Binnenland, waarschuwde tegen stappen, die de Unie in gevaar zou den brengen. ITALIË. De heer Csispi heeft op tot hem gerichte vragen geantwoord, dat het oogenblik gekomen is om krachtdadig het ministerie te bestrijden. Daartoe moesten allen sicilianen zich vereenigen. Hij voor zich begeerde niet aan het bewind te komen. SPAWJJE. Den 13 is in de werkplaats eener bedden- fabriek te Barcelona een bom ontploftwaarbij een ita- liaanscn werkman gedood is. De politievermoedende dat deze werkman anarchist was deed eene huiszoeking en vond twee Orsinibommen. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. TÜHKIJË. De raad van administratie der turksche openbare schuld heeft met algemeens stemmen, op die van den italiaanschen afgevaardigde na, het oostenrijksche voorstel aangenomen, volgens hetwelk de met premiën uitkomende loten gedurende 10 jaren zullen worden be taald met 75 pet, ECiYI'TE. De heer Le Chevalier, de fransche com missaris voor openbare schuld, is in plaats van Charles de Lesseps benoemd tot directeur van de Suez-kanaal- maatschappij. VEREEH1(!U£ STATE®. De secretaris voor de schatkist Carlislo heeft een besluit geteekend, waarbij nieuwe bepalingen voor het binnenkomen van landver huizers worden vastgesteld. BUIB-AFRIKA. Na buitengewone warmte gedu rende do maand Februari (den 14 wees de thermometer te Kaapstad 's middags om 12 uren 101 graden Fahren heit in de schaduw) zijn voornamelijk in de Transvaal zeer zware regens gevallen, die groote schade aanrichtten en in een deel des lands watersnood veroorzaakten. Se dert 1851 was het water niet zoo hoog gezen. Paul Kruger gaf f 2400 uit eigen middelen tot leniging van den nood der slachtoffers, terwijl de uitvoerendo Raad J 120C0 toestond om de boeren aan de Krokodilrivier te hulp te komen. Tweede Kamer. De heer Brantsen van de Zijp trok den 14 zijne interpellatie in, na de verklaring in de Staats-cou- rant, dat Nederland deel zal nemen aan de internationale conferentie te Dresden betreffende hygiënische maatre gelen tot wering van de cholera. Voorts bracht hij ook hulde aan de nagedachtenis van het ontslapen kamerlid Oppedijk. Bij de interpellatie van den heer van Kar nebeek in zake de bedrijfsbelasting vroeg deze, herinnerende aan zijn voorbehoud bij de vermogensbelastingdat zij in werking zou komen gelijktijdig met de bedrijfsbelasting, als een eisch der rechtvaardigheidaan den minister van financiën, of het niet mogelijk zou zijn de bedrijfs belasting in te voeren op 1 Aug. a s. De minister van financiën wees op de groote moeielijkheid aan dit denkbeeld verbonden, met het oog op de groote practische bezwaren en den tijd, voor eene goede invoering noodig. Hoezeer het hem speet, was de eenige mogelijkheid de invoering der bedrijfsbelasting te bepalen op 1 Mei 1894, gelijk hij had voorgesteld. De heer van Kar nebeek stelde daarop deze motie voor «De Kamer verzoekt der Regeering het daarheen te willen leiden, dat de invoering der vermogensbelasting tot 1 Mei 1894 uitgesteld worde en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd ondersteund en kwam dadelijk in behandeling. Deze motie werd bestreden door den heer Sch aep- man, die vroeg of zij ernst of kortswijl was en opmerkte, dat, wilde de voorsteller zijn doel bereiken, hij niet een verzoek aan de regeering moest richten, maar een wets voorstel indienen tot uitstel der invoering van de vermogensbelasting door den heer van Houten, die opmerkte, dat de voorsteller allo aangenomen wetsont werpen wilde uitstellen en dat do staatkundige eerlijkheid eischte datbedoelde hij uitstel der invoering van de vermogensbelasting tot na de aanneming der bedrijfsbe lasting, hij dit dan ook duidelijk in zijne motie moest uitdrukken en door den heer van der Kaay, die het een eisch van sociale rechtvaardigheid noemde dat zoo spoedig mogelijk, naast den arbeid, ook het vermogen werd belast. Daarentegen werd zij tot zekere hoogte verdedigd door den heer Avan Dodem, die opmerkte, dat de minister zijne belofte, dat, wanneer hij het voorloopig ver slag der bedrijfsbelasting tijdig ontving, de invoering dier belasting met 1 Mei zou kunnen plaats hebben, toch niet had kunnen nakomen. Alleen ried hij den voorsteller aan, zijne motie in te trekken en een wetsontwerp tot uitstel van de invoering der vermogensbelasting in te dienen. De 15 zette de heer Levy uiteen dat de regeering aan de motie geen gevolg kan geven, waarom die motie onmogelijk was. Alleen zou zij tusschen Kamer eu regeering een conflict uitlokken en hij hoopte, dat dit conflict door intrekking der motie voorkomen zou wor den. Het eenige middel voor don voorsteller was, om van het recht van initiatief gebruik te maken. De heer Ruys van Beerenbroek betoogde, dat •de motie slechts een verzoek aan de regeering bevatte en noch in bewoordingen, noch in daden iets ongrond wettigs had. Hij vroeg uitdrukkelijk aan de regeering wat zij doen zou om alsnog de moeielijkheden weg te nemen, die ontslaan zullen bij gelijktijdige werking dei- vermogens- eu patentbelasting. mededinger is te vreezen, is het Frithiof. Zij zijn alles voor elkander, en dat is natuurlijk ook, na al hun ver driet en de scheiding en zijne ziekte. Wat wordt hij weder sterk en hoe gemakkelijk gaat hem dat spelen afHij ziet er zoo flink uit, dat hij iedereen overscha duwt," en zij wendde haar hoofd naar den anderen kant van den tuin, waar Roy, met zijne meer gewone lengte en bouw, zeker een weinig voor hem moest onderdoen. Maar toch was in de oogen zijner moeder dat open, ■eerlijk, Engelsch, door de zon gebruind gelaat, het schoon ste gezicht in de wereld. Wordt vervolgd. De heer V e e g e n s, erkennende, dat er eenige bezwa ren zullen ontstaan bij de gelijktijdige werking van de vermogens- en de patentbelastingachtte die niet zoo overwegendals de bedrijfsbelasting over enkele weken zal zijn tot stand gebracht. Hij kan zich met de motie volstrekt niet vereeuigen. De heer H a r t o g h betoogde zijne teleurstelling, dat na de verwachtingen, door den minister opgewekt, de bedrijfsbelasting toch niet op tijd zal kunnen worden in gevoerd, doch met de motie kan hij niet medegaan, daar hij door hare aanneming niet het gevaar wildeloop en, dat de regeering in ernstige moeielijkheden werd gewikkeld wat niet door hem werd verlangd, maar wellicht door hen, die niet zoo ingenomen zijn met de kiesrechtplannen der regeering. De heer van Karnebeek betoogde, dat de motie bedoelt, dat van regeeringswege een voorstel tot uitstel zal worden gedaan, dat z. i. veel meer waarde zou heb ben, dan als hij van het recht van initiatief gebruik maakte. Hij ziet geen reden, dat hare aanneming moet leiden tot een conflict met de regeering, daar de Kamer slechts vraagtwat zij steeds voorop heeft gesteld als haar eigen inzicht. De heer R o 11 wees vooral op de nadeelige geldelijke gevolgen welke uit de aanneming dezer motie zouden voortvloeien. De bedrijfsbelasting moest naar zijne mee ning ten spoedigste aan de orde gesteld worden, voordat aan de behandeling der kieswet kon worden gedacht. De minister van financiën wees er op, dat de Kamer den termijn van invoering der vermogensbe lasting op 1 Mei 1893 heeft vastgesteld, al wist zij, dat de bedrijfsbelasting, trots alle goede wenschon, wellicht niet op dien dag zou kunnen worden ingevoerd. Men wilde geen samenkoppeling van beide belastingen en de pas toegestane vermogensbelasting af hankelijk stellen van iets onzekers. In het begin van Januari kreeg hij de zekerheid, dat de bedrijfsbelasting niet op 1 Mei a. s. kon worden ingevoerd. Hij heeft zeer ernstig overwogen, of een wetsvoorstel tot uitstel moest worden ingediend, even ernstig als de heer van Karnebeek zijne motie. Maar het geneesmiddel schoen hem erger dan de kwaal. Men spreekt van misstanden in 't leven te roepen door uit stel der bedrijfsbelasting. Men moet daaromtrent echter niet overdrijven. Doch veel grooter bezwaar zou ontstaan door uitstel der vermogensbelasting Ze levert een equi valent op voor de verlaging of afschaffing van vele an dere belastingen. Er is reeds gewezen op de teleurstelling en schade voor velen, die op die vermindering en af schaffing rekenen. Dit is een afdoende' reden, waarom hij niet kan meegaan met de motie. De regeering blijft overigens bij hare verklaring alles te willen doen om de behandeling der bedrijfsbelasting te bespoedigen. Het denkbeeld van den heer Hartogh om de opcenten op het patent een jaar te doen vervallen, ware veel te nadeelig voor de schatkist. Wat betreft de hardheden, ontstaande bij gelijktijdige werking van de patent- en de vermogensbelasting, het is hom nog niet gelukt eene oplossing te vinden voor het vraagstuk om die weg te nomen. Mocht hij daarin nog slagen, dan zal hij het gaarne voorstellen. Maar veel sterker zou de hardheid zijn om nu de hooge over gangsrechten te bestendigen en de verlaging van accijn- sen niet toe te passen. De heeren Ruys, Hartogh, R o 11 en de mi nister lichtten nog nader hun gevoelen toe, terwijl do heer Beelaerts van Blokland den heeren Hartogh en Roëll inconsequentie verweet. Ten slotte trok de heer van Karnebeek zijne motie in omdat hij geen steun vond bij hon, die vroeger met hem samen gingen. Veelnvoer in Sluitschland. Daarna hield de heer A. van Dedem zijne inter pellatie over de opening der duitsche grenzen voor ons fokvee. Hij wees op het groote nadeel voor onze vee fokkers en landbouwers, ten gevolge van de sluiting dei- grenzen. Dit jaar is de sluiting te nadeeliger ten ge volge van de slechte oogsten in de vorige jaren, waardoor de welstand van den landbouw is afgenomen. Hij vroeg den minister van bnitenl. zaken naar den uitslag zijner pogingen om van de duitsche regeering opheffing van het verbod te verkrijgen. De ministervan bnitenl. zaken antwoordde, dat die pogingen tot dusver niet den gewenschten uitslag hadden gehad. Bestaat er uitzicht op spoedige openstel ling der duitsche grenzen Moeilijk is daarop antwoord te geven. De regeering heeft kort geleden al haar mo tieven nogmaals bij de duitsche regeering doen wegen doch, daar het een sanitairen maatregel geldt, is het de vraag, of de duitsche regeering spoedig daardoor van haar gevoelen zal terugkomen. Alles zal afhangen van den toenemenden gezondheidstoestand van ons vee. Mocht de verbetering voortduren, dan is wellicht opheffing van het verbod te wachten, daar ook duitsch belang daarbij is betrokkon. De heeren Lieftinck, Smeenge en Schepel drongen aan op nieuwe pogingen bij Dnitschland en des noods op vrijstelling van het verbod voor de drie noor delijke provinciën. Tegen dit laatste verklaarde zich de heer A. van Dedem. De minister van buiten 1. zaken antwoordde, dat de opheffing der sanitaire bepalingen hier te lande af hangt van het inzicht van zijn ambtgenoot van bin- nenl. zaken. Over mindere welwillendheid bij de duitsche regeering heeft Nederland niet te klagen. Van protectionisme is bij Dnitschland geen sprake het handhaaft den maatregel op sanitaire gronden. Het is dus niet wenschelijk hier te spreken van mindere welwillendheid van dien machtigen nabuur. Alle maat regelen hier genomen tot wering der besmetting zijn aan de duitsche regeering meegedeeld. Indien men aanbood opheffing van het verbod van invoer van huiden, zou men de meening hebben kunnen doen rijzen, dat Neder land niet enkel werd geleid door sanitaire beweegredenen. Openstelling voor streken, die vrij waren van mond- en klauwzeer, is gevraagd, niet enkel voor de drie noorde lijke, maar ook voor andere provinciën, maar zonder goe den uitslag. De nederl. regeering heeft voor do zaak belangstelling getoond en zal dit blijven doen. Daarna ving de beraadslaging aan over het wetsont werp betrekkelijk den bouw eener brug over den nieuwen Maasmond om den 16 te worden voortgezet. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Enk- liul7.cu is den 10 door den gemeenteraad vastgesteld op een invorderbaar bedrag van 29690,60. Uitgeest. De tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen, den 11, 12 en 13 gehouden, is uit stekend geslaagd. Er waren een groot aantal prachtige inzendingen, waaronder ook fraaie planten tot versiering. Vooral des Zondags waren er vele bezoekers, zoowel van hier als van de omliggende plaatsen. Van 46 uur werd de tentoonstelling opgeluisterd door de muziek van het fanfare-corps. Bij kon. besluit van den 11 zijn o. a. herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Am sterdam no. 1 do heer mr. jrB. Nijkerk, Amsterdam no. 2 de heer mr. K. J. Philips1* urinerend de heer D. van Os. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 14 den heer W. 8. Boejje vroegere halte-chef aan het station Beurs aldaarvrijgesproken, op grond dat zijn strafbare schuld niet bewezen was. Den 14 is te ESoorn tot lid der kamer van koophan del on fabrieken gekozen de heer P. Schuurman, met 21 van de 23 stemmen; het aantal kiesgerechtigden bedraagt 351. Den 14 is te Utrecht voor de nuttige handwerken geslaagd mej. M. E. Louws geb. Siebes te Sïelder. De gemeenteraad van Schagen heeft den 14, naar aanleiding van de ontvangen mededeeling, dat het pol derbestuur de huur van het polderhuis, bij de gemeente als raadhuis in gebruikthans f 100 bedragende met ingang van 1894 tot f 200 per jaar verhoogt, in verband met de hooge kosten van aan het gebouw te verrichten herstellingen, op voorstel van den voorzitter, met 6 tegen 5 stemmen, besloten aan burgemeester en wethouders op te dragen in eene volgende vergadering een bepaald voorstel ter tafel te brengen en inmiddels te overwegen, of het ook mogelijk iseen ander raadhuis te huren te koopen of te doen bouwen. Verder tot plaatselijk ge neesheer benoemd de heer A. C. Melchior te Noordwolde en de jaarwedde van den onderwijzer Roep met f 50 verhoogd voor de dienstengedurende 12) jaar in en buiten de school aan de gemeente bewezen. De jury voor den tooneelwedstrijduitgeschreven door de Rederijkerskamer „Kenuemerland" te Bever wijk, bij gelegenheid van haar twintig-jarig bestaan, bestaande uit de heeren J. H. Róssing te Amsterdam, J J. Francken te Wijk aan Zee en K. A. Gonlag te Beverwijk, deed den 14 uitspraak en bekroonde 1°. voor drama of tooneelspel: a. met de massief gou den medaille en f 50 de Vereeniging «Kunst en Genoe gen" te Amsterdam, met «Eerloos," drama van W. G. van Nouhuys. b. Voor de zilveren medaille en f 25 kwamen met gelijke punten in aanmerkingd&Red.kamor „Bilderdijk" to Alkmaar, met »H#tfm0de la Seiglière" van Sardou, en «Boogaers" van Koog en Zaandijk, met De Dochters van Haseman"; aan béiden is een zilv. medaille toegekend. 2°. Voor blijspel: a. met de verguld zilveren medaille de Vereeniging «Boogaers" van Koog en Zaandijk, met de Zegepraal der Schoonheid" van J. A Alberdingk Thijm. b. Met de zilveren medaille: Amstels Tooneel- en zangver- eeniging «Louis Jacques Voltman,"met de «Tweo Invaliden." Voor het beste persoonlijk spel werden zilveren medailles uitgereikt: in drama of tooneelspel: persoonlijke zilveren medaille aan den heer D. Block van de Vereeniging «Kunst en Genoegen" (Amsterdam,) in de rol van Frits Halma in «Eerloosen aan mej. A. de Boer in de rol van Rosa in De Dochters van Haseman" («Boogaers", Koog en Zaandijk.) In blijspel: persoonlijke zilveren medaille aan den heer J. H. Jordans van de Vereeniging «Louis Jacques Velt- man," in de rol van Chopin in de «Twee Invaliden," en eene persoonlijke zilveren medaille aan mej. S. Bongaardt, in de rol van Brechie in do «Zegepraal der schoonheid" («Boogaers," Koog en Zaandijk.) Aan de uitschrijvende Vereeniging «Kennemerland" werd voor de opvoering van de «Oude Kassier," buiten mededinging, door de jury het recht gegeven eene zil veren medaille aan haar vaandel te hechten. De uitrei king der medailles zal den 12 April plaats hebben in eene feestelijke bijeenkomst. Bij kon. besluit van den 13, zijn, met ingang van den tweeden Dinsdag van Mei, de heeren A. Jesurun Dz. en J. E. van der Meulen Jr., benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. Den 14 hebben beide Koninginnen een langdurig bezoek gebracht aan de openbare kostelooze school aan do Hemsterhuisstraat te 's-Graveuhagehoofd de heer Sch mal. Den 14 is te Gouda tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer mr. D. J. van Heusde kantonrechter, lib., met 371 stemmen; do heer J. J. Grootendorst be kwam 338 st. Den 14 zijn te Vlaardingeu de werkplaats van een zeeftenfabrikant en handelaar in sponsen en het daaraan grenzende perceel afgebrand. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Overijsel in het district Enschede zijn den 14 2119 stemmen uitgebracht; van onwaarde waren er 19. Gekozen werd de heer J. H. Wisselinklib, met 1073 stemmen de heer Reef, anti-rev., had 1027 stemmen. Het hotel Kaufmann te Sanihuort is den 14 in openbare veiling gekocht door de buffet-maatschappij E. Pluribus Unum voor 38550. Den 14 is tusschen Akkrum en Heerenveen een schot gelost op den trein, waarmede de veldwachters terug keerden, die des morgens de drie socialistische ar beiders uit Appelscha, die in hooger beroep gekomen zijn van het tegen hen gewezen vonnis, naar Leeuwarden overgebracht hadden. Den 14 zijn te 's-Gravenhage voor nuttige hand werken o.a. geslaagd mej. C. M. Adelink te Wormer- veer en mej. J. C. F. de Liefde te Hoorn. Den 15 is te 's-Gravenhage plotseling overleden de heer J. P. Hofstede, hoofd-directeur der posterijen en der telegraphie, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Bij kon. besluit van deu 15 is benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden de heer mr. A. M. van Stipriaan Luïscius, deken der orde van ad vocaten bij den Hoogen Raad. Benoemd tot kapelaan te Naaldwijk de heer J. Th. Boonekamp te Beemster en aldaar de heer J. P. Hen driks, thans te Rijndijk. Aan de maatschappij «do Schelde" te Vlissingen is ie levering opgedragen van de machines voor het te Amsterdam op 's Rijks werf aan te bouwen oorlogsschip voor een bedrag van 480.000. Te Zaandam bedraagt het aantal kiezeis voorde Tweede Kamer 873.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2