Groote YoorjaarsyeBiarkt V RIJ I) A (1 IJkkantoor. 7 APRI L. Gemeenteraad No. 42. Tweede Mad. IFijf en Negentigste Jaargang. 1893. Kennemerstraatweg, langs den Heldersclien weg en over de Draaibrug over het Groot Noordliollandsch Kanaal, Vergadering op Woensdag 5 April 1893. ALKMAA1SCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en «aterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het gohoele rijk 1, De 3 nummers 0,00. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat bet. Uk- kantoor, gedurende de zittingen voor den H83RIJK in de buitengemeenten, van af 9 April tot 20 Au gustus e.k. g e op o n d zal zijn op de volgende dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren op 28 en 29 April; op 1, 19, 20, 23, 25, 26 en 27 Mei; op 15 16 en 17 Juni; op 3, 4, 21 en 22 J u 1 i op 7, 8, 9, 11, 12, 14 en 15 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 5 April 1898. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemoene kennis dat bij gelegenheid van de groote voorjaarsveeinarkt op Maandag 17 April a.s. het veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht alleen aangevoerd ntng worden langs den op welke plaatsen het vee door een veearts zal worden onderzocht. Invoer van veo langs het Zeglis bij den Bergerwegover de Vlotbrug over het Noordhol- landsch Kanaal en bij den Nieuwlandersingel is verboden. Het vee, dat per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veearts die lossing mag, uit gezonderd de gewone marktschuitenalléén geschieden aan 'de Bierkade of aan de Stanaalkade op do door den havenmeester aan te wijzen plaats. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 28 Maart 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer No. 5. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig eerst 13, later 14 leden. Afwezig de heeren A. Conijn Az. en mr. A. P. de Lange, wegons uitstedigheid en de heer B. Preijer, wegens verhindering. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. op 21 Maart het bonwen der Ambachtsschool in de Doelenstraat gegund is aan den laagsten inschrijver van vijftien inschrijvers, Jacob van den Boogaard, aannemer te Haarlemvoor f 12700al was doze som f 627 hooger dan de raming, nadat burg. en gebruik gemaakt hadden van de machtiging, om alle pannen der burgeravondschool door nieuwe te doen vervangen, daar deze aannemingsom in ieder geval ver beneden het aanvankelijk voor deze school geraamde bedrag was b. burg en weth. reeds in handen van de vaste commis sie van bijstand in betrekking tot het beheer en onder hond der plaatselijke werkon eti eigendommen om bericht en raad gesteld hebben het door den gomeente- architect uitgebrachte rapportwaarbij aangeboden wordt het door hem ontworpen plan voor het maken oener houten walbeschoeiing aan do Kanaalkade, naar aanleiding van het raadsbesluit vau 26 October 1892 No. 12 en vau bericht en raad gediend wordt omtrent het verzoek van den heer Jan Potom vergunning tot het maken van twee steigers aan de Kanaalkade <c. door hem krachtens art. 68 der gemeentewet reeds in handen der commissie van financiën om bericht en raad gesteld was het adres van 40 ingezetenen in zake de van de gemeente gevraagde waarborging ter ver krijging eener aansluiting van de gemeente Alkmaar aan het intercommunaal tale phoon verkeer. Alle deze mededeelingen worden voor kennisgeving •aangenomen. De Voorzitter antwoordde den heor Boel mans ter Spill op eene vraag, dat het voornemen bestond ook het gevoelen der kamer van koophandel en fabrieken in te winnen omtrent laatstgenoemd adres. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Bericht, dat over 1891 f 118.101/2 door do ge meente te veel genoten is aan voorschot op de Rijks vergoeding voor de kosten van het lager onderwijs, welk bedrag ingehouden zal worden op de uitkeering van het loopende jaar. 4. Bericht, dat het voorschot, waarop de gemeente Alkmaar krachtons art. 44 der wet op het lager onder wijs over 1893 aanspraak heeft, door den minister van binnenl, zaken bepaald is op 10902. Ns. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van burg. en weth. ten geleide van het op 28 Maart opgemaakte proces-verhaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Demping van slooten. 6. Brief van burg. en weth., houdende mededeoling, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk bij hen klachten inkomen over den toestand van slooten, welke door den vervuilden en onreinen toestand, waarin zij verkeeren gevaar opleveren voor den algemeenen gezondheidstoe stand. Die klachten betreffen hoofdzakelijk de sloot langs den Keunemorstraatweg van Beiersch Hof tot de woning, bewoond door A. Pijper, en de sloot gelegen tnsschen de huizen aan den Geostersingel en het bouwterrein, waar thans zes en twintig huizen in aanbouw zijn. Beide slooten zijn reeds een paar malen schoon gemaakt, doch uit den aard der zaak brengt deze maatregel geen af doende verbetering in den toestand. Afdoende verbetering zou alleen verkregen kunnen worden door demping dier slooten. Beido slooten behooren echter niet aan de ge meente bovendien schijnt het betrokken polderbestuur te weigereu toestemming te geven tot die demping, terwijl aan den Kennemerstraatweg zich een derde bezwaar voor doet namelijk dat een deel van de bewonersop die sloot hun vuil water uitloozende, slechts voorstanders van demping zijn. Daar de toestand, zooals hij tegen woordig is, toch niet zoo kan blijven, wenschen burg. en weth, aan des Raads oordeel de vraag te onderwerpen, of het niet noodzakelijk is, eene bepaling in do politie verordening in het leven te roepen, waarbij voorgeschre ven wordt, dat slooten, welke geacht worden nadeelig voor den openbaren gezondheidstoestand te zijn, gedempt moeten worden. Uit eenen overgelegden brief blijkt dat in twee gemeenten van Noordholland eene dergelijke bepaling bestaat, te Sloten tn te Winkel. Verder leg gen zij ter kennisneming over een vonnis der arr. rechtbank te 's-Grayenhage van 7 April 1885, opgeno men in het Weekblad voor de Burgerlijke Administratie van 2 Juli 1885 No. 1881, waarbij de gemeenteraad bevoegd verklaard wordt tot het maken eener dergelijke verordening. Gesteld in handen dor vaste commissie voor de ver ordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, om bericht en raad. 7. Jaarverslag der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar ouderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs in 1892. 8. Jaarverslag der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs in 1892, Ns. 7 en 8 voor kennisgeving aangenomen zullende deze verslagen, welko als bijlagen tot het gemeente-verslag over 1892 afgedrukt zullen worden bij de leden rond gezonden worden. 9. Brief van den heer mr. A. P. H. de Lange, hou dende berichtdat hij aanneemt de benoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 10. Brief van P. van den Ende, directeur, en P. Hoek stra, opzichter der gemeente-reiniging, houdende dank betuiging voor de gunstige onderscheiding, hun verleend bij raadsbesluit van 1 Maart 1.1. 11. Brief van Diakenen der Evangel. Luthersche ge meente, houdende medodeeling, dat geene door hen bedeelde personen voorkomon op de kiezerslijsten voor 1893. 12. Gelijk bericht van het Nederl. Israëlitisch arm bestuur. 13. van Diakenen der Horv. gemeente. 14. van het Bestuur der Vereeniging van den H. Vincentins van Paulo. 15. van bet Bestuur der Piusstichting. Ns. 9 tot en mot 5 achtereenvolgend voor kennis geving aangenomen. 16. B ief vau het bestuur der Aikmaaische Bad en SSwesasintichiiTag, waarbij het mededeelt, naar aan leiding van de beraadslaging, in de raadszitting van 1 Maart gehouden over den post van 13,91, voorkomende op de ingezonden rokening over het jaar 1892 vooraan koop vau drie aandeelen, dat naar zijne meening het bestuur slechts behoeft aan te toouen, dat de exploitatie rekening een nadeelig slot oplevertom aanspraak te kunnen maken op den rente-waarborg van het onafge- losto kapitaal. Wanneer in de laatste jaren door het be stuur behalve de exploitatie-rekeningaan den Raad eveneens een overzicht werd gegeven over de wijze, waarop de geldendoor den Raad als rentewaarborg verstrekt, gebruikt werden, geschiedde dit alleen, om den Raad een volkomen overzicht omtrent den loop der zaken to geven. Het bestuur meent echterdat de postenwelke niet tot de exploitatie-reke ning behooren en daarop dus ook niet voorkomen, voor den Raad geen punt van beschou wing behoefden uit to maken. De aankoop van voornoemde aandeelen, waarloe op eene algemeene vergadering besloten werd, is bovendien niet in het belang der aandeelhouders alléén, maar ook in dat der gemeente. Mocht toch, in dien in een volgend jaar de obligatie-leening zal zijn afgelost, weder tot eene uitkeering van dividend kunnen worden overgegaanzoo komt het op die aandeelen ge noten dividend als post van ontvangst voor op de exploi tatie-rekening. Het bestuur kan dan ook niet inzien, door het aankoopen dier aandeelen in eenig opzicht de belan gen der gemeente verkort te hebben. In aanmerking nemende dat de volgens deze rekening te betalen ren tewaarborg reeds op 1 Juli 1892 verschuldigd was, zon door het aanhouden eener beslissing in deze zaak voor den geregelden gang van zaken moeielijkheden kunnen ontstaan. Het bestuur meende die te moeten voorkomen en heeft dus voor het geval door den Raad bezwaar te gen genoemden post mocht blijven gemaakt, op do alge meene vergadering van aandeelhouders, gehouden den 24 Maart 1.1.machtiging gevraagd en verkregenom die aandeelen weder voor hetzelfde bedrag, als waarvoor zij werden ingekocht, te verkoopendaarna dien post van de rekening af te voeren om vervolgens hot batig saldo met dat bedrag te verhoogen. Aangehoudenom daarop zooveel acht te slaan als do Raad vermeent te behooren, wanneer straks het rap port der commissie vau financiën omtrent de rokoning der bad- en zweminrichting aan de ordo komt. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de loden ter lezing gelegen hebbende stukken. 17. Verzoek van den heer mr. J. P. B. van der Man- dere om eervol ontslag als regent van het burgerweeshuis, wegens redenen van gezondheid. Eervol verleend, onder dankbetuiging voor de in dio betrekking aan de gemoonte bewezen dionston. 18. Verzoek van J. Bouwman om eervol ontslag als onderwijzer aan de openb. 2 tusschenschool, wegens ver trek naar Nijmegen. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 1 Mei of zooveel vroeger jals in do vacature mocht zijn voorzien. Van de commissie van financiën. 19. Rapport op de door de commissie van toezicht on beheer over het stedelijk muziekkorps over 1892 ingediende rekening, vermeldende in ontvang uit de ge meentekas f 2998.19, terwijl de uitgaaf besteed is aan: tractementen f 2347.50 en gratificatiën f 18.50, waarvan de bijzonderheden vermeld zijn op eene overgelegde, alleen voor de leden bestemde lijst; instrumenten f 305.84; muziek f 143.55 vuur, licht enz 147.60muziekschool en verschillende uitgaven 35.20. Bij vergelijking van de uitgaven over 1891 met die over 1892, over welk jaar voor het eerst de met 500 verhoogde toelage uit de gemeentekas genoten werd, blijkt, dat de afdeeling tractementen toegenomen is met 310, doordat in verband met het besluit om gedurende zes maanden tweemaal per week repetitie te houden de toelage voor ieder lid verhoogd is, terwijl tot een bedrag van 18.50 gratificatiën werden verleendwelke post vroeger niet voorkwam de afdeeling instrumenten met 149.67, door het aankoopen van twee nieuwe in- strumonten een baryfcon-saxophone en een es-clarinet waaraan groote behoefte bestond en de afdeeling muziek met 21.20. De post voor vnur en licht bleef even hoog, f 147.60 tegen 147.30, door minder uitgaven voorgas, al was de post voor vuur en licht tijdens de repetitiën iets toegenomen. De uitgaven werden door kwitantiën bewezen, waarvan het onderzoek geene aanleiding gaf tot het maken van op- of aanmerkingen, zoodat de commissie de goedkeuring der rekening voorstelt. Met algemeene stemmen do rekening goedgekeurd. 20. Rapport op het verzoek van het burgerlijk arm bestuur om machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in zijne begrooting voor 1892. Hot voorstel der commissie strekt tot het verleunen dier machtiging behoudens het nader grondig onderzoek dor uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomeu. Van burg. en weth. 21. Rapport op het verzoek van de afdeeling Scher- meer der Holl. Maatschappij van landbouw om straat verlichting langs den Kanaaldijk tusschen de Vlotbrug en de Eriesche draaibrug. Burg. eu weth. herinneren, dat de Raad don 18 Maart 1891 bij punt 28 naar aanleiding van een vorzook van dezelfde afdeeling van gelijke strekking, besloten heeft één lantaarn langs dien weg te plaatsen en wel ter hoogte van het bruggetje nabij de houtloods vau den heer Conijn. Aan dat besluit is uitvoering gegeven en de plaatsing van die lantaarn is ontegenzeggelijk een maatregel in het belang der openbare veiligheid geweest, waarvan zoowel ingezetenen als niet-ingezetonen genot hebben Doch om tot. de plaatsing van nog meer lan taarns langs dien weg over le gaandaartoe vinden zij thans evenmin vrijheid als toen. Deze weg is Rijksweg en levert doze weg werkelijk gevaar op, dan ligt hot op den weg van het Rijk, niet van de gemeente om daarin te voorzien. De kosten eener buizenleiding langs dezen geheelen weg zijn, bij de zekerheid, dat particuliere gas- verbruikers niet verkregen zullen worden, voel te groot om daarover heen te stappen. Bovendien zou die be langrijke nitgaaf bijna uitsluitend geschiodou in het belang van niet-ingezeteneu en is het vermoeden gewettigd, dat

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5