Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. zeven bijna zeker eene machtelooze regeering in het leven roept, omdat geene der partijen alleen sterk ge noeg is om eene meerderheid in het parlement te brengen. Yan daar, dat bij de stembus aan een zeer groot getal kiezers slechts wordt overgelaten tusschen twee kwaden te kiezen en eene kleine minderheid van kiezers hunne stemmen uitbrengen kan overeenkomstig hare overtuiging. Ik ben overtuigd, dat een toekomstig geslacht, ge lukkiger dan wij, omdat het minder egoïstisch zal zijn dan wij, lachen zal met onze stembussen, en op ons meerderheids-recht neêr zal zien met dezelfde oogen, als wij neörzien op sommige instellingen der Midden-eeuwen. Is het stemrecht slechts een middel, dan is de eerste vraag waartoe En het antwoord het is een middel, een op zich zelf slecht middel, maar wij kennen geen beter om de regeering en de maatschappelijke klasse, waaruit de regeerders voortkomen, te dwingen tot plichts betrachting, dat is tot een bestuur, dat rekening houdt met de geheele natie, met al hare belangen. Het is eene sterk overdrevene, maar helaas niet geheel ongegronde klachte, dat de tegenwoordige regeling van het kiesrecht aan dien eisch niet voldoet. Is dat waar, heeft zich een deel der maatschappij te beklagen over het regeeringsbeleid van hen die door de tegenwoordige kiezers aan het bewind zijn gebracht en aan hst bewind worden gehouden, dan is er voldoende grond om de regeling van de kiesbevoegheid te veranderen. Maar in*welken zin Tot hoever Moet men die verbete ring zoeken in beperking, dan wel in uitbreiding van het kiesrecht Dit is de vraag die beantwoord moet worden »Men moet het kiesrecht geven aan iedereen, die er om vraagt, als hij niet bedeeld, veroordeeld of minderjarig is," is geen antwoord. Aan den bedelaar van beroep w e 1, aan den eerlijken arbeider, die door ziekte gedwongen is geworden tijdelijk hulp te vragen bij eene liefdadige in stelling niet; aan iederen oplichter, iederen flesschen- trekker wel, mits hij maar tot eene kortere straf ver oordeeld is dan vier jaar; maar aan iemand, die misschien onschuldig, in preventieve hechtenis zich bevindt niet; aan den loteling onder de wapenen niet, aan denzelfden loteling, als hij met groot verlof is, wel, enz. Deze wijsheid, te lezen in artikel 5, 6 en 7 der wet is, met alle eerbied voor de regeering zij het gezegd, betwist bare wijsheid". Van haar standpunt, meenende dat het kiesrecht niet kan worden geweigerd aan hem die er om vraagt, moest zij tot onvoorwaardelijk algemeen stemrecht komen, daar zij blijkbaar geen gewicht hecht aan de grondwettige kenmerken van welstand en ontwikkeling. De regeering heeft hier het liberale standpunt verlaten en is overgezakt naar den Rousseau'schen kant. Voor ons liberalen, laat het zijn ouderwetsche liberalen, is in abstracto de staatsvorm bijzaak. Wij zien in ons vorstenhuis een hechten, ja den eenigen waarborg tegen overheersching van de eene partij over de andere, de eenige waarborg tegen minderheids-onderdrukking. Maar in theorie achten wij den staatsvorm bijzaak, de maat schappelijke organisatie hoofdzaak. De economische vraag stukken gaan boven de politieke, iodere regeering is goed, die de vrije niet de bandelooze ontwikkeling van de maatschappelijke krachten toelaatwelke staatsvorm de maatschappij aanneemt, is onverschillig, overal daar waar de economische toestanden gezond zijn en goed werk gevraagd wordt voor goed loon. Het komt mij voor dat bovendien op dit oogenblik geene politieke redenen voor de wijziging van het kies recht zijn aan te voeren. De nederlandsche staat wordt naar behooren bestuurd, onze ambtenaren zijn bekwaam en eerlijk, onze rechters zijn onpartijdig, onze staatslieden onomkoopbaar. Het kan nooit van onze kieswetgeving worden gezegd, dat zij de slechtere elementen der maatschappij naar boven heeft gebracht. Dit is groote lof! De fouten die er zijn, en die kunnen en moeten worden weggenomen, zijn grootendeels van technischon aard; daar van is herstel en verbetering alleen te verwachten van des kundige hand, mendenke bijv.: aan vereenvoudiging van het proces-rechtde anderen hangen zoo zeer te zameu met de menschelijko natuur, het gebrekkige van alle menschen- werk dat het niet wel is intezien, hoe en waarom an dere personen dezelfde taak beter zouden verrichten. Zijn er dan economische redenen Op die vraag ver mag ik voor mij niet ontkennend te antwoorden. In de laatste dertig jaren hebben stoom en electriciteit zulk een diep ingrijpenden invloed gehad op hot maat schappelijk levenvermoedelijk staan wij slechts aan den aanvang van een tijdperk dat nog grootero storingen brengen zal in de maatschappelijke productie de elec- trische werktuigkunde is nog eene wetenschap in hare kinderschoenen dat wij ons niet kunnen ontveinzen, dat er behoeften zijn ontstaan, rechten en belangen zijn ge boren die met ons tegenwoordig kiesrecht niet kunnen worden bevredigd, en niet voldoende worden geëerbiedigd. De Staat, dat is de regeeriug en de vertegenwoordiging, kan zich niet onttrekken aan een onderzoek van de wij zigingen welke in de wetgeving behooi'en te worden gebracht ten gevolge van de geheel veranderde verhouding tusschen die klassen der maatschappij die medewerken tot de voortbrenging. Om wijziging en verandering wordt in de eerste plaats gevraagd door de arbeidende klasse, en juist deze klasse wordt door de tegenwoordige regeling van het kiesrecht niet bereikt. Tegen de thans bestaande vertegenwoordiging is het wantrouwen der volksklassen wakkei geroepen. De arbeidende klasse heeft geen donkbeeld van de be zwaren, die de verwezenlijking barer sociale droomen in den weg staan. De regeerende klasse hoeft geen helder inzicht in de grieven van den werkman. Over en weêr wordt onrechtvaardig geoordeeld en on juist beschuldigd. Zie daar voldoende gronden voor de uitbreiding van het stemrecht. Eene meer actieve medewerking van do arbeidersklasse tot het werk der regeering is noodig en rechtmatig. Maar is daarmede het ontwerp der regeering gewettigd? Integendeel. Het loopt het te bereiken doel voorbij. Het schopt eene menigte onrijpe kiezersmenschen zonder ondervindiug en zonder kennis, in den leeftijd, waarin zij een gemakkelijke prooi zijn van volksmenners, van die volksvrienden," die langs den rug des volks naar boven klimmen in eenen leeftijdwaarin zij toe gankelijk zijn voor illusiën en drogredenen, waarin hun de ballast ontbreekt, die alleen de ondervinding geeft. De leeftijd, waarop de mensch zijne volle rijpheid be reikt waarin hij de lessen van het leven heeft leeren begrijpen, de dertigjarige leeftijd, behoort voor allen de leeftijd te zijnwaarop het kiesrecht wordt verkregen. Zelfstandig handelende en zelfstandig denkende kiezers hebben wij noodig. Daarentegen komt mij de eisch, dat een kiezer zal kunnen lezen en schrijven overbodig voor. Die eisch maakt het stemmen noodeloos tijdroovend en omslachtig, en levert geene enkele waarborg op. Het getal dergenen die niet kunnen schrijven neemt blijkens de statistiek met den leeftijd toe, dank zij de talrijke beroepen, waarbij schrijven eene zeldzaam voorkomende bezigheid is. Wel hecht ik daarentegen aan den eisch van sociale wel vaart. Wil de stem van den werkman tot haar recht komen en geëerbiedigd worden, zooals die verdient dan mag hij niet verward kunnen worden met de 3tem van die menigte, die zich ophoopt in de groote steden, die, beneden don arbeider staande, van niets zoo bang is als van werken. Mit thaten ruit rathen, is een goede oude spreuk. Ik zoude daarom gaarne zien, dat het dra gen van eenig bedrag in eenige directe belasting gemeentebelasting daarin uitdrukkelijk begrijpende als kenmerk van maatschappelijken welstand werd aangenomen. Zoo heb ik de mij door het bestuur gegeven gelegen heid tot bespreking van de voorgestelde kiesrechthervorming gebruikt om uwe aandacht te vestigen op de beginselen, die mij de voornaamste schijnen. Het onderwerp is verre van uitgeputhet is niet meer dan aangewezen. Ik vlei mij niet dat mijne denkbeelden, zelfs niet al werden zij door de vergadering overgenomen en gedeeld, eenigen invloed zullen hebben op het lot der voorgesteldo wets ontwerpen. Heb ik u dan geheel noodeloos bezig gehou den? Als het zoo is, komt die verantwoording voor het bestuur, dat de beleefdheid had mij uit te noodigen. Aan het debat werd o. a. deelgenomen door den heer P e ij f e r die zijne warme instemming met het door den inleider gesprokene betuigde in het bijzonder waar het den eisch van den 30jarigen leeftijd gold. Dit was ook voor hem de hoofdzaak. De heer G. A. de Lange kan zich niet voorstellen hoe een arme arbeider een goed gebruik kan maken van hot stemrechtwaar het de directe keuze van do vertegenwoordigers geldt. Hij zou daarom eene getrapte verkiezing wenschen als in Amerika en den eigenlijken kiezers alleen het recht willen geven, een kiescollege aan te wijzen, dat de leden der vertegenwoordigende lichamen had te verkiezen. Al verklaarde de heer D. Breebaart, dat dit denkbeeld ook hem zeer toelachtemeende hij toch dat in den tegenwoordigen stand der zaak weinig succes van eene poging ter verwezenlijking daarvan te verwachten was. Voor den heer Th. J. Waller hebben de aangeboden kiesrechtontwerpen hot bezwaar dat dit zoozeer uitge breide stemrecht de bezitters geheel aan de willekeur der niet-bezitters zal overgeven. Ook hij is zeer voor een ruimeren kiezerskring gezind, doch zou het kiesrecht slechts willen geven aan hen diehoe weinig zelfsin o e n i g e directe belasting, zij 't in die aan de gemeente, betalen. Dat zijne vrees niet ongegrond is, meent hij te mogen afleiden uit het feit, dat bij de nieuwe regeling van do 80000 amsterdamsche kiezers slechts 35000 iets in eenige belasting betalen. Deze vrees deelt echter de heer D. Breebaart niet. Een zoo scherp goteekouden strijd tusschen bezitters en niet-bezitters acht hij niet mogelijk. Do zedelijke invloed van den meerdere in verstand karakter en positie zal ook dan bij den ver kiezingsstrijd zijnen invloed doen gelden. De inleider beantwoordt de verschillende sprekers en stelt nog eons uitdrukkelijk in het licht, dat z. i. het toekennen van een ruimer invloed van den arbeider op het staatsbeleid is een eisch van rechtgeenszins een noodzakelijk kwaadde regeering heeft de voorlichting der arbeiders zolven u o o d i g. Hij vreest volstrekt niet overheersching van eenige partij als gevolg van een uit gebreider kiesrecht; integendeel hij ziet oen tijdperk van werkeloosheid in de wetgeving tegemoet, omdat z. i. het grootere kiezerkorps geen krachtige meerderheid te voor schijn zal roepen. Hoe het echter zij, de geest des tijds eiscüt het eoumaal en spreker zou alleen dan gevaar zien wanneer men het kiesrecht toekende boneden den leeftijd van 30 jaren. Voor den arbeider ais zoodanig kan dat geen bezwaar zijn want ook de bezitters be neden dien leeftijd zouden zijn uitgesloten. De waarnemende voorzitter deelde nog mede, dat voor de bedrijfsbelasting, waarvan de behandeling op het con vocatiebiljet was aangekondigdhet bestuur tot heden geen inleider had kunnen vinden en bovendien het uur reeds te ver was gevorderd zoodat hij daarvan do be spreking tot eene volgende vergadering wenschto uit te stellen. Na oen woord van hartelijkeu dank, ouder instemming der vergadering, aan den heer de Lange, sloot hij daarop deze bijeenkomst. De voorjaarsvergadering van den Provincialen Bond der Aed. jZendingvereenlging in Noordholland is bepaald op dinsdag, 11 April e.k., ten 31 ure, in het lokaal Doelenstraat, en zal voor een ieder toegankelijk zijn. Er wordt aan verbonden eene openbare samenkomst in de Kapelkerk des avonds ten 7 urewaarin als sprekers zullen optreden do heeren C. Geel,van Amsterdam, ds, van Haselen van Alkmaar, en ds. Torenbeek, van Marken, terwijl de chr. zangvereeniging ,Harpe Davids" hare welwillende medewerking heeft toegezegd. De heer mr. H. J. JUyckmeester, tot dusver substituut-officier van justitie bij de arr. recht bank alhier, is voor het gerechtshof te 's-Graveuhage beëedigd als substituut-officier van justitie te Rotterdam. De gemeenteraad van Oudorp benoemde den 6 den heer J. Hoek, alhier, ontvanger der gemeente Oudorp, tevens tot secretaris dier gomeente. Aan het postkantoor alhier is terugtebekomen een ougefrankeerde, dientengevolge met extra post bezwaarde en daarom door geadresseerde geweigerde brief aan Politie departement, Baselstad, Basel. De brief is uit Alkmaar afkomstig. GEBOREN. 4 Apr. Maria Jacoba, d. van Martinus Christiaan Hoole en Aaltje Tin. Fredricus, z. van Fredricus Keepen en Johanna Metselaar. 5 Nicolaas Johannes, z. van Gerardus Grootenboers en Catharina Engelina Obdam. 6 Fredericus Josephus, z. van Johannes Bernardus Maria Ouwens en Johanna Jacoba Suurland. OVERLEDEN. 4 Apr. Simon Peereboom, 55 j. Johanna Theodora Hendrica d. van Gerardus Grootenboers en Catharina Engelina Obdam, 6 j. en ruim 5 m. 6 Pieter, z. van Pieter Admiraal en wijlen Lucia Tuijnman, 15 d. Akersloot. Ondertrouwd 10 Mrt. en getrouwd 24 Mrt. Pieter Groot en Aaltje Akkerman, te Alkmaar. Ondertrouwd 10 Mrt. en getrouwd 26 Mrt. Dirk Volger en Leentje Heijn. Ge boren: 10 Mrt. Theodorus Nicolaas, z. van Jan Schut en Jausje Petra. 15 Gerrit, z. van Cornells Los Kz. en Cornelia Rol. 21 Jan, z. van Klaas Boon en Trijntje Hollenberg. 25 Nicolaas, z. van Klaas Voormeor en Trijntje Korn. Overleden: 4 Mrt. Pieter van der Oord, 12 w. 29 Nicolaas Cornelis de Koning, 5 w. flgmondbiiiiten. Geboren 17 Mrt. Johannes, z. van Nicolaas Bakker en Maartje Baart. 21 Antouius, z. van Cornelis Lute en Maartje van Duin. 23 Nicolaas, z. van Jacobus Bornmer on Willomijntje Brakenhoff, 25 Maria, d. van Maarten Admiraal en Catharina Gaarthuis. Overleden: 2 Mrt. Marijtje, d. van Jan Duinmeijer en Grietje Bijl, 11 m. 5 Jansje de Boer, echtgen. van Klaas Schermer, 59 j. 8 Andreas, z. van Job Stet en Catharina Bakkum, 11 w. 25 Levenloos aangegeven kind van Jan .Bakker en Maartje Koedijk. Egniwnd aan 5Bce. Geboren: 5 Mrt. Martinus Antonius, z. van Cornelis Druiven. 8 Guurtje en Mariads. van Albert van Pel en Guurtje Stam. Overleden: 3 Mrt. Johan Nicolaus Oehlmann, wodnr. van Elisabeth Wilhelmina Scheldtens, 66 j. 6 Aafje Boes 75 j., wed. Andries Zwart. 14 Pieter Zwaaij, 73 j., echtgeu. van Geertje Schaap. Wicuwe BJledorp. (1—31 Maart.) Geboren: Gerrit, z. van Theodorus Bruin en Aafje Dekker. Trijntjed. van Dirk Wit Kz. en Grietje Rentenaar. Cornelis, z. van Jan Mouleveld en Meining Koning. Pieter Jacob, z. van Pieter Maats en Neeltje Swan. K!aa3 z. van Jan Gerrit van Eden en Eliza beth Doorn. Willem, z. van Pieter Ursem en Aaltje Klaver. Overleden: Cornelisz. van Jan Mouleveld en Meining Koning, 15 dagen. koedijk. Geboren: 2 Mrt. Otto z. van Jacob Otto on Trijntje de Boer. 22 Aaltje, d. van Arie Vader en Brogtje Oukes 24 Klaas Jacob, z. van Klaas de Geus en Dienweitje Helder. 31 Gerrit, z. van Jan Kaag en Trijntje Louter. AMSTERDAM 5 Apr. Aardappelen: Fr. Dokk. Jam men f 0,90 a 1,— dito Fran, f-,90 a 1,dito Zaaiers f 0,65 a 0,70, Zeeuw. sp. Jam. f 1,a 1,30, Blauwo f 1, a f 1,15, Flakkeesche Jammen f -,90 a 1,10, Geldersche Blauwe f 0,90 a l,dito Champignons f 0,60 a f 0,70 dito jammen f 0,a 0,IJpolder chatu. f -,— a -,alles per mud; a -,Duinzand f 0.a 0,Potors f 0.a 0, 29 Mrt. Petroleum vast. Prijzen onveranderd. Raapkooken f 56 a 76. Lijnkoeken f 7,50 a 11, Op stal aangevoerd 212votte kalveren f 0,70 a 0,90 per P., 137 nncht. dito f 4 a 8, 160 vette varkous 42 a 50 ets. per P, 3 Apr. Ter stal aaugovoerd 273 runderen vette le soort f 0,63, ossen le soort f 0,62, 2e soort f 0,57, 30 soort 0,50 per P. Op de markt 159 nncht. kal veren f5 a 8 272 vette varkens f 0,44 a f 0,50 per P, ENKHOIZEN 5 Apr. Aangevoerd - stapels kaas. Kleine Karweizaad (nieuw) f 11,25 a 11,50, Mosterdz. f28,60 a 30, Blauw Maanzaad f 15, - a Vale erwten fa groene dito f a grauwe dito f 10,— a f 14,Wijker vale dito f 6,a 8,50, Bruine oonen f 4,a 9, Gerst f 5,50 a f 5,75 Haver f 3,25 a 3,75, Paardebooneu f - a -,kippen f -,a -,eieren f -,a -,boter f -,a -,per kop, konjjneu f -,a vette varkens f -,a -,per P. HAARLEM 5 Apr. Aangevoerd 1 stapel kaas, uit- makendo 108 stuks, wog. 212 P. Hoogste prijs f 21, HAARLEM 5 Apr. 8 kooien f 215 a 170, - stier a -,133 nncht. kalv. f 8,a 4,52 scha pen f 16,— a 10,paardena HAARLEM 4 Apr. ltoode tarwe fa 3, witte id. f 5,50 a 0,rogge f -,— a -,haver f 3.55 a 0,duivenbooneu ft),a 0,gerst f - a-,kool zaad fpaardonboonen f 5,50 a 0, I'EK TEL KOK A AF. HOORN 6 Apr. Kleine kaas f 30,50 commissie 1 26 SOHAGEN 6 April. Aangevoerd 2 paarden f 90 a 175, 2 stioreu f 55 a lzo, 51 go! lekoeieu f 80 a 250, 46 kalfkoeien f 120 a 200, n vaar,sen 1 60 a 100, 6 hokke- lingen 40 a 60, 240 nuchtere kalveren f 4 a 15,50, 22 schapen f 18 a 26 608 overhouders f 8 a 20, 22 magere varkens f 16 a 18,20 biggen 1 9,a 12, boter per kop f 0,475 a 0,523, kipeioren f 2,50 a f 2,75, eendeioren f 3,25 a 3,50 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3