Buitenland. 342ste Staatsloterij. bijeen zag. Toch wordt die markt zeer drnk bezocht werklieden vinden er goedkoope gereedschappenhuis moeders vinden daar het ontbrekende in keuken of bin nenplaats heeren vinden er een assortiment van onde degens pistolen lansen geweren enz. enz. voor hunne wapenrekken ieder kan er iets van zijne keuze ont dekken van af band van 1 sou per el tot klokkenta pijten oude bronzen enz. enz., tot zelfs schilderijen waarop de namen van Ruijsdael en Diaz prijken. Hoe al die verkoopers aan den kost komen en waarvan en van hoeveel franken per dag zulke menschen leven blijft mij steeds een raadsel. Enkelen hebben werkelijk stevige stukken in hunne koopwaar, deze zullen dus wel een aardig duitje verdienenmaar al die arme stakkers, die niets anders hebben dan een hoopje oud roest van 1 of 2 sous per stukdie moeten een schamel stukje brood eten. Er zijn onder die verkoopers echter vele Israëlieten, en deze hebben nu eenmaal de goede eigen schap van te kunnen leven zoowel vau een minimum als met millioenen. J. M. T. DlIITSCHliAWB. De Nordd. Algem. Zeitung zegt in een officieus artikel, dat de franscho pers reeds sinds lang met hare overhaaste leugenachtige berichten over Duitschland en met het beschimpen van alles, wat den duitschers dierbaar en heilig is, hare lezers onderhoudt. Al strafte men hier dit verschijnsel ook met verachting, het heeft toch een ernstigen achtergrond, want het be wijst, dat alles, wat maar tegen Duitschland gezegd wordt, den franschen aangenaam is. Slechts de juiste houding der fransche regeering sedert 1871 heeft tot nu toe voorkomen, dat woeste ophitserij omgezet werd in daden van geweld. Met, leedwezen en niet zonder vrees ziet men nu, dat fransche staatslieden zich door onrechtvaardige en vijandige handelingen bij den grooten hoop den bijval verworven, die zij door andere regeeringsdaden niet kunnen vinden. Verbanning van twee duitsche berichtgevers op grond van valsche beschuldigingen moet de aandacht van het Panama-schandaal afwenden. Het vormelijk recht der fransche regeeriDg is onbetwistbaar, doch een beroep op de volkshaat is altijd een gevaarlijk middelhet wekt hartstochten op, waarin Europa, dat den vrede zoo noodig heoft, een onafgebroken gevaar voor oorlog ziet. Eene brul lende menigte, die de verbannen duitschers met steenen werpt en achtervolgt is het meest volkomene beeld van de tegenwoordige gezindheid in Frankrijk. De roep »naar Berlijn" in 1870 was ook niet de uitkomst van een oogenblik, maar van een geleidelijke en stelsel matige aanmoediging van het nationaliteitsgevoel. Als nu reeds als eenige uitkomst bij het Panama-schandaal het verwekken van den volkshaat tegen enkele duitschers gebruikt wordt, wat moet men dan verwachten als grooter ernstiger moeielijkheden door afleiding naar buiten uit den weg geruimd moeten worden. Daarin is de ernstige les der laatste gebeurtenissen te Parijs gelegen. De wensch, dat men hoopt, dat de aangeduide gevolgen nier „uilen voor komen sluit niet uitdat het plicht is, op de kentee- kenen de aandacht te vestigen. Den 1 's nachts te 12 uren is in het Rijk de Midden- Europeesche tijd ingevoerd, zoodat het daar thans 40 minuten later is dan in Nederland. DX2N13IKARJK.I31H. Aan eene commissie uit den Deenschen Vredebond, die hem verlichting der lasten ten behoeve van het leger kwam vragen, heeft de Koning medegedeeld, dat hij haren wensch omtrent het verdwijnen van den oorlog en het beslissen van geschillen door scheidsgerechten deelde. Aan de vervulling van dien wensch stonden echter groote moeielijkheden in den wegdaarom zou het te vergeefs zijn of hij daartoe den eersten stap deed. Stelde eene gioote europeesche mogendheid zich echter aan de spits der beweging, dan zonden de Koning en de deensche regeering zeker volgen. De Rijksdag is den 1 gesloten, men is niet geslaagd eene geregelde wet op de geldmiddelen tot stand te brengen. ESTeJELAAD. Het op den 30 uitgegeven Witboek Swanhild eene beste kleine onderwijzeres zal zijn en ik ben in mijn schik, dat ik haar heb. Zij behoeft ook niet meer iederen morgen bij mij te komen, want ik heb haar alles geleerdwat zij vooreerst behoeft te kennen en gij zult er zeker op zijn gesteld, dat zij geregeld school gaat." »Ik heb een school voor haar gevondenwaar zij, na kersttijddes voormiddags kan gaan en zij moet tot dien tijd hard werken aan haar Engelsch anders komt zij in de laagste klasse. Zij zal het zeer druk hebben maar wij zijn allen sterk en kunnen heel wat afdoen." »En haar werk bij mij is alleen lichamelijk en zal haar niet te zwaar vallen", zeide madame met welgevallen naar het bevallige figuurtje aan het einde van de kamer ziende. »Wat een lief kind Zij heeft de bevalligste ma nierendie ik ooit heb gezieD en wat mij het meest be valt is hare eenvoudigheid en natuurlijkheid. Hoe komt gij toch daaraan in Noorwegen »In Engeland", zeide Sigrid schijnen de menschen twee zijden te hebben, een ruwe voor huisgebruik en eene beschaafde voor den omgang met vreemden. Bij de Bonifa ces is het evenwel omgekeerd zij bewaren hunne beste zijde voor t'huis en geven weinig om gezelschappenmaar zij hebben toch, evenals alle Engelschen, die ik heb ontmoet, tweeërlei manieren. Dat kennen wij niet in Noorwegen. Ik geloof, dat wij ons minder bekommeren om den indruk, dien wij maken en dat wij voor elkander meer achting gevoelen." Zij had gelijk het was die achting, die eerbied voor elkanders rechten en vrijheden, wat hun samenzijn in de modelwoning zoo gelukkig maakte terwijl hare eigen op geruimdheid en zachtheid van humeur er de atmosfeer ge zond maakte, scheen Frithiof in eeDe omgeving, die hem zoo geheel paste, zijne oude voorkomendheid terug te krijgen en ofschoon de heer Horner nog altijd een hekel aan hem had, leerden de meesten, met wie hij dagelijks in aanraking kwam, ten minste hem achten en zij vergaven hem zijne vroegere stugheid en trots, toen zij hoorden, hoe ziek hij was geweest en zagen, hoe geheel hij na zijn herstel was veranderd Swanhild had een groot succes op dien eersten Zater. •daguamiddag en madame Lechertier was zeer tevrede bevat het telegram van lord Rosebery aan den gezant Cromer, van 16 Februari. Een overzicht wordt gegeven van de jongste gebeurtenissen in Egypte, en verder wordt gezegd: »Als op het verzet van Engeland tegen de han delwijze van den Onder-Koning geen acht was geslagen, dan zou dat verder reikende, meer ernstige gevolgen gehad hebben, die nu, doordat de Onder-Koning wijselijk tijdig zijn besluit herriep, voorkomen zijn. Men mag echter niet te stellig veronderstellen, dat er nu in het geheel geene moeilijkheden meer in het vooruitzicht zijn er zouden nog wel gebeurtenissen bunnen voorkomen, waarbij het noodig is te overwegen of ze niet geschikt zijn om daarover met den Suzerein en de europeesche mogendheden te beraadslagen. Tegenwoordig is het nut teloos voorstellen te bespreken, welke het gewenscht zou zijn in dit geval in te dienen, maar zeer zeker zal Egypte in geen geval bevrijd worden van het europeesche toe zicht, dat zelfs nog wel eens strenger en onaangenamer zou kunnen worden, dan het nu is ■lagerhuis. Op voorstel van den heer Gladstone is den 30 met 163 tegen 75 stemmen besloten dat na de Paaschvacantie de Dinsdagen en Woensdagen gewijd zullen worden aan de behandeling der regeeringsvoor- stellen en dat de Home Rule-wet steeds den voorrang zal hebben. Tot den 6 ging het Huis uiteen. FHA9TKRIJH.. President Carnot ontving den 31 des ochtends den voorzitter van den Senaat en dien van de Kamer. De enquête-commissie heeft den 30 Demarès gehoord. Deze verklaarde dat men hem stukken, op de Panama zaak betrekking hebbende, te koop heeft aangeboden en bevestigde, dat een wel ingelicht persoon hem verzekerd had, dat de regeering een ernstigen dwang op den rechter van instructie Fracqueville uitoefende, om te voorkomen, dat Clemenceau geschandvlekt werd. Senaat. Den 29 antwoordde de minister van financiën Tirard op eene vraag van den heer Buffet, dat het uur, om tegen de opdrijving der uitgaven op te komen, aan gebroken was. De volgende conversie zou alleen dienen ter bepaling der schulden tot hervatting van de aflos singen. De begrooting is in haar geheel met 233 tegen 111 stemmen goedgekend. hamer. Den 30 diende de heer Lockroy zijne op den 29 door de begrootingscommissie met 10 tegen 7 stemmen goedgekeurde motie in, waarin het begrootings- recht der kamer gehandhaafd en voorgesteld werd de begrooting onveranderd naar den Senaat terug te zenden. Nadat zij van dringenden aard verklaard was, lichtte de voorsteller haar toe. De Senaat had zijne bevoegdheid overschreden en de Kamer moest de begrooting onver anderd aannemen. De minister van financiën Tirard zeide, dat al zijn pogingen bij den Senaat mislukt waren. Hij ging de door den Senaat in de begrooting aangebrachte veranderingen na, in het bijzonder die betreffende het patent der groote magazijnen. Hij voegde er bij, dat het ontwerp van den Senaat het meest naderde tot het voorstel der regeering, betreffende de beursbelasting. Verder, dat hij alle krachten zou inspannen om de door de Kamer aangenomen voorstellen ingang te doen vinden. Hij achtte het in 't belang van het land, dat de gewijzigde begrooting onmiddellijk door de Kamer in behandeling werd genomen. Daarna werd besloten tot de behandeling van de door den Senaat gewijzigde artikelen over te gaan. De eerste artikelen van de wet op de middelen werden aangenomen met de door de commissie voorgestelde cijfers. Iu strijd met het advies van den minister werd de pa tentbelasting met bijna algemeene stemmen aangenomen. De belasting op de rijwielen werd gehandhaafddie op de piano's en livreien geschrapt. Ter vermijding van nieuwe moeielijkhedenwaardoor andermaal een aanvraag voor voorloopige twaalfden noodig zou zijnvroeg minister Tirard in aansluiting aan het besluit van den Senaat, de belasting op de dranken van de wet op de middelen te scheiden. Het was een uitstel, maar geen afstelterstond na Paschen zou hij op de zaak terugkomen. over haar inval, wat het Noorweegsch costunm betrof de mooie vreemdelinge aan de piano en het aardige, kleine Noorsche meisje, dat zoo verwonderlijk kon dansen, maakte eene sensatie in de klasse en de beide zusters gingen op geruimd naar huis, verheugd dat zij hare vriendelijke pa trones zoo goed waren bevallen. Zij waren pas t'huis en hadden nauwelijks hare mantels afgelegd, toen er hard aan de deur werd geklopt. Swanhild, nog in haar Har- dinger kleeding, liep snel om te zien, wie er was en kon Blechts met moeite haar lachlust onderdrukken, toen zij een vreemden ouden man zagdie vroegof Frithiof t'huis was. »Nog uit, zegt gij?" hijgde hij. »Dat is lastig. Ik moet hem noodzakelijk spreken en het heeft haast ook." »Wilt gij niet binnen komen en op hem wacuten zeide het kind. Frithiof zal dadelijk t'huis komen." »Zeer gaarne," zeide de heer Sivertsen. »Deze trappen zijn verschrikkelijk. Ik zal blijde zijn, als ik ze niet nog eens behoef op te klimmen. Maar alle huizen zijn betzelfde in Londen alle Verdieping op verdieping totdat zij niet beter zijn dan de toren van Babel." Sigrid kwam te voorschijn zij begroette den ouden man vriendelijk en liet hem plaats nemen bij het vuur »Frithiof is gaan wandelen met een vriend," zeide zij. »maar hij zal binnen een paar minuten terug zijn. Ik heb hem overgehaald, des Zaterdags eene flinke wandeling te doen, als het mogelijk is." En dientengevolge werkt hij voor mij niet half zoo veel als vroeger," zeide de heer Sivertsen. »Maar gij hebt groot gelijk. Hij had meer beweging noodig. Is hij nu ge heel hersteld »0, ja; dank u; maar ik geloof, dat hij nooit weer zoo sterk zal worden, als hij geweest is," zeide zij treurig »A1 te hard werken en verdriet en een armoedig leven moeten op den duur den sterksten man schaden." »Er zijn tegenwoordig geen sterke menschen meer goloof ik," zeide de oude schrijver barsch. Zij bezwijken allen vroeger of later een ontaard ras een nietswaardig geslacht." »De dokter zegt, dat hij een krachtig gestel moet hebben Een der leden verweet den minister, dat hij thans de afscheiding, welke hij den 28 in den Senaat krachtig bestreed, ging verdedigen. De minister-president Ribot steunde het verzoek tot splitsing, en stelde de kwestie van vertrouwen. De split sing werd evenwel met 247 (120 leden der rechterzijde, 30 boulangisten en 97 republikeinen) tegen 242 stemmen verworpen. De zitting werd daarop geschorst. Bij de heropening der zitting was alleen de minister van financiën tegenwoordigdaar de ministers inmiddels hun ontslag aan president Carnot aangeboden en gewei gerd haddenop dat besluit terug te komenzooals president Carnot gewild had. Deze vroeg twee voorloopige twaalfden aan. Uit naam van de begrootingscommissie stelde Lockroy voor, slechts één twaalfde toe te staan. Daartoe werd met 504 tegen 5 stemmen besloten. De zitting werd daarop wederom verdaagd om den minister gelegenheid te geven het ontwerp bij den Se naat in te dienen. De Senaat keurde het ontwerp met algemeene stemmen goed. Na de mededeeling daarvan ging de Kamer tot den 4 uiteen. ITALIË. Bij de behandeling van het voorstel tot benoeming eener commissie van 5 leden tot onderzoek van de lijst der achterstallige vorderingen van de banken, werden den 21 verscheidene moties van orde gesteld. Giolitti verklaarde dat hij niet kon toestemmen in de openbaarmaking dezer lijstomdat daardoor allerlei particuliere belangen benadeeld zouden kunnen worden. Eveneens weigerde hij te veroorlooven datdoor aan een andere macht het recht te geven de proces-stukken te onderzoeken de onbelemmerde werkzaamheid van de rechterlijke macht belet zou worden. 8PAHTJB. Eene betooging der studenten te Barcelona gaf aanleiding tot eene botsing, waarbij 69 personen ge kwetst werden. VEREENIdDE STATUUT. Thomas Bayard is benoemd tot engelsch gezant, Porter, gewezen gouverneur van Tennessee, tot amerikaansch gezant te Valparaiso, in plaats van Egan. 2e Klasse, 4e lijst, 30 Maart. No. 19252 100. Den 29 is te Amsterdam bij den spoorwegover gang op de Wittenburgergracht een jongen van omstreeks 11 jaren onder den trein geraakt en overreden. Voor het bouwen eener r. k. kerk en pastorie te Velnen volgens plannen van den architect Arn. A. M. Bruning was den 29 laagste inschrijver de heer J. Slenters te Haarlem voor de kerk f 62.400, voor de pastorie f 17764 en voor kerk en pastorie samen f 80164. De acht werklieden, die te Haarlem terecht ston den wegens het ongeoorloofd inzamelen van gelden voor de werkloozen zijn den 30 door de arr. rechtbank aldaar tot twee dagen hechtenis veroordeeld. De heer Terwindt is niet toegelaten als lid der Prov. Staten van Gelderland, omdat men meent, dat bij die verkiezing kiezers omgekocht zijn. Voor den bouw van het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem was laagste inschrijver de heer E. van der Woerd te Deventer voor 104.670. Het bestuur van den Katholieken Bond in Friesland heeft den candidaat der anti-revolutionairen, den heer mr. Th. Heemskerk te Amsterdam, bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Harlingen op den 4 aanbevolen. Den 7 en 8 April is de inschrijving opengesteld op eene 3'/2 pet. geldleening, groot 107.000, ten laste van de gemeente Groningen. Den 28 is bij herstemming tot hoofdingeland van Dreehterland gekozen de heer J. Bakker Jz. met 38 stem men tegen 35 stemmen op den heer J. Pereboom Kz. Den 30 is door burg. en weth. van Haarlem aanbesteed 1°. het bouwen eener school voor lager on derwijs aan de Haarlemmerliedestraat: gegund van 11 in schrijvers aan J. P. A. Nelissen aldaar voor f 45374 2°. het maken en leveren van de voor die school benoo gehad om zoo snel beter te worden," zeide Sigrid. »Toch ben ik soms bang, dat hij weder te veel doet. Wildet gij hem meer werk opdragen?" Ja, dat wilde ik; maar misschien is het werk, waarbij gij hem kondt helpen," zeide de heer Sivertsen en hij legde haar uit, wat hij wilde gedaan hebben. »Als ik er maar tijd voor kan vinden," riep zij uit. »Maar wij hebben het allen zeer druk. Ik moet het huis in orde honden en altijd is er iets te maken of te her stellen. En Swanhild en ik gaan iederen middag naar Madame Lechertier's dansschool. Zoo komt hetdat wij ons boerinnecostnum aan hebben gij zult het wel vreemd hebben gevonden." »Het is een mooi costunm en herinnert mij aan den ouden tijd, toen ik nog t'huis was," zeide de heer Sivertsen. »En wat het werk betreftdoe er van zooveel gij kunt, er is geen haast bij. Daar komt uw broeder 1" En de oude man nam dadelijk Frithiof in beslagterwijl Roy, die met hem was binnen gekomenhet zeer aangenaam vond met Sigrid te kunnen praten die bij het vuur stond en brood roosterde. De kleine Swanhild dekte in- tusschen de tafelstak de lamp op en trok de gordijnen dicht. De heer Sivertsen zat thee te drinken voor dat hij wist wat hij deed en het gezicht van het aardig kleine huishouden liet hem zijn gewone knorrigheid vergeten. Lang vervlogen herinneringen rezen voor hem op, terwijl hij luisterde naar het vroolijk praten der twee meisjes en zag dat zij plotseling door de kamer dansten. Hij verzocht haar eenige liederen voor hem te zingen die hij in vele jaren niet had gehoord. »Het spijt mij te moeten zeggen", zeide Sigrid lachend, »dat onze naaste buurvrouw, juffrouw Hallifield, mij heeft verteld dat iedereen hier in huis gelooft, dat wij tot de Christy Minstrels behooren. De Engelschen schijnen niet te kunnen begrijpen dat iemand t'huis zingt en danst alleen voor zijn pleizier en niet voor zijn beroep." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6