Een stoere Noorman. Mo. 36. Vijf en Megentigste Jaargang. 1893. V RIJ D A G 24 MAART. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Rui t e n 1 a n d. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,88; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer3 PrJJs der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Briefkaart zonder adres. Eene 20 Maart 1893 gedateerde briefkaart, geteekend J., aan zijne ouders is zonder adres in de bus aan het Postkantoor alhier gevonden. De afzender wordt hierop opmerkzaam gemaakt. 8uppletoire begrooting 1893. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat eene s uppletoire gemeente-begrooting, dienst 1893, door hen heden aan den Gemeenteraad aangeboden gedurende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter leziDg nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 21 Maart 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. (■oud- en Zllversmederij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne verga dering van 21 dezer aan den heer Jb. LUTTEROT, op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het op richten eener goud- en zilver smederij in een gedeelte van het perceel wijk A, Nos. 15 en 16 aan de westzijde van de Kraanbuurt alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 22 Maart 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. IX. Parijs, 21 Maart 1893. Vroeger kwamen hier de avondbladen uit met eene enkele editie, later volgde eene tweede uitgave, wanneer er eene belangrijke gebeurtenis viel te vertellen, hetzij na eene extra-zitting in de Tweede Kamer of na de uit spraak in een misdadigers-proces. Panama en wat daar uit voortvloeit hebben eene nieuwe mode in het leven geroepen, zoodat wij thans eiken avond de zesde en zevende editiën hooren rondventen, maar dient daarbij te worden opgemerktdat 's namiddags tegen half vier ure de camelots reeds roepen met »la Cocarde" en »le Jour" 2ème édition, en dan niemand nog de eerste editie gezien heeft. Dikwijls hooren wij dan tegen zes ure »la 5ène édition" zonder dat wij de 3e en 4e gewaar werden, zoodat wij tot het besluit komen, dat er met die vlugge uitgaven nog al aardig gegoocheld wordt. De opschriften der artikelen springen ons door de groote letters reeds dadelijk in de oogen, maar dikwijls overdrijven die groote titels zeer; lezen wij b.v. reeds van verre »De Ontbin ding der Tweede Kamer", dan besteden wij gauw nog een sou aan die extra-editie, en komen tot de overtui ging dat de Kamer nog volstrekt niet ontbonden is, maar dat »men" (wie die »men" is, blijft een vraagstuk) daarover hoort spreken als zeer waarschijnlijk. Toen Vrijdagavond de camelots riepen »la Mort de Jules Ferry", dachten wij»dat zal wol weer een »canard" zijn", doch bleek ons dat ditmaal de camelots en die Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 50) o »Hoe laat is het nu?" vroeg hij om de twee minuten. »Denkt gij nietdat het haast tijd wordt om te gaan Hoort gij het rijtuig nog niet »Ik voor mij", zeide Sigrid»beb een gevoelalsof ik Asschepoetster wasvoordat de toovergodin kwam. Weet gij zeker, dat mevrouw Horner niets tegen mijne eenvoudige zwarte japon zal hebben »0 hemel, neen", zeide Cecil; zij is immers zelve in den rouw en behalve dat, gij ziet er allerliefst uitSigrid." Het compliment was waarwant Sigrid in haar een voudige zwarte kleeding, die volmaakt bij haar slanke figuur pastemet het geplooide witte kraagje om haar hals en de zacht roode rozendie Roy voor haar had gepluktzag er inderdaad bekoorlijk uit. »Ik wenschte, dat gij kondt mede gaan", zeide Cecil, Frithiof aanziende terwijl zij den kleinen Lance in een dikke plaid wikkelde. >Het zal werkelijk aardig zijn al die gecostumeerde kinderen te zien." »Jazeide hij, »maar mijn hoofd zou het leveD en de warmte niet kunnen uitstaan. Ik ben beter hier." »Wij zullen goed voor hem zorgenzeide mevrouw Boniface, »en gij zult later ons alles vertellen. Laat Lance niet te lang opblijven, als hij moede is, lieve kind. Goe den avond en veel pleizier." »Daar gaat een gelukkig kwartet," zeide de heer Bo niface, toen hij de deur achter hen had gesloten. »Maar hier is, houd ik het er voor, een benijdenswaardiger trio. Kent gij dit boek, Frithiof?" Sedert zijne ziekte hadden zij de gewoonte aangeno- extra-uitgaven waarheid spraken, en werkelijk de pas gekozen president van den Senaat bijna plotseling was overleden. Zooals wij reeds in een vorig opstel bemerkten was Ferry zeer inpopulair, maar hij heeft in de republi- keinsche partij eene zoo groote plaats ingenomen, dat alle ochtendbladen lange artikelen aan den overledene wijden. Wij behoeven niet nogmaals op zijn werkzaam leven terug te komenbeschouwen wij dus slechts zijn plotse- lingen dood, dan gelooven wij dat men hier zou kunnen zeggen »la joie fait peur" (de vreugde is gevaarlijk of maakt angst), zijnde de titel van een lief tooneelstukje hetwelk de lezers misschien wel eens in Holland zagen spelen onder den titel vNiemand sterft van blijdschap". De algemeene opinie hier is, dat Ferry, die zoo moedig het hoofd bood aan de tegenspoedaan de aanvallen en dikwijls grove beleedigingen zijner tegenstanders te zeer is aangegrepen geworden door de vreugde veroorzaakt over de voldoening welke de Senaat hem had bereid. Donderdagavond kwam hij een weinig ongesteld tehuis en de ziekte nam zoo snel toe dat ondanks de spoedig ingeroepen geneeskundige hulp de lijder den volgenden avond overleed. De ministerraad heeft besloten, dat de begrafenis van Jules Ferry op kosten van den Staat zal geschieden een crediet van twintigduizend franken is daarvoor aangevraagd en door de Kamers goedgekeurd. De begrafenis is bepaald op a.s. woensdag, de minister-president Ribot zal het woord voeren in naam der regeering. De Kamers zullen aan staanden woensdag geene zitting houden, en het geheele leger van Parijs zal den lijkwagen vergezellen naar het station van den Oosterspoorwegwant de overledene heeft gevraagdte worden begraven op het kerkhof van Saint Dié, waar zijn vader en zuster rusten en waar hij zal liggen vlak bij de blauwe lijn der Vogezen, van waar hij de stemmen der overwonnenen en geannexeerden kan hooren. HedenDinsdagheeft het publiek toegang tot het paleis van den Senaat in de »Chambre ardente", in welke de lijkbaar van Jule3 Ferry gisteren werd overgebracht, en kunnen bloemen en kransen worden nedergelegd. De lijkdienst op morgen zal geheel civiel zijn, zonder eenig kerkelijk vertoonvan daardat de leden der rechter zijde in den Senaat niet aan de begrafenis zullen deel nemen. Daarentegen hebben morgen alle scholen in Frankrijk vacantie en zullen verder behalve minister Ribot, nog het woord voeren de heeren Casimir Périer, president van de kamer van afgevaardigden Bardoux vice-president van den SenaatMéline in naam van den Algemeenen Raad der Vogezenen Gréard in naam der Universiteit. Het proces van Panama voor het Hof van Assises loopt ten einde en zullen wij wellicht morgen weten, wie door de juryleden schuldig verklaard worden. Wij gelooven dat Ch. de Lesseps wegens omkooperij zal worden ver oordeeld wij houden ons liefst zoo weinig mogelijk met dit proces bezigdoch meenen datnu men eenmaal is begonnen, de schuldigen te vervolgen, men ook moet doorzetten. Hetgeen in dit proces vooral verwondering men hem bij zijn voornaam te noemenwant hij be hoorde bijna tot de familie. Zelfs in zijn bitterste dagen hadden zij allen van hem gehouden en nu in de dagen van zijn herstelnu lichamelijk lijden de zachtere zijde van zijne natuur liet uitkomen en de sterkte van zijn karakter meer bleek door stil geduld dan in verstokt en wanhopig volhouden, had hij aller harten gewonnen. De trotsche, eigenzinnige afzondering, die gemaakt had, dat zijne medewerkers hem haattenwas eindelijk be zweken de dankbaarheid voor al de goedheid die hij in Rowan Tree House had genoten, had hem zoo veran derd, dat het niet waarschijnlijk was, dat hij ooit weer in zulk eene bitterheid zou neerzinken. Zijn lachen over het boek dat de heer Boniface hem had gebracht, was voor zijn gastheer en zijne gastvrouw een gelukkig toe ken en met Met ons drieën in Noorwegen" brachten de drie in Engeland den aangenamen avond door, dien de heer Boniface had voorspeld. Intusschen smaakte ook Sigrid veel genoegen. Het is waarde heer en mevrouw Horner waren geene aange name menschen en zeiden soms dingen, die haar hin derden maar zij meenden vriendelijk te zijn en deden zich op dien avond het voordeeligst voor, om al hunnen gasten genoegen te doen. Een kinderpartij doet gewoon lijk al wat in de menschen goed is, uitkomen hatelijke praatjes worden zelden gehoorden niemand verveelt zichwant ieder is onder den invloed van den onge- veinsden pret der kleinen de dansers veinzen niet als volwassenen, hun glimlach is de uitdrukking van geluk, hun lachen is hartelijk. Bovendien was het het eerste vroolijke tooneel, dat Sigrid sedert bijna een jaar had bijgewoond en zij schepte behagen in de aardige kleine ridders, de nog kleine hofdames met poeder en mouches en de Roodkapjes en Klein Duimpjes, de toovergodinnen en boeren. Het dansen was vroolijk aan den gang, toen mevrouw Lechertier werd aangediend en Sigrid zag be langstellend op om te weten, hoe de dame, die »eene merkwaardige vrouw" moest zijner uitzag. Zij zag eene lange, maar bijzonder bevallige vrouw, met een gelaat, niet schoon, maar vol uitdrukking. In rust was deze wekt, dat is het totaal gemis van principes bij velen der schuldigen, zoodat er bij zijn, die zei ven gelooven, dat zij niet anders doen konden. Zooals b. v. Charles de Lesseps zich verdedigt, vraagt men zich af, of de man dan niet meer weet, wat het verschil is tusschen mijn en dijn. Hij heeft met het hem toevertrouwde geld omgesprongen, alsof hij ge loofde dat alles hem toebehoorde. Wel heeft hij aan veel druk van buitenaf blootgestaan, maar wanneer men zelf zuiver van geweten is, dan behoeft men toch niet vreemde lui af te koopen met honderdduizenden franken tegelijk. De Carnaval-feesten waren dit jaar bijzonder fraai en vroolijkvolgens de meening van het senaatslid Beren- ger zelfs te vroolijk. Deze heer Berenger komt op tegen de verregaande bandeloosheid in geschriften, illustratiëu en vooral in eenige laatstgehouden soirées. waarover ik tot nog toe niet wilde spreken omdat het werkelijk wel wat te erg toeging. In vroeger jaren kwam in hot bal Bullier wel eens eene dame in een garen costuum en gaf dit nog al opschudding ditmaal echter waren de bals op Montmartre getuigen van tooneelen met dames geheel zonder costuum. Daartegen meende de heer Be renger te moeten opkomen met het gevolg echter dat bijna de geheele Parijsche pers zich over dien deugdza- men heer bijzonder vroolijk maakt. Men kan zich nu eenmaal Parijs niet ernstig en deugdzaam voorstellen toch echter komt het ous voor dat men steeds zekere vormen in acht kan nemen en dat de jongste vermaken wat al te ver gingen. J. M. T. BELCIË. Den 19 is te Yerviers in den ouderdom van 62 jaren overleden het liberale Senaatslid Auguste Peltzer aan de gevolgen van een ongeluk met zijn rijtuig op den 15. Bij hot naar huis rijden van zijne fabriek was het paard op hol gegaan en de heer Peltzer uit het rijtuig tegen een muur geslingerd en bewusteloos opge nomen. Hij was blijkbaar door eene hersenschudding getroffen. Den 19 des namiddags werd te Brussel eene vergade ring gehouden van den algemeenen raad der werklieden partij waartoe afgevaardigden behooren van alle veree- nigingen van werklieden nit alle nijverheidsdistricten. Eenparig werd besloten eene algemeene werkstaking af te kondigen indien de Kamer het algemeen stemrecht weigert of daarin beperkingen aanbrengt, (Een dergelijk besluit is reeds meermalen genomen zonder tot uitvoering te zijn gekomen.) De leden van de rechterzijde in de Kamer en den Senaat hebben besloten het regeeringsvoorstel tot herziening der grondwet te laten zooals het is. Het ministerie en zijne staat kundige vrienden willen aan de linkerzijde ten aanzien van dit voorstel niets toegeven. BUITSCHIjAXD. Den 21 bracht de nedorlandscho gevolmachtigde op de gezondheidsbijeenkomst te Dresden, de heer Ruijssenaars, eene warme hulde aan Oostenrijk, dat het initiatief genomen had. Het had daardoor geheel Europa aan zich verplicht. Hij verklaarde zich, namens gebiedend, maar zij had een bekoorlijken glimlach en hare manieren waren innemend. Het Noorweegsche meisje was dadelijk met haar ingenomen en de indruk was weder- keerig, want de beroemde madame Lechertier, die men zeidedat alle fouten opmerktevroeg dadelijk aan de gastvrouw, wie zij was. »Wat een lief gezichtje heeft dat meisje met het goud blonde haar," zeide zij op hare rondborstige, maar toch beschaafde wijs. »Met al hare eenvoudigheid heeft zij eene bekoorlijke waardigheid. Zij nijgt onverbeterlijkHoe heet zij Wilt gij mij aan haar voorstellen »Zij is eene vriendin van mijn nichtje," zeide mevrouw Horner, blijde dat zij een soort eigendomsrecht kon laten gelden op iemand, die een compliment had uitgelokt van zulk een strengen rechter. »Zij is eene Noorweegsche en zij heet Falck." Sigrid hield van de opgewekte, scherpzinnige, majes- tueuse Fransche vrouw, zoodra zij samen hadden gespro- keu. Madame Lechertier had inderdaad veel innemends. Hare grootste bekoorlijkheid was, dat zij niet was als anderen. Zij bezat eene zeldzame individualiteit en als gij haar hoordet spreken hadt gij denzelfden indruk van iets nieuws en ongewoons, die het eerste gezicht van een vreemd land opwekt. Zij op hare beurt was bekoord door Sigrid's natuurlijkheid en levendigheid en zij waren reeds vriendinnen geworden, toen het ophouden van de muziek beiden deed opzien. De pianisteeene bleekevermoeid uitziende dame wier zwart zijden japon een verdachten glans op den rug had, die van armoede getuigde, scheen niet verder te kunnen spelen. Haar bleek gelaat trof Sigrid. »Ik geloof, dat zij vermoeid is," riep zij uit. Denkt gij, dat ik voor haar zou mogen spelen?" »Dat is een vriendelijke gedachte," zeide madame Le chertier en zij zag met belangstellingdat het mooie Noorweegsche meisje dadelijk naar de piano ging en na, een paar haastige woorden de plaats innam der pianiste, die naar buiten ging om zich te verfrisschen Zij speelde zeer goed en daar zij zelve veel van dansen hield, speelde zij de walsen, met een vuur, dat hare voor—

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1