Een stoere Noorman. Vijf en Megentigste jaargang. 1893. V R IJ DAG 7 APRIL. Binnenland. FEUILLETON. Q. Eerste blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimtt Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Den 3 waren te Deemsterter gelegonheid van de herdenking door ds. -J. W. Ph. Feith aldaar van zijno 40-jarige evangelie bediening, twee eerepoorten opgericht, ééne voor zijne woning en ééne aan de ingang der kerk, terwijl allerwege vlaggen wapperden. Eene buitengewoon talrijke menigte waaronder vele vrienden van verre waren opgekomen, om hem te hooron en geluk te wen- scheu. Hij sprak zijne hoorders toe naar aanleiding van 2 Thim. 5, vors 7: »/7c heb het geloof behoudenHij schetste hun den strijd tnssehen ond on nieuw in de hervormde kerkeen strijd waarin hij het voor de moderne levensbeschouwing had opgenomen, maar die hem zijn geloof niet had ontnomen en waarvoor hij, eerst te Heinoo en sedert 1860 te Buemster, bij de groote meerderheid zijner gemeenteleden groote waardeeriug en grooten steun gevonden had. De kerkelijke plechtigheid werd opgeluisterd door het Mannen- en vrouwenkoor te Beemster, dat op de wijze Looit den Heer! van C. A.A. de Yliegh een jubelzang ten geboore bracht met orgel begeleiding. Na kerktijd was er receptie. Des avonds bracht het fanfare-korps eone serenade en werd een fraai vuur werk afgestoken. Bij de op den 4 gehonden inschrijving op f 500.000 3 pet. schuldbekentenissen dor Maatschappij voor Ge- meente-crediet is het bedrag driemaal volteekend. De Nederl. Maatschappij van Zekerheidsstelling voor ambtenaren en bedienden gevestigd te Amsterdam beeft over het eerste jaar van haar bestaan 5dividend uitgekeerd en bovendien aan houders van oprichters-- aandeelen 10 pet. van f 2000 of 200. De heer E. F. Raveling arts thans te Loon op Zand (Kaatsheuvel), vroeger te KSonnikentlam had aan het armbestuur te Katwonde eene rekening inge leverd voor 99 bezoeken, door hem in 1891 afgelegd bij een beb mftig gezin te Katwoude, Het armbestuur wei gerde die rekening te voldoen, omdat er slechts 50 bezoeken afgelegd waren. Deze zaak is thans aanhangig voor den kantonrechter te l'urinerend. Bij kon. besluit van den 30 is de heer dr. E. E. Fouquet, te Maastricht, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Op den 1 legde hij zijne 40 jarige praktijk als geneeshoer neder. De stoomboot Nachtegaalingericht voor 20 reizi gers, heeft den 1 2 en 3 in den nieuw geopendeu stoom- bootdienst tnsschen Westzaan en het station koog- Zaandijk 547 personen vervoerd. De minister van binnen), zaken heeft,, met ingang van den 4, bet honden van markten van rundvee verboden in de gemeenten Aalsmeer, Diemon, SSaarlem, Haarlem mermeer, Hilversum, Redembllk, Naarden, Nieuwer- Amstel, Sloten (Noordholland), Uithoorn en Weesp. De Eerste Kamer heeft den 4 alle door de Tweede Kamer laatstelijk aangenomen wetsontwerpen naar de afdeelingen verzonden. De gemeenteraad van Opsterland heeft den 4 een voorstel, om het raadslid van Zinderen Bakker wegens Een roman, naar het Engelseh, van Edna Lyall. 56) o Eu al dien tijd beantwoordde zij werktuigelijk de flauwe opmerkingen van haren danser. En de avond verliep en zij praatte en lachte en danste en het viel haar zoo zwaar! Zij daeht aan de beschrijving van den Inferno die zij onlangs had gelezen, hoe de ongelukkigen moesten doen, alsof zij zich vermaakten, en moesten dansen, zooals zij nn danste, en slechts verlangden te sterven. «Maar ik kan nog omkeeren", peinsde zij. »Ik ben nog niet in den Inferno ik geloof het tenminste niet, ofschoon ik niet denk, dat hij erger kan zijn dan dit. Hoe lief en onschuldig ziet dat blonde meisje er nit met met die lelietjes van dalen ik geloof dat het haar eerste bal is. Zou zij ooit worden zooals ik Misschien zegt iemand haar: «dat, is de befaamde lady Romianx! Misschien zal zij de couranten lezen, als de zaak voor komt en zij moet spoedig voorkomen. Dat kan haar veel kwaad doen. O, kon ik het verleden ongedaan maken! Ik heb daar vroeger nooit aan gedacht. Ik heb vroeger nooit aan iemand anders dan aan mij zelve gedacht." Zij moest een einde maken aan de treurige veinzerij, zjj kon niet langer den schijn volhouden, dat zij zich ver maakte zij maakte van de eerste gelegenheid gobrnik om te vertrekken. Maar toen de spanning voorbij was, verdween haar kracht. Mismoedig en afgemat rustte zij op eenen gemakkelijken stoel in de kleedkamerhaar goudgele mantel en de kanten mantille deden hare bleekheid nog meer uitkomen. Een dienstbode vroeg bezorgd, of haar iets scheelde. «Het is niets dan hoofdpijn", antwoordde zij moede. «Laat mijn rijtuig voorkomen." overtreding van art. 24 der gemeentewet, levering aan de gemeente, te schorsen, verworpen. De burgemeester zal op grond van art. 70 der gemeentewet zich tot Gedepu teerde Staten wenden. De heer Houwing, wien een zelfde feit te laste wordt gelegd, nam zijn ontslag. Te Nijmegen is een 42 jarige werkman van de ge meente-reiniging levenloos in eene beerput gevonden het vermoeden is dat hij verrast is door een aanval van vallende ziektewaaraan hij vroeger ook lijdende was. Hij iaateeno weduwe met 7 kindereu na. De heor C. Wijdenes Spaans Jr. is benoemd tot secretaris-penniugmeestor van den polder Rijzen. - De gemeenteraad van Krommenie heeft tot ge- meento-opzichter benoemd den heer J. L. Ooms, timmer man aldaar en aan den Raad van Administratie der Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Ne derland de gevraagde toostemming verleend tot het aan gaan eener 4 pet. geldieening van f 100.000. Aan mej. J. C. Roelofsengewezen onderwijzeres te §and|ioortis f 140 pensioen verleend. Bij de door de Nederl. Bouwmaatschappij gehonden herbesteding van het aanleggen van wegbanen en het ophoogen van bouwterrein in den Biunendijkschen Bui- tenvelderschen polder, was van elf inschrijvers de heer A. Volker te Sliedrecht voor j 69600 de laagste. Tot onderwijzeres op Curasao is benoemd mej. A. E. Caspersz te 's-Gravenhage. De Haarlemscbe Bankvereeniging firma Teding van Berkhout en de Ciereq keert over 1892, evenals over 1891, 10 pet. dividend nitde reserve is na bijschrijving tot f 80.148.70 gestegen zoodat die thans ruim 53 pet. van het gestorte kapitaal bedraagt. Den 2 en 3 heeft te Amsterdam de algemeone vergadering plaats gehad van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, onder leiding van den Voorzitter van het centraal bestuur, den heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeliugen Harlin- gen en Uithuizen vervallen waren en dat er op dit oogeublik 19 afdeelingen bestaan met 2086 leden, tegen 21 afdeo- lingen met 2176 leden in het vorige jaar. Nabespreking van de bij de wetsvoorstellen tot uitbreiding van het kiesrecht voorgedragen voorwaarden van kiesbevoegdheid en de nitslnitingen, werd den 2, op voorstel van de afdee- ling Haarlem, eene motie aangenomen, luidende als volgt «Het Alg. Ned. Werkliedenverbond, betreurende dat de Grondwet bepalingen bevat, welke 06n algemeen kies recht uitsluiten, dringt krachtig bij de Regeering aan op aanneming der ontwerpen zóódanig, dat door de beper kende bepalingen der Grondwet zoo weinig mogelijk slachtoffersin casn niet-kiezers, worden gemaakt." Op voorstel van do afdeeling Amsterdam werd aange nomen, dat de stembus op den verkiezingsdag tot 's avonds 11 nur opengehouden zon worden. In een adres zal aan do re geering en de Staten-Generaal van een en ander kennis gegeven worden. Bij de bespreking van bet puntKamers van Ar beid verklaarde men zich met 17 tegen 12 stemmen vóór het stelsel om de werklieden en patroons niet sa men, maar in sectiën afzonderlijk te doen vergaderen. En toen volgde een verward gedruisch van wielen op straat, van stemmen die riepen in den nacht, terwijl van boven bet geluid kwam van dansers en van de onvermoeide viool, met den eentonigen deun van «Sir Roger deCoverley" als werd hij door een machine gespeeld en niet door een man wiens hoofd zwaar en wiens hart verpletterd was. Blanche dacht aan Balholm zij zag den vroolrjken dans in de herberg; zij zag Ole Kvikne met zijn goedige glimlach en den heer Falck met zijn vergenoegd gelaat en zij vloog weder door den drom der dansers Frithiof te gemoet den gelnkkigon Frithiof, die zoo vol jeugd en kracht was, met wien zij twee jaren geleden «Sir Roger" had gedanst. «Het rijtuig van lady Romianx is voor", zeide een stem on haastig stond zij op, ging door het helder verlichte portaal en stapte met een gevoel van verlichting in haar conpé. Nog altijd speelde de viool en zij klonk met dö* vreemde trenrigheid, die dansmuziek in do verte dikwijls wekt. Blanche kon het niet langer hooren, zij zonk in een hoek van haar rijtuig en barstte nit in hartstochtelijk weenen. Lady Romianx kon heengaanmaar het bal was nog niet afgeloopen en Frithiof en Sigrid moesten blijven tot het einde. Sigrid, hoe vermoeid zij zelve ook was, kon aan niets denken dan aan haren broeder. Gedurende dien langon avond scheen het haar, dat zij, als het mogelijk was, hem nog meer liefhad dan vroeger; zijne kalme gelatenheid maakte een sterken indrnk op haar, maar om zijnentwil verlangde zij naar het eindewant zij kon aan zijn voorhoofd zien dat hij een verschrikkelijke hoofdpijn had. Eindelijk was het laatste nummer van het programma afgespeeld. Zij haastte zich naar beneden om haar mantel om te doen en haar hoed op te zetten en was na een paar minnten bij Frithiof in het volle portaal, waar hij in hare oogen duizendmaal edeler en waardiger leek dan een der andere mannen. Hij slaakte een zucht van verlichting, toen zij nit de hitte van het hnis in de koele duisternis buiten kwamen. De sterren waren nog zichtbaarmaar flanw vertoonde zich reeds in het oosten de morgenschemering. De stilte was een genot na de muziek en het dansen, die hem zoo V-erder verklaarde men zich met 27 tegen 2 stemmen voor de verkiezing van een voorzitter der Kamers van Arbeid nit personen, staande bniten die Kamers. Omtrent den secretaris der Kamers verklaarde men zich mede met algemeene stemmen voor keuze bniten de Kamers. Eon voorstel Haarlem, om ook den sociaal-democratischen bond tot medewerking uit te noodigon werd verworpen met 22 tegen 2 stemmeu. Do vergadering was dien dag ten slotte van oordeel, dat bet niet op den wegderVer- eeniging lag, steun te verleenen aan de commissie tot ver edeling van het ambacht te 's-Gravenliage. Den 3 werden de heeren B. H. Heldt, J. C. Siebenlist, Th. C. Last- huijzen en 1). Nauning als bestuursleden gekozen. De rekening over 1892 werd vastgesteld in ontvangsten op 1479,21, in uitgaven op f 787,58s, alzoo met een batig slot van f 691,62s. De bespreking van het voorstel der afd. Workum: staan de beginselen van het Alg. Ned. Werkliedenverbond lijnrecht tegenover die der sociaal democraten eindigde met do verklaring, dat art. 2 van het programma voldoende het standpunt tegenover de sociaal-democraten aangaf. Op voorstel van Gouda werd eene motie aangenomen, den wensch uitdrukkende, dat na het erlaugen van het kiesrecht de afdeelingen zelf candidaten zonden stellen, die zooveel mogelijk in den geest vau het verbond zoadeu optreden. Den 28 en 29 Mei zal te Edam een festival ge- honden worden door de verschillende fanfare-corpsen in Noordholland. Wijlen de heer J. van Raalte Jr., in leven voor zitter van het Israël, weeshuis te Rotterdam, heeft aan die stichting 2000 geschonken, vrij van alle rechten. Wijlen de heer J. C. Lantsheer, oud-bnrgomeester van Domburg, hooft vormaakt aan het bnrg. armbestuur aldaar 2000, aan de ned. herv. diakonie f 1000 en aan de Zeebadinrichting f 2000. Het lijk van mevrouw A. Volk is ook gevonden onder den omgeslagen boeier onder Onder-Amstelvolgens nader bericht waren in den boeier 11, niet 16 personen. De minister van marine heeft met de gezamenlijke buskruitmakers van Noordholland, Zeeland en Utrecht een overeenkomst aangegaan voor de levering van bus kruit tot een bedrag van f 36500. Koedijk. De tweede Paaschdag was voor deze gemeente een drukke dag. Immers, beide rederijkerskamers «de Roos" en «het Rozoknopje" gaven eene uitvoering. Laatstgenoemde vereeniging vertolkte voor een vrij talrijk publiek (meest jongelieden, aangetrokken door het vrije bal), bet drama «Onschuld en Misdaad" van Hnbertus Janssen en do klucht «Jochem Pezel, wat ben je voor'n ezel", naar Frits Renter, welke klucht meermalen een uitbundig gelach verwekte. Rijp- Den 3 gaf het Nederiandsche tooneelgezel- schap, onder directie van den heer W. Hart, eene buiten gewone voorstelling in het lokaal van den heer S. Kra mer. Opgevoerd werd «Genoveva", Phalzgravin van Trier, geschiedkundig Ridderdrama in 5 bedrijven of 8 tafereelen. Do vereeniging tot werkverschaffing heeft haar lokaal gesloten. Sedert December des voiigen jaars was het ge- hadden gehinderdmaar hij bespeurde nn, hoe groot de spanning was geweest en zelfs hier buiten, in den kal- men nachtscheen het hemalsof schimachtige figu ren om hem draaiden en Blanche's oogen nog altijd hem zochten. «Zijt gij erg vermoeid vroeg Sigrid, haren arm onder den zijne stekend. «Ja, doodmoede," zeide hij. «Het is vernederend door znlk eene kleinigheid van streek te geraken." «Ik noem het geene kleinigheid," zeide zij driftig. «Gij weet zeer goed, dat de hitte en het werk u niet hebben vermoeid gemaakt. O, Frithiof, hoe dorst die vrouw u aansprekon «Stilzeide hij treurig. «Spreken maakt het slechts erger. Ik wilde, dat gij met iets anders de gedachte nit mijn hoofd kondt verdrijven. Zeg een gedicht voor mij op wat gij maar wilt." «Ik weet niet, wat ik zou kunnen opzeggen, behalve een ond gedicht, dat Cecil mij heeft gegeven, toen wij te Rowan Tree House waren, maar ik woet niet, of het in nw smaak zal vallen." «Alles is mij goed," zeide hij. «Nn, dan znlt gij het hooren het is een oud gezang nit de veertiende eenw." En met haar heldere stem zeide zij de volgende verzen optoen zij huiswaarts gingen door de verlaten straten «Strijdend den levensstrijd Moede van hart en hoofd; Want in den bangen strijd Wappert geen vreugdovaan Weg is zij uit het gezicht Toen ik haar bij mij dacht En de stem van hoop sterft nu In mijn luisterend oor. «Strijdend alleen van naoht. Nn niemand mij ziet Die moed in den strijd mij geeft. Of hoort als ik schrei

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1