Herijk 1893. ZONDAG 12 MA All T. Onderwijzer. Onbestelbare ISrieven, Altijd de liooge politiek. Buitenland. No. 31. Tweede blad. Vijf en Itfegentigste Jaargang, voor de bewoners van wijk E op 13 en 14 en van wijk F op 15 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 unr voor de ingezete nen van HEIL00 op 17 Maart, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 unr. ALKIIAABSCHE OOUBAAT Deze Courant wordt Diusdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zij die in aanmerkiDg wenschen te komen voor Onderwijzer aan de open- bare 2e tusschenschool taAlkmaar, (hoofd de heer W, S. P. HOEP), op f 600,jaarwedde, worden uitgenoodigd zich onder overlegging van stukken vóór 20 Maart aan te melden bij het Gemeentebestuur van Alkmaar. verzonden in de 2e helft van Februari 1893 K. de Graaff, den Haag; G. Nieuwenhuis, Oudkarspel; J. van Maas Rotterdam. Van Bergen: C. A. Maas, Amsterdam; C. Putker Lobit. Er heerscht in de bnitenlandsclie politiek onmiskenbaar zekere eentonigheid. Hoevele malen hebben er geruchten geloopen over de verzwakking van het drievoudig ver bond, en hoevele malen zijn die geruchten gebleken allen grond te missen. Hoe dikwijls is er gewaagd van een verbond tusschen Rusland en Frankrijkdat weldra gesloten zou worden of heimelijk reeds gesloten was, en hoe dikwijls moest binnen enkele dagen erkend worden, dat hetgeen daaromtrent beweerd werd zijn ontstaan had te danken aan de wenschen en droomen van sommige Fransche patriotten of aan gebrek aan nieuws bij enkele dagbladschrijvers. Alles wordt met het drievoudig verbond of met de daartegenover staande vriendschappelijke verhouding tus schen Petersburg en Parijs in verband gebracht. De Keizer van Duitschland zendt een generaal naar Rome om den Paus geluk te wenschen. Wat is natuurlijker en ligt meer in den aard der zaak dan dat de Duitscbe Keizer in dit opzicht handelt evenals de overige Enro- peesche vorsten In die handelingen schuilt toch zeker niets buitengewoons, en daarachter behoeft men althans geen politieke drijfveer te zoekenzou allicht iemand meenon; maar een politicus van zeer buitengewone scherp zinnigheid komt ons verzekeren, dat wij ons vergissen en dat deze zending ten doel heeft bij den Pans reeds bij voorbaat den oagnnstigen indruk weg te nemen, dien het aanstaand bezoek van den Duitschen Keizer aan den Koning van Italië op het hoofd der Katholieke Kerk moet maken. De Duitsche Keizer is een liefhebber van reizen. Dit is op zich zelf reeds een reden om aan zijn bezoek aan vreemde hoven niet aanstonds een bijzondere beteekenis te hechten. Hij verscheen te Weimar om het Groot- Hertogelijk paar van Saksen-Weimar-Eisenach geluk te wenschen met hun gouden huwelijksfeest. In April van dit jaar zal zijn bondgenoot, de Koning van Italië, zijn zilveren huwelijksfeest vieren. Wat is natuurlijker, zou men willen vragen, dan dat de Keizer van Duitsch land naar Rome gaat om van zijn belangstelling te doen blijken 'i Het scherpziend oog van dezen of genen publi cist, dat zich dagelijks oefent in het zoeken naar poli tieke beweegreden eu en bedoelingen, heeft echter opge merkt, dat de verstandhouding tusschen Duitschland en Italië min of meer was verflauwd en er daarentegen eenige toenadering was ontstaan tusschen Italië en Frankrijk. Zijns inziens kan bij gevolg dit voorgenomen bezoek van den Duitschen Keizer aan het Italiaansche hof geen ander doel hebben dan het onde bondgenoot schap te versterken en nieuwe vrienden te weren! Er bestaat een verhaal uit den goeden onden tijd, toen koeriers te paard het werk verrichtten dat tegen woordig zooveel sneller door spoorweg of telegraaf wordt gedaan. In een klein Duitsch vorstendom reed geregeld een paar malen 's weeks een hofkoerier uit de residentie naar het zomerverblijf van den vorst; de bijzondere haast van den renbode wekte achterdochtpersonen van invloed, die een hofkabaal te hunnen uadeele vreesden, vonden een middel om te ontdekken, wat toch zoo herhaaldelijk met zoo grooten spoed werd overgebrachthet bleek een gebak te wezen, waarop de vorst bijzonder gesteld was, en dat versch en warm gehouden moest worden. Ik ben er zeker van, verklaarde later een scherpzinnig politicus, dat in dat gebak steeds een belangrijke depêche verborgen was. Doen vele politieke berichten en beschouwingen van den tegenwoordigen tijd ons niet denken aan dat onde verhaal Bij de feesten in Noord-Amerika zal een Russische vloot niet ontbreken; maar, om opnieuw getuigenis te geven van de warme genegenheid die de Czaar bezielt voor de Fransche Republiekzou die vloot op haar tocht naar Nieuw-York een Fransche haven aan doen. Dit stond vast, en reeds sedert eenigen tijd ver namen wij allerlei berichten over de vraagwelke Fransche haven het meest geschikt en het best gelegen was om het bezoek van de Russische schepen te ontvan gen. Eensklaps wordt aan dien strijd een eind gemaakt door de verpletterende tijding, dat de Russische vloot zonder eenige haven aan te doenrechtstreeks naar Amerika zal stoomen. Ziedaar de gevolgen van het Panama-schandaalroept een dagblad uit de goede verstandhouding met Rusland is reeds verkoeld, en weldra zal Frankrijk weer alleen staan Neen, verklaart oen ander, de Czaar is voorzichtighij wil den uitslag der verkiezingen in Frankrijk afwachten. Een derde bericht gever meent voor deze verandering in het reisplan een reden te vinden die buiten de hooge politiek ligt. De winter in de Oostzee, zegt hij, duurt zóó langdat de Russische vloot niet vroeg genoeg kan vertrekken, om op haar tocht nog een Fransche haven aan te doen zonder gevaar te loopen te laat te Nieuw-York aau te komen. Op dezelfde wijze wordt geredeneerd over elke han deling en ieder woord van den Czaar ten aanzien van Duitschland. Aan al zijn doen en laten wordt een be teekenis gegeven, nu eens ten voordeele, dan weer ten nadeele van zijn vriendschappelijke verhouding jegens het Duitsche Rijk, en aanstonds volgen tegenberichten nadere bevestigingen en nieuwe bestrijdingen; maar steeds wordt de groote strijdvraag levendig gehouden en de belangstelling van het publiek zooveel mogelijk voor verflauwing behoed. De spanning moet blijven voort duren, eiken morgen moet de aandachtige courantenlezer in zekere onrust zijn blad opnemen, om te zien, welke verandering de politieke dampkring sinds de laatste 24 uren heeft ondergaan en hoe op dit oogenblik de baro meter staat. Hij kan er zeker van zijn, dat volgens de dagelijksche berichten behoudens luttele rijzingen en dalingen het standpunt zal zijn veranderlijk. Veranderlijk schijnt ook sinds jaar en dag de wind die te Konstantinopel waait ten aanzien van de politiek der vele mogendheden, die belang hebben bij den gang der zaken in de landen, die nog niet tot het rijk van den Sultan behooren of daarvan in de laatste 60 jaren zijn afgescheurd. Nu eens heet hij gunstig te waaien voor Ruslanddan weer voor Oostenrijksoms voor Frankrijk of wel voor Engeland. Heden wordt verzekerd dat er voor Bulgarije vooruitzicht bestaat op offieieele erkenning, morgen wordt dat vooruitzicht voor de zoo- veelste maal ongegrond verklaard. Beurtelings rijzen en dalen do kansen van Bulgarije, van Servie, van Grie kenland; maar als na verloop van een jaar de balans wordt opgemaakt, dan blijkt de stand van zaken al zoo ongeveer dezelfde t® zijn als een jaar te voren. Het is verklaarbaar, dat het publiek door al die be richten en tegenberichten en de elkander geregeld af wisselende beschouwingen in verschillenden zin ten slotte vermoeid wordt en dat zijn aandacht verflauwt. Misschien zal het nog eenmaal zoover komen, dat het op een en ander in 't geheel geen acht meer slaat en gelijk wordt aan den jongen nit de fabel, die zoo dikwijls door valsch alarm, dat de wolf kwam, werd verontrust, dat hij ein delijk kalm bleef zitten toen de wolf werkelijk verscheen. BEBOIE. De minister van binnenl. zaken heeft zon der overleg met den burgemeester van Brussel den graaf d'Oultremont tot opperbevelhebber der schutterij aldaar benoemd. De burgemeester heeft daarop een onderhoud met den minister gehad en zich beklaagd over dit gebrek aan voorkomendheid. Verder verklaarde hijin het vervolg niet anders dan streng offlciëele betrekkingen met den minister te zullen onderhouden. Verscheidene hoofdofficieren znllen hun ontslag nemen De heer Grimard voorzitter van het comité voor de volksstemming over het algemeen stemrecht te Brussel, is den 8 bij den Koning toegelaten wien hij een stuk over die stemming aanbood. In het daarop gevolgde onderhoud heeft de Koning in hoofdzaak gezegd, dat hij zelf op invoering van persoonlijken dienstplicht en op een koninklijk referendum (het recht om het volk over wet ten en wetsontwerpen te raadplegen) had aangedrongen, zonder iets te verkrijgenwat ook natuurlijk was, want wetten worden niet ten paleize maar door het volk ge maakt. Voor die zaken was geen meerderheid in de Kamer en nu zou er volgens de grondwet twee derde der stemmen noodig zijn om ze in te voeren. Hij spoorde tot geduld aan. BUITSCHIiAWB. De legercommissie nit den Rijks dag heeft den 10 paragraaf 2 van het legerontwerp ver worpen en wel het gedeeltedat de infanteriede veldartillerie en de trein betreft, met alle tegen 9 stemmen en de overige paragrafen met alle tegen 6 stemmen. Het voorstel der vrijzinnigenom de tegenwoordige leger - sterkte tot 1895 te behouden, is mede met 20 tegen 5 stemmen verworpen. De volgende vergadering der com missie wordt den 16 gehouden. Er worden pogingen aangewend om een vergelijk te treffen. Rijksdag. Den 8 is het overige der begrooting van marine afgehandeld, overeenkomstig de voorstellen der commissie, welke posten voor den bouw van zes nieuwe schepen, vermeerdering van het aantal schepen en twee droge dokken in Kiel had geschrapt. Minister Hollmann verdedigde die posten en de Rijks Kanselier von Caprivi bepleitte het toestaan van vergoeding aan Pruisen voor pantserschepenbetoogende dat het bestaan des Rijks in gevaar zou komen werden de kusten niet door middel van pantserschepen, kruisers en torpedo's voor blokkade gevrijwaard. Een voorstel van den heer Hahn, om de vergoeding aan Pruisen toe te staan, werd verworpen. De conservatieven en een deel der nationaal-liberalen stemden voor. E .VEL1AI89. Den 8 des namiddags heeft de oud minister Salisburyeene partijvergadering der conserva tieven in de Carltonclub als voorzitter leidende, eene rede gehouden, waarin hij o. a. verklaarde dat de conserva tieven in het Parlement volstrekt niets behoorden te verwaarloozen om het ontwerp betreffende Ierland's zelf bestuur te doen (verwerpen zonder zich te bekreunen om de besehuldiging van dwarsdrijverij welke de re- geeriug tegen hen zou kunnen inbrengen. De heer Balfour en andere invloedrijke leden lieten zich in gelijken geest uit. In antwoord op de toejuichin gen der aanwezigendie er op aandrongen dat ook hij het woord zou nemen, zeide Randolph Churchill, dat hij steeds al het mogelijke doen zou om den heer Balfour als aanvoerder der conservatieven in het Lagerhuis te steunen. In de vergadering heerschten groote geestdrift en eensgezindheid. De commissie voor de wegens langdurige wanbetaling nit hunne huizen gezette pachters heeft haar verslag bij het parlement ingediend. In dat verslag wordt voorge steld de pachters weder te plaatsen in hunne pachthoeven en den aankoop door hen van die hoeven te vergemak kelijken door gedeeltelijke betaling uit de openbare gelden. Lagerhuis. Den 9 zeide lord Grey, onder-secretaris voor buitenlandscho zaken Het is twijfelachtig of het besluit van den Koning der Belgen, van 30 Oct. 1892, houdende verbod tot het drijven van handel in gomelas tiek met de inboorlingen van zekere districten in den vrijen Congostaat, onbestaanbaar is met het stelsel van vrijen handel, voor die streek vastgesteld door de akte van Berlijn. De Britsche regeering is daarom niet tegen dat besluit opgekomen het is ook mogelijk, dat het bin nenkort eene wijziging zal ondergaan. Het besluit van 25 Juli bevat alleen eene regeling betreffende het dooden van olifanten en is das niet in strijd met den geest van bedoelde akte. Gladstone kondigde aan dat hij de tweede lezing der Home Rule-wet heeft uitgesteld van den 13 tot den 16 Maart. Zijn verzoek om voor deu 9 des avonds het reglement te schorsen, voor zoover betreft de bepaling, dat de zitting te middernacht moet zijn gesloten, werd met 264 tegen 179 stemmen aangenomen. Ierland. De Parnellistische Conventie te Dublin heeft besloten aan te dringendat algemeene vergiffenis verleend worde aan de iersche gevangenen en wijzigingen gemaakt worden in de geldelijke bepalingen van het Home-rule plan. FKAAKRIJH. Den 8 ving de behandeling der Panama-zaak aan. Bij zijn verhoor verklaarde Charles de Lesseps, dat hij het ambt van algemeen secretaris van zijn vader vervulde. Hij verhaalde, dat Cornelius Herz hem was komen opzoeken om op zijn invloed te pochen; hij achtte het toen voorzichtig zich Herz liever tot bond genoot dan tot vijand te maken, want hij vreesde het kamerlid Clémenceau van wiens blad, de Justice, Herz commissaris was. Herz zeide hem, dat hij op zeer goeden voet stond met alle ministers en nam hem zelfs mede naar Mont-sous-Vaudreynaar president Grévydoor wien zij zeer goed ontvangen werden. Omtrent Baïhaut verhaalde de Lesseps dat iemand hem kwam zeggen dat die minister geneigd was om het ontwerp tot goed keuring der premieleening in te dienen, maar dat hij geld noodig had voor openbaarmaking om het ontwerp te steunen. De Lesseps ontkende de beschuldiging van omkooperij, maar bevestigde aan geldafpersing van de zijde van de Reinach te hebben bloodgestaan die zijn invloed deed gelden en zich onverzadelijk betoonde. Voorts bevestigde deze getuige de bemoeiingen van den minister de Freycinet op 12 Juli, d. i. na de aan neming der wet eu vóór de uitgifte der premieleening. Hij kwam bij voorbaat op tegen de loochening van het feit door de Freycinet, en zeide, dat hij het met bewijzen zon staven. Voorts verklaarde de Lesseps, dat het onderhoud met den heer de Freycinet hem deed besluiten, betalingen te doen aan den bankier de Reinach. Ook Clémenceau en Floquet kwamen ten gunste van de Reinach tusschen beide. Arton diende als tusseheupersoon voor Floquet. De Lesseps hield staande, dat dit laatste gebeurde, vóór dat het ontwerp tot machtiging der premieleening door de Kamer was goedgekeurd. ITALIË. De Paus heeft den 8 den' buitengewonen gezant van den Sultan ontvangen en bij die gelegenheid het grootkruis der orde van Pius IX aan den grootvizier en den minister van justitie verleend. Den 9 ontving hij den bisschop van Grenoble, die vele geestelijken en leeken geleidde. Hij spoorde zijne toehoorders aan, den aan de fransche katholieken aangegeven weg trouw te

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5