No. 43. Tweede blad. Wijf en negentigste Jaargang. Zondag 9 April 1893. Buitenland. Binnenland, BURGERLIJKE STAND, C AAL HlVOEüAJVD. De hertogin, van Fife, oudste dochter van den prins vau Wales en van den hertog van York, de naaste rechthebbende op de kroon, is den 3 van eene dochter bevallen. Te Hull is eene werkstaking onder de dokwerkors uit gebrokennaar aanleiding van de weigering van eenige werkgevers om zich te onderwerpen aan den eisch om geeue andere werklieden, dan die tot de vakvereenigingen behoorden in dienst te stellen. Zij lieten vier honderd werklieden van Londen komen, die tot geone vakvereeni gingen behoorden, waarop de werkstakers dezen op alle mogelijke wijzen hot werken trachtten te beletten. De bekende socialist Ben Tillett hieldeone heftige toespraak, waarin hij deze handelingen goedkeurde. Den 6 kwamen twee eskadrons ruiterij, te York in garnizoen, aan. Den 7 werd de toestand ernstiger. De tot de Vereeniging bekoorende arbeiders hebben besloten de weigering tot alle schepen uit te strekken. De schepen worden door andore arbeiders gelost. Bij eene botsing tusschen de politie en eene troep volkmoest de politie van de sabel gebruik maken. De minister van binnenl. zaken heeft aan de gezond- heidscommissiën in de engelsche havenplaatsen eene cir culaire gezonden, waarin medegedeeld wordt, dat, volgens bericht van den engelsc'nen consul te Brest, sinds 22 Maart 11. 41 cholera-gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen te Lorient in Bretagne. Imgerhuls. Den 6 vroeg de minister-president Glad stone de tweede lezing van het Home Rule-ontwerp. Home Rule wa3 volgens hem de eenige oplossing van de iersche kwestie. Drie deelen van het Veroeuigd Konink rijk hebben zich reeds vroeger ten gunste van deze op lossing verklaard en nu is ook in Engeland eene neiging merkbaar om terug te komen op het vijandig besluit van 1886. Onder de massa van het iersche volk bestaat eene voortdurende beweging om den band, die Ierland aan Engeland bindt, te verbreken, of wijziging te brengen in de verhouding. Echter is het iersche volk vast besloten niet in den toestand te blijven, waarin het nu verkeert, totdat de verandering, waar het om smeekt, zal toege staan zijn. Eene in alle opzichten voldoende oplossing dor geldelijke kwestie is onmogelijk, maar in geval van hachelijke omstandigheden zouden de vermeerderde uit gaven van het rijk bestreden kunnen worden door eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd en door eene bedrijfsbelasting en dan zou Ierland zijn deel van den last dragen. Het iersche vraagstuk is op 't oogen- blik eene kwestie tusschen eene sterke en eene zwakke natie. Niets is meer vernederend dan de onderdrukking van een zwak volk door een sterk volk, maar niets is ook edeler dan het schouwspel, aangeboden door een volk dat, geleid door eer eu plicht, vast besloten is te brekon met eene voorbedachtelijk gepleegde onrechtvaardigheid. De heer Michael Hicks-Beach pleitte voor de verwer ping der wet. FKANUKIJH. In de zitting van het scheidsge recht in zake de robbenvangst in de Behringzee van den 5 was de vraag aan de ordo of de door Engeland be noemde raadslieden het recht hadden om ten einde hunne zaak te steunen, zekere nieuwe stukken aan het scheidsgerecht voor te leggen. De amerikaansche ge machtigde Phelps verzette zich ten krachtigste tegen deze aanmatiging van Engeland en verklaarde, dat hij, als hij dit vooruit had kunnen weten, zijne regeering zou be wogen hebben eene scheidsrechterlijke uitspraak te weigeren. Senaat. Het slot der regeerings-verklaring werd met enkele bijvalsbetuigingen begroet. De minister van finan ciën diende de begrooting in welke naar de commissie verzonden werd. Daarna ging hij uiteen tot den 25. Kamer. Te 2 uren werd de zitting geopend, waarin de minister-president de volgende verklaring van het nieuw opgetreden ministerie voorlas. »De regeeringdie nu voor u optreedt, ziet geen dei- moeilijkheden van den toestand over het hoofd maar zij wordt gerustgesteld, als zij opmerkt, welk een diepe kalmte er in het land heerscht en welk een vast vertrouwen het land in de republiek stelt. »In deze stemming ziet zij het bewijs, dat de treurige voorvallen der laatste maanden, ondanks de pogingen van zekere zijde om die gebeurtenissen aan een staatkundig doel dienstbaar te maken geen afbreuk hebben gedaan aan de republiek, en het vaderland niet geschaad hebben in zijn alouden eerlijken naam. »Deze les dor geschiedenis wordt door het geweten des volks begrepen. Wij durven dan ook met vertrouwen de toekomst te gemoet zien het algemeen stemrecht wettigt dagelijks de veroveringen, welke het reeds gemaakt heeft. »De kracht des vaderlands zal verdubbeld worden door eene regeering, die in alle onderdeelen met nauwkeurig heid met welwillendheid en met rechtvaardigheid te werk gaat. Wat n betreft, wij noodigen u uit, u vastberaden te houden aan een program dat waardiglijk het wetgevend tjjdvak bekroont. »Uw aandacht zal zich natuurlijk richten op de econo mische en sociale wetten welke de meest in het oog loopende belangen der democratie betreffen en waarvan enkele ontwerpen nu reeds op de agenda der Kamer zijn geplaatst, zooals het wetsvoorstel op de coöperatieve ver- eenigingen eu op het landbouwcrediet. »Maar ons eerste werk is het goedkeuren der begroo ting van 1893, die de uitkomst zal zijn van de overeen stemming, welke noodzakelijk tusschen de beide Kamers tot stand moet komen. Wij zullen al onze krachten in spannen om die overeenstemming te verkrijgen, en zij zal, daarvan zijn wij verzekerd, vroeg genoeg verkregen wor den, zoodat wij niet weder een voorloopig twaalfde behoeven te vragenen dat de regeering in staat zal worden ge steld bijtijds het ontwerp der begrooting voor 1894 in te dienen. Al de vorige wetgevende lichamen hebben de vier begrootingen goedgekeurdwaarvan het onderzoek hun door de grondwet is opgedragen. Gij zult niet minder doen dan uwe voorgangers en uwe macht niet overschrijden. De regeering zal niets verwaarloozen om u de uitoefening uwer rechten gemakkelijk te maken." Ten slotte werd de medewerking der Kamer gevraagd. De linkerzijde juichte deze verklaring toe. Daarna werd de beraadslaging over de bogrooting hervat. Al de artikelen der wet op do drankbelasting en op de beursbelasting werden goedgekeurd. Op do belofte van den minister van financiën, dat hij zich sterk maakte die ontwerpen ook door den Senaat te doen goedkeuren, werd de begrooting in haar geheel aangenomen met 386 tegen 18 stemmen. De Kamer ging daarna tot don 25 uiteen. SPANJE. Den 5 werd de zitting der Cortes geopend met eene troonrede der Koningin-Regentes, waarin ver klaard werd dat de rust in het binnenland verzekerd is en dat de betrekkingen met het Yatikaan en de Ver- eenigde Staten van oprecht vriendschappelijken aard zijn. Voorts behelst de Boodschap de aankondiging van handelsverdragenwaarover onderhandelingen mot ver schillende landen zijn aangeknoopt, en van de verdragen, welke reeds gesloten zijn met Zweden en Noorwegen, Nederland, Zwitserland en Portugal. Verder werd een ontwerp tot hervorming van het Crédit Mobilier aangekondigd, en verklaard, dat zoowel leger als vloot en al de levende strijdkrachten des lands het hunne zullen bijdragen tot het brengen van die op offeringen, welke noodig zijn om den geldelijken toestand des lands te redden. De uitgaven zullen zoover verminderd worden als de voorzichtigheid zal toelaten, en de inkom sten zullen, zooveel de draagkracht des lands toelaat, ver hoogd worden. De betrekkingen der Spaansche Bank met den handel zullen bevorderd worden, maar men zal tegen eene verwarring in den omloop van het papierengeld waken. De Koniugin-Regentes eu de jeugdige Koning werden, zoowel bij aankomst als bij vertrek, toegejuicht. De republikeinscho afgevaardigden woonden de zitting niet bij. Bij kon. besluit is bepaald, dat te rekenen van den 10 op verhandelingen van openbare waarden, ter beurze door tusschenkomst van makelaars verricht, een recht van een per duizend zal worden geheven en de wijze van stem peling voorgeschreven. SillliUAUIJE. Vorst Ferdinand is naar Weenen vertrokken. Oudkarspel. Don 19 zal de heer J. H. Starn- rood predikant bij de ned. herv. gemeente, den dag ge denken waarop hij vóór '25 jaar geleden te Odijk do evangeliebediening aanvaardde. De commissie, die in Februari 1892 door den ge meenteraad van Haarlem benoemd werd om advies uit te brengen over de voorstellen der I. C. Gas-Asso- ciation tot verlenging harer met 31 December 1902 eindigende overeenkomst heeft dezer dagen verslag uit gebracht. De meerderheid is voor verlenging der con cessie, maar wenscht in de voorwaarden enkele wijzi gingen te brengen, waarvan de voornaamste de volgende zijnden gasprijs voor particulieren te bepalen op 6 cent per kub. el en de aangeboden uitkeering van een balven cent per kub. el aan de gemeentekas prijs te gevenmaar daarentegen van de Maatschappij, wier debiet ten gevolge van den lagen gasprijs aanmerkelijk zal stijgen, te vorderen één halven cent per knb. el ver kocht gas (waaronder begrepen dat ten diensteder open bare verlichting) na attrek van het vijfvoudig verbruik der openbare verlichting. Verder de nieuwe fabriek, in plaats van op het weiland aan de Schonwtjeslaan, gelijk door de Maatschappij wordt voorgesteld, te bouwen op het Harmenjansveld, dit veld voor 1 per jaar aan de Maatschappij af te staan, en daarvoor te bedingen een bij het eindigen der concessie geheel kosteloozen overgang der fabriek aan de gemeente. Ten slotte zijn eenige wijzigingen gebracht in de be palingen van het aanbod betreffende het lichtgevend ver mogen, de zuiverheid en den drnk van het gas. De Kasvereeniging te Amsterdam keert over 1892 545/ioo pCt- of 27.25 per aandeel uit. Door den lagen rentestand en de trage omzettingen was het dividend lager. Aan rente werd verdiend 304.690.Oi5 tegen ƒ336,539.995, aan provisie 154,006.21 tegen ƒ168.346.35 in 1891. De discouteeringen bedroegen ƒ9.444.061 tegen 16.502.472 in 1891. De Ned. Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij die over 1891 een verlies van 131.000 leed, heeft over 1892 eene winst van ruim 137 000 behaald. Waren geene verliezen van vorige jaren in te halen geweest, dan had een dividend van 31/2 pCt. uitgekeerd kunnen wor den, niettegenstaande eene afschrijving van f 400.000 op de stoomschepen en eene dotatie van hot ketel- en reparatiefonds 101.339). Het tekort, waarmede op 1 Jan. 1892 de rekening opende is nu terug gebracht tot f 317.750. Den 2 zijn te Beerta twee kinderen van een arbei der, 3 en 4 jaren oud, door de wieken van een water molen doodgeslagen. Den 2 en 3 hebben verschillende boschbranden ge- heerschtbij Balloo zijn een paar bosschen afgebrand bij Zweeloo het groote bosch van Thijo, te Heelsum eene groote uitgestrektheid jonge dennen op Wolfheeze een halve bunder prachtig in groei staande öjarige dennen te Epe ruim 13 bunders 17jarige dennen, onder Leusden 16 bunders jonge sparren. Den 4 is het huisje vau den brugwachter J. Oud aan den Jaagweg, tusschen Monnikendam en Broek afgebrand de inboedel was niet verzekerd. Te Gouda is den 4 tot lid van de gemeenteraad gekozen de heer G. J. Steens Zijnen met 279 stemmen tegen 275 op den tegen-candidaat. Den 5 is tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Enkhulaen gekozen de heer A. Bootsmantot hoofd-ingeland de heer D. de Hart. Voor hoofd-ingeland van het ambacht Drechterland moet herstemd worden tusschen de heeron N. Sluis Pz., die 37 en R. J. D. Hart kamp, die 24 van de 94 uitgebrachte stemmen bekwam. De arr. rechtbauk te Amsterdam heeft den 5 Henry Borg, kleermaker, tot 5 jaren gevangenisstraf ver oordeeld wegens het vermoorden in den nacht van 4 op 5 Februari van zekeren Sallis door zeven messteken tengevolge waarvan deze kort daarna overleed. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot kanton rechter te Amsterdam, eerste kanton, do heer mr. F. Taunaijthans kantonrechter te Efoorn. Door de directie der Algomeene Maatschappij van levensverzekering en lijfrente te Amsterdam is aan besteed het bonwen van een kantoorgebouw met winkel aan het Damrak, hoek Baafjessteeg. Laagste inschrijver was de heer H. I. Meekers te Amsterdam voor f 72176. Te Amsterdam heeft een jongmensch zijne vroe gere beminde eene 30jarige naaister in de St. Nieo- laasstraat aangevallen en met een dolkmes in de borst verwond. Zij is naar het gasthuis gebracht. Te Rotterdam is een knaapje van 7 jaar onder een in vollen gang zijnde stoomtram geraakt en onmiddellijk overleden. De Koningin-Regentes heeft afwijzend beschikt op het verzoek om gratie van het hoofd der openbare school te Jubbegawegens beleediging en mishandeling der rijks-politie veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Voor het maken van het hoofdgebouw met daarmede in verband staande werken op het station Groningen geraamd op f 264.900 was van elf inschrijvers de heer H. v. d. Coolwijk, te Aieuwer-Amstel, voor f 269.830 de laagste. De r. k. kiesveroeniging in het district Vlaardingen heeft besloten, zich bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten tusschen deu caudidaat der anti-rev, en der liberalen van stemming te onthouden. De Gondsche Waterleiding-maatschappij keert over 1892 5 pet. dividend uit. In Januari is bij de Rijks-Postspaarbank ingelegd 1,688,104,73sterugbetaald 1,088,377,37, zoodat op 31 December 1892 het gezamenlijk tegoed der inleggers bedroeg 27538,869,79: in die maand werden 7428 nieuwe boekjes afgegeven, 1807 geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 364.104 in omloop waren. Graft. Bij de hervormde gemeente is beroepen de heer N. de Jager Meezonbroek, candidaat te Leiden. Er bestaat in de gemeente behoefte aan drinkwater, Het water uit den bak van het Witte Kruis wordt aan belanghebbenden voor één cent por emmer verkocht. Sche r snerh ornDen 5 's avonds werd een jon gentje van vijf jaren dat bij zijne grootmoeder thuis was, vermist. Nadat men een geruimen tijd gezocht had, werd het dood uit het water opgehaald. De minister van binn. zaken heeft ingesteld eene commissie van deskundigen, aan welke wordt opgedragen, de te volgen methoden van onderzoek aan de Rijksland- bouw-proefstations tot een onderwerp harer studie te ma ken en benoemd tot lid en voorzitter dier commissie dr. J. W. Gunninghoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, voorzitter van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproefstationstot leden dr. J. M. van Bemmelen hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leidendr. S. Hoogewerffhoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft; den hoogleeraar dr. A. Mayerdirecteur van het Rijkslandbouwproefstation te Groningendr. K. H. M. van der Zande directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn en tot adviseo- rende leden I. M. Aberson, lid der firma G. J. Krol Co. te Zwolle; J. Lenpen, lid der firma wed. J. Leupen en Zoon, te Haarlem. De commissie zal zitting honden te 's-Gravenhage. Schoort. Ondertrouwd: 30 Mrt. Jacobus Gerardus Leijdekkers, te Middelburg en Cornelia Raat te Schoorl. Geboren: 4 Mrt. Neeltje, d. van Hendrik de Vries en Aaltje Ruiter. 9 Jan, z. van Gerrit Hoogvorst eu Trijntje Kriller. 12 Bastiaanz. van Jan Ridder en Elizabeth Breg. 15 Christiaan, z, van Cornelis Knoef en Jansje Keijzer. 20 Antonetta Adrianad. van Antonie Johannes Peeck en Johanna Veenhuijsen. 21 Catharina d. van Gerardus Dekker en Trijntje IJpelaan. Overleden: 21 Mrt. Jacob Jongorling, wednr. van Antjo Smit, 85 j„ en 6 m. Hensbroek. Ondertrouwd 10 Mrt. en getrouwd 22 Mrt. Jan Kloosterboer, wedr. van Marretje Reinoutje Koornvan St. Pancras en Trijntje de Boer Pd. Geboren: 2 Mrt. Marijtje d. van Willem van der Eng en Antje Sprong. Overleden: 2 Mrt. Adrianus Smal15 d. 23 Cornelis Kort 8 m. Lourens Dekker Jbz.„ 12 j.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5