Een stoere Noorman. Sfo. 35. Wijf en Negentigste Jaargang, 1893. WOENSDAG 22 MAART. Buitenland. FEUILLETON. ALRHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Briefkaart zonder adres. Aan het Postkantoor alhier is eene briefkaart zon der adres in de bus geworpen van den volgenden in houd Alkmaar, 19 Maart. Gefeliciteerd. Truus. Do afzendster wordt hierop opmerkzaam gemaakt. Jacht en visscherij. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jacht- en vlseh- acten voor het dienstjaar 1893/94. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 21 Maart 1893. A. MACLAINE PONT. BELCH E. De katholieke studenten te Rijsel zijn met knuppels gewapend het bureau van het blad Le Progrès du Nord binnengedrongen. Zij hebben de ruiten verbrijzeld en de tafels omvergeworpen. Een redacteur is gekwetst. De politie heeft de studenten uiteengejaagd en 40 hunner gevangen genomen. Genoemd blad had gezegd, dat de studenten getracht hadden in eene naburige gemebnte een valsch stuk van 10 francs uit te geven. EHTöELASfB. De oud-minister Salisbury was in de vorige week tengevolge van een heftigen aanval van influënza bedlegerig. Gladstone, die bijna geheel hersteld is, liet naar Salisbury's toestand vragen. In het schotsche graafschap Banflshire is de Gladsto- niaansche candidaat Wedderburn tot lid van het Lager huis gekozen met 3166 stemmen tegen 2395 op den tegencandidaat. Eagerhuls. Buxton de onder secretaris voor kolo niën verklaarde den 16, dat de regeering zich niet kon verbinden, met de Transvaalsche republiek geen overeen stemming betreffende Swaziland te zoeken voordat de voorwaarden eener schikking aan het oordeel van het par lement onderworpen waren. Toch zal het parlement reeds zeer spoedig in de gelegenheid worden gesteld zijn oordeel uit te spreken over eventneele handelingen der regeering. Het is mogelijk, dat de engelsehe inwoners van Swaziland er tegen zijndat zij alleen door de Transvaal wor den geregeerdmaar het is niet waarschijnlijkdat de engelschen in de Transvaal zich kanten tegen een hervorming van het tegenwoordig regeeringsstelsel in Swaziland. De waarborgen voor de bescherming en de rechten der aldaar gevestigde engelsehe onderdanen hebben een onderwerp van bespreking uitgemaakt in een zeer gewichtige samenkomst. Aan de regeering is niet bekend dat de engelsehe commissaris in Swaziland heeft medegedeelddatals Swaziland aan de Boeren werd afgestaan, bloedvergieten het onvermijdelijk gevolg zou zijn. De regeering keurt de boodschap, door Martin aan de Koningin-Regentes van Swaziland overgebracht, goed. Buxton verklaarde verderdat aan van Lauw niet de vergunning is geweigerd om nauwkeurige opmetingen te Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 49) o TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Madame Lechertier. Indien iemand Roy ooit had verteld, dat de heer James Horner een ernstigen invloed zou uitoefenen op zijn lot, zou hij het niet licht hebben geloofd. Maar een roman van het werkelijk leven wordt gewoonlijk niet gedwars boomd door den traditioneelen valschaard maar geheel onwetend door gewone menschen, die zonder kwade be doeling de hoop vernietigen en in gelukkige onwetendheid hun weg gaan zonder te begrijpendat zij iets hebben te doen met het leven van hen, die zij ontmoeten. Indien het leven in Rowan Tree House ongestoord ware voort gegaan indien Sigrid geen werk had kunnen vinden en den tijd had gehad, Roy's liefde op te merken, zou waar schijnlijk na weinige weken hun vriendschap op eene verloving zijn uitgeloopen. Maar mevrouw Horner gaf eene kinderpartij en dat veranderde alles. »Het is, zooals gij zegt, wel wat vroeg na don dood van mijn armen oom, om een danspartij te geven", zoide mevrouw Hornertoen zij aan mevrouw Boniface een bezoek bracht. »Maar, ziet gij, het is de verjaardag van onze Mamie en ik wil haar niet gaaine teleurstellen; en madame Lechertier was er zoo mede ingenomen en zij heeft beloofd te komen kijken. Zij heeft ons ook aange raden er een gecostumeerd bal van te maken." Wie is madame Lechertier vroeg Sigrid die met al de belangstelling van een vreemdeling naar die bij zonderheden luisterde. doen ten behoeve van den aanleg van een haven en een spoorweg te Sordwana. Alleen is, daar van Lauw zegt dat dit werk groote kosten met zich brengtdoor de regeering besloten de vraag of het plan technisch en van Lauw finaneiëel betrouwbaar isaan het oordeel van de agenten der Kroon te onderwerpen, om over de grond slagen te oordeelen, zonder daarbij uitgewerkte plannen t9 vragen. Van Lauw is echter nog niet naar de agenten der Kroon gegaan. De regeering is niet voornemens de baai van Sordwana aan de Transvaalsche Republiek af te staan. Alleen is in de overeenkomst van 1890 ten aanzien van de spoorwegen met Transvaal overeengekomendat Transvaal het recht heeft, schikkingen te maken voor een spoorweg van Swaziland naar de Kosi-baai. Geen bericht is ontvangen, dat langs den ontworpen spoorweg rijke kolenbeddingen zijn ontdekt. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog ver klaarde de minister van oorlog, dat de vraag of Enge lend dan wel Egypte do kosteu van de gezonden versterkingen moest dragennog niet voorgoed is uitge maakt. De kanselier van de schatkist keurde de verklaring van Wilson over de Brusselsche muntconferentie goed. Mocht een nieuwe conferentie bijeenkomen, dan zullen de engelsehe afgevaardigden over de kwestie van het bime- talisme bepaalde voorschriften hebben, n.l. die welke ver vat zijn in de voor weinige weken met groote meerder heid door het Lagerhuis aangenomen motie. De onder-secretaris voor bniteni. zaken deelde den 17 mede, dat de besluiten van den Congostaat niet de goed keuring van de ondorteekenaars der Berlijnsche akte noodig hebben. Alleen moeten zij in overeenstemming met de bepalingen dier akte zijn. De besluiten, waarbij de voortbrengselen der domeinon bestemd worden voor den staatsdienst, moeten dus in de hoofdpunten gewijzigd worden. Gladstone zeide te gelooven, dat zijne am'ot- genooten gunstig gestemd waren voor eene wet, waarbij aan de afgevaardigden bezoldiging wordt toegekend, maar dat zij geene mogelijkheid zagen, deze wet nog in deze zitting te doen behandelen. Do onder-secretaris voor Indio deelde mede, dat de invoerrechten op Ceylon als volgt verhoogd zijn: sigaren van 1 op 11 ropy, bewerkte tabak van 25 op 40 centen, onbewerkte tabak van 12 op 25 centen per P., geestrijke dranken van gewone sterkte van 4 op 5 ropyen per gal lon, en olie van pet. ad valorem op 0,25 per gallon. De onder-secretaris van buitenlandsche zaken verklaarde den 20, dat lord Palmer van uitgebreide volmacht was voorzien met betrekking tot de conversie der egyptische domeinleening in een 4V2 pets. fonds onder zekere voor waarden. Indien hij de noodig geachte voorwaarden niet van een bankiershuis mocht verkrijgen, kon hij zich tot een ander wenden. Hij deelde verder mede, dat de spaansche regeering verbetering had toegezegd van de verlichting der kust bij den ingang der haven van Bilbao en aan de kapen Finisterre, Villano en Torriano. »Zij is eene zeer geaehte dansonderwijzere3", antwoordde Cecil»ik zou willendat gij haar ontmoettet, want zij is eene eigenaardige vrouw." Juffrouw Falck zalhoop ik, zoo goed zijn ons klein feest bij te wonen", zeide mevrouw Horner. Want of schoon zij Frithiof waarschuwdewas zij tegen wil en dank door Sigrid bekoord. »Het is maar een kleine par tij ongeveer vijftig kinderen tusschen zeven en tien jaar. Ik zou om alles ter wereld onze gemeente geen ergernis^ willen geven Lovedoy, ik zal daarom alles zoo eenvoudig mogelijk maken. Ik weet nog niet, of ik wel ijs zal nemen." »Ik geloof niet, dat ijs ergernis zal geven", zeide me vrouw Boniface, »maar ik vrees, dat het niet goed zal zijn voor kleine kinderen, die warm zijn van het dansen." »Ligealijk geloof ik ook niet, dat onze gemeente zich zal ergeren", zeide mevrouw Horner glimlachend. »James kan haast doenwat hij wil. Hij doet zooveel goed aan de kerk, weet gij, en hij heeft zooveel invloed: zij zouden het niet kunnen stellen zonder hem." Mevrouw Boniface antwoordde iets onverstaanbaars. Het was volkomen waar, dat wist zij. James Horner was hot rijke en milddadige hoofd der gemeente, alles moest voor hem wpkenhetgeen voor den predikant nog al lastig was. Misschien was het omdat hij dit begreep, dat de heer Boniface niet minder rijk en edelmoedig veel stiller optrad. Hij werkte even hard om het welzijn der gemeente te bevorderen, maar hij liet het veel minder blijken en hij toonde nooit het verlangen naar macht dat James Horner bezielde. Of de heer Boniface dit gecostumeerd bal van kinderen geheel goed zou keuren, betwijfelde Sigrid. Zij verbeeldde zich, dat hij in weerwil van zijn toegevenden, verdraag- zamen geest, innig was gehecht aan de oude vormen van het puritanisme en dat zijne stillehuiselijke aard het genot van dansen en maskerades niet kon begrijpen. Be halve op het gebied van muziek was de artistieke zijde van zijne natuur niet sterk ontwikkeld en terwijl de af stammeling van puriteinsche voorvaders hem ontzaglijk tot voordeel was geweest en er zeker toe had bijgedragen Labouchère stelde voor het aanvnllingskrediet voor bij- zondore zendingen met f 60,000 te verminderenals protest tegen de zending van Portal naar Uganda. Gladstone verklaarde, dat het onwaar was, dat Portal werkelijk in last had Uganda te bezetten en in te lijven. Het doel zijner zending is een onderzoek in te stellen naar de beste wijze, waarop men Uganda moet behande len. Portal is voorzien van alle mogelijke volmachten, welke het slagen zijner zending kunnen bevorderen. Een bezetting of inlijving van het land werd echter niet beoogd. Het voorstel van Labouchère werd met 368 tegen 46 stemmen verworpen. FBAAKRIJK. Don 14 bezwoer de advocaat Boul- lay bij de voortgezette behandeling der Panama-zaak, den heer de Lesseps de geheele waarheid te zeggen, de namen der 104 gecompromitteerde afgevaardigden te noe men en zoo doende de verraders in het belang van zijne eigen verdediging te ontmaskeren. De advocaat-generaal merkte den heer Sans-Leroy op, dat de stukken'"welke hij hem ter hand gesteld had over het gebruik van de huwelijksgift zijner vrouw, niets beteekenden. De heer Bonaparte-Wyse zeide niet te weten, of er eene lijst van leden bestond, die geld aangenomen hadden. De advocaat Barboux zeideopheldering te kunnen geven omtrent het uitbetalen van 150,000 aan door den heer Floquet aangewezen dagbladen. De president gaf lastde daarop betrekking hebbende stukken in beslag te nemen en bij de overige stukken te voegen. Monchicourt, de likwidateur der Panama-maatschappijdie tegen de tot hem gerichte beschuldigingen schriftelijk opgekomen was, zou te zijnen huize ondervraagd wordendaar hij ziek was. Dien dag liep het verhoor der getuigen af en kregen de advocaten der civiele partij het woord. Den 15 was de conclusie van het openbaar ministerie voor den heer Charles de Lesseps zeer scherp. Hij werd een noodlottig financier genoemd, daar hij 1400 millioen aan fransch spaargeld in zijn ondergang mede sleepte. Daarna herinnerde hij aan de omkooping van Baïhaut om de wet ingediend te krijgen, van Sans-Leroijom de wet door de commissie goedgekeurd te zienvan afge vaardigden en Senaatsleden om de wet te doen aannemen. Do advocaat Lagasse trachtte aan te toonendat de heer Floquet niet vreemd gebleven was aan de uitdeeling van gelden aan dagbladen. Weigerde de likwidateur der Pa nama-Maatschappij Monchicourt de lijst der 104 om gekochte Kamerleden te doen kennen, dan deed hij zulks uit vrees voor schandaal. Hij hield staandedat de heeren Constans en Clémenceau die lijst kendenen ook,, dat de regeering wel degelijk met de handelingen van Soinoury bekend was geweest. De advocaat-generaal kwam hiertegen op. De heer Roussel zeide, dat de Lesseps loog, toen hij beweerde niet te wetenwaartoe de aan de Reinach verstrekte gelden moesten dienen. De advocaat-generaal, alle beklaagden schuldig ach tende, viel voornamelijk den heer de Lesseps aan ,~die, betoogde hij, allerlei kunstgrepen aanwendde om* de spaarpenningen van het publiek te lokken. Hij bracht hem tot den nauwgezetten vrijheidlievenden godvree- zenden man te maken die hij was, had zij hem toch ook de puriteinsche neiging gegeven, met wantrouwen vele onschuldige genietingen te beschouwen. Hij was altijd ongerust over hetgeen uit die verschillende vormen van genoegens kon volgen. Maar hij vergat te bedenken waartoe verveling en gemis aan genoegens konden leiden, en hij had niet begrepen, wat de Engelschen zeker hadden moeten leeren uit de hevige reactie der restauratiena de gestrengheid van het gemeenebest. Maar verschil van opvatting veroorzaakte nooit eenige onaangenaamheid in dit gelukkig huishouden. Eenvormig heid was er nietwant zij dachten zeer verschillend en ieder hield vast aan zijne eigen meeningmaar er was iets veel hoogers dan eenvormigheid, er was eenheid, die voortspruit uit liefde. Kleine afwijkingen in de praktijk kwamen van tijd tot tijd voor zij gingen des Zondags naar verschillende kerken en Roy en Cecil gingen om Donati te hooren naar do Opera, terwijl vader en moeder wachtten, totdat de beroemde baryton in St. James Hall zong maar in de groote doeleinden des levens waren zij geheel eensgezind en leefden en werkten zij in volkomen harmonie. Eindelijk was de groote dag gekomen en toen de heer Boniface en Roy uit de stad terugkwamen, werden zij op de trap begroet door een alleraardigste verschijning in rood fluweel mot goud afgezet. »Welwie is dat?" zeide de heer Boniface, zijns ondanks vermaak scheppende in de maskerade. »Ik ben de prins van Asschepoetster", riep Lauce vroolijk en opgewonden sprong het ventje naar binnen om Frithiof zjjn kostuum te laten zien hij huppelde door de kamer in de onverdeelde kinderlijke vreugd, waarvan het gezicht een van de reinste genietingen van goede menschen is. Frithiofdie den geheelen dag zich moede eu lusteloos had gevoeldvroolijkte dadelijk optoen Lancedie veel van hem hieldop zijne knie kwam zitten in die opgewondenheid van gelukkig ongeduld welke men alleen bij kinderen ziet. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1