister en vau af 22 Februari 1883 tot 30 Maart 1885 was hij minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Gedurende al dien tijd, maar vooral in die jaren '83 tot '85 heeft Ferry ge toond te zijn een uitstekend staatsman, een eerlijk, moedig Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 44) o »Mijn vader en moeder komen heden avond t.' huis," zeide hij eindelijk »en als gij het mij veroorlooftzal ik hun vragen, of zij niets weten dat u past. Cecil zal er zeer naar verlangen u weer te zien. Zoudt gij morgen namiddag niet met haar kunnen gaan rijden Dan zou ik hier bij uwen broeder kunnen blijven." »0, ik zou haar gaarne willen wederzien," zeide Sigrid. 3>Wij hielden allen veel van haar, verleden jaar. Ik ge loof nietdat ik haar al waarlijk ken, want zij is niet gemakkelijk te kennenmaar juist daardoor trok zij mij aan." »Ik goloof niet, dat iemand Cecil kan kennen, die niet lang met haar heeft geleefdzeide Roy. »Zij is zeer terughoudend." ».Ja; eerst dacht ik, dat zij alleen zacht en lief was, zonder veel karaktermaar eens toen wij samen uit wa ren poogden wij een paar wilgentakken af te breken het ging niet gemakkelijk en ik gaf het op, maar zij hield vol met een uitdrukking van vasten wil op haar gelaat, die mij verbaasde en zij zeide»Ik wil mij niet laten overwinnen door dien tak." »Dat is Cecil, geheel en al," zeide Roy glimlachend. »Zij wilde zich nooit laten uit het veld slaan. Mag ik haar zeggen, dat gij goed vindt, dat zij u morgen komt afhalen?" Sigrid stemde gaarne toe en den volgenden dag reden mevrouw Boniface en Cecil naar het kleine huis in Vaux- hall. Roy bracht Sigrid benedeu naar het rijtuig en met een gevoel van geluk en voldoening stelde hij haar voor aan zijne moeder en zag hij de warme begroeting van Cecil. en toch voorzichtig patriot; hij zou inderdaad den naamver dienen van »le Tunisien" want onder zijne regeering kwam Tunis aan Frankrijk. Tonkin daarentegen is niet het werk van Ferry, maar wel van den hertog de Broglie en zijne opvolgers, zoodat Ferry daar slechts eene een maal begonnen staatkunde heeft voortgezet daarmede wil echter niet gezegd worden, dat hij die staatkunde in Tonkin afkeurde, integendeel, hij is trotseh op zijn bijnaam van »le Tonkinois". Na den val van Grévy kreeg Ferry in het congres 200 stemmen tegen 303 uitgebracht op den tegenwoordigen president Sadi Oarnot. Eindelijk heeft dan deze staatsman eene belooning ontvangen voor de diensten, die hij aan zijn land heeft bewezen, de Senaat heeft goed gemaakt wat het publiek verkeerd deed, en wat hierbij ook dient opgemerkt, vooral in deze dagen, nu men overal algemeen stemrecht vraagt, dat is, dat in 1889 juist het algemeen stemrecht de fout beging een der eerlijkste en grootste der levende staats mannen op zijde te schuivon, en het daarentegen het beperkte stemrecht was, hetwelk dienzelfden man naar den Senaat zond. De lezers willen deze uitwijding op politiek gebied wel excuseeren en willen wij ons thans eenige oogenblikken bezig houden met twee wielrijders zooals er weinigen ge vonden worden. Terront, de prijswinner van den bekenden wedstrijd ParijsBrest en terug toen hij drie dagen en drie nachten achtereen doorreed, en Corre, een der beste rijders, de vierde in dien wedstrijd Paris-Brest, be gonnen j.l. vrijdagavond 10 uur in de groote Machine galerij op het Champs de Mars een nieuwen »Match", ditmaal van 1000 kilometers. Den geheeie11 nacht van vrijdag op zaterdag, den geheeien zaterdag, den nacht op zondag joegen die twee als dollen op hunne machines voort, en na een wedloop van 42 uren bleef Terront overwinnaar. Corre bleef slechts eenige kilometers achter. Het publiek was als uitgelaten, Corre werd van zijne velocipede getild, en Terront in triomf rondgedragen. Thans wacht ons de wedstrijd van zes dagen. Heden waren wij in het Palais de l'Industrie, waar wij eenige tentoonstellingen bezochte:1. Eerst de perma nente koloniale, welke de produkten bevat van de fransche koloniën en tevens in andere zalen monsters toont van de artikelen, welke naar sommige dier gewesten kunnen worden uitgevoerd. Verder zagen wij de photographiën, genomen op de reis van kapitein Binger, dit zijn straten, bosschen, hutten, negers enz. enz. De schat van Ahma- don, koning van Segon, bestaat uit gouden en zilveren sieraden, zijne bibliotheek uit eenige deelen met arabische letters, uit houten plankjes van verschillende grootte, uit koperen platen en wel 3 meter lengte enz. enz. Zeer fraai zijn de gekleurde aquarellen van de reis van ko lonel Archinard, welke ons verschillende punten van Senegal toonen. Van Tahiti zien wij een mantel gemaakt van tapa, eene stof, welke verkregen wordt uit boomschors, en welke mantel versierd is met bloemen in pia-stroo en »franges" van rova-reva of bloesems van den kokosboom. »Ik weet waarljjk nietwat er van Frithiof zou zijn gewordenals gij niet zoo goed voor hem waart ge weestzeide Sigrid. »Uw zoon heeft inderdaad zijn leven gered geloof ikdoor hem in zijn ziekte op te passen." »En het ergste is nu voorbij, hoop ik," zeide mevrouw Boniface. »Dat is zulk een troost." Al dadelijk voelde Sigrid zich aangetrokken tot de goedhartige, moederlijke oude damezij stortte haar hart voor haar uitzij spraken over de treurige oorzaak van Frithiof's ziekteover het verleden in Noorwegen en over de toekomst, die hem wachtte, terwijl Cecil luisterde met de volmaakte heerschappij over zich zelve die een sterk karakter verraadt en de anderen volstrekt niet ver moedden, dat hare woorden, die zoo gretig werden aan gehoord als zoovele dolksteken voor haar waren. De nette brougham van den rijken winkelier mocht prozaisch schijnen en volstrekt niet de plaats voor een roman, maar de driedie er in zaten, met haar vreugd en haar ver driet haar hoop en haar vreesdoorleefden toch ieder eene aangrijpende levensgeschiedenis. Want ieder hart heeft zijn roman en of men leeft in een paleisin eene stille woning of in een kamertje van een achterbuurt het is alles hetzelfde. De bijzonderheden verschillen de bijkomende omstandigheden zijn geheel anders, maar de liefde de groote drijfveer des levensis in de geheeie wereld hetzelfde. »Wat mij het ongelukkigst maakt," zeide Sigrid, »is, dat het leven als het ware voor hem geheel weg is al is hij nog zoo jong: het is bedorven en rampzalig ge maakt en hij is pas een-en-twintig jaar." »Maar juistdat hij zoo jong is, geeft mij hoop dat een blijder toekomst voor hem is weggelegd," zeide me vrouw Boniface. »Dat geloof ik nietzeide Sigrid. »Dat meisje heeft hem iets ontnomen wat hij nooit terug zal vindon ik houd het niet voor mogelijk, dat een man tweemaal in zijn leven zoo kan lief hebben." Misschien niet geheel op dezelfde manier," zeide me vrouw Boniface. Vervolgens wandelen wij door het Museum van decora tieve kunsten, hetwelk een bezoek waard is, vooral voor liefhebbers van marmer, kostbaar porcelein, fraaie meu belen en tapijten. Wij wijzen in een der zalen op eene vitrine met zestien fraaie gekleede poppen, het werk van madame Cosson, en welke de opvolgende kleeder drachten toouen der dames van af de eerste Galliërs tot op heden. Eene »gauloise" met haar prachtig blond haar en blauwe oogen, wit met rose kleeding en gouden kralen opent deze serie, welke wordt vervolgd door de Oapétienne" van het jaar 1000 in witte kleedij met broderiën afge zet, langen rooden mantel met gouden passementen en eene kroon met twee snoeren witte paarlen. Onder Karei VII in 1450 draagt de vrouw een kleed van rood gebloemd fluweel met groen zijden mouwen, met gouden passementen om de taille en op de manchetten, eene sleep van wit hermelijn en een hoogen fronthoed met eene voilette crème givré or. Om niet vervelend te worden ben ik zoo vrij hier de opsomming af te breken, en willen wij een volgend maal zien naar de tentoonstelling hier vlak naast, de schilderijen der levende schilderessen, welke vereeniging hare twaalfde jaarlijksehe tentoonstel ling houdt. J. M. T. BSiïiWI K. In den nacht van deD 5 op den 6 is een stal in een mijn bij Charleroi ingestort, met het ge volg, dat 18 paarden verpletterd werden. DÏJITSCHIiAlVD- Bij de herstemming in het dis trict Lieguitz is de radicale (duitsch-vrijzinnige) candi- daat Jungfer gekozen met ruim 12000 stemmen, tegen bijna 8000 stemmen uitgebracht op den antisemiet Hert wig, den advocaat, die rector Ahlwardt onlangs verdedigde. Tevens is deze heer Jungfer tot lid van het Huis van afgevaardigden gekozen met 267 tegen 227 stemmen, uit gebracht op den conservatieven candidaat. De Keizer zal vergezeld van do Keizerin naar Rome gaan om de koninklijke familie een bezoek te brengen bij gelegenheid van het zilveren feest van den Koning en de Koningin van Italië. Rijksdag. Den 6 liep de tweede lezing van de begrooting der posterijen af. In den loop der bespre kingen hielden de conservatieve afgevaardigde.Schulenburg en de nationaal liberaal Marqardsen eene lofrede op den minister der posterijen Stephandien zij verdedigden tegen de aanvallen van Bebel en wiens onverganklijke diensten in zake het postwezen zij prezen. .EAClIEBjAiViB. Te Grimsby is de Gladstoniaansche candidaat niet tot lid van het Lagerhuis gekozen, maar zijn tegenstander met eene meerderheid van 964 stemmen. In Northumberland stemden 9905 mijnwerkers vóór en 4875 tegen de loonsverhooging, zooals die door de patroons was voorgesteld. Ifoogeriiuis. Het regeeringsontwerp tot wijziging van het erfrecht in dien zin dat voor gevallen waarin »En bovendien zeide Sigrid »welk meisje zou zijn gesteld op eene liefde, als hij nu zou kunnen aanbieden Ik geloof dat mij niets zou kunnen bewegen zulk een tweede liefde aan te nemen." Zij sprak als een meisjewier hart geheel vrij was onbewimpeld en oprecht. En wat zij zeide, was waar. Zij zou zich niet met minder dan het geheel hebben kun nen tevreden stellenzij kon warme liefde gevoelen maar zij zou naijverig daarvoor eene gelijke toewijding verlangen. Maar Cecil was van een geheel anderen aard. De liefde had zich van haar reeds meester gemaaktzij was bijna onbewust in haar hart geslopen en had een ernstige schaduw geworpen op haar kalm leven de schaduw van eens anders leed. Hare opvatting van liefde was een voudig de vrijheid lief te hebben en te dienenom die vrijheid lief te hebben moest er natuurlijk ware liefde aan de andere zijde zijnmaar over de soort of den graad van deze liefde bekommerde zij zich niet. Want hare liefde was zoo rein en diepdat zij niet meer dacht aan zichzelve. Sigrid's woorden hinderden haar een paar oogenblikken als een meisje zoo sprak, waar om zouden allen het niet doen Was het misschien on vrouwelijk dat zij niet dacht aan hetgeen zij aan zich zelve verplicht was »Het kan zijn," gaf zij toe, doch met een ougeformu- leerd bewustzijn dat iets zoo oneindig als liefde niet aan vaste regelen kon zijn gebonden. Maar ik kan het niet helpen. Of het onvrouwelijk is of niet, ik zou willen sterven om bom gelukkig te maken." »Zeg Harrisdat hij ophoudtCecil," zeide mevrouw Boniface. Wij zullen eenige druiven koopen voor den heer Falck. Blijde, dat zij een oogenblik het rijtuig kon verlaten en ook blijde, dat zij, al was het maar door eene kleinigheid,, van nut kon zijn, ging Cecil den fruitwinkel binnen en keerde weldra terug met een mandje met fraaie druiven en bloemen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1