Binnen land. volgen. Op het Vatikaan is een ontkennend antwoord ontvangen op de te Londen gedane vraag of Koningin Victoria den Paus zon bezoeken. De minister van justitie heeft de wet op het verplicht burgerlijk huwelijk ingediend. Tegen overtroding zijn zware straffen bedreigd. In een onderhoud, dat de Paus met den staats-secre- taris, kardinaal Rampolla, en 26 fransche bisschoppen had, betoogde de Paus de noodzakelijkheid om in de toe komstige fransche Kamer eene machtige katholiek-republi- keinschgezinde partij te vormen. NOORWEGEN. In de Storthing is den 7 door de linkerzijde de volgende verklaring voorgesteld »In aansluiting aan het adres den 23 April 1860 door de Storthing met algemeene stemmen aangenomenhoudt de Storthing zich aan de opvattingdat Noorwegen zelfstandig optreedt bij alle zaken welke niet volgens de Rijksakte aan de Unie zijn opgedragen. In overeenstemming hiermede verklaart de Storthing, dat hot besluit van 10 Juni 1892, betreffende het con sulaat-wezen uitsluitend door de regeering van Noor wegen behandeld moet worden en dat deze zaak onaf hankelijk van de andere door Zweden in het protocol van 14 Jan. 1893 gestelde vragen moet worden afgedaan". Den 9 is door de rechterzijde en de partij der gema tigden voorgesteld het volgende besluit te nemen Vasthoudende aan het grondwettig beginsel in het adres van 23 April 1860 uitgedrukt, dringt de Storthing aan op het voeren van onderhandelingen met Zweden tot regeling van het gemeenschappelijk consulaatwezen en tot invoering van hervormingen, onder handhaving der tot dusver bestaande gemeenschappelijke consulaten. De Storthing meent, na de verklaringen der Zweedsche regeering van 14 Jan. 1893, dat onderhandelingen moe ten worden aangoknoopt om te geraken tot een be vredigende oplossing, door behandeling der diplomatieke aangelegenheden op den grondslag van de zelfstandigheid en van gelijke rechten der beide rijken. RIJSIiANB. Bij keizerlijk besluit is de uitgifte bepaald eener 41/2 pet. binnenlandsche leening, ten be drage van 400 millioen credit-roebels Deze leening zal worden geplaatst door verkoop der titels door de Rijks bank en hare filialen in de provincie. Bij het station Alexrewskof van den spoorweg Kursk naar Azof heeft tusschen een personen- en een goederen- treid eene botsing plaats gehad, waarbij acht reizigers en vijf beambten gedood werden. Vele anderen bekwamen ernstige verwondingen. Beide locomotieven en twaalf wagens waren verbrijzeld. SEKT1E. De heer Axentiewitch, burgemeester van Grabovatz liberaal en mededinger van een der hootden van de radicale partij, is den 7 vermoord. De regeering heeft kraehtige maatregelen genomen om de schuldigen te straffen. Zes radicalen zijn in hechtenis genomen en men gelooft, dat het bedoelde partijhoofd tot de misdaad heeft aangezet. TEREEN1GDE STATEN, President Cleveland heeft het door zijn voorganger bij den Senaat ingediende voorstel tot inlijving van Hawaï teruggenomen. Tweede Hamer. Den 9 werd beslotenna de mailovereeukomsten de verschillende interpellatiën te behandelen en daarna het wetsontwerp voor eene brug over de Nieuwe-Maasmond. Na afloop van die openbare behandeling zijn voor sectie- onderzoek aangewezen de overeenkomsten met België betrekkelijk de grensregeling tusschen 'Baarle-Nassau en Baarle-Herzog, het wetsontwerp op de mijnontginningen in Ned.-Indië, de aanvulling van de wet op de ambte naarspensioenen en de wijziging der wet op het veeartse- nijkundig staatstoezicht. Wijziging schutterijwet. Aan de orde was het voorstel-Donner tot wijziging der schutterijwet om de oefeningen der schutterij op Zondag te verbieden. Algemeene beraadslaging werd niet verlangd. Bij het eenig artikel verklaarde de heer K e r d ij k sympathie te hebben voor Zondagsrust, doch niet op de gronden van den heer Donner. Niet gaarne zou hij zien, dat de Zondag werd wat men in den ouden tijd beweerde de dag waarop het meest gezondigd werd. Hij consta teerde alleendat op de gronden, die de heer Donner aanvoerde voor zijn voorsteldes Zaterdags voor de israëlieten en op katholieke feestdagen voor de katholieken geen oefeningen moesten worden gehouden. Verwerping van het voorstel scheen hem echter volstrekt noodig omdat geenszins de behoefte was gebleken. In slechts 32 gemeenten werd de schutterij des Zondags geoefend of geschouwd. Maar öf daar werden geen gemoedsbezwaren vernomen tegen de Zondagsoefening, öf aan de gemoeds bezwaarden werd te gemoet gekomen. Er was slechts ééne gemeente, waar de Zondagsoefeuing werd gevorderd, waarop bij niet-voldoening aan den eisch straf volgde. Hij zag geen aanleiding voor dit voorstel. De heer K i e 1 s t r a meende, dat de Kamer overwe gende bezwaren had tegen dit voorstel. Verwerping zou hij betreuren, omdat volgens de bestaande schutterijwet de mogelijkheid bestaat van vervolging wegens geloofs overtuiging. Nu de zaak eenmaal ter sprake is gebracht, dient zij ook te worden opgelost. Die oplossing meent hij te vinden door zijn amendementbepalende dat de schutters, die bij hunne inschrijving verklaren bezwaar te hebben tegen den dienst op den door hun kerkge nootschap aangenomen wekelijkschen rustdagniet voor oefeningen en wapenschouwing op dien dag worden op geroepen, doch in de gelegenheid worden gesteld hunne plichten op andere dagen te volbrengen. Hij betoogde met het oog op de practijk, dat noch tucht, noch militaire waarde der schutterij door zijn voorstel zullen lijden, daar voor «gemeenschappelijke oefeningen" ruimschoots gelegenheid zal bestaan op dagen waarop voor niemand gemoedsbezwaren kunnen bestaan. Hij wij zigde nog zijn amendement, waardoor o.a. ten duidelijkste zou blijken, dat de vrijstelling op den rustdag alleen be treft de oefeningen en wapenschouwingen, zoodat bij het op treden in het belang der orde of bij brand de vrijstelling miet zal gelden. De heer Vermeulen erkende de noodzakelijkheid van den maatregelal was het geval slechts éénmaal voorgekomen. Hij meende, dat de heer Donner echter uit sluitend oog had op één kerkgenootschap, terwijl de heer Kielstra ook niet lette op de andere kerkelijke rustdagen, behalve de wekelijksche. Hij zou aanvulling hebben voor gesteld, ware hij niet teruggehouden door de overtuiging, dat het in Nederland zoo gemakkelijk valt een kerkge nootschap te stichtendat b.v. alle andere dagen als rustdagen beschouwt. Hij zou dus wenschen, dat de mi nister verklaarde, dat langs administratieven weg aan de bezwaren van sommigen werd te gemoet gekomen. Dan zou hij den heer Donner intrekking van zijn voorstel aanraden. De heer Van Velzen meende dat alleen op de wijze, door den heer Donner aangegeven, aan de bezwa ren kon worden tegemoet gekomen. Door het amendement- Kielstra wordt te zeer prijs gegeven het christelijk karak ter onzer wetgeving en van onze natie. De heer E e r f stelde bij amendement voorte lezen en bij voorkeur" niet des Zondags oefeningen te houden. De heer Van der Schrieck verklaardedat de commissie van rapporteurs het amend.-Kieistra eenparig onaannemelijk a.chtte met het oog op de schietoefeningen, daar vaak de schietbaan alleen des Zondags beschikbaar is, omdat anders een buitengewoon ondragelijke druk op het kader zou worden gelegd en omdat daardoor niet wordt tegemoet gekomen aan hen, die tijdens den dienst gemoedsbezwaren krijgen. De heer Van Vlijmen is voor het amend.-Kieistra, indien de minister geen uitzicht opent op wegneming der bezwaren langs adminislratieven weg. De heer Van Löben Seis meende, dat het amende- ment-Kielstra onze schutterij nog veel slechter zou ma ken, dan zij reeds is. De heer Donner verklaarde Zondagsheiliging voor te staan wat niet uitsluit, werken van barmhartigheid en ook niet noodzakelijke werken. Oefenplicht der schutterij is geen op Zondag noodzakelijk werk. De minister van binnen 1. zaken trad in een geschiedkundige herinnering over den schutterlijken dienst op Zondag. Hij deed uitkomen, dat thans alleen door één schutter bezwaar is geopperd, nl. door schutter Roos te Purmerend die gestraft is wegens weigering en geen moeite gedaan heeft om van de straf bevrijd te worden. Den commandant van Purmerend is sedert in herinnering gebracht de aanschrijving van 1879, naar het schijnt met vrucht. Verdere administratieve maatregelen te nemen dan zijn genomen om een beroep te doen op het beleid en den goeden wil der commandanten is niet mogelijk. Het nu gedane voorstel-Donner past in het kader en kan geen overwegend bezwaar opleveren voor den dienst. Mocht de Kamer er zich echter niet mede vereenigen dan verklaart hij de administratieve maatregelen zijner voorgangers in het vervolg te zullen handhaven en al het mogelijke te zullen doen om te letten op de gemoeds bezwaren van hen, die des Zondags niet meenen te mogen schutteren. Het amendement-K i e 1 s t r a werd aangenomen met 39 tegen 38 stemmenwaardoor het amendement-F erf verviel. De heer Donner trok daarop zijn voorstel in. Mailcontracten. Aan de orde waren de mailcontracten met de Maat schappij Nederland" en de «Rotterdamsche Lloyd." De heer V r o 1 i k zette de redenen uiteen waarom hij tegen zou stemmen. Den 10 ontwikkelde de heer A. van Dedem zijne be zwaren. Ook de heer Gerritsen had verschillende bedenkingen en vroeg o. a., of de regeering het ontwerp niet terug zou willen nemen in verband met een nader onderzoek naar de vraag, of er een overeenkomst bestaat tusschen de «Nederland" en de Rott. Lloyd met haar eenigste mededingster, de Oceanlijn, om de vrachten kunst matig hoog te houden De heer van Beuningen meende ook, dat deze overeonkomsten in 't algemeen geene groote voordeelen opleveren. Hij wist niets van de overeenkomst met de de Oceanlijn, waarvan de heer Gerritsen gewaagde, maar wel ontving hij een brief dier lijn, waarin zij verklaarde, de eerste klasse gouvernementsreizigers te willen ver voeren voor'J 480, terwijl volgens deze mailovereenkomsten de prijs 700 zou zijn. Hij hoopte, dat de regeering het alsnog mogelijk zou maken, dat hij voor kon stemmen. Daarna werd na verschillende stemmingen benoemd tot commies-griffier in plaats van den heer mr. Betz, de heer jhr. mr. G. C. von Weiier, ambtenaar ter secre tarie en advocaat te Utrecht, met 43 tegen 36 stemmen op den heer mr. J. S. D. van Doorn te 's-Graven- hage. In comité-generaal werd zijn tractement bepaald op 1800, terwijl dat van den eersten commies-griffier, mr. Patijn, op 2200 werd bepaald. De heer Plate, erkennende het nut en de noodzakelijk heid van een nationalen maildienst op Indië, had onover komelijke bezwaren om zich voor 15 jaar op deze wijze vast te leggen. Het Staatsbelang eischte niet aanneming dezer ontwerpen, maar overeenkomsten op korteren tor mijn. De heer C r e m e r had ook verschillende bezwaren, maar zou de inlichtingen des ministers omtrent de vracht contracten afwachten. Ook voor hem was er nog veel onduidelijks in. De minister is den 14 des namiddags half twee aan het woord. De gemeenteraad van Melder heeft den 7 een schrijven van den heer J. Pot, te Alkmaar, met bijgevoegde circulaire, waarin de geldelijke steun dor gemeente werd verzocht, in zake het tot stand brengen eener intercom munale telefoonverbinding, na eeuige beraadslaging, waar in algemeen op de onvoldoende toelichting van het ver zoek werd gewezenvoor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van het raadslid, den heer Klik, betrekkelijk de verversching van het water in het Heldersche kanaal werd met 12 tegen 5 stemmen op nieuw om bericht en raad gesteld in handen der bouwcommissie, daartoe bij gestaan door een of twee deskundigen. De afdeeling «Noord-Holland" van het Nederl. Paar denstamboek heeft den 8 te Beverwijk keuring van hengsten gehouden. De commissie kende de provinciale subside van f 150 als aanhoudingspremie voor 2-jarige hengsten toe aan den heer H. van Waveren Jr. te Hillegom, voor zijn 2-jarigen hengst A n g e 1 o. Voor 3-jarige hengstenjwaren 5 mededingers en werden beschikbaar gesteld 2 premiën van 250. Deze werden uitgereikt aan den heer A. v. d. Berg voor zijn hengst Felix en aan den heer H. Haas te Heemster voor zijn hengst Adolf. Bij de laatste hengstenkeuring te Amsterdam verkreeg Felix reeds een prijs van f 1000, zoodat deze een der beste in het Stamboek ingeschreven exemplaren is. Te Rotterdam is den 8 de heer Nic. van Ophemert, onder-inspecteur van politie der 3 klasse, dienstdoende op het centraal politiebureau en in het bijzonder belast met het toezicht op het ontsmetten van woningen, waar besmettelijke ziekten heerschten, overleden aan het rood vonk, waardoor hij vier dagen vroeger aangetast was. Den 24 wordt te Haarlem aanbesteed het bou wen van een nieuw post- en telegraafkantoormet di recteurswoning, in de Zijlstraat ter plaatse van het voor malige gerechtsgebouw en aangrenzende huizen de kosten zijn geraamd op 73900. Het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Heerenveen heeft den 9 tegen de gebroeders P. en J. Buisman en van der Werf wegens weerspannigheid be dreiging en mishandeling van den burgemeester te Kuinre, onderscheidenlijk 2 jaar, 18 maanden en 9 maanden ge vangenisstraf geëischt. De besturen der ned. herv. kerken aan de Zaan streek wenden pogingen aan, om den Goeden Vrijdag tot een christelijken feest- en rustdag te bestemmendaartoe hebben zij de medewerking der gemeentebesturen inge roepen door het sluiton der openbare scholen op dien dag. De firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem heeft den 9 het honderdvijftigjarig bestaan harer letter gieterij herdachten als blijvende herinnering aan dien feestdag voor vrienden en bokenden een «Gedenkschrift" samengesteld, ingedeeld in drie hoofdstakken, een letter gieterij in de 18, in de eerste en in de tweede helft der negentiende eeuw. Akersloot. Den 9 werden herbenoemd tot hoofd ingelanden van het waterschap «de Starnmeer en Kamer- hop" de heeren K. Slooten en J. van der Meer en voor de vacature van wijlen den heer P. Mus, de heer W. Struving. De arr. rechtbank te Breda heeft den 9 den 18ja- rigen P. Jongmans, voerman te Etten, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, wegens het toebrengen eener verwonding aan de koopman Joseph Kuhl, welke den onmiddellijken dood ten gevolge had. Sckagen. Den 9 werden 5 aandeelen in de West- Friesche bank (Timmerman, Koelman Co.) te Schagen, in het lokaal van den heer Blauw, in het openbaar, met inbegrip der onkosten, voor het enorme bedrag van 254t/10 pet. verkocht. Op elk aandeel, groot f 1000, is f 100 gestort. Den 10 des morgens om 6 uur is in het Wiel- rijderveld bij Zaandam de houtzaagmolen «de Pijpkan" verbrand de molen behoorde aan den heer M. Prinsze. Aan de Zeevaartschool te Rotterdam is een Rijks subsidie van 6000 verleend. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 10 den student A. J. Driessen, die in den avond van 30 Novem ber 1892 in den circus Carré een stalmeester met een bierglas aan de kin verwondde, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Kunstsmeedwerk. De tentoonstelling van kunstsmeedwerk in het Museum van kunstnijverheid te Haarlemdie op aanvragen van buiten nog werd verlengdzal nu den 15 Maart gesloten worden. Gedurende zes weken, dat zij geopend bleef, werd zij reeds door 1482 personen bezocht. Burgerlijke stand. Nieuwe Niedorp. (Van 128 Februari.) Getrouwd: Jacob Molenman en Maartje Langedijk Hendrik Schild en Neeltje Kok. Aris Schouw en Aagje Otto. Geboren: Kaatje, d. van Pieter van der Klooster en Aagje do Jongh. Overleden: Jan de Wolf, wednr. van Pietertje Groot, 89 j. Trijntje Jannetje, d. van Willem Heman en Cornelia Swager 5 m. Levenloos aangegeven d. van Pieter Schilder en Jantje Bakker. Winkel. Geboren: 5 Febr. Johanna Petronella, d. van Hendricus Dekker en Antje Bakker. 9 Sijtje d. van Arie Slijboom en Trijntje de Leeuw. 16 Hermannsz. van Jan Fijnheer en Jenneke Pennekamp. 19 Aafjed. van Gerrit Leijen en Aafje Leijen. Overleden: 2 Febr. Trijntje Bruinvis, 60 j., wed. van Jan Strijker. 25 Albertz. van Hendrik van Essen en Aafje Vink 2 m. Helloo. Ondertrouwd: 18 Febr. Pieter Hoogland, te Nieuwer-Amstel, en Grietje Schipper. 24 Pieter Mulder, te Graft, en Trijntje Schuite maker. Getrouwd: 13 Febr. Arie Klaassewedr. van Trijntje Hes, en Eli sabeth Goedhart, wed. van Klaas Vreeker, te Avenhorn. Geboren: 11 Febr. Cornelia, z. van Klaas Kraakman en Maartje Morsch. 16 Jacobus Franciscusz. van Jacob Kuis en Maria Pepping. 25 Catharina d. van Nicolaas Bolten en Cornelia Tuin. 28 Petronella Bregitha d. van wijlen Pieter Wen- nips en Aaltje Koppes. Overleden: 16 Febr. Cornelisz. van Klaas Kraakman en Maartje Morsch, 5 d. llmmen. Geboren: 13 Febr. Wilhelminad. van Cornelis Reijnders en Afra Mooij. 14 Dirk z van Pieter Vennik en Cornelia Kok. 15 Alida, d. van Willem Zonjee en Jannetje Meijne. Anthoniusz. van Cornelis Zandbergen en Maria Bakker. 23 Hendrika d. van Cornelis Wiebes en Grietje Bongers.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6