Een stoere Noorman. l No. 34. Vijf en Negentigste Jaargang. Zondag 19 Maart 1893. Binnenland. Buitenland. FEUILLETON. voor de ingezetenen Van LIMMEN 20, yan OUDORP 21yan ST. PANKRAS 22van KOEDIJK 23 Maartvan des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Tweede blad. Tweede liamer. Den 17 zijn de maileontracten a a Kg ejn o m e n met 51 togen 30 stemmen van de heeren van Beuningen, Houwing, van de Velde, Plate,"Tyttersen, van Houten, Donner, Gerritsen, Zijp, Vrolik, Haffmans, Beelaerts, van der Kun, Keuchenius, A. van Dedem, G. van Dedem, Poelman, Ruys, Lambreckts, Schepel, Sanders, Roessingh, Lieftinck, Kerdijk, Borgesius, ;'Clerex, Veegens/ Smeenge en Hartogh. Eene motie van den heer van Kerkwijkftot sluiting der beraadslaging wasgvóór^dien tijdf ver worpen'met 52 tegen 27 stemmen. Den 21 zal het onderzoek van wetsontwerpen in de afdeelingen worden voortgezet. Te 3 '/4 uur zal dienj§dag eene openbare vergadering gehouden worden. De Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland keert over 1892 131/2 pet. dividend uit van de zuivere winst, groot 102,280. In dat jaar j werd op hypotheek gezet f 4,541,800, gedekt door ongebouwde en gebouwde eigendommen, geschat op respectievelijk 2,252,434 en f 5,030,661. Op 31 December bedroeg het saldo der hypothecaire schuldvorderingen 32,976,465. Van 20 leeningen moesten de onderpanden ^verkocht worden waarvan een verlies van 39,718,04»^ het gevolg was, dat vereffend werd op de winst- en verliesrekening, terwijl vier huizen en erven te Amsterdam ingekocht werden voor f 47,845,89 ,/2. Aan 4 pet. pandbrieven werd ver kocht voor een bedrag van J 246,200 en aan 3K pet. pandbrieven voor een bedrag van /|4,412,800samen f 4,689,000. Het saldo der in omloop zijnde pandbrieven bedroeg op 31 December f 33,311,400. Het gasverbruik in Haarlem heeft over 1892 2.770.209 kub. el bedragen tegen 2.676.988 kub. el in 1891. De Rijksmiddelen hebben over Februari 8,037,385 opgebracht tegen 7,794,091 in 1892, en in de 2 eerste maanden dezes jaars 14,727,887 tegen f 14,542,764 in 1892. De raming over die twee maanden was 19,198,021. Tot de hoogere opbrengst van 1893 werkten voornamelijk mede cle accijns op suiker, gedistilleerd en zout en de successierechten de zegel-, registratie en hypotheek rechten waren veel lager. Ue Nationale Hypotheekbank te Amsterdam heeft in 1892 225 leeningen gesloten, uitmakende 2.476.100, vormende met de tot 31 December 1891 geslotene ten bedrage van 5565, 66.263.700, samen 5790 leoningen ten bedrage van 68.739.800. In 1892 werden aan 3</2 pet. pandbrieven uitgegeven voor een bedrag van 2.385.900 tegen een koers, afwisselende tusschen 99 en 100 en aan 4_pct. pandbrieven voor 361.400 tegen 101'/a pet. Uit de winst, ten bedrage va.n 90.959 wordt 14 pet. uitgekeerd. Be waag te Arnhem zal niet meer verpachtmaar in eigen beheer bediend worden. Aangenomen het beroep naar de geref. kerk te Zaandam door J. D. van der Munnik te Groningen. Ho koning van Zweden en Noorwegen heeft den heer D. Reedeker, burgemeester van Terschelling, de gou den medaille van verdienste geschonken. A NT. De Haagsche broodfabriek keert over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit. Het kohier van den hoofdelrjken omslag te Schagen is den 14 vastgesteld op f 6550,99dat der hondenbe lasting op 26c. Voor het maken van eene damsluis in de Drecht en van inlaatsluizen voor de polders Blokland en Hof land was van de 9 inschrijvers de heer C. Bastiaanse te Bergen op Zoom voor f 112,989 de laagste. In de Loenensche wijk onder Apeldoorn is door het wegwerpen van een brandenden lucifer door een man, die zijn pijp aangestoken hadbrand ontstaantengevolge waarvan 40 bunders akkermaalshout en heide afgebrand zijn. Honderd drie en vijftig ingezetenen van Oosterbeek hebben zich tot den heer jhr. A. W. van Borssele bur gemeester van Eede, gewend met het verzoek terug te komen op ziju besluit, om de wandelwegen op zijn land goed de Oorsprong voor het publiek te sluiten. B0n 15 is te l eizen het lijk opgehaald van den dei den bij het spoorwegongeluk aldaar onlangs verdron ken tot heden niet gevonden beambte J. de Nijs. Sehagen. Den 15 werd door den plaatselijken keurmeester, den heer G. Muijs beslag gelegd op door -*• _ull den^ Helder aangevoerden bedorven visch. De visch is op de in zulk geval gebruikelijke wijze begraven, wat ons intusschen weinig afdoende schijnt. Waarom niet verbrand H0n 16 is E. van der Voort door de arr. rechtbank te Amsterdam schuldig verklaard aan poging tot moord op_ zijne schoonzuster Jannetje Nap en veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. I Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot vice- president der arr. rechtbank te Leeuwarden de heer mr. C. W. de Vriese, thans rechter aldaar. Ben 17, des ochtends te 8 uren, woedde boven Groningen een kortmaar hevig onwederwaarbij de bliksem den toren der Jozefkerk trof en een gedeelte van een muur vernielde. Daarna sloeg hij in eene vleeschhou- wenj, waar een begin van brand ontstond, welke spoedig gebluscht werd. Het plan tot het bouwen eener nieuwe kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch is door den mi nister van binnenl. zaken goedgekeurd. Het bezoek der beide Koninginnen aan Amster dam is bepaald van 11 to| 17 April. Beroepen bij de herv. gemeente te Vinkeveen ds. Rienses van monnikendam. Op de 3 pets. geldleening der gemeente Haarlem, FoKc/nAA00'^0' is ir,gescl:ireven voor een bedrag van pet hoogste boers was 96, de laagste 857/8 Het bestuur der Vereeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders te Utrecht heeft aanbesteed bet bouwen van 2 paviljoens, een lijkenhuis, een woonhuis en eene smederij op het buitengoed Bloemen- daal te Loosduinen. Laagste inschrijver de heer M de -Lange te Harderwijk voor 59859. Bflollands Noorderkwartier! De voorjaarsvergadering dezer vereeniging zal gehouden worden op woensdag 29 Maart 1893 des voormiddag te eit uren ten huize van mej. de wed. O. J. Bos te Oosthulzenter behandeling der navolgende punten van beschrijvingMededeelingen van verschillenden aard ingekomen stukken; jaarverslag der vereeniging rapport van de ünanciëele commissie, betreffende de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1892; mededeelingen omtrent de uitkomsten der proefvelden over 1892, door K. H. M. v. d. Zande mededeelingen omtrent de proefnemingen tegen het kalfverwerpen der koeien, dooi den heer J. M. Billroth uitreiking van de toelagen aan de hoefsmeden uit Hollands Noorderkwartier die op den cursus"voor hoef beslag te Haarlem het diploma hebben verworven benoeming a. van een afgevaardigde voor het Landhuishondkundig Congres b. van een afgevaar digde voor de vergadering van het Nederl. Paardenstam- boekcvan drie leden van het bestuurd. van een onder-voorzitter; bepaling van de plaats waar de alge- meene vergadering in November 1893 zal worden gehou den, waarvoor het bestuur Zaandam voordraagt; voorloopige mededeelingen omtrent het stremselonderzoek, door dr. K. H. M. van der Zande; bespreking der wenschelijkheid van het oprichten eener Staats-hypotheekbank, in te leiden door den heer JZijp Kzn.; voorstellen van het bestuur a. omtrent het bevorderen der aanstelling van een zuivel- consnlent, in te leiden door den heer J. L. T. Groneman b. om eene overeenkomst aan te gaan met de kaasfabriek' te Hoogearspel, in zake een onderzoek naar de uitvoer baarheid van melkaankoop op volledig gehalte, in te leiden door den heer JKoopman c. omtrent een onder zoek naar de mogelijkheid van het verhuren van suiker bietenveld naar gehalte, in te leiden door den heer PD. Schenk d. het bevorderen van het opleiden van hoefsmeden, in te leiden door den heer O. Wijdenes Gbzn e. omtrent het beproeven van petroleum-motoren, rechtstroo en éénpaards-dorschmaehines, windkafmolens enz., in te leiden door den heer K. Breebaart Jzn.; om de proef nemingen tegen het kalfverleggen voort te zetten, in te leiden door den heer G. Wonder g. om een adres tot ondersteuning van het kanaalplan Schagen-Stolpen te zenden aan de Tweede Kamer en aan de Staten van Noord-Holland, in te leiden door den heer P. Buis Jzn vaststelling der begrooting dienstjaar 1893. ITALIË. Den 15 antwoordde minister Brin op eene tot hem gerichte vraag, dat de te KonstantiDOpel gevestigde gezanten der vreemde mogendheden plan hadden een christen-gouverneur op Candia te doen be noemen. De Porte had nog geen besluit genomen ten aanzien van het verzoek om ontslag van den tegenwoor- digen gouverneur. Hij verklaarde verder, dat onderhan delingen aangeknoopt waren met Spanje ten behoeve van een handelsverdrag, waarbij door de italiaansche regeering op tariefsverhooging aangedrongen werd. 5IÖORAVKGE1Ï. Den 16 verklaarde minister Steen in de ^Storthingdat hij den 13 niet had willen zeggen, datindien de consulaatkwestie niet geregeld werd de vereeniging met Zweden ontbonden zou worden. Hij sprak van de ontbinding der Unie alleen als van een mogelijk heid in de toekomstals de aanspraken, die Noorwegen maakt op zelfstandigheid binnen den band der Unie niet vervuld werden. Deze verklaring vloeide langs natuurlijkeu weg voort uit de overweging, dat de Unie enkel het middel was om de belangen van het vaderland te waarborgen. Do gewezen ministers Roltund en Reichenwald spraken hunne tevredenheid uit over de rede van den heer Steen. Do afgevaardigde Stroms van de rechterzijde verklaarde, dat ook hij in de Unie niets anders zag dan een middel' maar een goed^ en doelmatig middel om de vaderlands lievende bedoelingen te bereiken. SER,VIE. Na de herstemmingen is de uitslag der verkiezingen voor de Kamer, 70 liberalen, 50 radicalen en 3 progressisten. SPANJE. De ministerraad heeft het ontwerp, waar bij de bours-operatiën met 1 per 1000 worden belast goedgekeurd. De minister van openbare werken heeft een ontwerp aangekondigd tot hervorming van het college der beursageuten. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall 48) o— Toch was zij niet eene blind liefhebbende moeder, zn wist, dat hij zijne gebroken had maar zij wist ook, 'dat bij de vrouw, die hij trouwde, zou gelukkig maken. Zij waren zoo vervuld met do gedachten aan de roman die onder hunne oogen werd afgespeeld, dat het niet bij hen opkwam er aan te denken, wat er kon omgaan in het gemoed van de twee aan de andere zijde van het net. En misschien was dat goed, want het schouwspel was droevig en zou hen zeker met zorg hebben vervuld Cecil was te dapper en te kordaat en had te veel zelf- beheersching om hare liefde hare gezondheid te laten ondermijnen; zij gaf niet zoo sterk toe aan droeve be dachten, dat zij overigens het leven niet kon genieten. Veel was haar nog gebleven en ofschoon somwijlen alles voor haar geur en kleur had verloren, die stemming ging voorbij en zij kon de voorrechten van haar leven waardeeren. Maar het kou toch niet worden ontkend, dat het geluk, dat voor Roy en Sigrid scheen te da^en den tWee anderen was ontzegd zij hadden in het leven alles tegen zich, evenals thans in het spel de onder gaande zon scheen hen recht in het gezicht en maakte het spel voor hen moeielijk, terwijl de anderen in de schaduw veel boven hen voor hadden. »Wel Is het uit vroeg de heer Boniface, toen de twee meisjes naar hem toe kwamen. »Ja," riep Sigrid vroolijk, »en onze kant heeft waar- FritWofTwn! Ik,bön 61' tr0t8ch op' dat W1J Cecil en hnthiot hebben geslagenwant in den regel is Frithiot een van die onuitstaanbare menschen, die altijd winnen. Er was nooit aardigheid aan, met hem te spelen, toen wij kinderen waren. Hij was altijd zoo gelukkig." Terwijl zij sprak, was Frithiof achter haar de trappen opgekomen. »Mijn geluk is gekeerd, zooals gij ziet," zeide hij met een glimlach, die iets droevigs had. Maar zijn toon was schertsend; het scheen dat hij al geheel vrij was van de bitterheid, die eens ieder woord en iederen blik had vervuld. «Gokheid," zeide zijhare hand onder zijnen arm ste kend. Uw geluk komt terug; het is alleen, dat crij n0g niet sterk genoeg zijt. Wacht maar een paar da^en en ik zal geen kans meer hebben tegen n. Gij behoeft mij deze kleine overwinning niet te misgunnen." Het heeft u toch niet te veel vermoeid," vroec me vrouw Boniface, naar Frithiof opziende. Er was een glans van gezondheid op zijn gelaat, dien zij er vroeger nooit had gezien en de stugge uitdrukking was veel zachter geworden. »Maar ik zie," voegde zij er bij »dat het eene dwaze vraag is, want ik geloof, dat gij er nooit beter hebt uitgezien. Het is juist de lichaamsbeweging, die gii noodig hebt. Wij hebben u vroeger veel te lang over uw vertaalwerk laten zitten." Ja," zeide Sigrid »ik weet niet, of ik moet lachen ot schreien, als ik er aan denk, dat iemand als Frithiof geleerde vertalmgen maakt voor zulk een man als de he-r oievertsen. Hij kon nooit zittend werk uitstaan." »En toch," zeide de heer Boniface, terwijl hij met haai de warande op en neer ging, »heb ik te vergeefs gepoogd, hem over te balen, aan cricket te doen; hij zeide, dat gij m Noorwegen niet ophadt met ons engelsch begrip van lichaamsbeweging ter wille van de beweging alleen." Dat kan zijn," zeide Sigrid, »maar hij was altijd bereid tot de wildste avonturen en kon nooit smaak vinden in boeken. Arme Frithiof! het bewijst alleen hoe dapper en volhardend hij is; hij heeft er zoo zijn hart op gezetdie schulden te betalen, dat hij daaraan alles zal opofferen en het werk volhouden, dat hij haat." Hij is een flink jongmensch zeide de heer Boniface. »lk had er nauwelijks aan gedacht, wat zijn vroeger leven was geweest, ofschoon ik natuurlijk begreep, dat zijn werk in den winkel hem erg moest tegenstaan." 5 Sedert hij oud genoeg was om met een geweer om te gaan ging hij in de maand Augustus altijd naar de borgen van Nord Fjord op de rendierenjacht. Mijn vader zeide, dat het eene goede oefening voor hem was en als hij den ouden Nils, zijn bootsman - bootroeier, zegt gij, ge ooi ik brj zich had, maakte vader zich nooit onge- rust, als hij uitbleef. Maar soms was ik ongerust en de oude Groonze kindermeid zeide altijd dat hij nog eens zou verdrinken. Kom eens hier, Frithiof en vertel den heer Boniface van den nacht op het fjord bij Bukken." Zijne oogen glansden bij deze woorden. 'Jadat was de_ moeite waard," zeide hij, ofschoon O! van onze jacht niets kwam. Ik was op een Zaterdag met den ouden Nils uit Bergen gegaan naar Bukken" daar namen wij als gewoonlijk een boot om naar Gjel- iesiad te roeien waar ik meestal overnachtte om tegen vier ure op te staan. Nu, dien avond gingen Nils en ik weer aan t roeien, maar wij waren nog niet ver toen een vieeselijko storm opstak. Ik heb nooit vroeger of later zulk bliksemen gezien en de wind was verschrikke lijk het was waarlijk wonder, dat wij niet zonken. Ge lukkig dreven wij terug naar het land wij haalden de boot aan wal, keerden haar om en kropen zoo goed het ging ei ouder, terwijl de oude Nils vloekte en zeide, dat i nog eens zijn dood zou zijn. Zoo zaten wij daar vier lange uren on de storm bedaarde niet. Eindelijk vond ik vier flinke mannen die het dorsten wagen ons naar Bergen te roeien. Wij staken van wal; Nils zeide dat wij zonden verdrinken en veel scheelde het niet. Ik heb nooit zulk een woesten nacht beleefd en het roeion was ?,®n zwaar werk, maar eindelijk kwamen wij behouden t huis. "En gij hadt hom moeten zien 1" riep Sigrid. »Hfl maakte ons allen wakker. Daar stond hij, door en door nat maar vroolijk en frisch en hij maakte ons allen aan het lachen door het verhaal van zijn tocht. En ik geloof werkelijk dat die hem goed had gedaan, want na een paar uren te hebben geslapen, kwam hij beneden opge- i

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5