Buitenland. Binnenland. Over die woorden zijn de advokaten op hunne beurt in heftigen toorn ontstoken. Eenigen dienden bij den raad van toezicht een aanklacht in tegen dezen „advokaat" Kibot wegens beleediging der orde van advokaten. De deken richtte tot den »advokaat" Eibot, die toch altijd tevens Minister-President en hoofd van het Kabinet is een briefalweer in de dagbladen openbaar gemaakt waarin bij opkomt tegen de lasterlijke aantijging", waar aan zijn uitstekende en geachte confrère Barboux heeft bloot gestaan en waarin hij verzekertdat de balie de aanvallen moede is welke »één harer leden" bij elke gelegenheid gewoon is te doen op zijn confrères die hij opoffert aan de behoeften zijner politiek Zoo gaat hetals regeering en justitie zich in elkan ders zaken mengen. BEEOIE. De minister-president Beernaert heeft den 24 in de Kamer er op gewezen, dat de beraadsla gingen over do grondwetsherziening eindeloos gerekt wor den zonder dat eeuige uitkomst verkregen wordt. Hij kwam op tegen de lasterlijke bewering dat de regeering het werk der herziening schipbreuk zou willen doenlyden. „Wij [zijn" zoo zeide hij „nog altijd bereid in een schikking te treden, maar noch de gematigde lin kerzijde, noch de radicalen hebben iets toegegeven. Het beginsel van hot algemeen stemrecht komt ons voor rechtvaardig te zijn. Nochthans kunnen wij er niet in toestemmenaan alle stemmen eene gelijke waarde te geven. Laat ons daarom een beroep doen op de linker zijde opdat zij een gemeenschappelijk en verzoenend voorstel indiene. Ook van onze zijde zullen wij toegeven, want het is noodig, dat aan de zaak een einde kome. Een ontbinding zou anders noodzakelijk zijn." Bij de te Antwerpen door de liberale partij gehouden volksstemming over de kiesrechthervorming werden 19705 ■stemmen uitgebrachtwaarvan 268 van onwaarde ver klaard werden. Het voorstel Janson (algemeen stemrecht) -verkreeg 15794, dat van Xo thomb 2613, dat van Graux 414, het regeeringsontwerp 170 en het voorstel Frère Orban 331 stemmen. De kleine burgerij en de werk lieden zijn het talrijkst opgekomen. Er waren 53000 oproepingsbriefjes verzonden. OEXEMARHEX. Het Polkething heeft met 57 legen 16 stemmen in derde lezing goedgekeurd het voor stel betreffende het consulaatwezen. Dientengevolge zullen de voornaamste plaatsen met beroeps-consuls bezet worden en de tegenwoordige consulaatsrechten door lage halfjaarlijksche scheepsrechten worden vervangen. De voorzitter kondigde aan, dat de tegenwoordige zitting spoedig gesloten zou worden en dat de loopende onder handelingen tus3chen de rechter- en de linkerzjjde over eene regelmatiger indiening der Staatsbegrooting geen kans van slagen hadden. Het rapport der gemengde begrootingscommissie werd den 28 verwacht. EXOEEAXB. Den 24 hebben de arbeiders dei- spinnerijen van Lancashire na eene werkstaking van 20 weken, waardoor er groote nood heerschte met de patroons eene overeenkomst gesloten, waarbij zij^ ge noegen nemen met eene loonsvermindering van 7 stuivers per 12. De fabrieken zijn den 27 weer geopend. De hertog van Bredford. een der vier rijkste grond bezitters te Londen, is in zijne stoel dood gevonden. -Zij vader maakte in 1891 door een pistoolschot een einde aan zijn leven. De gemeenteraad van Londen heeft de Gildehal be schikbaar gesteld voor het waarschijnlijk kort na Paschen houden eener vergadering van de groote Londensche kooplieden en geldmannen, om op te komen uit een al gemeen economisch oogpunt tegen de Home LuL wet. De oud-minister Salisbury zal eerst op 31 Mei Belfast bezoeken. De minister van binnenl. zaken heeft geweigerd den redacteur der Commonweal, die wegens aansporing tot moord gevangen zit, om gezondheidsredenen vrij te laten. De uitgeschreven bijeenkomst in het mmistene van buitonlandsche zaken van leden der liberale partij, onder voorzitting van den heer Gladstone, had den 27 plaats. De hoer Gladstone hield eene rede over de middelen om den tijd, waarover het ministerie in het Huis der Ge meenten kan beschikken, wel te besteden, opdat de mi- nisteriëele ontworpen tot een goed einde zouden kunnen gebracht worden. Hij beklaagde zich over de belem merende tactiek der oppositiedie den voortgang in de behandeling van de regeeringsontwerpen poogt te be lemmeren. Eindigende, zeide hij, sedert geruimen tijd onder den indruk te zijn van het groote nadeel, dat er in de liberale partij voor gelegen was, door een man van zijn hoogon leeftijd geleid te worden, maar hij zou op zijn post blijven, eenig en alleen om de hulp die zijne toegewijde en bekwame ambtgenooten hem verleenden. Hij vreesde, dat zijne krachten bijna uitgeput waren, maar voor zooveel hij kon, zou bij niet ophouden zijne beste pogingen aan te wenden om zijn plicht te ver vullen. De Paaschvacantie voor het Parlement zal van den 30 tot den 5 April duren. Den 6 zal de behandeling der Home Eule wet aan vangen. Eager huis. Voor eenige dagen is eene motie van den heer John Lubbock aangenomen, waarbij de wensche- lijkheid uitgesproken is, om gemeentebesturen de bevoegd heid te laten het sluitingsuur der winkels overeenkomstig de wenschen der winkeliers te regelen. FRA1ÏKRIJK. Den 22 des avonds is te Parijs bij. de pont de Flandre eene armoedig gekleede vrouw, met een kindje in de armen, in het kanaal Saint-Martin ge sprongen. Een jongmensch sprong gekleed te water om die vrouw te redden, maar alle drie verdronken. Te Eouaan was een dnitsche militaire paardenarts aangehouden op het vermoeden zich aan spioneering te hebben schuldig gemaakt. Hoewel hij den 24 buiten* vervolging gesteld werd, is hij toch door de burgerlijke overheid het land uitgezet. In eene partijvergadering van republikeinsche senaats leden is de heer Challemel Lacour den 25 bij derde- stem ming candidaat gesteld voor het voorzitterschap van den Senaat met 100 stemmen tegen 64 op den heer Con- stans uitgebracht. Den 26 is te Vesouldepartement der Haute Saöne de republikeinsche candidaat tot lid van den Algemeenen Eaad gekozen, in de plaats van wijlen den oud-minister Baïhaut, thans wegens het Panama-schandaal veroordeeld. De ministerraad heeft besloten generaal Dodds naar Frankrijk te ontbieden, ten einde hem te raadplegen over- de regeling van het bestuur in Dahomey en vooral over de- vraag, of het wenschelijk zou ziju, Behanzin noordwaarts te vervolgen. Inmiddels heeft koning Behanzin een manifest- tot de beschaafde volken gericht, waarin hij verklaart, dab het zijn plicht is, zich tot den dood te verdedigen en een. beroep te doen op hendat zij niet zullen dulden dat een zoo machtig volk als het fransche zijne onwetende en zwakke onderdanen met de voeten treedt en vermoordt»* Hij verklaart geneigd te zijn op aannemelijke voorwaarden vrede te sluiten. Eveneens doet hij een beroep op het eergevoel der franschen. Hij verklaartdat het leger, door hem uitgezonden om de inboorlingen van Ouama te. straffen voor de plundering van eene fransche boot, op last van den toenmaligen gouverneur Ballot door de fran schen beschoten is. Dit vuur is door zijne troepen beant woord. Hij heeft de aanvoerders daarvoor gestraft en boden naar Ballot gezonden om de zaak op te helderen. Het eenig antwoord, dat hij daarop kreeg was het bom- bardemont van WydahGodomeh en Abomey-Kalavi. Niet hij maar de fransche gouverneur is dus de vijan delijkheden begonnen. De financiëele commissie uit den Senaat heeit besloten het door de Kamer aangenomen regeeringsontwerp voor eene wet op beursoperatiën te verwerpen. De heerJourde, indertijd penningmeester der Comtnune, is to Parijs overleden. Charles de Lesseps en Blondin hebben cassatie aange- teekend tegen het arrest van het hof, waarbij zij ver oordeeld zijn. In een duitsch blad was beweerd, dat de onbekende X in het Panama-schandaal, aan wien een chèque van 500.000 francs uitbetaald zou zijn, niemand anders zou wezen dan de zoon' van president Carnot, ingenieurdie gezegd werd groota sommen uitgegeven te hebben voor eene zeer bekende- zangeres. Deze bewering heeft ge noemden zoon aanleiding gegeven daartegen met kracht op te komen. Hij schrijft: »dat hij in 1888 21 jaar oud was en gezeten was op de banken der Mijnschool. Op geenen leeftijd bezoedelt iaën zich echter de handen wanneer men den naam Carnot draagt." Bij de jongste interpellatie in de Kamer werd de naam van den russischen gezant, baron von Mohrenheim, weder genoemd in betrekking tot bet Panama-schandaal. Dit gaf aanleiding tot het gerucht, dat de gezant zich hier over zou beklagen. Dè Agence Havas verklaart ge machtigd te zijn tot de mededeeling, om aan die geruchten een eind te maken, dat genoemde gezant genoegen heeft genomen met de vriendschappelijke verklaringen, door den minister-president afgelegd. Uit Senegal wordt berichtdat kolonel Combe uit Keruana terug gekomen is. Eene bende van 700 man joeg hij uiteen. De franschen verloren 3 europeesche en 34 inlandsche soldatendaarentegen hadden zij 1100 gevangenen medegevoerd. De prefect van politie te Parijs deelt mede dat te Saint-Miehel in het Aisne-departement de anarchist Mathieu gepakt is, die als de dader van den aanslag in het voorjaar van 1892 in het restaurant Yéry beschouwd wordt. Senaat. Den 25 is de begrooting van koloniën aangenomen. Do onder-minister van koloniën verklaardedat Ton kin een batig slot opleverd»het land is echter nog niet geheel tot vrede gebracht. De onrustbarende berichten omtrent Dahomey noemde hij onwaar. Generaal Dodds was ontboden om zich met de regeering te verstaan. Den 27 is do heer Challsmel-Lacoar, onder-voorzitter, tot voorzitter verkozen met 172 stemmen de hear Con- stans bekwam 15 en de heer. Magnin 3 stemmen.. Hamer. Den 25 is na eene interpellatie over de houding van eenige prefecten met 322: tegen 206 st emmen de eenvoudige orde van den dag aangenomen. ITAEÏE. In de vorige week is te Kome weer eene bom op straat ontploft. Volgens eene door den .-minister president in de Kamer gedane mededeeling zijn. dit jaar reeds 24 bommen ontploft. OOiTBIÏRIJH-HOKGARlJE. De oost enrijksche minister van oorlog zal voorstellen de sterkte van hot leger in vredestijd te vergïooten met 30000 n ian. RV9EARD. De burgemeester van Mof skon is aan de gevolgen van de op bom gelost© rev- olverscboten overleden. SPAAJB. De duitsohe gezant en -de spaansche minister van bnitenlandsche zaken zijn ovej ceengekomen de invoerrechten op duitsohe alcohol van 160 tot 135 terug te brengen. AARHIJË. De engelsche gezant te Constantinopel ontving eene in krachtige bewoordingen geste: de last geving" om de Porte uit. to noodigen de Armeniërs met rechtvaardigheid en manschelijkheid te b ehandelen. Hij volvoerde zijne opdracht' mondeling. a&WITSEREAXD»-. De Nationale Eaad hoeft met' algemeene stemmen zjjne goedkeuring gehecht aan de door den Bondsraad tegenover Frankrijk gevolgde, han- delsstaatkunde. MAROKKO. Zte gemaskerde p ersonendie zich voor Spanjaarden uitgaven, drongen d<a woning van den franschen tolkleerlin.g te Tanger binnen, stopten de dienst bode een bal in den mond en losten, revolverschoten op een moorschen knacht, die gekwetst, werd, De spaansche- consul stelde een onderzoek in. „y0or eene zuinige huishoudster is het zeer goed uit voerbaar," zeide hij, „en voor u is het niets nieuws, Sigrid, want gij hebt de laatste elf jaren huis gehouden." Als gij het zoo wilt noemen," hernam Sigrid,„maar eigenlijk" bestuurde de oude Gro alles. Maar het is des te pleizieriger, iets nieuws te beproeven.^ Gij zult my dikwijls moeten opzoeken, Cecil, anders ga ik in niets belangstellen behalve in mijn huishonden." Cecil lachto en beloofde het en de twee meisjes praatten vroolijk samen, terwijl zij aan het linnengoed voor bet nieuwe huishouden zaten te naaien. Van tijd tot tyd zag Frithiof op van zijn courant en luisterde. Hij kon nu zijn leven dragen met geduld, maar hij bad toch nog zijne dagen van neerslachtigheid, ofschoon hij, ter wille van Signd, zijn best deed er niet aan toe te gevenHet was niet te ontkennen, •dat Blanche zijn leven had verduisterd en ofschoon hy nooit haren naam uitsprak en poogde zoo min mogelijk aan haar te denkenen in een boek of in anderen belang te stellen, was haar invloed op hem nog sterk en een der ergste vij anden, die hij had te bestrijden. Telkens tergde hem de IJdel heid van 's menschen hoop, van het vertrouwen, dat zoo schandelijk was bedrogen het was een voortdurende ver zoeking, slecht te denken van de vrouwen, toevlucht te zoeken" in cynische verachting en iu een ongevoelig, vreug deloos scepticisme te verzinken. Daarentegen waren Sigrid, als zijne zuster en Cecil, als «ene eerlijke en openhartige vriendin, hem geen geringe bijstand in den strijd. Zij konden niet geheel zijne gedach ten volgen, noch de verlatenheid eu bitterheid van zyn leven geheel begrijpen, evenmin als hij hare moeielijkheden ver stond, maar zij maakten toch, dat het leven voor hem anders werd eu gaven hem den moed, voort te gaan, want zy waren een levend protest tegen de verachting der vrouw, die Blanche had opgewekt. Eene vrouw had haar best gedaan «om hem naar lichaam en ziel te gronde te richten het was de taak van deze twee, haar invloed tegen te gaan en alles voor hom te doen, wat zusterliefde en reine, on baatzuchtige vriendschap vermogen. Indien er iets is, wat meer dan iets anders hem trett, die opmerkzaam het menschclijk loven gade slaat, is hot de vreemde compensatiewet in hare onverwachte werking. Wij zien menschen, wier leven gelijkmatig en gemakke lijk is ongelukkig door eene onbeteekeuende oorzaak. Wij zien daarentegen menschen» die zwaar hebben te lijden van onrecht on rampen, genieten ten spijt van hunne zorgen, van kleine vreugde, die als een welkome licht straal in hun somber leven dringt. Zoo ging, hot Pntlnoi. Hij stelde een belang, zooals mannen zeiden gevoelen, m alle bijzonderheden van de inrichting van het huishouden hii bracht uren door in Eoy's werkplaats om allerlei dingen te maken of te herstellen en nam ijverig deel aan het plannen maken en beschikken. Eindelijk kwam de dag, dat zij Eowan Tree House zouden verlaten. Iedereen speet het, dat zij gingen en zij gevoelden het afscheid diep, want het was onmogelijk uit te drukken, hoeveel goed deze rustige weken hun hadden gedaan. Zij trachtten beiden iets daarover aan den heer en mevrouw Boniface te zeggen, maar zij slaagden er me tin, want Sigrid brak na enkele woorden in tranen uit en 4 rit hiol gevoelde, dat ernstige dankbaarheid in woorden uit te druk ken, een taak was, die zelfs den besten spreker zwaar moest vallen. Maar bet was aan beide kanten met noodig vele woorden te gebruiken. „En als gij rust of verandering wilt hebben, zeide mevrouw Boniface, terwijl zij hartelijk hem de band drukte, „dan sluit gij uwe woning maar en komt hier bij ons. Gii alle drie zult ons welkom zijn. „Laat het uw tweede Vhuis zijn, zexde de heer Cecil, die het meest gevoelde, zoide hot minst. Zij gaf bun de hand, zeide iets over de aankomst van den trein met welken Swanhild werd verwacht en zeide hun goeden dag toen zag zij met een bedroefd hart broeder en zuster in het rijtuig stappen en wegrijden. Dit hoofdstuk van haar leven was gesloten en zij w.st zeer goed, dat het volgende hoofdstuk weinig belangwek kend en zeer treurig zou zijn. Een oogenblik verontrustte haar die gedachte. .1 i »Wat heb ik toch gedaan," zeide zij bij zich zelve, „om deze liefde zulk een groote macht over nnj te laten krijgen Hoe komt het, dat geen ander man in de wermd mij eene gedachte waard schijnt, zelfsi al was hy beter en leidde bij een edeler leven dan Frithiof. Wordt vervolgd. AEREEXISsOE STAT EX.. Essa wervelstorm, heeft den 22 en 23 in West-Tennessee on Noord-Missis sippi groote schade aangericht. De steden Tunica en. Cleveland werden bijna geheel verwoest. Te Kelly in Mississippi werd o. a. eene scnool met 150 negerkinderen: verwoest, van wie velen gekwetst werden. Iu Minnesota, en Wisconsin, ging hij aanvankelijk, van sneeuw;later van regen vergezeld. Hei telegraafverkeer was. in ver schillende gedeelten des lands gestremd. Allo afgevaardigden naar de Munisonferentie te Brussel hebben aan-, het nieuwe ministerie han ontslag aangeboden. De ministers beraadslaagden dea 24 over de vraag, of zij nieuwe, afgevaardigden zon denbenoemen».. Tweede Mamer. Neder 1. H an de lm aatsch a p p Bij het onderzoek in de af deelingen van het wetsont werp tot verlenging der bestaande overeenkomst met de Nedprl. Handelmaatschappij, werd van. verschillende zyden betoogd, dat de motievan der regesring, nl., dat deze maatschappij zich, naar genoegen der regeermg,_ kwijt van hare taak als commissionnair en de commissie van pi-/, pCt. bezwaarlijk te hoog kou worden geacht voor de in den tegenwooraigen tijd te verkoopen hoeveelheid koffie, niet voldoende zijn om de wenschelijkheid der aanneming van het wetsontwerp aan te toonen. Do vraag, was of behoud van het consignatiestelsel m de tegen woordige omstandigheden in het belang van den Staat is; of verkoop van gonvernementswege in Indl^n koffie, kina en tin de voorkeur verdient. Was verkoop hier te lande wenschelijk, dan was de vraag, of de tus- schenkomst van een handelslichaam daarvoor noodig was en of dan niet een ander agent ware te vinden die met oen minder hoog commissieloon genoegen nam Verschei- dene leden wenschten juiste opgave welke uitgaven het consignatiestelsel in den laatsten tijd heeft medegebracht en welke bedragen daarvoor aan de Maatschapnij werden betaald, een en ander voor elk der jaren 1883 tot 1892 en afzonderlijk voor koffie, kina en Banka-.m. Verder werden nog verschillende vragen gedaan o.a. zag men gaarne omstandig opgegeven, welke onkosten vallen onder „onsplitsbare kosten in, Nederland

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2