Binnenlan d. Hollands Noorderkwartier. stand in Dahomey, over den verkoop van wapenen aan Behanzin en over de maatregelen, genomen tegen de han delshuizen, welke wapenen aan de Dahomeyanen leverden. Delcasse antwoordde, dat hij van Dodds een zeer ge ruststellend telegram had ontvangen. Hij had om den veldtocht tot een einde te brengen gedurende acht maan den 3000 man en 6 millioen noodig. Uit Whydda zond Dodds aan den minister van marine een telegram, waarin hij zijne vorige berichten bevestigde. Behanzin was moreel en physiek geheel verslagen. Del casse verklaarde verder in Dahomey een zeer oenvoudig bestuur te willen inrichten. Nadat nog eenige opmerkingen gemaakt waren, is de eenvoudige orde van den dag, door de regeering gesteld, met 315 tegen 184 stemmen aangenomen. PORTUGAL. Navarro de portugeesche gezant te Parijs is te Lissabon aangekomen om met de regeering in overleg te treden over de buitenlandsche schuld. RUSIiAHTD. Den 28 is de keizerlijke familie van St. Petersburg naar de Krim vertrokken. VURUUNIUDU STATUST. De schade door den wervelstorm in het Missisippi-dal veroorzaaktwordt geschat op f 6.000.000. Voor zoover bekend zijn 18 personen gedood en een paar honderd gekwetst. President Cleveland heeft aan verscheidene leden van het Congres zijn voornemen te kennen gegeven, inJ3ep- tember of October eene buitengewone zitting van het Congres bijeen te roepen om over het tarief van invoer rechten te beraadslagen. Gedurende 1892 zijn uit 19 gemeenten der pro vincie Noordbrabant 40 personen als landverhuizers vertrokkenwaarvan 23 hoofden van gezinnen met 20 vrouwen en 78 kinderen en 17 eenloopeude personen. Van de vertrokkenendie voor het meerendeel naar Noord-Amerika gingen, waren 28 minder gegoed, 11 be hoeftigen en slechts één welgesteld. De heer dr. D, de Haan is op zijn verzoek ont slagen als lid van de commissie van toezicht op het sticht Meerenbergvan welke commissie hij jaren lang voorzitter was. De heer mr. N. G. Cuoop Koopmans is hem opgevolgd als lid en de heer J. H. L. Janssen van Raay als voorzitter. De wonderdokter te Knijpe, die door de arr. rechtbank te Heerenveen tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld was wegeus zware mishandeling, gepleegd op den koloniaal Westerhuis, is naar Amerika vertrokken eerstdaags zou zijne zaak voor het hof te Leeuwarden in hooger beroep behandeld worden. De firma ten Cate te Almeloo heeft na ontvangst van het berichtdat de werkstaking in Engeland ge ëindigd was, den gewonen werktijd weder ingevoerd, zoo dat tot 's avonds 7 uur gewerkt wordt. Van verschillende zijden zijn bij den gemeenteraad van Kampen adressen ingediend, waarin verzocht wordt, terug te komen op het besluit om de Hagenpoort te sloopen. Aan de Haarlemmer Courant wordt medegedeeld dat de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden den 15 Mei zijn ontslag zal nemen als lid van de Tweede Kamer. Fortnijn wordt vervolgd wegens opruiing tot een strafbaar feit in eene openbare vergadering te West- zaan op 12 Februari. Bij de Maatschappij voor Gemeente-crediet is op 4 April de inschrijving opengesteld op 500.000, gedeelte der negende serie, groot 1,000.000, 3 pet. obligatiön van f 1000 tegen 943/4 pet.storting 1 Mei. De bovenbouw der Scheluwebrug te Rotterdam is gegund aan de Maatschappij Ijzergieterij »Prins van Oranje" te 's-Gravenhage voor 69324 en de onderbouw aan den heer Andries Henkemans aldaar voor f 57360. De rente der door den Staat uit te geven schatkist biljetten is op 3 pet. in het jaar bepaald. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Aarden burg ds. D. Kossen te Melder. Te Bodegrave, lijn Leiden-Woerden, zal een nieuw station gesticht worden. wed. Te Oosthulzen, in do lokaliteit van mej C. J. Bos, had Woensdag, den 29, de voorjaarsverga dering plaats, bijgewoond door 58 leden van bovenge noemde vereeniging en 24 gasten, wieu de voorzitter, de heer J. L. T. Groneman, een woord van welkom toeriep, de hoop uitsprekende, dat deze talrijk bijgewoonde bijeen komst strekkon mocht tot bevordering van de belangen van den landbouw. De notulen der vorige te Schagen gehouden ver gadering uitvoerig en getrouw als zij waren werden door den secretaris, den heer W. Teengs, voorgelezen en door de vergadering goedgekeurd. Uit de door den Voorzitter, gedane medede elin- gen bleek: dat het ledental bedroeg 171, benevens 1 zoon van een liddat door het bestuur, overeenkomstig de machtiging der vorige vergadering, adressen verzonden zijn aan de 2e Kamer in zake de peraequatie aan den minister van buitenl. zaken, houdende dankbetuiging voor Z.Ex's. welgeslaagde bemoeiingen ter verbetering van de voorwaarden van invoer bij onze handelsbetrekkingen met Spanje aan het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van landbouw ten einde te verkrijgendat bij eventueel besluit tot het oprichten eener leerhoeve voor zuivelbereiding, deze nuttige inrichting in Noord holland verrijzen mochtdat de heer A. Eriks, die ver hinderd was deze vergadering bij te wonen heeft toe gezegd zijne proeven tot wering van het bederf in de kaas voorttezettendat het bestuur de vergadering verzocht het diligent te verklaren in zake de door den heer J. Zijp Hz. in de vorige vergadering te berde ge brachte bezwaren, bij den landbouwer bestaande tegen de in de marktsteden heerschende gewoonte, om een »tarra" te berekenen en een «paardje" te heften dat het bestuur gelijk verzoek deed in zake de door den heer Bilroth destijds aanbevolen oprichting van een bacteorologisch station; dat het door den heer M. J. Hengeveld^toege zegde afschrift van zijn rapport aan de regeering in zake de inëntingsproeven bij varkens nog niet was ontvangen. Onder de ingekomen stukken was eene mis sive van de afdeeling Haarlem der H. M. v. 1. betreffende den daar gehouden cursus voor hoefbeslageen brief van de Commissie voor handelspolitiekwaarin de aandacht gevestigd wordt op het feit, dat Nederland zoo goed als geen aandeel heeft in den grooten invoer van natuurboter in Spanje. Het jaarverslag der Vereeniging werd wegens de uitvoerigheid van den beschrijvingsbrief niet voorge lezen doch zalzoo mogelijk geplaatst worden in het Weekblad van den landbouw. Bij monde van den heer Kaasicooper bracht de finan- cieele commissie rapport uit over de door haar nageziene rekening over het afgeloopen jaar. Zij werdmet eene dankbetuiging aan den penningmeester ter goed keuring voorgedragen tot een bedrag in ontvangst van f 4711 30 en iu uitgaaf van 2086.62, sluitende alzoo met een batig saldo van f 2624.68- De vergadering gaf hiermede gaarne hare instemming te kennen. Uit de uitvoerige mededeelingen van den heer dr. K H. M. van der Zande, in aansluiting aan hetgeen door hem reeds in de vorige vergadering was gerapporteerd betreffende de uitkomsten der proeven, van wege de Ver eeniging genomen, met kunstmeststoffen, bleek, dat zij bet groote voordeel hadden afgeworpen van vrij wat meerder en goed gecontroleerde ervaring in deze voor den landbouw zoo hoogst nuttige zaak. Bij de proe ven op weiland was duidelijk aan het licht gekomen, dat het Thomaskalkmeel en Kainiet een hoogelijk te waardeeren middel i3 ter verhooging van de producti viteit van den bodem. Er werd opgemerkt, dat op de met deze bemestingstof behandelde velden de klavergroei zeer bevorderd werd en de zuring sterk verminderde. Van de 25 aangelegde bouwlandproefvelden bleken er nog al eenige mislukt te zijn door verschillende onvoorziene omstandighedenwaartegen de opgedane ervaring een volgend maal wellicht waken kan. Ook daarbij echter zijn zeer belangrijke uitkomsten verkregen. Bijna zonder uit- zondoriug bleek ook hier de groote waarde van het Thomaskalkmeel. Naar aanleiding van des heeren van der Zande belang wekkende mededeelingen merkten o.a. een paar leden op, dat de practische waarde van de proeven merkelijk zou worden verhoogd, wanneer meerdere kennis den land bouwer in staat stelde te beoordeelen, welke meststof en in welke mate voor ieder stuk grond in het bijzonder was geschikt. In antwoord daarop zeide de heer van der Zande, dat hij niet alleen bereid, maar ook, krachtens zijn ambt, verplicht is, iü dergelijke zaken den landman ten dienste te staantot het geven van desgevraagd advies zal men hem steeds gaarne gereed vinden. De door den heer Schenk geuitto vrees, dat het Thomas kalkmeel door het groote gebruik, dat er langzamerhand van wordt gemaakt, welhaast niet meer voldoende voor ae behoefte zou zijn, deelt de heer van der Zande 3lechts ten deele. Na een opwekkend en waardeerend woord van den Voorzitter werden aan de heeren W. Blauw, Alkmaar; J. Smit, Avenhorn; P. Smit, Wieringerwaard en P. Visser, Noordscharwoudede diploma's en de toelagen ad f 50 uitgereikt, door Hollands Noorderkwartier toegezegd aan hen die binnen don kring der Vereeniging wonende slaagden bij het examen, gehouden te Haarlem, na afloop van den cursus in het hoefbeslag aldaar. Aan de afdeeling Haarlem wijdde de voorzitter verder een woord van dank voor hare goedgeslaagde bemoeiingen deze. Het bestuur dier afdeeling was door de heeren Lieftinck en Loef ter vergadering vertegenwoordigd, ter wijl de paardenartsde heer Reinenberg, en de militaire hoefsmid mede aanwezig waren In de pauze werden benoemd tot afgevaardigde voor het Landhuishoudkundig Congres de heer J. Zijp Kz.; tot afgevaardigde voor de vergadering van het Nedorlandsch Paardenstamboek de heer W. Teengs; tot leden van het bestuur in plaats van de heeren K. Koster, G. Wonder en P. D. Schenk, de heeren K. Kaaskooper K. A. Kaan en C. Koop allen om met 1 Januari a.s. in functie te treden. Voor het houden van de Novembervevgadering word Zaandam aangewezen en ten slotte tot ondervoorzitterna herstemmingbenoemd de heer C. Wijdenes Gz. Na de pauze was de heer Dr. K. H. M. van der Zande opnieuw aan het woord om de vergadering op de hoogte te stellen van den stand van het stremsel- onderzoek. Er werden daartoe door het bestour drie monsters aan hem verstrekt n.l. van do heeren le. S. J. Visser, 2e. K. Louw en 3e. J. H. van Sluis. Hot on derzoek daarvan is nog niet afgeloopen. Alleen is de stremkracht bepaald, omdat dit in verschen toestand ge schieden moet. Daarvan is nu de uitkomst dat in 40 minuten een liter stremsel onder eene zelfde tem te stremmen van no. 1 10490 melk geroosterd en toen zij hiermede gereed wasverschikte zij nog het een en ander en ging zij daarna een paar stappen terug om een overzicht over het geheel te hebben, zooals een schilder doet, wanneer hij zijn schilderij heeft voltooid. Hoe zou het Swanhild bevallen, dacht zij voort durond. Zij zette alles op zijn plaats in de keuken, waar inderdaad niets stond wat overbodig was. Zij nam het een en ander uit Frithiof's koffer en maakte daarmede zijne kleine slaapkamer woonbaarder; zij talmde lang in de kamerwaar de twee bedden naast elkaar stonden maar telkens liep zij weer naar de zitkamer om zich te overtuigen dat zij niets had vergeten. Wordt vervolgd. een vermag peratuur 0 van no. 2 7767; van no. 3 11430 liters Wat de conserveermiddelen betreftis nog slechts aan getoond dat in alle monsters aanwezig waren: keukon- zoutboorzuur en een olieongeveer met komijnolie overeenkomende de hoeveelheid echter nog niet dan van het keukenzout: no. 1 15 °/0; no. 2 ÏO1/^,0^ no. 3 94/ o, io lo> waaruit dus blijktwat trouwens bekend was dat door het keukenzout de duurzaamheid verhoogt, doch de strem kracht vermindert. Zoover is men thans met het onderzoek gevorderd dat inmiddels wordt voortgezet. De heer Nobel maakte naar aanleiding van deze mede deelingen do opmerking, dat ook met den prijs van het artikel moet worden rekening gehouden, wat de inleider gaarne erkent. dezen heer reeds meermalen aanbevolen denkbeeld van het oprichten van eene Staatshypotheekbank. Reeds in ons blad van Woensdag, 22 Februari 1.1., gaven wij een uitvoerig verslag van de rede, door den heer Zijp over deze zaak te Hoogwoud gehouden. Hij verwees dan ook voor de kennis van zijn denkbeeld, naar het geen de bladen daarvan hadden medegedeeld. Alleen wenschte hij, ter bestrijding van den heer C. de Goede, die in »de Amsterdammer" waarmede de redactie van dat blad zich had vereenigd betoogde dat der re geering op het oogenblik wel iets anders te doen stond dan te denken aan de instelling van zulk eene belang rijke zaak dat de kieswet o. a. in de eerste plaats behoort te worden afgedaan. Naar de meening van den heer Zijp kan de landbouwer echter niet langer wachten. De ongelukkige toestand van den boer maakt de zaak z. i. al zeer urgent. De heer dr. ten Bosch gaat niet mede met het ver langen van den inleiderhij voor zich wenscht den staat er niet voor te spannen, maar verwacht integendeel veel meer van het particulier initiatief. De heer C. de Goede wil slechts herinnerendat hij niet gekant is tegen een staatshypotheekbankevenmin als de redactie van den Amsterdammer, doch uitsluitend en alleen om staatkundige redenen wil hij eerst de kies wet zien afgedaan. Die redonen nader in eene land- bouwvergadering te ontvouwen wenscht hij evenwel niet. De heer J. Zijp Kz., stelt nog nader de voordeelen in het licht aan het beheer door den staat van eene hypotheekbank verbonden: de uitnemende uitkomsten van de rijkspost spaarbank hebben den spreker de overtuiging gegeven dat ook voor de verbetering van het landbouwcrediet de hulp van deu staat voel meer dienst kan bewijzen dan met het particulier initiatief het geval zon kunnen zijn. De heer ten Bosch repliceert nog kortelijk. Ook de rijkspostspaarbank noemt hij een kind van coöperatie. Aan het bestuur werd ten slotte bij acclamatie mach tiging verleend, te gelegener tijd en op de wijze als dit het best geschieden kan datgene te doen, wat de oprich ting eener staatshypotheekbank kan bevorderen. De heer J. L. T. Groneman leidde het bestuursvoor stel in, om de aanstelling van een zuivelconsnlent de hand te werken. De wetenschap alleen kan den landman inlichten waar de practijk te kort schiet. Ook hier te lande zijn reeds de bewijzen dat men dit meer en meer onderschrijft. Do landbouwschool en proefsta tions, ten onzent opgericht, getuigen daarvan. Al verheugt zich nu ons gewest reeds in het bezit van een zeer gewaar deerd proefstationwaaraan spoedig de toevoeging van een bactereoloog mag verwacht worden, komen er tal van gevallen in de praktijk van den zuivol bij den boer voor, waar hij te zijnen huize den wetenschappelijken man noo dig heeft. Daarvoor is de benoeming van een wandel- leeraareen consulent, naar de meening des bestuurs, onmisbaar. Zoo iemand zou theoretisch en practisch op do hoogte moeten zijn van hetgeen zoowel in het buiten land als in ons gewest op het gebied der zuivelbereiding te leeren valt. Naar de meening van het bestuur moet een dergelijk deskundige nog gevormd worden. En daartoe zou de vereeniging haren invloed kunnen aanwenden door eene som van f 1000 b. v. beschikbaar te stellen voor dengene, die de doorslaande bewijzen overlegde van kennis en praktijk. De benoeming en de salarieering, die voor zulk een titularis dan in uitzicht moest kunnen worden gegeven, zou aan den staat of de provincie of aan de H. M. v. L. moeten worden overgelaten. Indien geest wenscht het bestuur de machtiging der vergadering te vragen. Nog brengt de inleider ter kennis van de aanwezigen de ontvangst van eou schrijven van den voorzitter der H. M. v. L houdende mededeeling van een voorstel van het hoofdbestuur dier Maatschappij om de helft in de kosten te dragen. Overeenkomstig de bedoeling des inleiders met volledige vrijheid om met het hoofdbestuur der H. M. v. L. nader te onderhandelen, wordt de gevraagde machtiging verleend. In verband met. het steeds toenemend aantal kaasfa- brieken en het zonderlinge feit, dat alle melk, hoe hare qualiteit ook zij, steeds wordt betaald naar één maat staf, wenscht het bestuur in te gaan op een voorstel van de directie van de kaa.sfabriek te Hoogcarspel. De heer J. Koopman deelt mededat bestuurderen dezer fabriek het voornemen hebbenvan tijd tot tijd monsters van de geleverde melk te Hoorn te doen onderzoeken en op die wijze het gehalte van ieders aangevoerd product vast te stellen ten einde dan naar dien maatstaf de melk te betalen. In de kosten daarvan wenscht het bestuur der Vereeniging de fabriek met een bedrag van 100 te steunen, hetgeen bij de vergadering gereede instemming vindt. De uitkomsten worden nu publiek domein. De heer J. D. Schenk bepleitte namens het bestuur de wonschelpkheid om te onderzoeken m hoeverre het mogelijk was het verhuren van suikerbieten velden naar het gehalte te doen geschieden zooals reeds in Noordbrabant en Friesland het geval is. Reeds vond men instemming met dit denkbeeld bjj de directie der suikerfabrieken en men hoopte ook bij de verbouwers medewerking te ondervinden. De daarvoor gevraagde 50 vond geen tegenkanting. Aan den heer C. Wijdbnes Gz. viel het evenmin moeielijk de medewerking der vergadering te verkrijgen voor het door hem ingeleide voorstel om weder 300 beschikbaar te stellen voor deelnemers aan een eventueel opnieuw in den aanstaanden winter te houden cursus in het hoefbeslag, alleen met deze wijziging, op voor stel des voorzitters om de bijdrage der deelnemers niet tot 50 per hoofd te beperken, wanneer er minder dan zes gediplomeerden zijn, maar dan het volle bedrag van f 300 onder hen te verdoelen. Ook het door den heer K. Breebaart Jz. ingeleide voorstel, om 600 op de begrooting uit te trekken voor het beproeven von pet r oleum-mo toren, ree stroo- en éénpaardsdorschmachines, windkafmolens enz. had de instemming der vergadering. Het is de bedoeling in het bijzonder, om de proeven te nemen met het oog op hot kleino landbouwbedrijf. De heer G. Wonder vroeg voor het bestuur een crediet 100 voor het voortzetten van de proefnemingen bet k a 1 f v e r 1 e g g e n, wat in verband met de van den heer Bilroth die van tegen schriftelijke mededeelingen verhinderd was aanwezig te zijn en met de toelichting, Dm beer!' Zijp Kz. was door het bestuur verzocht, I daarbij gegeven door den heer Vijn ran Twis bij wien de k in deze vergadering ter sprake te brengen het door proeven hadden plaats gehad, bij acclamatie werd verleend.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2