B uitenlan d. inwilliging van dit verzoek ten gevolge zal hebben, dat gebruikers van andere tot de gemeente Alkmaar leidende buitenwegen zich op die inwilliging zullen beroepen, om daar ook straatverlichting te krijgen. Om al deze redenen stellen zij voor afwijzend op dit verzoek te beschikken en van die afwijzende beschikking aan de verzoekster kennis te geven. Met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek be schikt, nadat de heer Stoel verklaard had, dat hij de voorgedragen gronden voor eene afwijzende beschikking wel wat al te hard vond, want dat de gemeente hij dezen weg toch wel eenig belang had. 22. Eapport op het verzoek van Jan Holland te Am sterdam om vergunning voor den aanleg en de exploita tie van een stoomtram Haarlem-Alkmaar. Bestond er eenig vooruitzichtdat deze stoomtramlijn tot stand kwam, dan zonden burg. en weth. zeer zeker een nauw keurig onderzoek ingesteld hebben naar de gegoedheid der personen die met dien heer voor den aanleg dier lijn een comité gevormd hebbennaar de waarborgen door hen te stellen voor de behoorlijke exploitatie, naai de wijze van aanleg enz. Nu het echter bekend is, dat de gemeentebesturen van Haarlem, Velsen en Castricum reeds afwijzend beschikt hebben op het verzoek om con cessie van genoemden heer Hollandachten zij dat on derzoek op het oogenblik geheel onnoodig en overbodig, Bestaat er vroeger of later bij de betrokken gemeente besturen meer overeenstemming, dan zijn zij alleszins be reid tot de tot standkoming dier tramverbinding, wat hen betreft, mede te werken, vooral, wanneer van de gemeente geene geldelijke opofferingen gevraagd wordendoch in de gegeven omstandigheden kunnen zij niet anders doen, dan voorstellenaan den verzoeker mede te deelendat de gemeenteraad vernomen hebbende dat verschillende gemeentebesturen om daartoe voor hen leidende redenen de gevraagde concessie voor den aanleg dezer lijn niet wenschton te verleenen, vooralsnog geene vrijheid vindt, thans de aan hem gevraagde concessie te verleenenen alzoo afwijzend op zijn daartoe strekkend verzoek beschikt. Wordt later eene aanvrage gedaan, welke grootere kans van slagen aanbiedt, dan kan de Eaad die eventneele na dere aanvrage in nauwgezette overweging nemen. Zonder beraadslaging het voorstel van burg. en weth. met algemeene stemmen aangenomen. 23. Tweede suppletoire gemeentebegrooting voor 1892, sluitende in ontvang op ƒ46661,765, in uitgaaf op ƒ19956,14, alzoo mot een batig slot van f 26705,62s, welk bedrag voor buitengewone uitgaven beschikbaar is. De commissie van financiën heeft geen bezwaar en stelt hare onveranderde vaststelling voor. Aangenomen. 24. Eerste suppletoire gemeentebegrooting voor 1893, sluitende in ontvang en in uitgaaf op 237809,82. De uitgaven zijn, op 1575,26 na, alle buitengewone uitgaven. Bnrg. en weth. deelen bij den brief ten geleide dier be grooting mede, dat zij geen gebruik bobben behoeven te maken van de machtiging tot het sluiten eener tijdelijke geldleeninghoogstens tot een bedrag van f 80000, om later in eene definitieve leening op te nemen. De com missie van financiën heeft geen bezwaar en stelt voor. haar onveranderd vast te stellen. Aangenomen. 25. Brief, houdende mededeeling, dat de onderwijzors- woning van de openbare burgerschool, door de weduwe van het onlangs overleden hoofd, den heer C. J. Reiziger Sr., met 1 April ontruimd is, terwijl het nieuw benoemde hoofd, de heer P. J. Aukes, haar met 1 Mei zal betrekken. Daardoor bestaat de gelegenheid om in de maand April eenige wensehelijke herstellingen aan dat perceel uit te voeren. De gemeente-architect aan wien opgedragen wasdie herstellingen na te gaan, heeft zich van die opdracht gekweten. Dit het rapport van dien ambtenaar blijkt, dat een gedeelte dadelijk en een gedeelte tot 1894 uitgesteld kan worden. In overleg met de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen stel len burg. en weth. voor, in 1894 den schoorsteen in de kouken te vernieuwen en de achtergevels te verven, samen op f 85 geraamd, en de overige herstellingen in April uit te voeren en daarvoor een krediet te verleenen van 175, welk bedrag daarvoor voldoende kan worden geacht Het gevraagde krediet verleend. De heer Kraakman komt ter vergadering. 26. Brief, houdende mededeeling, dat burg. en weth. in September 1.1. van de BJoordhollandsehe Tram weg-Maatschappij een adres ontvingen, waarbij ver gunning gevraagd werd voor deu aanleg en do exploitatie van een stoomtram voor zoover deze gemeente betrof, van Pnrmerend naar Alkmaar door de Beemster, Eilands polder en Schermeer, langs de Rijp en Schormerhorn, terwijl gelijktijdig de geldelijke steun der gemeente ge vraagd werd, hetzij in den vorm van subsidie, of als deel name in het voor den aanlog benoodigde kapitaal. Dat verzoek werd steeds aangehouden, daar de directeur dier Maatschappij, de heer T. Sanders, in een onderhoud, kort na de indiening van het adres met den heer burgemeester gehouden, mededeelde, dat het zijn voornemen was, een nader adres in te dienen. Eerst onder dagteekoning van 13 Fobruari 1.1. gaf hij aan dat voornemeu gevolg. Bij dat adres gaf hij te kennen zijn aanvankelijk verzoek in dier voege aan te vullen, dat het eindpunt van den tramweg tijdelijk worde bepaald, ten noorden van het Groot Noordhollandsch Kanaal, oostelijk van «het Eiland", om later te worden doorgetrokken over de ten deele te dempen Singelgracht en den Tienenwal aan tot genoemd Kanaal, om van hieruit, h e t z ij met een draaibrug over het Kanaal on verder langs den Achterweg de Kanaal kade te bereiken öf over den Singel tot aan de Eriesche brug te komen, deze door eene nieuwe te vervangen on zoo langs de Kanaalkade naar het station te gaan. Na de ontvangst van dat stuk werd den gemeente-architect opgedragen, de zaak met den heer Sanders uitvoerig te bespreken, en bij die bespreking in het oog te houden, dat het de bedoeling was, den Raad voor te stellen, de gevraagde vergunning te verleenen en de aan de vergun ning te verbinden voorwaarden zoo min mogelijk bezwa rend voor de onderneming te makeu. De uitslag van dat overleg is opgenomen in een overgelegd rapport. Met de strekking van dat rapport konden burg. en weth. zich zeer goed vereonigen waarna zij besloten het gevoelen der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen in te winnen. Die commissie gat te kennen, dat ook zij tegen de strekking van dat rapport geon bezwaar had, maar dat zij gaarne gevraagd zag aan het polder. bestuur van de Schermeer, oen van de grootste belang hebbenden, aan welken weg, met het oog op de veilig heid, de voorkeur gegeven werd, langs den Steeweg en het Heiligland öf langs het jaagpad en dan dwars over den straatweg nabij het Schermerhek over een doel der te dempen Singelgracht naar den Tienenwal, tot aan den Rijksweg, om dan ovoreenkomstig zijnen wensch den Raad te adviseeren. Dat polderbestuur heeft, zooals uit een overgelegd schrijven van 27 Maart blijkt, aan laatstgenoemden weg de voorkeur gegeven en het voorschrijven eener voorwaarde verzocht, welke niet de minste bedenking ondervindt. Burg. en weth. stellen thans voor, de gevraagde vergunning altijd tot weder opzegging toe te verleenen en bieden daartoe een ont werp besluit ter vaststelling aan. De door het polderbestuur van de Schermeer gevraagde daarin opgenomen voorwaarde luidt, dat eene voldoende leuning gesteld moet wordon aan de noordzijde op de kade, van af' de huizen nabij de brug aan don Omval tot zoover als de stoomtram ovenwijdig loopt met den rijweg. Wat betreft het verzoek om geldelijken steun voor deze onderneming voor het verleenen daarvan vinden zij evenmin vrijheid als het gemeentebestuur van Pur- merend. Zij verwachten niet, dat deze onderneming bij zondere voordeelen voor de gemeente zal opleveren. Zij verdient, naar hunne moening, alleen dien steun, welke aan iedere onderneming die strekt om hot algemeen verkeer te verboteren en te vergemakkelijken, moet wor den verleend. Daarom is door hen, in overeenstemming met het voorstel van bovengenoemde commissie, in de voorwaarden de bepaling opgenomen, dat eene zeer matige recognitie moet woidon betaald. Op die wijze verleent de gemeente een steun aan de onderneming, welke voor haar van veel belang en voor de gemeente niet bezwa rend is. Op het verzoek der Maatschappij om geldelijken steun stellen zij voor, afwijzend te beschikken. Bij de voorgedragen voorwaarden was o. a. bepaald, dat jaarlijks eene recognitie voor het gebruik van go- moentogrond zon moeten worden betaald ten bedrage van één cent voor iedere in gebruik genomen centiare. Deze bepaling werd door verscheidene leden nog te hoog geacht, waarom ten slotte besloten werd voor het gebruik der trambaan eene recognitie van een gulden per jaar te laten betalen. Het eerste lid van art. 15 luidende: Deze vergunning vervalt, wanneer daarvan geen gebruik is gemaakt vóór 1 Januari 1895 (bij het tweede lid worden bnrg. en weth. bevoegd verklaard dien tormijn met één jaar te kunnen verlengen) werd op voorstel van den heer Kraakman als volgt gewijzigd Deze vergunning vervalt, wanneer I. de stoomtram vóór den 1 Januari 1895 niet is aangelegd en in exploitatie gebrachtII. de exploitatie gedurende zes maanden is gestaakt en inmiddels niet weder regelmatig wordt voortgezet. In verband daarmede word artikel 11 aangevuld voor het geval de concessionaris bij het intrekken of verval len der concessie in gebreke bleef binnen den door burg. en weth. te stellen termijn alles op te ruimen en in den vroegeren staat terug te brengen. Burg. en weth. zijn voor dat goval tot die opruiming bevoegd verklaard te zijnen koste. Met algemeene stemmen wordt het aldus gewijzigde oütwerp-besluit van burg. en weth. vastgesteld. 27. Het in de vorige vorgadering ingekomen rapport der vaste oommissie van financiën omtrent de rekening der bad- en zweminrichting over 1892, in verband mot het onder punt 16 vermelde schrijven. De heer Kraakman stelt voor, te besluiten het bij de rekening gestelde bedrag van f 420 nittekeeren, onder voorbehoud om over do 13,91 voor aangekochte aandeelen nader te beslissen, na prae-advies van de vaste commissie van financiën, aan wie daartoe de stukken in handen worden gesteld. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen, zullende de som van 420 uit de onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1893 vol daan worden, bohoudons goedkeuring van Ged. Staten. 28. Is overgegaan tot het benoemen van a. een onderwijzer aan de opeubare tweede tusscheuschool. Op de voordracht zijn geplaatst: 1 K. Butter, onderwij zer te Ursem; 2 C. Faas, onderwijzer te IJsbrechtum; 3 A. Adriaanse, onderwijzer te Ronveen. Benoemd met 14 stemmen K. Butter. b. twee leden van het stembureau bij gelegenheid van de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord bolland op Woensdag 19 April en zoo noodigbij de herstemming, op Woensdag 3 Mei. Benoemd de heeren A. P. de Lange en de Sonna- ville, iedor met 12 stemmen; de heer Canters bekwam 2 stemmen en ieder der heeren Goede en de Wit 1 stem. wordende daarca alle overige leden als plaatsvervan gers aangewezen c twee leden en twee plaatsvervangende ledou dor com missie, bedoeld bij art. 11 en 15 der wet op de schut terijen. Benoemd tot leden de heeren Koorn en H. J. Bruin vis met 12 en 11 stemmen; de heer Boelmans ter Spill bekwam 2 stemmen en ieder der heeren J. de Lange Rentmeester en de Sonnaville 1 slem. Tot plaatsvervangende ledon werden benoemd de heeren Goede on de Sonnaville met 12 en 11 stemmen: de heer Boelmans ter Spill bekwam 3 en de heer J. de Lange 2 stemmen. 29. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iots in het midden had to brengen sluit do Voorzitter de vergadering. SSEÏiölE. Duizenden socialisten uit Roubaix zijn den 2 te Gent aangekomen aangevoerd door den bur gemeester van Roubaix. Bij de aankomst aan hot sta tion word hier en daar de kreet, Leve de omwenteling aangeheven. De fransche socialisten werden in het lokaal «Vooruit" ontvangen, waar zij welkom werden geheeten. Om drie uur werd het socialistisch congres gehouden en de kwestie eener algemeene werkstaking behandeld. Het congres nam bijna eenstemmig eene motie aan waarbij de vroegere beslissingen aangaande het algemeen stemrecht gohandhaafd werden maar met terzijdestelling van het besluit tot eene algemeene werkstaking ingeval de beperkingen van het beginsel van algemeen kiesrecht alleen betrekking hadden op den leeftijd of het meer voudig stemrecht van hoofden van huisgezinnen. Zoo echter het meervoudig stemrecht ook toegekend werd aan grondeigenaren of personen, in bezit van een of ander diploma werd het hoofdbestuur der arbeiderspartij belast eene algemeene werkstaking nit te schrijven. Verder werd besloten de belgische arbeiderspartij te doen vertegenwoordigen op het congres te Zurich en eene motie aangenomen, waarbij hot kiesrecht voor de vrouwen wordt gevraagd. Daarna werd de vergadering gesloten. Op de Maas te Jnpilie bij Lnik is een roeibootje om geslagen waarin vier personen zaten die allen ver dronken zijn. DENEarMARftEUir. De Rijksdag" is den 1 uiteen gegaan. Daar het niet gelukt is, tusschen beide Kamers eene overeenstemming ten aanzien van de wet op de mid delen tot stand te brengen, heeft de Koning eene voorloo- pige begrooting vastgesteld. Do minister van binnonlandscho zakon heeft bepaald, dat schepen, die tot vervoer van varkens'naar het buiten land gebruikt worden, niet mogen dienen tot vervoer van hoornvee, schapen en geiten. Deze bepaling treedt dadelijk in werking, behalve voor de vervoeren die onder weg zijn. MUITSCMIiAAfiï. Prins Bismarck heeft den 1 weder uit Jever de 101 kievitseieren ten geschenke ont vangen. EUlGEEAAfU. Den 31 is te Londen de omvang rijke drukkerij der firma Judd on Co. in do Koningin Victoriastraat afgebrand mot dertien'belendonde perceelen. Do schade wordt op 1.200.000 geraamd. Te Southampton is bij plaatselijke'.'verordening straf baar gesteld het verkoopen van een sigaar op 'Zondag. Een restanratiehouder, die zich daaraan'f schuldig* had ge maakt, werd dezer dagen daarvoor veroordeeld tot 3 boete. Dezer dagen werd door geheime politie-agenten'te Lon den een verdacht persoon in hechtenis genomen, te wiens huize voorwerpen werden gevonden, welke herkend wer den als afkomstig te zijn van twaalffverschillende^dief- stallenwaarvan de daders tot heden geheel onbekend waren gebleven. Ierland. Den 4 had te Belfast de monster-be- toogiug tegen Home-Rule plaats. De reusachtige stoet welke drie uur lang was, trok met muziek en vaandels langs de tribune, van waar Balfour, die thans de beweging tegen die wet zal leidon, in plaats van Salisbury, den optocht gadesloeg. Erheerschte buitengewone geestdrift. Later hield Balfour eene toespraak tot de vergaderde menigte. Hij drukte de hoop uit dat de provincie Ulster nooit ge dwongen zon worden te strijden voor de verdediging harer vrijheid, maar hetgeen te rechtvaardigen is tegen over een tyranniek vorstzou ook te billijken zijn tegen over eene tyrannieke meerderheid. FBAKKR1JK. De heer Dupuy heeft den 4 voor de opdracht, om een ministerie te vormon eerst bedankt ten gevolge van de weigering van den heer Peytral om als minister van financiën op te treden, zonder dat de heer Lockroy als minister van handel optraddoch is later op zijn besluit terug gekomen. Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgt Dnpny, president en minister van binnenl. zaken Develle, bnitenl. zaken Poincaré, onderwijs Peytral, financiën Terrier, handelLoizillon, oorlog Rieunier, marino het senaatslid Guérin, justitieViger, landbouw Yiette, openbare werken Delclassé, koloniën. De kamerzitting van den 4 werd verdaagd tot den 6. Het publiek gaat, niettegenstaande de aangenomen wet, om het verspreiden van onjuiste berichten tegen te gaan en de overal aangeplakte geruststellende officiëele tegen spraak van ongunstige geruchten voort, zijn geld uit de Spaarbanken te lichten. In de laatste tien dagen van Maart werd teruggehaald voor een bedrag van frs. 17.780.000 en ingebracht vooreen bedrag van frs. 3.600.000. Leroy Beanlien heeft in het Journal des Débats een overzicht over Prankrijk's geldmiddelen gegeven, dat hoogst ongunstig lnidt. Volgens hem zou er jaarlijks een tekort bestaan van 2 a 300.000.000 francs en zon in het volgend jaar eene leening gesloten moeten worden van minstens één millard. Het scheidsgerecht voor de kwestie der visscherij in de Behringstraat is den 4 zijne werkzaamheid begonnen. De engelsche afgevaardigde Webster bracht de vraag ter sprake, of Engeland het recht heeft onlangs bijeenge brachte nieuwe argumenten aau te voeren. De heer Canter, amerikaausch afgevaardigde, verzette zich daartegen. Een sportblad meldt, dat den 2 3780 mannen, 190 vrouwen en 1569 kinderen te Parij3 op rijwielen uit stapjes in den omtrek hebben gemaakt. Het verdrag is geteekend, waarbij de concessio voor het Panama-kanaal voor 20 maanden verlengd wordt. In den ministerraad heeft Develle medegedeelddat de regeering van Columbia deze verlenging toestond. Te St-Dénis zullen 7 personen, waaronder vier raads leden, terecht staan, wegens de vechtpartijen in de kerk. ITALUi. Bij het bezoek van den Keizer van Duitseh- land aan den Paustor gelegenheid van het zilveren bruiloftsfeest van den Koning, zal dezelfde weg gevolgd worden als in 1888. De Keizer zal niet uit het koninklijk paleis naar het Vatikaan gaan maar uit de woning van den pruisisehen gezant in het rijtuig van dien gezant. Slecht weder heeft groote schade toegebracht aan de te veld staande gewassen, SFAMJiS/. De markies Havane is benoemd tot voor zitter van den Senaat. TURKIJE De gezant der Vereeuigde Staten heeft bij de Porto een protest ingediend daar een brief nit Armeniëdie hot zegel droeg van het amerikaansche consulaat door de turksche overheid geopend was. Te Cesarea hoerschte groote gisting onder de Mohamme danen tegen do christenen. Twee honderd en vijftig ar- meniërs waren in hechtenis genomen. ZWlil)£I. Prins Eugenius, 27 jaren oudluite nant bij de koninklijke lijfwachtis naar Nederland ver trokken om in de musea van schilderijen studies to maken. Hij zul eene maand blijven. Stoomdr. v. Herms. Costsr Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6