Een stoere Noorman. HEBUK tfo. 37. Tweede blad. Vijf en Megentigste «laargang, 1893. ZONDAG Buitenland. FEUILLETON. 26 M A A RT. Toelating van Leerlingen op Openbare Scholen. voor de ingezetenen van BERGEN op 27, van OTERLEEK op 28, van HEERHUGO- WAARD op 29, van SCHOORL op 30 en van AKERSLOOT op 31 Maart, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nren. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a. s. kinderen op de openbare school voor ouvermogenden of op een der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, uitdaarvan uiterlijk vóór 15 April 1893 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs dier kinderen. Voor do aangifte aan de eerste tussehenschool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat de gelegenheid in het schoolgebouw aan den Koningsweg des morgens tusschen 8 en 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Maart 1893. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. UKLOtlü. Het hof van assises te Luik heeft den 23 tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld de anar- christen Petit en Cybersdie den rentenier Prisant ver moordden. Dezer dagen zullon opniouw pogingen aangewend wor den tot het boven brengen der bij de mijnramp te Au- derlues vóór een jaar omgekomen personen. Daarvoor zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op de mijnwerkers, die zullen nederdalen. Vooraf zullen ze nauwkeurig worden onderzocht of zij ook het geringste wondje of schrampje aan gezicht en handen hebben zij zullen baggerlaarzen aankrijgen, ondoordring bare handschoenen, maskers van ijzerdraad om hen tegen vliegen te beschermen, terwijl van ontsmettingsmiddelen een overvloedig gebruik zal worden gemaakt. Langer dan vier uur mag niemand beneden blijven in de mijn mag niemand iets gebruiken; boven gekomen, wordt ieder ontsmet, gewasschen en gebaad, terwijl de kleederen in kokend zeepsop ontsmet zullen worden. OOSTENRIJK-IZONDAKIJJE. Den 20 riep graaf Gabriel Karolyi bij het binnentreden van den oud-mi nister Tisza in het hongaarsche Volkshuis uit: «Het is ongehoord dat die verrader in ons midden durft plaats nemen. Ga u te IJome begravendan zullen wij uwe schande vergeten De zoon van den heer Tisza wilde hem te liif, doch werd tegengehouden. RUSLAND. Bij de op den 21 gehouden verkiezing van een burgemeester te Moskou heeft zekere Andryanew, na den burgemeester Alexejeff een verzoekschrift te heb ben aangeboden twee schoten op hem gelost. De dader werd aangehouden en deed zich als krankzinnig voor. De regeering heeft de aanmunting van zilveren roe bels voor particuliere rekening verboden, daar de zilveren roebel goedkooper is dan papieren. ZWEDEN. Op eene interpellatie over de zienswijze van de regeering omtrent het algemeen stemrechtver klaarde de staatsminister Boström in de Tweede Kamer, dat de rogeering zoo nauwgezet mogelijk zou onderzoeken, of de vraag naar uitbreiding van het kiesrecht vereenig- baar is met de waarborgen welke noodzakelijk zijn. Deze vraag is nog lang niet genoeg tot klaarheid gekomen. De interpellant verklaarde het te betreurendat de regeering deze zaak niet reeds in deze zitting had aan gevat. Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 51) _o_ Madame Lechertier zag de twee jongelieden aan en glimlachte als zij dacht, dat zij reeds de zorgen van een voogdijschap droegen. Het deed haar aan, maar tegelijker tijd was het bijna grappig hen ernstig over hun pupil te hooren spreken. »Ja," zeide Frithiof, »maar er moet voor hare opvoe ding worden gezorgd dat moeten wij niet vergeten." «Maar op de scholen hier is het zeer goedkoop; is het niet, mevrouw zeide Sigrid. »Ongeveer tien pond in het jaar," zeide mevrouw Le chertier. «Hoe ziet uwe kleine zuster er uit, want als zij een weinig op u lijkt »Hier is hare photographie," zeide Sigrid, hare schrijf cassette open makend om er S wanhild's portret uit te nemen. «Dit is genomen in haar boerinuepakje, dat zij soms uit aardigheid droeg, als wij buiten waren. Ik geloof, dat het haar zeer goed staat. Maar zij is allerliefst I" riep madame Lechertier. Wat een aardig figuurtje welke goed gevormde beenenIk heb een heerijjken inval, mijne waarde eene ingeving. Laat uwe kleine Swanhild over komen en als gij iederen namiddag bij mij komt, breng haar dan mede in deze bekoorlijke kleeding. Zij zal mijne kweekeling zijn en ofschoon zij natuurlijk niet veel zal kunnen verdienen, zal het toch meer dan genoeg zijn om haar schoolgeld te betalen en zij leert eene goede broodwinning op den koop toe." Zij zag Frithiof aan en bespeurde duidelijk, dat het denkbeeld hem tegenstond en dat zijn trotsche natuur DUITSCHLAND. De Keizer hoeft den 21 met alle hoofdofficieren der garde een bezoek gebracht aan den bevelhebber der garde, baron von Meerscheidt-Hülles- heim, die op dien dag zijn 50jarig jubilé als officier vierde. Den 21 is in het district Arnsberg, in plaats van den onlangs overleden dr. Reichensperger, tot lid van den Rijksdag gekozen de redacteur Fusangelultramontaan die ten vorigen jare zooveel van zich deed spreken door zijne onbewezen beschuldigingen tegen den fabrikant Baare en waarvoor hij veroordeeld werd, met omstreeks 10000 stemmentegenover 3500uitgebracht op den heer Böse door de centrumspartij candidaat gesteld. ËSGELASD. Bij den 50 jaarlijkschon roeiwedstrijd tusschen de studenten van Oxford en Cambridge op den 22 hebbeu die van Oxford wederom den prijs gewonnen met ééne bootslengte. In 1892 werden te Londen 131535 geboorten aange geven en 86170 sterfgevallen. Het aantal huwelijken was 74350. Lagerhuis. Den 22 is o. a. aangenomen het door de regeering ondersteunde wetsontwerp tot het machtigen van de plaatselijke overheden om in 35 jaar aflosbare voorschotten te doen aan werklieden tot het koopen hunner huizon. Eene door Barton voorgestelde motie om op te komen tegen de houding van John Mor ley, die eenige personen, wegens het bezit van ontplofbare stoffen tot eene gevan genisstraf vau zeven jaren veroordeeldreeds na twee jaar weder in vrijheid deed stellen werd met 262 tegen 222 stemmen verworpen. Balfour kondigde aan dat hij tengevolge vao do uit tartingen van Gladstone eene motie van afkeuring zou voorstellen. In die motie wordt verklaard dat de hou ding der regeering, welke met ernstige misdaden transi geert en welke onmachtig blijktom de uitvoering der wetten te ondersteunen er op berekend is om het stelsel van schrikaanjaging en omverwerping in Ierland en de 'ii'^wm^jfTBarrT-n iifimrnTng niet gemakkelijk zulk een aanbieding zou aannemen. Zij zag Sigrid aan en bespeurde, dat de zuster alles ten offer wilde brengen om het kleine meisje in Engeland te hebben. Zij had evenveel tact als goedheid en zij stond op om heen te gaan. «Gij moet er samen nog eens over praten en mij uw besluit laten weten," zeide zij. «Raadpleegt ook don heer en mevrouw Boniface en zegt mij over een paar dacen uw besluit. Waarom zoudt gij morgen namiddag niet thee bij mij komen drinkendan zal ik u mijne kanarie vogeltjes laten zien. Cecil zal u wel brengen, wij zijn oude kennissen." Toen zij weg was, kwam Sigrid in de kamer terug mot van vreugde stralende oogen. »Is het niet heerlijk?" riep zij uit. »Ik voor mij, Frit hiof, kan geen oogenblik aarzelen. Het werk is niet zwaar en zij zal mij goed behandelen." «Zij heeft een slecht humeur," zei Frithiof. «Hoe weet gij dat?" «Omdat geene vrouw, met een goed humeur, zulke smalle lippen en rechten mond heeft." «Gij zijt een akelige jongen, als gij aanmerkingen op haar maakt, terwijl zij zoo goed voor ons is. Ik zal het aannemen. Maar wat moeten wij met Swanhild doen «Het staat mjj tegen voor u beiden," zeide Frithiof somber. Zijn eigen nederdalen op den maatschappelijken ladder was onaangenaam gouoeg geweest, maar toch niet zoo ondragelijk, als de gedachte, dat zijne zusters met werken haar brood moesten verdienen. «Kom, Frithiof, wees niet dwaas," zeide Sigrid vleiend. «Als wij ooit een lief, gezellig te huis samen zullen hebben, dan moeten wij er voor werken en wij zullen niet licht gemakkelijker, pleizieriger of beter betaald werk vinden." Hij zuchtte. »In ieder geval moeten wij hooren, wat Swanhild zelve er van denkt," zeide hij eindeljjk. «Neem, als gij wilt, de aanbieding voorloopig aan dan zullen wij haar schrijven en haar alles mededeelen." «Zeer goed wij zullen samen een brief schrijven en minachting voor het bestuur en de wet aan te moedigen. Den 24 heeft Gladstone de bespreking van dit voorstel tegen den 27 aanvaard. Gelijktijdig deelde Gladstone mede, dat hij den 27 eene mededeeling zou doen over het Paasch verlof. Eene motie van den heer William Allen ten gunste van de onmiddellijke betaling van de bezoldiging der par lementsleden is aangenomen met 276 tegen 229 stemmen. De regeering had deze motie ondersteund, maar verklaard, dat het woord onmiddellijk in dozen zin door haar op gevat werddat de bezoldiging zal ingaanzoodra de daarvoor noodige fondsen ter beschikking van de regee ring zijn gesteld. F&JlUHRIJM. Den 22, 's morgens te elf uren, was de omtrek van het Senaatsgebouw (het Paleis Luxem burg) te Parijs zwart van menschen die de uitvaart van den heer Jules Ferry wilden bijwonen. Er waren strenge maatregelen genomen. In de eerezaal konden zelfs niet alle vertegenwoordigers der pers toegang krijgen. De minister van onderwijs de afgevaardigde Méline en de voorzitter der Kamer Casimir Périer hielden toespra ken waarin zij de hoedanigheid van den overledene als regeeringspersoonde onbuigzaamheid van zijn karakter en zijne onwankelbare vaderlandsliefde deden uitkomen. De minister-president Ribot prees den heer Ferry als aanvoerder der oppositie en vooral als afgevaardigde, die als zoodanig een duurzaam spoor van zijnen arbeid zou achterlaten. De heer Bardouxonder-vooorzitter van den Senaat zeidedat de overledene tucht wilde brengen in de de mocratie. De leden van het Instituutde gezanten, de Genorale Staf, de ministers, de rechterlijke macht enz. waren tegenwoordig. Langs den geheelen weg, dien de stoet aflegde stond eene dichte menigte, welke eerbiedig bet hoofd ontblootte. Den 23 is de heer Challemel Lacour bij derde stemming met 17 van de 31 stemmen gekozen tot lid der Académie francjaise. Over de vervulling van een tweeden zetel hadden zes stemmingen plaats, zonder gunstigen uitslag. De meeste stommen (15) had de heer Brunetière. Senaat. De verslaggever der begrootings-commissie heeft medegedeeld dat de begrooting niet sluit. Er is eene vergissing begaan ten aanzien van de invoerrechten. De commissie heeft den post botreffonde den invoer van granen met 30 millioen verminderd. Hamer. Den 23 was aan de orde de interpellatie van Millevoije over de rechterlijke en parlementaire ge volgen van de rol, door sommige personen in de Panama zaak gespeeld, welke reeds voor eenigen tijd tot dien dag verdaagd was. Op verzoek van de regeering werd zij dadelijk behandeld. Millevoije zette uitvoerig uiteen, hoe de regeering naar zijne meening sinds 1888 wist, wat er gebeurd was, door de telegrammen van Herz aan de Reinach. Hij wenschte, dat alle schuldigen voor de wet gelijk gesteld werden. Minister Bourgeois beant woordde deze interpellatie. Hij begroette met blijdschap c.Tgsrm--. ..-jLL1 haar allerlei goeden raad geven, zooals voogden betaamt. Maar gij weet even goed als ik, dat Swanhild geen oogen blik zal twijfelen. Zij haakt er naar, in Engeland te zijn en zij is nooit zoo gelukkig, als wanneer zij kan dansen." Frithiof dacht aan den dag, toen hij was t'huis geko men, na de Morgans aan de kade te Bergen te hebben ontmoet, toen hij Sigrid had hooren spelen en Swanhild zoo vroolijk had zien dansen met Lilo en het oude refrein schoot hem, nu als bittere spot, weer te binnen «Het is heden juist een dag naar mijn zin; Met zonneschijn voor en achter. Al over de heide." Toen Roy dien avond t'huis kwam, was alles reeds beslist. Frithiof en Sigrid hadden een lang onderhoud gehad met mijnheer en mevrouw Boniface en na een poos vertelde Sigrid hem, wat zij «goed nieuws" noemde. «Nu kan ik lachon over mjjne aluminium potlooden en de borduurpatronen en het honden scheeren," zeide zij vroolijk. «Was het niet gelukkig, dat wij naar de partij van mevrouw Horner zijn gegaan en dat alles zoo is gebeurd «Zijt gij er werkelijk mede ingenomen vroeg Roy. «Zeker ben ik dat. Ik heb mij sedert maanden niet zoo gelukkig gevoeld. Want nu behoeven wij Frithiof nooit to verlaten. En voor hem is het 't beste, wat hem ooit kon overkomen, een gezellig klein t'huis te hebben; en ik zal er wel voor zorgen, dat hij niet te veel werkt. En de heer Boniface is zoo goed voor ons. Hij zegtdat Fri thiof, als hij wil, eenig extra werk kan krijgen hij kan bij uwe concerten van dienst zijn en de muziek op de lezenaars leggen dit zal eene aardige bijverdienste zijn en toen hij hoorde, dat ik vast was besloten, de aan bieding van madame Lechertier aan te nemen, bedacht hij nog wat anders voor ons." «En wat was dat?" zeide de arme Roy, wiens hart werd als lood. «Wel hij denktdat hij ons de gelegenheid kan be zorgen om_ op kinderpartijen of kleine danspartijen te spelen. Frithiof speelt daarvoor goed genoeg viool, ze»t hij. En gelooft gij ook niet, dat dit voor hem beter zal. Telefoonnummer3

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5