Binnenland. hulde aan de onkreukbaarheid van den heer Targé, de Lesseps verwijtendedat hij de heeren Clémenceau, de Freycinet en Floquet in zijne zaak gemengd had. Verder verweet hij Charles de Lesseps en de Fontane hunne verkwistingen. De heor Barbouxde verdediger, heeft den 17 zijn pleidooi besloten met een beroep op het geweten der rechters, om aan een doorluchtigen naam zijn glans terug te geven en Frankrijk wegens het verloren prettige te troosten. De advocaat Du Buit verdedigde Fontanes, wiens eenige font volgens hem bestond in trouw en toewijding aan De Lesseps. Hij eindigde zijne rede met de bewering dat de lijst van chèques, waarop de besehuldiging richtte, valsch was en haar gebruik een bewijs was van den benarden toestand, waarin de regeering zich bevond. Den 18 trad de heer Rousseau op als verdediger van den oud-minister Baïhaut, wiens schitterend verleden en wiens bekentenissen hij in herinnering bracht. Hij be twistte dat den heer Do Lesseps het mes op de keel was gezetwant dezen was het niet onbekend, dat het gelddat hij den heer Baïhaut ter hand steldeniet strekken moest voor behoeften van den Staat. Ha de verdediging van Blondin door advocaat Lallier, trachtte Danet, de advocaat van Saus Leroy, aan te toonen, dat de veel besproken gift van f 100,000 wel degelijk eene nieuwe belegging was van een deel van de bruidschat zijner vrouw. Sans Leroy was van meening veranderd, omdat hij voorzag, hoe groote voldoening Engeland zou hebben, als het kanaal niet door Frankrijk gemaakt werd. Hij drong op vrijspraak aan. Uit de nadere bijzonderheden omtrent Ferry's over lijden blijkt, dat hij den 15 de opera-voorstelling nog bijwoonde, waar opgemerkt waren zijne bleekheid en de vermoeiende uitdrukking zijner oogen. Zijne echtgenoote bevestigde de juistheid dezer opmerkingzeggende dat haar man reeds sedert 14 dagen geklaagd had over be nauwdheid, waarom zij des ochtends en des avonds met hem ging wandelen. Den 16 wilde hij des avonds naar eene soirée gaan, maar op aanraden zijner vrouw begaf hij zich omstreeks 10 uren des avonds naar bed. Om één uur 's nachts werd hij tengevolge van eene ziekelijke aandoening wakker, welke door de onmiddellijk geroepen geneesheeren voor zeer ernstig verklaard werd. Ferry stond om 9 uur op en begaf zich naar zijne studeer kamer waar hij ongeveer een uur verbleef. Te half elf werd hij door eene benauwdheid aangetastin welken toestand hij verder verbleef. Tengevolge van eene in spuiting met morphine geraakte hij in eenen staat van verdooving. Om 6 uur overleed hij, zittende in zijne stoel op zijne studeerkamer. Algemeene verslagenheid heerschte bij het vernemen van zijn afsterven. President Carnot moet aan den minister-presidont Ribot, die bem de doodstijding mededeelde, gezegd hebben De republiek heeit een harer boste krachten verloren. Senaat. De onder-voorzitter hield den 18 eene lof rede op Julea Ferry. De vergadering stond een krediet van 10000 voor de begrafenis toe en besloot ton teeken van rouw de zitting te sluiten. Kamer. Den 18 werd door den minister-president Ribot in den lof uitgeweid over den heer Ferry en stil gestaan bij de door hem aan de Republiek bewezen diensten en namens den ministerraad voorgesteld, zijne begrafenis op kosten van den Staat met groote plechtig heid te doen plaats hebben. De heer Baudry d' Asson van de reehterijde kwam hiertegen op, keurde de ver wereldlijking van het onderwijs door Ferry af en zoide dat de geschiedenis eenmaal den Tonkinees zou richten. De geheele linkerzijde jouwde den spreker uit. Met 295 tegen 170 stemmen werd het gevraagde krediet toegestaan en met zitten en opstaan besloten op den dag der be grafenis geen zitting te houdon. De rechterzijde en de boulangisten stemden tegen. ITALIË, De minister van financiën toonde den 18 bij de behandeling der begrooting in de Kamer aan, dat reeds veel verbeterd was, maar toch nog veel te wenschen overlaat, vooral ten aanzien van rente en aflossing. Een berichtdat de oud-minister Crispi f 25000 van baron de Reinach ontvangen had, heeft aanleiding gege ven tot de mededeeling, dat Crispi reeds sedert 1866 de advocaat dier familie was. Eenige bladen beweren dat dr. Beccarelli, de lijfarts van den Pausvergeven is. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. AOOIIWEOEA. De Storthing heeft den 17 het voorstel der gematigden met 64 tegen 50 stemmen ver worpen en dat der linkerzijde aangenomen met 64 tegen 50 stemmen. Een daarna behandeld voorstel der linker zijde, om met Zweden te onderhandelen over eene regeling der diplomatieke aangelegenheden, werd met alle tegen 9 stemmen verworpen. LLXEKBUBCl. De Kamer heelt na eene bespreking van vier dagen eene motie aangenomen waarin o. a. de overtuiging uitgesproken wordtdat de vestiging van ordebroeders en van orden niet van een wettelijk verlof afhankelijk is. In den loop der beraadslaging had minister Eysschen o. a. verklaarddat de grond wet de onbeperkte vestiging van kloosters niet toestaat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De oostenrijk- sche Kamer heeft den 15 het handelsverdrag met Servië goedgekeurd. De minister van koophandel verklaarde, dat de oostenrijksch-hongaarsche monarchie streefde naar eene vreedzame economische ontwikkeling der Balkan-Staten. Het handels- en scheepvaartverdrag met Zweden en Noorwegen werd mede goedgekeurd. In de oostenrijksche Kamer heeft de minister van financiën medegedeeld, dat, dank zij der munthervorming, de schommelingen in de muntwaarden opgehouden hebben. De door Oostenrijk herkregen vrijheid in den muntom- loop waarborgt het tegen de schommelingen in den zil- verkoers. Den 17 werd medegedeeld, dat Smolka zijn ontslag als voorzitter gvraagd heeft. De Kamer stond hem eene dotatie van fl 7300 toe en besloot, dat zijn borstbeeld in het Parlementsgebouw eene plaats zou erlangen. Den 20 werd de heer Clumckij met 224 stemmen tot voor zitter gekozen. De jong-czechen en de croaten onthielden zich. HEA1CO. Bij een stierengevecht te Linares zijn door het instorten van een der muren die de grootste tribune steunden, elf personen gedood en 37 meer of minder zwaar gewond. Tweede Kamer. Onteigening ten behoeve van een spoorweg (tram- w e g) van Schouw naar Purmerend. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp be twijfelden sommige leden het algemeen nut dezer ont eigening. Vooreerst werd de meening geuit, dat in de communicatie voldoende voorzien wordt, terwijl voorts betoogd werddat de aanleg van den tramweg wel eene kortere spoorwegverbinding tusschen Purmerend en Am sterdam zal vormen dan de bestaande, maar dat uit de omstandigheid dat de afstand korter is, nog niet volgt, dat het traject ook in korter tijd kan worden afgelegd. Dit schoen naar het gevoelen van die leden zelfs twij felachtig. Andere leden konden zich met het gevoelen der re geering dat de voorgenomen verbinding wel degelijk van algemeen nut is, wel vereenigen. Een lid vroeg, of niet naar het oordeel der regeering de aanleg van den tramwegook met het oog op de defensie aanbe veling verdiende. Voorts zou men van de regeering gaarne vernemen of er voldoende waarborg bestaatdat de ontworpen tramweg indien de onteigening wordt toegestaan, wer kelijk worde aangelegd. De commissie van rapporteurs is van meeningdat met bovenstaande mededeelingen de openbare beraad slaging voldoende is voorbereid. Men schrijft ons uit Amsterdam: Jaarverslagen van vereenigingen zijn zeker even nuttig als belangrijk. Een aangename lectuur verschaffen zij echter slechts zelden omdat de statistiek met al haar cijfers en getallen daarin te veel aan het woord gelaten moet worden. Intusschen daarop zijn uitzonderingen. Zulk eene kwam ons dezer dagen in handenhet 28e jaarverslag van het Kinderziekenhuis te Amsterdam. Daarin worden tafereeltjes geschetstdie als verhaal reeds zouden treffen en des te aandoenlijker zijn, nu men weet, dat zij een beeld zijn van de werkelijkheid. Tege lijkertijd blijkt daaruit, welk een weldaad het kinderzie kenhuis voor de samenleving is. Waar had anders de man moeten heengaan, die met vrouw en acht kinderen in een kar rondreisde en wien het ongeluk trof, dat zijn geheele gezin door de typhus werd aangetast Voor de moeder en den oudsten zoon was een onderkomen te vinden in het gasthuis maar wat moest er worden van de zes stumpers, die doodziek waren, in de onge ruimte van den kermiswagen, een verpeste lucht inademden en voedsel en kleeding moesten ontberen Den wanhopi- gen vader werd het Kinderziekenhuis genoemd en dengene die dat woord uitsprak, zegent hij nog, want aanstonds werd een lichtstraal in zijne ellende geworpen. In ver warde woorden zegt het verslag wist hij ternau wernood zijn verzoek mede te deelen, maar hij werd toch begrepen, en weinige uren daarna, lagen de vijf broertjes en zusjes in heerlijke frisscho bedjes naast elkander en groot was hun blijdschap, toen ook het jongste broertje den volgenden dag daarbij werd gebracht. Hot waren allen lieve, zachte kinderen, en zelden zagen wij zulk een sterken band van onderlinge liefde en gehechtheid als in dit arme gezin scheen te heerschen. Het eene kind droeg aandoenlijke zorg voor het andere; geen woord van twist, geen enkele ruwe uitdrukking kwam ooit over hunne lippen, en toen zij langzamerhand allen beter wer den, toen waren de vreugd en de dankbaarheid van den vader even groot als zijne droefheid was geweest. Zegt zulk een schets niet duidelijker dan het welspre kendste betoog, dat het kinderziekenhuis tot de schoonste philantropische inrichtingen der hoofdstad behoort? En wie zal dit verslag ontvangenzonder met de hand in den zak te tasten om een gave te offeren op een altaar der menschenliefde, waar deze zoo hoogelijk wordt gewaardeerd? De Disconto-Maatschappij te Rotterdam keert over 1892 4 pet. dividend uitde zuivere winst bedraagt f 324.944.57 tegen f 287.996.16J in 1891hiervan moest voor reeds geregelde verliezen hoofdzakelijk een gevolg van den hoogst ongunstigen toestand van den graanhandelf 181.542.50r afgetrokken worden terwijl voor nog niet afgewikkelde verliezen f 40000 in kas gehouden is. St. Pancras. De heer Ds. P. H. Versteeg is be roepen bij de ned. herv. gemeente te Oosterend (Texel). Scliagen. Don 19 gaf de Harmoniekapel haar tweede winterconcert in het gewone lokaal. De zaal was vrij goed bezet, voor het meerendeel door dames. Het uit 8 nummers bestaande programma werd flink uitge voerd. Een gezellig bal sloot als gewoonlijk den avond. Den 12 Juni zal in het locaal van den heer Blauw dit jaar de algemeene vergadering plaats hebben van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, onder voorzitterschap van den arrondissements schoolopziener, den heer mr. M. Buchner. Sclioorldam. Den 19 gaf de rederijkerskamer »W. J. Hofdijk" hare tweede uitvoering, in het lokaal van den heer Akkerman. Opgevoerd werden De Rijzweep of 20 jaar later en Een uurtje voor de bruiloft. Een gezellig bal hield een groot deel van het talrijke publiek nog lang bijeen. Texel. Het aantal personen, die gerechtigd zijn tot het kiezen van leden der Tweede Kamer, der Pro vinciale Staten en van den gemeenteraadbedraagt volgens de opgemaakte lijst, thans 582. Kolhorn. In den Waardpolder werden eerst de vorige week bruine boonen, oogst 1892, binnengehaald. De eigenaar gaf ze aan zijn werkvolk dat ze 's avonds dorschte en waarvoor het een aardig buitenkansje was, daar de boonen zeer medevielen. De zeehaven wordt thans flink uitgediept. Reeds eenige weken is de baggermolen in werking en met de uitge baggerde specie worden kaden en aanlegplaatsen tevens veel verbeterd. Hoewel het vorig jaar de ansjovisvangst zeer onvoor- deelig was toch zal het getal visschers dit jaar niet minder zijn. Veler hoop is weder daarop gevestigd. In 1891 werden hier ruim 800 ankers ingezouten tegen slechts 70 in 1892. Eene goede vangst zou menigeen te stade komenwant in de polders is het dit voorjaar slap met het werk. Een aantal arbeiders kunnen nog steeds geen werk vinden sommigen zijn reeds bijna een half jaar achter elkander buiten verdiensten. De Maatschappij voor Gemeente-erediet heeft iu 1892 voor f 365,700 leeningen gesloten met 14 gemeen ten en 9 waterschappen, terwijl de winst- en verliesreke ning een batig slot aanwijst van 87784.90, waarvan te verdoelen blijft j 48464.90. Op de aandeelen serie A wordt f 26 en die van serie B f 58 per aandeel uit gekeerd. De lage rentestand werkte ongunstig op de operatiënhet geringe bedrag van de ter markt ge brachte 3 pets. schuldbrieven vond geroeden aftrek tot prijzen van 92l/4 a 93 pet. De Groothertogin van Saksen heeft f 100 geschon ken voor den uitbouw van het Diakonossenhuis aan de Hazepaterslaan te Haarlem. Voor de inschrijvingen op de 3 pets. geldleening dei- gemeente Haarlem, groot f 600,000, zijn aangenomen die van Julius Oppenheim te Groningen f 150000 a 96; Haarlemsche Bankvereeniging f 3000 a 96; Testas en Waller te Amsterdam f 1000 a 959/le; Jolles en Co. aldaar f 300,000 a 95.13; H. Edersheim te's-Gravenhage f 10000 a 95.07 en Amsterdamsche Bank te Amsterdam f 136,000 95.01 pet. De gouden medaille voor 36jarigen trouwen dienst is toegekend aan den adjudant-onderofficier W. Duval administrateur van het militair hospitaal te Haarlem. - Het vervaardigen enz. van een gashouder met ge goten ijzeren kuip ten dienste van de gemeente-gasfabriek te Heverwijk is door burg. en weth. onder de hand opgedragen aan de maatschappij Ijzergieterij de Prins van Oranje te 's-Gravenhage. De arr. rechtbank te Winschoten heeft Klaas Mul der, schipper te Sappeineer, en Harm Thoma, fabrieks arbeider aldaarveroordeeld wegens geweldpleging op den huzaar F. Bergsma op den 2 Januari, de eerste tot een jaar en de tweede tot zes maanden gevangenisstraf. De burgemeester van Amsterdam heeft op grond eener mededeeling van den directeur van den gemeen telijken gezondheidsdienst naar aanleiding van in de gemeente voorkomende gevallen van febris typhoidea de ingezetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van on gekookte melk. De heer H. J. van Dale, te Helder tot lid dei- kamer van koophandel en fabrieken gekozen, heeft ver klaard die benoeming niet te kunnen aanvaarden als niet bereikt hebbende den bij de wet gevorderden leeftijd van 30 jaar en ook nog niet gedurende 5 jaar aan het hoofd eener handels- of fabriekszaak gesteund hebbende. Het bouwen eener kaasfabriek te Rarsingerhorn is gegund aan den laagsten inschrijver D. Kramer te Schagen voor 2490. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij keert over 1892 73/4 pet. dividend uit. Zij vervoerde op alle diensten 5,961,947 reizigers. Het reservefonds is met 5000 vermeerderd en daardoor tot f 44.988.03'/2 gestegen. Den 16 is het tjalksehip van schipper Huisman geladen met steen, bestemd voor eene firma te Enk- huizen, door den storm nabij Broekerhaven, ten zuid westen van Enkhuizen, vergaan; de opvarenden trachtten zich in de sloep te redden en kwamen behouden te Zwartsluis aan. Den 17 zijn te Utrecht o. a. voor de nuttige Band- werken geslaagd, de dames: A. P. H. M. van Wijk van Hoogwoud; C. J. Winter van Helder; J. Woesten- burg van Hoorn. Te Utrecht hebben den 17 des avonds eenige wan ordelijkheden plaats gehad ter oorzake van het opvoeren der zoogenaamde Passiespelen, in het lokaal Tivoli. Eenige jongelieden, leden van christelijke vereenigingen, die bij den burgemeester geen gehoor konden krijgen trachtten in genoemd lokaal wanorde te stichten, dat de politie met geweld belette. Het bestuur van Tivoli, dat aanvankelijk in een stuk in een der dagbladen verklaard had, dat bestuurderen zich zelf overtuigd hadden van de wijze van opvoering en tot hun genoegen van bezoe kers van Oberammergau vernomen hadden, dat verge lijking met de voorstelling daar niet opging wegens het grootsche en schoone, maar de opvoering te Utrecht toch in ernst van opvatting niet achterstond, heeft later toch van de voortzetting der opvoeringen afgezien tengevolge van de vele protesten, welke langzamerhand inkwamen. Dr. M. J. Verkouteren te Amsterdam heeft den 18 den dag herdacht, waarop hij vóór 50 jaren doctor in de geneeskunde werd. Den 18 is te Amsterdam plotseling overleden de heer G. A. Heineken directeur der Heineken's bier brouwerij, in het lokaal Eensgezindheid, waar bij eene bestuursvergadering van de Maatschappij bijwoonde. Bij kon. besluit van den 18 is o. a. benoomd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zaandam de heer H. H. Scheppersthans in die betrekking te Al phen te Hoorn de heer H. W. de Wilde, thans in die betrekking te Raalte te Helder de heer J. B. Coops, thans surnumerair; te Texel de heer P. Roodzamt, thans controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam. Den 19 des avonds is nabij Hlemerbrug een man van een in vollen gang zijnde tram gevallen hij verwondde zich zoo hevig, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Den 20 des nachts om half drie ontstond te Am sterdam brand in de salon gelegen aan de achterzijde op de benedenverdieping van het perceel no. 40 op het Rokin bewoond door den heer J. Olthuis, met vrouw, vier kinderen en drie inwonende personen. De bewoners werden wakker door den rook en het geknotter der vlam men en aan vluchten langs de trap naar beneden viel niet meer te denken, daar alles in vlam stoud. In nacht gewaad vluchtte men naar de tweede verdiepingdoor den heer ten Harmsen bewoond. Deze sloot de deur zijner kamerom den rook zooveel mogelijk te weren, en wist van uit het balkon, dat aan zijne kamer greusde, met veel moeite het naast gelegen venster te bereiken van het aangrenzende huisbewoond door de firma Peijser Co. De ruiten werden daar ingeslagen en door ten Harmen's krachtige hulp allen langs het balkon door het vensterdat ongeveer één meter lager gelegen was, gered. De brandweer bluschte den brand in een kwar tier de benedenverdieping en de eerste etage zijn bijna geheel uitgebrand. Den 20 is in het IJ te Amsterdam een roei bootje omgeslagen waarin drie knapen gezeten waren waarvan één verdronk.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2