Stadsberichten. ruiling van nummers vrijwillig deel wenschen uit te ma ken. Tot bevordering dier nummerruiling strekt de be paling dat zij, die voor het blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden, behalve de gewone soldij, eene toelage uit 's Rijkskas kunnen genietenalsmede door vermindering van het grootste aantal dagen tot herha lingsoefeningen te hunnen aanzien voorgesteld. De ingelijfde bij de militie, die anders dan tot straf, voor het blijvend gedeelte is aangewezen en daardoor in zijn beroep of de voorbereiding van zijn beroep grovelijk zou worden benadeeld kan bij onvermogen tot ruiling van nummer worden vrijgesteld zonder nadeel voor derden. Tot de herhalingsoefeningen kunnen alleen de verlof gangers bij de militie worden opgeroepen, die hun zesde dienstjaar niet hebben volbracht. Ook bij die oproeping wordt door verschillende bepalingen rekening gehouden met de bijzondere belangen van den ingelijfde bij de militie. Ten aanzien van de zeemilitie is de bestaande toestand in beginsel onveranderd behouden. Het benoodigd jaarlijksch contingent voor de zeemacht zal niet langer over de provinciën worden verdeeld, in reden van het aantal, dat zich vrijwillig aanmeldt. En om de volledige be schikking over alle beschikbare elementen uit de zeeva renden van het militie-contingent te hebbenzal dat contingent worden afgeleverd vóór de inlijving bij de landmacht. Door herhalingsoefeningen in te voeren wenscht men de waarde der zeemiliciens te verbeteren. De heer mr. B. M. Vlielander Hein te 's-Graven- hage is tot deken van de orde der advocaten aldaar benoemd. De heer mr. A. Kerdijk, lid der Tweede Kamer, heeft zich den 30 bij eene bespreking van het kiesrecht in eene bijeenkomst van »Ons Huis" doen kennen als voorstander van het toekennen van kiesrecht aan de vrouwen. Te zijn twee paarden van do firma Verkade en Co. afgemaakt en verbrand, omdat zij lij dende waren aan kwaden droes. Tot hoofdingeland van den Eilandspoldor is geko zen de heer K. Roodenburg te Mchermerhorn. Gedurende het eerste kwartaal 1893 zijn door de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vorvoerd 4.222.836 reizigers tegen 3.928.430 in gelijk tijdvak van 1892. De machinist, die voor de arr. rechtbank te Am sterdam terecht gestaan heeft, beklaagd dat hij, door niet de voorgeschreven signalen te geven, schuld had aan d n dood van twee bij Weesporkarspel overreden spoor wegarbeiders, is vrijgesproken. Twee woningen met weiland, gelegen te S&uld- en lïoordwlierraersamen groot 27.44.20 bunders, zijn in het openbaar verkocht voor f 47430 en eenige stuk ken weiland met een watermolentje, groot 15.54.50 bun ders, te Graft voor f 13906. De Nederl. Postduivenbond heeft voor dit jaar de volgende wedstrijden uitgeschreven, voor oude duiven: op 28 Mei van Londen, op 11 Juni van Straatsburg en op 16 Juli van Texel. Voor oude en jonge duiven op 20 Augustus van Assen en voor duiven broed 1893, op 27 Augustus van Oldenzaal. Te Tilburg is de boerderij van C. Sprangers nabij den Uitersten Stuiver, afgebrand: daarbij kwamen twee koeien en een kalf in de vlammen om. Den 26 zijn drie cadetten in het Mastbosch bij Breda onverwachts door een zestal personen aauge vallen, waarbij een cadet een messteek in den rug kreeg. Den 27 is een arbeider te Langenboom, gemeente Escharen, die, thuis komende, van zijne vrouw een» bord soep ontving en opat, ziek geworden en den 31 overleden. De smaak der soep deed denken aan luciferskoppen. Den 28 is de Mercuurdie na het ongeval aan de groote schutsluis te Purmerenil aan den wal moest blijven liggon door een officier-machinist onderzocht, waarvan de uitslag was, dat de machine niet in orde werd bevonden. Des namiddags stoomde het schip naar Amsterdam. Dien dag was des namiddags de door midden gevaren deur reeds verwijderd de tweede deur werd den 29 gelicht. De schade wordt op acht tien duizend gul den begroot. Den 29 zijn in den Amsterdamschen polder 15 k 16 schelven ongedorscht graan op de plaats van Gebroeders van der Beek afgebrand. Du boerderij en de schuren bleven door de brandweer bohoudeu. Den 29 is een leerling der hoogere burgerschool te Groningen, die in zijne kamer iets wilde ophangen Na een woord van verontschuldiging tot haren cavalier ging zij snel naar de piano; maar toen hare oogen die van Frithiof ontmoetten begon haar hart pijnlijk te kloppen en opnieuw beving haar een gevoel van vrees. Hij zag zeer ernstig, zeer somber, zeer vastberaden. De groet, dien zij had willen uitspreken, bestierf op hare lippen en zij zeide verward Wilt gij mij den naam zeggen van den laatsten wals?" Hij boog en zocht in een hoop muziek. »Frithiof", fluisterde zij, »hebt gij mij vergeten Hebt gij mij niets te zeggen Maar hij deed, alsof hij haar niet hoorde, gaf bedaard haar de muziekwendde zich af, nam zjjn viool en gaf Sigrid een wenk, den volgenden dans te beginnen. Blanche werd weggevoerd door haren danser en met gloeiende wangen en oogen brandende van ongestorte tranen zweefde zij door de zaal, ofschoon hare voeten als lood waren en geen maat schenen te kunnen houden met de viool, wier tonen haar hart verscheurden. »Ik heb geene macht meer over hem", dacht zij. »Hjj veracht mij zoo dat hij mij zelfs niet wil herkennen, niet ant woorden, als ik hem aanspreek Hoe veel edeler is hij, dan die nietige lieden met wie ik moet dansen die huichelaars, die mij vleien, maar in hun hart mij ver achten. O, hoe dwaas ben ik geweest, dat ik zulk een man van mij heb gestooten om mij te laten verlokken door een naam en, wat het ergst is, niet alleen zijn liefde, maar zijne achting te verliezen. Als wij daar ginds zjjn, zal ik zijn gelaat weder zien. Daar is hjjWat ziet hij droevig en streng en hoe cordaat speelt hij door! Ik zal deze wijs haten zoolang ik leef! Ik heb niets overge houden dan de macht hem smart aan te doen ik, die zoo gaarne hem zou willen helpen, die gemarteld wordt door berouw Wordt vervolgd. en zich daarbjj op twee stoelen plaatste, bij het kantelen dier stoelen met een der slapen gevallen op den kant van een ledekant, waarvan het ijzer in het hoofd drong. Hij werd door de huisgenooten levenloos gevonden. Den 29 was te Terborg voor de kanalisatie van den Ouden IJsel tusschen Terborg en Doetinchem ge raamd op f 88000 de heer C. Bos te Dordrecht voor f 86500 de laagste. De gunning werd aangehouden. Den 29 is te Sneek eene christelijke normaalschool geopend met 17 leerlingen, waaraan de lessen gegeven zullen worden door 5 hoofden van christelijke scholen waarvan 4 behooren tot de gereformeerde kerken. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 29 het kohier van het straat-brand- en lantaarngeld, dienst 1893, bedragende f 11352.55, te betalen in vier termijnen, vastgesteldon benoemd tot onderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs J. Winkel te Abcoude en tot onderwijzeres aan de tweede burgerschool voor jongens en meisjes mej. G. J. Oldenbanning te Dalen. Een voor stel tot gedeeltelijke verbouwing van het Raadhuis tot meerdere beveiliging tegen brandgevaar werd voorloopig aangehouden. Den 30 is te Roozendaal door de stoomtram een tienjarig knaapje overreden en gedood. Den 31 des morgens te half zes is te Baarn de villa van den heer P. Schaapop den hoek van de Nieuw-Raamstraat en Molmlaan afgebrand. De Fui-merender gasfabriek is den 31 in handen der gemeente overgegaan het personeel der fabriek bood den vertrekkonden directeur, den heer F. C. Holtz, een geschenk aan. Het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Arnhem heeft tegen een inwoner van Oud-Zevenaar we gens het omkoopen van kiezers bij de laatste stemming en herstemming voor een lid der Prov. Staten aldaar twee boeten van 20 geëischt en ontzetting van alle burgerlijke rechten gedurende den tijd van vijf jaren. Den 1 hebben de raadsleden te Haarlem aan den aftredenden burgemeester, den heer mr. E. A. Jordens, als aandenken eene schilderij aangeboden, voorstellende de Groole Hal van het Raadhuis door den heer H. J. Scholten, conservator van Teijlers Museum. Bij kon. besluit van den 1 is de luitenant-kolonel van den generalen staf A. L. W. Sejjffardt, minister van oorlog, benoemd en aangesteld tot kolonel bij dien staf. De minister van binnenl. zaken heeft met ingang vau don 1 hot houden van markten van herkauwende dieren verboden in de gemeenten Velsen, Beverwijk, Xaandttm en Assendelft en opgeheven het verbod tot het houden van markten van herkauwende dieren in de gemeente Furmerend. Den 1 is de hoofdprijs van 10000 dor 3 pet. Rotterdamsche loten gevallen op Nr. 24991 en die van f 1500 op 6507. Den 1 is te Vlissingen aan boord van het engelsche stoomschip Elbraz een stoker door een matroos met ec-n mes dood gestoken. Bij de op den 1 gehouden trekking van zes sorieën van de door do Noordhollandsche vereeniging Het witte Kruis" uitgegeven premie-aandeelen zijn uitgeloot nos. 3056 8 4708, 107, 4969 en 3536. Bij de opgevolgde premietrekking zijn uitgelootserie 8 no. 36 met ƒ30,000, serie 4969 no. 42 met 2000 serie 4969 no. 48 met 400, serie 8 no. 11 met 400. In Augustus zal een vergelijkend onderzoek plaats heb ben naar de betrekking van adspirant-ingenieur van 's rijks waterstaat, tot welk onderzoek toegelaten worden ueder- landersmits op 1 Jan. 1894 niet ouder dan 28 jaar, die een voldoend examen afgelegd hebben als civiel-inge- nieur aan de Polytechnische school te Delft. Aan den eersten nationalen wedstrijd in het wor stelen om het kampioenschap voor Nederland over 1893, den 7 te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt te houden, zullen 17 personen deelnemen, als 5 uit Am sterdam 6 uit Rotterdam 4 uit 's-Gravenhage1 uit Utrecht en 1 uit Dordrecht. Te Assendelft zal een derde kaasfabriek opge richt worden. Mej. C. M. O. Grensbrand te ItSedembllk is benoemd tot onderwijzeres te de Vuursche, gemeente Baarn. De gemeenteraad van SSovenkarspel heeft besloten na Pascheu op de openbare school het vak vrije- en orde oefeningen in te voeren. Bestuurders der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen hebben bepaald, dat do stationschefs voortaan alleen die telegrammen van de Rijkstolegraafbe- stellers zullen overnemen, die gericht zijn aan reizigers, in een bepaald aangedniden trein of in do wachtkamers, dat uit het adres duidelijk moet blijken. De naamlooze vennootschap de Haarlemsche Hypo theekbank keert over 1892 2 °/0 dividend uitde ver dere winstten bedrage van 2 °/0 is bestemd tot af schrijving der oprichtingskosten ad 1848. Voor een bedrag van f 697.400 werd in 1892 aan leeningen gesloten. De 's-Gravenhaagsche Passagemaatschappij kan wederom over 1892 5 pet. dividend uitkeeren tegen 5 pet. over 1891 en 33/4 pet. over 1890. De opbrengst der passage steeg tot 42149 tegen f 39.279 in 1891. Door het ambacht »de vier Noorder Koggen" is aanbesteed de levering van 300 el grond en steenglooiing- werk aan den heer J. Blok te Medemhlik voor f9492. De Rotterdamsche Bank keert over 1892 61 pet. dividend uit. - Den 1, des avonds te elf uren, is te Weesp een hevige brand ontstaan in het manufacturen- en modemagazijn van mej. de wed. F. Wierpor aan do Nieuwstad, die wel dra oversloeg op do aan weerszijden gelegen huizen, de kruidenierswinkel van de firma J. H. Schutte en het woonhuis van den heer A. Vrijlandt. Eerstgenoemd huis en dat van den heer Vrijlandt zijn geheel uitgebrand: van het derde perceel zijn de zolders en bovenste ver diepingen vernield. Den 3, dee avonds te half negen is te Amster dam een zware binnenbrand ontstaan in een perceel aan het Damrak, in welk onderhuis een depot van Ferwerda en Tieman is gevestigdde waterschade is grooter dan die, door het vuur veroorzaakt. De depothouder was tijdens de brand afwezig. De brand is vermoedelijk ontstaan door de slechte inrichting van den schoorsteen. Furmerend, Bij de heropening der veemarkt betuigden de ingezetenen hunne ingenomenheid met het uit steken van vlaggen. Den 3, des namiddags te ongeveer 5 uren, is op den Buiten-Amstel onder de gemeente Ouder-Amstel de boeier Anniebehoorende aan den heer O. A. Volk Koningsplein, aangevaren door de stoomboot der Leid- sche maatschappij Volharding, kapitein C. Zekveld, van Amsterdamdie juist kwam aanstoomen tijdens het laveeren. Zestien dames en heeren, waaronder twee engel- schen, geraakten te watervier hunner verdronken, drie dames en een heer. Twee lijken, dat van mevrouw Maria Napper, wonende Marnixstraat en de heer J. Donderdaal, Reestraat, werden spoedig gevonden dat van mevrouw Volk werd nog niet, dat van de engelsche dame mej. Stokes werd onder den omgeslagen boeier gevonden. Egmond aan Zee. Aan het postkantoor en de hiertoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 165.92, terug betaald f 304.73. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 54. Hrlehulzen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente de heer Helleman candidaat te Leiden. Schermerliorn. Ouder gewoonte werd door de rederijkerskamer »Amicitia" den 2en Paaschdag hare in dezen winter te houden laatste uitvoering gegeven dit maal bestaande in »de Geneesheer of dat heeft mijn commensaal gedaan", van J. Hubertus Janssen en de sParade op den Dam", van dr. Schribax (mr. C. Th. van der Brugchen v. L.) Hoewel vele der oudere leden door familie-omstandigheden niet konden medewerken vielen den spelers onverdiende aandacht en luid applaus ten deel. - EiRngedljken. 't Is wel een groote zeldzaamheid dat, ondanks het schoone weder, de koolprijzen nog maar altijd rijzende zijn. Voor kleine roode werd dezer dagen f 9 betaald voor gele 12. Ook de uien rijzen in prijs werd er verleden week f 3,25 besteed nu gelden zij weer f 3,50. Zeer ten genoegen van de talrijke aanwezigen liep hot met de uitvoering af, den 3 door de christelijke zangvereeniging Harpc Favfds, in het lokaal Har monie, gegeven. Het was een ruim voorzien programma, dat deze krachtige vereeniging onder leiding van haren ijverigen directeur ten beste gaf. Haar werkkring .vinde steeds ruimer waardeering. Het bevorderen der zangkunst kan slechts nut stichten en ten goede komen aau ver edeling en beschaving van het menschelijk gemoed. In de week van 26 Maart tot 2 April zijn in het badhuis van Siet Wille SIi-hIs genomen 86 kuip baden 123 regenbaden le en 112 2e kl., samen 321 baden. Het in de raadsvergadering van den 5 ingekomen adres van veertig ingezetenen, in zake den van de gemeente gevraagden waarbo rg ter verkrijging van internationaal telefoonverkeer, luidt als volgt Aan den Gemeenteraad van Alkmaar. Geven met verschuldigden eerbied te kennen: de ondergeteekenden allen ingezetenen der gemeente Alkmaar dat zij, dankbaar erkennende de zorg van uwen Raad voor alles wat den bloei dezer gemeente en de welvaart harer inwoners kan bevorderen de eer hebben het na volgende onder uwe aandacht te brengen. In de maand Januari dezes jaars wendde de direkteur van den alhier gevestigden telephoondienstin overleg met vele belanghebbenden bij en belangstellenden in het intercommunaal telephoouverkeerzich tot Zijne Excel lentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ten einde ingelicht te worden omtrent de voorwaarden waaronder de gemeenten Alkmaar en den Helder in het intorcommunaal telophoor.net zonden kunnen worden op genomen waarop de Minister antwoordde bij missive van 4 Februari 1893 die zij de oer hebben", met de daarbij gevoegde bijlage, aan den Raad over te leggen. In hoofdzaak wordt verlangd dat gedurende tien jaren eene zekere jaarlijksche opbrengst van de lijnen Zaandam- Alkmaar en Alkmaar-Helder worde gewaarborgd, gelijk staande aan de rente van het aanlegkapitaal, vermeerderd met de kosten van onderhoudwelke waarborgingwat do lijn Zaandam-Alkmaar betreft, wordt gesteld op f 1100. Daar die waarborging bezwaarlijk door den langen duur, waarvoor zij gevorderd wordtn.l. tien jarendooi de aangeslotenen aan het telephoonnet hier ter stede kan verstrekt worden en die waarborging dan ook bij over lijden het verlaten der gemeente en allerlei andere omstandigheden op geheel ongewissen grondslag zou steunen rneenen de ondergeteekendendat er voor de gemeente Alkmaar alle aanleiding bestaat om die waar borging op zich te nemen. Die aanleiding vindt naar adressanten bescheiden meeningharen grond in het gemeentebelang. Boven vele andere gemeenten in ons vaderland van gelijken omvang en bevolking verkeert Alkmaar tegen woordig in een allergunstigsten toestand. Hoofdplaats van een belangrijk arrondissement en daardoor de zetel der arrondissements rechtbank kunnende aanwijzen tal van nuttige inrichtingenin het bijzonder die van mid delbaar en lager onderwijsin den strijd tusschen vele andere gemeenten nu kortelings geleden voor zich ver overd hebbende de Cadettenschool, is Alkmaar, mot haren thans reeds bestaanden belangrijken handel en industrie, met hare gunstige ligging aan het Noordhollandsch ka naal eH aan alle zijdon verbonden met nabij gelegen ge meenten hetzij door spoorwegen hetzij door rijwegen met hare fraaie omgevingharen zeer gunstigen gezond heidstoestand waaraan het bestuur der gemeente zijne beste en niet genoeg te waardeeren zorgen besteedt, hare leiding van uitstekend drinkwater en wat niet al meer do aangewezen plaatswaar zich een zeer belangrijke handel en industrie zou kunnen ontwikkelen wanneer aan de voorwaarden voor het bestaan daarvan en aan zijne rechtmatige eischen hier ter stede kon voldaan worden. Wat handel en industrie vragen, is in de eerste plaats, het behoeft nauwelijks vermeld te worden »inkrimping van afstand en beperking van tijd", beiden tot hunne minima. Wil men er dus naar streven om Alkmaar te maken tot een plaatsdie den handel en de industrie aantrekt en waar de ondernemingsgeest een voor haar geëigenden bodem vindt dan kan en behoeft men daartoe niet an ders te doen dan er voor te zorgen dat hier de voor waarden aanwezig zijn waaronder alleen handel en in dustrie eene beduidende vlucht kunnen nemen. Zonder

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2