342ste Staatsloterij. Stadsberichten. n. hos. Nr. 10497 f 20000; Nr. 15867 f 1500; Nr. 13993 1000 Nr. 7986 400; Ns. 5798 en 20621 200 Ns. 2071, 4881 en 18035 f 100. le Klasse2e lijst14 Maart. Nr. 12489 f 1000; Ns. 12365 en 18343 400; Nr. 1325 200; Ns. 4028, 4866, 7013, 10797 en 12209 100. Arrondissements-Recktbaiik te Alkmaar. BURGERLIJKE 8 T A iN 1). het in landbouwbedrijven aangewende kapitaal ten gevolge van de vereeniging dier bedrijven met andere, niet afzon derlijk te begrooten is. Daarentegen is de vrijstelling uitgebreid tot boom- of bloembollen kweekerij, onver schillig of daarbij eenige bloemisterij op kleine schaal gedreven wordt. Stichtingen tot het geven van onderwijs, tot voorkoming of leniging van armoede, verpleging, verzor ging of zedelijke verbetering en tot hot verstrekken van kost, geneesmiddelen, begrafenis on begrafenisgelden aan onvermogenden zijn uitdrukkelijk vrijgesteld. De aftrek voor hen, die niet in de vermogensbelasting zijn aange slagen is verhoogd van f 4-00 tot f 600. Dientenge volge is een altrek van f 200 toegelaten voor hen, die wel in deze belasting zijn aangeslagen. Vooreerstgenoemden begint de progressie nu ook eerst boven 8200. Br worden nu 4 tarieven voorgesteld. Tarief A is voor bin nen het Kijk wonenden, die niet in de vermogensbelas ting zijn aangeslagen, hen die buiten het Kijk een Nederl. staatsambt uitoefenen en de in het buitenland gevostig- den, die hier te lande persoonlijk of door gemachtigden een bedrijf geregeld uitoefenen, nl. tot 2000 van elke 50 boven f 600 1 belasting, van j 2001820Ö f 2 voor elke 100 boven f 600 en boven 8200 f 152 vast, benevens 3.20 voor elke 100 meer. Dit tarief is bij een inkomen van 650 1, 1000 8, 2000 28, 4000 J 68, j 6000 108, 8000 f 148, f 10,000 209.60 j 12,000 273.60 en f 15.000 f 369.60. Tarief B geldt voor hen, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, waarbij de oorspronkelijke verhouding tot tarief A is behoudentarief O voor buitenlandsche handelsreizigers 12 per belastingjaar) tarief D voor alle overige belastingplichtigen. Voorgesteld wordt de belasting te bepalen op 2 van elke geheels som van 100, met dien verstande, dat voor de tijdelijk hier te lande verblijf houdende vreemde lingen de belasting op 1 van elke geheele som van 50 wordt berekend. De belasting voor naamlooze ven nootschappen is evenals voor vereenigingen gebracht op 2 pCt. van alle uitkeeringen. Het stolsel van aangifte is behouden. Bij overlijden van een belastingplichtige in Nederland wonende of wel in den vreemde een Nederl. staatsambt bekleedende zal ontheffing van belasting worden verleend. Voorts kan de prov. inspecteur der dir. belastingen geheele of gedeeltelijke ontheffing van belasting toestaan, wanneer door het staken van een bedrijf of beroep ont slag uit een ambt of ophouden van inkomsten in den loop van het belastingjaar het naar deze wet belastbaar inkomen met meer dan een vierde is verminderd. Niet naar waarheid en behoorlijk beantwoorden van het beschrij vingsbiljet binnen den gestelden termijn wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 100. De gevangenisstraf wegens verzuim van aangifte als geen biljet is uitgereikt is vervallen. De Rijksopcenten voor het eerste jaar zijn behoudendoch alleen zoo op 1 November 1894 de ko hieren een bedrag aanwijzen van niet meer dan f 4,400,000, terwijl die opcenten het getal van 25 niet kunnen over schrijden. De aanvang van de heffing der belasting wordt tot 1 Mei 1894 verschoven. Oudorp. De gemeente leed den 13 een treffend verlies door het overlijden van haren hooggeachten bur gemeester, den hoer W. Bos. Indien ooit een hoofd der gemeente bogen kon op de ach ting en het vertrouwen van alle ingezetenen, dan voorzeker mocht -de heer Bos dit met alle recht. Begaafd met een helder hoofd en oen warm hart, vervuld met den grootsten ijver voor alles wat nattig was en goed, bezat hij door zijne voorkomendheid en minzaamheid den tact om voor velen een vriendelijke raadsman te zijn. Zijne groote kennis van gemeente- en polderzaken was algemeen bekend en kwam velen ten goedeen het was dan ook zeker geen wonder, dat hij door zijn eerlijk en rechtschapen karakter het vertrouwen wou van ieder met wien hij door de vele betrekkingen j welke hij allen zoo eervol bekleodde in aanraking kwam. Op den 15 April 1859 tot burgemeester benoemd na al eenige jaren lid van den gemeenteraad te zijn geweest, werd hij op den 9 Mei 1871 voor het hoofdkiosdistrict Alk maar tot lid der Staten van deze provincie verkozen, welke betrekking hij tot aan zijn overlijden vervulde. Verschillen de malen word hij candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en juist bij die verkiezingen (vooral door de samenstelling van de districten, waarin hij als candidaat optrad) kon men uit het aanzienlijk aantal stemmen, dat hij op zich vereenigde, zien, hoevele vrienden hij bezat en hoe veel vertrouwen men in hem stelde. De begrafenis heeft plaats op donderdag, den 16, des morgens te 9 uur. Beroepen bij do herv. gemeente te üioedijk ds. P. A. Riedel te Siromnicnic. Op de vierde hoeve onder Edam is mond- en klauwzeer uitgebroken en wel bij de weduwe P. Mus. Barslngerhorn. In den nacht van den 11 op den 12 brandde eene boerenhofstede af. Zoo goed als niets werd van den inboedel gered. Ook oenig vee en pluimgedierte werd een prooi der vlammen. De brandspuit van Kol- horn deed geen dienstmen schatte van daar den brand ver buiten de gemeente en men werd niet opgeroepen. Hol horn. In den polder Waard en Groet, is men thans al druk aan het zaaien. De grond is flink droog en ook door de vorstdus mooi te bewerken hij valt bij de minste aanraking uiteen. De zaaimachiues zijn bijna een maand vroeger in het land, dan het vorige jaar. Vijf maalin eene weekwerd in deze gemeente de klok geluidwat hier de gewoonte is bij overlijden en begraven. De gemeenteschool staat vlak bij (onder) de dorpstoren en wordt iedere keer als de klok luidt bijge volg het onderwijs verstoord. Voor oude menschen laat men veelal lang (soms een uur) aaneen luiden, zoodat de stoornis in de school dan zeer groot is. Den laatsten tijd breken wel eenigen met die overoude gewoontetoch is het te voorzien, dat, zonder gemeentelijke tusschenkomst, luiden regel zal blijven. Een besluit, dat niet anders dan buiten de schooluren mag worden geluid, zou doeltreffend zijn en niemand kwetsen. Zij, die voor hunne overledenen willen laten luiden, kunnen dit dan, zoo goed als nu, doen. De Hooge Raad heeft in overeenstemming met de uitspraak van de arr. rechtbank te Roermond beslist, dat- de ambtenaar van den burgerlijken stand bij de ver melding op den kant eener geboorte-akte van de erkenning en wettiging van een kindniet verplicht is die ver melding te onderteekenen. Bij referendum (stemming in de afdeelingen) is met 63 tegen 41 stemmen beslist, dat art. 1 der statuten van den Bond voor landnationalisatie zal luiden als volgt «De Nederl. Bond voor landnationalisatie stelt zich ten «doel den grond te maken tot het eigendom van de ge- «meenschap. Ten einde dit doel te bereiken, tracht hij »1. te bevorderen de onteigening van grond ten behoeve «van den Staat2. te voorkomen, dat nieuw ontstane «gronden in particulier eigendom overgaan." Ook is het beginsel van schadeloosstelling in de statuten opgenomen, hoewel velen eene stemming over dit punt ontijdig achtten. Ingevolge machtiging van de Koningin-Regentes is door den minister van marine aan de pantserschepen waarvan de bouw is opgedragen aan de Koninklijke Maatschappij «Do Schelde" te Vlissingende Nederl. Stoombootmaatschappij te Rotterdam en aan 's Rijks werf te Amsterdam, onderscheidenlijk de naam gegeven van Evertsen, Piet Hein en Kortenaer en de naam van het tegenwoordige fregat Evertsen veranderd in Noptuuus. Uit het verslag van den afloop der lichting voor de nationale militie van 1892, door den minister van binnenl. zaken aan de Koningin-Regentes aangeboden, blijktdat de hoegrootheid der lichting bepaald was op 11000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee; het cijfer der lichting stond tot dat der ingeschrevenen als 1 373. Ingelijfd zijn 10965 man er ontbraken dus 35 man tegen 24 in 1891. Voor de zeemilitie hadden zich 2301 ingeschrevenen aangemeld. Ingelijfd werden als plaatsvervanger 1159 tegen 1288 in 1891 alzoo ruim '/10 deel van de afgeleverde manschappen, als nummer- verwisselaar 658 tegen 689 in 1891. Vrijgesteld werden wegens: gemis van de gevorderde lengte 822 tegen 818; ziekelijke gesteldheid of gebreken 3514 tegen 3210 als eenige wettige zoon 5136 tegen 4814; eigen militairen dienst, broederdienst of op grond van art. 52 der mili- tiewet 11423 tegen 10925. Het gezamelijk getal der om verschillende redenen vrijgestelde militieplichtigen met bijvoeging van hendie van den dienst uitgesloten of tusschentijds overleden zijn, was 20,974 tegen 19,853 in 1891. Aan 67 militieplichtigen is op grond van de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet ontheffing van den werkelijken dienst als geestelijke of bedienaar van den godsdienst bij de kerkgenootschappen of als student in de godgeleerdheid verleend. De tweede zinsnede van ge noemd artikel werd op vier militieplichtigen toegepast. Het gezamenlijk aantal der voor die lichting toegekende ontheffingen bedroeg bijgevolg 71. De heer W. M. Oppedijksedert 1888 lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen behoorendo tot de anti-re vol. partij, is na langdurige ongesteldheid in zijne woonplaats IJlst overleden. Honderd een en zestig winkeliers en neringdoenden te Maarlem hebben aan den gemeenteraad gevraagd de kermis alsnog op den ouden voet te behouden, met het oog op de groote schade, die zij van de voorgeno men korting der kermis zullen ondervinden. Eene druk bezochte vergadoring van de Algemeene Groninger Werkliedenvereeniging heeft met algemeene stemmen besloten, aan de aanstaande Meibeweging geen deel te nemen. Te Saandam zijn benoemd bij de dienstdoende schutterij tot kapitein la suite de heer D. Simonsz tot eersten luitenant de heer J. W. Brat en tot tweeden luitenant de heer A. Bakker. De gemeente-veldwachter G. Snoeks te Beverwijk is door Gedep. Staten aangesteld tot duinopzichter, standplaats kgmoiul aan See, met 15 Maart a.s. Den 1 April wordt te Melder de zeevaartschool geopend. Tot provinciaal opzichter over de duinen, standplaats Wijk aan Zee, is benoemd de heer J. van der Mije Pzn. te SEand voort. jjangedijken. De handel in uien is nog altijd stug; in korten tijd is de prijs per mud van f 4 a 41/2 gedaald tot f De beste kool (roode) kan van 14 tot 15 gelden. Zeer weinig is er daarvan nog aan wezig. Mindere soorten waarvan ook grooter voorraad is, gelden van 3 tot f 10. Gele kool, zoogenaamd veldgele zijn niet best van kwaliteitmaar de prijs is steeds stijgende. In den nacht van den 10 op den 11 is te Am sterdam plotseling aan eene bloeduitstorting in de her senen overleden do heer mr. N. de Roever, sedert 1885 archivaris der stad Amsterdam, vooral bekend door zijne talrijke geschriften op oudheidkundig gebied. Den 11 des avonds is te 's-Gravenhage door de politie aangehouden baronnesse M. von B. geb. W., wier uitlevering door de duitsche regeering was aangevraagd wegens groote oplichterijen. Zij is ter beschikking der justitie gesteld. Den 13 is te 's-Gravenhage voor de nuttige hand werken geslaagd mej. H. C. M. Pannekoek van Haarlem. Den 13 heeft de Koningin-Regentes een bezoek ge bracht aan het Waalsche Weeshuis te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit van den 13 is de heer E. H. A. Gnljé benoemd tot burgemeester van Breda. De gemeenteraad van Delfzijl heeft besloten het lossen van houtladingen met stoom in de haven te ver bieden. De openbare school te Maurik is, als schadelijk voor de gezondheid door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht afgekeurd. De Nederl. Tramwegmaatschappij vervoerde in 1892 420 934 reizigers. De erfgenamen van wijlen mevrouw de wed. Clot- terbooke Patijn van Kloetinge te Zeist hebben, handelende overeenkomstig den haar bekenden wensch van de over ledene om na haar overlijden de algemeene armen- commissie te gedenkeneene som van f 10000 ter be schikking der commissie gesteld. Schoorl. Naar wij vernemen worden aanstalten gemaakt tot de ontginning van een gedeelte der duinen onder deze gemeente. De onderneming gaat uit van de Heidemaatschappij. Een weg voor het vervoer van het benoodigde materiaal wordt reeds afgebakend. De op den 7 bij Petten gestrande Urker visch- schuit U. K. 276 is geheel verbrijzeld. In den nacht van den 9 op don 10 is te Melder brand uitgebroken in eene bakkerij aan de Walvischstraat, hoek Laan, bewoond door den broodbakker Kossen. Een gedeelte van het huis is uitgebrand de schade is vrij belangrijk. Scliermerhorn. Benoemd tot lid van hot bestuur der banne Noordschermer en Schermerhorn van het heemraadschap «de Eilandspolder", de heer K. Roden burg. IJrsem. De reizigers, die den 11 gebruik maakten van de diligence van Hoorn op Alkmaar, hadden dien morgen eene minder aangename reis. Op den Walings- dijk kwamen zij in botsing met een tilbury en op den straatweg langs de Noordervaart tuimelde het rijtuig, door het breken van een wiel, op zijde, zoodat de pas sagiers per bijzondere gelegenheid Alkmaar bereikten en de terugreis naar Hoorn met een ander rijtuig moest geschieden. De kiezerslijsten dezer gemeente bevatten de namen van 124 stomgerechtigden. Den 10 des avonds tegen 8 uren is te Texel een boerenwoning afgebrand bewoond door H. Bremer en de wed. J. Eelmanwaarbij twee van de vier koeien omgekomen zijn. De gemeenteraad van Purmcrend heeft den 10, op voorstel van bnrgemeester en wethouders, besloten, aan Gedeputeerde Staten als antwoord op hun schrijven van 9 November 1892betreffende eene op nieuw voorge stelde verlaging der wik- en weegloonen te berichten dat deze voor de jaren 1893 tot eu met 1896 op nieuw verminderd zullen worden en wel van 65 tot op 60 cen ten per 100 pond. Den 11 is te Amsterdam eene vergadering ge houden ter bespreking van het plan van den hoer A. J. Kriegel'tot het aanleggen van een Noordhollandsch Utrechtschen lokaalspoorwegter verkrijging eener kortere gomeenschap tusschen Haarlem en Utrecht. Na bespreking werd besloten, de zaak in beginsel te steunen en eene commissie benoemd ter regeling der voorloopige werkzaamheden. Tot leden dier commissie werden hoofd zakelijk de burgemeesters der betrokken gemeenten en twee leden der Prov. Staten benoemd. De voorloopige kosten zijn op 6000 geraamdwelke gevonden moeten worden uit bijdragen der betrokken gemeenten en van particulieren. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot dijk graaf van de Zeevang de heer K. Kaaskooper en tot heemraad van do Wieringerwaard de heer P. Schoorl. - Den 11 is het kohier van den hoofdelijken omslag te Leeuwarden voor 1893 vastgesteld op oen belastbaar inkomen van f 4,233,349 en een invorderbaar bedrag van 188,381,76, berekend tegen 4.45, in plaats van 4.50 pet. in 1891. Den 11, omstreeks 5 uren des morgens, is te Rotterdam een hevige brand uitgebroken in een groot gebouw van de firma van Stolk Co., doch gedeeltelijk in gebruik bij de firma van Wijk Co., als zwavelzuur- fabriek en gedeeltelijk bij de Ballast-maatschappij als bergplaats van machineriön. Dit laatste gedeelte, waarin de brand ontstond is afgebrand. De brandweer slaagde in het behouden van de zwavelznurfabriek. De minister van binnenlandsche zaken hoeft met ingang van den 13het verbod van het houden van markten van herkauwende dieren in de gemeente Par- enerend opgeheven voor zoover wolvee betreft. Wieringerwaard. De rederijkerskamer «Philo- technio", die onlangs zooveel succes had met de opvoering van »Do dochters van Haseman," zal, zondag, den 26 alhier eene herhaling dier voorstelling geven. Vrijen toegang hebben alsdan alleen en uitsluitendgehuwde mannen en vrouwen, weduwnaars en weduwenbehoo rendo tot den kleineren neriugdoenden stand in de gemeente, zoomede gehuwde mannen en vrouwenweduwnaren en weduwen, onverschillig waar woonachtigmits in vasten dienst zijnde bij landbouwers, veehouders en ambachts lieden, die inwoners zijn van Wieringerwaard. De mu ziek der K. N. Marine te den Helder zal deze voorstel ling opluisteren. Dank zij het prachtige droge weder is men te Wie ringerwaard en Anna Paulowna druk met den veldarbeid bezig. Erwten en boonen zijn of worden gezaaid, terwijl men ook spoedig met het witte zaad een aanvang zal nemen. De verbouw van beetwortelen voor de fabrieken zal minder zijn dan het vorige jaardaarentegen zullen enkele velden met vlas wordon bezaaid. Ie Klasse le lijst13 Maart. In de week van 6 tot 12 Maait zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 47 kuipbaden, 87 regen- baden le en 80 2e klasse, samen 214 baden. Volgens de kiezerslijsten, den 14 door burge meester en wethouders vastgesteld bedraagt het aantal kiezers voor leden der Tweede Kamer 1339 tegen 1326, voor leden der Provinciale Staten 1337 tegen 1322 en voor leden van den Gemeenteraad 1332 tegen 1319 in 1892. Zitting van 14 Maart. J. S., Helder, diefstal, 6 maanden gev. C. K., Texel, verwonding, 6 weken gev. P. B., Zwaag, dronkenschap (appèlzaak), 7 dagen hecht, en 1 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. A. J., huisvrouw van H. de W., Hoorndiefstal vrijgesproken. L. D., Hoorn, opzettelijke brandstichting, 1 jaar en 6 maanden gev. ONDERTROUWD. 11 Mrt. Gerardus Augustinus Janssente Helder en Neeltje Zegel, te Texel, onl. alhier. GEBOREN. 12 Mrt. Jan Hermanus, z. van dr. Jan Broers en Cor nelia Gerarda Bloem. Maartje, d. van Arie Reijmerink en Anna Geertruida Hazes. OVERLEDEN. 14 Mrt. Pieter Roelof, z. van Hendrik Pieter Roelof Boogh en Trijntje Krap, ruim LI maanden.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3