8. WÉ 1 iiÉil Binnenland. Correspondentie-Set aakpart ij, le 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e abc f g ll de leden, die tjjdelijk afwezig geweest waren, omdat zij voor den rechterjj moesten verschijnen. Hij verdedigde zijne houding en ontkende iemand gedekt of beschuldigd te hebben. Zonder verdere beraadslaging werd de een voudige motie van orde aangenomen door het opsteken der handen. Cazenave de Pradine stelde voor de ont binding der Kamer te vervroegen. Met 314 tegen 200 stemmen werd beslist, dat het voorstel niet in overwe ging zou worden genomen. In overleg met de regeering is besloten dejHnterpellatie over Dahomey den 28 te doen plaats hebben. Het waarborgfonds voor de Tweede Internationale Tentoonstelling van Kunstwerken van levende Meesters die te Arnhem van 8 Aug tot 19 Sept. a. s. zal worden gehouden, is zonder veel moeite ruim volteekend, wel een bewijs, dat het plan der «Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" do sympathie heeft van de ingezetenen. De commissie tot regeling van de ten toonstelling ontving reeds de toezegging, dat de voor naamste hollandsche meesters haar krachtig zullen steunen, terwijl ook de berichten uit het buitenland recht geven tot de verwachtingdat de naam «internationale ten toonstelling" met recht kan wordon gedragen. In het Eecueil Milit. van den 8 is opgenomen de vastgestelde regeling voor een korps militaire wielrijders, dat de sterkte van 75 man niet te boven zal gaan, die bij een der korpsen van het leger zullen worden opge leid. Gedurende den tijd, dat zij onder de wapenen zijn, genieten zij 5 per dag en vergoeding van reiskosten voor zich en hun rijwiel, benevens 50 's jaars als tege moetkoming in de kosten van aanschaffing en van onder houd van dat rijwiel. De militaire wielrijder heeft den graad van adjudant-onderofficierzijn uniform bestaat uit een pet en attila als die der adjudanten-onderofficier der cavalerievoorts een korte, wijde pantalon, ouder de knie gesloten met een 4 ned. duim breeden band met gesp wollen kousen van de kleur als het laken rijg schoenen tot boven de enkels reikendeeen regenmantel van donkerblauwe impermeable stofeen overjas van donkerblauw laken, wit zeemlederen bandschoenen. Deze uniform wordt door het Rijk verstrekt. De gemeenteraad van üEuïdscliarwoude heeft den 17 aan den heer A. Plaat, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. school aldaar en besloten tot het oproepen van sollicitantenbezitters der hoofdakte en ouder dan 23 jaren, voor een onderwijzer in zijne plaats op/'700 jaar wedde. Verder is beslotenbij gebreke van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres, ter vervanging van den met 1 April a.s. eervol ontslagen onderwijzer W. F. Sickmann, op f 500 jaarwedde, met twee jaar- lijksche verhoogingen van 25, onder intrekking van die oproeping de jaarwedde te verhoogen tot f 600. De gemeenteraad van Groningen heeft den 18 met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van burg. en weth.om afwijzend te beschikken op het verzoek van den gewezen hoofdinspecteur van politie H. P. Hermes, om uitbetaling eener som, gelijkstaande met het bedrag, dat, zoolang hij in zijne betrekking geschorst was geweest, op zijne jaarwede was ingehouden, na verwerping met 22 tegen 9 stemmen van een amendoment op dat voor stel, om op dat verzoek wel gunstig te beschikken. Don 20 is te Breda nabij de Willemsbrug, het lijk gevonden van oen 23jarig jonkman uit Capelledie tijdens de Carnavalsfeesten vermist was. Het lijk was nog gehuld in het Carnavalspak. Den 21 hebben te Groningen 34 veldwachters uit verschillende gemeenten der provincie Groningen verga derd, ter bespreking van de middelen tot verkrijging van hoogere jaarwedde. Na vele besprekingen werd een ver zoekschrift aan den Commissaris der Koningin vastgesteld, waarin gewezen wordt op het onvoldoende hunner beloo ning, daar hunne jaarwedden minder bedragen dan die der Rijksveldwachters en hunne werkzaamheden door de onlusten vermeerderd zijn. Den 21 heeft de Vereeniging «Volksgezondheid" te Wormerveer met algemeene stemmen besloten tot de zal zijn dan zoo lang te zitten blokken over dat akelige werk van den heer Sivertsen Dat moest Roy toegeven. Hij zag maar al te duidelijk, dat het nutteloos, ja erger dan nuttoloos zou zijn, haar thans van zijne liefde te sproken. Zij zou hem zeker af wijzen en dan was er een einde aan hun aangenaam ver keer. Bovendien zou het dan ook veel moeielijker zijn hen bij te staan, zooals zij nu door verschillende klei nigheden konden doen. «Frithiof is er neerslachtig onder", zeide Sigrid. «Ik hoop, dat gij hem zult opbeuren. Het is toch dwaas te denken, dat eerlijke arbeid eene vernedering is. Indien gij hadt ondervonden, wat het is, afhankelijk te zijn van uwe familie, zoudt gij begrijpen, waarom ik van avond mij zoo gelukkig gevoel. Ik zal ook kunnen hel pen om de schulden te betalen «Moet haar leven ook wordon opgeofferd aan die wan hopige poging dacht Roy droevig. Als Sigrid niet geheel was vervuld geweest met haar eigen geluk, zou zij zijne neerslachtigheid en misschien ook de oorzaak er van hebben ontdekt. Maar zij wandelde naast hem in den tuin in gelukkige onwetendheid, denkend aan eene toekomst, in welke Roy geen rol speelde. Zij was zijne vriendin. Zij hield veel van hem maar dat was alles. Of die vriendschap zich ooit tot liefde zou ontwikkolen scheen zeer twijfelachtig. EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De modelwoningen. Gedurende de eerstvolgende dagen was Sigrid verdiept in allerlei ingewikkelde berekeningen. Zij vonddat Swanhild's kleine verdienste niet medegerekend, dio voor hare eigen opvoeding en enkele extra's zou noodig zijn hun jaarlijksch inkomen 150 pond sterling zou bedragen. Frithiof's werk voor den heer Sivertsen en wat zij des avonds nog zonden verdienenkon worden ter zijde ge legd voor het schuldenfonds en zij geloofdedat zij van het overige wel zonden kunnen loven. Mevrouw Boniface aeide dat het onmogelijk was. oprichting van een Volksbadhniswaarvan de kosten op f 10000 geraamd zijn, welk bedrag men uit vrijwillige bijdragen wil bijeen brengen. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 23 Willem Sligting, beklaagd van opruiïng der werkloozen aldaar op 21 Januari, veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf de eisch was een jaar gevangenisstraf ge weest. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot com missaris van politie te Groningen de heer A. Doyer, thans commissaris van politie te Leeuwarden. Bij kon. besluit van den 23 is aan den heer T. Slag ter, burgemeester van Berkhout, toestemming verleend, om te Hoorn te women. Bij kon. besluit van den 23 is aan den heer dr. R. S. Tjaden Modderman, op zijn verzoek, met dankbe tuiging voor de door heiji bewezen diensten, eervol ont slag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan do Rijks-Universiteit te Groningen, met ingang van 19 Sept. a.s. Te Bergum wordt voor 1893 10.7 pet. van het belastbaar inkomen geheven aan hoofdelijk, n omslag: de percentage is veel hooger dan voor 1892, grootendeels het gevolg van het overlijden van den heer mr. A. Looksma IJpeij, aangeslagen geweest voor ruim 60000. Op de 3l/2 pets. geldleening der gemeente Zwolle, groot 540,000 werd ingeschreven voor 2,071,300 tegen koersen van 98 tot 1005/100 pet. Toegewezen werden 50000 tegen 1005/loo, 10000 togen 1001j3i en het overige bedrag beneden 100 pet. Te Rozendaal (N.-B.) hebben zich twee franschen opgehouden, die dagelijks op de vangst van kikvorschen uitgingen. Duizenden dieren werden met sleepnetten ge vangen en onmiddellijk van de achterste pooten beroofd. De pootjes werden aan een draad geregen en, tusschen ijs verpaktnaar Frankrijk verzonden voor lekkernij. De gruwelijk verminkte dieren wierpen zij in de sloot terug. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren is bij den burgemeester van Rozendaal tegen deze schending van art. 254 Wetboek van Strafrecht opgekomen. De Prins Hendrik-stichting te Xjgmond aan Zee heeft in 1892 26,479,03 aan legaten ontvangen. De gemeenteraad van Meppel heeft besloten tot het aangaan eener 3 '/j pet. geldleening, groot 366,000 hoofdzakelijk tot aflossing van tegen hooger rente aange gane schuld en daartoe eene overeenkomst aangegaan met den heer Julius Oppenheim te Groningen tegen 98 pet. Te JEdarn moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren M. Dekker en D. Houwing. Het maken eener regenbak bij de herv. kerk te Kdain is den 20 gegund aan den laagsten inschrijver den heer C. Kraaij voor 4560. - Jhr. van Borssele, burgemeester van Ede, heeft zijn besluit tot verbod van vrije wandeling op het land goed «De Oorsprong" niet willen intrekken. Wolfhezen blijft, althans voorloopigvoor het publiek geopend. Te Opperdoes is mond- en klauwzeer uitgebroken. De arr. rechtbank te Heeren veen heeft P. Buisman en J. Buisman ieder tot één jaar en van der Werf tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens mis handeling van den burgemeester van Kuinre. B. de Leeuw van Akkrum werd tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld wegens mishandeling van zijn broeder At.se (dolksteek). De heer dr. P. J. H. Cuypers, lid van den gemeen teraad te Amsterdam, heeft een voorstel bij den Raad ingediendom eene nieuwe Beurs te bouwen op het te dempen water tusschen het Centraal-station on het Prins Hendrik-plantsoen, een plan, indertijd reeds aanbevolen door den vorigen burgemeester, den heer van Tienhoven. In eene uitvoerige memorie zet hij de onderdeelen van dit plan uiteen, waarvan de kosten geraamd worden op 991,000. Gerekend naar de waarde van de bouwter reinen in andere deelen der gemeente, zal de gemeente na de uitvoering van dit plan een bedrag van ƒ1,545,400 voor het beschikbaar komende bouwterrein verkrijgen behalve een vrij terrein voor het bouwen der Beurs. De Noordhollandsche afdeeling van den Alg. Ned. Wielrijdersbond heeft besloten de afdeelings-wedstrijden «Ik ben niet voornemenszoo weinig voor voedsel nit te geven als Frithiof heeft gedaan, toen hij alleen was", zeide Sigrid «want hij heeft letterlijk honger geleden en dat mag niet weer gebeuren. Het grootste bezwaar is de huishuur want die is in Londen zoo hoog. Wij spraken er dezen morgen over en Frithiof had een goeden inval. Hij zegt dat er goedkoope woningen zijn, de zoo genaamde modelwoningen voor den werkmandie mis schien voor ons geschikt zouden zijn maar wij moeten natuurlijk eerst zeker weten, dat zij gezond zijn, voordat wij er Swanhild kunnen brengen." «Zindelijk en gezond zullen zij zeker wel zijn", zeide mevrouw Boniface, «maar ik geloof, dat zij onder een streng reglement staanhetgoen u misschien zou hin deren. Maar wij kunnen er toch naar gaan zien. In zeker opzicht zoudt gij er beter wonen dan op kamers waar gij altijd van de vrouw des huizes afhangt." Deuzelfden namiddag gingen zij naar een kantoor, waar inlichtingen waren te krijgen over de modelwoningen en zij vernamen, dat zij vier kamers konden krijgen voor zeven en een halven shilling in de week. Dat gaf hun nieuwen moed en zij gingen dadelijk naar een blok dat niet te ver af lag van den winkel en van het huis, waar madame Lechertier hare danslessen gaf. Het uiterlijk aanzien der modelwoningen was zeker niet aantrekkelijk. De groote smakelooze huizen, mot de zelfde leelijke kleur, de eindelooze rei vensters, alle precios hetzelfde, de met asphalt belegde plaats in het midden zagen er zindelijk, maar erg vervelend uit. Doch als men dachtdat men daar voor zoo weinig geld kon wonen en zich dan de morsige stegen herinnerde, waar de huur tweemaal hooger was, dan kon men zich gemakkelijker verzoenen met deze zeer fatsoenlijke woningen. «Op het oogeublik hebben wij geene woning te huur, mijnheer", was het antwoord van den opzichter op een vraag van Frithiof. Dit was een teleurstellingmaar zij schepten weder moed, toen hij er bijvoegde: «Maar ik geloof, dat er spoedig een open zal komen." «Zouden wij die kunnen zien vroegen zij. «Zij wordt bewoond door een gezin van buitenlieden te honden op 14 Mei a.s., op den weg van Beverwijk naar Alkmaar over een afstand van 25 mijlen. De wedstrijden zullen worden verdeeld in club en personeele; het kampioenschap van Noordholland zal daarbij gere den worden. Tot hoofdingeland van den Haarlemmermeerpol der, is in plaats van wijlen den heer mr. J. D. Viruly, gekozen de heer A. Wijuands te Heemstede: de pe riodiek aftredende heeren W. de Clercq A. J. E. baron van Ittersum en P. Verkuijl werden herkozen. Bp kon. besluit van den 17 (Staatsblad No. 52) is tot tijdelijke versterking van 's Rijks kas de minister van finauciën gemachtigd tot de uitgifte en beleening van J 12.000.000, in volgens de wet aan te maken schatkist biljetten. Aan den hoer J. H. Krelage te Haarlem is door den Shah van Perziö geschonken het commandeurskruis van de ridderorde van den Leeuw en de Zon. Wijlen mej. de wed. H. P. Silvester, geb. Kelder heeft 1500 vermaakt aan de r. k. kerk van Onze Lieve Vrouw te Haarlem, f 200 aan het r. k weeshuis St. Jacob en 100 aan de vereeniging van den H. Vincen- tius Paulo. Egmond aan Zee. De «Prins Hendrik-Stichting" heeft in 1892 26,479,03 aan legaten ontvangen. «Excelsior", te Noordschermer (wit.) «Excelsior", te 's Gravenhage (zwart). mib a li m Wit: d 2—d 4. c 2c 4. e 2e 3. c 4 d 5. R. f 1—d P. b 1c P. g 1—e R. c 1d h 2—h 3. P. c 3a D. d 1c d 4 c 5 Z wart: d 7—d 5. e 7o 6. P. g 8—f 6. e 6 d 5. K. f 8—d 6. R. c 8e 6. P. b 8d 7. a 7 —a 6. h 7—h 6. b 7—b 6. c 7—c 5 Wij hebben de ontvangst te vermelden van een zeer fraai en en uitgebreidon catalogus van muziekin strumenten, vervaardigd in de Nederlandsche Fabriek van M. «J. SS. Siessels, te Tilburg. Gestoken in een keurig gewaad, bevat hij eene lange reeks duidelijke afbeeldingen van de voorwerpen, in genoemde inrichting verkrijgbaar. en ik geloof wol, dat zij zè u willen laten zien. Daar i3 eeD van de kinderen. Jessie, hoor eens, vraag eens aan uwe moederof zij nu de kamers wil laten zien." Het kind zag nieuwsgierig de bezoekers aan en ging hen toen voor, de schooue steenen trappen op, langs open vensters waardoor frisch de Septemberwind bliesdoor een langen gangtot aan een deur, die zij open stootte om net bezoek aan te kondigen. Een vrouw, die er knap uitzagkwam te voorschijn en verzocht hun binnen te komen. «Gij moet niet op de wanorde letten", zeide zij. «Mijn man heeft ander werk gekregen en hij heeft mij pas vertelddat wij binnen een week moeten verhuizen." Met Rowan Tree House vergeleken waren de ver trekken natuurlijk bekrompen en zij stonden vol huis raad behalve dat er nog vijf kleine kinderen in de keuken speelden. Maar alles was uitstekend ingericht en Sigrid meende dat zij daar heel aardig zouden wonen. Zij sprak over het een of ander met de tegenwoordige bewoonster. «Er is maar één ding, juffrouw, waarover ik heb te klagen en dat is, dat er niet nog een paar kasten zijn", zeide de goede vrouw. «Als ik nog maar eene kast had, zou ik al tevreden zijn. Maar ziet ge juffrouw er is altijd iets dat gij anders zoudt willen hebben, waarheen gij ook gaat." «Ik zou wel willen weten", zeide Sigrid, «als wij de woning namen of een van do buurvrouwen de trappen zou willen schuren en eens in de week do kamers schrob ben; want dat schrobben zou mij, geloof ik, slecht afgaan." «O dat is geen bezwaar juffrouwvolstrekt niet", zeide de vrouw. «Hier is meuigeen, die graag een kleinig heid wil verdienenen zoo is het ook met wasschen. Daarvoor zult gij gemakkelijk iemand vinden. Daar is bijvoorbeeld vrouw Hallifieldhier vlak naast zij zou hét graag genoeg doen, dat weet ik, en gij zoudt geene betere buurvrouw kunnen hebben. Zij is veel alleen, het arme mensch want haar man is bijna altijd uit. Hij is een tramconducteur, dat is hij, en hij moet vreeselijk lang werken, des Zondags even goed als in de week." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6