BitelooprsTfliartl Een stoere Noorman. No. 39. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. VRIJDAG Museum te Alkmaar. Kiezerslijsten. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLETON. 31 MAART. Kennemerstraatweg, langs den Heldersclien weg en over de Draaibrug over het Groot Noordhollandseh Kanaal, ALKÏIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat bij gelegenheid van de groote voorjaarsveemarkt op M a a,u d a g 17 April a.s. het veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebrachtalleen aangevoerd mag worden langs den op welke plaatsen het vee döor een veearts zal worden onderzocht. Invoer van vee langs het Zeglis bij den Bergerivegover de Vlotbrug over het Noordhol landseh Kanaal en bij den Nieuwlandersingel is verboden. Het vee, dat per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost wordendan onder toezicht van den daarmede belasten veearts die lossing mag, uit gezonderd de gewone marktschuiten, alléén geschieden aan de Bierkade of aan de Banaalkade op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 28 Maart 1893. De Secretaris, Nuhodt van der Veen. De Commissie van toezicht op het Ste delijk Museum alhier maakt bekend, dat op Woens dag 5 Donderdag 6 en Vrijdag 7 April a.s., van des namiddags een tot vier uren, in een lokaal der Burger avondschool op den hoek van de gedempte Nieuwesloot, gelegenheid bestaat, de zeventig etsen te bezichtigen, welke door den beer Krnseman van Eltente Nieuw-York aan het Museum geschonken zijn tegen betaling van tien centen per persoon, ter goedma king van onvermijdelijke kosten. De Commissie voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS Voorzitter. 29 Maart 1893. NUHOUT VAN DER VEEN Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennisdat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraadop heden door hem gesloten op nieuw gedurende 8 dagen ter lezing op de secretarie dezer ge meente nedorgelegd en in het Stadshuis aangeplakt zijn. Alkmaar, 30 Maart 1893. De Voorzitter van den Raad voornoemd, A. MACLAINE PONT. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer s verzonden in de le helft van Maart 1893 J. van Kesteren Amsterdam; A. de Brunt, Woerden. Van Bergen: C. A. Maas, Amsterdam. Van Schoorldam: D. A. van Eeden Aalsmeer. Van Zuidscharwoude: J. Swart, Medemblik. BEAEMAUB4.ESL Den 29 des nachts is de uit slag bekend geworden der verkiezing van zeven gemeen teraadsleden te Kopenhagen. Gekozen zijn 4 candidaten der radicalen en der linkerzijde, 2 socialisten en één candidaat, gesteund door de rechterzijde en de gematig den der linkerzijde. Vroeger bezette de rechterzijde alle zeven plaatsen. EAGELAAB. Het Hoogerhuis is den 28 tot 18 April uiteengegaan. Gladstone ontving den 28 eeue commissie welke de kamer van koophandel en fabrieken te Belfast en de nijveren van Ulster vertegenwoordigde. Zij verklaarde, dat naar hare meening de invoering van Home Rule na- deelig zou zijn voor Ierland's wolvaart. Gladstone ant woordde dat hij daarvoor niet beducht was integendeel de invoering van dien maatregel zou de hulpbronnen van Ierland doen toenemen. Hij wees ook tot staving van zijn gevoelen op de tevredenheid en de welvaart welke in Canada heerschen. Daarna ontving hij afgo vaardigden van handelaars en bankiers te Londen die tegen genoemde wet bedenkingen opperde uit een engelsch standpunt. Hij erkende hot gewicht dezer commissie, maar kon haar gevoelen niet deelen.Hij wist overigens te goed, dat de vermogenden iu den lande niet met het voorstel in genomen waren doch tevens dat hnn gevoelen in strijd was met dat der bevolking in het algemeen. Lagerhuis. De motie van afkeuring van den heer Balfour tegen het ministerie is den 28 verworpen met 319 tegen 292 stemmen. Den 29 was aan de orde de tweede lezing der wet tot herstel van de uitgedreven iersche pachters, waarbij de heer Lea de verwerping dier wet vroeg. De regeering aanvaardde het beginsel der wet, maar kantte zich tegen eenige bijzondere punten. Hij zou de tweede lezing steunen en beloofde na de tweede lezing van bet Home Rule-ontwerp zijn best te znllen doen, om de wet tot stand te brengen. De beraadslaging werd ten slotte verdaagd. FRASKRIJk. De graaf van Parijs heeft aan den voorzitter der monarchale comités een schrijven gericht waarin hij verklaartdat het geruchtmakende proces aan het land heeft getoondwelke waarde de mannen hebben, die het besturen. Daarna geeft hij zijne gedrags- Een roman naar het Engelsch, van Edna Lyall. 53) o— Zij kon zich zelve niet veroordeelenwant het was haar alsof deze onweerstaanbare liefde, zooals de dichter zegt»als licht was in haar ziel gedrongen." Zonder dat zij er zich van was bewust geweestwas de liefde begonnen bij hunne eerste ontmoeting op de stoomboot te Bergenzij was oorzaak geweest van de onrust en de onverklaarbare zorgdie haar te Balholm hadden overvallenzij was haar eerst duidelijk geworden toen Frithiof in Engeland bij hen was gekomen arm, met een gebroken hart en wanhopend. De ontrouw van eene andere vrouw had haar het hartstochtelijk gevoel in haar eigen hart geoponbaard en gedurende deze weken van vertrouwelijken omgang was hare liefde oneindig sterker geworden. Zij overdacht dit alles, »zooals voor een meisje volstrekt niet te pas komt", zon mevrouw Hornor heb ben gezegd. Gelukkig was Cecil niet gewoon hare gedachten te dwingen in den vormdien de wereld in het alge meen voorschreef; zij had deugdelijker beginselen om haar staande te honden dan de conventionaliteit van vrouwen als mevrouw Hornorzij achtte het niet goed voor zich zelve opzettelijk de waarheid te ontveinzen, of zich eene onwaarheid op te dringen. Bedaard erkendo zijdat zij Frithiof lief had met eene smartdie het onmogelijk was te onderdrukkenerkende zijdat hij haar niet lief had en dat het zeer wel mogelijk was ja, zelfs hoogst waarschijnlijk dat zij nooit meer voor hem zou kunnen zijn dan eene vriendin. Dit was de zuivere waarheid en zij moest trachten zich er in te schikken. Die gedachte sterkte haar. Mocht lijn aan en zegtDe Kamer heeft geen gezag; der regee ring ontbreekt het zoowel in het binnen- als in bet buitenland aan machten de rechterlijke macht wordt verdacht. Om dezen toestand te verbeteren, behooren de monarchalen alle bondgenootschappen te aanvaarden,welke strekken tot verdediging der maatschappij en tot het verkrijgen van vrijheid op godsdienstig gebied. Toch moeten zij krachtig de monarchale beginselen doen uitkomen om een einde te maken aan de zedelijke verwarring en de materieele stoornis te doen verdwijnen. Bijgestaan door zijn zoon zal hij voor geen krachts inspanning terugdeinzen en alle hulp aanvaarden. Ten slotte verklaarde hij goede hoop te hebben dat hij zal slagen. De enquête -commissie heeft Valles tot algemeen rap porteur gekozen. Zij heeft Andrienx den 28 nogmaals een verhoor doen ondergaan. Andrieux weigerde andermaal den naam van den geheimzinnigen X. te doen konnen. Alleen verklaarde hijdat X. niet tot het corps diplo matique of de familie Carnot behoorde. Hij zeide verder, dat hij aan Clémencean den naam had medegedeeld. An drienx maakte zich sterk Arton binnen acht dagen aan te honden. De gemeenteraad van Parijs beeft don wensch uitge sproken dat de tentoonstelling van 1900 op het Veld van Mars plaats hebbo met bijvoeging van een deel van Vincennes. De rechtbank der Seine heeft aan mevrouw Baïhaut, naar aanleiding van de veroordeeling van haren echtge noot scheiding van goederen toogestaan. Senaat. De heer Challemel Lacour, de nieuwe voor zitter heeft den 28 zijn zetel ingenomen en bij die gelegenheid eene rede gebonden, waarin hij alleerst hulde bracht aan de nagedachtenis van zijn voorganger. Verder wees hij er op, dat de Senaat in het bezit van het ver trouwen van het algemeen zijn gezag ziet toenemen. Het land ziet in den Senaat een bolwerk tegen eene be weging, welke zich bij tusscbenpoozen telkens vertoont. Ten slotte gaf hij de verzekering, dat het der vergade ring niet aan zijne toewijding zai ontbreken. Daarna werd de wet op de beursbelasting aan de orde gesteld. Bonlanger, de algemeene rapporteur, bestreed in zijn rapport het ontwerp, dat bestemd was om in het belang van de makelaars de »coulisse" af te maken. De Parijsche beurs zou geheel gedesorganiseerd worden. Ver der verdedigde hij de eerlijkheid van de 200 voornaamste huizen der coulisse. De vrije markt moet gehandhaafd blijven men moet haar regelen stellen, zonder haar te vernietigen. De minister van financiën Tirard verklaarde dat het regeeringsontwerp niet de gevolgen zon hebbenwelke de rapporteur Bonlanger er van dacht. Namens de regee ring verzette hij zich tegen de scheiding van de beurs belasting en de wet op de middelen. Kamer. De Kamer heeft den 28 met 404 tegen 84 stemmen de thans geheven rechten op minerale oliën en petroleum tot 31 Mei 1893 bestendigd. Montfort hield daarna eene interpellatie over den toe zij hier in hare kamer blijven schreienalsof haar hart zon breken Welk goed konden hare tranen Frithiof doen Wat konden zij anders dan haar zelve zwak en ongeschikt voor haar werk maken Zij gaven haar zelfs geene verlichting want zulk eene smart kan niet door tranen maar alleen door een werkzaam leven worden verlicht. Neen zij moest voortgaan te leven zooals zij tot nu toe had gedaangebrnik makende van hetgeen haar was gebleven en bet overige overlatende In de hand van Hem, »Die 's menschen hart als water leidt." Haar geloof was geen onvruchtbare belijdenismaar eene zeer practische werkelijkheid in al hare smart was zij overtuigd, dat hare liefde op do eene of andere wijze nattig zon zijn, zooals alle ware liefde behoort te wezen Zij bleef eenige oogenblikken aan het open venster staan een vogel zat daarbij in een boom zij sloeg hem gade en zagtoen hij wegvloogdat de tuk trilde en beefde. »I4et is eigenlijk slechts natuurlijk, dat zijn weggaan mij aandoet", dacht zij»maar evenals de tak zal ik spoedig weder zijn als vroeger." En toen hoorde zij de stem van Mance, die haar riep, en toen zij in de kinder kamer kwam, moest een kinderlijk geschil worden beslist en kleine armen omvatten en zachte kusjes troostten haar, Iutusscheu hadden Frithiof en Sigrid de modelwoningen bereikt en met den sleutel in de hand gingen zij de trappen op. Alles was den vorigeu dag in orde gebracht en nu zij de deur openden, was het voor hen een plechtig oogenblik want zij zouden een nienw en onbekend leven aanvangen Sigrid's hart klopte snel, toen zij de kleine zitkamer bin nentraden de deur ging naar buiten open en dit was niet aangenaam, maar mevrouw Boniface's geschenk, een kamer schut in vieren, verhielp dat grootendeels en ofschoon bij bet meubelen de grootste zuinigheid was in acht genomen zag het er gezellig nit. Een vroolijk rood karpet bedekte den vloerde donkere muren waren kaal, want het was verboden er spijkers in te slaanmaar de schilderij van Bergen stond op de schoorsteenmantel tasschen de pho tografiën hunner ouders, eene voortdurende herinnering aan het vaderland en aan Noorweegsche vriendelijkheid Tegenover het vuur stond eene piano, dien de heer Boni face hun had geleend en op de open planken boven een hoekkastje waren de wit met blauwen kopjes en schotel tjes gerangschiktdie Sigrid had gekocht. Zij maken een veel te goed effect om ze in de keu ken te zetten vindt gij niet zeide zij. Ik ben over tuigd dat zij veel mooier zijn dan het oude porcelein waarmede sommige menschen pronken." »En het vuur?" zeide Frithiof. »Zal ik het aanmaken?" »Ja, doe dat. Wij moeten een beetje vuur hebben om water te koken, en Swanhild zal zeker kond zjjn van de reis. Ik zal even deze bloemen in Cecil's vaasjes zetten. Vindt gij ze niet mooi? Weet gij wel, Frithiof, dat ik geloofdat ons leven zal zijn als de gear van deze chry santhemums goed en gezond, als het ware bitter-zoet." »Ik wist niet, dat zij eenige geur hadden", zeide hij, druk bezig met het vuur. Gij zijt nog niet te oud om te leeren", zeide Sigrid lachend en zij hield hom een mandje met fraaie bloemen voor roode witte purpere gele blauwe van al lerlei soort. Hij moest erkennen, dat zij gelijk had. En evenals bij de reuk van viooltjes altijd het tooneel voor hem oprees van de volle kerk en van Blanche in haar bruidskleed zoo deed later de geur van chrysanthemums hem altijd denken aan de heldere kleine kamer aan het flikkeren van hot pas aangestoken vuur en aan Sigrid's goudblonde haren en lief gelaat. »Ik zon zoo gaarne meegaan naar het station", zeide Sigrid maar misschien is het beter dat ik hier blijf en alles in orde maak. Ik hoop, dat Swanhild goed aankomt. Zij is nog zoo klein om zulk een eind alleen te reizen." Toen hij weg was, begon zij met groote zelfvoldoening de theetafel gereed te maken het witte servet was grof, maar zij had zelve het gekocht en gezoomd en zij ver klaarde, dat het fijnste damast niet zoo goed zon hebben gepast bij het wit-mot-blauwe theegoed. Na heel wat moeite was het blikje met Amerikaansch vleesch geopend. Toen werden brood en boter en de vazon met chrysan themums op tafel gezet. Nu moest nog brood worden Mauy

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1