Groote VoorjaarsYeemarkt. groote veemarkt to Altaar, No. 44. Tweede blad. Vijf en BJegenfigste Jaargang 1893. WOENSDAG 12 APRIL. IJkkantoor. Buitenland. Binnenland. Keimemerstraatweg, langs den Ileldersclien weg en over de Draaibrug over bet Groot Noordliollandscli Kanaal, Bij gelegenlieid der op Maandag 17 April 1893wordt de ge wone markt voor vet vee wederom ge- honden op de Gedempte Nieuwesloot en den Koningsweg. Vergunning (Drankwet.) ALK1AARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. nria y\ Telefoonnummer3 COURANT. •*v- Prijs der gewone Advertentlën Por regel O,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter bennis van belanghebbenden dat het IJk- kantoor, gedurende de zittingen voor den HERIJK In de buitengemeenten, van af 9 April tot 20 Au gustus e.k. geopend zal zijn op de volgende dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren op 28 en 29 April; op 1, 19, 20, 23, 25, 26 en 27 Mei; op 15 16 en 17 Juni; op 3, 4, 21 en 22 J u 1 i op 7, 8, 9, 11, 12, 14 en 15 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 April 1893. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat bij gelegenheid van de groote voorjaarsveemarkt op Maandag 17 April a.s. het veedat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht alleen aangevoerd mag worden langs den op welke plaatsen het vee door een veearts zal worden onderzocht. Invoer van vee langs het Zeglis bij den Bergerwegover de Vlotbrug over het Noordhol- landsch Kanaal en bij den Nieuwlandersingel ia verboden. Het vee, dat per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost wordendan onder toezicht van den daarmede belasten veearts die lossing mag, uit gezonderd de gewone marktschuiten, alléén geschieden aan de Bierkade of aan de Kanaalkade op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 28 Maart 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNA REEKERSwonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan de Bote: straat, wijk A, Ns. 16/17, welke vergunning thans ten name staat van J. B. REEKERS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 April 1893. De Secretaris, Nuhoüt van der Veen. BKLGIK. Tusschen Brussel en hare tien voorsteden bestaat steeds groote naijver, hetgeen meermalen tot bot singen aanleiding geeft. Zoo werd den 4 aan het noorder station door de politie namens den burgemeester van de gemeente St. Josse ten Noode, onder welke gemeente dat station ligt, het vervoer van het uit Antwerpen per extra- trein aangevoerde lijk van generaal Mallingré verboden, op grond dat de lijkkoets bij de stad Brussel en niet te St. Josse ten Noode besteld was. De lijkkoets en tal van rijtuigen voor de officieren, die onder hem gediend had den en voor de plechtigheid overgekomen waren, stonden voor het station te wachten. Er was niets aan te ver anderen en eenige familieleden moesten naar het stads huis gaan, om van den burgemeester vergunning te krijgen. Nadat de familie zich verbonden had, de volle kosten van eene begrafenis te St. Josse ten Noode te betalen werd vergunning verleend. Hiermede waren twee uren verloopen. De heer De Kerkhove de Denteighem heeft in overleg met vier andere kamerleden voorgesteld dat, zoo geen der andere voorstellen betrekkelijk de grondwetsherziening de vereischte meerderheid van 2/3 der stemmen mocht ver krijgen,^ kiesrecht in te voeren voor alle mannen van 25 jaar, die volgens de tegenwoordige kieswet kiezer zijn en voor allen, die reeds mogen kiezen voor de gemeenteraden en de provinciale staten. De toepassing van dit denkbeeld zou het aantal kiezers van 135000 tot 555000 doen toe nemen. Na eene heftige beraadslaging, waarbij de liberale oud minister Bara zich krachtig uitliet tegen de uiterste lin kerzijde en het algemeen stemrecht, werd dat voorstel naar de commissie verwezen, Den 11 zal de beraadslaging daarover voortgezet worden. Den 6 werd in bedoelde commissie een brief voorgelezen van den minister-presi dent Beernaertdie aan griep lijdende iswaarin deze het voorstel onaannemelijk verklaarde en volstrekt het denkbeeld verwierp van het overlaten eener stemrecht regeling aan eene gewone wetal was het dan ook on der voorwaarde eener meerderheid van twee derden op die wijze zou agitatie bestendigd worden en volgens zijne meening hadden de kiezers recht, aangaande eene zoo gewichtige zaak uitdrukkelijk te worden geraadpleegd. Zoowel in als buiten de commissie wordt dit voorstel vrij sterk afgekeurd. DIJITSCHIiAAT>. Dr. Hertwig, de advocaat van rector Ahlwardt in het rechtsgeding wegens de Joden- geweren", is door den Raad van Eer" der balie te Ber lijn veroordeeld tot het ontvangen eener berisping. De tegen hem door het O. M. ingestelde eisch was »eene be risping en f 1200 boete." Drie zaken waren hem te laste gelegd1in dat geding getracht te hebben de zaak op de lange baan te schuiven daarvan is hij vrijgesproken. 2. beleediging der gehoorde militaire deskundigendaar aan is hij schuldig verklaard en evenzoo schuldig aan 3. plichtverzuim en beleediging van het gerechtshof door het plotseling nederleggeu zijner taak als verdediger, met de verklaring geweten te hebben dat Ahlwardt door zulk een Hof reeds veroordeeld wasnog voordat hij een enkel woord gesproken had." EAEEIaAAB. De werkstakers te Huil hielden zich den 8 kalm. De cavalerie bleef in den omtrek der dokken de wacht houden. Den 8 des middags had te Londen op Trafalgar Square eene verwoede vechtpartij plaats tusschen voor- en tegen standers van het wetsontwerp betreffende den verkoop van sterken drank. De politie kwam tusschen beiden en dreef de vechtende menigteomstreeks 2000 personen sterk, uiteen. De menigte riep weg met Balfour Leve Gladstone 1 Tegen half zes kwam het wederom tot eene botsing met groote moeite slaagde de politie er in, de betoogers uiteen te drijven. Een man klom op den om loop van de Nelsou-zuil en sprak van daar de menigte toe. Ierland. De Onder-Koning heeft eene bekendmaking afgekondigd, waarbij verboden wordt in Ierland wapenen en krijgsvoorraad, van welke soort ookin te voeren. Dientengevolge hebben talrijke inbeslagnemingen plaats gehad. FRAIHRIJU. De minister van financiën Peytral heeft den 8 in den ministerraad medegedeeld dat hij van het onderhoud met de financiëele commissie uit den Senaat den indruk had gekregen, dat men zoo goed als zeker tot eene overeenstemming zou komen. Deze zou gevonden worden door de hervorming der drankbelasting op de^ begrooting van 1894 te brengenverder zou eene wijziging in de patentbelasting, in plaats van het door de Kamer aangenomen ontwerp betreffende de beursbe- lasting een overgangsmaatregel ingevoerd worden. Onder de 241386 te Parijs wonende vreemdelingen zijn 65000 belgen, 38000 duitschers en 5000 nederfanders. In het Noorder-departement is een boerderij afgebrand, waarbij 1 paardelf runderen en 75 schapen omgeko men zijn. Volgens de laatste berichten uit Dahomeij hadden er eenige schermutselingen plaats gehad. Zoodra het regenseizoen voorbij was zouden de fransche troepen krachtig aan vallender wijs te werk gaan. Generaal Dodds zou begin Mei in Frankrijk terugkeeren. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten de lijders aan tuberculose, tot heden in de gewone hospitalen met d_e andere lijders verpleegd, voortaan in een afzonderlijk ziekenhuis voor teringlijders buiten de stad te laten ver plegen en daarvoor 28 bunders grond te Agriconrt aan gekocht waar paviljoens ter verpleging van lijders aan tuberculose gebouwd zullen worden. ©©STEAMJK-HOKGARIJE. De onlangs wegens hoogen leeftijd afgetreden voorzitter van het oostenrijksehe Huis van afgevaardigden is door den Keizer benoemd tot lid van het Heerenhuis »voor zijn leven". De poolsche bladen betuigen hunne ingenomenheid met deze onder scheiding, aan hunnen landsman vereerd. SPAATJE. Acht gewapende personen zijn bij Xerez aangehouden. Er werden bij hen aanwijzingen gevon den voor de betooging op 1 Mei. De burgemeester van Madrid is afgetreden wegens een geschil met de leden van den gemeenteraad. VEREEÜ1GDE STATEA. Te Louisville is eene groote whisky-stokerij met bijgebouwen door brand ver nield 120GO vaten whisky verbrandden. De schade wordt op f 1.500.000 geraamd. Tweede Kamer. Faillissement. De heer mr. J. A. Levy heeft voorgesteld dat het wetsontwerp op het faillissement en de surséance van betaling worde voorafgegaan door een aantal (19) door hem als amendement ingediende bepalingen. Uitgangspunt is dat iederdie buiten staat is om zijne schulden ten volle te betalen, aanspraak kan maken op het recht van homologatie van accoord buiten faillis sementverklaring. Het hoofdoogmerk van zijn amendement is den kring te verkleinen van hen die met het denkbeeld: faillisse ment en de daaraan verknochte gevolgen zich gemeen zaam maken. Niet in dien zinals zouwierd zijn amendement wet, voortaan al wie buiten faillissement blijftten volle eerlijk mogen heeten en omgekeerd. De bedoeling is eenvoudig, het faillissement te doen zijn eene schipbreukook voor den ongerepten naam des schuldenaarswelke te voorkomen raadzaam is. Hij tracht tot toelichting aan te toonen datal is men de leer toegedaandat faillissement vermogens executie blijven moetzich daarmede het streven deze zoo min begeerlijk mogelijk te maken verdraagt. Allen failliet te doen gaan die en souffrance zijn kan z. i. niemand wenschen. Bij het examen ter verkrijging van een diploma als onderwijzer in handenarbeid of slöjd, den 1 gehouden te Amsterdam, is o. a. geslaagd M. Woerdeman te Zaandyk. Bij kon. besluit van den 1 is bepaald, dat in 1893, van de militie te landmanschappen kunnen worden op geroepen om ten hoogste 35 dagen in den wapenhandel te worden geoefend. Zij zijna. van de lichting van 1890 de militieplichtigen, behoorende tot de reg. inf., de comp. hospitaal-soldaten het le en het 3e reg. veld- art., uitgezonderd de treineomp. dier reg., het 2e reg. veldart., met uitzondering van hen, die van het wapen der cav. bij de treineomp. van dat reg. zijn overgeplaatst, het korps rijdende art., het korps pont., het korps tor- pedisten en het korps genietroepen uitgezonderd de vestingtelegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van kon. besluit van 29 Februari 1884 n°. 13; b. van de lichting van 1891, de militieplichtigen, behoorende tot het 1 en 2e reg. hu zaren de regimenten vest-art., het korps pantserfort- art. en het korps genietroepen. Ter uitvoering van dit besluit brengt de minister van oorlog in de Staatscourant van den 9/10 ter algemeene kennisop welke dagen de oefeningen zullen plaats hebben. Den 5 is door het gemeentebestuur van Ilpendam met den hoofdingenieur en hoofdopzichter van 's Rijks waterstaat in Noordholland een onderzoek ingesteld naar den hellenden toren te Purmerland. Sedert den 7 is de toren 5 ned. duimen uit het lood geweken. De helling van af de spits bedroeg daardoor 1.70. De hoofd-ingenieur, die den 10 terugverwacht werd, kwam den 9 reeds. Den bewoners der omgeving werd aangezegd hunne huizen te verlaten. School en kerk werden gesloten. De verzakking wordt toegeschreven aan de verlaging van het polderpeil in het Hoogheemraadschap Waterland. De gemeenteraad van Leiden heeft den 6 met 21 stemmen tegen 1 afwijzend beschikt op de ingekomen verzoeken tot afschaffing der kermis. Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd bij den Grooten Staf tot generaal-majoorcommandant dei- stelling van het Hollandsch Diep en het Yolkerak, tevens bevelhebber in de III militaire afdeelingde kolonel jhr. L. J. H. Teding van Berkhout, commandant van het 3e regiment huzaren bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen, tot commandant der bereden artillerie de generaal-majoor C. L. Doorman comman dant der stelling van het Hollandsch Diep en het Vol kerak tevens bevelhebber in de III militaire afdeeling, uit welke betrekking hijin verband daarmede eervol is ontheven. Bij kon. besluit van den 7 is de verwachte be vordering bjj het wapen der artillerie geschied; de heer generaal-majoor A J. F. Egter van Wissekerkecom mandant der bereden artilleriewerd daarbij op pen sioen gesteld. Bij den worstelwedstrijdden 7 te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gehoudenwaren dertien van de zeventien ingeschreven deelnemers opgekomen. Na een langen strijd van vier uren werd de heer H. J. Kramers van 's-Gravenhage kampioen verklaard. De heer M. H. B. Enthoven mede van daar, kreeg den tweeden, de heer D. J. v. d. Berg van Amsterdam den derden en de heer P. Tiekstra te Rotterdam een consolatie-prijs. Den 8 is het dividend van de Kon. Deventer Ta- pijtfabriek op 112 vastgesteld. Bij Bij kon. besluit van den 8 is aan den heer J. M. ter Laagop zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen in het 3e kantoor te Amsterdambehoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de gedurende 54 jaren bewezen diensten. Tevens is hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 8 be sloten tot het aangaan eener 3 ]/2 pet. geldleening van

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5