Telegrafische Berichten, B i nnenland. de erflater geene beschikkingen heeft gemaakt, onroerend goed met roerend goed gelijk gesteld wordtis den 7 na bestrijding door lord Dudley met 61 tegen 56 stem men verworpen. Uagerliuis. Bene motie van Maearthyom al het buitenlandsche vee aan de landingsplaats te slachten ten einde de invoering der longziekte te beletten, is met 186 tegen 151 stemmen verworpen. Gardner bestreed de motie, omdat het tegenwoordig stelsel gunstig werkt en naar de behoeften van het land kan gewijzigd worden. FKAMKRIJK. De minister van marine heeft den 6 bericht ontvangen van den kapitein van een oorlogsvaar tuig in den Iudischen Oeeaan, dat het adviesjacht La Bourdonnais schipbreuk heeft geleden waarbij van de bemanning 28 personen omgekomen zijn. Bij de verkiezing van een afgevaardigde voor den arrondissementsraad te Ronbaix werd de socialist Online gekozen met 2792 stemmen. Prins Victor Bonaparte kreeg 400 stemmen. Bij de vorige stemming had Online 2930 stemmen verkregen. Er waren 7300 stemmen uitgebracht. Senaat. Den 6 werd behandeld het voorstel-Monis betreffende het strafbaar stellen van valsche getuigenis. De heer Monis beweerde, dat zijn voorstel door de com missie verminkt was en trok het daarom in. Trarieux nam het echter weer op. De rapporteur Guérinverslaggeververdedigde de wijzigingen, door de commissie in het ontwerp gebracht. Artikel 1 werd goedgekeurd en het ontwerp in zijn geheel met 200 tegen 61 stemmen aangenomen. Den 7 werd geweigerd een voorstel in overweging te nemen, waarvan de strekking was, om al de onrecht matig verkregen sommen weder in de likwidatiekas der Panama-maatschappij te doen vloeien. Hamer. Den 6 kondigde de heer Millovoye eene in terpellatie aan over het openbaar maken van het verhoor van De Lesseps en de verklaringen van Floquet, Clémen- ceau en De Freyeinet voor de commissie van enquête. De minister van justitie Bourgeois wilde de interpellatie verdagen, tot het hof van assises vonnis zou hebben ge veld in het proces wegens omkooperij. Millevoye drong er op aan hem dadelijk gelegenheid te geven tot het houden zijner interpellatie, want twee mi nisters hadden zich met de zaken der Panama-maatschappij ingelaten. De heer Floquet riep: Vraag maar dadelijk, dat ik in staat van beschuldiging gesteld worde. De heer Millevoye: Dat doe ik ook Ten slotte werd overeenkomstig den wensch van den minister van justitie de interpellatie verdaagd. Daarna was aan de orde de perswet. De heer Julien stelde voor, aan artikel 49 eene bepaling toe te voegenwaarin de voorloopige uitvoering geregeld wordt. Verder gispte bij het ontwerp. De minister van justitie verklaarde, dat er overeen stemming heerschte tusschen de regeering en de commissie. Het amendement-Julien werd met 285 tegen 245 stem men en het wetsontwerp in zijn geheel met 266 tegen 222 stemmen aangenomen. Het verzoek van Andrieuxom eene vervolging te mogen instellen tegen Emmanuel Arène, werd afgewezen. Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp waarbij strafbepalingen worden ingevoerd op het beleedigen van hoofden van vreemde staten en buitenlandsche gezanten. De minister van buitenlandsche zaken Develle zeide dat de taak der regeoring moeielijk zou wordenmocht de Kamer het ontwerp verwerpen. Tot nu toe zijn er geene moeielijkheden ontstaan uit de/eiten, waartegen de wet gericht ismaar het zou wel eens anders kunnen wordende betaalde pers zou de regeering in groote on gelegenheid kunnen brengen. De afgevaardigden Millerand Millevoye en Pelletan spraken tegen het ontwerp. Met 257 tegen 188 stemmen werd besloten tot de artikelsgewijze behandeling over te gaan130 leden onthielden zich van stemming. Daarna werd het ont werp met algemeene stemmen aangenomen. Den 7 is zonder beraadslaging het wetsontwerp be treffende de zorg voor de gezondheid en de veiligheid «der werklieden in fabrieken aangenomen. ITAIiIE. Te Borne is in verband met het Bankschan daal weer een kassier der Romeinsche bank, Agazzi ge naamd in hechtenis genomenbeschuldigd van twee jaar geleden 97000 lira's te hebben verduisterd. OOSTEXB1JK-HOAGAR1JE. De hongaarsche Kamer heeft den 6 het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan de kamerleden presentiegelden worden toegestaan. In den loop der beraadslagingen verdedigde minister Weckerlé zich tegen het verwijt, dat hij de oplossing der godsdienstkwestie op de lange baan schoof. Het ontwerp betreffende de regisiors van den burgerlijken stand zou vóór de vacantia ingediend worden. SPAWJB. De uitslag der verkiezingen isdat de regeeringspartij met eene meerderheid van 301 zetels de overwinning behaald heeft. Alleen is de republikeinsche partij sterk vooruit gegaan en vooral te Madrid waar de republikeinen 27950, de monarchisten slechts 23036 stemmen bekwamen, Drie republikeinen zijn op twee plaat sen verkozen. BULGARIJE. De verkiezingen voor de groote Sobranjewelke belast zal worden met de behandeling der grondwetsherziening, zijn door den vorst bepaald op 18/30 April. ÓVEREEAIGBE STATEA'. De Senaat heeft de genoeming der door Cleveland gekozen ministers goed- ekeurd. 's GRAVENHAGE, 9 Maart. Tweede Hamer. Na behandeling der mailcontracten volgen de drie aangekondigde interpellatiën en het ontwerp betreffende de brug te Heusden en daarna het sectieonderzoek over het ontwerp tot wijziging der pensioenwetten. Het voor- stel-Donner om de zondagsoefening van de schutters te verbieden werd door hem ingetrokken, na aanneming met 39 tegen 38 stemmen van een amendement-Kielstre «dat door den heer Donner was bestreden. Tweede Hamer. Nadat den 7 de heer mr. A. M. Stipriaan Luïscius, deken der orde van advocaten bij den Hoogen Raad, bij eerste stemming met 62 stemmen eerste candidaat op de voordracht voor lid van den Hoogen Raad was geworden, werd na vier stemmingen de heer mr. A. Telders, advo caat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, met 41 stemmen tot tweeden candidaat benoemd tegen 34 stemmen op den heer jhr. mr. S. Laman Trip presi dent der arr. rechtbank te Zutphendie bij de vierde stemming derde candidaat werd met 40 stemmen tegen 35 op baron mr. H. F. de Koekraadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam. Over het wetsontwerp tot wij ziging van art. 469 Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering, werd geene algemeene beraadslaging gevoerd. Den 8 werd het eenige artikel, tot strekking heb bende om misbruiken te voorkomendie tot dusver bij executorialen verkoop plegen voor te komen, n.l. dat door voortdurend opbieden boven de waarde geene toe wijzing mogelijk was, met algemeene stemmen goedge keurd, nadat de minister van justitie een amendement van den heer Hartogh tot verduidelijking der redactie had overgenomen. Op verzoek van den minister van koloniën werd het wetsontwerp betreffende de indische mailcontracten tot den 9 uitgesteld, daa,r hij nog eene nota van wijziging wenschte in te dienen. Het ontwerp werd verdaagd tot na de behandeling van het voorstel-Donner. Zonder beraadslaging werd goedgekeurd de conclusie, strekkende tot dankzegging voor de inlichtingen in zake het adres van den gep. majoor der infanterie in West- Indië A. Boomgaart over de beschikking in 1889, te zijnen aanzien in Suriname genomen. Aan de orde kwamen de inlichtingen op het adres der heeren Bekker en van Seters vergoeding vragende voor het door hen geleverd meerdere werk als aannemers van de grond- en andere werken van het gedeelte Stavoren Sneek van den spoorweg StavorenLeeuwarden. De meerderheid der commissie meende, dat er redenen van billijkheid en ook van Staatsbelang zijn en dus vol doende termen bestaan voor het voorstel tot het betalen der som van 40,638; de minderheid betwijfelde, of de aangevoerde billijkheidsgronden een voorstel tot schade vergoeding wettigen, maar ten slotte meende de commissie dat de Kamer geen votum kan uitbrengenerkennende de billijkheid der vordering en bepaalt zij zich tot dank zegging voor de gegeven inlichtingen. De heer Harte betoogtdatwaar de meerderheid der commissie de billijkheid der schadevergoeding er-kent, de Kamer volkomen bevoegd is ruiterlijk en ridderlijk te verklaren de billijkheid van uitbetaling. Hij vraagt den minister van waterstaat of, indien de conclusie der com missie wordt aangenomen de Minister een wetsontwerp tot schadevergoeding zal indienen? Zoo niet, dan zal hij wijziging der conclusie voorstellen. De heer van Beuningen sluit zich hierbij aan. De heer Havelaar erkent de billijkheidmaar meent, dat het te ver gaat van den Minister een bin dende verklaring te eischen. De heeren Conrad en Levy sloten zich bij den heer Harte aan. De heer V e e g e n s verklaarde zich tegen het voorstel Harte de heer Rutgers daarentegen voor. De minister van waterstaat verklaarde, dat de regeering geene termen aanwezig achtteom een voorstel tot schadevergoeding te doen. De Kamer heeft ten slotte met 49 tegen 21 stemmen het voorstel van den heer Harte aangenomen om te ver klaren, dat redenen van billijkheid pleiten voor het ver- leenen van schadevergoeding aan de aannemers. Daarna werd behandeld de conclusie in zake het adres van den heer Sturler in zake Tjiomas strekkende om het adres neder te leggen ter griffie ter inzage voor de leden. Deze conclusie werd na bespreking aangenomen met 38 togen 35 stemmen de tegenstemmers wenschten, overeenkomstig het gevoelen van den heer Farn- combe Sanders, het adres naar den minister van koloniën om inlichtingen te verzenden. Den heer A. van Dedem werd verlof verleend op later te bepalen dag aan den minister van buitenl. zaken in lichtingen te vragen over den uitslag der onderhande lingen met de duitsche regeering over de openstelling der duitsche grenzen voor den invoer van nederlandsch vee. Te Helder is tot lid der kamer van koophandel en fabrieken gekozen de heer H. J. van Dale. Voor hoofd der openbare school te Oude Mie- dorp hebben zich 50 sollicitanten aangemeld. Te Zaandijk is het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 9579,91. Tot voorzitter der banne Binnen wijzend is herkozen de heer C. Beerepoot te Binnen wijzend. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school te Monnikendam de heer E. Brons. Voor de slachtoffers van de ramp op het grieksche eiland Zante is uit Nederiand naar Athene overgemaakt 2525.50. Gedurende de maand Februari zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk 105 manschappen aangenomen en wel 89 nederlandere en 16 vreemdelingen, aan wie f 35.430 aan handgelden werd uitbetaald. Bedankt voor Opperdoes (toez.) door ds. R. To renbeek Jz. te Marken. Mej. H. Koorn, onderwijzeres aan de openbare school te Oosterend op Texelis benoemd tot onder wijzeres te Hensbroek. De Maastrichtsche telephoon-Maatschappij keert over 1892 6 pet. dividend uit. Da 's-Gravonlandsche Tramweg-maatschappij keert over 1892 4 pet. dividend uitde Schielandsche Tram weg-maatschappij é'/j pet Te Driehuis, gemeente Felsen, wordt eene nieuwe^ r. k. kerk gebouwd. Wrjlen mej. de wed. K. Smit Az. te Wijdenes heeft aan de kerk en de diakonie aldaar elk een legaat van 1000 vermaakt. Den 2 is te 's-Gravenhage in de Warmoesstraat een felle brand uitgebroken in een pakhuis, tevens berg en droogplaats van tabak en sigaren; het perceel brandde zoowel boven als beneden nagenoeg geheel uit. De gemeenteraad van Kralingen heeft den 2 met 8 tegen 6 stemmen het rapport der raadscommissie tegen de inlijving dier gemeente bij Rotterdam aangenom en nadat een der leden zijne verontwaardiging te kennen had gegeven over de nalatigheid van burg. en weth. in het niet doen vervullen der drie open gevallen plaatsen in den Raad, ten gevolge waarvan de inlijvingskwestie nu door oen onvolledigen Raad behandeld moest worden. Bij kon. besluit van den 2 is aan den oprichter bij de magazijnen bij 's Rijks werf te Willemsoord JDek kers de zilveren eere-medaille der orde van Oranjo-Nassau verleend. Bij kon. besluit van den 6 is aan den heer mr. A. F. X. Luyben op zijn verzoek met 16 dezer eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te 's- Hertogenbosch met dankbetuiging voor de diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen be wezen. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen van gemeenten in Noordholfand heeft den 6 aan haren aftredenden voorzitter, den heer mr. E. A. Jordens, bur gemeester van Haarlembij monde van den onder voorzitter, den heer H. J. Versteeg, burgemeester van Zaandam, een huldeblijk aangeboden, bestaande in een zilveren bloemenstuk en tevens tot eerelid der Vereeni ging benoemd. Bij kon. besluit van den 6 zijn benoemd tot nota ris te Amsterdam de heeren mr. E. Baak, J. J. Smith, J. Ph. van LottomJ. M. A. Hoogvliet, M. J. van der Maaden en N. J. H. van Hasselt, allen candidaat-notaris aldaar. Den 7, des avonds te kwart voor elven, viel op het tweede bovenhuis van een perceel in de van Woustraat te Amsterdambewoond door den 27jarigen diamant- slijper G. Eijlers met vrouw en kind, een petroleumlamp omver. Onmiddellijk vluchtte deze met vrouw en kind de vrouw ging met haar kind in de gelijkvloers zijnde kruierij doch de man die reeds op straat was keerde terug, zonder dat men het bemerkte, waarschijnlijk om de andere bewoners zijner verdieping te waarschuwen. Eene oude vrouw die met haren mede ouden man dezelfde verdieping bewoonde, vertoonde zich aan hot venster der derde verdieping en sprong op aansporen van een paar voorbijgangers uit het raam. Zij zou opgevangen worden in een dekendoch kwam bij den sprong op het kozijn van het tweede bovenhuis sloeg door den schok om en viel bewusteloos naast de deken op straat. Na voorloopig verbonden te zijn, werd zij, zwaar gekwetst aan het hoofd en inwendig gekneusd, naar het gasthuis gebracht. Na de blussching van den bx-and vonden de brandwachts die bij het binnen dringen van het perceel niemand gevonden hadden het lijk van genoemden Eijlers en den ouden man op den zolder bij een dakvenster. Hunne lijken waren niet geschroeid, zoodat zij waarschijnlijk door den rook gestikt zijn. Den 7 zijn te 's-Gravenhage voor nuttige band- werken geslaagd mej. L. M. Platvoet van Felsten en H. A. Krijn van Haarlem. De gemeenteraad van Gouda heeft den 7 besloten tot uitbreiding der gemeentelijke gasfabriek, o. a. tot het maken van een gashouder met een bruikbaren inhoud van 2500 kub. el, waarvan de kosten geraamd waren op 50000. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 7 op voorstel van burgemeester en wethouders besloten in don loop van dit jaar de geheele 4°/0 schuld der gemeente welke op 1 Januari 1894 f 362.000 zal bedragen, af te lossen en daartoe met de vereeniging Gemeente-crediet te Amsterdam eene pets. leening van 368.000 te sluiten tegen 983/4 pet., met inbegrip van lji pet. pro visie de gemeente zal ontvangen op 1 Mei 100.000 op 1 Augustus f 63.400 en op 1 November j 200.000 alzoo samen f 363.400 of na aftrek van 1ji pet. provi sie 362.480. Jaarlijks moet ten minste 11000 afge lost worden aan te vangen in 1894. Door deze leening wordt eene jaarlijksche besparing van f 1600 aan rente verkregen. Schagen. Den 7 werd door de afdeoling Noord holland van de Vereeniging «het Nederlandsch Paarden stamboek" keuring gehouden van hengsten, ter toekenning van de provinciale subsidiën en van merries en éénjarige hengsten ter inschrijving in het Nederl. Paarden-Stam- boek. Voor de afdeeling van driejarige en oudere hengsten, waarvoor twee subsidiën van 250 elk beschikbaar zijn gesteld, werden 9 stuks aangeboden, waarvan 6 in aan merking kwamen te weten 1. «Kléber", van den heer A. Roy, Parijs, 2. «César", van den heer P. Cz. Boekei, Schagen 3. «Carnot", van den heer J. Breebaart Kz., Winkel, 4. «Norman", van den heer G. Geerlings, Anna- Paulowna 5. «Wellington", en 6 «Nelson", beiden van den heer J. Breebaart Kz. Winkel. Voor de afdeeling tweejarige hengsten werden 6 stuks aangeboden, waarvan één werd goedgekeurd«Eklips'', van den heer R. D. Kaan, Wieriugerwaard, waaraan de aanhoudingspremie van 150 werd toegekend. Voor de afdeeling ter in schrijving in het Nederlandsch Paarden-Stamboek werden aangeboden 6 merriesdie allen werden goedgekeurd terwijl van de 8 aangeboden éénjarige hengsten één werd goedgekeurd met eene aanhoudingspremie van 100. De keuringscommissie bestond uit de heeren Billroth, rijksvee arts, Hoorn, P. Schoen, Purmerend en C. Oudijk, Wad- dinxvesn. Ook de voorzitterde heer J. Breebaart Kz., en de secretaris-penningmeester van de afdeeling Noord holland van het Nederlandsch Paardenstamboek, de heer H. F. Bultman, waren bij de keuring tegenwoordig. Den 7 werd in het lokaal van den heer C. Zijdewind een dam wedstrijd gehouden, waaraan door 17 personen werd deelgenomen. De le prijs werd gewonnen door den heer W. Vijn, Hoogwoud, de 2e door S. de Heer Schermeer, de 3e door C. Peetoom, St. Maarten en de 4e door G. Hoogschagen, Schagen. Uitgeest. De rederijkerskamer «Vondel" gaf den 7 eene zeer goed geslaagde voorstelling, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Vóór de pauze werd opgevoerd «De Twee Ringen'', tooneelspel door A. Rnijseh, en daarna «Tooneelstudifen", blijspel met zang door J. van Maurik. «Vooral het laatste viel zeer in den smaak en bracht de lachspieren niet weinig in beweging. Van vvege de vereeniging van Uitgeester bloemkweekers zal op 11 12 en 13 eene tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2